éne druppel XXL PLEISTERS OP WONDE VORIGE RAADSVERGADERING STREEKNIEUWS Vele jongeren verlaten de Ger. Kerken Rentesubsidie voor de Nederlandse fruit-telers is nu in voorbereiding Vluchtelingen zijn verbitterd Amerika levert mais aan China Cijfers over ondervoeding in wereld Wat biedt de BEELDBUIS? panty P Gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE, 27-10. In de vrijdag avond te Bruinisse gehouden verga dering van de gemeenteraad te Brui nisse .onder leiding van burgemees ter G. Hokken waren alle leden te genwoordig. Naar aanleiding van de notulen legde mevrouw Van Leeuwen-Sieling (Algemeen Belang) een verklaring af waarin zy haar excuus aanbood over de harde woorden, die zy in de vo rige vergadering had gesproken. Zy gat' toe wat heet gebakerd te zijn ge weest, maar verklaarde met nadruk, dat haar woorden toch verkeerd waren opgevat. Men heeft ervan ge maakt. dat zy zich zou hebben ge keerd tegen de openbare school. Dat is echter nooit haar bedoeling ge weest. Niet tegen de openbare school maar tegen het beleid van b. en w. waren haar verwijten gericht. Met enkele functionarissen van de openbare basisschool was een be paalde regeling getroffen, waarvan niets aan de gemeenteraad was me degedeeld. Er was geld uitgegeven zonder dat daarvoor aan de raad ver gunning was gevraagd; een simpele mededeling was wellicht voldoende geweest, maar dat een overeenkomst van b. en w. met de openbare basis school eerst bekend wordt nadat vier raadsvergaderingen zijn gehouden, daardoor voelt de raad zich gepas seerd. Ook de heer Verspoor legde een verklaring af. De woorden die me vrouw Van Leeuwen-Sieling in de vorige raadsvergadering had gezegd, hebben nogal wat stof doen opwaai en, vooral in zijn en haar eigen partij, die toch een partij is, die steeds op de bres staat voor de belangen van de openbare school. Na de eerste reacties in de ge meente zijn echter weer andere za ken aan het licht gekomen, di,e een heel andere kijk op de zaak geven. Had men dit eerder geweten, dan was de verklaring van mevrouw Van Leeuwen nooit ten nadele van de openbare school uitgelegd. Hij wil over één en ander echter liefst in be sloten vergadering spreken. Ook de heer H. Groenveld drong aan op een besloten vergadering over deze materie. Burgemeester Hokken was erken telijk voor het feit dat mevrouw Van Leeuwen haar excuses over haar woorden in de vorige vergadering heeft aangeboden. Zij handhaaft echter haar aanval op het college zijns inziens wel ten om-echte. Ook het college heeft alles gedaan om de openbare school in deze ter wille te zijn. Haar verklaring heeft in be- paalde kringen veel leed aangericht en het is jammer dat één en ander in de openbaarheid is gebracht. Ten onrechte zijn mensen gegriefd, want waarom is aan de raad niets meege deeld, alleen omdat hij als raads- ZIERIKZEE Engelse cursus Z.V.U. Besloten is de voorgenomen cur sus Engels voorbeginners, georgani seerd door de Z.V.U., definitief door gang te laten vinden. Opgaven voor deze cursus kunnen alsnog worden gedaan bij de heer P. de Moor te Schuddebeurs. Cursus pottenbakken voor de huisvrouwen Op woensdagavond 1 november aanstaande zal in het gebouw „De Lichtboei" van het Zierikzeese Le ger de Heils een aavang worden ge maakt met een cursus pottenbakken. Deze cursus is in 't bijzonder be doeld voor de huisvrouwen die zich tot deze vorm van creatieve vrije tijdsbesteding voelen aangetrokken. De cursus staat onder leiding van mevrouw Vuyk; inlichtingen geeft gaarne luitenant Kooyman van het Leger de Heils. Leerlingenexamens Zeeuwse Muziekschool afdeling Zierikzee Vorige week werden in de Zierik- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Kamperveen G. K. Korporaal, kand. te Gorkum. Bedankt: voor St.-Pancras J. G. Barnhoorn te Haulerwijk. Geref. Gemeente Beroepen: te Stolwijk-Berken- woude J. van Vliet te Aagteke.rke. Bedankt: voor Leerdam en voor Zwolle J. Mol te Hardinxveld-Gies- sendam. zeese Muziekschool opnieuw door een aantal leerlingen examens afgelegd, waarbij ditmaal als gekommitteerde aan de-examencommissie was toege voegd de heer H. C. J. Stalpers, di- rekteur van de stedelijke muziek school te Bergen op Zoom. De volgende leerlingen zijn ge slaagd: Henk de Bruijne, Zierikzee (viool), leerling vari mevrouw K. van Dijk-Kruis; Nanny Dorst, Sirjans- land, Els Blom, Bruinisse en Hans v. d. Maas, Oosterland (allen accorde on), leerlingen van de heerf G. Blom; Joïeen Doeleman, Nieuwerkerk en Marlende Favier, Zierikzee( piano), leerlingen van' de heer J. M. Luijke- naar. Woonwagenbewoner trok mes en bracht broer verwondingen toe Door de Rijkspolitie te Zierikzee werd vrijdagavond aangehouden de 31jarige woonwagenbewoner K. B., onder verdenking zyn 25-jarige broer B. B. ernstige verwondingen te hebben toegebracht met een mes. De beide broers kregen ruzie over het gedrag van een der echtèenotes, wel ke ruzie in hevigheid toenam, ty- dens cafébezoek in „De Gekroonde Suikerbiet" aan de Nieuwe Haven. Nadat reeds 's middags over en weer verwijten waren gedaan, draai de de ruzie 's avonds omstreeks kwart over negen uit op een fikse vechtpartij buiten het café. De oud ste broer trok daarbij een mes waar mee hij zijn jongere broer ernstige verwondingen toebracht met steken o.a. in de rug en bovenarm. De ge wonde B. werd per ambulance over gebracht naar het Rode Kruiszieken- huis. De gebroeders B. staan momenteel met hun caravans op het woonwa genterrein aan de Val. De oudste broer werd later op de avond gearresteerd en wordt heden (maandag) voorgeleid aan de officier van justitie te Middelburg. UTRECHT, 28-10. In 1971 hebben veel jenge/en (doopleden) de Ge-i reformeerde Kerken verlaten. Dat blykt uit voorlopige statistische ge gevens over dat jaar. Opvallend daarby is, dat het aantal gemeente leden dat niet overgaat naar. een an dere kerk maar dat buitenkerkelijk wordt, sterk stygt. In totaal zijn vorig jaar 3613 per personen vanuit andere kerken tot de Gereformeerde Kerken toegela ten, terwijl er 5412 aan werden ont trokken. Het aantal belijdende leden daalde van 461.487 tot 457.298 en het aantal doopleden van 400.424 tot 396.503: Van degenen die vetrokken gin gen er 1925 naar de Hervormde Kerk, 1607 (onder wie 1028 doople den) naar „geen kerk" en de overi gen naar andere protestantse kerk genootschappen, de Rooms-Katho- lieke Kerk, het Leger des Heils, de Jehovagetuigen e.d. Bij het vertrek van de ruim 1600 leden die niet naar een andere kerk zijn overgegaan tekent de informa tiedienst van de Gereformeerde Ker ken aan, dat het hier alleen gaat om mensen die zich lieten registreren. Niet bekend is, hoeveel mensen „ge ruisloos" zijn verdwenen, doordat ze bijvoorbeeld bij verhuizing geen at testatie hebben opgevraagd of inge leverd. Doopsbediening Vorig jaar is in de Gereformeerde Kerken aan 15.827 kinderen en vol wassenen de doop bediend, tegen 17.159 in 1970. Het aantal doopleden dat belijdenis aflegde daalde van 9657 tot 9425. Het aantal Gerefor meerde Kerken is met 4 verminderd tot 813. De totale inkomsten van de Ge reformeerde Kerken zijn vorig jaar met bijna f 6,7 miljoen gestegen tot ruim f 103 miljoen. De opbrengst per ziel nam toe met f 11,50 tot f 121,85. LAND- EN TUINBOUW DEN HAAG. 28-10. Minister ir. P. J. Lardlnois van landbouw en vis serij wil voor de Nederlandse fruit telers de mogelijkheid tot het ver krijgen van rentesubsidies openen. Een desbetreffend besluit van het bestuur van de ontwikkclings- en sancringsfonds voor de landbouw heeft h{j voor advies voorgelegd aan de Europese commissie in Brussel. Fruitteeltbedrijven met ontwikke lingsmogelijkheden kunnen op grond van dit besluit rentesubsidie krijgen op Ieninge.n, die ze aangaan om de investering van een goedgekeurd ontwikkelingsplan te kunnen doen. In aanmerking komen investeringen in bouwwerken (geen onderhouds werken), bedrijfswegen, erfverhar- ding, utiliteitsvoorzieningen, per ceelsverbetering, werktuigen. Ook voor de aanplant van vruchtbomen kan de rentesubsidie worden gege ven, behalve als het om appelen, pe ren of perziken gaat. De rentesubsidie zal vier procent bedragen. Ze zal worden gegeven gedurende maximaal vijftien jaar voor bouwwerken e.d. en maximaal zes jaar voor werktuigen en aan plant. De leningen waarover de ren te-subsidie wordt gegeven moeten ten minste f 20.000 cn mogen ten hoogste f 580.000 per bcdryf bedra gen. voorzitter over belangrijker zaken heeft gedacht en deze toch eigenlijk onbeduidende zaak heeft vergeten mede te delen. De betrokken uitke ring zal op verzoek van de betrok kene na 1 november niet meer wor den uitgekeerd. Alleen de vraag, kan het onderwijs doorgang vinden, heeft indertijd bij b. en w. op de voorgrond gestaan. Gelukkig zal de betrokkene ook nadat zij afstand heeft gedaan van de vergoeding, het onderwijs aan de school voortzetten. Veikeersongevai met dodelijke afloop Vrijdag is de 82-jarige heer C. J. van Dongen uit Scharendyke by een verkeersongeval op de Rijksweg te Zierikzee, ter hoogte van het via duct Caustraat, zodanig gewond dat hij enige tijd later, na aankomst in het Rode Kruis ziekenhuis alhier, aan de gevolgen van dit ongeval kwam te overlijden. Het slachtoffer werd gegrepen door een over de Rijksweg rijdende auto, bestuurd door R. H. K. uit Rot terdam, toen hij met zijn bromfiets plotseling en om onverklaarbare re denen, de rijweg wilde oversteken om zich van het ene naar het aan de andere kant van de weg gelegen rij wielpad te begeven. Lezing en dia's over ontwikkelingshulp in Kameroen voor N.C.V.B. De leden van de C.P.B. kwamen vorige week weer in vergadering bijeen onder leiding van de presi dente mevr. C. M. Boot-Doeleman. Deze liet eerst zingen Psalm 103 1 en ging voor in gebed. Daarna las zij de gelijkenis van de rijke dwaas uit Lucas 12, waarover zij ook me diteerde. Verder heette zij allen har telijk welkom en sprak haar blijd schap uit over de grote opkomst. Na het lezen van de notulen werd eerst tot stemmen overgegaan voor een nieuw bestuurslid.' Mevr. M. den Boer-Boot was aftredend en niet her kiesbaar. In haar plaats werd mevr. Flikweert-Rijksen gekozen, die haar benoeming echter nog even in over weging neemt. Dan volgde eerst de pauze en hierna verkreeg'mej. M. v. d. Bijl uit Scharendijke het woord. Deze vertoonde dia's en vertelde over haar ervaring in Kameroen, waar zij 2 jaar gewerkt heeft in het kader van de ontwikkelingshulp. Zij werd uitgezonden door de Stichting van Ned. Vrijwilligers. Vooraf moest zij eerst worden gekeurd en getest en moest nog een cursus van 3 maanden gevolgd worden in Amster dam. Kameroen ligt aan de westkust van Afrika en is 16 x zo groot als Nederland. De bevolking is er erg gastvrij. Erg belangrijk is het om vertrouwd te worden met de bevol king en als men eenmaal door hen aanvaard wordt, is het de taak van de Nederlandse meisjes om Kame- roense meisjes op te leiden tot lera res in de huishoudleer zoals koken, naaien, voedingsleer enz, zodat ze W^ten, waarvoor ze de produkten en artikelen, die ingevoerd worden, kunnen gebruiken. Gok kinderver zorging en zuigelingenleer is erg be langrijk, omdat hier nog veel kin dersterfte heerst, tengevolge van een verkeerde behandeling. Geboortere geling kent men hier nog niet en el ke vrouw dient om de twee jaar een kind te krijgen, zodat het geboorte percentage erg hoog ligt. Met de hu welijksmoraal neemt men het er niet nauw. De meeste mannen hebben meerdere en sommigen zelfs vele vrouwen. Veel dingen zijn er nog erg primitief. Telefoon is er alleen maar in de grote steden. De wegen verke ren meestal in een slechte conditie, hoewel er de laatste tijd wel verbe teringen worden aangebracht. Het verkeer op het water vindt plaats in kano's en slechts in hoge uitzonde ring met een motorboot. Omdat reeds veel Kameroense meisjes zijn opgeleid tot lerares, is de taak voor de Nederlandse meisjes hier bijna afgelopen. Hierna toonde spreekster enige stukjes mooi handwerk, ge maakt door de bevolking, zoals mandjes, lepels, geluksbeeldjes enz. Toen werden dia's vertoond over het landschap met de mooie planten groei, zoals o.a. de vele palmen. Ver der nog markttaferelen en volksdan sen, waarin de bevolking is uitge dost in zeer kleurige kledij. Ook werd nog een bruiloft meegemaakt met 8 bruidsmeisjes. Door dit alles werd wel een indruk verkregen over een gebied waarin de Nederlandse vrijwilligers werken. De presidente dankte tenslotte de spreekster har telijk voor haar prettige en interes sante inleiding en overhandigde haar een envelop met inhoud. Ook wer den dankwoorden gericht tot het scheidende bestuurslid, mevr. Den Boer-Boot, waarbij teruggezien kan worden op een zeer prettige samen werking Als dank voor het vele werk dat zij voor de afdeling heeft ver richt, werd haar een bloemstukje overhandigd. De volgende vergade ring is op 22 november a.s. Er zal dan een fondue-avond verzorgd wor den door slagerij Quist uit Zierikzee. Na het zingen van Gezang 229 vers 2 en 4 werd de vergadering met dankgebed besloten. Prijswinnaars Nutstuingrondverhuring Blijkens mededeling van de Stich ting Nutstuingrondverhuring zijn - na vier keuringen - door de commis sie als winnaars uit de bus gekomen de heren C. L. v. d. Hoek (De Crane- straat 42), J. Verspoor (d' Aillystraat 4) en W. Snijders (Vissersdijk 24), zijnde respectievelijk de winnaars van de lc, 2e en 3e prijs. De prijzen zullen worden uitgereikt op vrijdag 10 november In de hal van de Nuts- spaarbank te Zierikzee. Gehandicapte kinderen bestolen DEN HAAG, 28-10. Uit een ont- spanningscentrum voor gehandicap te kinderen in het Haagse Zuider park is een aantal cassettes gestolen waarop programma's staan die de kinderen zelf hadden gemaakt. Ook werd voor f 2000 aan goederen ge stolen, waaronder een bandrecorder. Twintigste verkeersdode 1972 in „De Beemster" PURMEREND (gem. Beemster), 28 -10. Bij een kettingbotsing in de Beemster is de 34-jarige A. Laan uit Berkhout (West-Friesland) om het leven gekomen. Het slachtoffer verbrandde op de achterbank van een auto, die als der de personenwagen betrokken raakte bij een aanrijding tussen een vracht wagen en auto. Twee andere inzitten den werden gewond, maar konden tijdig uit de brandende wagen ge red worden. De bestuurders van de andere auto's kwamen met de schrik vrij. Door dit ongeluk is in de ge meente Beemster het aantal dodelij ke verkeerslachtoffers van dit jaar op twintig gekomen. Zeiler verdronken SNEEK, 29-10. De 25-jarige stu dent Ernst Konietzy uit Gladbeck (Duitsland) is zaterdagavond in het Slotermeer in Friesland verdronken. De boot waarin hij met vier andere Duitsers had gezeild, was omgesla gen. De Duitsers zijn toen naar de wal gezwommen. Kort uit de wal is de jongeman, die een goed zwemmer was, verdronken. NEW YORK, 28-10. De Arabische vluchtelingen in het Midden-Oosten zijn verbitterd omdat de V.N.-be- sluiten niet zyn uitgevoerd die hun de keuze geven tussen terugkeer naar hun vaderland of schadeloos stelling. Dat staat in het jaarverslag 1971- 1972 van de algemeen gevolmachtig de van de V.N.-vluchtelingenhulp- werk voor het Midden-Oosten (UN- RWA), sir John Rennie, aan de al gemene vergadering van de V.N. Het is vrijdag in New York gepubliceerd. De UNRWA verzorgt 830.000 ont heemden. WASHINGTON, 27-10. President Nixon 'heeft vrijdag bekendgemaakt dat de Chinese volksrepubliek deze week 300.000 ton mais in de Verenig de Staten heeft gekocht. Hij prees de aankoop als een voorbeeld van vreed zame samenwerking, voortvloeiende uit zijn besluit om de betrekkingen met Peking te verbeteren. Miljoen Franse „kleurenkijkers" PARIJS, 28-10. Volgens in Parijs gepubliceerdie verkoopcijfers zijn er op het ogenblik 1 miljoen kleuren- televisiebezitters in Frankrijk In Engeland werden tot dusver 1.650.000 en in de Bondsrepubliek 2.200.000 kleurentelevisie-ontvangers verkocht. ROME, 28-10. - Meer dan 170 miljoen kinderen en zwangere vrouwen in de ontwikkelingslanden lijden aan ondervoeding, aldus een rapport dat vorige week bij de W.F.P., het V.N. „Wereldvoedsel programma", is ingediend. Het rapport is gezamenlyk opgesteld door de F.A.O., de voedsel- en landbouworganisatie van de J.N., de W.F.P. en de Wereldge zondheidsorganisatie (W.H.O.) Het zegt dat 114 miljoen kinderen onder de zes jaar en 57 miljoen zwangere vrouwen te weinig eiwitten en calorieën krijgen. Een minimum-programma dat deze nood moet lenigen zal vol gens de voedseldeskundige van de W.H.O., dr. Jose Gongora, byna 260 miljoen dollar per jaar gaan kosten. Dat zou slechts voldoende zijn voor een klein aanvullend voedselpakket van ongeveer 100 gram graan, 80 gram melkpoeder en 10 gram suiker per persoon. Dr. Gongora geeft verscheidene landen de raad direct met der gelijke programma's te beginnen. De W.F.P. verschaft reeds der gelijke aanvullende rantsoenen aan 564.000 kinderen en 132.000 moeders. f Pyromaan gegrepen AMSTERDAM, 29-10. Een vreemd reagerende jongeman van 21 jaar, de Amsterdamse winkelbediende M. C. B., blykt de pyromaan te zijn die in de hoofdstedelijke binnenstad in de afgelopen twee tot drie maanden een tiental branden heeft gesticht. Hij werd zondagochtend op het Rokin gearresteerd door recher cheurs van de Amsterdamse politie, die hem onder het schaarse publiek aantroffen dat naar een begin van brand in de antiquairszaak van Dik ker stond te kijken. Later bekende hij daar eerst te hebben ingebroken en vervolgens in het trapportaal brand te hebben ge sticht. De bewoners hebben de brand zelf geblust. DINSDAG 31 OKTOBER. NED. I. Het VAR A-programma is opgebouwd volgens het bekende stra mienOp het rijtje af dus maar. Boos zijn is het thema van de Startenma- keropzeeshow, die om zeven uur op het scherm komt. In een guerilla-in- structie weekend speelt de hierna volgende aflevering van Daar komen de schutters. Er gebeuren dingen die bij een zo serieuze bijeenkomst eigen lijk niet thuis horen. Na het journaal wordt de kroniek voortgezet van De Onedin lijn. Jarfies Onedin moet vele beproevingen doorstaan. Nu weer breekt op de thuisreis van Lissabon brand uit op de schoener de Char lotte Rhodes. In de woningsfeer speelt vanavond de rubriek Koning Klant zich af. Centraal in dit pro gramma staan de berichten over het Noordhollandse Midwoud, waar een aantal ingezetenen korte tijd na het betrekken van hun koopwoning ge confronteerd werden met allerlei ernstige gebreken aan hun huis. In de quiz Twee voor twaalf gaat het er dit keer erg om spannen. Een do cumentaire over de volkstuin besluit het programma. Het betreft het volkstuincomplex Rust en Vrede in Amsterdam, dat, tenzij er een won der gebeurt, zal moeten verdwijnen binnen korte tijd, omdat op de grond een weg moet komen, ten behoeve van de heilige koe, de auto NED. II. De NCRV moet het van avond vooral hebben van het serie werk: direct na het journaal de vier de aflevering van Het meisje met de blauwe hoed en om kwart over ne gen het zevende deel van de histori sche seriè over Hendrik de Zevende. Tussen deze twee programma's in praat ds. Okke Jager ter gelegen heid van Hervormingsdag vandaag en zingt het Middelburgs Kamer koor. De actualiteitenrubriek Hier en Nu en Den Haag vandaag besluiten de uitzending op het tweede net. De NCRV begint om zeven uur met kwiswerk. In Tweekamp binden twee groepen van middelbare scho lieren met elkaar de sportieve strijd aan. Ook voor acht uur wordt een nieuw deel van de serie Achtergron den van de bijbel uitgezonden. In Het meisje met de blauwe hoed gebeu ren voor Daan belangrijke dingen. Voor de eerste maal kust hij Betsy. In het Engeland van Koning Hendrik de Zevende wordt in deze aflevering de sfeer bepaald door de ontdekking van Amerika door Columbus. In Bristol denken kooplieden aan een reis om de noord naar China, maar de ambassadeur van Spanje, die gro te rijkdommen in het verschiet ziet liggen, is een fel tegenstander van dat plan. Een list van de kooplieden brengt uitkomst. DINSDAG 31 OKTOBER. NED. I: 10.45 en 14.00 Schooltele visie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 De stratemakersopzee- show; 19.25 Daar komen de schut ters; 20.00 Journaal; 20.20 De Onedin lijn; 21.10 Koning Klant; 21.40 Twee voor twaalf; 22.30 De volkstuin; 22.50 Journaal; 22.55 Teleac. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Tweekamp; 19.30 Ach tergronden van de bijbel; 20.00 Jour naal; 20.20 Het meisje met de blauwe hoed; 21.05 Met geweld en list; 21.15 Hendrik VII; 22.05 Hier en nu; 22.45 Den Haag vandaag; 22.55 Journaal. depanty voor de maten 46- 48-50 (in de gouden verpakking) FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK 20 Wim Worms kijkt, als hij het huis heeft betreden, naar de half gevelde reus en in zijn hart vindt hij het he lemaal niet erg. Net goed voor die wildeman, denkt hij. Bas blijft meeëten en geeft daarna vader Worms een sigaar. „Jij ook, zwager?' Hij houdt de geopende doos voor Willem, maar deze schudt het hoofd. „Ik rook praktisch nooit. En zeker geen sigaren." De reus kijkt de jongeman enige tijd aan, terwijl hij zelf op zijn ge mak een sigaar opsteekt. Hij vindt het broertje van zijn prul maar een luizerig miezert)e. Net een aange klede bonenstaak. Geen cent vet zit er op. Intussen heeft de jongen zijn post zegelverzameling voor de dag ge haald en is er geruime tijd mee bezig Bas en Toon Worms praten over de kansen van de verschillende elftal len voor de komende zondag. En dat over drie weken het visseizoen weer begint: Af en toe kijkt de reus naar de jongen, die met een pincet en een loep bezig is af en toe bladert in een grote catalogus. Buiten is het mooi weer. Hoewel het bijna zeven uur is, schijnt de zon nog volop. En dat jong zit in deze kamer met zijn neus in die rommel. Waar-ie zin in heeft! Op een gegeven ogenblik kan hij zich niet inhouden cn zegt: „Weet je, wat jij eens moest doen? Meelsnoet? Koop een racefiets, jo, en ga rennen. Je hebt je figuur mee. Kun je veel geld verdienen en krijg je tenminste een beetje kleur op dat bleekgezicht van je. Zo lijk je meer op een uit gedroogde piercmegoggel Vader Worms verslikt zich haast in de rook. „Pieremegoggelwat is dat nou weer voor iets? Hoe ver zin je het allemaal!" Ook Gerie is in een lach gescho ten, maar Willem is verontwaardigd. Er branden opeens een paar rode plekken op zijn wangen, als hij ant woordt: „Wielrennen is een banale sport. Kun je het eigenlijk nog wel sport noemen? Het gaat allemaal om de centen en daardoor is het een be roep geworden. Van mannen, wiens I.Q. beneden de middelmaat is, want een intelligent mens distancieert zich van deze en dergelijke evenemen ten." „Kan wel zijn, jochie, maar de Tour de France is toch maar een ge beurtenis van de eerste rang. Daar leeft heel Frankrijk en de rest van Europe met mee. Volgende maand begint het feest weer. Ik hoop, dat ik in die tijd een vracht heb naar Frankrijk. Rijd ik wel langs de rou te reken maar, want ik mag het graag zien." Willem haalt zijn schouders op en besluit geen verder commentaar te geven. Maar Bas heeft zin zijn aan staand zwagertje een beetje te voe ren. „Als je het mij vraagt, vind ik dat spelen met die stukkies papier maar flauwekul. Dat is toch geen bezigheid voor een vent! Ga naar buiten, jo, ga voetballen. Wie gaat er nu met dit mooie weer binnen zitten?" „Jij toch ook?" „Dat komt door m'n poot. Anders wist ik het wel. Nu ja, dan zat ik natuurlijk alweer ergens in Duits land. We hadden een wagen vol. Voor Ntirnberg, Bavreuth en Hof. Hof ligt tegen de Tsjecho-Slowaakse grens aan en ik ben er nog nooit ge weest. Spijtig, het moet een leuk stadje zijn daar in Noordbeieren." „Jij hebt zeker wel veel gezien tij dens je reizen,, niet?" vraagt vader Worms. „En of." Dan begint hij te verha len over zijn avonturen in Duitsland. Oostenrijk, Zwitserland en Italië. Want daar is hij het meest geweest. Gerie zit vlak naast hem, zijn hand in de hare. En luistert. Want Bas kan bóeiend vertellen. En maakt zijn betoog smeuïg met alle mogelijke en onmogelijke uitdrukkingen in half- Duits of Italiaaans., In een hoek van het vertrek zit Bettie met een boek op haar knie, waaruit ze zit te leren. Maar als Bas een poosje bezig is, laat ze het rus ten en luistert, mee. Ze mag de reus niet vanwege zijn ruwe uitdrukkin gen en misschien evenmin, omdat hij naar haar zin te vrijpostig is. Maar nu luistert ze en ze moet be kennen, dat hij kan vertellen. Mis schien is de helft gefantaseerd, maar als je de ruwe woorden, waarmee hij zijn betoog lardeert vergeet, is het wel interessant. De „ongen aan de andere kant van de tafel luistert mco. Ongemerkt. Die man heeft wat van dc wereld gezien. Reizen is iets fijns. Misschien gaat hij dit jaar tijdens de vakantie ook eens naar het buitenland. Op de brommer. Hij wil de Rijn wel eens langs. Het moet daar fantastisch mooi zijn. Bas beschrijft de Rijnroute. „Heen reis nemen we altijd de autobaan. Kun je het beste opschieten. Maar terug gaan we wel eens binnendoor over de Bundesstrassen. Goeie we gen. niet te gek druk. En als we de tijd hebben, doen we het kalm aan. Kunnen we zelf ook wat zien. Meest al gaan we terugreis in Frankfurt van de autobaan en dan binnendoor naar Eltville. Snijden we Wiesbaden af. begrijp je? Van Eltville tot Bonn is het machtig mooi langs de Rijn" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4