éne druppel Wat biedt de BEELDBUS? Druk bezochte ouderavond openbare basisschool te Oosterland Drie en twintig diensten kunnen gespreid Zilveren jubileum Gereformeerde Vrouwenvereniging Bruinisse Iets gedaalde werkloosheid Duivelands Barokensemble Leerlingen kwamen aan bod met de musical „Teun de Speelman'' Het spreidingabeleid Geslaagde bijeenkomst in feestelijk versierde zaal DEN HAAG, 4-11. Drieëntwintig diensten van tien departementen en een nader te bepalen aantal onder delen van de P.T.T., met totaal 2700 arbeidsplaatsen kunnen blijkens een vrijdag verschenen lijst naar het oor deel van het kabinet in de komende vier a vijf jaar gespreid worden. Schrijfster Nelly van Dijk-Has overleden GOES, 4-11. De romanschrijfster Nelly van Dijk-Has is in het zieken huis in haar woonplaats Goes op 80- jarige leeftijd overleden. De schrijfster debuteerde in 1912 met een novelle in een weekblad. Vorig jaar verscheen haar laatste roman „Cirkelgang". Mevr. Van Dijk-Has publiceerde in totaal 41 boeken: 1 novellenbundel, 6 meisjes boeken en 34 romans. DEN HAAG, 4-11. Er is in verge lijking bij vorige maand - sprake van enige daling van de werkloosheid. Minister-president Biesheuvel deelde mee, dat de voor seizoen gecorrigeer de arbeidsreserve op eind oktober in totaal 124.500 mannen en vrouwen omvatte. Het overeenkomstige totaal -cijfer voor september was 129.100. De geregistreerde arbeidsreserve nam in de afgelopen maand toe met 5700, tegenover een toename in de zelfde maand vorig jaar met ruim 10.000. Huishoudonderwijs in de jaren 1971-1972 DEN HAAG, 4-11. In het afgelo-" pen schooljaar - 1971-1972 - hebben 198.700 leerlingen onderwijs aan de 641 scholen voor 'huishoud- en pij- verheidsonder wij sgevolgdOngeveer 153.700 leerlingen volgden volledig dagonderwijs en 45.000 partieel on derwijs; deze laatsten hoofdzakelijk bij verschillende kort durende cur sussen die aan de scholen zijn ver- bónden. Deze cijfers zijn ontleend aan een publi'katie van het Centraal Bureau voor de Statistiek over het beroeps onderwijs in genoemd schooljaar, die geheel is gewijd aan het huishoud en nijverheidsonderwijs. Daarin wordt voorts gezegd dat 119.000 leerlingen de lagere afdelin gen bezochten, 30.900 de middelbare, 6.700 de hogere en lerares-afdeling en 42.000 leerlingen de korte cursus sen. Bijna de helft van het totaal na melijk 1300 van de uit-de Haagse agglomeratie te spreiden arbeids plaatsen, zal voor rekening van de P.T.T. komen. Tweede in grootte is het Rijksinkoopbureau met 400 .plaatsen. Als derde slaan onderdelen met 355 plaatsen van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening genoteerd, samengesteld uit afdelingen die zich met de afhan deling van ingediende woningbouwr plannen bezighouden. De lijst is vrijgegeven nadat de hoofden van de betrokken dienston derdelen de gelegenheid was gege ven het personeel in te lichten. De lijst is eerder besproken in het cen traal georganiseerd overleg in amb tenarenzaken. Daarna was meege deeld dat ,de ongeveer 2500 arbeids plaatsen tellende lijst" zou worden gepubliceerd. Meisje doodt haar baby APPELSCHA,, 4-11. Een 20-jarige verpleegster van het verpleegtehuis Beatrixoord in Appelscha (gem. Oost- stellingwe(rf, Fr.), heeft, naar nu pas bekend is geworden, enkele weken geleden haar pas geboren baby om het leven gebracht. Zij had haar zwangerschap verborgen gehouden en het kind alleen ter wereld ge bracht. Zij raakte daarna in paniek en heeft het in haar slaapkamertje tegen zich aan doodgedrukt. Vrouw schiet ex-mail neer ROTTERDAM, 4-11. Een 31-jarige vrouw uit Capelle aan den IJssel heeft in de nacht in haar flat aan de Slotlaan in deze plaats haar ex-echt genoot Arie B. (32) tijdens een hevi ge twist met een pistool neergescho ten. De vrouw vuurde twee maal en verwondde haar ex-man in arm en zij. Na de schietpartij vluchtte de man het huis uit. De politie heeft hem nog niet gevonden, maar Arie B. heeft in de loop van vrijdag wel telefonisch contact opgenomen met de recherche. Hij wilde niet zeggen waar hij verbleef. De vrouw heeft zich na de schiet partij bij de politie gemeld en is ge arresteerd. Val van elf meter overleefd ARNHEM, 4-11. De 33-jarige Nij meegse loodgieter F. M. heeft een val van bijna elf meter van een in aan bouw zijnd kantoorpand in Arnhem overleefd. De man maakte een soort gestrekte salto mortale in het trap penhuis en sloeg daarna op de stenen vloer. Gewond werd hij naar het Arnhemse gemeenteziekenhuis ver voerd. OOSTERLAND, 3-11. Er bestond goede belangstelling voor de ouder avond van de openbare basisschool alhier, die onder leiding van de heer A. L. Ista gehouden werd in het handenarbeidlokaal van de school. Aanwezig waren, behalve vele ou derparen, de wethouder van onder was van de gemeente Duiveland, de heer S. Overbeeke. In het kort ver meldde de voorzitter enige lotgeval- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Jutrijp-Hommerts: L. J. Huisman, Paramaribo (herv. gem. met verlof te Oegstgeest). Aangenomen naar Roermond: W. G. Schaap, kand. te Delft, die be dankte voor Ommelanderwij k-Mee- den. Benoemd door Past. centrum „De Hezenberg" te Hattem als opvolger van ds. H. J. Teutscher: A. M. A. Hellendoorn, Den Haag. Geref. Kerken Beroepen te Utrecht-Zuid: W. ten Kate, Alblasserdam; te Apeldoorn: N. Schelhaas, Lochem, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen. Beroepbaar: J. Sap, Buitenveer 71 te Weesp. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Delft: K. J. Kapteyn, Spakenburg-N, Geref. Gemeenten Beroepen te Middelharnis: D. Hak kenberg, Dordrecht. Bedankt voor Nieuwerkerk: R. Boogaard, Leiden. Geref. Gem. in Nederland ZIERIKZEE. Dinsdagavond 7 no vember, 's avonds 7.30 uur (half acht) ds. M. van Beek, Opheusden. Oud Gereformeerde Gemeenten Bruinisse: Donderdag 9 november, 's avonds 7.30 uur, ds. Gebraad, St. Philipsland, (Dankstond voor het gewas). BRUINISSE 4-11. Vorige week vierde de Gereformeerde Vrouwen vereniging „Tot Arbeid Geroepen", het 25-jarig bestaan in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. De sfeer vol versierde zaal zorgde voor een goede sfeer. Nadat Psalm 150 geza menlijk was gezongen sprak me vrouw P. IJzelenberg-Olree, de tegenwoordige presidente, een wel komstwoord. Zij richtte zich daarbij speciaal tot het predikantenechtpaar, ds. en me vrouw Bremmer, omdat het me vrouw Bremmer was, die met haar staf van medewerksters in 1947 de vereniging oprichtte. Ds. Bremmer als kandidaat te Bruinisse beroepen in de twintiger jaren, kwam na de oorlog, opnieuw naar Bruinisse te rug. Deinleiding van mevr. A. Wie- brens-Beekman had tot onderwerp Prediker 3, en als titel „Geen tijd". Thema: hoe goed het is ook tijd voor een ander te hebben, een inleiding die met aandacht werd aangehoord. len van het onderwijs in de voor bije periode. Het nieuwe schoolge bouw is een bijzondere aanwinst en de vele nieuwe leermiddelen maken dat het hier goed werken is. De klas van mevr. Sinke bevat momenteel 38 leerlingen, wat veel is doch de collega's staan haar zoveel mogelijk terzijde. De hervormde pre dikant van Bruinisse, ds. Post is weer bereid gevonden godsdienstles sen op de school te komen geven. De penningmeesteresse, mevr. M. van den Berge-de Vos deed verslag van de stand van de kasmiddelen waar uit bleek een batig saldo van f 862,22 aanwezig is. Doordat hiervan nog verschillende posten zijn betaald, is dit saldo geslonken tot f 370,-. De rekening was gecontroleerd door de dames Van Dijke-Kwaak en Van der Maas-Heijboer. Het volgend jaar zullen de bescheiden worden nage zien door de heren Mach. Dalebout en A. J. van Oeveren. Bij de be stuursverkiezing werden de aftre denden: mevr. Van 'den Berge-de _Vos en voorzitter Ista met vrijwel algemene stemmen herkozen. Toespraak schoolhoofd Het schoolhoofd, de heer P. T. Bolkenbaas dankte de ouders voor de goede samenwerking, mede in ver band met de schoolreizen. De school krant is nog niet verschenen omdat er nog geen copy te voorschijn geko men is van de ouders. Tot 10 decem ber kan dit nog ingezonden worden. Het schoolhoofd dankte ook wethou der Overbeeke voor de verleende steun en de vele voorzieningen in de nieuwe school, de oudercommissje, de V.O.O.-afdeling en de schoolraad voor de goede samenwerking. Door de aktiviteiten van de schoonmaak ploeg worden de lokalen goed on derhouden. Verder stelde het school hoofd zeer binnenkort een contact avond in het vooruitzicht. In het komende voorjaar zal weer begon nen worden met het huisbezoek, dat in het verleden altijd goede rèsulta-. ten afwierp. Het a.s. sinterklaasfeest zal in de.klassen, en Wel. in het bij zonder in de laagste klassen gehou den worden, en het Kerstfeest geza menlijk. Vooral eenzamen, bejaarden en zie ken hebben hulp nodig. De inleiding werd afgesloten door het gezamen lijk zingen van Psalm 133. De gang van zaken in de beginja ren van de vereniging werd verbeeld in een schets getiteld: „Hoe het reilt en zeilt". Hierbij werd ds. Bremmer op het podium geroepen om iets te vertellen uit zijn Bruse tijd. Hij deed deed dit op zijn eigen bijzonder smaakvolle en vlotte manier. In dichtvorm Mevrouw Wiebrens-Beekman deed in dichtvorm uit de doeken wat zij in het begin had meebeleefd. De hoofdpersonen uit het fragment wa ren mevrouw Muller-de Waal en mevrouw De Waal-de Waal die op hun beurt een bestuurslid van 1972 op het podium riepen, om iets van de tegenwoordige tijd te vertellen. De presidente sloot een en ander af met een gedicht, waarin zij deed uitkomen, dat ook het bestuur van een vereniging maar een instrument Test schooljeugd Verder is gebleken dat de jaarlijk se test bij de schoolkinderen, die zeer nuttig is, door verschillende ouders wat duur gevonden wordt (f 26,-) waardoor ze hier niet toe overgaan. Hij informeerde bij de wethouder naar eventuele mogelijke subsidië ring. Het aantal geslaagden van de zwemcursussen bedraagt voor de school 12. Momenteel bedraagt het aantal leerlingen van de school 93. Voor de nieuwe cursus zijn 24 aan meldingen in het vooruitzicht. Zes tien zullen de school verlaten, zodat de school in het nieuwe cursusjaar over de 100 leerlingen zal hebben en er dan een vierde leerkracht zal kunnen komen. Hierna voerden de leerlingen van de twee laagste klassen een musical op onder de titel „Teun de Speel man", onder leiding van de onder wijzeres, mevr. Sinke. De musical bleek uitstekend ingestudeerd. Jan van den Bos „deed" hét als „Teun de Speelman"opvallend goed. Als dank ontvingen allen een fles limo nade. Na de pauze werd het woord verleend aan de schoolartsmevr. M. Germing-Steidl, die sprak over het onderwerp „De schoolarts en de begeleiding van het schoolkind". Van Gorcum naar Brits concern ASSEN, 4-11. De Britse Thomson Group in Londen zal binnenkort de uitgeverij Koninklijke Van Gor cum en Compagnie N.V. in Assen te gen een nog niet nader te noemen bedrag in contanten overnemen. Bij Van Gorcum, bekend door de uitgif te van studieboeken, werken circa 200 mensen. De vroegere directeur van het bedrijf in Assen, prof. dr. H. J. van Prakke, heeft de op handen zijnde overneming vrijdagavond des gevraagd bevestigd. Volgens prof. Prakke zijn vrijdag zowel het personeel als de vakbon den ingelicht. Ook het ministerie van economische zaken is op de hoogte gesteld van de overneming. is in Gods hand. Met het zingen van het „Van U zijn alle dingen" werd dit programmapunt afgerond. Mevrouw Bremmer, mevrouw Wiebrens en mej. Van Gilst kregen een bloemetje aangeboden, wegens hun 25-jarig lidmaatschap. Daarna werd de avond gevuld met het declameren van gedichten en kleine toneelstukjes als „In de prui- mentijd" en „Kamerorkest in de vroege morgen". De mooie avond werd gesloten door de tegenwoordige predikant ds. A. S. Rienstra, die nog eens naar voren bracht het belangrijke werk van de vrouwenvereniging, het on derzoeken van de bijbel als Gods Woord, naast allerlei andere gewoon nuttige zaken. Aanwezig waren vele leden van de Geref. vrouwenvereni gingen te Zierikzee en Nieuwerkerk, alsmede van de Hervormde vrou wenvereniging te Bruinisse. Ds. Rienstra sloot met dankzegging. Elastiekjes aan scliapestaarten WAGENINGEN, 4-11. Een 77-ja- rige schapenhouder uit Renkum bleek er een wrede manier op na te houden om de staarten van zijn schapen in te korten. Hij bond de staarten af met elastiek en liet deze lichaamsdelen wegrotten. Hij volgde deze werkwijze om het geld voor een dierenarts uit te sparen. Hij heeft inmiddels bezoek gehad van de politie en een inspecteur van de dierenbescherming die de feiten vastlegden in een proces-verbaal. Een dierenarts heeft de voor een deel al verrotte staarten behandeld. Steekpartij op de Zeedijk AMSTERDAM, 6-11. Zondagavond heeft de recherche de 24-jarige zee man H. G. A. in zijn woning te Voor schoten aangehouden in verband met de steekpartij op de Zeedijk in Am sterdam zaterdagavond. Hoewel A. nog niet verhoord is neemt de politie aan dat hij de dader is. Bij de steekpartij in een bar-dan- cing aan de Amsterdamse Zeedijk werd de 26-jarige inwoner van de hoofdstad, W. Bruynzwaardt ernstig gewond. DINSDAG 7 NOVEMBER. NED. I. De VARA maakt vanavond kwart voor tien een start met het in zeven delen geknipte Nederlandse ca baretalbum Van wie is de tekst?, waarvan Wim lbo en Rob Touber de samenstellers zijn. Het accent bij de ze cabaretuitzending zal liggen op de Nederlandse cabaretauteurs van toen en nu; er zijn onder andere te zien en te horen Don Quichocking, Piet Ro mer, Willy Corsari, Jules de Corte, Lenny Kuhr. Op het menu van de VARA staat natuurlijk ook, na het journaal, de Onedin Lijn, waarin Ja mes zich opmaakt om naar Zuid- Amerika te koersen. Voor het jour naal zitten de „Straatmakersopzee- show", waarin het accent valt op eten en drinken en een aflevering van „Daar komen de schutters", waarin de soldaten een lesje in tele foneren krijgen te verwerken. Na de Onedin Lijn zien we Simon Carmig- gelt weer op de buis. Vervolgens gaat Marcel van Dam in de Ombudsman weer in op herjx door kijkers voor gelegde problemen. Tot slot van de avond wordt het programma „Wel kom in zonnig Saigon" uitgezonden. NED. II. Vanavond elf uur staat het tweede net in het teken van de Amerikaanse presidentsverkiezingen, die vandaag worden gehouden. Wordt het Mc Govern of blijft Nixon de eerste man in de Verenigde Staten? Voor de muzikale en vokale afwisse ling tekenen het trio Louis van Dijk en Rita Reys. De NCRV verzorgt het normale avondprogramma. Dat is al lereerst om zeven uur de quiz Twee kamp, dat een vermakelijk stukje televisie blijkt te zijn met de deel nemende middelbare scholen. Ver volgens het zesde deel van achter gronden van de bijbel dat over de koningen David en Salomo van Is raël handelt. Gerard van den Berg is er na het journaal weer met zijn „Mensen, mensen, mensen". Zomaar wat Nederlandse burgers krijgen hierin de kans te zeggen wat zij graag kwijt willen. In de daarna volgende achtste aflevering van Hendrik de Zevende, krijgen we een morrend volk te zien, dat zware belastingen moet betalen om de oorlog te kun nen financieren die Hendrik voert te gen de legers van een zekere War wick, die door Schotland tot de wet tige koning van Engeland is uitge roepen. Na aktualiteiten in Hier en Nu gaat de NCRV op de Friese toer voor vijf minuten. Als Den Haag van daag en het laatste nieuws voorbij zijn is de tijd aangebroken om de schijnwerper te richten op de presi dentsverkiezingen in Amerika. Wie er belang in stelt zal er hoogstwaar schijnlijk een belangrijk deel van zijn nachtrust voor moeten opofferen. Advertentie depanty voor de maten (in de gouden verpakking) FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK griet en ik zijn het samen eens, dus we willen trouwen. En die snotko kers van het woningbureau schuiven het op de lange baan .Ik heb ze in alle mogelijke en onmogelijke kleu ren hun lot geschilderd ,als ze er niet voor zorgen, dat ik vóór 1 november een huis heb, maar ze trekken er zich niets van aan. Nu ga ik het over een andere boeg gooien. Elke baas, die een huis voor me weet te versieren, kan me krijgen. Ik heb gelukkig m'n postuur mee. dus ik kan van alles aanpakken, als het moet". De directeur dacht na. „Een huis,1* jadat blijft voorlopig nog wel het probleem. Of we ooit er uit ko men. nu, ik zie er voorlopig geen gat in. Dus ehals je een huis kon krijgen, zou je dan willen blijven?" Bas rookte rustig en knikte. „Al licht. Ik heb het hier naar m'n zin en het werk ligt me natuurlijk. Ik houd van reizen; de wegen in half Europa ken ik zo ongeveer op m'n duim. Gaart is een hartstikke fijne maat, al rijdt hij met de bijbel in zijn zak mee - geef mij De Lach maar, - doch ieder zijn meug, zeg ik altijd". Hij kwam overeind. „Nou, u weet het. Ik hoop op een getuig schrift, als het effe kan. Laten we zeggen: één oktober, he? Hebt u nog vijf weken om een ander voor me te zoeken. In die tussentijd kijk ik al vast uit naar ander werk, waar ze gelijk een huis voor me weten. Wie- dersehn". Hij tikte even tegen zijn pet en verliet toen het kantoor, inwendig grinnekend. Die wil me vast niet kwijt ,wist hij nu al. En gaat op zoek naar een huis voor me. an me niet schelen, wat het is en waar. Als het me niet bevalt, kan ik altijd nog een advertentie plaatsen voor ruil. Daar over ipoct Gerie maar beslissen. Zij moet er tenslotte de hele dag in zit ten; ik enkel in het weekeind. Tegen Gerie sprak hij met geen woord over zijn nieuwste stunt. Ook niet tegen Gaart, zijn maat tijdens de reizen. Dit is een kwestie van vertrouwen, tussen mijn baas en me zelf, besliste hij met zichzelf. Als ik het Gerie zou vertellen en het loopt op niets uit, is het voor haar een grote teleurstelling en die wil Ik haar besparen. Nu hij wat meer kans heeft op een woning - Bas heeft een onbegrensd vertrouwen in zijn directeur: als die het niet kan versieren, wie dan wel? - wordt hij wat overmoediger, als hij met haar samen is. Op een zondag middag zijn ze beiden alleen in Ge- rie's huis. Bettie is naar haar vrien din en vader Worms is natuurlijk naar het voetbalveld. Zijn aanstaan de schoonmoeder is met Wim een hele dag naar een broer en zus in het tuingebied achter Leiden en ko men pas in de avond terug. Bas is in een zonnig humeur. Hij weet officieel nog niets maar van de week ontmoette hij de directeur op het grote terrein van het bedrijf en deze knipoogde tegen zijn chauffeur. Bas had het dadelijk door. Dat knip oogje betekende: geduld .jongen, er wordt aan gewerkt. En als de direc teur zich er achter zet, komt het wel voor elkaar. Bas heeft een heilig ont zag voor meneer Stanpers, want hij heeft deze zaak na de oorlog opge richt, is met een paar man personeel en een dumpwagen van de Canade zen begonnen. En moet je nu eens kijken: bijna honderd man personeel en verscheidene grote vrachtauto's. Klanten in heel Europa. (wordt vervolgd) ZIERIKZEE, 4-10. - Het Duivelands Barok Ensemble gaf zaterdagavond voor een niet geheel gevulde ruimte, een geslaagd concert in de Chr. Ger. Kerk te Zierikzee. Gelet op de kwa liteit zowel instrumentaal als vokaal, is het een raadsel, dat dit veelbelo vend ensemble niet meer of niet eer der in de publiciteit is gekomen. Er steken heel veel belovende krachten in en wat men durft op het punt van programmakeus is niet mis. De vokale groep bestaat uit: Arnold Schiettekatte, Maja de Lange, Tineke Vane en Carien de Wit; alten: Sjanie Dorst, Ada Jumelet en Bep Verolme; tenoren: Gxljam Flikweert. Jaap van Klinken, Rainier van Klinken en bas: Wolfert Jumelet. De instrumentale groep telt als leden: Elmie Boudeling (sopraan-blokfluit), Eline Renier (alt- blokfluit), Hanneke Guldemeester tenor-blokfluit); Ada Jumelet (sopra- nino, sopraan, - alt) en bas, Wolfert Jumelet, de leidendekracht van het ensemble, dat werken bracht van Buxtehude, Loeillct, Bach, Praetori- us, Schiitz, Pauerl én anderen. BH elkaar een uiterst deskundig geko zen programma. Alleen, dat al wekt waardering voor dit bijzonder en semble van eigen bodem. Vermelden wij nog verdere medewerkenden: Arie van 't Geloof (klavecimbel en orgel). Hij nam de continuo-partijen voor zijn rekening en Angelique Boel (violoncel).Een advies: laat het en semble voor soli-partijen een be roepskracht aantrekken en laat men in het algemeen zorgen voor een goede introductie bij een breed pu bliek. Hier is sprake van een onge lofelijk fijn initiatief, waarbij gemikt wordt op een cultureel niveau dat in de regio maar niet vanzelfsprekend is. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Bij alle bravour begreep Bastiaan Leverstro opperbest .dat het zeer on waarschijnlijk zou zijn èls hij voor 1 november de beschikking over een huis zou hebben. Zodat hij op een vrijdagmiddag, toen ze betrekkelijk vroeg terug waren van een reis naar Zwitserland, het kantoor betrad en tegen de grote baas zei: „Ik eh.... ik ga over een goeie maand weg". Hoewel de directeur niets liet mer ken, schrok hij toch wel, want Bas Leverstro was een van zijn be kwaamste krachten, een uitstekende chauffeur, oersterk en evenmin te beroerd om een aantal overuren te maken, als dat nodig was. Altijd goed gehumeurd en ook een puike collega, want iedereen in het grote bedrijf mocht de reus. „Wat schort er aan. Bas?" infor meerde hij, wenkend, dat de man te genover hem kon gaan zitten. „Si gaar?" „Sla ik niet af. Gaat beter van de stad als van het dorp". Bas stak de sigaar op, trok er enkele malen aan en knikte tevreden. „Goed soort, maar ik rook ze duurder". „Duurder? Weet je wat deze si gaar kost?" „Nee, maar toch rook ik ze duur der". „Hoe weet je dat, als je de prijs niet eens kent?" Bas begon te grinniken. „Deze heb ik gekregen, dus die kost me niks. Als ik ze zelf koop, moet ik ze beta len, dus zijn ze altijd duurder, niet waar?" De directeur snapte het nu en lach te hartelijk mee. „Da's een goeie, Bas, zal ik onthouden. Maar eh heb je het hier niet meer naar je zin? Kun je verbeteren?" „O. ik heb nog niks anders. Maar ik wil een baan met een huis. M'n

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4