:z:L i i %>lk Afscheid werd genomen van hoofdleidster mevr. Van Antwerpen STREEKNIEUWS ROOFVOGELS BIJZONDER AKTIEF BOVEN WESTHOEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag SI oktober 1972 Nr. 21176 Ouderavond kleuterschool Renesse RENESSE, 27-10. Vorige sveek werd in de openbare kleuterschool „De Duinkonüntjes" te Renesse de jaarlijkse ouderavond gehouden. Tevoren hadden de ouders de gelegenheid het werk van de kinderen te bezichtigen. De ouderavond stond onder leiding van de presidente van de Oudercommissie mevr. E. M. Sinke-Vlaander. Z\j sprak een algemeen welkomstwoord en een bijzonder tot wethouder Steur en mej. A. C. Houtman, belast met onderwijs zaken ter secretarie. Een causerie werd gehouden door mevr. Lüchiner, diëtiste van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding te Den Haag, waarbij het accent werd gelegd op „verstandig snoepen" voor de kleuters. De penningmeester de heer T. Verberk bracht het financieel verslag uit. Een kascommissie bestaande uit de heren Krijnse Locker en Van den Hoek, verklaarde de bescheiden in orde. Als leden van de Oudercommissie - ter voorziening in de vakatures door aftreding - werden gekozen de dames mevr. Van 't Veer en Brond- geest en de heer De Putter. Bij de rondvraag kwamen talrijke vragen los. Gevraagd werd naar de mogelijke aanwezigheid van moeders van kin deren bij de St. Nicolaasviering. De hoofdleidster mevr. Van Antwerpen, merkte op dat de per 1 november te benoemen hoofdleidster, hierover zal beslissen. De nieuwe hoofdleidster is mevr. Van Limburg, thans nog werk zaam te Rotterdam. Het is een flinke nog jonge gehuwde vrouw, die het zeker zal klaren en waaraan de ou ders gerust hun kindei-en kunnen toevertrouwen. Fietsenstalling Eén der ouders stelde voor een in zameling te houden voor de leidsters van de jongste kleuters, mej. Flohil, die door ziekte voorlopig niet kan werken. Betrokkene had via de pre sidente de groeten aan de ouders laten overbrengen. Een ander ver zoek gold de uitbreiding van de fiet senstalling. Wethouder Steur zegde toe deze zaak te zullen bekijken. Mevr. Van Antwerpen vond het in het algemeen toch wel beter, als kinderen (dichter in de buurt niet per fiets komen. Mevr. Van Antwer pen deelde desgevraagd mee, dat gymnastiek een roostervak is, maar buitenspelen verplicht bij mooi weer De heer De Putter drong aan op meer kreatief werk bij de kleuters. Meegebracht (waardeloos) materiaal dient meteen verwerkt, volgens hem. Hij kreeg een uitnodiging zelf maar eens op school te komen kijken, om zijn oordeel te funderen. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bjj uw Nutsspaarbauk dËS&teSS'JQsftigHéSS&tMÉL voor SALARIS of PENSIOEN KERKWERVE: Ring, woensdags van 14.00- Afscheid hoofdleidster Aan het slot werd afscheid geno men van de hoofdleidster mevr. B. J. P. van Antwerpen-Gaanderse. Zij kwam - na rijke ervaring elders - in 1963 naar Renesse en in haar periode kwamen ook de kleuters van Noord- welle en Serooskerke naar de school te Renesse. Mede namens mej. Flohil bood de presidente een bloemstukje aan en namens de ouders een pla tenspeler. Ook wethouder Steur dankte de scheidende kracht. Na mens het gemeentebestuur bood mej. Houtman bloemen aan. Zij roemde haar voor haar akkuratesse. Mevr. Van Antwerpen dankte allen met wie zij had mogen samenwerken Ze had het werk altijd graag gedaan, maar vond de tijd gekomen de taak over te dragen aan een jongere kracht Na afloop drukten allen mevr. Van Antwerpen de hand ten afscheid. Vijfde „Mo$sel"-loop in het Domeinengebied Op zaterdag 18 november aan staande organiseert de atletiekafde- ling van de s.v. „Delta-Sport" te Westenschouwen de vijfde „Mossel"- loop. Deze „mossel"-loop bestaat uit: 1. Prestatieloop voor de jeugd van af 4 t.m. 9 jaar, afstand 1000 meter, limiet 15 minuten, aanvang 14 uur; 2. Prestatieloop voor jeugd vanaf 10 t.m. 13 jaar, afstand 1000 meter, li miet 10 minuten, aanvang 14.20 uur; 3. Prestatieloop voor iedereen vanaf 13 jaar, afstand 8 km., limiet ll/2 uur, aanvang 15 uur. Voor al de genoemde prestatielo pen geldt dat iedereen die de afstand binnen de (ruim gestelde) tijd aflegt, een originele herinnering ontvangt. Bovendien ontvangt elke vijfde in schrijver van deze vijfde mosselloop een potjse zure mosselen. Verder vindt deze middag een wed strijdloop plaats voor senioren K.N. A.U.-leden, afstand 8 km., aanvang 14.45 uur. Voor deze wedstrijdloop geldt: inschrijven voor 12 november op A-formulieren. ZIERIKZEE Geslaagde verlichtings- en banden-controle Veilig Verkeer De resultaten van de vorige week door de afdeling Zierikzee van het Verbond voor Veilig Verkeer geor ganiseerde verlichtingscontrole heb ben opnieuw uitgewezen van welk groot belang het is om regelmatig aan dergelijke controles deel te ne men. Overigens bleek uit de opkomst wel dat automobilisten zich steeds meer bewuster worden van de nood zaak van een dergelijke controle en van „veilig verkeer". Overigens had de belangstelling toch nog altijd wel wat groter kunnen zijn. Cijfers: 91 auto's werden gecon troleerd, van 11 wagens was de ver lichting goed, bij 80 auto's bleken correcties nodig. Uit de toegepaste metingen bleek dat de banden nog wel eens een probleem vormen. Van de gecontroleerde wagens moesten 20 banden als ondeugdelijk worden aangemerkt, (in hoofdzaak de reser vebanden). Ook reserve-banden, die immers we 'eens moeten „invallen" behoren echter van een goed profiel voorzien te zijn. Al met al waren deze keuringen een zinvol succes voor de afdeling Zierikzee van het Verbond, in 't bij zonder ook door de medewerking van garage Legemaate, welke geheel belangeloos mensen en apparatuur beschikbaar heeft gesteld. Ver. van Oud-Leerlingen Tuinbouwwintercursussen Op dinsdag 7 november vindt in het Huis van Nasau een bijeenkomst plaats van de Ver. van Oud-leerlin gen der Tuinbouwwintercursussen. De heer B. Bayense van het consu lentschap voor de Tuinbouw te Goes spreekt over de belangrijkste groen tegewassen. Afdeling C.H.U. Op vrijdag 10 november houden de gezamenlijke kiesverenigingen van de C.H.U. op Schouwen-Duiveland een openbare verkiezingsbijeenkomst in het Hervormd verenigingsgebouw. Als spreker treedt- op de Zeeuwse C.H.U.-kandidaat en voorzitter van de Kamerkring Middelburg van de C.H.U. de heer H. Eversdijk, met het onderwerp: „Waarom juist nu, C.H.U.?" U.V.V.-ontspanningsavond bejaarden Op donderdag 9 november wordt in het hervormd verenigingsgebouw een ontspanningsavond voor de be jaarden georganiseerd door de U.V.V. afdeling. Een fantastisch programma wordt geboden in het kader van een U.V.V.-show-dansgroep Vlissingen. Concert Duivelands Barokensemble Het Duivelands Barokensemble geeft op zaterdag 4 november een concert in de Christelijk Gerefor meerde Kerk te Zierikzee. Werken worden uitgevoerd van Schütz, Van Eyck, Bach, Buxtehude, Loeillet, Telemann en andere oude meesters. Aan dit concert werken, behalve de vokale en instrumentale groep van het Duivelands Barokensemble, de volgende solisten mee: Arnold Schiettekatte, jongenssopraan; Ma ja de Lange, sopran; Bep Verolme, alt; Ada Jumelet, blokfluit; Arie van 't Geloof, klavecimbel en orgel; Ange- lique Boel, violoncello. Waterschap Schouwen-Duiveland Op dinsdag 14 november wordt in 's Landskamer een algemene verga dering gehouden van het bestuur van het waterschap Schouwen-Dui veland. WESTENSCHOUWEN Collecte De nationale kollekte voor geeste lijk gehandicapten, door en voor alle gezindten heeft in de gemeente Wes- terschouwen het formidabele bedrag opgebracht van f 1550,53. Het totaal bedrag kwam tot stand door giften uit Haamstede, groot f 529,88, Renesse f 532,03, Burgh f 360,30, Noordwelle f 66,40 en Se rooskerke f .61,92. In 1971 lag de to taal-opbrengst f 537,64 ager. Het or ganiserend comité dankt een ieder hartelijk zowel de kollektrices en kollektanten als de milde gevers. H.C.R. Bakker in andere handen Het bekende hotel, café-restaurant Bakker, eigenaar de heer K. J. Bak- ke gaat in andere handen over. Op 1 januari 1973 gaat de heer K. Groe- neveld uit Vlaardingen hier de scep- ker gaat in andere handen over. Op zelfde wijze voortgezet als voorheen. HAAMSTEDE 75.000ste aardgasaansluiting Op woensdag 8 november a.s. vindt in het verzorgingsgebied van de.-j PZEM de 75.000ste aardgasaanslui- ting plaats. Ter gelegenheid van dit feit, vindt in het gemeentehuis van Haamstede een bijeenkomst plaats. RENESSE Kollekte Onlangs werd ook op Renesse de jaarlijkse kollekte ten bate van het Geestelijk Gehandicapte Kind ge houden. Er werd een bedrag opge haald van f 532,03, wat ruim f 100 meer is dan vorig jaar. BROUWERSHAVEN Aanbesteding jachthaven Maandagmorgen vond door het ge- meentébestuur van Brouwershaven de gunning plaats van de nieuw aan te leggen jachthaven te Brouwersha ven (welke een capaciteit zal krijgen van 300 ligplaatsen) aan de Aanne mers Mij. N.V. v. d. Straten en gebr. Roozenburg te Hansweert. De aannemerssom bedraagt f 865.000,- en het werk moet opgeleverd wor den 33 weken* na de gunningsda tum. NIEUWERKERK Opbrengst collecte De collecte voor de geestelijk ge handicapten heeft in Nieuwerkerk het bedrag opgebracht van f 453,24. Alle gevers en geefsters evenals de collectanten hartelijk dank. Ver. Steun aan Nierstichting Ook in Nieuwerkerk wordt deze week de jaarlijkse collecte voor de Ver. tot Steun aan de Nierstichting gehouden. Laat ook Nieuwerkerk niet achterblijven om de jaarlijkse collecte tot een goede te maken. Buizerden en torenvalken WESTHOEK 30-10. Westhoek-vcr- toevers met een speciale instelling voor de natuur die vaak een blik omhoog werpen en al gewoon zijn geworden aan de aanblik van wat hcrfstvogcls in de vorm van zilver meeuwen kouwtjes en kraaien, wor den de laatste tijd geconfronteerd met enkele „vreemdelingen". Het zün de roofvogels die hoog in de lucht geruisloos en bijna zonder wiekslag gebruik maken van de thermiek doch daarbij uiterst waakzaam hun scherpe ogen de kost geven om hjj het ontwaren van buit pijlsnel om laag te schieten om de muis of klein wild tc grjjpcn. We doelen hierbij op de buizerden, die in veel groter aantallen dan in voorgaande jaren het Westhoek luchtruim beheersen. De buizerd kan urenlang in brede cirkels rondzwe ven om dan van de grote hoogte neer te duiken én aan de jacht te begin nen. De buizerd voedt zich ook wel met kevers en is bijzonder verzot op aas. Momenteel vindt men dan ook in de duinen geen enkel, door de myxamathose aangetast en gestorven konijn meer. Alle restanten zijn op gegeten. Het zijn niet zo maar een paar buizerden die hier vertoeven, want de Vogelwacht kreeg vorige week een tip van de heer Karper, een be kend vogelkenner uit de Randstad die een vlucht van 30 buizerden bo ven Renesse waarnam. Boven de vuurtoren cirkelden op een gegeven moment negen van deze grote roof vogels. Het is ongekend. Ook kieken dieven worden gesignaleerd. De bui zerden worden niet alleen boven het duingebied gezien, want hun aanwe zigheid boven de Burghse polder en omgeving Steurswcg is eveneens al vastgesteld. Torenvalken Het bleef niet bij buizerden, want ÊÊËËÊmPÉWm? Medio november organiseert de Oost-Duivelandse Vogelvereniging een grote regionale tentoonstelling BRUINISSE, 30-10. De vereniging van Vogelliefhebbers in het oostelijk deel van het schiereiland (Rruinisse en Duiveland) is vol grote plannen, zoals bleek uit de onlangs gehouden ledenvergadering. In de eerste plaats gaat men weer een tentoonstelling organiseren en wel op 17 en 18 november in het Hervormd Verenigingsgebouw te Bruinisse. Op deze dagen zal men niet alleen een zeer mooie collectie vogels in grote verscheidenheid kunnen bewonderen, maar door het houden van diverse .attracties zal ook voor niet vogelkenners, de ten toonstelling aantrekkelijk worden gemaakt. Een vijftal leden is voornemens evenëens vogels in te zenden voor de regionale tentoonstelling te Zierik zee. Bij het bestuur heeft de gedachte post gevat, in verband met het vijf jarig bestaan in 1973, een regionale tentoonstelling te houden op Brui nisse. Men wil binnenkort eveneens nog eens de aandacht vestigen op de mooie hobby van de vogelvrienden, door dia's te vertonen over deze lief hebberij. Tot dusver niet geïnteres seerden, zouden daardoor misschien kunnen worden gewonrfen' om tot de vereniging toe te treden om mee de vreugde te belevén van het kweken en verzorgen van vogels. OOSTERLAND Zendingscollecte Cer. Gemeente In het tijdvak van 1 juli tot en met 31 augustus van dit jaar werd ook hier ter plaatse weer de busjescol lecte ten bate van de zending van de Ger. Gemeenten in Rodesië en West- Irian, het vroegere Nieuw Guinea. Zulks door Adrie Bierings, Marian Bouwman, Corrie van der Have, Jannie Koster, Nettie Stouten en Jan en Anne Marie Visser. De op brengst in genoemd tijdvak was de mooie som van f 269,10, waarvoor een dankwoord. BRUINISSE Huis-aan-huis-cireulaire In een circulaire huis-aan-huis verspreid, vragen b. en w. aan de burgerij, de gemeente wat proper te houden en niet op bouwterreinen of in hoeken en gaten puin, rommel, of vuilnis te storten. Dit komt na melijk wel eens voor en veroorzaakt altijd ongemak of stank voor de om wonenden, of wanneer het in de slo ten wordt gesmeten, veroorzaakt het stagnering van de waterafvoer. Men wordt verzocht de fatsoens normen in acht te nemen. Verzondén mosselen In de week van 23 tot en met 28 oktober 1972 werden door de mos selkwekers opnieuw plm. 70.000 ton mosselen aangevoerd, uiteraard weer tegen minimumprijzen. De verhouding mosselen afgeno men door de handel - Opvangfonds was in die week belangrijk ongunsti ger dan vorige weken, daar plrri. 30.000 tonnen aan het fonds werden geleverd. In de baten van het Opvanfonds kwam zodoende wel een nadelig sal do voor deze week van meer dan f 100.000,—. Advertentie STERK EN DEGELIJK 41r Toverdoos het aantal torenvalken, de „kleine bidders" is eveneens veel groter dan normaal het geval was. Dagelijks staan ze boven braakliggende gron den of andere terreinen waar zich muizen en ander klein ongedierte bevindt te bidden. Om wat te rusten of hun buit te consumeren kan men ze wel zien op telefoonpalen (hoewel deze zo goed als verdwenen zijn) of andere palen of hoge bomen. In Wes tenschouwen vliegt nu al een paar maanden een boomvalk rond die het meer op kleine vogeltjes heeft voor zien en tamelijk mak is. Zo mak dat diverse biologen de vogel al met een flink tele-objectief op de gevoelige plaat vastlegden. Van de afdeling „bereden" natuur- observators (chauffeurs) hoorden we dat zich boven de Grevelingendam eveneens veel torenvalken ophouden Kennelijk zitten hier voedingsbron nen voor deze wat kleinere roofvo gels. op vakbeurs UTRECHT. 30-10. Elektroni sche sigaren- en sigarettendo zen die open gaan door er al leen maar een vinger naar uit te steken zonder het doosje te hoeven beroeren en elektroni sche pepermolens. Dat zijn in de sector relatiegeschenken enkele nieuwtjes die van 30 oktober lot en. met 3 november te zien zijn op de vakbeurs voor reclame in de Margriet hal van de Jaarbeurs in Utrecht. Op de circa 2500 m-. grote expositieruimte is een belangrijke plaats ingeruimd voor de audiovisuele sector. Op de laatste twee e.vposiliedagen wordt in het Jaarbeurscongres centrum een reclamecongres gehouden. DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE „Flitsen" uit het buitenland DUBLIN. Een golf van bomaansla gen zoals de Ierse hoofdstad in jaren niet gekend heeft, heeft drie hotels beschadigd. Een bom die op het Connolly-station werd gevonden kon onschadelijk gemaakt worden. SAIGGN. President Thieu van Zuid-Vietnam heeft tegen minstens zeven punten van het Noordvietna- mees-Amerikaanse ontwerp-akkoord bezwaren. Dit hebben regeringskrin gen in Saigon te kennen gegeven SAO PAULO. De politie van de Braziliaanse stad Sao Paulo is op zoek naar een van de twee jonge mannen die een autobus kaapten, twee personen doodschoten, een meisje verkrachtten en 12 passagiers dwongen geheel ontkleed een tocht van 14 uur door de stad te maken. Eén van de kapers werd gearresteerd SAIGON/PARIJS. Met een span nende week op diplomatiek niveau in het voortuitzicht en de nog open vraag of de Verenigde Staten aan de Noordvietnamese eis zullen voldoen heden (dinsdag) 31 oktober de Viet- namovereenkomst te tekenen, deden in de afgelopen week de strijdende partijen in Zuid-Vietnam al het mo gelijke om zo gunstig mogelijke po sities in te nemen. TEL AVIV. De Israëlische lucht macht heeft maandagochtend vier bases van Palestijnse guerrillastrij ders bij Damascus aangevallen. Deze bases liggen op 10 a 14 km van de Syrische hoofdstad in Dou- ma, Ein Sochna, Heme en Ein Sa- chcb. ROTTERDAM. Dc Dordtcnaar .tan Hoornweg die in Ankara heeft ge pleit voor dc vrijlating van Timothy Davcy (15), meent dat dc schooljon gen uit het Engelse Kent binnen niet al te lange tijd gratie zal krijgen. FINANCIËN EN ECONOMIE Hoger spaaroverschot hij spaarbanken DEN HAAG, 30-10. Het spaarover schot bij de traditionele spraainstel- lingcn - Rijkspostspaarbank, Alge mene spaarbanken en landbouwkre- dietinstcllingen - is in de eerste drie kwartalen van 1972 f 406 min. hoger geweest dan in dc overeenkomstige periode van het vorige jaar. De stor tingen overtroffen de terugbetalin gen met f 2.534 min. tegen f 2.128 min. in 1971, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau vor de Statis tiek. Bij de handelsbanken, waarvan de cijfers tot en met augustus beschik baar zijn, liep het spaaroverschot over de eerste acht manden van dit jaar iets terug vergeleken met 1971 nl. van f 1.262 min. naar f 1.200 min. SEROOSKERKE. Beeld van de druk te bij 't dorpshuis te Renessebij ge legenheid van de puzzelrit, georga niseerd door de Lyons-Club. Mede dank zij de royale deelneming en het fraaie weer, werd de rit een succes. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). WASHINGTON. Bij een brand aan boord van het Amerikaanse vlieg- dekschip Saratoga in de wateren bij Indo-China zijn verscheidene be manningsleden gedood en gewond, zo heeft een woordvoerder van het mi nisterie van defensie in Washington meegedeeld. Nadere bijzonderheden wilde hij nog niet geven. PHNOM PENH. Bij een hevige be schieting door Noordvietnamese strijdkrachten is maandag in Kam- baul, 14 km ten westen van de Cam bodjaanse hoofdstad Phnom Penh, een munitie-opslagplaats ontploft. SAIGON. Zuidvietnamese strijd krachten hebben maandag de dis- trictsstad Tan Canh in het Centrale Hoogland heroverd. De stad is zes maanden in handen van de com munisten geweest, aldus radio Sai gon. BEIRA. In het noorden van Mo zambique, 60 km van de haven Na- cala, is zondag een locomotief op een trein gereden, waardoor tien reizi gers het leven verloren. Tweeënder tig gewonden zijn in een ziekenhuis in Mapula opgenomen, verscheidene andere werden in Nacala behandeld. BARCELONA. Bij de instorting van twee huizen na een gasontplof fing in Barcelona zijn waarschijn lijk 14 mensen omgekomen, zo heb ben functionarissen maandag meege deeld. BUENOS AIRES. Een consortium van banken uit zes Europese landen, onder wie Nederland, gaat Argenti nië kredieten verstrekken ter waar de van bijna 73 min dollar (f 234 min.). PARIJS, De Sowjet-Unie zal vrij wel zeker binnen anderhalf jaar haar eerste aanvals vliegdekschip operationeel hebben, zo is in bevoeg de Franse marinekringen dezer da gen vernomen. OOST-BERLIJN. Minstens 15 per sonen zijn maandag om het leven gekomen en een onbekend aantal ge wond geraakt toen twee sneltreinen in dichte mist met elkaar in botsing kwamen in het Oostduits district Karl-Marx-Stadt. FRANKFORT. Drie passagiers en zeven bemanningsleden van het Lufthansa-vliegtuig dat zondag ge dwongen werd naar Tripoli in Libië te vliegen, zijn maandag aan boord \'an een speciaal uitgestuurd vlieg tuig in Frankfort teruggekeerd. Voor 40 jaar BROUWERSHAVEN. Zaterdag is een met bieten geladen schip van Wijs van Made voor de haven aan de grond geraakt. Nadat het geloosd was van iijn vracht kon het vlot ge trokken worden. NOORDWELLE. Op de woensdag avond ie houden gemeente-avond hoopt ds. Klaar te spreken over de Internationale beweging der kerken en de internationale vrijzinnige sa menwerking. OOSTERLAND. Onder grote be langstellingen heeft vrijdagavond de trekking plaats gehad van de verlo ting, waarvan de opbrengst wordt aangewend voor aankoop van meu bilair in het Hervormd Jeugdgebouw. HAAMSTEDE. Voor de vakature van onderwijzeres aan de openbare lagere school, hebben zich 49 sollici- ianten aangemeld. Donderdag zal het bestuur een beslissing nemen. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen heeft ons stedelijk muziekkorps „Kunst en Eer" aan V.V.V. aangebo den maandagavond een muzikale rondgang door de stad te maken tot verhoging van de stemming tijdens de winkelweek. OOSTERLAND. Maandag ontstond een schoorsteenbrand in de woning van mej. D. v. d. H. Een op de zolder staande kist met kleren en een ge deelte van de zolder iverdcn hierdoor aangetast. Door flink ingrijpen kon de brand met emmers water worden geblust.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3