ERIC DE NOORMAN Het pad der verschrikking Andere telefooninstallatie - Kamer-„mutaties" in raadhuis - Wensen Technische Dienst - Leegstand van woningen? Brouwershaven is verder op de goede weg tegen V.C.K. Zwemexamens „Dolfijn"-leerlingen te Zierikzee diploma A en B Verzet tegen het rooien van fruitbomen Gemeenteraad Bruinisse SPORT VOETBAL DEN HAAG, 30-10. Het Tweede Kamerlid drs. J. de Koning (ARP) heeft als lid van het Europese parle ment, de Europese Commissie ge vraagd of zij het juist acht dat op grond van landschappelijke waarde van fruitboomgaarden in enkele ge bieden van de EEG, verzet wordt aangetekend tegen een rooiregeling die ten doel heeft het structurele fruitoverschot in de gehele gemeen schap te verminderen. Minister Lardinois heeft zich, in een bijeenkomst van de EEG-minis- terraad, verzet tegen een voorstel van de Europese Commissie de rooi regeling te wijzigen, op grond van de landschappelijke waarde van deze boomgaarden in sommige delen van Nederland. Drs De Koning sugge reert dat een minister zijn mening over een voorstel van de commissie niet behoort te publiceren voordat het parlement zich er over heeft uit gesproken. Indien met inachtneming van communautaire criteria, bepaalde ge bieden op grond van landschappe lijke waarde van een gemeenschap pelijke regeling worden uitgezonderd is het volgens het Tweede-Kamerlid Brouwershaven ging verder op de goede weg door ook de thuiswed strijd tegen de reserves van VCK in winst om te zetten. Be zege voor thuisclub was gezien het veldover- wicht dat het in deze ontmoeting had beslist verdiend te noemen Al vrij snel kreeg de thuisclub enige goede scoringskansen welke door onnauwkeurig schieten teloor gingen. De uitvallen van de bezoe kers, die soms niet geheel van ge vaar waren ontbloot, bleven steeds de aandacht van de Brouwse ver dediging vragen. Desondanks slaagde VCK er, tegen de veldverhouding in, om de leiding te nemen 0-1. In de aanval van de thuisclub werd men hierna wat aktiever wat de gelijk maker, gescoord door Adrie Lieven- se, opleverde 1-1. Nog voor de rust slaagde Marcel van Grinsven erin Brouwershaven een 2-1 voorsprong Rien den Boer (Brouwershaven) in duel met één der V.C.K.-spelers. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). te geven. Het was ook dezelfde spe ler die er in slaagde de overwinning voor Brouwershaven veilig te stel len 3-1. De thuisclub had hierna nog de pech dat een aantal schoten door paal en lat werden gekeerd. ZWEMMEN BRUINISSE, 27-10. In de vrijdag avond te Bruinisse gehouden verga dering van de gemeenteraad, deelde de voorzitter mede, dat de verhar ding van de Molenweg, waarover in een vorige vergadering was besloten, één dezer dagen door b. en w. nader zal worden bezien, dat een afslui ting van de afvalbakken bij de zo merwoningen zal plaats vinden en dat ook de zaak van het ingekorte trottoir bij de bushalte geen aanlei ding tot klachten gaf. Wat betreft de keermuur in de Beursstraat, hierover werd ingevol ge het verlangen van de raad nog advies ingewonnen bij het nieuw be noemde Hoofd van Dienst van de Technische Dienst Bruinisse-Mid- denschouwen. Met zijn opmerking over het dikker maken van dé z.g.n. rollaag zal rekening worden gehou den. Wethouder Van Gilst zou gaarne zien, dat hij in kennis werd gesteld, van het niet bezoeken van vergade ringen, door die afgevaardigden waar voor hij plaatsvervanger is. De ver andering van de Legesverordening, de wijziging van de gemeenschap pelijke regeling Vleeskeui'ingsdienst, de uitkering i.v.m. de nacalculatie trend 1972 en hét toekennen van een gewassenschade vergoeding aan de heer W. de Jonge gingen vlot onder de hamer door. De gewassenschade bedroeg overigens slechts f 450,-. Meer moeite had men met punt 9 van de agenda. B. en w. vroegen daarin een krediet van f 16.302,- voor een nieuwe automatische tele- foonistanllatie met drie lijnen. De ouder reeds afgeschreven installatie heeft twee lijnen. Nu de gemeente gaat beschikken over een eigen dienst voor bouw en woningtoezicht (samen met Middenschouwen) zal ook intensiever worden getelefo neerd en is een derde lijn noodzake lijk. Goedkoop tegenvoorstel De heer Groeneveld verwonderde zich over dit voorstel. In de eerste plaats zou hij deze zaak regelen vol gens artikel 16 van het pas aanvaar de reglement dat is opgesteld voor de samenwerking tussen Bruinisse en Middenschouwen, maar in de tweede plaats, is de telefoonvoorziening voor de technische dienst veel een voudiger op te lossen. Een eigen te lefoonnummer, met in het gemeen tehuis wat neventoestellen en de ge meente heeft f 16.000,- bespaard, want de door hem gegeven oplossing kost geen f 16.302,- maar slechts ruim f 300,- en telefoongesprekken op neven toestellen zijn tot vier in getal overal in het gemeentehuis op te nemen. B. en w. namen daarop hun voorstel terug, ter nadere be studering van het voorstel Groene veld. De voorzitter zei, dat in b. en w. besloten is, dat hij zijn kamer zal ontruimen, en de kamer van de tech nische dienst, waar tot dusverre de heer Ringelberg resideerde, als bur gemeesterskamer in gebruik zal ne men, een en ander omdat de techni sche dienst meer ruimte nodig heeft. De kamer technische dienst (oude stijl) zal wat moeten worden opge knapt en wellicht ook van een gro ter raam moeten worden voorzien. Hét kamertje destijds in gebruik bij de ontvanger zal als spreekkamertje voor de technische dienst in gebruik komen. De heer Van de Velde bleek tegen de voorgestelde verandering. Hij heeft gezien wat het nieuwe dienst hoofd zoal verlangt en vond dat nog al aan de hoge kant. Waarom moeten twee tekentafels in de bureauruimte staan en waarom twee bureaus? Eén bureau kan naar het spreekkamer tje en een tweede tekentafel is over bodig. Zelfs op waterstaatswerken met 16 man personeel werkt men met één tekentafel. De voorzitter en wethouder Van Gilst wezen op het grote voordeel en de tijdsbesparing die een eigen dienst zullen meebren gen, maar de heer Van de Velde vreesde dat de kosten straks 100 pro cent hoger zullen zijn dan volgens de huidige regeling. De heer Groeneveld deelde de be zwaren van de heer Van de Velde niet en met de stem van de heer Van de Velde tegen, werd de verandering van kamers burgemeester-Centrale Dienst aanvaart. In een volgende vergadering zal een krediet voor de verandering worden voorgesteld Krediet voor brandweer Vcor de brandweer werd een kre diet gevraagd en aangenomen ad f 3750,- voor aanschaf van nieuwe brandslangen en uniformen. Punt 11: Votering krediet ten be hoeve van uitvoering openbare wer ken in een gedeelte van bestem mingsplan West werd na bespreking gedeeltelijk terug genomen. Alleen het aanleggen van een gedeelte trot toir en het verharden van enkele parkeerhavens t.b.v. de in aanbouw zijnde bejaardenwoningen in de Coesterstraat zal voorlopig worden uitgevoerd. Be rondvraag Bij de rondvraag komt mevrouw Van Leéuwen-Sieling vooruitlopend op de bespreking in besloten zitting, op de kwestie die ook reeds bij het begin van de vergadering aan dé or de kwam, die van de openbare ba sisschool. Zij kwam tot de conclusie, dat de vergoeding die aan de be trokken leerkracht gegeven wordt een rechtmatige vergoeding is, waar zij recht op heeft, dit om haar van alle blaam te zuiveren. Wat heeft het rapport van de jeugdraad op b. en w. uitgewerkt? „Een uitnodiging onzerzijds voor een bespreking", aldus het antwoord van de voorzitter. En hoever is het met de uitbreiding van de ijsbaan, de winter staat voor de deur B. en w. zullen onderzoeken of het rapport dat de heer Boot (hoofdttC.D. Noord- Zeeland) moet uitbrengen al gevor derd is. De heer Van de Velde vreesde voor leegstand van in de toekomst te bou wen woningen en de heer Bolier haakte in op de circulaire van b. en w. over de vervuiling in de gemeen te. Hij onderschreef dat, maar wees er op, dat b. en w, dan ook eens aandacht moet besteden aan de auto wrakken, die naast garage Elenbaas, hoek Nieuwstraat-Prinses Margriet straat in de Margrietstraat staan op gesteld. Zij vertegenwoordigen niet alleen een hoop schroot, dat de ver vuiling in de hand werkt, maar vor men bovendien nog een belemmering voor het verkeer. Nog enkele vuil stortplaatsen werden gesignaleerd. De heer Verspoor zou het dien stig vinden, als met waarschuwings borden op de haven de aandacht van automobilisten werd gevestigd op het gevaar, dat geparkeerde auto's misschien in het water zullen komen te staan bij hoge vloed. Hierna ging de vergadering over in besloten zit ting. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen: te IJsselstein J. Bo gaard te Woerden; te Den Haag Loosduinen J. W. T. Cohen Stuart te Nieuwenhoorn; te Nijkerkerveen J. C. Schuurman te Putten te Nieuw- land-Oosterwijk Z.H. drs. W. J. op 't Hof, kand te Vlaardingen. Aangenomen: naar Geldermalsen C. G. Wiegers te Balk. Geref. Kerken Beroepen: te Edam P. M. J. Hoog- strate, kand. te Santpoort. Aangenomen: naar Eindhoven R. J. A. Hanenburg te Nieuwköop- Woerdense Verlaat. Bedankt voor Dokkum en voor Haren J- Schelhaas te Delft. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen: te Mussel J. A. M. Groe neveld, kand. te Utrecht. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Santpoort drs. T. Brienen te Groningen. Bedankt: voor Harderwijk P. den Butter te Bunschoten. Geref. Gemeente Tweetal te Rotterdam-Centrum P. Blok te Dirksland en D. Hakkenberg te Doz'drecht. Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen: te Paterson (USA) A. Wink te Veenendaal. Bedankt: voor Arnèmuiden M. van Beek te Opheusden. Oud Geref. Gemeente Bedankt: voor Salford Jac. van Prooijen te Stavenisse. Scheepvaartberichten Abida, 28-10 720 m WZW Walvis- baai Ganymedes, 29-10 vertrek Cristobal naar Amsterdam Straat Fremantle, 28-10 aank. Free town Vivipara, 28-10 370 m NNO Socotra Vlieland, vertr. naar Curac VEGHEL. In het ziekenhuis in Ve- ghel.is de 64-jarige A, Kuijpers uit Ravenstein .(N.-Br.) overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk op een kruispunt in Uden. De per sonenauto van het slachtoffer werd aangereden door een andere perso nenauto waarvan de bestuurder geen voorrang verleende. Kerkdiensten voor woensdag 1 november (Dankdag) Ncd. Herv. Kerk Haamstede: 10.00 uur ds. Wassenaar (in de Winterkerk). Breischor: 19.00 uur ds. Geers (medewerking kerk koor). Sirjansland: 10.00 uur ds. v. d. Akker, Stellendam, 19.00 uur ds. Van Gorsel, Ridderkerk. Bruinisse: 10.00 en 19.30 uur ds. Post. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. Van der Kooij, 19.30 uur ds. Favier. Haam stede: 10.00 uur ds. Favier, 7.00 uur ds. Van der Kooij, (aansl. gemeente vergadering). Scharendyke: 14.30 uur ds. De Bres, 19.30 uur ds. Put. Brou wershaven: 10.45 uur ds. Put, 7.00 uur ds. De Brés, (gez. dienst met Zonnemaire in de Bostonpleinkerk). Zcnnemaire: 9.30 uur ds. Put, 7.00 uur gez. dienst te Brouwershaven, (ds. De Brés). Nieuwcrkerk/Ooster- Iand: 10.00 uur ds. Rienstra, 7.00 uur ds. P. Joosse, Rotterdam. Bruinisse: 10.00 uur ds. P. Joosse, Rotterdam, 7.00 uur ds. Rienstra. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.00 ds. Urban, 7.00 uur ds. Scholte,* Rotterdam. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10.00 en 7.30 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 2.30 uur ds. De Gier, Den Haag. Nieuwerkerk: 10.00, 3.00 en 7.30 uur ds. P. Blok, Dirks land. Oosterland: 10.00, 2.30 en 6.30 uur ds. Hage. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 6.30 uur ds. Mal- lan, Vlaardingen. Nieuwerkerk: 9.45 leesdienst, 3.00 en 7.30 uur ds. A. Wink, Veenendaal. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur ds. Van den Berg. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2.00 en 6.00 uur ds. Van der Meer. 97. Na de sidderende Kohor onder bewaking gesteld te hebben van Rorik en de wolfshond, gaat Eric met de anderen het kamp rond. Dc buit bestaat uit een niet onaanzienlijke voor raad pijlen, enkele lansen, werpmessen en een aantal hoornen, bogen. Helaas, de hoeveelheid kleding valt tegen maar met gebruikmaking van enkele berenvachten en wolvenpelzen, die de Nomaden blijkbaar als dekens gediend hebben, is er genoeg cm allen tegen de ergste koude te beschermen. De wapens worden verdeeld en de gevon den etenswaren zijn voldoende om er de za deltas van een der paarden mee te vullen. Behalve dit ene paard worden vervolgens alle anderen het bos ingejaagd. Na rijp beraad acht Eric het veiliger voorlopig de tocht per voet voort te zetten. Alles is nu klaar voor hel vertrek cn mei een grimmig gezicht wendt de Noorman zich tot Kohor. „Gij zult ons tot gids dienen! En wee U in dien ge ons poogt om de tuin te leiden Bij mijn eer, ik laat u een van uw eigen pijlen proeven Dc Nomade, die ziende dat het onmiddellijk gevaar afgewend is, heeft zijn zelfverzeker- hcid weer enigszins teruggekregen en grijnst „Gij vreest verraad? Ach waarom zou ik. o machtige? Wat doet de vos als hij een troep konijnen op zijn hol ziet toespringen? Hij likt ziqh de bek en wacht tot ze binnen zijn." Even vlamt er een koud licht in de ogen van de Noorman, doch hij beheerst zich en geeft het teken voor hot vertrek. Erwin is door Thorkell op het lastpaard gezet en met zijn vader aan dc ene, Kohor cn de wolfshond aan de andere zijde, rijdt de kleine jongen trots aan het hoofd van het kleine troepje. Snel cn geruisloos trekken de mannen zich in de duis ternis van de bossen terug. Men heeft niet de moeite genomen Kohor te binden en de reden hiervoor is de Nomade maar al te duidelijk. Vlak achter hem loopt de gevreesde zwarte wolfshond en een blik op die blikkerende tan den is genoeg om elke gedachte aan een vlucht schielijk weer te laten varen. En toch. toch moet het.Schichtig zwerven zijn ogen heen en weer en bestendig pijnigt Kohor zich de hersens met dc vraag, hoe hij zijn bewa kers en de angstaanjagende hond in het bij zonder zou kunnen ontvluchten. Peinzend staart hij naar de gebogen gestalte van Erwinzijn blikken glijden omlaag nadr de dolk aan diens gordel. Dan bijt de Nomade zich op de lip en eensklaps vonkt er een duivelse schittering in zijn ogen. terwijl een sluw lachje haast onmerkbaar, zijn mond hoeken krult. Ronde, Mark Stoutjesdijk, Anja van Dijke, Jolanda Dorst, Christina van der HuJle. Nieuwerkerk: Petra von Eugen, Lianne Theunisse, Mirjam Theunis- se, Nicoline van der Wekken, Anne ke Geuze, Joke Flikweert, Sam Dorst, Kees Quik, Truus van Klin ken, Hanny Kik, Martin de Reus, Hendrik van Klinken, Tonny van de Berge, Ingeborg von Eugen. Sirjansland: Jannie Joziasse, Pe tra van Ast, Riane van de Maas. Dreischor: Martine Helbers, Roe mer Braacx. Zierikzee: Martin van de Berge, Kees v. Splunder, Marcel Muller. Burgh: Carl$ Mol, Leo Bom. Renesse: Martin Kooman. Hier werden twee kandidaten af gewezen. B-diploma's Oosterland: Jan Kees de Jonge, Hans Rotte, Marijke Stouten. Mar co v. d. Have, Anja Dorst. Ria Bouw man, Anja Goudswaard, Anita van 't Hoff. Nieuwerkerk: Ineke Kort, Rien de Haan, Douwe Stoutjesdijk, Jan van Klinken, Conny Mol, Jolanda Thiery, Monique Fluijt, René Boudeling. Renesse: Marleen Verboom, San dra Priemus, John Priemus, Ellen v. d. Hoek. Bruinisse: Sjaak Koster, Hannie Kleppe. Burgh: Nils Visser. Sirjansland: Elly Padmos. Dreischor: Ernst Braacx. Ilona Neubacher. Hierbij* werden eveneens twee kandidaten afgewezen. Het personeel van zwembad Dol fijn, bestaande uit mevr. Timmer, mej. Roks.en de heer J. A. M. van Heek, toonde zich na afloop ver heugd over de prestaties van hun leerlingen. INGEZONDEN STUKKEN De winter en het dier Geachte redakteur, Nu de winter naderbij komt met koud en guur weer, nu begint voor vele dieren een slechte tijd. Daarom wil ik hierbij de eigenaars van huis dieren vragen nu reeds maatregelen te nemen om hun hond of kal een beschut plekje té geven, in huis of schuur, want dc nachten worden koud. Ook op de eigenaars van grote dieren reken ik. Zorg dat alle die ren de winter goed doorkomen. Maai er is ook een grote groep dieren die geen warm tehuis hebben, mam- zwervend door regen en kou de nacht door moeten komen. Juist voor die medeschepselen doe ik een be roep op alle lezers om in hun omgeving te kijken of er zon zwerfdier loopt. Wellicht kan er in samenwerking met ons een oplos sing voor gevonden worden, waar door het dier voor de winter weg is. Moet u om dc een of endcre reden een huisdier kwijt, dan even een be richtje aan onderstaand adres. Maar Iaat het vooral toch geen zwerfdier worden. Leat dit schrijven er toe bijdragen dat deze winter alle dieren een goed en warm tehuis hebben. Hoogachtend. P. J. Heijboer. Vertegenwoordiger van de Sophia Vereniging tot Bescher ming van Dieren. Ssdoornstraat 33. Nieuwer kerk. Telefoon 1583. NIEUWERKERK, 30-10. Zaterdag werden te Zierikzee weer school - zwemdiploma-examens afgenomen. Be leerlingen van zwembad Dol-fyn namen met z'n vijfenzestigen aan dit zwemexamen deel, nl. acht-en- twlntig voor diploma B en zevenen dertig vcor diploma A. De zwemcommissie bestond uit mevr. Verhey en de heren Ensing en J- A. M. van Heek. Hier volgen de namen van de jon gens en meisjes die slaagden voor diploma A: Oosterland: Ria de Bruine, Jan Joppe, Tonny Lia Stouten, 'Rianne Kwaak, Lenie v. d. Hulle, Mar ja de LAND- EN TUINBOUW redelijk dat de exploitatieverliezen uit gemeenschappelijke of nationale middelen worden vergoed. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 30-10. Op de paarden markt in Utrecht werden maandag 262 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paarden 1600-2375, werkpaarden 1325-1750, oude paar den 1600-1850, 2-jarige paarden 900- 1200, 3-jarige paarden 1325-1525, veulens 600-875, hitten 800-975. Slachtpaarden per kg geslacht ge wicht f 4,05-4,60; jonge slachtpaar den per kg geslacht gewicht f 4,80- 5,50. De handel was rustig. Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 30-10. Aanvoer: to taal 1253; slachtrunderen 977; var kens 276. Prijzen (in guldens): koeien per kg le kwal. 5,35-5,80, 2e kwal. 4,75-5,15, 3e kwal. 4,55-4,65; vaarzen per kg le kwal. 5,85-6,40, 2e kwal. 5,26-5,65; worstkoeien per kg 4,65-4,75; varkens per kg le kwal. 2,67-2,70, 2e kwal. 2,65-2,67, 3e kwal. 2,60-2,65; slacht- zeugen per kg 2,30-2,35; zware var kens per kg 2,53-2,63. Overzicht ,resp. aanvoer, handel en prijzen): slachtrunderen korter, kalm, ruim prijsh.; varkens kleiner, vlug, fijne varkens onveranderd, slachtzeugen hoger, enkele prima's boven notering. Aardappelen ROTTERDAM, 30-10. Prijzen (excl. o.b.) vastgesteld in guldens per 100 kg af-bedrijf op auto volgens kwa liteitseisen binnenland c.q. export. Klci-aardappelen binnenland Bintjes 35 mm opw. in 2 maten 22,00-23,00; bintjes 50 mm opw. 22.00 -23,00; eigenheimers 35 mm opw. 25,00-26,00. Zand-aardappelcn binnenland Bintjes 35 mm opw. 16,50-17,50. Klci-aardappclcn export Bintjes 35-50 mm, los veriaden 19,50-20.00; bintjes 40 mm opw. voor overzee 23.0(fc bintjes 45 mm opw. voor Italië 24,00-24,50; bintjes 30 mm opw.. los verladen 22,00-22,50. Zand-aardappelen export Bintjes 35 mm opw. 16,50-17.50. BlankschiJIige rassen v. d. klei grond voor overzee 40fnm opw. 21,50 -22,00. Voeraardappelen 6,00-6,50. Stemming: binnenland cn export rustig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5