éne. druppel AZIATEN SNAKKEN NAAR GEGARANDEERDE NEUTRALITEIT 1 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Vrouw voorzitter Veiligheidsraad Duivenvlees in boiTel worstjes Wat biedt de BEELDBUIS? panty In de buitenlandse politiek bereik je de beste resultaten als je een beet je onberekenbaar bent. Dit is een opinie van Henry Kissinger toen hij hoogleraar xoas. Als eerste strateeg in dienst van Nixon denkt hij er niet anders over. Zijn tekst moet wel een beetje verduidelijkt worden. Het is niet een oproep om onbetrouwbaar te zijn, maar het advies om overal en altijd zo te reageren dat je voor het vervolg verschillende koersen kunt varen. O pdie manier ontneem je de tegenstander niet alleen de zekerheid hoe je verder zult reageren, maar je hebt ook zelf het voordeel dat je je zelf niet onomkeerbaar vastwerkt in een positie. Kissingers idee kwam vooral als een reaktie op de rechtlijnige manier waarop bijvoorbeeld Eisenhowers minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles door dik en dun streefde naar omsingeling en beteu geling van zowel de Sow jet-Unie als de Chinese volksrepubliek. De hele kwestie-Vietnam is daaruit voortge vloeid - Kennedy was weliswaar de eerste president die echt militairen stuurde, overigens maar enkele dui zenden, maar het was de logische konsekwentie van de steun die zijn voorganger het regiem van Saigon had toegezegd. In Kissingers opvat ting was die hele periode van een koude oorlog er een waarin de twee partijen beide vrijwel alle mogelijk heden tot manoeuvreren hadden op gegeven, gebiologeerd als ze keken naar een aantal van te voren opge stelde normen van henzelf en van de andere partij. Het duo Kissinger-Nixon heeft daar inderdaad iets aan gedaan, waarbij het uit de verstarring los weken van de relatie tussen China en de V.S. wel het belangrijkste ele ment is. Of vooreerst in Azië de Ame rikanen hiervan ook voordeel zullen genieten is 'n aanvechtbare zaak. De betrekkingen met Japan zijn wat vrijer en losser geworden tot beider genoegen en Japan is in een positie geschoven dat het na verzoening met China aktiever deel zal moeten ne men in de Aziatische zaken. Weinig steun De relatie Washington-Peking werkt aanzienlijk soepeler en aange namer dan menigeen zou hebben voorspeld. Maar ten aanzien van de kleinere landen is de rol van de V.S. een tamelijk hachelijke aan het wor den. Het opgeven van Taiwan (For mosa) door de V.S. - en in navolging ook door Japan - neemt niemand op als een tegenslag. Verwijten erover hoort men niet, het wordt als iets volkomen logisch opgevat wat het ook is. Maar Thailand bijvoorbeeld dat zich al sinds Dulles' tijd nauw bij de V.S. heeft aangesloten, voelt zich on behaaglijk. Alle Aziatische landen^ hebben zo intussen wel geleerd dat ze beter niet op de V.S. kunnen bou wen - iets wat ze trouwens jaren geleden al voorzichtig is bijgebracht door president Nixon op wereldreis. En waar nog wat Amerikaanse steun kwam haalde die weinig uit - bij voorbeeld Pakistan versus Bangla Desj. Als aktiviteiten van één van de grote machten iets te betekenen hadden waren het die van de Sow- jet-Unie - bemiddeling met Pakistan, steun bij de strijd in Bangla Desj. Wat nu ook weer niet betekent dat iedereen nu maar direkt graag on der de paraplu van de Russen kruipt - en we mogen aannemen dat die ook zo hun eigen bedoelingen hebben by het verwerven van invloed. Nu de grote nïogendheden in dit gebied zoveel losser tegenover elkaar zijn komen te staan wordt het voor de Aziatische landen aantrekkelijk om de kolossen het met elkaar te laten uitzoeken en gezamenlijk hun neu traliteit te laten garanderen door alle drie samen. Het zal bijvoorbeeld de Chinezen niet verdrieten als zy geen bases in Thailand kunnen ves tigen als ze loeten dat de Russen en Amerikanen die ook niet hebben. Belangstelling voor deze driedubbel gegarandeerde neutraliteit zijn met name Thailand, Maleisië, Singapore, Birma, Indonesië en wellicht nog een paar anderen. Het is hun voordeel dat ze kunnen slaan uit de leer van Kissinger die de relatie tussen de grote machten uit de stellingenoorlog gehaald heeft waarbij beheerst gebied meespeelde en omgezet in een soepeler en bewe- gelijker spel dat veel meer in diplo matieke sfeer wordt beoefend dan echt te land, ter zee en in de lucht. NEW YORK, 1-11. - De 46-jarige mevrouw Jeanne Cisse, moeder van zes kinderen en ambassadeur van Guinee bij de Ver. Naties sinds 7 augustus, is woensdag de eerste vrouwelijke voorzitter van de veilig heidsraad uit zijn 27-jarige geschie denis geworden. Mevrouw Cisse bekleedt de functie gedurende de maand november. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft al twee vrou welijke voorzitters gehad: de Indiase mevrouw Vijaya Pandit en de Libe riaanse mevrouw Angie Randolph- Brooks ,toen nog mejuffrouw Brooks. BARNEVELD, 1-11. Op de-Neder landse pluimveemarkten worden et telijke duizenden duiven verhandeld, die volgens de postduivénorganisaties bestemd zijn voor menselijke con sumptie. De duiven, waarvan een niet te verwaarlozen percentage vol gens de postduivénorganisaties ziek of zelfs dood doorverkocht wordt, zou men ondermeer verwerken in kroketten en borrelworstjes. Alleen al op de pluimveemarkt te Barneveld worden volgens de Neder landse postduivenhouders enkele duizenden duiven per week verhan deld. De andere pluimveemarkten in Nederland onderscheiden zich vol gens hen niet van die in Barneveld. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK Nederland wil helpen hij wederopbouw Vietnam DEN HAAG, 1-11. Nederland is bereid een aandeel te leveren in de vVederopbouw van Vietnam, zo heeft premier Biesheuvel woensdag in de Eerste Kamer verklaard. De Nederlandse regering is ver heugd, aldus mr. Biesheuvel, dat een akkoord op stapel staat, dat „er ein delek uitzicht is dat een einde komt aan de vernietigende oorlog die het volk van Indo-China zo veel jaren heeft geteisterd". Prinses Irene en prins Hugo uit ziekenhuis NIJMEGEN, 1-11. Staf en ver pleegsters van het St.-Radboudzie- kenhuis te Nijmegen hebben dins dagochtend afscheid genomen van prinses Irene en van prins Carel Hu- go, die beiden genezen zyn ver klaard. Naar prinses Irene mededeelde, is het niet zeker wanneer de tweeling het ziekenhuis mag verlaten. Ver moedelijk mag het jongetje, Jaime, over drie weken uit de couveuse. Zijn zusje Margarita zal nog wat langer moeten blijven. Be baby's worden dan eerst nog een poosje op Soestdijk verzorgd, tot zij sterk zijn om de reis naar hun ouderlijk hüis in Frankrijk te kunnen maken Zeeuwse Vrouwenraad ge-installeerd MIDDELBURG, 31-10. De Com- missaris van de Koningin in Zee land, mr. J. van Aartsen, heeft in Vlissingen de Zeeuwse Vrouwenraad geïnstalleerd. Bij deze nieuwe organisatie zijn 20.000 Zeeuwse vrouwen aangesloten. De raad is het overkoepelend or gaan geworden voor alle vrouwen organisaties van alle gezindten in Zeeland. Men is ook in landelijk verband bezig met de oprichting van een overkoepelend orgaan. De onderhan delingen zijn gaande en vorige week ging in Den Haag de Interimstich ting van de „Nederlandse Vrouwen raad" van start. Het kan echter nog wel drie jaar duren voordat het daadwerkelijk tot een landelijk over koepelend orgaan komt. Acrn het einde van de Verlengde Molenstraat stond vroeger in Brui- nisse een pracht van een molen, die men de naam „De Zwaluw" had gege ven. Het was een houten standaardmolen, die in 1866 ter plaatse werd ge bouwd. Molenaars waren hier de familie Van Rhee welke men ook in Noord- gouwe aantrof en deze waren uiteindelijk ook van Bru afkomstig. De ze kaart ran rond 1910 laat ook het molenhuis zien. Door oorlogshande lingen moest de molen na de bevrijding helaas worden gesloopt. Z'n terminologie neemt zo door gaans op de koop toe maar nu be straft ze hem: „Beesten kruipen in een nest. Wij zijn beschaafde men sen. Ik wil natuurlijk een litsjumeau" „Wat moet je? Wat is dat voor een ding?" „Twee eenpersoonsbedden naast elkaar", plaagt ze verder. „An-m-nooit-niet. Eén bed voor ons samen. Ja. ik ga me daar een overstappie nemen.Nee, prul, als je van mij bent, wil ik je ook hele maal bij me hebben. Elke nacht. Goed begrepen?" „Ja baas". Binnen drie weken is de voet vrij wel geheel genezen en zit Bas op nieuw achter het stuur. Een paar da gen tevoren is hij naar het woning bureau in de stad geweest. Daar heeft hij op zijn eigen manier ver teld, dat hij trouwplannen heeft en daarom een woning wil. En liefst op zo kort mogelijke termijn. Is dat dc heren duidelijk? De heien zijn aanvankelijk hele maal niet geïmponeerd door het op treden van deze grote kerel. Ze heb ben in de loop der jaren al voor heel wat hetere vuren gestaan. Dus gaan ze op hun gemak een formulier in vullen: Naam, voornamen? Geboren? Ja. natuurlijk bent u geboren: bent u de lolligste thuis? Ik bedoel: wan neer en waar? Bent u economisch verbonden aan de stad? O. weet u niet, wat dat betekent? Of u uw werk in de stad verricht of uw be roep hier uitoefent. Bas heeft alle geduld van dc we reld en geeft tekst en uitleg. Na een kwartier is het formulier in drie voud ingevuld. „U hoort wel van ons". „Wanneer?" wil Bas weten. „O, komt u volgend jaar meer eens terug. Er staan er honderden voor u op de wachtlijst. De leeftijd van u en uw aanstaande vrouw samen opge teld is nog veel te laag". Bas ziet hierdoor geen enkele moeilijkheid. „Als het dat is, schrijft u dan maar, dat ik zes en dertig ben en mijn aanstaande vrouw twee en dertig. Samen acht en zestig. Is dat voldoende?" De ambtenaar lacht wrang. „Me neer maakt grapjes". Baes knikt op ernstige toon. .Juist meester, nou maak ik nog grapjes en wees er blij om. Want ik kan ook uit andere vaatjes tappen, als ik het op m'n heupen krijg. Van het najaar wil ik een huis. Kan me niet schelen, al doet het driehonderd huur in dc maand. Ik verdien zat. Maar van het najaar cn niet later. Is dat duide lijk? Ik ben niet van plan lang te wachten en al zijn er honderden an deren, die ook een huis willen, is dat niet mijn schuld cn heb ik dus niets mee te maken. Misschien willen de heren alsnog zo vriendelijk zijn met een en ander rekening te houden? Anders kom ik een andere keer orde' op zaken stellen in dit miezerige lui zennest, dat jullie woningbureau noemen Dc hele week is Bas weg met een vracht muziekinstrumenten. Dc te rugreis doet hij kalm aan. Ze zijn tot achter in Karinthië geweest cn met een vracht piano's de bergpassen ne men, daar komt heel wat stuurmans kunst aan te pas. Maar Bas heeft voldoende ervaring en Gaart even eens. Ze nemen geen enkel risico of er nu twee of honderd auto's achter hen rijden, zal beiden een zorg zijn. Als ze in een ravijn duvelen, kijkl ook niemand meer naar hen om. Iïcl is al zaterdagmiddag, als ze in I de stad terug zijn. De maand is te vens om cn de jongens krijgen hun loon, dat de boekhouder voor deze beide late gasten bij de portier heeft gedeponeerd. Want er wordt goed gezorgd voor de internationale chauf feurs. Zelfs de dag overwerk is al reeds in zijn geheel uitbetaald, zodat Bas in een zonnig humeur is. als hij zaterdagsavonds de woning van zijn meisje binnenstapt. Willem is als steeds bezig met zijn postzegels. Ze liggen over de halve tafel verspreid. Als Bas aan dc arm van zijn meisje de kamer betreedt, ergert hem die flauwekul. Hij buigt zich en blaast oen deel der zegels van tafel. Willem springt geërgerd omhoog. „Moet dat nou?" „Man, maak niet zo'n drukte', zegt Bas lachend. „Pak de stol/.ulgcr en in een wip is de vloer weer schoon". Gerie trekt ongeduldig aan de arm van de reus. „Hou' op met plagen. Bas. Je weet, dat ik het niet leuk vind". „En ik houd niet van een gezonde knul, die zijn leven verdoel met die vodjes papier, inplaats van naar bui ten te gaan cn te genieten. Neem een week vakantie, sufferd, dan neem ik je maandag mee. We moeten naar Frankrijk, driehonderd kilometer achter Parijs. Zijn we de hele week zoet cn kun jc wal zien van dc we reld". Willem ligt al lang op zijn knieën op de grond om dc kostbare zegels op te rapen. Bettie komt naar hem toe om te helpen. Ze krijgt steeds meer hekel aan haar aanstaande zwager en zal, als Gerie cn Bas een maal getrouwd zijn. vast niet dc drempel bij het echtpaar plat Jopen. (wordt vervolgd) KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VRIJDAG 3 NOVEMBER. NED. I. In circussfeer begint de KRO aan deze televisie-avond, en dat wil zeggen, dat er weer een af levering van Piste op de buis wordt gebracht. Draadbalans en trapeze- werk zijn enkele van de gevaarlijke toeren die verricht worden. Van de partij zijn ook eèn paar komische springers. Van de redelijk goed ge starte serie Citroentje het suiker wordt na het journaal het tweede deel uitgezonden. De problemen die zich in en rond het buurtcafé de Kip met de Gouden Eieren voordoen, zijn niet van de lucht. Zo maakt tante Alie een lelijke valpartij over een bromfiets. Ook de Amsterdamse po litie krijgt een veeg uit de pan, want die is er kennelijk alleen maar om bekeuringen uit le delen voor sim pele verkeersovertredingen. Op het amusement volgen actualiteiten in Brandpunt. Het laatste programma van de KRO is een reportage van de uitvoering van de Messa da requiem van Giuseppe Verdi. Buiten het Ra dio Philharmonisch Orkest en het Groot Omroepkoor werken er enkele buitenlandse vocalisten aan mee, zo als de Amerikaanse sopraan Ann Wyckoff, de Duitse alt Ortrum Wen- kei en de Engelsman John Michin- son. Anderhalf uur voortreffelijke muziek- en zangkunst staat het kij kersvolk te wachten. NED. II. Tot tien over half elf stadt het tweede net ter beschikking van de TROS. Daarna is het de beurt aan de NOS, die allereerst de ru briek Uit de kunst uitzendt en ver volgens een start maakt met de, van het vorig seizoen al bekende, serie Eigentijds. In deze eerste aflevering wordt 't muziektheaterstuk L' Hom- em Armé met Peter Maxwell Davies en The Fires of-London en de acteur Murrey Meivin gebracht. Uitgangs punt voor het stuk was een fragment uit een vijftiende eeuwse mis. Wat de TROS betreft vermelden we al lereerst het programma waarmee deze omroep besluit te weten een optreden van Rita Reys met muziek van Michel Legrand. Het is een hele tijd stil geweest rond deze Neder landse zangeres. Vanavond kan men ervaren dat zij wat aan haar stijl veranderd heeft. Het accent valt niet meer op jazz. Rita Reys maakte on langs een langspeelplaat met beken de stukken van de Franse orkestlei der en componist Michel Legrand. Enkele nummers van die plaat brengt zij in dit programma ten gehore. Advertentie GRONINGEN. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn de verko pen van de NV Nederlandse Gasunie met ruim 35 procent gestegen. In to taal werd 40,3 miljard nV' aardgas afgeleverd tegen 29,7 miljard m:! in de eerste drie kwartalen van 1971. De stijging komt ongeveer overeen met de verwachtingen, aldus een be richt van de Gasunie. DEN HAAG. Minister Langman (economische zaken) heeft dinsdag de beschikking gepubliceerd, die het verplicht maakt prijsverhogingen bjj het ministerie te melden. De ver plichting is per 1 november inge gaan. I-IILVERSUM. De redactie van „Kenmerk", het televisieprogram ma van IKOR, CVK en RKK, is het niet eens met de kritiek dat het IKGR een anti-Israël-omroep zou zijn. Zij antwoord dit in een brief aan de Gereformeerde en Christelij ke Gerformeerde depütaten voor de evangelieverkondiging onder Israël en de Bond der Vrije Evangelische gemeenten in Nederland. HAREN. Op het rangeerterrein van de spoorwegen in Onnen (gem. Haren, prov. Gr.) werd maandag avond een tankwagen ontdekt met 20 ton zeer giftig vloeibaar gas (dime- thylamine), waaruit langs een lek kende lcran sissend het giftige, ex plosieve en brandbare gas ontsnap te. Een rangeerder waarschuwde de brandweer van Haren, die de brand weer van Groningen waarschuwde. DEN HAAG. Een 19-jarige kan toorbediende en een 18-jarige jonge man zonder beroep uit Den Haag zijn door de politie in hun woonplaats aangehouden wegens misdrijf tegen het leven en vergaande baldadigheid. DORDRECHT. De politie heeft .in een pand in de binnenstad van Dor drecht drie kinderen, een meisje van twee en een half en twee jongetjes van respectievelijk vier en anderhalf jaar aangetroffen, die door hun ou ders waren verlaten. AMSTERDAM. Een grote koffer waarin gouden sieraden en kostbare postzegels met een totale waarde van ca. f 60.000 alsmede een groot aantal valse Amerikaanse 20-dollar- biljetten zijn tevoorschijn gekomen bij een onderzoek in de woning' van de 37-jarige als notoire inbreker be kend staande Amsterdammer E. H. C. UTRECHT. De verbondsraad van het C.N.V. stelt zich unaniem achter de inhoud van het ontwerp voor een centraal akkoord tussen werkgevers en werknemers, zo is medegedeeld na afloop van de maandag in Utrecht gehouden verbondsraads- vergadering van het CNV. DEN HAAG. De wegvervoersorga- nisaties (NOB wegtransport, KNVT O, PCB enKVO) voelen niets voor het plan van de regering om het te kort van 350 miljoen gulden op de begroting 1973 te dekken door onder meer een verhoging van de diesel accijns uitsluitend voor het wegver voer in te voeren van 1,3 cent per liter. Daarvóór gaat hel er weer geweld dadig aan toe op de buis. De man nen van de F.B.I. krijgen een moord zaak op te lossen. Een man wordt op zijn verjaardag vermoord. Kennissen die op zijn verjaardagsfeestje komen, zien de dader nog net wegvluchten. Ruim een uur lang wordt na het jour naal het ene Nederlandsce muziek nummer na het ander de kijker voor geschoteld in Op losse groeven. Be halve de Nederlandse top-5 worden ook nieuwe kanshebbers voor de top door Chiel Montague gepresenteerd. Tussen zeven en acht zijn bij de TROS het kuiken Calimero, de dol fijn Flipper en de gemaskerde Zorro te zien. VRIJDAG 3 NOVEMBER. NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Piste; 20.00 Journaal20.20 Citroen tje met suiker; 21.10 Brandpunt; 22.00 Messa da requiem; 23.30 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Calimero; 19.10 Flip per; 19.30 Zorro; 20.00 Journaal; 20.20 Op losse groeven; 21.25 De F.B.I.; 22.15 Rita Reys; 22.40 Uit de kunst; 22.50 Eigentijds; 23.30 Journaal. ARNHEM. Inbrekers heben uit de Lichtdrukkerij Refoli in Arnhem voor f 15.000,- tot f 20.000,- aan fo- tocopiëerapparatuur en elektrische kantoormachines gestolen. De in braak, die maandag werd ontdekt, moet in het afgelopen weekeinde ge pleegd zijn. De daders kwamen bin nen door een achterdeur uit de scharnieren te lichten. Zaterdag 4 november, 19.05 uur: Zwerven met Swiebertje. Swiebertje en Saartje zitten ook met het spook verhaal in hun maag. Een goede op lossing is nog niet zo gemakkelijk. de panty voor de maten 46- (in de gouden verpakking)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 10