Mutatie in raad - Grootwinkelbedrijf - Oplossing voor ^,n ^aaSst' en ('e boogst-betaalden torenterrein - Saneringsplan - Poliliebur VORMINGSINSTITUUT VOOR DE WERKENDE JONCEREN VAN SCHOUWEN-DUIVELAND GESTART TE ZIERIKZEE MC. Möilll Kinderbijslag voor werkende jeugd ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 november 1972 Nr. 21177 Gemeenteraad Zierikzee Tweede Kamer Vechten tegeii mieren in Amsterdam AMSTERDAM, I-u. De sanitaire dienst van de gemeente Amsterdam gaat in een groot aantal woningen in de Dapperbuurt in Amsterdam op grootscheepse wijze de strijd aanbin den tegen de faraomieren, waar de bewoners van deze buurt veel last van ondervinden. De bewoners zul len hiervoor hun huis voor ruim vier uur moeten ontruimen om de amb tenaren van de sanitaire dienst de gelegenheid te geven alle kasten, wanden, schoorsteenmantels en plin ten met een verdelingsmiddel te be spuiten. DEN HAAG. De Consumentenbond is kritisch gestemd tegenover het centrale loon- en prijsakkoord zoals dat door de regering met het bedrijfs leven opgezet is, aldus de commen taar van de bond. Bij het tot stand komen is er van consumentenzijde geen enkele mogelijkheid tot in spraak geweest. Schelde, Hoeehst, Vitrite Works AKF, PZEM, Prov. Griffie, Werk plaatsen Walcheren. De reakties van het bedrijfsleven op Schouwen-Dui- veland zijn sterk positief. De staf is nog in gesprek met de leiding van enige bedrijven; verwacht wordt ook de deelname van een groep jon geren van de Sociale Werkplaats Zierikzee. Mevr. Houtman achtte de start van het Vormingsinstituut te Zierikzee een belangrijke zaak. „Ik zou zeg gen: ga er heen". De heer Pinxteren zei er begrip voor te hebben dat sommige ouders principiële bezwa ren tegen vormingsinstituten hebben. Laten die ouders zich dan eerst tot ons wenden. Als er voldoende be langstelling is willen we best een ouder-bijeenkomst beleggen," aldus de heer Pinxteren. De heer Schoof wees er op dat het toezicht op het instituut bij de ge meenten berust. Mogelijk door ge brek aan mankracht kan dit toezicht echter nog niet optimaal worden ge noemd. Het vormingsinstituut Zierikzee heeft de beschikking over een uitge breid arsenaal materialen, mogelijk heden en gereedschappen, zoals een film- en foto-camera's, dia- en film projector, werkbanken, tekentafels, een modern ingerichte keuken, een complete donkere kamer. Nog een opmerking uit de „weg wijzer voor werkende jongeren": „Als je niet meer onder de partiële leerplicht valt en nog geen 18 jaar bent bestaat de mogelijkheid een hele of twee halve werkdagen per week vrij te krijgen om een cursus te volgen aan een instituut voor on derwijs of vorming. Als je hiervan gebruik wilt maken moeten ouders of verzorgers de werkgevers hierom verzoeken". Alle inlichtingen verstrekken ove rigens graag directeur C.-L. Schoof, te Vlissingen, voorzitter C. Pinxte ren, Middelburg (C.N.V.) of de vor mingsleidster mevr. Jumelet-Volmer te Zierikzee. Volop kreativiteit op de eerste werk dag in het Vormingsinstituut voor werkende jongeren te Zierikzee. - Jongeren maken collages met behulp van uitgeknipte foto's, tekeningen en prenten over onderwerpen die hun interesse hebben. Het groepswerk, maar ook sport, spel en discussie zijn belangrijke onderdelen van het vor mingswerk, waaraan voortaan dus ook op Schouwen-Duiveland inhoud en „vorm" zal kunnen worden gege ven. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 31-10. By het begin van de vergadering van de gemeenteraad, heeft de voorzitter, burgemeester Th. II. de Meester enkele belangrijke me dedelingen gedaan over verschillende onderwerpen. De publieke tribune was overvol door aanwezigheid van een Mavoklas van de R.S.G. „Prof. Zeeman" en een klas van de „Beatrixschool". De jeugdige toehoorders werden hartelyk door de voorzitter toegesproken en de raadsleden en hun respektievelijke door hen vertegenwoordigde partijen, werden aan hen voorgesteld. Zo deelde de voorzitter mede dat het P.v.d.A.-raadslid de heer Van den. Ouden, wegens drukke werk zaamheden, heeft moeten bedanken als raadslid. In overleg met de frak- tie van de P.v.d.A. zal in deze vaka- ture spoedig worden voorzien. Een oplossing blijkt gevonden voor de vestiging van een grootwinkelbedrijf (Albert Heijn) op de plaats van de voormalige groenvoerdrogerij. De Planologische Dienst en de Prov. Wa terstaat hebben een oplossing ge vonden voor de in- en uitrijproble men voor de Prov. weg. waarop de weg aansluit, waaraan het terrein is gelegen. Het verkeer van de rotonde komend mag rechts afslaan, maar het uit de richting Haamstede komend verkeer zal gebruik gaan maken van een nieuwe weg, die aansluit op de Blokweg. Het komt dus neer op een aparte uitweg naar de Lange Blok weg. Terrein rond toren Met het ministerie van C.R.M. is contact geweest over het struktuur- plan. Er zijn enkele vorderingen ge maakt, met betrekking tot de ge dachte ontsluiting van de Mossel boomgaard, zulks na een gesprek met de adjunct-directeur generaal van het minister ie. De gunstige resulta ten blijken uit een brief van de staatssecretaris. De ontsluiting kan tot stand komen via een doorbraak aan de Paardenstraat maar geen ver gunning zal worden verkregen voor verbreding van het Korte Groendaal. Goedgekeurd is verder de bouw van een nieuw politiebureau aan het Kerkhof (zuidzijde). Het werk wordt uitgevoerd onder auspiciën van de Commissie Aanvullende werken. De uitvoering van het werk aan het Luitje is definitief aangewezen. Ten slotte is er een oplossing voor een brandweergarage, de ruimten waar toe kunnen worden gehuurd van Ce- beco aan het Jannewekken. De prijs is weliswaar aan de hoge kant, maar daarover zal wel overeenstemming worden bereik. Het gaat om drie stal- boxen voor het materieel, een in- struktielokaal en een werkplaatsje. DEN HAAG, 31-10. - Minister Boersma van sociale zaken heeft dinsdagavond, tijdens het voorgezet te Tweede-Kamerdebat over het centraal akkoord de hoop uitgespro ken dat bij de verdeling van het half procent, beschikbaar voor reële loonstijging, de laagstbetaalden meer zullen krijgen dan de hoogstbetaal- den. De bewindsman zei tot DS '70- fractievoorzitter Berger dat een loon- en prijsmaatregel, als er onderlinge overeenstemming is, zijns inziens tot een chaos zal leiden. „Dat is het fun damentele verschil tussen DS '70 en mijn persoon", aldus de minister. Drs. Den Uyl (P.v.d.A.) kreeg van de bewindsman ,in tweede termijn te horen dat zijn partij niet heeft bij gedragen aan de verbetering van het sociale klimaat door de door de gro te vakcentrales NKV en CNV ge wenste opening naar christelijke partijen af te wijzen en de deur voor een gesprek dicht te gooien. De Tweede Kamer stemde woens dagmorgen over de beide tijdens hot debat over hel akkoord ingediende moties-den Uyl (P.v.d.A.) en -Bak ker (CPN). TWEEDE KAMER Progressieven willen nog hogere henzineaccijns DEN HAAG, 1-11, De progressieve drie hebben de Tweede Kamer voor gesteld de benzineaccijns belangrijk meer te verhogen dan de regering wil, namelijk geen verhoging met 2,24 cent per liter, doch met 4,24 cent. Daartegenover dient dan de door de regering voorgestelde verhoging van de opcenten op de motorrijtuigenbe lasting achterwege te blijven. Advertentie Inter-levensbeschouwelijk Instituut voor alle „partieel-leerplichtigen" ZIERIKZEE, 1-11. Het vormingswerk voor de werkende jongeren zal voortaan ook voor Schouwen-Duiveland voldoende aandacht kunnen krijgen. Dit vormingswerk heeft een buitengewoon belangrijke functie: immers, aansluitend op de volledige leerplicht geldt sinds 1 augustus 1971 een partiële dat wil zeggen gedeeltelijke, leerplicht van één jaar. Deze gedeeltelijke leerplicht werd met ingang van 1 augustus 1972 echter uitgebreid tot twee jaar. Jongeren zijn „partieel leerplichtig" als ze na 9 jaar volledig dagonderwijs van school gaan. Blijft men nog volledig dagonderwijs volgen, dan is men niet partieel leerplichtig. Als een jongere partieel leerplichtig is, is hij of zij verplicht nog twee jaar één dag per week een cursus te volgen aan een instituut voor onderwijs of vorming. Ouders of verzorgers moeten ervoor zorgen dat hun betrokken kind bij zo'n instituut als leerling wordt ingeschreven. Bovenstaande gegevens, ontleend aan de „wegwijzer voor werkende jongeren", zijn van belang voor alle werkende jongeren van Schouwen-Duiveland, omdat dinsdagmiddag Zierikzee over een uitstekend ingericht Vormingsinstituut de beschikking heeft gekregen, on dergebracht in een drietal daartoe geschikt gemaakte ruimten van de voormalige openbare lagere school aan de Nieuwe Boogerdstraat te Zierikzee. Dinsdag middag vond de officiële opening plaats van dit vijfde Vormingsinstituut voor werkende jongeren in Midden- en Noord-Zeeland, waarbij de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer C. Pinxteren, sprak van een vreugdevolle dag en wees op het werk van het Vor mingsinstituut dat van wezenlijk belang geacht kan worden voor de werkende jongeren, dit vooral met het oog op degenen die „wat moeite" hebben met de partiële leerplicht. De openingsbijeenkomst werd on der meer bijgewoond door wethou der H. A. Asma van Zierikzee, te vens bestuurslid van de Stichting, de heer Ch. J. Gillissen Verschage, (na mens de gemeente. Vlissingen), de vormingsleidster van het Instituut te Zierikzee, mevrouw M. A. Jumelet- Volmer, vertegenwoordigers van voorlichtingsdiensten van enkele ge n-eenten, waarvan mevr. A. C. Hout man, Westerschouwens wethouder van enderwijs, de heer Steur, ver tegenwoordigde; namens de staf van het Vormingsinstituut was aanwezig de directeur C. L. Schoof. Uit het Jaai verslag van de Slichting Vor mingsinstituten voor Werkende Jon geren in Midden- en Noord-Zeeland blijkt intussen, dat het „opsporen' van de partieel leerplichtigen nogal wat hoofdbrekens heeft gekost en in feite nog niet geheel bevredigend is opgelost. Voorzitter Pinxteren wees er in een bij gelegenheid van de officiële start van het .instituut gehouden praatje op, dat het woord „Vor mingsinstituut" voor sommigen een wat „moeilijke klank" kan hebben. Gewezen werd op het feit dat de vormingscentra de werkende jonge ren willen helpen een meer bewuste levenshouding te vinden en die ook tot uitdrukking te brengen. De ba sis van het instituut is uitdrukkelijk, zoals de heer Pinxteren noemde -„in ter-levensbeschouwelijk". Het vor mingswerk leidt niet specifiek op voor vak, beroep of werk, maar het probeert er toe bij te dragen, dat de jonge deelnemers(sters) zich - ieder naar eigen vermogen - als mens zo volledig mogelijk ontplooien, hun eigen mogelijkheden ontdekkend en benuttend. De heer Pinxteren benadrukte dat het Vormingsinstituut (zeker niet de Zeeuwse) bepaald geen „neo-marxis- tische cellen" zijn. „Wij trachten te vormen, bepaald niet te mis-vormen, elke jongere heeft vanuit zijn eigen levensovertuiging of godsdienstige achtergrond zijn of haar eigen in breng. Die levensbeschouwing kan in een groepsgesprek toch eigenlijk al leen maar versterkt worden". De heer Pinxteren hoopte dat de wer kende jongeren via het instituut een bredere kijk krygen op de maat schappij en in het Instituut de eigen meegekregen overtuiging alleen maar versterkt zien.' Directeur Schoof verstrekte enige feitelijke gegevens: de Zeeuwse In stituten hebben 800 deelnemers - te Zierikzee werd dinsdag gestart met een dertigtal jongeren - zijn geves tigd te Vlissingen (2), Goes en Mid delburg, hebben 22 pedagogische me dewerkers en een administratieve staf van 3 man. Groeps-gebeu ren De leiding van het Vormingsin stituut berust bij mevrouw M. A. Jumelet-Volmer, met - de 'medewer king van de heren W. Marijs (hand vaardigheidsleider) en Th. Prins, sportleider, beiden uit Goes. In het vormingscentrum wordt onder des kundige leiding een sterk beroep ge daan op de persoonlijke kreativiteit van de jeugd in denken en doen. De heer Schoof: de bedoeling is dat er in de deelnemers zelf een proces op gang wordt gebracht, dat zich voort zet, ook als zij het vormingscen trum hebben verlaten. Het „groeps gebeuren", het met elkaar werken en discussiëren is van. groot belang, niet te vergeten: het groeps-spel dat gezien moet worden als relatie-spel. Kreatief Een andere belangrijke kant van het vormingswerk: beoefening van handvaardigheid, ontwikkeling van creatieve vermogens, zelf mooie din gen maken. Ten derde: lichamelijke opvoeding, oefening ook in leiding geven. De Zeeuwse Vormingsinsti tuten hebben alle medewerking ge kregen van vrijwel alle grote Zeeuw se bedrijven: zoals de Kon. Mij. De Althans een deel van het toren- kerk-parkeerprobleem rond de toren is opgelost De gemeente zegde des tijds toe het terrein rond de St. Lie- vensmonstertoren in onderhoud te zullen nemen en een parkeei'verbod in te stellen. Op grond van deze toe zegging toonde de Rijksgebouwen dienst zich alsnog bereid het terrein rond de toren op te knappen en er een muurtje omheen te bouwen. Wat betreft echter het parkeren bü de Grote Kerk is de gemeente nog geen stap verder gekomen en er is geen gesprek geweest met de Kerk voogdij der Hervormde gemeente. Voor 25 jaar.... RENESSE. Aan het strand zijn drie mijnen aangespoeld. Deze zijn direct onder militaire bewaking gesteld. De zelfde dag zijn ze nog onschadelijk gesteld. ELLEMEET. Om in de brandstof- fennood enigermate tegemoet te ko men worden hier grote hoeveelheden hout aangevoerd die tegen redelijke prijs te bekomen is bij de gemeente ambtenaren. ZIERIKZEE. Hedennacht is in het kantoor van het R.T.M.-station 300 gulden ontvreemd. De politie heeft reeds een onderzoek ingesteld. BRUIN1SSE. Daar de heer Jume- let ontslag heeft genomen als lid van de gemeenteraad moet hier een ver kiezing plaats hebben. Deze is be paald op 16 november. HAAMSTEDE. In de tuin van de heer Verton is een reuze pompoen gegroeid, die het respectabel gewicht heeft van ruim 90 pond bij een om trek van ongeveer 2 meter. Verder kon hij niet groeien, daar iemand met jaloerse gedachten de levens ader van de reusachtige pompoen heeft doorgesneden. SHOUWEN. Zondagmiddag vloog weer een watervliegtuig langs de westrand van ons eiland. Het kwam uit het noordoosten en koerste naar het zuidwesten. Dealer voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee Kt&fMOnucsstesa Bmopfofn 1 ZfetOsM TA ditIfflJ 3MJ DEN HAAG, 31-10. De Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd het rege ringsvoorstel om kiderbijslag toe te kennen aan ouders of verzorgers van werkende jongeren, die vorming ontvangen. Het eerste en tweede werkende kind van zelfstandigen wordt van de regeling uitgesloten en daarom kreeg het Kamerlid De Jong (eenmansfrac tie) de aantekening dat hij geacht wordt tegengestemd te hebben. Met algemene stemmen aanvaard de de Kamer de motie van KVP, ARP, CHU, P.v.d.A. en DS '70, waar in aan de regering gevraagd wordt maatregelen te treffen voor de eer ste twee kinderen van zelfstandigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7