DE ZIERIKZEESCHE COURANT ONDERHANDELINGEN NORMALISERINCSVERDRAG BETREKKINGEN BEIDE DLITSLANDEN NL AFGESLOTEN Zeelandbrug geblokkeerd door botsingen Nederlands beroep op de Sowjet-Unie en Verenigde Staten Oeganda sluit grens met Tanzania Leven in Chili weer bijna normaal Loon- en prijsstop in Gr.-Brittannië De noodtoestand in Cliiii is opgeheven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 november 1972 129ste jaargang Nr. 21180 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken II, Zierikzee, Poslbus I, lel. (OHIO) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES? Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand 4,50; per jaa: 52,50. Losse nummers 30 cenl - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contraclprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o B.T.W. In dit nummer: Verkeer eist weer tol op Schouwen-Duiveland Brandt bracht einde van lange weg in zicht OOST-BERLIJN, 6-11. De lange weg die leidl naar een Oost-West-Duits verdrag Ier normalisering van de betrekkingen na twintig jaar vijandigheden begon met een eenvoudige verklaring drie jaar geleden van de Westduitse bondskanselier Willy Brandt. Op 28 oktober 1969, onmiddellijk nadat hij de leiding kreeg over een coalitie tussen zijn sociaal-democraten en de liberale vrije democraten, verklaarde Brandt dat „er twee Duitse staten zijn". Wat voor vele buitenstaanders leek op het vertellen van iets dat voor de hand lag kwam voor officieel West- en Oost-Duitsland als een donderslag bij heldere hemel. Voor de eerste keer gaf een regering in Bonn in het open baar te kennen niet de enige Duitse staat te zijn, de rechtmatige erfgenaam van de Duitse natie die verdeeld was na de nederlaag in de tweede wereld oorlog. Oost-Duitsland, dat 20 jaar lang bekend had gestaan als achtereen volgens de door Rusland-bezette-zo ne, de zone Midden-Duitsland, Oost- Duitsland of de „zogenaamde Duitse Democratische Republiek" was ten slotte in Bonn erkend als een staat met zijn eigen rechten. Ontspanning Het eerste streven naar een ont spanning tussen Oost en West, dat begon met de historische topgesprek- ken van Willy Brandt met de Oost- duitse premier Willi Stoph in Erfurt en Kassei, was voorafgegaan door jaren van wederzijdse beschuldigin gen en gemiste kansen die zo karak- tristiek waren voor de betrekkingen tussen de twee staten sinds hun vorming in 1949. Van 1951 tot 1955 was het de Westduitse regering die Russische aanbiedingen van de hand wees de hereniging van Duitsland door middel van interduitse verkie zingen aan te moedigen. Na 1955 kwam Oost-Duitsland met het voor stel van een conferentie maar de Westduitsers verwierpen ook dit. Een woordvoerder in Bonn zei des tijds „dat zou neerkomen op het bij elkaar zetten van een paard en een papegaai en dan zeggen: we hebben nu alles gedaan dat menselijkerwijs gesproken mogelijk is om hen in staat te stellen zich voort te planten" Onclerliaiicle I i ngen OOSTE-BERLIJN, 6-11. De onder handelingen tussen de staatssecreta rissen Egon Bahr (Bonn) en Michael Kohl (Oost-Berlün) over een basis verdrag tot normalisering van de betrekkingen tussen de beide Duits- landen zijn maandagavond in Oost- Berlyn voltooid. Het resultaat wordt aan de respec tieve regeringen voorgelegd, die zich dinsdag (7-11) over zullen beraden. Als de tekst door Oost-Berlijn en Bonn wordt goedgekeui'd iets dat nagenoeg vaststaat, zal het verdrag waarschijnlijk nog deze week, ver- moedlijk vrijdag, in Bonn gepara feerd worden. Men hechtte maandag in Berlijn weinig geloof aan een ver klaring die de Westduits regerings woordvoerder Von Wechmar eerder op de dag had afgelegd. Deze zei daarin dat de ondertekening niet voor de verkiezingen van 19 novem ber zal plaatsvinden. Ht basisverdrag, dat voor de twee Duitse staten onder meer de weg ef fent voor toetreding tot de Verenig de Naties, wordt beschouwd als een der hoogtepunten van de drie jaar geleden door de socialistische rege ring van bondskanselier Willy Brandt ingezette „Ostpolitik". Dc bondskanselier'had al aange kondigd dat hp het volk dinsdag over de stand van zaken bij dc on derhandelingen zou inlichten. De twee staatssecretarissen maak ten de voltooiing van hun besprekin gen maandagavond in een gemeen schappelijke verklaring bekend. HILVERSUM. De NOS-televisie zal heden dinsdag 7 november na afloop van het normale avondpro gramma vanaf 23.00 uur via Neder land II een rechtstreekse reportage uitzenden over de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen. De uitzending zal duren tot het moment waarop enige zekerheid bestaat omtrent de einduitslag. Dat zal om ongeveer 2.00 uur zijn. ZIERIKZEE. 7-11. Het verkeer op de Zeelandbrug - tussen Schouwen- Duiveland en Zuid-Beveland - is maandagmiddag twee uur geblok keerd geweest ten gevolge van ver keersongelukken. Om kwart over vijf kwam een echtpaar uit Rotterdam bij een fou tieve inhaalmanoeuvre frontaal in botsing met een tegenligger. Zij raakten zwaar gewond. Terwijl de politie op dc plaats van het ongeluk bezig was, raakten enkele honder den meters verderop zes auto's in een kettingbotsing. Het wegdek was bijzonder glad van de motregen. Aan weerszijden van dc brug ont stonden files van twee kilometer. Om tien over zeven was de ravage opgeruimd. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG, 6-11. Nederland heeft in de Verenigde Naties een beroep op de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten gedaan, ondergrondse kern wapenproeven te staken of te ver minderen. De volgende gespreks ronde over beperking van de strate gische bewapening (Salt 2) zou niet slechts tot kwantitatieve, maar ook tot kwalitatieve beperkingen moe ten leiden. In afwachting van het resultaat van deze gespreksronde zoti uitbrei ding van de strategische bewapening zo veel mogelijk moeten worden be perkt. ARNHEM. Op 12 maart 1973 gaat de Nieuwe „Henri Dunant" de eerste vakantietocht maken met 14 chroni sche zieken en invaliden. Elk jaar zullen ongeveer 2350 patiënten met dit schip een week vakantie kunnen genieten. De benodigde 10 miljoen gulden voor de bouw van het schip zijn grotendeels via de aktie „Schip Ahoy" bijeengebracht door het Ne derlandse volk in oktober 1970. Bij de Arnhemse Scheepsbouw Mij. te Arnhem werd het schip te water ge laten. De Nederlandse permanente verte genwoordiger bij de volkerenorgani satie, R. Fack, verklaarde maandag in de zgn. eerste commissie dat Salt 1 (Strategie Armaments Limitations Talks) heeft geleid tot het vaststellen van maximavoor strategische wa pens, maar dat deze maxima - kwan titatieve beperkingen - hoger zijn' dan het huidige niveau. Ook blijft het mogelijk, de kwaliteit van de offensieve wapens te verbeteren. Door het in gebruik nemen van hoger ontwikkelde wapensystemen kan de betekenis van Salt 1 snel af nemen, aldus de Nederlandse afge vaardigde. Bij de tweede ronde van het gesprek over beperking van de strategische bewapening zullen de Verenigde Staten en de Sowjet Unie zich moeten toeleggen op kwalitatie ve beperking en kwantitatieve ver mindering. KAMPALA, 6-1. President Idi Amin van Oeganda heeft maandag bekendgemaakt dat met ingang van die avond de grens met Tanzania voor een week zal zijn gesloten in verband met de naderende voltooi ing van de uittocht van Aziaten. Vol gens een bekendmaking van radio- Kampala zijn de strijdkrachten in staat van alann gebracht. SANTIAGO. 6-11. Meer dan 220.000 arbeiders, leden van vrjjc beroepen en winkeliers hebben maandag in Chili werk hervat. Hiermee is een eind gekomen aan een staking van 26 dagen die het land in een om vangrijke economische crisis stortte. dic gewelddadigheden met zich bracht waarby vier dodclpkc slacht offers vielen en die leidde tot de val van een kabinet. Maar een van dc stakingsleiders waarschuwden maandag al dat dc aktie zal worden voortgezet als het regiem r.iet meer tegemoet komt aan de eisen van de stakers. Nixon: „Binnenkort ondertekening bestand" SAN CLEMENTE, CALIFORNIE, 7-11. President Nixon heeft maan dagavond zijn laatste beroep op dc kiezers gedaan, waarbij hij zich pre senteerde als dc kandidaat van de vrede. Hp roerde slechts cén verkie zingsthema aan, de vrede in Viet nam. en zei ervan overtuigd te zijn dat het bestandsakkoord „binnen kort" zal worden getekend. De vrede in Indo-China en in dc wereld is een kwestie die alle andere vraagstukken overheerst, zei hij in een toespraak die vijf minuten duurde. Hij nodigde zijn medebur gers uit massaal te stemmen opdat hun uitspraak een historisch besluit zal zijn. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Ook deze tijd zal eenmaal de i goede oude tijd worden. (Bomans). Verwachting tot woensdagavond; Ontsnapte Boliviaanse Tijdelijk regen gevangenen naar Cuba C C LIMA, 7-11. Drieënzeventig poli tieke gevangenen dic vorige week na een voetbalwedstrijd tegen hun be wakers van het eiland Coati ont snapten en naar Peru uitweken zijn maandag per vliegtuig naar Cuba vertrokken. Bij de massale ontvluchting wer den vijf gevangenen doodgeschoten. De overigen slaagden erin van het eiland te komen, dat in het op 4.300 meter in het Andesgebcrgte gelegen Titiaca-meer ligt. Het meer ligt op de grens tussen Bolivia en Peru. LONDEN. In Groot-Brittannic geldt een loon- en prijsstop gedu rende negentig dagen om dc inflatie te bestrijden. Premier Edward Heath heeft dat maandag bekendgemaakt. SANTIAGO. CHILI, 7-11. Dc noodtoestand dic ca. een maand in 20 van dc 25 Chileense provincies van kracht was. is maandagavond opgeheven. Dit heeft het ministerie van binnenlandse zaken bekendgemaakt. Het besluit daartoe werd genomen tijdens een onderhoud dat dc minis ter van binnenlandse zaken, gene raal Carlo Prats, en het hoofd van het noodgebied Santiago, generaal Hector Bravo, woensdagmiddag had den. De noodtoestand werd begin ok tober doqr het militair gezag afge kondigd na de staking van wegver voerders cn winkeliers. welke staking zondag eindigde na een ak koord tussen de regering cn dc ver tegenwoordigers van de stakers. Met de beëindiging van de nood toestand is eveneens dc avondklok niet meer van kracht. Veel bewolking met op de meeste plaatsen tijdelijk regen of motregen; in het nooz-dwesten in de middag en kele opklaringen; matige, aan de kust nu en dan krachtige zuidweste lijke wind, morgen ruimend naar west tot noordwest en afnemend; minimumtemperaturen omstreeks 10, maxima rond 12 gi-aden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tol 5. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven nor maal. Max.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 piocent. ZON- EN MAANSTANDEN 8 nov. Zon op 7.48, onder 17.00 Maan op 10.37. onder 17.52 9 nov. Zon op 7.49, onder 16.58 Maan op 11.29, onder 18.43 Eerste kwartier 14 nov. te 6.01 uur. HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 8 nov. 4.24 16.36 9.57 22.13 9 nov. 4.53 17.06 10.32 22.45 DIXVILLE NOTCH. De eerste uitslag van dc Amerikaanse presi dentsverkiezing van 1972 is reeds bekend. Zeslien van de twintig inge schreven kiezers van het plaatsje Dixvillc Notch, in de Amerikaanse staat New Hampshire, hebben hun voorkeur uitgesproken voor presi dent Nixon en drie voor zijn demo cratische tegenstrever George Mc- Govern.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1