hemo special AGENDA Dr. A. Vondeling sprak op verkiezingsvergadering van P.v.d.A. Beroving was verzonnen STREEKNIEUWS bromfietsen „Droevig dat rapport Korringa moest uitlekken" Brabant zit ook met wegkwestie Afsluiting Oostersehelde is „doodsteek van visserijbelangen" B R V" Per fiets naar Zierikzee ZIERIKZEE. Op verkiezingspad voor de P.v.d.A. maakt dr. A. Vondeling een fiets- en wandeltocht langs de kustMaandagavond sprak hij in het Huis van Nassau; zo kwam hij maandagmorgen - samen met' de heer J. Lustig, fraktie- voorzitter van de P.v.d.A. in Westerschouwen - de Noordhavenpoort binnen rijden. (Foto: Zierikzeésche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 6-11. De A.R.P. komt - althans te Zierikzee - de eer toe de politieke verkiezingsscore te hebben geopend, met een vorige week gehouden vergadering waarop het woord werd gevoerd door het lid van de Tweede Kamer drs. j. de Koning, die de landspolitiek en daaraan gekoppeld de par tijpolitiek besprak. Maandag 6 november was de „èchouwse dag" van dr. A. Vondeling, die fietsend en lopend zich naar de mensen begeeft en er in de avonduren velen ontmoette in het Huis van Nassau, waar hy een P.v.d.A.- vergadering toesprak. Dr. Vondeling - kersvers uit de buitenlucht - zag zijn fietstoer niet als een- verkiezingsstunt. Het was hem-echter gebleken dat de afstand tussen kiezer en volksvertegenwoor diger nog altijd veel te groot is; men moet dus naar de mensen toekomen, „want aan de kiezers tenslotte ont lenen" wij ons gezag". Hij schetste kortheidshalve de politieke zaken, waarop Nederland geen invloed uit oefenen kan, ma^r in het eigen land kan wel invloed uitgeoefend worden en voor wat de P.v.d.A. betreft met name op die zaken, die - naar in zicht van die partij - bepaald ver keerd zijn of verkeerd worden aan gepakt. Het zou feitelijk zo moeten zijn - aldus dr. Vondeling - dat Ne derland model stond voor allerlei zaken (onderwijs, maatschappelijke verhoudingen en dat soort dingen), zodat buitenlanders naar hier kwa men om te zien hoe wij het doen. Advertentie Deafer voor Schouwen-Duivefand en Goeree-Overflakkee T* 0111* MO RIJSWIJK, 6-11. De 23-jarigc fili aalchef die zaterdagavond bij de po litie van Rijswijk (Z.H.) aangifte deed van beroving van een cassette met 2.500 gulden, heeft maandagmorgen bekend het hele verhaal te hebben verzonnen. Hij had het geld verstopt in de winkel en was toen naar de politie gegaan. Hij vertelde bij de nachtkluis van een bank te zijn overvallen door twee mannen die hem de tas met geld uit de hand gristen en wegrenden. Veel vragen Een lange rij vragen (dat was de bedoeling van deze verkiezingsbij- bijeenkomst) werd op dr. Vondeling afgevuurd. Enige zorg was er - zo bleek uit een vraag - of de „progres sieve drie" een eventuele regeerkans wel moeten grijpen, gelet op de mo gelijkheid voortijdig weer van de stoelen geschoven te worden. Dr. Vondeling vond dat het nu gebeuren moet; langer wachten met regerings verantwoordelijkheid zou onjuist zijn. Samengaan met andere partijen heeft de ingebouwde kans van ver deeldheid, zoals met het vorige ka binet is gebleken; daarom wil de P.v.d.A. van tevoren geen bindende afspraken maken, maar combinaties - als ze noodzakelijk zouden zijn - bestuderen na de verkiezingen. De lonen Wat de lonen betreft: de mini mumlonen moeten sneller stijgen dan de hogere lonen en de partij wil een sociaal contract maken voor vier jaar; overigens met deze aanteke ning dat het hoe van deze afspraken ook afhangt van de werknemersor ganisaties. Ruime aandacht werd besteed aan de mentaliteitskwestie van het volk, in de geest van „als mijn buurman eerst maar eens begint, dan doe ik het ook wel". „Begin by uzelf" Wat b.v. het milieu betreft: „ver beter het leefmilieu, begin bij uzelf". Op het punt - een andere zaak - van de ontwikkelingshulp wil de P.v.d.A. geen enkele interne concessie doen, maar blijft streven naar 2 van het nationaal inkomen. De partij is ook wars van combi-funkties van Ka merleden. Het Kamerwerk is zo veel eisend, dat men er naast praktisch niets bij kan doen. De verdeeldheid ook in het socia listische kamp kwam aan de orde (kleinere partijen: DS '70, D'66, P.S.P.). Dr. Vondeling vond het ka rakteristiek voor het Nederlandse volk en trok een parallel met de vele kerkgenootschappen. „Men is snel tot het formeren van en leven in een eigen club geneigd; zo gaat dat in Nederland". Ook n.a.v. een vraag zette dr. Von deling de totstandkoming van vroe gere kabinetten uiteen, waarbij meerheden en minderheden een be langrijke rol spelen, of liever hun onderlinge verhouding op grond van verkiezingsuitslagen. Bezorgdheid werd uitgesproken over de te snelle consumptie van de natuurgebieden in Nederland voor wegenaanleg, huizenbouw e.d. Er komt in de toekomst een Landin richtingswet, die de leemten in de Wet Ruimtelijke Ordening gaat on dervangen. In dit verbond kwam „De Poel" te Zuid-Beveland ter sprake. De (vcrkavelings) zaken daar nog terugdraaien zal niet gemakkelijk zijn, al staat het voortbestaan van een prachtig gebied op het spel. Tenslotte werd van P.S.P.-zijde de bekende Vietnam-comité-kwestie - niet zonder emotionaliteit - te berde gebracht. Dr. Vondeling vond het „ontzettend stom", dat de P.S.P. zich per telegram tot de (weigerende) ge meentebesturen heeft gewend en daaraan geld had besteed. De heer wel juist en op zijn verzoek werd bij de uitgang een inzameling gehouden. De vergadering werd voorgezeten door de heer H. Asma, die het ge bruikelijke welkom sprak en de dis- kussies rustig, maar met vaste hand leidde. Heden (dinsdag)-avond DS'70 en vrijdag a.s.: C.H.U. Rijksaandeel subsidie verbetering woningen Het Rijksaandeel in het subsidie voor verbetering van woningen zal met 2o procent worden verhoogd voor gevallen waarin de werkzaam heden geheel binnen de periode 1 november 1972-1 maart 1973, door erkende bouwpatroons worden uit gevoerd. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening drs. B. J. Udink heeft deze maatregel genomen om de werkgelegenheid in het voor de bouwnijverheid ongunstige win terseizoen te bevorderen. Aan de ge meenten wordt overgelaten of zij hun aandeel ih het subsidie - een vijfde deel - van het totaal, even eens met 20 procent willen verho gen. Een van de voorwaarden voor het verkrijgen van het verhoogde sub sidie is, dat de werkzaamheden ge heel of nagenoeg door personen in dienst van bouwvakpatroons dan wel door bouwvakpatroons zelf worden uitgevoerd en wel in normale werk uren. Het gewone subsidie, dus zonder toeslag kan ook worden toegekend als de eigenaar, bewoner de werk zaamheden, geheel of ten dele zelf of met behulp van anderen verricht, zonder dat daarbij van aanneming van werk sprake is. Van een andere mogelijkheid, het aanleggen van c.v. met subsidie, voor boven 65-jarigen is in de afgelopen maanden druk gebruik gemaakt. Muziekvereniging bracht serenade De muziekvereniging „Con-Amore" bracht zaterdag in de vooravond een serenade bij de familie A. Remeeus- Sewarte. De familie Remeeus vierde deze dag het 35-jarig huwelijksfeest. Bovendien is de heer Remeeus bijna 60 jaar lid van „Con-Amore". De muziek vertolkte een aantal opge wekte, nummers als herinnering aan deze blijde dag voor de betrokken familie. Een en ander werdbijge woond door de voorzitter van de vereniging, de heer Den Engelsman, die een tijdlang wegens ziekte was uitgeschakeld. Namens het gehele korps wenste de heer Den Engels man de familie Remeeus geluk met deze huwelijksdag. ZIERIKZEE De N.C.V.B. 25 jaar Op woensdagavond 15 november aanstaande herdenkt de afdeling Zierikzee van de N.C.V.B. met een feestelijke (avond)-bij eenkomst in het Her^. Verenigingsgebouw alhier het 25-jarig bestaan. Advertentie speciaalzaak voor o.a. kreidler florett - zündapp puch en puch maxi uit voorraad leverbaar het adres is: weststraat 5-7 - zierikzee Verkoop kinderpostzegels en -kaarten vanmorgen gestart Heden (dinsdag) morgen was het weer zover dat in 't postkantoor al hier de start plaatsvond van de ver koop van de kinderpostzegels en -kaarten. De verkoopstand daarvoor is ook nu weer bezet door de dames van de Zierikzeese U.V.V., die dit werk nu al weer voor de vijftiende maal gaan aanpakken. De dames zullen elke dag van 9.00 tot 12.00 uur en na Sinterklaas ook 's middags hun best doen weer zoveel mogelijk zegels en kaarten voor het goede doel te verkopen. Het kraampje, dat enkele jaren geleden werd gemaakt door leerlin gen van de L.T.S., was ook dit keer weer fantastisch ingericht. Er zijn prachtige kaarten, variërend van 20 cent tot 1 gulden toe. Dus niet al leen de kaarten die de kinderen al aan huis hebben verkocht. De UVV- dames, die meestal voor de bejaar den werken, doet dit voor de Neder landse jeugd met veel plezier. Cck wel voor gerichtere projekten voor Suriname en de Antillen, maai de hoofdzaak is en blijft toch het Nederlandse kind. Om vijf voor half tien arriveerde burgemeester Th. de Meester om de eerste zegels te kopen. Na een ver ontschuldiging voor zyn wat verlate komst bekeek hy het kraampje en prees de dames voor hun fantastisch werk. Hy wenste hen veel geluk met de verkoop. Mevrouw Der Weduwen dankte de burgemeester op haar beurt en leverde hem toen over aan de dames van de verkoop, die met de verkoop een goede start wisten te maken. BURGHSLUIS „De Krabbe" hengelde Zondagmorgen hield de H.S.V. „De Krabbe" te Burghsluis de laatste competitiewedstrijd. 26 leden namen hieraan deel, de gezamenlijk 8 bo venmaatse en 21 ondermaatse vissen vingen. De uitslag: 1 P. van Splunder 339 pnt.; 2. A. H. van Twist 312 pnt.; 3. P. de Rijke, 280 pnt.; 4. M. A. v. d. Wielen 245 pnt.; 5. A. v d Bos 220 pnt; 6. J. v. d. Bos 166 pnt.; 7. Chr. de Graaf 133 pnt.; 8. H. Boekestein 129 pnt; 9. P. M. de Jonge 122 pnt.; 10. W. Lemsom 117 pnt. Junioren: 1. Ad Provoost 350 pnt.; 2. Daan Blom 308 pnt.; 3. Cor Quaak 119 pnt.; 4. Hans v. d. Wielen 115 pnt. HULST, 6-11. „Het is een droevige zaak, dat een dergelyk rapport van eminent belang uit moet lekken. Het is geen fair play werk van iemand met een reputatie als Korringa on der tafel schuiven. Het is zeer af keurenswaardig dat een minister van landbouw en vissery zich zo ge draagt". Dit heeft voorzitter Locke- feer van de Zevibel (Zeeuwse Visse rijbelangen) maandag in Hulst (Z) gezegd in een reactie op het bekend worden van het rapport van prof. Korringa, directeur van het Rijksin stituut voor Visserybelangen. Doorbetaling loon werkende jongeren in dienst overheid DEN HAAG, 6-11. Leerplichtvrye, werkende jongeren in dienst van de overheid, die op vrijwillige basis een halve dag vorming genieten krygen vooralsnog hun loon doorbetaald. Dit heeft minister Geertsema van bin nenlandse zaken laten weten op vra gen vanuit de Tweede Kamer. De thans geldende regel voor doorbeta ling van loon aan leerplichtvrye overheidspersoneel beneden de 20 jaar zullen volgens de bewindsman vooralsnog van kracht blyven. Dinsdag 7 november Zierikzee Rusthuis „Borrendamme", 14.00- 17.00 uur, verkoopmiddag „Welfare"- artikelen. Concordia, 19.30 uur, verkiezingsbij eenkomst DS'70. Huis van Nassau, 20.00 uur, bijeen komst Ver. van Oud-leerlingen der Tuinbouwwintercursussen te Zierik zee. Huis van Nassau, 20.00 uur, Huma nistisch Verbond. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „Wie een kuil graaft voor een ander Herv. Ver.-gebouw, 14.00-16.00 uur en 19.00-21.00 uur verkoping goede ren zendingskrans „Dorkas'. Woensdag 8 november Zierikzee Stadhuis, (Vierschaar, 20.00 uur, openbare bijeenkomst in het kader van Wereldstedebouwdag 1972, ten einde tussen gemeentebestuur en be volking van gedachten te kunnen wisselen over de te treffen stede- bouwkundige en verkeerstechnische maatregelen. BREDA, 6-11. Tien werkgroepen zyn maandag in Breda hun acties tegen de aanleg van een nieuwe weg Breda-Baarle Nassau begonnen met de publikatie van een brochure en de opening van een tentoonstelling in het gemeentelijke voorlichtings centrum van Breda. De groepen vinden dat de weg - dwars door een uitgestrekt natuur gebied - die de provincie Noord- Brabant gepland heeft een grove aantasting van het leefklimaat van duizenden Bredanaars betekent, „om nog maar niet te spreken van de recreatiemogelijkheden van dui zenden mensen uit de Randstal". De groepen wijzen er ook op dat langs de invalsweg in Breda 15 scholen, 2 ziekenhuizen en zes be jaardentehuizen liggen. Eind dit jaar neemt de provincie de beslissing over de weg. Nieuwe „Henry Dunaht" van stapel gelopen ARNHEM, 6-11. In Arnhem is za terdagmorgen het nieuwe hospitaal schip van het Rode Kruis „J. Henry Dunant" te water gelaten op de werf van de Arnhemse scheepsbouwmaat schappij. De stapelloop werd verricht door mevrouw H. A. van Riemsdijk-Phi- lips, voorzitster van het Rode Kruis- comité „Schip Ahov" dat landelijk actie heeft gevoerd voor de financie ring van het schip. De tewaterlating droeg geen offi cieel karakter aangezien het Rode Kruisbestuur heeft besloten de fes tiviteiten te concentreren rond overdracht en doop van het schip op zaterdag 24 februari 1973 in Rotter dam. De doopplechtigheid zal wor den verricht door prinses Margriet. KORTE BERICHTEN UTT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De 67-jarige J. van D. is heden dinsdagochtend vroeg na een ruzie met zijn schoonzoon uit het raam van zijn woning aan de Heke lingenstraat in Rotterdam gevallen. Hij was op slag dood. De schoonzoon, de 55-jarige chauffeur D. van de B. is door de politie aangehouden. Hij wordt verdacht van doodslag. RIVO-Nota aan minister Lardinois DEN HAAG, 6-11. Het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek (RIVO) in IJmuiden heeft de regering in een tot nu toe geheime nota aan minister Lardinois (landbouw en visserij) in overweging gegeven nog eens ernstig na te gaan of openhouden van de Ooster sehelde niet te verkizen is hoven afsluiting gezien de visserijbelangen de ermee gemoeid zijn. Dc interne nota werd begin van dit jaar door prof. dr. P. Korringa, direc teur van het Rijksinstituut voor Visseryonderzock aan de minister aange boden. Door een lek in Den Haag is z(j volgens prof. Korringa op klandestine en slinkse wyze in omloop gebracht. Er werd ondermeer een aantal foto- copieën van gemaakt. In de nota staat dat bij afsluiting van de Oostersehelde de Zeeuwse mossel- en oestercultuur ten dode opgeschreven is door het uitvallen van de getijstroom, daling van het zoutgehalte en vermindering van zuurstofwaarden op de bodem. De oesterproduktie groeit momenteel naar 30 miljoen stuks per jaar. De export-oesters, die gemiddeld 75 tot 80 kilogram per duizend stuks we gen brengen op het ogenblik onge veer f 6 per kg op. De mosselcultuur heeft een produktie van 80 tot 100 miljoen kg per jaar. Hiervan is vijf tien procent bestemd voor de con- Vondeling vond de collecte overigens .servenindustrie. De rest gaat zand vrij naar de consument na biologisch gereinigd te zijn op de zgn. verwa terplaatsen met zuiver zeewater. Yerseke fungeert door de hoge kwa liteit van zijn verwalerplaatsen als leverplaats van alle Nederlandse consumptie,mosselen. Vrijwel alle overige visscrijpro- duktcn, die nu op economische schaal in het Oostcrscheldegcbied •worden geoogst zuilen volgens dc nota bü afsluiting automatisch ver dwijnen. Zoals de kreeftenhandcl, die in ternationaal van opzet, momenteel goed is voor een totale omzet van f 7 miljoen per jaar. Visserij produk- 'ten als ansjovis, de kreukel, de bot, zeekrab en dc wulk zullen ook ver- 'dwijnen. De anlstaiid In de nota staat dat het uiterst on waarschijnlijk is dat de aaIsland die zich eventueel in het Zeeuwsche Meer zal ontwikkelen even rijk zal zijn als die welke zich na de afslui ting van de Zuiderzee in het IJssel- meer ontwikkelde. Ook de garnalen visserij zou gedoemd zijn te verdwij nen. Samen met de tongvisserij wordt deze nu buitengaats en in het westelijk deel van dc Oostersehelde uitgeoefend. Uit het afgesloten deel van de Oostersehelde zou volgens het RIVO de garnalenvisserij zonder meer verdwijnen, maar dc visserij buitengaats zou er een aanmerkelijke terugslag van ondervinden. In dc nota wordt voorts op de bclangryke functie van dc Ooster sehelde gewezen als „kinderkamer". Als gevolg van dc verontreiniging van dc Wcstcrschcldc, door het on gezuiverd afvalwater van heel West- Brabant (en in een later stadium ook van het industrieterrein Shell Che mie Mocrdyk) en het industriële afvahvatcV uit België bag volgens het RIVO worden aangenomen dat ook dc Wcstcrscheldc zyn kinder kamerfunctie zal verliezen. Ver.-gebouw St. Domusstraal, 8 uur, Ger. Vrouwen ver. Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Kerkwerve Zuigelingen/kleutercursus. Excursie naar „De Blokkendoos". Vertrek van wijkgebouw: 7.20 n.m. Nieuwerkerk Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad Duiveland. Donderdag 9 november Zierikzee Concertzaal-foyer, 20.00 uur, afde- deling Schouwen Plattelandsvrou wenbond. Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, ontspanningsavond voor de bejaar den (UW). „Mondragon'20.00 uur, voor drachtsavond afdelingen Duiveland en Schouwen Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Haamstede Ouderavond „De Schutse" (18.30- 20.00 uur). Vrijdag 10 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, apenbare verkiezingsbijeenkomst gez. kiesverenigingen van de CHU op Schouwen-Duiveland. Maandag 13 november Zierikzee Theo Thijssenschool, 8 uur, ouder avond. Dinsdag 14 november Zierikzee 's Landskamer, 14.00 uur, alg. verga dering Waterscha'p Schouwen-Duive land. Huis van Nassau, 20.00 uur, forum avond Overlegorgaan Vakbonden. Woensdag 15 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, 25-jarig jubileumsamenzijn N.C.V.B. Zierikzee. Donderdag 16 november Zierikzee Huis van Nassau, (tweede) ZVU-cur-* susavónd binnenhuisarchitectuur. Concertzaal-foyer, 19.30 uur, Vereni ging „Stad en Lande". Zaterdag 18 november Zierikzee Kraanplein 13.30 uur, 14.00 uur Oos- terscheldebrug, Jeugdvogelwacht, excursie Zuidhoekinlaag. Westenschouwen Strandexcursie Jeugdvogelwacht, 10 uur verzamelen bij de trap. Hoofdingang der Domeinen, 14.00 uur, start prestatie- en wedstrijdlo pen („Mossel'Vloop), s.v. Delta-Sport. 95 Met het weekeinde boekje: „Brui- nisse, zoals het was gelezen, één in de reeks van „zo-was-het-boek- jes", dat van de pers zit te komen. Veel schepen in het boekje over het „oudé Bru", schepen met zeiltjes en zwaarden langs de boorden en ik heb daar onmiddellijk een traan op laten vallen, want je kunt „De Langedam" in 1910 - mooi afgezet met perkoen- palen - niet met droge ogen aanzien, vooral niet omdat op de foto - rechts van de dam - een aantal mosselboten bezig is aan het „verzoaien". Er is heel wat „verzoaid" op het mossel dorp Bruinisse en met dit boekje on der ogen, voelt men onder- en boven- huids hoe zo'n plaats met iedere ve zel aan de zee verbonden was. (Toen) prinses Wilhelmina kwam kijken na de stormramp van 1953, maar ze was in 1911 al te Bru als ko ningin, toen daar nood was door de tempeestige storm, die een einde maakte aan de droogste zomer van de eeuw. Er is een plaatje van. De koningin schonk f 6000 aan het steun comité voor de getroffenen. En dan plaatjes met mensen. De namen zijn achterhaald; zo wemelt het van Van den Bergs, Jumeletten, Van Pope- rings, Hoeken en De Konings. Vaak jongetjes met korte broek over de knietjes en meisjes met hoedjes. Het „Levi-tijdperk" was nog ver weg. Veel plaatjes van puin ook in het Bruse boek, stammend uit de oorlog. Een eenzame vlag hangt aan een wrakkig huis in een door bommen verpulverde Oudestraat. Ooit was er „mart" te Bruinisse; verrukkelijk voor de mensen, die meededen en misschien wel „zondig" voor degenen, die niet meededen. Maar verrukkelijk u>as het toch, met de palingkraam vanWarner en de snoepkraam van Natte. In 1910 stap te een neger te paard rond; veel vrouwen (met Duivelandse mutsen op) bekijken het menselijk wonder uit Afrika. Jubilea, burgemeesters wisselingen, en dat soort dingen wis selen elkaar af en heel apart is het plaatje van een man, die op het „Kerkhof" woonde, maar wel zijn 100ste jaardag vierde. Vertederender is een plaatje van de breischoolin 1915, waarop rijen heel stille, lieve meisjes, stellig alle maal uitgegroeid tot schatten van vrouwen en heel degelijke huismoe ders. De braaf gevouwen handjes van die kindertjes, zijn ontroerend. Als ik meisje was geweest, had de brei school van mej. Vermeulen stellig gezorgd voor het dierbaarste brok jeugdsentiment. Maar een mens kan niet alles hebben en men kan ook niet alles uit een dik boek in een cur siefje schrijven. Het is nog herfst vrienden; trek een paar uurtjes uit en wandel terug naar het Bruse ver leden. Men zal er wijzer van worden en blijer. Alles gaat voorbij; het stemt droevig, maar er zit ook een vreemd soort element van geluk in. Onverklaarbaar, maar waar! SCHIEREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2