ERIC1DE NOORMAN Honderdveertien zwemmers zwommen in „Onderdak" diploma NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bank die iedere spaarder ïefs le bieden heeft f U proeft het... puur zongerijpt fruit BESSENJENEVER )*- -<( INGEZONDEN STUKKEN Wethouder Asm a: ,,Nu niet stoppen maar verder gaan" Zaterdag 4 november j.l. hebben niet minder dan 114 zwemmers en zwem sters in het zwembad „Onderdak" examen gedaan voor de diploma's A en B van de Kon. Nederlandse Zwembond. Van deze 114 examenkandidaten slaag den er 113. De examencommissie bestond uit de heren Meiere, Van Hooy- donk en Henderson. De diploma's werden uitgereikt door de heer H. Asma, voorzitter van de stichting Sportcentrum Schouwen-Duiveland. De heer Asma was zeer verheugd over het feit, dat er thans een dertiental wat ouderen aan het diplomazwemmen heeft deel genomen. Dat er van de 114 kandi daten 113 geslaagd zyn, bewijst toch wel dat de zwemmers en zwemsters erg hun best hebben gedaan, maar dat ook het personeel van het zwem bad „Onderdak" zich ten volle heeft ingezet. De geslaagden voor het diploma A werden aangeraden vooral niet te stoppen, maar verder te gaan voor het diploma B, terwijl de heer Asma bij het uitreiken van de B-diploma's nog even de aandacht vestigde op de binnenkort van startgaande zwem vereniging „Onderdak". De geslaagden Diploma A. Dames: Mevrouw De Bilde-v. d. Maas, De Rijke-v. d. Wekken, Verspeek-Odijk, Hoekman- de Vrieze, Ten Haaf-de Vrieze; Bloem-v. d. Born, Dijkstra-Oostveen; Quik-van den Bogert; Alofsen-Hille- brand; Van Dijk-de Wit; Goedhart- Schot. Heren: de heren Wichgers en Van Dijk. Meisjes: Monique Linders; Joan Rotte; Jacqueline den Haan; Ilse v. d. Velde; Karin de Vos; Bianca Ver meulen; Rian van 't Veer; Petra Schot; Ada de Oude; Evelien Kra keel; Monica Eekman; Jacqueline van Burg; Ietje Brouwer; Pauline Sebel; Hanny van het Slot; Karin de Rijke; Ineke Beeftink; Petri Schiet- tekatte; Jeanette van Uden; Manon Kouijzer; Rianne van Hekke; Ankie Jansen; Elma Schot; Marjan Does; Rita de Oude; Karin van der Westen; Marjolijn Slijter; Irma Muller; Els Legemaate; Jaqueline v. d. Brand; Henny Smalheer. Jongens: Frans Huneman; Edward Olthoff; Jan Edgar Dijkstra; Marcel Wijsman; Peter Legemate; Rinie Stoutjesdijk; Leo Stoutjesdijk; Ro nald de Rijke; Pim Postdijk; Johny Moerland; Wiljo de Leeuw; Jaco Vleeshouwer; John Praet; Erwin van Iersel; Jan Pieter Hoogewerf; Johan Geluk; Frits Eek man; Albert Boer; Piet de Ruiter; Kees Padmos; Bert de Vos; Peter Tromper; Wim Beeftink; Reino Fa- ber; Willem de Vries. Diploma B. Meisjes: Joane Snij ders; Anita Timmerman; Joke Ros kam; Manon Visser; Pieternel van der Linde; Lianne Simmers; Edith Tuinman; Jacqueline Uyl; Car oliën Padmos; Karin Struyk; Edith van Loon; Marjan van der Linde; Micha- ela Jongschaap; Ellen van Dijke; Adri Munnik; Joke Verspeek; Eline T andheelkundestudenteu in actie tegen caries UTRECHT, 4-11. - Ruim achtdui- zend leerlingen op alle openbare scholen in Utrecht krijgen aanstaande week dinsdag een tandenborstel, een tube tandpasta en een appel uitge reikt en tevens zal hen worden ver teld hoe ze hun tanden vioeten poet sen, waarom dat moet, terwijl de ap pel wordt geplaatst in het kader van de slagzin „Snoep verstandig, eet een appel". Daarnaast zal de Utrechtse bevolking via marktkraampjes in de stad op die dag worden gewezen op de „volksziekte caries", waaraan on geveer 98 procent van de bevolking lijdt. Dit alles wordt op touw gezet door de vereniging van studenten tand heelkunde „John Tomes" in Utrecht, die volgende week het 75-jarig be staan viert. Tweehonderd studenten en veertig mondhygiënistes in-op leiding gaan de openbare scholen af om er de kinderen te leren tanden poetsen. Tevens wordt in het tand heelkundig instituut een kleine ten toonstelling over de noodzaak van een gaaf gebit te houden. van 't Veer; Carin van Liere; Corine Lighthart; Davida van Dijke; Els Sa- man; Rianne van Dreven; Marleen Rook; Mary van der Linde; Tanja Muller; Marike Favier. Jongens: Coert Snijders; Jaap Ros kam; Eric Olthoff; Peter van dei- Berge; Jurgen Gudde; Marco van Schelven; Hans den Boer; Peter van de Vlies; Jaap Favier; Cor van 't Veer; Hans van Schelven; Jaap Pan- nekoek; Leen Moerland; Marco Dek ker; Hans Broer; Anton Tromper; Gerard van Dijk en Eric Schot. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BLOEMENDAAL. lil Aerdenhout is de 19-jarige Michael Bruins uit Benneb roek verongelukt. De jonge man botste met de auto waarin hij reed tegen een boom langs de weg. DONGEN. De rijkspolitie van Don gen heeft twee personen aangehou den tijdens het stropen met licht bakken. Het zijn de 50-jarige leer- looijer J. S. uit Dongen en de 41-ja- rige stratemaker W. R, uit Kaats heuvel. ARNHEM. De binnenstad van Arnhem wordt verboden gebied voor auto's. Dat heeft de Arnhemse ge meenteraad maandagavond met al gemene stemmen beslist. De raad wil het oude stadscentrum aantrek kelijker maken voor de voetganger, (minder geluidshinder en last van uitlaatgassen). EINDHOVEN. De parochianen van de Sint Lambertuskerk in Eindhoven zijn massaal uit de kerkdiensten weggelopen toen vanaf de preekstoel een brief voorgelezen werd over de sluiting van hun kerkgebouw in het kader van de kerksanering in het bisdom Den Bosch. DEN HAAG. Het Chinese restau rant „Fu Kien" in de Wagenstraat in Den Haag is uitgebrand. De brand ontstond enkele uren na sluitings tijd door nog onbekende oorzaak. De brandweer wist het vuur tot het res taurantgedeelte te beperken. De schade wordt geraamd op f 100.000. SCHEVENINGEN. Voor de vor ming van een kabinei, dat op een parlementaire meerderheid berust, zjjn in de huidige omstandigheden naast de drie christen-democratische partijen de VVD en DS'70 de eerst aangewezen partijen". Dit heeft drs. A. D. W. Tilanus, lijsttrekker van de CHU, maandagavond gezegd in een rede tijdens de herdenking van het 75-jarig bestaan van de Christelgk- Historische kiesvereniging Scheve- ningen. HILVERSUM. Per dag luistert de gemiddelde Nederlander ongeveer drie uur naar de radio, kijkt hij rond tweeuur en tien minuten naar de televisie, leest hij gedurende 35 mi nuten een krant en elf minuten in geïllustreerde bladen. ROERLOFARENDSVEEN. Op het eiland De Kaag in de Kagerplassen is het café-restaurant ,,'t Kompas" door brand verwoest. De eigenaar en een kelner hadden het kapitale pand een paar uur tevoren als laatsten verlaten. Over de oorzaak van de brand tast men (nog) in het duister. UTRECHT. In een open brief aan minister De Koster van defensie hebben 37 dienstplichtige militairen er tegen geprotesteerd dat zij toch op herhalingsoefening moeten, ondanks het feit dat zij hun diensttijd in Su riname hebben doorgebracht. AMSTERDAM. Drie Maleisische studenten zijn wegens bezit van he roine door de rechtbank in Amster dam veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. ROTTERDAM. Twee mannen heb ben de 40-jarige mejuffrouw C. S., verkoopster van een wolwinkel in Rotterdam, beroofd van een tasje met f 1200,Zij sloegen toe toen de vrouw het geld, de winkelopbrengst van die dag, in de nachtkluis van een bank aan de Dorpsweg wilde depo neren. Terwijl een van de mannen haar beetpakte, griste de ander het tasje uit haar handen. Hierop namen zij de benen. Tot dusver zijn zij spoorloos. GOUDA. Vijf Zuid-Molukse jon gens van 17 tot 22 jaar zijn door de Goudse politie aangehouden verdacht van verkrachting van twee meisjes uit de omgeving van Nijmegën. ZAANDIJK. Bij het oversteken van de provinciale weg in Zaandijk is de 28-jarige mevrouw J. M. Jurg- Kleverlaan uit Wormer met haar bromfiets door een bestelauto over reden. Zij is kort daarna overleden. Advertentie „Flitsen" uit het buitenland JOHANNESBURG. In Rhodesië en Zuidwest-Afrika zijn sinds april 1969 achtentwintig guerillastrijders gedood, zo deelde in een radiopro gramma generaal-majoort Dillon mee, commandant van de speciale oproerbestrijdingsbrigade van de Zuidafrikaanse politie. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Wiliam Rogers heeft in een televisie interview gezegd' dat een Vietnam- akkoord mogelijk is „binnen enkele weken BAYONNE, De Franse regering heeft maatregelen genomen tegen Spaanse Baskische vluchtelingen omdat deze niet politiek neutraal waren gebleven, zo heeft de Fran se minister van binnenlandse zaken, Raymond Marcellin, verklaard. JOHANNESBURG. In de buurt van Greytown, in de Zuid-Afrikaan se provincie Natal, zijn achttien Bantoes om het leven gekomen. Zij zaten in een overvolle vrachtauto, die veel te hard reed, van de weg af raakte en enkele malen over de kop sloeg. Vierenveertig andere inzittenden zijn min of meer ernstig gewond. WASHINGTON. Het Washingtonse blad „Evening Star and Daily News" bericht, dat de 2*egering der Verenigde Staten werkt aan een vijf jarenplan voor de wederopbouw van Indo-China. PRAAG. - Ludek Pachman, de Tsjechoslowaakse schaakgrootmees ter en aanhanger van de voormalige partijleider Dubcek mag Tsjecho- Slowakjje vooralsnog niet verlaten. Ondaks officiële toezeggingen heb ben hij en zijn familie de benodigde uitreispapieren nog niet ontvangen. LONDEN. Koningin Elizabeth en prins Philip van Engeland geven op 20 november in Buckingham Palace een partikulier feest bij gelegenheid van hun zilveren bruiloft, aldus heeft de paleiswoordvöefder zaterdag be kendgemaakt. PARIJS. Michel Fauquex die in oktober 1969 de driejarige Sophie Duguet ontvoerde en later tegen een losgeld van een miljoen francs vrij liet, is uit de gevangenis van Knsis- heim in de Elzas ontsnapt. STANFORD (CALIFORNIE). De voormalige filmster Shirley Temple (44 is in een ziekenhuis in Stanford (Califorpië) een borst afgezet wegens een kankergezwel. Volgens eén com munique van het ziekenhuis is de operatie met 'succes bekroond. LONDEN. De Britse premier Ed ward Heath heeft een reeks wijzi gingen aangebracht in zijn kabinet. Er zijn in totaal 19 veranderingen, in ministersfunkties, maar dre belang rijkste departementen, zoals finan ciën binnenlandse zaken, buitenland se zaken en defensie, blijven buiten schot. TEL AVIV. Luitenant-kolonel Arieh Toevija, een van de oprichters van het Israëlische korps valscherm troepen, is tijdens militaire oefenin gen in Zaire bij een ongeluk om het leven gekomne.en. BERLIJN. Westduitse kringen in West-Berlijn hebben bekendgemaakt dat Oost-Duitsland binnenkort in een nieuw gebaar van goede wil hereniging gaat toestaan van vaders en moeders die naar West-Berlijn en West-uitsland uitwijken en hun kinderen die bij familie en in tehui zen in de DDR achterbleven. BOMBAY. In de Indiase stad Bombay is een postsorteerder ernstig gewond doordat in zijn handen een bombrief ontplofte. De brief was be stemd voor ierSand in het Canadese Montreal. Als afzender was vermeld een Joodse vereniging in Bombay. HONGKONG. De Chinese oud president Lioe Sjao-Sji zou op 74- jarige leeftijd na een langdurige ziekte zijn overleden, zo is verno men van mensen die nauwe betrek kingen hebben met de Chinese Com munistische Partij. VALPARAISO. Aan boord van een Chileens schip in de haven van Val paraiso zijn 25 kg cocaine ter waarde van anderhalf miljoen gulden in be slag genomen. Alle bemanningsleden van het schip dat naar Mexico zou varen, zijn gearresteerd. Advertentie Het pad der verschrikking 101. Wanneer Thorkell's gebogen gestalte opgeslokt is door de witte duisternis wendt de Noorman zich met een ruk tot de anderen. „Wij moeten snel zijn," zegt hij. „Wanneer Thorkell een ogenblik slechts had willen wachten, had ik hem mijn plan kunnen ont vouwen! Luister!" Even glijdt zijn bezorgde blik naar Haifra, die geheel tegen zijn gewoonte al die tijd er zwijgend bij heeft gestaan. Zijn ademhaling gaat moeilijk en zijn gelaat ziet vaalgrauw van uitputting en vermoeidheid. Doch de tijd dringt en haastig zet de Noorman zijn plan uiteen. „Wij moeten deze sporen volgen", beslist hij. „Kohor is de tegengestelde kant op gegaan, doch vermoedelijk slechts om ons op een dwaalspoor te brengen. Hij zal waarschijnlijk in een boog op dit spoor terug komen, om zich bij zijn kameraden te voegen. Als wij snel zijn en ook dit spoor volgen, kunnen wij hem de weg afsnijden en hem misschien over rompelen. Doch wij moeten ons haasten voor de sporen ondergesneeuwd zijn." „Dat zijn wij binnenkort," merkt Orm mis troostig op. „Niet dat ik iemand wil ontmoe digen, maar ik heb zo'n idee dat er van oude Thorkell al niet veel meer te zien zal zijn". Op hetzelfde ogenblik worstelt Thorkell de Eenzame verbeten tegen de sneeuwstorm in. Zijn blik heeft zich vastgehecht aan het paar- denspoor in de rulle sneeuw, maar de afdruk ken zijn zo onduidelijk, dat het spoor soms nauwelijks te volgen is. Een ijskoude wind snijdt hem bijna de adem af, doch koude noch vermoeidheid kunnen de reus deren. Hard nekkig blijft hij de afdrukken in de sneeuw volgen en zijn enige angst is, dat de sneeuw de afdrukken zal uitwissen.Aan een plot seling minder worden van de wind, merkt hij dat hij opnieuw het bos bereikt heeft. Met zijn blikken tracht hij de wilde warreling van de sneeuwstorm te doorboren en dan ziet hij plotseling recht voor zich uit, een paar ge stalten tussen de bomen. Het volgende ogen blik zijn ze weer verdwenen, doch in die paar seconden heeft Thorkell duidelijk de vage ge stalten van een paard en een man kunnen on derscheiden. Hij is dus afgestegen, flitst het door zijn hoofd, en daarom heb ik hem nu reeds ingehaald. En terwijl hij zijn boog grijpt bromt hij tussen zijn tanden: „Ik zal hem doden als een rat.v Vrees de wraak van Thorkell de Eenzame, ellendige!" KERSENBRANDEWIJN FRAMBOZENBRANDEWIJN ABRIKOZENBR ANDEWIJN AARDBEIENBRANDEWIJN SINASBRANDEWIJN Tot eind december 1972 DE KUYPER PRIJSVRAAG Fl. 25.000.° AAN PRIJZEN alledekuyper-artikelen zijn voorzien van een zegeltje. Uw slijter verstrekt U graag zonder enige verplichting de kanskaart(en) die U nodig hebt. Noem duidelijk het merk de kuyper wanneer u drank bestelt Dode schildpad aangespoeld SCHOORL, 6-11. - Aan de Hondsbossche zeewering tus sen Petten en Camperdxdn is in de nacht van zondag op maandag een dode zeeschild pad aangespoeld met een leng te van twee meter en een hoogte van zestig centimeter. De schildpad is volgens des kundigen afkomstig uit Zuid- Europese zeeën of uit de Ame rikaanse kustwateren. Het dier dat een paar weken geleden gestorven moet zijn, zal wor den overgebracht naar het mu seum voor natuurlijke historie in Leiden. De Vietnamkollekte Meneer de redakteur. Met instemming hebben wij ken nis genomen van het redaktionele kommentaar in dit blad van 31 ok tober „1., waarin wordt gesteld dat: het toch prettig had aange daan als men mondige burgers zélf had laten beslissen'. Deze zinsnede slaat op het verbod van b. en w. van Zicrikzee een kollekte toe te staan t.b.v. het Medisch Komitee Neder- land-Vietnam. Wij willen vooropstellen dat wij het terecht vinden dat het aan b. en w. wordt overgelaten een beslissing te nemen over het al dan niet toe staan van koliekten. Als iedereen maar op eigen houtje zou gaan kol iekteren, zou een chaotische toestand kunnen ontstaan. Maar gegeven het belang van het doel waar het in dit geval om gaat, is het uitermate te ■JJ» Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren BONN. Vijfhonderd tot zeshonderd politieke gevangenen die in het ka der van en amnestie in Oost-Duits land, hun vrijheid hebben terugge kregen mogen in de loop van deze week met hun familieleden naar de Bondsrepubliek vertrekken. NIEUW DELHI. India stuurt 338 zieke en gewonde Pakistaanse krijgsgevangenen en vrouwen en kinderen uit kampen terug naar hun land. PARIJS. Het appartement in Pa rijs waarover generaal De Gaulle na zijn aftreden als staatshoofd de be schikking had voor zijn partikulier sekretariaat, wordt donderdag a.s. geveild. LfNGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE betreuren dat b. en w. van Zierilczee in dit geval een negatieve beslissing hebben genomen. Meer dan 100 ge meenten hebben wél toestemming verleend deze kollekte y$ houden. In lang niet alle gevallen zullen burge meesters en wethouders het met de strekking van de hulpverlening (éénzijdig, aan Noord-Vietnam en de bevrijde gebieden van Zuid-Viet- nam) eeris zijn geweest, maar zij hebben het aan de burgers van hun gemeenten zélf over gelaten te be slissen of men al dan niet aan deze kollekte wilde geven. Op een enkel punt uit de argumen tatie van de beslissing moeten we hier ingaan. Als belangrijkste argu ment is aangevoerd dat de akties van het Komitee de aktiviteiten van het Rode Kruis zouden doorkruisen. Nu wil het geval dat het Internationale Rode Kruis in de periode 1966-1971 voor 71 miljoen Zwitserse franken hulp aan Noord-Vietnam heeft ver leend en voor 29 miljoen aan Zuid- Vietnam. Het Nederlandse Rode Kruis heeft in de jaren 1966-'67-'68 voor ruim 443.000 gulden hulp aan Noord- én Zuid-Vietnam gegeven. Daarna is er door het Nederlandse Rode Kruis géén hulp aan wélk deel van Vietnam dan ook verleend. Het Medisch Komitee heeft tot nu toe voor ongeveer 4 miljoen gulden aan medische uitrusting verzonden naar Noord-Vietnam en de bevrijde gebie den van Zuid-Vietnam. Hoe kan nu deze aktiviteit een niet bestaande al thans niet meer bestaande aktiviteit van het Nederlandse Rode Kruis doorkruisen??? Bovendien heeft het Rode Kruis zelf geen enkel bezwaar tegen de aktiviteiten van het Me disch Komitee! Hoewel het men zich misschien niet bewust is of - wat meer voor de hand ligt - het niet heeft willen uitspreken - is de ne gatieve uitspraak, eerst van b. en w, later van de gemeenteraad, een po litieke beslissing geweest, die het een minderheid van onze gèmeen- schap onmogelijk maakt in vrijheid haar aktiviteiten te ontplooien. Met name een onjuist gebruik van „zake lijke'' argumenten sterkt ons in die mening. Deze punten gelden natuurlijk niet alleen t.a.v. de beslissing van b. en w. van Zierikzee, maar evenzeer de beslissingen van de kolleges van Brouwershaven, Bruinisse, Duive- land en Middenschouwen. Wij willen dan ook op de bewoners van al deze gemeenten een dringend beroep doen de medische hulpverle ning aan de slachtoffers in Noord- Vietnam en de bevrijde gebieden in Zuid-Vietnam mogelijk te maken. Ons giro en banknummer is 28 12 14 Coöp. Raiffeisenbank te Zierikzee. Zierikzee, Brouwershaven, Nieu- werkerk, Oosterland, 5 november 1972: Jan den Boer, Cees Boot, P. A. de Bres, Henk Branderhorst, H. Fa vier, Leo de Feyter, Nel ter Horst van Delden, Ton ter Horst van Del den, Reitze Kaizer, Hans Koopman, E. Leeflang, Rinus van der Maas, Mimi de Rooy, Bob de Rooy, Kees Schot, Gonnie van der Ven, Gerrit van der Ven, ds. M. G. Westerhof, mevr. Zappey, PvdA, afd. Zierikzee, PSP, afdeling Zeeland; Vrouwen- kontakt PvdA, afd. Zierikzee. Namens allen: Henk Branderhorst De vroegere molen van Bruinisse Geachte redakteur, In uw blad van twee november j.l. een fraaie foto van de vroegere mo len te Bruinisse. Jammer dat u deze molen als „standaardmolen" bestem pelde! Het was n.l. een houten stel- lingmolen" van het Zeeuwse type. Standaardmolens (open of geslo ten) vindt men nu alleen nog te Sint Annaland; Kruiningen; Hontenisse en Retranchement. De laatste standaardmolen op Schouwen-Duiveland, die te Brou wershaven, is tientallen jaren gele den door een storm gesneuveld. T. KOUWEN P.S. Zie ook het boek „De molens van Zeeland", door M. van Hoogstra ten. Mijnheer de hoofdredakteur, Hoewel de heer J. M. de Waal te Bruinisse zelf zijn boontjes wel kan doppen, wil ik toch beginnen, met u de vraag te stellen, waarmee u eindigde. Meent u dat nou echt?, dat de christelijke politiek, of zo u wilt de christelijke naastenliefde alleen bestaan heeft of bestaat uit soepuit delingen, armbesturen, beknibbelen op het uurloon. Ja zeker ik heb het meegemaakt, dat was toen zo de geest van de tijd, maar denkt u nu ook eens aan de mannen van het Re veil en wat een pracht instellingen van sociale barmhartigheid die in het leven riepen en onderhielden, ja ook van een schamel weekloon. En bent u wel eens met een kollektebus rond geweest. Er zijn mensen, zeker ook van christelijke huize, wien het geven met de paplepel is ingegoten. En die het daarom altijd nog doen. Daarom was uw slotregel, in het kommentaar op het stuk van de heer De Waal wel wat eenzijdig. Ja, ze liepen voorop en ze lopen nog voorop als het gaat om iets to doen voor de naaste, ook al menen zo - als ondergetekende - zich niet voor het karretje van de P.S.P. te moeten laten spannen, bij de beslis sing over het al of niet doorgaan van de bedoelde kollekte. Maar daarover blijven we wel van mening verschil len; het ging mij echter om de slot regel van uw kommentaar. S, A. Jumelct Bruinisse Natuurlijk is er naastenliefde be tracht, natuurlijk is er geholpen, is er gegeven - laai men toch goed le zen wat er stond - maar de stoot naar een andere geestelijk gestruk- tureerde maatschappij, het grote so ciale gebeuren, de bewogenheid met de onderbetaalden, de herwaarde ring van de „knecht-heer"-verhou ding, dat is uit „dc andere hoek" ge komen. Geen wijsheid van mij; het staat al allemaal in de geschiedenis boekjes. (H.-red.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4