Hema-Zierikzee officieel open Nieuwerkerk kreeg - aan de Poststraat - nieuwe textielzaak STREEKNIEUWS Geslaagde eindles bijenhouders-cursus Aardbeien in november INGEZONDEN STUKKEN ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 6 november 1972 Nr. 21179 NIEUWERKERK, 6-11. Vrijdag morgen werd aan de Poststraat de nieuwe textielzaak van de heer en mevr. Van Rossum-v. d. Wenden of ficieel in gebruik genomen. Donder dagavond werd er al een besloten re ceptie gehouden voor leveranciers, kennisen en overige belangstellen den, zoals enige middenstanders. Tot de aanwezigen behoorde o.a. de burgemeester van Duiveland, de heer De Kam. Vrijdagmorgen werd de zaak voor het publiek geopend. Om even vóór negen deed men de deur „van slot zodat om negen uur de eerste klan ten de nieuwe zaak konden bezich tigen, en hun koopjes konden doen. De koopsters (kopers) kregen allen een knipportemonnee aangeboden met de naam van de textielzaak er in. Voor de kinderen was er een bal lon. De zaak kreeg veel bloemstukken en presentjes aangeboden, waaron der één van de Middenstandsvereni ging „Nieuwerkerk" die hun nieuwe collega van harte welkom heetten, en hem met z'n nieuwe zaak veel succes toewensen. De textielzaak biedt een grote en uitgebreide kollektie heren- en jon gens terlenka-broeken, ondergoed, kinder jacks en bh's. De mensen be hoeven deze winter echt geen kou te lijden want we hebben een heleboel wat de mensen voor de winter no dig hebben. Wollen truien, sokken, handschoenen, wanten, wollen-mut- Advertentie sen, dassen, petten en voor dc schaatsjeugd de echte schaatsmut- sen", zei mevr. E. van Rossum-v. d. Wenden. Ook zijn er veel jongens en meis jes truien, blouses, kinderpakjes, jacks. Verder heeft men de keus uit een grote kollektie wol, knopen, ritsluitingen en garen. De bevolking vindt het enorm fijn dat men nu een „eigen'' textielzaak heeft, want zo verklaarde een der klanten: „Voor een knot wol, klosje garen of een paar knoopjes moest ik naar Zierik- zee en ik ben blij dat ik die nu op Een kijkje in de nieuwe zaak. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ,,'t dorp'' kan halen. Verkoopster in de nieuwe zaak is, buiten de heer en mevr. Van Rossum, mevrouw C. C. de Wit-Jansens. De zaak is iedere maandag de gehele dag gesloten. Vanaf 9 uur is de zaak open tot 12. Van 1 t/m 6 uur 's middags. Vrij dagavond is de winkel tot 9 uur s avond open en zaterdags wordt de week om 5 uur afgesloten. NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bü uw Nutsspaarbank Buitenlands geld Reischeques ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. ZIERIKZEE Zangvereniging uit Nieuwerkerk zong in „Ons Huis" Donderdagavond zong de plaatse lijke zangvereniging „Eén naam is onze Hope" voor de inwoners van hét Ned. Herv. Rusthuis „Ons Huis" te Zierikzee. Na het zingen van enige liederen werd er een korte pauze gehouden, waarin het koor een kop je koffie kreeg aangeboden. Men zong na de pauze nog enkele mooie liederen en om een uur of negen ver trok het gezelschap weer naar Nieu werkerk terug. De bewoners van het rusthuis vertelden later dat ze had den genoten van de zangvereniging „Eén naam is onze Hope". Cer. Vrouwenvereniging De Gereformeerde Vrouwenver eniging „De Lampen Brandende" vergadert a.s. woensdag 8 november in het verenigingsgebouw, St. Do- musstraat. De inleiding handelt over „Petrus'en wordt verzorgd door mevrouw M. Berrevoets-Duine. Na de pauze staat er o.a. een bestuurs verkiezing op het programma. BURGfl Vergadering s.v. DFS In de kantine op het Sportpark „van Zuijen" aan de Leliëndaleweg vergaderde vrijdagavond de sport vereniging D.F.S. De belangstelling voor deze samenkomst was niet bij ster groot. Hoofdmoot van de agenda was de benoeming van een nieuwe voorzit ter, nu de heer D. E. Mooij gemeend heeft er mee te moeten ophouden. Met algemene stemmen werd geko zen de heer R. Saman die hoopt dat onder zijn leiding met de volle me dewerking van de andere bestuurs leden en de leden de Sportvereniging D.F.S. een waardige plaats in het Westhoekse verenigingsleven zal blijven innemen. Als nieuwe secre taris fungeert nu de heer H. Ge- leijnse te Westenschouwen en de heer J. v. d. Klooster werd penning meester. HAAMSTEDE Gevonden voorwerpen In de maand 'oktober 1972 werden bij de politie te Haamstede de vol gende voorwerpen aangegeven: Gevonden: twee-delige werphen gel in foudraal; bruine suêde hand schoen; kruiwagen; jongenshorloge. Verloren: zwarte dames drukknop- portemonnaie met inhoud; beige Ma rokkaanse damesportefeuille met in houd; zilveren armbandje met naam plaatje „El"; visdoos met inhoud; gouden armband (visgraatmotief). Inlichtingen aan het groepsbureau der rijkspolitie te Haamstede, uit sluitend tussen 8 en 18 uur. Aanbesteding riolering Er komt schot in de groterecreatie- transportriolering. Op maandag 4 december 's middags te 14.00 uur wordt ten gemeentehuize een deel van deze riolering aanbesteed. Het betreft hier een 7 km lange buislei ding met enkele aansluitingen vanaf Westenschouwen naar de Seroos- kerkseweg waarbij de aansluiting vanaf de Hogezoom wordt gevoegd. Het hoofdrioleringssysteem loopt grotendeels langs de Kraaijensteinse- weg waarbij ongeveer bij het Kom- mertjesplein te Westenschouwen de aansluiting volgt van het reeds ge legde deel in de Hogeweg. RENESSE Verdacht van inbraken In Zeeuws-Vlaanderen is een ze kere P. uit Terneuzen aangehouden, die aldaar enkele inbraken pleegde, doch mede verdacht wordt van een serie inbraken met diefstal in Re- nesse. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand over oktober Geboren: 12. Rosemarie," d. van P. J. Hondius en E. C. Dissevelt; 29. Elizabeth Wilhelmina, d. van C. Wa- leboer en M. M. L. van der Veer. Gehuwd: 20. Nicolaas Johannes Zaal, 24 jr. (Amsterdam) en Adriana Lena Maatje Stoel, 22 jr. (Amster dam); 27. Izak Maarten Geelhoed, 48 jr. (Brouwershaven) en Afien Har- mina de Vries, 20 jr. (Brouwersha ven). Overleden: 13. Jacobus Gerardus van Maanen (te Zierikzee), 60 jr., echlg. van K. F. Verseput; Kaatje van 't Hof (te Zierikzee), 71 jr., echtg. van J. C. Bolkenbaas. KERKWERVE Zuigelingen- en kleutercursus Binnen het raam van de zuigelin gen- en kleutercursus wordt op woensdag 8 november een excursie gemaakt naar „De Blokkendoos" te Brouwershaven. DUIVELAND Om subsidie Zeeuws Consultatiebureau Door het Zeeuws Consultatiebu reau voor alcohol en drugs te Mid delburg werd aan het gemeentebe stuur van Duiveland de begroting 1973 en het jaarverslag over 1971 toegezonden. Het werk van deze instelling wordt namelijk mede mogelijk gemaakt door bijdragen van Zeeuwse ge meenten. Aangezien het werk de laatste jaren sterk is toegenomen, wilde men wel graag een verhoging van de subsidie, die nu gesteld is op f 50,- per jaar, nl. van 8 cent per in woner in het vervolg, per jaar. Het provinciaal bestuur heeft zijn bij drage verhoogd tot een bedrag van f 17.500,- per jaar. Naast een stij gend aantal personen met alcohol moeilijkheden heeft men de laatste tijd in toenemende mate te 'maken gekregen met druggebruikers. Van de laatste katagorie zijn momenteel 118 personen ingeschreven. De ge meenteraad zal op de eerstvolgende vergadering beslissen of de gevraag de verhoging van de subsidie van f 50,- per jaar tot f 0,08 per inwoner, neerkomende op ongeveer f 350,- per jaar, doorgang zal kunnen vinden. Het voorste van b. en w. is met in gang van 1973 de jaarlijkse subsidie te stellen op: f 100,- per jaar. NIEUWERKERK Geslaagd Dezer dagen slaagde onze dorps genoot J. L. de Bil uit Papendrecht te Utrecht voor het diploma M.O.-B Pedagogiek met als bijvak sociale psychologie, wat hij gestudeerd heeft aan het Nutsseminarium te Utrecht. De normale cursusduur is drie jaar. Dit wist de heer De Bil in één jaar te overbruggen, een uitzonderlijke prestatie. J. L. de Bil was in 1971 reeds geslaagd voor het diploma M.O.-A Pedagogiek, wat hij behaalde aan de Nutsacademie in Rotterdam. De heer De Bil is nu leraar aan de L.T.S. te Papendrecht en was in 1967 te Zierikzee nog onbevoegd leraar aan de L.T.S. geweest. Hij is nu be voegd tevens les te geven aan kweekschool en lyceum. De heer J. L. de Bil (34 jaar) heeft loon naar (zeer hard) werken gekregen. Geslaagden kregen diploma's uitgereikt ZIERIKZEE, 6-11. Zaterdagmor gen vond in het Huis van Nassau te Zierikzee dc eindles plaats van de büenhoudcrscursus. Deze bijeen komst werd geopend door dc wrnd. vorzltter de heer C. O. J. Hendrik- se met een bijzonder woord ven wel kom tot de heer ir. II. W. Naezer, die namens dc inspektie van het Land en Tuinbouwonderwijs de examens bijwoonde. Hierna kreeg de docent, de heer A. J. van Willegen hoofdassistent van het Rijksbijenteeltkonsulentschap, de gelegenheid het examen af te nemen. De geslaagden zijn: mevr. D. M. C. van Leeuwen-Verschoor, mevr. L. H. van Geffen-Vaas, de heer L. van Leeuwen, de heer J. L. B. van Gef- fen, allen te Zierikzee; mevr. J. C. de Wolf-Wilmar te Burgh; de heren L. Kloet, J. P. H. Monteban, H. Mon- teban te Haamstede; C. L. v. d. Wekken, Kerkwerve; W. D. Vink, Zonnemaire; J. Meerman, Ooster- land; J. E. Geleijnse, Walcheren. Eén cursist moest worden afgewezen. De diploma s werden uitgereikt door ir. Naezer. Namens de cursisten bedankte de heer L. v. Leeuwen de docent de heer A. J. v. Willegen en overhan digde hem als aandenken een tegel tje en bloemen voor zijn vrouw. De wrnd. voorzitter C. O. J. Hen- drikse feliciteerde de cursisten na mens het bestuur van de bijenver eniging en bedankte de heer Van Willegen voor het geven van de cur sus en ir. Naezer voor zijn aanwe zigheid en het uitreiken van de di ploma's. De cursisten werden er nog op ge wezen dat de mogelijkheid tot het volgen van een vervolgcursus be staat. OOSTERLAND Leerlingen openbare basisschool bezochten „beroepen"-tentoonstelling Onder leiding van het schoolhoofd, de heer P. T. Bolkenbaas, bezochten de leerlingen van de zesde klas van de openbare basis school vorige week de beroepententoonstelling te Zie rikzee in het Gewestelijk Arbeids bureau. Het doel van dit bezoek was de kinderen een indruk te geven welke mogelijkheden er zijn, en via welke schooltypes-deze eventueel zijn te bereiken. De leerlingen werden per autobus gehaald, nadat hen voor af een boekje was overhandigd over de diverse beroepen. Het motto was „Ontdekkingsreis door Beroepen- land". Ongeveer een half uur wer den in verhaalvorm vanuit de ge zinssituatie, sommige beroepen aan de orde gesteld, hetgeen, mede door de leuke verteltrant, de kinderen zeer boeide. De instructeur activeer de de kinderen door vragen te stel len. Het volgende halfuur kwam er een rondleiding langs panelen waar op de verschillende beroepen en be roepssoorten waren afgebeeld. AI met al was dit een zeer leerzaam uurtje voor de kinderen. KOUDUM, 5-11. Ofschoon Sinter- klaas al rap in zicht komt willen de aardbeien bij de heer H. van der Werf uit het Friese Koudum nog steeds groeien. Nog elke dag haalt de heer Van der Werf een schaaltje aardbeien uit zijn tuin. Zijn aardbei- enplanten bloeien nu al voor de twee de keer (op de koude grond). De HEMA te Zierikzee werd officieel Bij de Vaate hier aan het woord. Op dames. geopend door loco-burgemeester C. de achtergrond een groepje HEMA- Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Verkoopdirecteur J. W. dc Roo overhandigt een porceleinen bord nan HEMA- directeur H. J. Deurloo. Na het vertonen van een filmpje, opgenomen tijdens de laatste excur sie, werd deze eindles besloten. Geachte heer redakteur. In uw hoofdartikel van donderdag 2 november spreekt u als uw mening uit, dat de debatten en besluiten op de Zierikzeese raadsvergadering „een ontmoedigende vertoning" waren, die tot het politieke ideaal: eenheid in verscheidenheid, geen bijdrage vorm den. Voorts komt u op voor de mondig heid van de ingezetenen van Zierik zee, die zelf moeten uitmaken of ze al dan niet iets in de collectebus van het medisch comité willen stoppen. Ik betwijfel of het juist is te pone ren, dat wat u noemde hét politieke ideaal is, maar ik neem graag aan, dat U het zo wenst te beschouwen. De raad van Zierikzee heeft dan, naar ik meen, juist een besluit ge nomen, dat met dat ideaal zeker in overeenstemming is. Als u de in het zelfde nummer van uw blad gedane aankondigingen en oproepen van het Medisch Comité Vietnam goed leest, dan is het toch duidelijk, dat dit een groepering is, die allerminst aan dit ideaal beantwoordt. Men collecteert niet voor Vietnam, maar voor Noord Vietnam. Dit is eenzijdig politiek ge kleurd. Men beweert, dat de gebie den, waar de Noord-Vietnamezen buiten de grenzen van hun land de macht hebben, „bevrijde" gebieden zijn. Opnieuw een duidelijke politie ke stellingname. Men neemt in het apmité van aanbeveling vertegen woordigers van politieke partijen en wel van bijna gelijke politieke kleur, nl. de P.v.d.A. en de P.S.P. Opnieuw duidelijk politiek gericht. Tenslotte zullen we dan ook nog vermoedelijk de enig juiste informatie omtrent Noord-Vietnam kunnen krijgen via door het Medisch Comité georgani seerde filmvoorstellingen. Uit dit alles krijg ik toch wel de indruk, dat de raad van Zierikzee een verstandig besluit heeft genomen, door geen vergunning af te geven aan een comité, dat zo sterk de po larisatie in de hand tracht te wer ken. Nogmaals: laten we eenheid in verscheidenheid maar zoeken in or ganisaties als het Rode Kruis. Dat heeft zijn sporen in dit opzicht ver diend en is gelukkig niet politiek gekleurd. J. DE BRUIJNE, Zierikzee. Medisch Comité Vietnam Mag ik enige plaatsruimte in uw blad? Gelezen het advertentie van de Werkgroep Schouwen - Duiveland - Vietnam. Het standpunt van de colleges van b. en w. van verschillende gemeen ten op ons „eiland": een collecte voor dit doel te weigeren is alleszins op z'n plaats. Er zijn toch officiële in stanties die er wel voor zorgen dat Vietnam niet wordt vergeten. ik keur af dat tegen bovengenoem de besluiten van b. en w. toch weer een actiegroep zich verweert. En dan, wat een samenstelling van dat comité. Het lijkt wel of alleen de P.v.d.A. en de P.S.P. met barmhar tigheid bewogen zijn over Vietnam. Zouden er nog andere partijen zijn dan die twee genoemde, die voor Vietnam voelen? Net of de C.H. en A.R. bv. derge lijke acties niet zouden steunen. En dan zo'n politieke kant aan deze zaak. Hier geldt alleen, dacht ik, dat personen zich moeten inzetten voor dat doel. Het lijkt of speciaal P.v.d.A. en P.S.P. zo met barmhartigheid zijn vervuld voor hun medemensen en de andere partijen niet. Ik schaam me als ik al die predi kanten namen naast genoemde par tijen zie staan! In het verleden hebben deze par tijen toch altijd, eerstgenoemde voor al, voorop gesteld: geen medelijden, maar recht. En nu zo'n bewogenheid! 't Is een afbraak aan de andere (rechtse) par tijen. die in het verleden meer dan deze twee genoemde partijen, meer voor de lijdende mensheid hebben gedaan dan zij, omdat zij begrepen dat dit hun roeping was vanuit dc H. Schrift. Dit laatste kennen deze partijen niet. Horen ook genoemde predikanten in het advertentie niet op een lijn te staan met deze linkse groepen. Mede uit dien hoofde mijn afkeu ring voor zo'n eenzijdig en gebrek kig comité. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend. J. M. DE WAAL. Nee. geachte heer De Waal; er zijn geen officiële instanties. Ze zijn er natuurlijk wel. maar druk stoeien met hulp aan „Vietnam" (aanhalings tekens van U) doen ze niet. U zult toch moeten toegeven dat uw kritiek op de eenzijdigheid van het aanbevelingscomité vreemd aan doet. Dat is ru eens een keer niet louter samengesteld uit ..linkse rooie rakkers", maar - u vermeldde het al - er staan bv. ook predikanten op die lijst. Integere pastorale figuren, die de politiek even dc politiek laten, maar wel menen dat ook een zieke, gebombardeerde en gewonde Noord- Vietnamees geholpen moet woiden. Heel simpel eigenlijk, heel mense lijk. Maar u schaamt zich. Ook in uw slottirade is het onmogelijk u te vol gen. Gelukkig leven wij in een tijd dat alle partijen - heel duidelijk in clusief de rechtse - de sociale para graaf met een niet meer in diskussie te brengen vanzelfsprekendheid in hun programma hebben opgenomen, maar vooraan lopen destijds, vroe ger, in de tijd van de bedelingen en zo en van de armbesturen en de soep- kokerij en in de strijd tegen het be knibbelen van een cent op het uur loon. meent u dat nou echt" Red.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3