Opzoek naar huge rente? u krijgt tot 61% bij de postspaarbank éne druppel VAN HET VADERLANDSE ERF Bijstand in bijzondere gevallen C. Wandel en Zn altijd safe Heel veel wilde zwanen in de inlagen „Mais, het graangewas van de toekomst" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 november 1972 Nr. 21178 De algemene bijstandswet kent het recht op bijstand toe aan iedere Nederlandse burger, die niet in de noodzakelijke kosten van z\jn be staan kan voorzien. Krachtens deze wet worden jaarlijks duizenden uit keringen verstrekt aan burgers, die zich zonder deze uitkering financieel niet kunnen redden. Veelal geschiedt dit in de vorm van een z.g. perio dieke uitkering, d.w.z. eenmaal per week of per maand, soms ook een maal in de 14 dagen, ontvangt de betrokkene een uitkering, die ma ximaal 95 procent van het netto mi nimumloon bedraagt. Maar het is ook voor te stellen dat iemand met een eenmalige uitkering voorlopig gered is. De behoeftige omstandigheden zyn van tijdelijke aard; in zo'n geval kan een inciden tele uitkering voldoende zijn. Die mogelijkheid biedt de bijstandswet ook. leder geval wordt individueel bekeken Stel dat een eenvoudige handar beider met een bescheiden loon tij delijk een huishoudelijke hulp in zijn gezin nodig heeft, omdat zijn vrouw in het ziekenhuis ligt en niet voor haar man en de kinderen kan zor gen. Het is evident, dat zo'n man die huishoudelijke hulp onmogelijk zelf kan betalen. Thuisblijven kan hij evenmin, want dan derft hij zijn loon, want ziektewet of werkloos heidswet betalen dit uiteraard niet. Toch moet het gezin blijven draai en. De kinderen kunnen niet onver zorgd achterblijven. Kortom ,de ge hele problematiek die door deze si tuatie wordt opgeroepen, tekent zich klaar en duidelijk af. Aan een ge zinsverzorgster van een kruisvereni ging heeft de man in deze toestand ook weinig. Slechts permanente huis houdelijke hulp brengt uitkomst. In zo'n geval kan betrokkene een beroep doen op de algemene bij standswet. Wanneer zijn normale in komen ontoereikend is wordt een in cidentele bijstand verstrekt welke natuurlijk ophoudt zodra de huishou delijke hulp niet meer nodig is. Advertentie Citroën-agent voor Schouwen-Duiveland GARAGE Nieuwerkerk. tel. (01114) 1487 Drie miljoenste KLM-passagier in 1972 SCHIPHOL, 2-11. Een ontroerend weerzien tussen ouders en dochter heeft donderdagmorgen in Schiphols perskamer de viering ingeluid van de drie miljoenste K.L.M.-passagier van 1972. Dit was de 47-jarige mevrouw W. F. Geldof-Masijk, die voor het vijftigjarig huwelijksfeest van haar ouders uit Australië naar Nederland was gekomen. In 1951. kort na haar huwelijk, is mevrouw Geldof vanuit Rotterdam naar Australië vertrok ken. Voor het laatst is ze in 1966 met haar man en dochter in Nederland geweest. Onwetendheid Een groot deel van de bijstands uitkeringen behoort overigens tot de periodieke uitkeringen, die eens per week, veertien dagen of per maand worden verstrekt en die gerelateerd zijn aan het minimumloon. Vooral de bejaarden behoren lot de beste klan ten van de algemene bijslandswet, zeker degenen, die in een bejaarden tehuis verblijven. Ruim 60 pet. van alle bijstandtrekkers, die een perio dieke uitkering genieten, is ouder dan 65 jaar. De incidentele uilkering wordt t>eel minder vaak verstrekt. Het aan tal aanvragen daartoe is ook bedui dend geringer, iets dat nog niet be hoeft te wijzen op een gebrek aan behoefte. Veelaar speelt de nog al tijd verbijsterend grote onwetend heid over de mogelijkheden van de bijstandswet hier een rol. Incidentele bijstand kan verstrekt worden in allerlei uiteenlopende ge vallen, steeds aangenomen dat de persoon in kwestie zelf onbemiddeld is. De kosten die hij niet kan beta len moeten dan bovendien nog ab soluut noodzakelijk zijn i>oor zijn be staan. De gemeentelijke sociale dienst moet hierover oordelen. Verhuiskosten kunnen bijvoorbeeld in bepaalde gevallen worden ver goed. Stel dat iemand die in Middel burg woont en slechts een minimum loon verdient, om reden van werk- iverandering gaat verhuizen naar Groningen. Dat brengt niet geringe kosten met zich mee, die de betrok kene niet kan opbrengen. In dat ge- val is bijstand mogelijk. Andere redenen voor een eenma lige bijstand zijn behalve huishou delijke hulp (dat relatief nogal vaak voorkomt) een invalidenwagen, een hoorapparaat, een baby-uitzet, tele foonkosten e.d. Medische voorziengingen komen alleen voor bijstand in aanmerking, wanneer betrokkene er krachtens een van de sociale verzekeringswet ten geen recht op kan doen gelden (bv. de wet arbeidsongeschiktheid). T.v. en auto Zelfs kan iemand voor de kosten van een televisietoestel aankloppen bij de gemeente al zal het dan wel een tweedehandstoestel worden. Op die manier worden nog wel eens be jaarden of een invalide geholpen, die de gehele dag thuis zitten en dien tengevolge dreigen te vereenzamen. In zongeval is een televisie- of ra diotoestel wel degelijk een onont beerlijk bestanddeel van het bestaan. Ook een auto kan dat zijn, bij voorbeeld voor een gehandicapte. Kan hij die zelf niet financieren, dan is bijstand mogelijk. Natuurlijk be hoeft dat niet altijd een nieuwe auto te zijn. Zo is er een uitspraak van Gedeputeerde Staten, dat een inva lide meisje van achttien jaar, die voor het eerst auto gaat rijden, niet een nieuwe wagen moet wordén ver schaft. Het zal echter duidelijk zijn dat niet iedereen voor incidentele bij stand in aanmerking komt, ook al zouden zijn financiële middelen on toereikend zijn om het gewenste te kunnen kopen. Bij de aanvraag om dit soort uitkering gaat het bovenal om de vraag of het gevraagde wer kelijk noodzakelijk is. Dat moet de gemeente beoordelen, eventueel in hoger beroep. Gedeputeerde Staten of de Kroon. De individualiserings tendens krijgt juist bij de behande ling van deze kategorie uitkeringen haar volle kans, anders dan bij de periodieke uitkeringenwaar unifor me regels van de centrale overheid een duidelijk stempel op de uitvoe ring van de bijstandswet hebben ge drukt. DEN HAAG. De Tweede Kamer is akkoord gegaan met de strukturele verhoging van de AOW/AWW met vier procent ingaande 1 januari aan staande. (Daarenboven vindt nog een extra verhoging plaats in verband met de automatische indexering). Kruisverenigingen legen (le bezuinigingen UTRECHT, 2-11. Do stichting sa- menwerkende landelijke Kruisver enigingen heeft bij de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne geprotesteerd tegen de bezuinigin gen op de rijksbegroting die betrek king hebben op het werk van de kruisorganisaties. De bezuinigingen in deze sector belopen in totaal vijf ii zes miljoen gulden. Daarbij komt dan nog de doorwerking van bezui nigingen in de gemeentelijke sfeer, namelijk daar waar de subsidies van de gemeente zijn gekoppeld aan de rijkssubsidie. Advertentie KOUWENBERG gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Nederlandse rege ring zal uit ontwikkelingsgelden een bijdrage van 50.0000 gulden beschik baar stellen aan de hoge commissa ris voor de vluchtelingen van de Ver enigde Naties voor de hulp aan de uit Oeganda uitgewezen Aziaten. AMSTERDAM. Weer heeft een onbekend gebleven dader met een anoniem telefonisch bomalarm hon derden automobilisten ongerief be zorgd, die door de Coentunnel wilden rijden. BREDA. De Bredase politie heeft een jeugdbende van zeven man op gerold, die negenendertig inbraken heeft toegegeven. De waarde van de buit wordt op enkele tienduizenden gulden geraamd. DEN HAAG. Minister-president Biesheuvel heeft in de Eerste Ka mer het verwijt van de hand gewe zen dat de regering schuldig zou zijn aan het feit dat de volledige afron ding van het centraal akkoord nog niet kan plaatsvinden. NIJMEGEN. /De Rijkspolitie te Nijmegen heeft de 18-jarige classifi ceerder A. de H. uit Millingen aan den Rijn gearresteerd in verband met twee nachtelijke boerderij bran den, waarbij kort geleden in Millin gen en Kekerdom enkele tientallen stuks vee omkwamen. MIDDELBURG. De douanerecher che in Zeeland heeft op de veerpont Kruininge-Perkpolder twee mannen aangehouden die in het bezit waren van 400.000 niet gebanderolleerde si garetten met een handelswaarde van 13 tot 14.000 gulden. DEN HAAG. De overheidsuitga ven voor wetenschappelijk onder zoek en ontwikkelingen werk, het wetenschapsbudget, zullen in 1973 f 729,6 miljoen bedragen, 18 procpnt meer dan in 1972. Advertentie De postspaarbank Is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht. Ontdekking in Schouwen SCHOUWEN, l-ll. Op een druile rige middag, de oude vroegere ver keersweg van Westenschouwen naar Zierikzee langs de inlagen weer eens berijdende bracht de natuur ons een daverende verrassing. Blikkende in het stille, vuile (zo op het oog, doch vol met voedsel voor vogels van di verse pluimage) inlaag water werd het oog getroffen door oen groot aantal wilde zwanen. In beide inlagen gezamenlijk kwa men we aan 72 stuks waartussen nog enkele jonge exemplaren (in hun bruingrijze verendos) niet meegere kend. Zo n aantal te mogen aan schouwen is wel iets, vooral als ze op een gegeven moment bijna alle maal met hun achterwerk omhoog de kop met de lange hals in de mod- .der van de inlaagbodem drukken op zoek naar voedsel. Het is opmerke lijk hoe het aantal zwanen de laatste jaren toeneemt want dit voorjaar kwamen er al klachten van boeren die een 30-tal van deze grote vogels van hun pas bovenkomende tarwe en gerst verjoegen. Met hun grote po ten en breed uitstaande zwemvliezen door een pas beregend perceel wa dende, kunnen ze de struktuur dras tisch doen achteruitgaan, doch hier. in de inlagen zijn ze in hun element. Tussen de wilde zwanen enkele exemplaren knobbelzwanen en dit witte toneel van bewegende vogels werd rijkelijk afgewisseld met grote aantallen eenden met ojSValïend veel smienten ertussen. „Klein volkje" Aan de kant van de inlagen wat „kleiner volkje" en daarbij hier en daar een kievit, stil starend naar de heerlijk voedsel verzamelende zwa nen en eenden met een air van: „ik wil maar ik kan niet Toch zit er voor de kievit langs de inlagen hier en daar nog wel een wormpje zodat hij of zij er niet voor niets is neer gestreken. Dit vogelparadijs wei'd bewonde rend bekeken door wat natuurmen sen die met enorme telelenzen en de grote druppels water trotserende (het waren Belgen) een aantal foto grafische herinneringen mee naar huis namen. Het was de aanblik ten volle waard. Flitsen uit het buitenland VENETIE. De bekende Amerikaan se dichter Ezra Pound is woensdag avond in een ziekenhuis in Venetië overleden. Hij was maandag jl. 87 jaar geworden. Pound stierf kort na dat hij met spoed naar het zieken huis was overgbracht. TARANTO. Bij een ontploffing in een clandestiene vuurwerkfabriek in Taranto in Italië zijn vijf mensen om het leven gekomen en dertien ge wond. NEW YORK. Acht brieven van Ernest Hemingway zijn op een vei ling in New York voor 12.000 dollar van de hand gedaan. DEN HAAG. De regeringstafel tij dens de algemene politieke beschou wingen in de Eerste Kamer. Op de voorgrond v.l.n.r. de ministers Boer- tien, Engels, Boersma, Geertsema, Biesheuvel, Schmelzer en Van Veen. Tweede rij v.l.n.r. de staatssecreta rissen Rietkerk, Oostenbrink en Vonhoff. UPPSALA. De Russen hebben een zeer krachtige ondergrondse kern proef genomen „in de megaton-klas- se". Dit heeft het seismologisch in stituut in de Zweedse stad Uppsala bekend gemaakt. ATHENE. Een bus met Ameri kaanse toeristen is in hevige stort regens verongelukt tussen Athene en Korinthië. Zes Amerikaanse vrouwen en de gids kwamen om het leven. Vijf mensen zijn ernstig gewond en 25 inzittenden liepen lichte verwon dingen op. ISTANBUL. Bij een spoorwegon geluk in Eskisehir, 360 kilometer ten zuidoosten van Istanbul zijn onge veer 20 mensen om het leven geko men. Het aantal gewonden is onbe kend. KOEALA LOEMPOER. De Malei sische posterijen hebben bekend ge maakt dat ze dinsdag 15 bombrieven hebben onderschept die voor steden in Europa waren bestemd. KENITRA. De openbare aankla ger in Kenitra heeft op het proces tegen 220 man luchtmachtpersoneel dat wordt beschuldigd van het on dernemen van een staatsgreep, veer tien doodstraffen geëist. BRUINISSE, 1-11. - „Mais, het graangewas van de toekomst". Deze slagzin staat te lezen op een groot bord, geplaatst op een proefveld van mais in de nabijheid van Bruinisse, van een bekende zaadtelersfirma. Heel wat boeren hebben in 1972 wel een proef met dit gewas willen nemen, getuige de vele percelen die gereed staan om geoogst te worden als men een tocht maakt door het Duivelandse, waar de bietenrooier zijn wekelijkse portie uit de grond trekt en op de bietenhopen langs de weg deponeert. Met enkele percelen knolselderij en nog wat late gladio len is het thans het laatste wat van de akkers komt, die op een andere plaats al onder de winter voor liggen of waarin de nieuwe tarwe voor het volgend seizoen al wordt gezaaid. Tijdens deze fraaie najaarsdagen een interessante tocht langs de ver schillende percelen bouwland in al lerlei stadia van „de laatste werk zaamheden, voor 1972, het seizoen waarin de boer weer moed krijgt omdat het met de aardappelen dit jaar goed gaat. Schildpad contra woningbouw FARNBOROUGH, 1-11. - Een oude schildpad, Joey genaamd, dreigt de bouw van woningen voor een bedrag van 1,6 mil joen gulden in het Britse Farnborough tegen te houden. Joey slaapt ergens onder de hopen afgevallen bladeren in een oude bongerd die voor wo ningbouw bestemd is. De bouw maatschappij die het terrein gekocht heeft moest echter aan de voormalige eigenaresse, mevrouw Kathleen Beeching, beloven dat zij niet met de graafmachines aan het werk zouden gaan xwordat haar lie velingsschildpad is gevonden. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK 23 Hoofdstuk 7. Op het woningbureau, waarheen Bas op gezette tijden heengaat, afge lost door zijn aanstaande vrouw, vangt men bot. „Begint u nu niet vervelend te worden: de eerste maanden is er geen enkele kans op een huis en als u lastig wordt, laten we u door de politie weghalen. U be derft het OP deze manier voor uzelf". Het wordt touwtrekken tussen het woningbureau en Bas Leverstro. Want Bas stelt een ultimatum: vóór 1 november een huis. Er worden er momenteel genoeg gebouwd. Een flat is ook goed. Kan mc niet schelen waar in de stad. Maar vóór 1 novem ber. En anders beleven jullie hier wat. Dan kom ik met al mijn colle ga's hier een keer de kachel aanma ken en stook ik jullie er één voor één in op. Kunnen jullie alvast een tes tament maken voor de langstleven de. Als er nog een langstlevende over zal blijven". De heren zijn nog steeds niet bang. „Is dit soms een dreigement?" Bas lacht. Als hij „ja" antwoordt, weet hij. dat hij zich schuldig heeft gemaakt en hangt er een proces-ver baal tegen hem in de lucht. Hij lacht heel beminnelijk. „Het is een heel vriendelijke waarschuwing. Want zo ben ik nu eenmaal. Een ontzettend gemakkelijk mens. als men ook net jes en voorkomend voor mij is. Wel levendheid is mijn specialiteit. Van jullie ook? Ik hoop het. Eind okto ber weet ik het. Als ik dan geen huis heb, bestaat er op I november geen woningbureau meer in deze stad. Een novemberkomt prachtig mooi uit. hc? Kunnen jullie gelijk mee doen met Allerheiligen. Ze zullen wel plaatsjes voor jullie inruimen. Aan genomen natuurlijk, dat het perso neel van dit woningbureau heeft be staan uit nette mensen, die zoveel voor anderen over hadden. En als dat niet het geval is, weet je, waar je dan terecht komt? In de hel, daar is wening en kner9ing der tanden - Bas heeft nog wat van Gaarts lessen ont houden - dus denk er maar eens over na, dan heb ik vast wel op 31 okto ber een huis. Auf wiedersehn". Zo eens in de drie weken, als hij er maandangsmorgens gelegenheid voor heeft, verschijnt hij voor de ba lie van het woningbureau. En lang zamerhand vinden de ambtenaren het niet leuk meer. Bas blijft bemin nelijk, maar schildert hun lot na eind oktober in steeds schrillere kleuren: „We hebben op de zaak een stel bull dozers. Die zijn ze al aan het op poetsen en controleren, of ze het nog goed doen. Op 1 november komen we de straat inrijden en per ongeluk draaien we hier dan net het woning bureau in. Zal me dat even een ra vage geven?" In de woning van de familie Worms vertelt hij op sappige toon van zijn wederwaardigheden die hij tijdens zijn bezoeken aldaar te berde brengt. Vader Worms lacht smake lijk om de droge humor van zijn aan slaande schoonzoon, maar moeder vindt het allemaal ongepast en bru taal. Als hij op deze manier door gaat, hoeft hij voorlopig niet op een huis te rekenen. De heren zullen zich vast niet laten bang maken. Wim Worms denkt er het zijne van. Enerzijds hoopt hij, dat ze daar in het woningbureau voet bij stuk houden, zodat bij voorlopig niet op een huis behoeft te rekenen. Net goed voor die opschepper met zijn grote mond en zijn pesterijtjes. Aan de andere kant zou hij zich opge lucht gevoelen, als Bas en Gerie ge trouwd waren, want dan kwam hij niet zo vaak meer hier over de vloer en leefde hij niet steeds in vreze en beven, als Bas de kamer betrad, want doorgaans werd hij dan de du pe van een of ander „ongelukje", door Bas veroorzaakt. Zo had de reus een keer een insteekboek vol zegels, zogenaamd per ongeluk, van de tafel gestoten. Gevolg, dat alle ze gels in het boek door elkaar lagen en hij alles weer opnieuw kon gaan opzetten. Daarom kon je gevoeglijk zeggen, dat Wim een uitgesproken hekel had aan zijn aanstaande zwa ger en hij vast niet te vaak bij zijn zus in huis zou komen. Daar hoefde ze niet op te rekenen. Bettie Worms negeerde de reus doorgaans. Meestal verdween ze al spoedig naar haar kamer, als Bas 's avonds binnenkwam, zodat ze rus tig en ongestoord haar lessen zou kunnen leren en haar huiswerk af maken. Want Bas beschouwde de twaalfjarige Bettie als een kind en dat pikte ze niet Op school maakten de jongens, doordat ze er ouder uit zag als ze in werkelijkheid was, al werk van haar en één keer ging ze met een ouderejaars fietsen en liet ze zich op een stil plekje aan de kant van de weg zoenen en knuffe len. Wat voor het meisje een geheel nieuwe sensatie betekende. Verstan dig als ze was, liet ze het bij die éne keer en sloeg elk verzoek in die richting zonder meer af. Waarschijn lijk ook uil een soort instinctieve vrees voor de andere sexe. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7