Holty DODE EN TWEE GEWONDEN BIJ BOTSING NIEUWERKERK Geslaagde discussie op ouderavond van openbare basisschool te Nieuwerkerk STREEKNIEUWS Zeeuwse Muziekschool blijvend in de financiële moeilijkheden DIAMANTEN PAAR W. CASHOEK-M. C. CASHOEK-ROSKAM Bent u vandaag in voor een warm jong coatje? Met een vlotte pantalon? Danmoetuliefst vandaag nog bij ons binnenstappen! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 november 1972 Nr. 21180 NIEUWERKERK, 7-11. Maandag morgen omstreeks kwart voor elf vond op Rijksweg 18 ter hoogte van de Stolp weg een frontale botsing plaats tussen twee personenauto's en een vrachtwagen. By deze botsing kwam mevr. P. E. de Witte-Joziasse (52) uit Vlissingen om het leven. Een volkswagen, komende uit de richting Zierikzee en bestuurd door mevr. G. F. J. V. uit Nieuwerkerk, wilde de Stolpweg inslaan en had al voorgesorteerd en richting aangege ven. Achter haar kwam een vierwie lige vrachtwagen bestuurd door K. A. B. wonende te Oost-Flakkee. Deze zag de stilstaande volkswa gen pas op het allerlaatste moment en kon een aanrijding dan ook niet meer voorkomen. De volkswagen werd vooruitgeduwd en kwam op de linkerweghelft frontaal in botsing met een uit de richting Bruinisse ko mende Renault personenauto be stuurd door J. de W. uit Vlissingen. ZIERIKZEE Ouderavond Theo Thijssenschool Op 13 november wordt in het ge bouw van de Theo Thijssenschool de jaarlijkse ouderavond gehouden. Op deze vergadering vindt o.m. be stuursverkiezing plaats, terwijl een forum wordt gehouden. HAAMSTEDE Ouderavond „De Schutje" De Prot. Chr. Huishoudschool „De Schutse" te Haamstede heeft voor donderdag 9 november de ouder avond vastgesteld. Van 18.30-20.00 uur zal er gelegenheid voor de ouders zijn om met de leerkrachten te spre ken. Later bestaat de mogelijkheid om beter bekend te geraken met de vervolgcurussen die na het diploma der school te volgen zijn of eventu eel andere scholen. Eveneens wordt van 18.30-20.00 uur een film gedraaid over de INAS-opleiding. Adv er la nu ei NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor ALLE VERZEKERINGEN BURGH-HAAMSTEDE: Julianastraat/Bernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. (Van een medewerker) SCHOUWEN-DUIVELAND, 8-11. - Nu in deze voor de gemeenten druk ke begrotingstijd, vele gemeenten met moeite proberen hun begroting sluitend te krijgen heeft de Stich ting Zeeuwse Muziekschool by mon de van Gedeputeerde Van Geesber- gen en de heer J. J. de Rcy gemeend een waarschuwende vinger te moe ten opheffen tegen die gemeentebe sturen, die bezuinigen op hun sub sidie voor de Muziekschool, c.q. die een vast bedrag aan subsidie geven en hun subsidie niet afstemmen op de tekorten van de school. Als de gemeenten blijven voort gaan op de weg der zg. „maximali sering', dat wil zeggen als de ge meenten een vost gefixeerd bedrag blijven geven, wordt het voortbe staan van de Zeeuwse Muziekschool onmogelijk aldus de konklusie, die vervolgens door de heer Bergman, direkteur van de school nader wordt uitgewerkt. J. de W. werd uit z'n wagen ge slingerd, zyn naast hem zittende echtgenote P. E. J. bekwam zodanige verwondingen dat ze kort daarna terplaatse overleed. Beide personen auto's werden totaal vernield (total- Momenteel ziet het docenten-korps er als volgt uit: Mej. E. v.. d. Stadt, directrice; de heer W. Hack, rekenen, Nederlands, aardrijkskunde, geschiedenis, studie lessen, maatschappelijk inzicht, mu zikale vorming en godsdienst. Mevr. J. C. de Jager-Klompe: naaien, patroontekenen, verstellen, breien, haken en textiel-warenken- nis. Mevr. J. Mes-Zwolle: stof versieren. Mevr. S. Mol-Kleinepier: zorg voor de voeding, zorg voor de woning, zorg voor de kleding en zorg voor de gezondheid. Mevr. E. A. J. van Langeraad-Wijs- man: kinderverzorging opvoeding van het jonge kind en handenarbeid. De heer J. J. Reijerse: kennis der natuure, plant- en dierkunde, een voudige schei- en natuurkunde en samenlevingsvormen. De heer J. Plaisier: Engelse taal. Mevr. E. L. A. v. d. Hoek-Kwand: tekenen. De heer J. J. Huyssen: lichamelijke opvoeding. BROUWERSHAVEN Geslaagde verlichting- en bandentest „Veilig Verkeer" De afdeling Brouwershaven van Veilig Verkeer Nederland kan terug zien op een geslaagde koplampen- en banden test. In totaal hebben 50 per sonen hun wagen laten testen, waar bij een groot aantal lichten moest worden bijgesteld. De afdeling is ga rage Slager zeer erkentelijk voor het gratis beschikbaar stellen van appa ratuur en niet te vergeten het per soneel, dat belangeloos de test ver richtte. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad De eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad van Duiveland zal plaatsvinden op woensdagavond 8 november a.s. in het gemeentehuis te Nieuwerkerk (19.30 uur). Op de agenda staat o.a. aanbieding rekeningen 1968 en 1969, verhoging subsidie vormingscentra, idem Ver. voor Drankbestrijding. Aan de orde komt ook verlening krediet herbe strating Lange Dreef te Oosterland, idem t.b.v. aanschaffing brandweer materiaal en beschikbaarstelling ex tra kredieten voor de o.l. scholen te Oosterland en Nieuwerkerk. NIEUWERKERK Collecte. De collecte voor de Ver. tot Steun aan de Nierstichting heeft in Nieu werkerk opgebracht f 351,35. Alle gevers en geefsters, evenals de col lectanten, worden hartelijk dank ge bracht. Alle Zeeuwse gemeenten, behalve Westkapelle en Terneuzen zijn bij de Zeeuwse Muziekschool aangesloten, maar terwijl Terneuzen over een ei gen muziekschool beschikt blijft Westkapelle van elk muziekschool- onderwijs verstoken. Hoeveel ge meenten zullen straks dit lot met Westkapelle delen? Het aantal leer lingen stijgt jaarlijks, maar ook het exploitatietekort. In zijn rapport stelt de heer Berg man de West-Brabantse gemeenten Bergen op Zoom, Roosendaal en Bre da ten voorbeeld, die resp. f 6,50, f 6,90 en f 4,90 per inwoner als sub sidie aan de Muziekscholen ver strekken, evenals Terneuzen dat daarvoor f 6,25 per inwoner uitgeeft. In Goes is dat f 2,60 in Middelburg f 3,70 in Vlissingen f 2,17 en in Zie rikzee f 3,40. Tekort bestrijden. Volgens de gemeenschappelijke re geling moeten de gemeentebesturen zonder enige restrictie het voor hun De auto die te Nieuwerkerk werd aangereden door een vrachtwagen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). loss). De vrachtwagen werd aan de voorzijde licht beschadigd. Winkelweek nadert Dezer dagen vergaderde de Mid denstandsvereniging „Nieuwerkerk" in café „De Meebaal" onder voorzit terschap van de heer Boudeling. Uit de voorgelezen notulen bleek dat er al veel werk voor de komende win kelweek gereed is. Enkele zaken woi'den nog gewijzigd. De volledige lijst van de dag-attracties is nu ge reed aldus de heer W. Flikweert, lid van het Winkelweek-comité. Diverse puntén werden nog doorgenomen en besproken, als: al of niet deelnemen aan de winkelweek als lid der mid denstandsvereniging. De prijzen worden vastgesteld in volgorde, voornamelijk over de eerste „grote prijzen". Nog even: en de winkel week gaat in Nieuwerkerk van start. Interkerkelijke jeugddienst Zondag 12 november a.s. wordt er in de Geref. kerk aan de Ooststraat een interkerkelijke jeugddienst ge houden. Aanvang half acht, voorgan ger is ds. H. v. d. Heuvel, Ned. Herv. predikant te Nieuwerkerk. Het on- onderwerp van de dienst is: „Kom over de brug." OOSTERLAND Verkoopdag zendingskrans „Dorkas" Heden dinsdag 7 november hoopt de zendingskrans „Dorkas" van de Oud. Ger. Gemeente alhier weer haar jaarlijkse verkoopdag te hou den van de vervaardigde goederen, in het Ned. Herv. Verenigingsge bouw, ten bate 'van de Mbuma-zen- ding. Er is weer veel door de leden van deze zendingskrans vervaardigd. Er zullen niet alleen veel met de hand vervaardigde kledingstukken, handwerken, borduur- en haakwerk te koop zijn, maar ook speelgoederen en vooral een ruime ^sortering boe ken, zowel voor volwassenen als voor jeugdige personen, alles te veel om op te noemen. De verkoping zal voor het publiek geopend zijn 's middags van 2 tot 4 uur, en in de avonduren van 7 tot 9 uur. Het be stuur van de zendingskrans hoopt weer op een goede belangstelling, vooral omdat er voor elk wat wils te verkrijgen is. Opbrengst collecte Ned. Nierstichting De huis aan huis-collecte ten bate van de Vereniging tot Steun aan de Nierstichting Nederland, werd hier ter plaatse gehouden door de dames: mevr. Bolle-Ista, mevr. Bominaar, mevr. Geelhoed-Quist, mevr. de Haan-van der Have, mevr. Ista- Both, mevr. v. d. Maas-van 't Hoff, mevr. Stouten-Otte, mevr. de Valk- Ista, mevr. Verstraaten-de Bruine en mej. Rian Rotte, onder leiding van mevr. Dooge-Kosten, alhier bracht rekening blijvend tc kort in de ex ploitatie van de Muziekschool dra gen. Ook op Schouwen-Duiveland hebben reeds enkele gemeenten be sloten, het tekort maar te helpen be strijden, volgens een jaarlijks vast bedrag en dit heeft al geleid tot een aantal maatregelen van de zijde van de school als: het zo selectief moge lijk toelaten van leerlingen en het weren van volwassen leerlingen, het stellen van steeds strengere eisen aan de leerlingen bij het afleggen van hun examens, het verkorten van de duur der lessen, te lage ver goeding reiskosten docenten en het ten onrechte bevorderen van de aan schaf van muziekinstrumenten. In een tiental andere punten geeft de heer Bergman een schril beeld van de toekomst van de school, als nog andere bezuinigingen zullen mcctcn worden toegepast, als de ge meenten in deze hun plicht niet ver staan. op de mooie som van f 349,23, waar voor de milde gevers en geefsters een dankwoord toekomt en niet minder minder de leiding en collectanten voor dit mooie resultaat. Druk bezochte gezins-dienst De gezinsdienst, die zondagavond jl. werd gehouden in de Ned. Herv. Kerk alhier, met als voorgangers ds. J. van den Berg te Scharendijke en waarbij een klas van de herv. zon dagsschool meewerkte onder leiding van de heer Th. Sinke, is een succes geworden gezien de grote belangstel ling in de kerk, die zo goed als vol was. Er was samenzang door de ge meente, terwijl ook vele liederen ge zongen werden door de jeugdgroep met orgelbegeleiding van de heer Sinke. Ingezet werd met het bekende lied: „Dank U", waarna de begroe ting door de predikant. Na het zingen van: „Mens onderweg" volgde het gebed, waarna Anja Goudzwaard en Marco van der Have schriftgedeelten voorlazen uit Matth. 22. Het jeugd koor zong hierop „Met Jezus". Na de gehouden collecte zong enalle aan wezigen Gezang 132 1, 3 en 6, waar bij Riana Dalebout deze zang op het kerkorgel begeleidde. Een vertelling door ds. Van den Berg volgde hier op, en gezang van allen, nl. Gezang 265 5. „Want Ik maak alles nieuws" werd vervolgens gezongen door de jeugdgroep, waarbij solozang door Rianda Dalebout. Hierna volgdede zegenbede door de predikant, en tot slot zong de jeugdgroep nog: „Dag en nacht, Heer". Het refrein van de liederen werd door allen gezongen. De heer Sinke bespeelde een elektro nisch orgel, ter begeleiding van de zang van de jeugdgroep. BRUINISSE Samenstelling stembureau's Voor het eerst sedert vele jaren zullen de stembureaux voor de stem ming voor leden van de Tweede Ka mer der Staten Generaal op 29 no vember niet gevestigd zijn in het ge meentehuis en in het Groene Kruis- gebouw, maar voor stembureau I in het dorpshuis en voor stembureau II in het Hervormd verenigingsgebouw. De stembureaux zijn samengesteld als volgt: stembureau I: voorzitter G. Hokken, plaatsverv. voorzitter S. Beekman, leden M. J. van de Velde en M. Verspoor, plv. leden G. van Roon en F. C. Dieleman (ambtenaar ter secretarie). Stembureau II: voorzitter S. A. Jumelet A.z., plv. voorzitter C. Kik, leden mevr. A. J. van Leeuwen-Sie- ling en L. Bal plaatsvervangende leden: J. van den Berge en J. Quist (ambtenaar ter secretarie). Bietenafvoer In de zesde week, dat de bieten campagne thans op gang is werden door de bietenwagens van de firma IJzelenberg uit Bruinisse 5147 ton ZIERIKZEE, 7-11. Gisteren (maan dag 6 november) vierde het echt paar de heer en mevrouw W. Cas- hoek en M. C. Cashock-Roskam tij dens een druk bezochte receptie in de foyer van „Mondragon" hun zes tigjarig huwelijksfeest. Tijdens deze receptie kwam ondermeer burge meester Th. H. de Meester, verge zeld door de beide wethouders en de gemeentesecretaris, gelukwensen aanbieden. Namens het gemeentebe stuur werd een bloemstuk aangebo den. Bovendien ontving het diamanten echtpaar een gelukstelegram van H. M. Koningin Juliana cn van de Com missaris der Koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. Zowel de heer W. Cashoek, 81 jaar, en zijn 80-jarige echtgenote, genieten een uitstekende gezondheid. Het huwelijksfeest werd dan ook op gewekt gevierd, temidden van alle kinderen: vier eigen kinderen, elf kleinkinderen en een achterklein kind. Tot 1943 was dc heer Cashoek zelf standig landbouwer op de boerderij „Levensstrijd", de hofstede die ook vandaag de dag nog altijd een be grip is voor agrarisch Schouwen- Duiveland. Als rustend landbouwer vestigde hij zich toen in „Terra No va' aan de Zicrikzeese Platteweg. In 1944 werd het sein gegeven voor een minder prettige periode: de eva cuatie naar de Wieringermocr, NIEUWERKERK, 7-11. De open bare basisschool van Nieuwerkerk ziet terug op een geslaagde ouder avond. De voorzitter heette alle aanwezigen van harte welkom. Men ging vervolgens over tot de orde van de avond. Er werden drie nieuwe leden gekozen voor de ou dercommissie, één lid werd herko zen. De namen van de aftredenden waren: voorzitter R. Visser, mevr. Van Maurik en penningmeester de heer Goedegebure. De scheidende leden kregen een.presentje aangebo den. Nieuw gekozen leden: de heer J. Lievense, de heer Slootmaker en de heer Goedegebure. Hierna kon men zoveel vragen stellen als men wilde en deze werden voor zover mogelijk beantwoord. T.V.-projekt De leerlingen van de openbare ba- suikerbieten aan de haven te Brui nisse aangevoerd, die vervolgens door 10 schepen naar 'hun bestemming werden vervoerd. Het totaal der af gevoerde bieten kwam daardoor op 27.850.420 kg. Aansluitingen op aardgasnet Van half juni tot 31 oktober steeg het aantal aansluitingen op het aard- gasnet te Bruinisse met 35 het toaal kwam daardoor op 610. Er komen re gelmatig nog nieuwe aanvragen bij de P.Z.E.M. binnen. Begrotingsbehandeling De begroting 1973 van de gemeen te Bruinisse is in concept gereed. In waar de onderwaterzetting aldaar werd meegemaakt en opnieuw volg de hierop een evacuatie: naar Noord- Holland. In 1945 keerde de familie Cashoek terug te Zierikzee. Een pe riode van wederopbouw op „Terra Nova" volgde. De watersnoodramp van 1953 ging ook bepaald niet zon der problemen aan het echtpaar Cashoek-Roskam voorbij, want me vrouw Cashoek moest tot tweemaal toe uit het water worden gered. De woning aan de Platteweg moest wor den verlaten en de familie vond een tijdelijk onderkomen aan de Kade- weg, vervolgens in een woning aan de Weststraat, en toen pas keerde de familie terug naar „Terra Nova waar de heer Cashoek voor dc twee de maal gesteld werd voor een chao tische toestand, maar met inzet van heel zijn sterke persoonlijkheid, wo ning en erf opnieuw wist op te bou wen. In 1963 betrok de familie Cas hoek de huidige woning aan de Re genboogstraat. „Rondje zee-dyk" Intussen is de heer Cashoek nog altijd een bijzonder vitale persoon lijkheid cn zo heeft hij zich belast met het onderhoud van de tuin van zijn jongste dochter. Op zijn dage lijks programma staat ook nu nog zijn „rondje Levensstrijd', of „rond je Zeedijk", want op dc fiets bezoekt hij nog regelmatig de omgeving van zijn vroegere boerderij: do in 't bij- sischool hadden dc gehele week een projekt gehouden met als onder werp „Televisie". Ter afsluiting hiervan werd aan de oudei-en een les gegeven. Sommige ouders deden het hierbij helemaal „niet gek'Na af loop van deze leerzame les vroeg men zich af of men het genoodzaakt vond het al dan niet toepassen van groepswerk en het toepassen van een dokumenlatiecentrum. Hierover werd een diskussie gehouden, waar men geen z'n zegje over had. Tussen al deze dingen door werd ook nog een korte pauze gehouden. Om een uur of elf werd deze gezellige avond afgesloten en een ieder werd een goede thuiskomst gewenst. Hoofd van de school de heer Provoost ver telde na afloop dat zowel de kinde ren als hun ouders van elkaar weer het een en ander hadden geleerd. een op donderdag 14 december te houden vergadering van de gemeen teraad zal deze begroting worden be handeld. Kredieten voor bouw jachthaven De kredieten nodig voor de bouw van de jachthaven te Bruinisse zijn door Gedeputeerde Staten van Zee land goedgekeurd. Burgemeester en wethouders hebben thans beslo ten het werk op te dragen aan de N.V. Gebrs. van 't Verlaat te Har- dinxveld-Giessendam, de laagste in schrijvers op de 17 oktober gehou den aanbesteding, die ongetwijfeld nog deze maand met de aanleg zal beginnen. De lieer en mevr. Cashoek: zestig jaar getrouwd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). zonder voor de familie zo onvergete lijke boerderij „Levensstrijd". Mevrouw Cashoek heeft zich altijd als belangrijkste taak gesteld: het bijeenhouden van het gezin. „En dat deed zij als geen ander", aldus een van haar kinderen. Tydcns dc feestelijke receptie in „Mondragon" kreeg het diamanten paar namens de kinderen een bij zonder fraai jubileumgeschenk aan geboden. namelijk het in keramiek (tegeltableau), met platina en goud. uitgevoerde familiewapen van dc fa milie Cashoek. dat dateert uit dc ja ren medio 1600. Dit fraaie werkstuk werd uitgevoerd door dc keramist Joop Rietveld tc Tilburg. Alle kin deren cn kleinkinderen kregen bo vendien dat familiewapen in kleine tegclvorm uitgevoerd, aangeboden. De heer Cashoek was gedurende zijn arbeidszaam leven niet alleen een zeer bekend landbouwer, gedu rende een aantal jaren was hij ook voorzitter van de Raad van Toezicht van de Boerenleenbank en geduren de zeer lange tijd ouderling van dc Vrijz. Hervormde Gemeente van Zie rikzee. Rustend landbouwer van Levensstrijd Advertentie Daml9;Zierikzee Ook deze week: aanlokkelijkveel modenieuws.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3