-JIB ttOUIE COLLECTEBUS Palingvissen in Grevelingen valt tegen hemo special AGENDA Schoolbrand blijkt aangestoken UK-20 Veel lawaai in Rotterdam Nog Japanse soldaat op Bali Europese strijd tegen inflatie DESSSATÏ? VAN DIT JAAR! KEES BRUSSE CARRY TEFSEN HUGO METSERS Gemeenteraad van Bruinisse: discussie over aanleg tennisbaan Het gebeurt niet vaak dat er po litiek „rond de collectebus" wordt bedreven. Dit is thans dan - bij uitzondering - het geval met een aangevraagde collecte voor het Medisch Comité Vietnam, dat gel den en goederen inzamelt voor de Noord-Vietnamese slachtoffers. Be doelde hulp is in het recente verleden effektief gebleken. Het is stellig zo, dat het Medisch Comité Vietnam bij de hulpverlening nog al duidelijk het accent legt op hulp aan Noord Vietnam. Of dit princi pieel hulp uitsluit aan de Zuidviet- namezen of zelfs Amerikanen in dit land, is feitelijk nooit duidelijk uitgesproken, maar men mag wel aannemen dat het belangrijkste deel van die hulp inderdaad aan Hanqi ten goede komt. De respek- tievelijke goederen worden ook naar Noord-Vietnam versleept. De collecte-aanvraag op Schou- vven-Duiveland - het is inmiddels bekend - is gestuit op het verbod van verschillende colleges van b. en \v. en dat heeft, uiteraard met name in kringen rond het Medisch Comité Vietnam, beroering gewekt Bijna automatisch komt bij deze kwestie het Rode Kruis ter sprake. Het Rode Kruis kent geen „vriend of vijand" en deelt gaven uit en verzorgt waar nood is, ook al pro beert zelfs in deze sfeer (destijds Biafra) van humaniteit en naasten liefde, het politieke addertje dc kop wel op te steken. Het Rode Kruis anderzijds is niet gekant tegen hulp van ande ren, al ziet het uiteraard graag de hulpverlening langs eigen kanalen geleid. Er is dus aanleiding de verbods bepaling van de colleges als een politieke beslissing aan te merken, maar - ook al vinden wij de doel stellingen van het Medisch Comité Vietnam te zeer in politiek ge drenkt - het had toch prettig aan gedaan, als men de mondige bur gerij zelf had laten beslissen. Teu- ïlotte worden de meest vreemd soortige collectebussen onder de neus van het gevarieerde publiek geduwd en het al of niet geven, vergt van de potentiële gever, al tijd een korte beslissing. Het is - naar onze smaak - een kwestie van accentlegging. Moet men de politiek laten prevaleren boven hulp aan zieke en gewonde mensen. Het zal - en nu spreken we bewust alleen over Vietname- zen - gewonden en zieken uit dit land een zorg zijn uit welke fles de penicilline komt. De colleges kunnen inderdaad een praktisch bezwaar hanteren; n.l. de overvloed aan collectes die er zijn en het schema dat bij toe voeging van nog één in de war ge stuurd zou worden, maar dit vin den we toch een secundair argu ment. Er is nog iets dat wel aanspreken kan. Er is bijna vrede in Vietnam en hoewel we geloven, dat de Zuidvietnamezen straks finaal on der de regeringstafel zullen wor den geveegd, ondanks schone be loften, zullen in dit land de mensen toch eindelijk weer moeten pogen normaal met elkaar samen te leven. Tegen die achtergrond is het niet meer zo belangrijk welke kleur de collectebus heeft. BRUINISSE, 30-10. De palingvis serij op de Grevelingen beantwoordt tot dusver niet aan de verwachtin gen. Zü die zün overgestapt van de mosselteelt op de palingvissery en aan wie werd voorgespiegeld, op een zeker aantal hectaren water kan men een goede boterham verdienen, zagen hun verwachtingen, die hen deed besluiten over te schakelen, tot dusver nog niet beloond. Ook schijnt het voor te komen, dat fuiken of 'kubben in het water wor den gelegd, die niet door een merk zijn aangegeven, of waarvan het merk of de boei zijn verdwenen, dat geeft dan naar twee kanten nare ge volgen. Een sportvissersbedrijf uit Nieuw Vossemeer deed bij de politie aan gifte, dat hij met zijn schip tussen de boeien O.K. 2 en Z. G. 3 in een stel palingkubben was terecht geko- BUSSUM, 30-10. De felle brand, die vrijdagavond laat in de Bussum- se villawijk „H,et Spiegel" de Gooi land MAVO-scheol gedeeltelijk ver woestte, blijkt toch te zijn aangesto ken. Volgens de Bussumse politie heeft het onderzoek inmiddels uitgewezen, dat op drie plaatsen in het school gebouw tegelijkertijd brand is ont staan: in een prullemand in de leer kamer, in een lessenaar drie lokalen verder en in een prullemand in een lokaal van het gedeelte, dat gespaard is gebleven. De vlammen in de prul lemand in de leraarskamer hebben in feite de brand, dié zes lokalen in de as legde, veroorzaakt. De twee andere brandjes zijn weer vanzelf gedoofd. De politie stelt een uitgebreid on derzoek in, .ook al omdat ongeveer een jaar geleden in hetzelfde deel van Bussum in een school (het St. Vituscollege) eveneens op drie plaat sen tegelijk brandhaarden werden ontdekt. Verloofde stal de ringen BAARN, 30-10. Dc 16-jarige J. J. uit Baarn had maandag zijn 17-jari- ge verloofde nog maar net de ver lovingsring omgeschoven, toen twee niet voor de receptie uitgenodigde mannen tot zyn verbazing een meer dan normale belangstelling voor de ring bleken te hebben. De verbazing was maar van be trekkelijk korte duur, want de twee mannén bleken rechercheurs en de ring bleek te zijn gestolen. De jongen had op het postkantoor in Baarn de voor een plaatselijke juwelier bestemde pakje met de ringen zien liggen en de verleiding om ze mee te nemen niet meer kun nen weerstaan. Het ongelukkige toeval wilde ech ter, dat de jongen de ringen voor het graveren juist aanbood bij de juwe lier, voor wie ze oorspronkelijk ook bestemd waren. kreidler florett voor de oude prijs zolang de voorraad strekt v.a. 1424,— weststraat 5-7 zierikzee -JËplP H '7 - - ii y'if: 45 BRUINISSE. De Noordzeekotter „Annie" (URK 207), van de heer De Boer uit Urk die bij de firma L. Padmos en Zoon te Bruinisse geheel bedrijfsklaar is gemaakt is thans zo uer afgewerkt, dat hij in de vissershaven voor de loswal ligt, waar alijd de laatste dagen om nog diverse zaken aan boord te brengen afgemeerd wordtZaterdag was het zg. open dag en dat betekende dat ieder een de zeer fraai en modern ingerichte kotter mocht komen bezichtigen. Hiervan werd niet alleen gebruik gemaakt door velen uit Bruinisse, maar men zag ook vele auto's met bedrijfsgeitoten af en aan rijden, die een kijkje kwamen nemen, uit Ouddorp, Stellendam, Arnemuiden en andere vissers plaatsen, dikwijls nog kenbaar aan de klederdracht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). men, deze had kapot gevaren en dat* de lijn daarvan in zijn schroef te recht was gekomen. De benadeelde visser die zijn visgerei kwijt is, is nog niet op komen dagen. ROTTERDAM, 30-10. Het ver keerslawaai in Rotterdam over schrijdt op vele plaatsen de toelaat bare norm Uit metingen, die door de afdeling hinderwet/Milieutoezicht van de Dienst Bouw- en Woningtoe zicht tussen april 1971 en februari 1972 zijn verricht, is gebleken dat het verkeerslawaai overdag het indu- strielawaai overstemt. De resultaten van het onderzoek zijn in een rappoort samengevat, dat tevens een kaart bevat waarop het Rotterdams lawaai zichtbaar is ge maakt. Twintig mille gestolen bij inbraak ARNHEM, 30-10. Bij twee inbraken in Arnhem is in de nacht van zondag op maandag voor ruim f 18.000,aan geld en goederen gestolen. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Bij modemagazijn Witteveen in het centrum van de stad verdwe nen 30 japonnen, 25 jumpers, 5 truit jes, 25 pantalons en 26 mantels met een totale waarde van f 7.000,-r-. Bij het architectenbuerau Wiege- rink werden zeven elektrische schrijf- en telmachines weggehaald, die samen f 11.000,waard zijn. Nepbommen in Haarlem en Rotterdam ROTTERDAM, 31-10. De Rotter- damse politie heeft ophieuw bom alarm moeten geven nadat een voor bijganger dinsdagmorgen rond 4 uur een op een bom gelijkend voorwerp vond bjj de ingang van de bank Mees en Hope op de hoek Coolsipgel- Aert van Nesstraat in het centrum van de stad. De bom bleek vals te HAARLEM, 31-10. De Haarlemse politie is maandagavond in de weer geweest door de melding van wat achteraf een nepbom bleek te zijn. Rond half tien belde een anonymus op dat er aan de Schiphollaan in Haarlem een bom was gelegd bij een gebouw dat kort geleden door de provincie Noord-Holland is gekocht voor de vestiging van provinciale diensten. Het verkeer werd omgelegd en en kele huizen aan de overkant van het gebouw werden ontruimd. De politie vond inderdaad een voorwerp, maar het was geen echte bom. Rond twee uur 's nachts was de toestand weer normaal. Alkmaars meisje vermoord HEILOO, 30-10. De 25-jarige win keljuffrouw Marrie Timmer uit Alkmaar is maandagmiddag ver moord aangetroffen in een sloot langs Rijksweg 9, binnen de gemeep- te Heiloo. Haar lichaam lag geheel ontkleed langs een weiland. Haar, vermoedelijk ruw afgetrokken kle ding, lag in de directe omgeving. Een landbouwer vond het lijk. Haar moeder, een weduwe, had zondagmorgen bij de Alkmaarse po litie aangifte gedaan dat haar doch ter, die normaal nooit een nacht wegbleef, niet was thuis gekomen. Zij had zaterdagavond in „Het Gul den Vlies' 'in Alkmaar een voorstel ling bijgewoond van het operettege zelschap Odeon. Daarna was zij een bar gaan bezoeken. De politie heeft een man aange houden op verdenking van moord op de 25-jarige Maria Catharina Tim mer uit Alkmaar.'De rhan werd in de nacht van maandag op'dinsdag verhoord. Of de politie met hém de dader heeft gevonden, is nog niet bekend. Kattenplaag op vliegveld SOEST, 30-10. - Het vliegveld Soesterberg en met name het Amerikaanse gedeelte wordt momenteel geteisterd door een plaag vq.n verwilderde katten. In de bossen rondom het vlieg veld huizen vele tientallen katten. Vele dieren wagen zich ook op de startbanen van het vliegveld en aangezien men vreest, dat de dieren zich op een gegeven moment in de mo toren van de straaljagers kun nen gaan nestelen, zijn politie en luchtmacht begonnen met het afschieten van de dieren. De meeste katten blijken bo vendien een op mixomatose gelijkende ziekte onder de le den te hebben. DJAKARTA, 31-10. Een man die zegt een voormalige Japanse soldaat te zijn is uit de bossen van Bali te voorschijn gekomen en wil naar Ja pan terug, zo meldt het Indonesische persbureau Antara. Hij is nu 47 en heet Foetijama. Meer dan 25 jaar heeft hij in het dorp Marga in het midden van het eiland geleefd. Hij was door de dor pelingen geadopteerd. Zijn lichame lijke toestand is ïuet al te best. Het Japanse consulaat in Soeraba- ja heeft het geval in onderzoek. Twee (loden bij auto-ongeluk GULPEN, 30-10. De 46-jarige di- recteur ven een Mavo in Kadier en Keer (Limburg) en de 13-jarige In- grid Kannebeek, beiden uit Gulpen, zijn maandagochtend orp het leven gekomen. Drie andere kinderen on der wie de 13-jarige zoon van de heer Tulkens, werden gewond. Het ongeluk gebeurde'toen de auto van de heei-Tulkéns door nog onbe kende oorzaak in Gulpen tegen éen bulldozer botste. DODELIJKE ONGELUKKEN REIMERSWAAL. De 49-jarige me- vrouw A. Minnaert-Deelen uit Ril land is op de Rijksweg Korteven- Goes-Sloedam bij Reimerswaal bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Bij het oversteken van de weg werd zij door een Belgische per sonenauto aangereden, toen zij de weg overstak. Toen zij daarna wilde opstaan werd ze door een tweede auto over- ;rederi. VIANEN. De 77-jarige mevrouw H. Boorboom-Meijwaard uit Vianen is maandag bij een verkeersongeluk in haar woonplaats om het leven ge- kómen. De vrouw werd op een voet gangersoversteekplaats in de Bon- nastraat door een vrachtwagen over reden. HILVERSUM. De 47-jarige mej. A. van Eijk uit 's Gravenland is maan dag in een ziekenhuis te Hilversum overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. Zondagavond werd de vrouw op het Zuideinde in haar woonplaats op haar fiets geschept door een personenwagen. UTREHT. "De negenjarige Cornells Johannes Muis is maandagavond in zijn woonplaats Qdük op slag gedood toen hij met zijn - pnverliohte - fiets frontaal in botsing kwam met een personenauto. WINSCHOTEN. In Winschoten is zondagavond de 19-jarige Hemmó Lich uit die plaats bij een verkeers- ongelu komgekomen. Hij raakte door nog niet opgeheldex-de oorzaak met zijn apto in een sloot. Twee andere inzittenden liepen verwodigen op. TILBURG. De 51-jarige B. I. M. van Lely uit Waalre is in de nacht van zondag op maandag in een zieken huis te Tilburg overleden. Zondag ochtend was hij gewond geraakt bij een autobotsing in zijn woonplaats. JAJXEMPURG. 30-10. Voorstellen van de Europese Commissie om de inflatie in Europa in te dammen, zijn door de Europese ministerraad maandag in Luxemburg goed ont vangen. Dat was de eerste reaktie van de voorzitter van de Europese Commis si e, dr. S. L. Mansholt, maandag avond, toen de Europese minister raad een eerste bespreking aan de voorstellen had gewijd. De NedexJandse minister vap fi nanciën, Nelissen, die de raad voor zat, zei echter te verwachten dat de vei'dere besprekingen in Luxemburg uiterst moeilijk zouden gaan lopen. De algeméne indruk, na de „eerste ronde" van besprekingen is, dat alle Europese ministers van mening zijn dat de inflatie teruggedrongen moet worden. De meeste Europese landen zien echter meer heil in het nemen van nationale maatregelen dan in de door de Europes Commissie voox-ge- stelde gemeenschappelijke maatre gelen. Vooral Duitsland ziet weinig in het door de commissie vooi-gestelde loott en inkomenspolitiek en de Franse minister van financiën, Giscard d'Estaing, betoogde dat men realis tisch moest zijn en zich niet moest vastleggen op zaken waarvan van te- vox*en niet geheel duidelijk is dat ze ook niet haalbaar zijn. Hij doelde daai'bij speciaal op het streven van de Europese Commissie de prijsstij gingen over het hele jaar 1973 te be perken tot 3,5 procent. SANTIAGO. President Allende van Chili heeft het gesprek met de eigenaars van vx*achtauto's afgebro ken .omdat zij onaanvaai*dbare poli tieke eisen hebben gesteld. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE (el. (01 MO) 2770 HEDENAVOND dinsdag 31 oktober en woensdag 1 november e i n d e I ij k EEN FILM DIE IEDEREEN ZIEN MAG WM VERSTAPPEN PlM DE LA PARRA JR. HtpbnM few 8 Voorverkoop telefonisch en aan de kassa op de dag van de voorstelling van 11-12 uur. Toegang 18 jaar. Beslissing voorlopig uitgesteld BRUINISSE. 30-10. Wel of geen tennisbaan in Bruinisse. Dit was de inzet van een interessant debat tus sen b. en w. enerzijds en de gemeen teraad anderzijds. In de vergadering van 23 juni be sloot de raad het door de Heide Mij. Nederland N.V. opgestelde plan in zake de aanleg van parkslroken en tennisbaan (met als verhax'ding gra vel) vast te stellen, en in te dienen voor subsidie in A. W. verband. Op 28 september jl. werd in be- girsel subsidie in het voormelde ver band toegezegd. De kosten'van het plan bedragen f 73.600.- terwijl op f 22.325,- A. W. subsidie mag worden gerekend. Blijft kosten voor de gemeente f 51.275,-. Inmiddels was gebleken, dat de aanleg van de tennisbaan veel meer zou gaan kosten, dan in dertijd uit gesprekken met vertegen woordigers van de Heide Mij was begrepen. Om dit misverstand uit de wereld te helpen was de raad voor de openbare-vergadering in be spreking bijeen geweest Van de zijde van de Heide Mij. waren naast het vigex*ende plan een aantal andex*e plannen naar voren geschoven, als uitvoering met parkstroken, en apart tegeltableau, plus tennisbaan, idem zonder tegeltableau idem zonder te geltableau en zonder tennisbaan en ook nog aanleg parkstx*oken. zonder tegeltableau, zonder tennisbaan, maar wel met het begin van een ten nisbaan (grondwerk, drainage). To tale kosten f 56.000,- waarvan f 30.000 subsidie terug zou zijn te ontvangen. In de toelichting hadden b. en w. geschieven. De zwakke fi nanciële positie van de gemeente vormt hier een struikelblok, ener zijds een luxe uitgave als een tennis baan (kosten f 17.000,-) anderzijds belastingverhoging, terwijl het de vraag is of de bevoking van Bruinis se een tennisbaan ziet als een alge meen goed. Het voorstel van b. en w. B. en w. stellen nu voor het plan uit te voeren waarbij het begin van een tennisbaan (grond en drainage kosteii). De heer Groencveld herinnerde aan de adviescommissie Sportzaken in 1971 en de vei'gadering van 3 maart 1972 alsmede het rapport Diepstraten, waarbij unaniem gepleit wordt voor aanleg van een tennis baan. Tennis is een gezonde en niet dure sport. Het vroegere begrip dat tenni alleen voor een „elite" gezelschap, en een dure sport zou zijn is achter haald. De heer Groeneveld zou liever op bomen en si ruiken willen bezui nigen (die komen er vèel te veel) en dan toch een tennisbaan. Door d heren Van de Velde, Verspoor cr. wethouder Van Gilst werd voor uil- stel gepleit. Dc heer Van dc Velde infox-meei'de naar het fonds doi-ps- uitleg, waaruit de aanleg zou kun nen worden gefinancierd, de heer Groeneveld zei, dat rente en aflos sing door de tennisclub zouden wor den betaald. Nadat de raad (niet b. en w.) na schorsing van de verga dering apart bijeen was geweest, werd uitstel van de beslissing ge vraagd. De raad zal dan met een voorstel komen. Dinsdag 31 oktober Stadhpis, 20.00 uur, openbare verga dering gemeentex-aad. Woensdag 1 november Scharendijke Verenigingsgebouw, 14.30-17.00 en vanaf 19.30 uur verkoop middag en -avond Herv. Vx*ouwenver. Oosterland Openbare basisschool, 19.30 uur, ou deravond. Donderdag 2 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwenvereniging „Wees een Zegen". Huishoudschool, Jannewekken 14.00- 16.00 uui', spreekuur consumenten voorlichting (rnevr. C. G. Rezelman). Vrijdag 3 november Burgh Kantine sportveld, 19.30 uur, verga dering sportvereniging DFS. Zaterdag 4 november Zierikzee Chr. Geref. kerk, 20.00 uur, Duive- lands Barokensemble. Noordgouwe Garage Akkei'daas, 19.00 uur, start gezelligheidsrit m.c. „Sparta". Maandag 6 november Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, PvdA- verkiezingsbij eenkomst, spreker dr. Anne Vondeling. Dinsdag 7 november Zierikzee Concox'dia, 19.30 uur, verkiezingsbij eenkomst DS'70. Huis van Nassau, 20.00 uur, bijeen komst Vei*, van Oud-leerlingen der Tuinbouwwintei-cursusseii te Zierik zee. Vrijdag 10 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Dpenbare verkiezingsbijeenkomst gez. kiesverenigingen van de CHU op Schouwen-Duiveland. Dinsdag 14 november Zierikzee 's Landskamer, 14.00 uur, alg. vei-ga- dering Waterschap Schouwen-Duive land. Donderdag 16 november Huis van Nassau, (tweede) ZVU-cur- susavond binnenhuisarchitectuur. Zaterdag 18 november Zierikzee Kraanplein 13.30 uur, 14.00 uur Oos- terscheldebrug, Jeugdvogelwacht, excursie Zuidhoekinlaag. BRABANT Nu moest ik wel even, voordat het allemaal echt gebeurd is, naar de Brabantse bossen rennen en dat is daar - zo bleek - allemaal goud wat er blinkt en dat kan van een hele boel menselijke zaken niet gezegd. Tapijten liggen er vrienden, lange en bosbrede tapijten van bladeren, die knisperen als men er overheen looptHet is het enig geluid in de stilte van een broze herfstmiddag. Door diepe bossen in de buurt van Oss, wel snel naar Ravenstein, een juweel waar we ook nooit eens de poetsdoek van ons willen weten over heen hebben gehaald. Ravenstein aan de Maas mensen, ga dat zien. Er staan statige huizen in de brand van late plantanen en kastanjes, die nog even wachten om de gouden pruikebol leeg te schud den en dan zullen er nog meer mooi getande en gefigureerde bladeren de bodem bedekken. Ravenstein. wat weten we van RqtvensteinEven dit: er behoren ivel drie kerkdorpen by: Neerloon, Huiseling en Deursen. En Lith is daar ook niet zover vandaan, en daarom komt hier de sfeer van C ooi ens: „Dorp aan de rivier" (voor al op zo'n dag) op kousevoeten aan sluipen. In Ravenstein altijd wandelen langs de wallen en de weelde van een brede laan instappen, om bij het dierenpark te komen. Symbiose tussen eenden, kalkoenen en herten, mei stevig vooraan een breedgewei- de bok, die hautain op de benen staat. Bij dit alles nog een mooi nap ie, dal wal verscholen in een kooihoekje alles maar zit af te wach ten. Als er mensen in de buurt ko men, drukt de Ravensteinse aap van binnen blijkbaar op een knopje en hangt dan ineens aan de bedrading van de omheining. Trek in pinda's of agressiviteit? Ik weel het niet, want de psyche van een aap is toch on- doorgrondelijker, dan uit het samen stel van zijn grimassen valt af te leiden. Hoge kinderstemmen in de buurt van Ravenstein, die zo ijl en vredig klonken; een slaande kerktoren en vreedzame jagers, die op het dorps plein poogden een houten duif te ra ken. die hoog en droog op een mast was gemonteerd. Achter die mannen en achter de vissers, hun leefnetten vol voorn en brasem, zijn we hel café binnen gegaan, om een Brabantse pint te pakken en ineens was daar iveer dat op nostalgie stoelende ge luksgevoel, dal steeds schaarser valt te ervaren in deze tijd van echte- en nepbommen, van economische alarm- berichten en politieke spanning. Zwijgend zagen we later de zon met een diffuus geel-oranje het Maaswa ter kleuren. Ga nog gauw kijken vrienden, want het is allemaal „ver schrikkelijk" mooi. SCH1EREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2