COLLECTE AGENDA COLLECTE-WEIGERING MEDISCH COMITÉ KREEG FIAT STREEKNIEUWS Grote belangstelling te Bruinisse voor openbare verkoop bedrijfs-inventaris De Zierikzeese raad gaf op de jongste vergadering zijn fiat aan de weigering van het college van b. en w. op de collecte-aanvraag van het Medisch Comité Vietnam. Een motie, ingediend door de P.v.d.A. terug te komen op dit college-(meerderheicls)besIuit werd verworpen. Zowel de V.V.D., de K.V.P. en de P.C.-fraktie stemden tegen de motie en daarmee bleek de kous af te zijn. Aan wederzijdse toelichtingen op de ondenverpelijke zaak, heeft het niet ontbroken. De voorzitter zette uitvoerig uiteen, hoe en waarom het college heeft geweigerd. Het is daarbij afgegaan op ingewon nen adviezen, maar het was - naar ons gevoelen - toch beter geweest als men deze, uiteindelijk toch formele, bezwaren had laten schie ten en de mondige burgerij de kans had gelaten, zelf te beslissen te offeren voor een dergelijke col lecte of niet. Hoe men er ook over denkt (cij fers wezen het uit), maar het Me disch Comité Vietnam is beter in gevoerd in Noord-Vietnam dan het Rode Kruis en ver boven alle politieke overwegingen, staat de bittere noodzaak, te helpen waar mogelijk is, want het Vietnamese drama is zo afschuwelijk, dat er bepaaldelijk wel „dringende rede nen" zijn om af te wijken van een toevallig collecteschema. De tegenstanders vonden elkaar in de raad in de sfeer van een po litieke eensgezindheid, die maar zelden voorkomt. Ook al is men het wellicht niet geheel eens met alle „faits et gestes" van het on derhavige comité, dan was het juist voor het politieke spel bevrij dend geweest, eens over eventuele bezwaren heen te stappen, een genereus gebaar te maken en iets te doen tegen de polarisatie in de politiek, die als een ellendige ziekte om zich heen grijpt. Wij blijven bij onze stelling, dat het voor een zieke (Noord^Viet- namees geen bal uitmaakt met welk pilletje en uit welke fles hij wordt geholpen, als hij maar ge holpen wordt. Dat maakt blijkbaar alleen wat uit voor de sfeer van de politieke hokjes, waarin het Nederlandse volk is opgesplitst en zich hermeti- scher verschanst, naarmate „de ander" eens een kijkje wil komen nemen. Wij verwijzen kortheidshalve nog naar het comité van aanbeve ling voor het Medisch Comité Vietnam, dat heterogeen genoeg is samengesteld, om tegemoet te komen aan eventuele bezwaren bij het publiek, dat voor het geld moet zorgen, én om te helpen én om iets te verlichten aan het ge voel van schuld, dat men bij zich draagt, zodra de onmogelijke kwestie Vietnam aan de orde komt Zo gezien vonden wij de debat ten en de besluiten op de Zierik zeese raadsvergadering, een ont moedigende vertoning, die tot het politiek ideaal: eenheid in ver scheidenheid, geen bijdrage vorm de. Retlakteuren Limburgs Dagblad op straat HEERLEN, 1-11. Geen der redak- teuren van het Limburgs dagblad zal In aanmerking komen voor de af vloeiingsregeling, die de CAO voor dagbladjournalisten kent voor jour nalisten die zich in geweten be zwaard voelen om by een onderne ming te blijven werken, waar een ingrypende structuurwijziging heeft plaats gevonden. Dit heeft de hoofdredakteur van het Limburgs dagblad, Pierre Huys- mans, meegedeeld aan de ongeveer 20 redakteuren, die daarom gevraagd hadden. Na de overname van het Limburgs dagblad door de Telegraaf enkele weken geleden heben deze redakteu ren schriftelijk het Limburgs dak blad van hun gewetensbezwaren in kennis gesteld en verzocht om de in de CAO voorziene afvloeiingsrege ling. En de ivinter Z1ER1KZEE, 1-11. Een stadge- noo trof in een schuurtje aan de Hoge Molenstraat pas uit gekomen duiven, hetgeen voor deze tijd van het jaar zeld zaam is. De grote duiven kun nen namelijk gewoon in en uit vliegen en zijn geheel vrij. Een duif zit nog te broeden, zodat er nog meer jong leven op komst is. Of de duifjes het straks zullen klaren is natuur lijk vers twee. Vers drie moet dan wel zijn de vraag of het toch wel een strenge winter wordt. Men zag al wintergan- zen in V-vlucht vliegen. Het is waar, maar jonge duifjes in november. We weten het niet meer! Gemeenteraad 7. ierikzee Advertentie ZIERIRZEE, 31-10. De kwestie van de door het college van b. en w. geweigerde collecte-vergun ning voor het Medisch Comité Vietnam, is uitvoerig ter sprake gekomen, op de dinsdag, onder voorzitter schap van burgemeester Th. II. de Meester, gehouden vergadering van de gemeenteraad. Een motie inge diend door de heer Groen (P.v.d.A.), waarin het college werd verzocht terug te komen op de aan vankelijke weigering, werd met 3 tegen 9 stemmen verworpen. De heer Simmers informeerde bij het debat naar het contact met het Rode Kruis, in verband met deze zaak. De heer Groen verwees naar het landelijk beeld van deze collecten, de opbrengsten waarvan zijn bestemd voor niedikamenten e.d. voor Noord -Vietnam. Voor het Rode Kruis is Noord-Vietnam minder makkelijk bereikbaar en het Rode Kruis ziet in het werk van het Medisch Comité dan ook geen concurrentie. Gelet op het comité van aanbeveling, wordt het werk van het M.C. gesteund door brede lagen van de bevolking. „We moeten doen, wat we kunnen doen", aldus de heer Groen. De voorzitter zette uiteen dat de aanvraag zeker niet zo maar met een pennestreek is afgedaan. Advies is ingewonnen bij het Centraal Archief en Inlichtingenbureau inzake het Inzamelingswezen en bij de plaatse lijke Collectecommissie. Gesproken werd (in Amsterdam) van een „één zijdige doelstelling" van het Medisch Comité, terwijl het Rode Kruis altijd opereert zonder politieke stellingna- me. Het Rode Kruis biedt hulp aan alle strijdende partijen en vermijdt bij de hulpverlening vermenging met politieke stellingname. Het Internationale Rode Kruis bracht voor Vietnam 71 miljoen Zwitser franks byeen en de voorzit ter vond dat nogal wat. Het plaatselijk Collectecomité was van mening, dat geen vergun ning moest worden gegeven. Overi gens was het in het college een meerderheidsbeslissing, want wet houder Asma (bij uitzondering wil de de voorzitter zulks vermelden), had tegen de weigering gestemd. De voorzitter had geen-behoefte gehad te reageren op een telegram van de afdeling Zeeland van de PSP, omdat het college alleen te maken had en wilde hebben met het Medisch Co mité. Zeeland; heeft veel geld nodig voor de waterzuivering VLISSINGEN, 1-11. Volgens de hoofdingenieur-directeur van de Zeeuwse Provinciale Waterstaat, ir. W. de Beijl, is er in de naaste toe komst 175 miljoen gulden nodig om de waterzuivering in Zeeland in goe de banen te leiden. De kwaliteit van het polderwater is op vele plaatsen in Zeeland matig tot zeer slecht. De recreatieve ontwikkeling is daar me de verantwoordelijk voor. Resten van Duitse soldaten gevonden SPRANG-CAPELLE, 1-11, De gravendienst van het ministerie van defensie heeft de afgelopen dagen in een kelder van een in de winter van 1944-1945 verwoest huis op de dyk zuidelyk van het Capelse veer in Sprang-Capelle de stoffelijke resten blootgelegd van drie in de Tweede Wereldoorlog gesneuvelde Duitse soldaten. Eén van hen moet ongeveer 21 jaar zijn geweest en kon direct worden geïdentificeerd. De andere twee zijn volgens de leider van de graven dienst, sergeant-majoor A. van Meeuwen, moeilijk te identificeren. Tot nog toe zijn in dit gedeelte van de Overdiepse polder - een schier eiland waar in januari 1945 hevig is gevochten - de resten van achttien Duitse soldaten gevonden. Hier en «laar uitstel wegens studie DEN HAAG, 1-11. Minister De Koster van defensie is bereid om in bepaalde gevallen dienstplichtigen die dit jaar door uitloting hun voor genomen studie niet hebben kunnen aanvangen, in afwijking van de gel dende regels toch uitstel wegens stu die te verlenen. Dit blijkt uit het antwoord van de bewindsman op schriftelijke vragen van de Tweede Kamer-leden mevrouw Smit-Kroes en de heer Keja (beiden VVD). Doden bij spoorongelukken ANKARA. 31-10. Bij een treinon- geluk in de buurt van de Turkse stad Eskisehir ten westen van An kara zijn zeker dertig mensen om het leven gekomen. Er zouden min stens 40 gewonden zijn. LAUSANNE. 31-10. Bij een spoor wegongeluk bij de Zwitserse plaats St. Triphon verloren dinsdag vier mensen het leven toen de trein Sion- Genèvo op een rangerende goede rentrein inreed. Er zijn zeker 16 ge wonden. Ook hier brak brand uit in de laatste wagon van de goederen trein. waarop een tank met 80.000 liter olie stond. er in dit opzicht geen praktische be zwaren waren. De heer Groen wees er op, dat on danks allerlei adviezen - het college een eigen verantwoordelijkheid kan dragen. Hij diende daarop zijn mo tie in, die met eerder genoemde ver- houdingscijfers werd verworpen. Visie wethouder Wethouder Asma wilde zeker het Rode Kruis niet indiskrediet brengen, maar wees op het onderscheid tus sen het Internationale Rode Kruis Comité, dat-hulp biedt onder oor logsomstandigheden en de Liga van Rode Kruis-verenigingen, die helpt bij (natuur)rampen e.d. Om in Ne derland te blijven: het Ned. Rode Kruis kon in de periode '66-'68 nog voor geen half miljoen steun aan Noord-Vietnam leveren en nadien helemaal geen hulp, terwijl het Me dische Comité steun verleende voor f 2 miljoen. Hij vond hier een gelegenheid af te wijken van regels op grond van gewichtige redenen. Het gaat ten slotte om stervende mensen en op het punt van hulpverlening moet „ja" gezegd worden. Ook burgemeester mr. Dijckmees- ter van Apeldoorn gaf zijn fiat, maar deze opmerking van de wethouder, viel heel erg fout bij de voorzitter, die het niet taktisch vond nu juist teZierikzee in dit specifieke ver band, de naam van de vorige burge meester te laten vallen Wethouder Asma vulde nog aan, dat de collecte in de zg.n. vrije periode viel, zodat Volgens ir. De Beijl zouden de kustwateren dermate vervuild zijn, dat alleen lozing na biologische zui vering aanvaardbaar zou zijn. Het kustwater zou bovendien nabij bad- stranden e.d. gedesinfecteerd moeten worden. Na de afsluiting van de Gos- terschelde zal daar alleen geloosd mogen worden via een waterzuive ringsinstallatie met een ingebouwde defosfateringsinstallatie. Doordat Zeeland in verhouding tot de overige provincies nogal dun be volkt is zal de bijdrage van de be volking voor de zuivering van het afvalwater zeker een kwart hoger liggen dan in de rest van Nederland. De heer De Beijl sprak dinsdag tij dens een studiedag van de Zeeuwse Vrouwenraad in Vlissingen. BURC-H Wandelpad tijdens weekends open Het bekende wandelpad door het Domeingebied vanaf de Uitkijktoren naar de vuurtoren wordt, in tegen stelling met vorige jaren, tijdens de weekends opengesteld. Liefhebbers van een fraaie wandeling in herfst sfeer kunnen dus op zaterdag en zondag hun hart ophalen. HAAMSTEDE Auto's botsen Dinsdagmiddag werden twee per sonenwagens beschadigd bij een bot sing op het kruispunt Noordstraat- Kloosterweg. De botsing ontstond toen de bestuurster mej. E. P. via de Noordstraat de Kloosterweg wilde oprijden en daarbij te laat de van links naderende auto, bestuurd door M. L. uit Middelburg, opmerkte. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De politie stelde een onderzoek Verbouwing winterkerk voltooid De verbouwing van de recreatie zaal of winterkerk der Ned. Herv. kerk is voltooid. De officiële inge bruikneming zal plaats hebben op vrijdagavond 3 november a.s. te 19.30 uur. De toegang is via de hoofdin gang van de zomerkerk. RENESSE Schooljeugd verkocht Kinderpostzegels De kinderen van de hoogste klas sen van de o.b.s. te Renesse hebben voor f 1036 kinderpostzegels ver kocht. Leges des Heilspraatje voor Plattelandsvrouwenbond Dinsdagavond 31 oktober hield de BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Telefoon (01110) 2770 brengt a.s. zaterdagavond 4 november en a.s. dinsdagavond 7 november aanvang 20.00 uur: Meiro-Coldwyn-Mayer presenteert bond voor plattelandsvrouwen afd. Ncordwelle e.o. een bijeenkomst in de zaal van Rietnisse. De avond werd geopend door de presidente mevr. Giliamse. Zij verwelkomde alle aan wezigen en deed enkele mededelin gen over verschillende cursussen. Vervolgens werden de notulen voorgelezen. Daarna was het de beurt aan de sprekers van de avond, het echtpaar Kooymans uit Zierik zee, beide luitenant van het Leger des Heils. De heer Kooyman vertel de eerst wat over het ontstaan van het Leger des Heils en vervolgens zette hij uiteen hoe hij zelf bij het Leger was gekomen. Hij vertelde ook over het werk dat het Leger in deze tijd verricht. Na dit praatje was er gelegenheid tot het stellen van vragen en hiervan werd ruim ge bruik gemaakt. In de pauze hadden de dames ge legenheid eens te kijken in het win keltje, dat was samengesteld uit ar tikelen die door de leden van de ver eniging ter beschikking waren ge steld. Na de pauze werden deze artike len verkocht en dat bracht een be drag op van f 279. Het bedrag werd aangeboden aan het echtpaar Kooy mans voor het werk van het Leger des Heils. Omstreeks kwart over tien werd de zeer geslaagde avond be ëindigd. Voor de aanvang van de avond had het bestuur onder enkele stoe len een briefje geplakt en de dames die op deze stoelen zaten werden verzocht een schaduwbestuur te vor men en voor februari een avond te organiseren. MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke stand over oktober Geboren: 13. Neeltje Marina, d. van M. Smits en C. E. Stoutjesdijk (Ellemeet); 22. Martinz. van J. A. M. Kik en P. van Splunter (Elle- meet); 26. Willem Peter, z. van W. B. J. Bolkenbaas en J. de Vlieger (Kerk- werve). Gehuwd: 10. J. C. van der Heiden, 23 jr. en W. C. van Gelder, 20 jr. (Middenschouwen); 20. A. A. Kamp, 25 jr. (Oostflakkee) en C. P. Fierens, 21 jr. (Middenschouwen). NIEUWERKERKySCHARENDIJKE Eerbetoon aan huwende kleuterleidster De kleuters van cle Chr. Nationale kleuterschool „Pinkeltjes" te Scha- rendyke heben dinsdag 31 oktober jl. luister bijgezet aan het huwelijk van de hoofdleidster mej. P. C. Ka- pelle uit Oosterland met de heer K. Buranovic uit Titagrad in Joegosla vië. Met versierde bogen stonden zij voor het gemeentehuis te Nieuwer- kerk, alwaar het huwelijk voltrok ken werd om hun juffrouw een vaarwel toe te roepen nu zij zich in Joegoslavië gaat vestigen. Enkele dagen tevoren had mej. Capelle reeds officieel afscheid ge nomen na 7 jaar aan de kleuter school werkzaam te zijn geweest. Ook alle leerlingen van de lagere school waren bij het afscheid aan wezig. Mej. F. Teeuw uit Renesse, die reeds een jaar als leidster aan de kleuterschool verbonden was fun geert nu als hoofdleidster, terwijl mej. D. J. Verstraten uit Middel burg is benoemd tot leidster. Tijdens de receptie in restaurant „De Vierbannen" te Ouwerkerk werd door de leerlingen en oud-leer lingen van de kleuterschool een en veloppe met inhoud aan mevr. Du- ranovic-Capelle overhandigd. BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad Op maandag 6 november, half acht, vergadert de raad der gemeente Brouwershaven in het Plaatsenhuis te Dreischor. De agenda vermeldt aanwijzing vertegenwoordigers der gemeente in besturen van gemeen schappelijke regelingen en stichtin gen; presentiegelden leden slembu reaus; garantie geldlening Stichting Woningen en Woongebouwen voor Bejaarden op Schouwen-Duiveland; met CLAUDE GENSAC en de medewerking van BERNARD BLIER Regie: JEAN GIRAULT Eastmancolor Voorverkoop telefonisch en aan de kassa op de dag van de voorstelling 11.00-12.00 uur. Toegang alle leefijden. NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank GIRO met dagafschriften en betaalcheques BROUWERSHAVEN: Markt, donderdags van 9.00- Voor de verkoop van dc bedryfs- inventaris van de heer D. L. Schaap, die enkele jaren te Bruinisse, eerst een zeilschool en daarna een boten- bouwbedrUf exploiteerde bestond dinsdagmorgen grote belangstelling, vooral ook van buiten Bruinisse. De verkoop bij opbod geschiedde door deurwaarder L. W. Meijer uit Zierikzee, bijgestaan door de heer Roskam, in het café „Het Veerhuis". De verkoping was onderverdeeld in 142 kavels, er werd behoorlijk ge boden, hoewel er natuurlijk wel eens een „koop,e" tussendoor slipte, wer den behoorlijke prijzen betaald. Voornaamste bieders waren, enkele botenbouwbedrijven uit Brouwers haven, Bruinisse, Oude Tonge en Woensdag 1 november Scharcndijke Verenigingsgebouw, 14.30-17.00 en vanaf 19.30 uur verkoop middag en -avond Herv. Vrouwen ver. Openbare basisschool, 19.30 uur, ou deravond. Donderdag 2 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwenvereniging „Wees een Zegen". Huishoudschool, Jannewekken 14.00- 16.00 uur, spreekuur consumenten voorlichting (mevr. C. G. Rezelman). Vrijdag 3 november Zierikzee Aula R.S.G. „Prof. Zeeman", 19.45 uur, filmavond „Ziejook", (hoofdfilm „Arabesque", voorfilm „Er zijn nog Zeeuwen") Burgh Kantine sportveld, 19.30 uur, verga dering sportvereniging DFS. Zaterdag 4 november Zierikzee Chr. Geref. kerk, 20.00 uur, Duive- lands Barokensemble. Huis van Nassau, 14.00 uur, start open snelschaaktoernooi Zeeuwse Schaakbond. Concertzaal, 15.00 uur. „Sjors en Sjimmie op het pirateneiland", (kin dervoorstelling); 20.00 uur: „Wie een kuil graaft voor een ander". Noordgouwe Garage Akkerdaas, 19.00 uur, start gezelligheidsrit m.c. „Sparta". Maandag 6 november Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, PvdA- verkiezingsbij eenkomst, spreker dr. Anne Vondeling. Dreischor Plaatsenhuis, 19.30 uur vergadering gemeente raad Brouwershaven. wijziging Algemene Politieverorde ning; vaststelling krediet in reke ning-courant voor 1973; vaststelling 3 e en 2e wijziging bezoldigingsver ordening 1971-11; overdracht ge meentelijk woningbezit aan de Wo ningbouwvereniging „Beter Wonen" te Zierikzee; vaststelling voorberei- dingsbesluit „Arendsstein"; vasttel- ling 17, 18e, 19e en 20e wijziging der begroting 1971 en vatstelling 15e wijziging der begroting 1972. OOSTERLAND Bouw (22) woningwetwoningen De 22 woningwetwoningen, die hier ter plaatse worden gebouwd in de Weelstraat, een nieuwe straat in het plan Stouten, door het Bouw- en Aannemingsbedrijf F. den Hartog Zn. N.V. te 's Gravendeel-Zierikzee, naderen hun voltooiing. Door het In stallatiebureau Barth B.V. te 's Gra vendeel worden momenteel de cen trale verwarmingsinstallaties aange legd, voor wat de buisleidingen aan gaat, en verder staande woningen gereed voor de stucadoors, die er de zer dagen in zijn begonnen. Buiten om zijn de woningen zo goed als ge reed, ook het voegwerk en al. Alleen moeten de tegelstraten nog gelegd worden om de huizen en de parkeer plaatsen. Advertentie Dinsdag 7 november Concordia, 19.30 uur, verkiezingsbij eenkomst DS'70. Huis van Nassau, 20.00 uur, bijeen komst Ver. van Oud-leerlingen dér Tuinbouwwintercursussen te Zierik zee. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „Wie een kuil graaft voor een ander Donderdag 9 november Zierikzee Concertzaal-foyer, 20.00 uur, afde- deling Schouwen Plattelandsvrou wenbond. Vrijdag 10 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 ulir, apenbare verkiezingsbijeenkomst gez. kiesverenigingen van de CHU op Schouwen-Duiveland. Dinsdag 14 november Zierikzee 's Landskamer, 14.00 uur, alg. verga dering Waterschap Schouwen-Duive land. Huis van Nassau, 20.00 uur, forum avond Overlegorgaan Vakbonden. Donderdag 16 november Zierikzee Huis van Nassau, (tweede) ZVU-cur- susavond binnenhuisarchitectuur. Concertzaal-foyer, 19.30 uur, Vereni ging „Stad en Lande". Rotterdam. Touw (nylon en manilla) was aantrekkelijk voor de paling- vissers. Boot Een 6Vz meter polyester open boot met diversen (nog niet geheel vol tooid) bracht f 1900,- op. Verder wa ren er een 7 pk. Suzuki buitenboord motor, elektrische slijpsteen, elektri sche schaven en dito boormachine, vandikte bank, lintzaagmnchine, cir kelzaag, een kijker op driepoot, ko lomboormachine, elektrische ijzer zaag, ankers, combo bank met lang- gatboren, elektrische schuurmachine en nog veel meer. Het laatst verwis selde een Volkswagenbusje van ei genaar voor f 450,-. Zateidag 18 november Zierikzee Kraanplein 13.30 uur, 14.00 uur Oos- terscheldebrug, J eugdvogelwacht, excursie Zuidhoekinlaag. Westenschouwen Strandexcursie Jeugdvogelwacht, 10 uur verzamelen bij de trap. Hoofdingang der Domeinen, 14.00 uur, start prestatie- en wedstrijdlo pen (,,Mossel"-loop), s.v. Delta-Sport. DODELIJKE ONGELUKKEN HOOGEVEEN. De 75-jarige J. Santinge uit Dwingelo is in de nacht van woensdag op donderdag in het ziekenhuis te Hoogeveen overleden aan hersenletsel dat hij vorige week vrijdag opliep toen hij in Gijsselte met zijn bromfiets tegen een boom botste ARNHEM. Bij een verkeersongeval op de Rijksweg Arnhem-Nijmegen is in de nacht van woensdag op don derdag de 51-jarige J. van Zanten uit Velp om het leven gekomen. De man raakte met zijn auto door on bekende oorzaak de macht over het stuur kwijt en botste tegen een boom. IJZENDIJKE. In het ziekenhuis is Costburg is woensdagmorgen over leden de 18-jarige A. Baas uit IJ- zendijke. Hij was dinsdagavond op de Provinciale weg van IJzendijke naar Biervliet door onbekende oor zaak met zijn motor uit de bocht ge vlogen. Ernstig gewond was hij in het ziekenhuis opgenomen. RHENEN. De 27-jarige E. J. van Straten uit Ochten heeft woensdag avond bij een verkeersongeluk in Rhenen het leven verloren. Hij reed op de Cuneraweg op een vrachtwa gen in, die voorgesorteerd stond om linksaf te gaan. Het slachtoffer sloeg met zijn hoofd door de voorruit. Hij was op slag dood. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2