Raad met algemene stemmen achter aanleg van jachthaven STREEKNIEUWS Verhoging contributie van Groene Kruis Schouwen-Duiveland Zang, dans en muziek GEMODERNISEERDE OPERETTE „IM WEISSEN ROSSL" BOEIEND GEBRACHT IN CONCERTZAAL TE ZIERIKZEE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 30 oktuber 1973 Nr. 21179 NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank voor SP AARBUSJES in bruikleen SCHARENDIJKE: tegenover Geref. kerk, woens dags van 12.30-13.30 uur. Historisch besluit te Bruinisse BRUINISSE. Een historisch besluit noemde burgemeester G. H. Hokken het met algemene stemmen genomen besluit om de aanleg van de jacht haven in de vooroever (de buiten dijkse slikken) van de Grevelingen westelijk van de dam van de z.g.n. Rijkswerkhaven indertijd aangelegd ten behoeve van de Deltawerken te gunnen aan de laagste inschrijver van de op 17 oktober gehouden open bare aanbesteding: Gebrs. Van 't Verlaat te Werkendam voor f 1.391.000. Deze jachthaven zal straks 551 ligplaatsen kunnen bevatten. Wat nu uitgevoerd zal worden is de eerste fase; baggeren havenkom en opspuiten van zandlichaam, met bijkomende werken, waarbij ook be hoort de aanleg van een binnendijks parkeerterrein Maar eer het zover was, moest nog het besluit worden genomen een huurovereenkomst aan te gaan met de heer M. K. Krepel, landbouwer te Bruinisse voor de grond waarop de parkeerplaatsen binnendijks zul len worden aangelegd, alsmede een vergoeding voor de schade die dooi de heer Krepel geleden wordt als pachter van de zeedijk voor veebe weiding, nu aan die beweiding een einde komt. De raad had daar minder moeite mee, dan de zaak zelf had gevergd. Een verheugende mededeling had de voorzitter nog voor de raad in pet to, namelijk dat het hem deze week desgevraagd mondeling was meege deeld, door een topambtenaar van de Commissie Toewijzing financie- rinsgmiddelen, dat genoemde com missie gelden voor de aanleg waren beschikbaar gesteld, een mededeling, die de gemeente nog via G.S. schrif telijk zal ontvangen. Men kan nu dus inderdaad ook aan de aanleg be ginnen. Belangen middenstand De heer M. J. van de Velde (eigen SEROOSKERKE, 28-10. Op de te Serooskerke gehouden algemene le denvergadering van de ver. „Het Groene Kruis Schouwen-Duiveland" is met algemene stemmen besloten om de contributie te verhogen tot f 23,- per lid. Argumenten voor deze verhoging, die helaas noodzakelijk werd bevon den, zijn: inflatie, hogere bijdrage aan de pensioen premies voor wijk verpleegkundigen, vermindering van de Rijksbijdrage in de waarnemings- kosten tijdens vakantie van de zus ters. Met dit contributiebedrag werd de begroting voor 1973 met een totaal van f 199.970,- aangenomen. lijst) feliciteerde het college met deze mijlpaal in de verwezenlijking van de recreatie van Bruinisse al hoop te hij we dat in de toekomst de voor stellen van b. en w. de raad eens luidend met algemene stemmen zou den bereiken en dat de wethouder die de vorige keer gezegd had, niet meer achter de verdere recreatie plannen te staan op zijn standpunt zou terugkomen. Hij wees verder het college op de verplichten bij de tweede fase (op bouw jachthaven) de belangen van de plaatselijke middenstand en van B run ova niet uit het oog te verlie- Open brief aan de Zieiikzeese gemeenteraadsleden Mevrouw, mijne Heren. Als inwoner van Zierikzee wil ik U iets vragen. In de Zierikzeesche Nieuwsbode van 24 oktober jl. las ik dat het college van b. en w. van Zie rikzee niet wil dat er een collecte wordt gehouden voor het Medisch Kommitee Nederland-Vietnam. Ik denk dat dit een verkeerde beslissing is. Ik verbaas me er een beetje over. Met welk belang is het verlenen van medische hulp aan oorlogsslachtof fers strijdig? Daar kan toch niemand iets tegen hebben? Zo ja, wat dan wel? Het kan zijn dat iemand vindt dat" dit de taak is van het Rode Kruis, maar die instelling heeft het erg druk en maar weinig geld. Is dat dan een reden om anderen de kans te ontnemen hulp te verlenen? Het Rode Kruis maakt geen bezwaar te gen het verlenen van medische hulp door anderen. In Noord-Vietnam heerst een zelf de situatie als destijds in 1953 in Zee- In het begin van de vergadering herdacht de voorzitter, de heer K. A. van Langeraad, met enige gevoelvol le woorden het overlijden van het bestuurslid, de heer A. A. Gunst te Brouwershaven, die' zeer veel voor het Groene Kruis heeft betekend. Het werk in de vereniging ver loopt uitstekend. In de vacature te Renesse is voorzien door de benoe ming van zr. Maas. De aanleg van de centrale verwarming in de wijk- gebouwen is klaar gekomen. Bij de rondvraag werd besloten de vergaderingen voortaan per plaats te rouleren zodat de plaatselijke commissies in de dorpen meer van hun aktiviteiten blijk zullen geven. zen (botenioods, zeilschool, horeca sector enz.). Een ander besluit dat „en passant' werd genomen was de beschikbaar stelling van een krediet van f 817.000 voor de bouw van 18 bejaarden wo ningen in Plan West III, waarvan de bouw volgens de voorzitter nog wel voor half november zou aanvangen. Aan de heer Joh. Giljam zal wor den opgedragen het huisje Molen straat 59 (bewoond geweest door Jan van den Bos-Goudzwaard) te slepen voor f 745,-. Bij een volgende sloop zal ook de heer Meeuwsen worden ingeschakeld. land. Dit is geen vèrzinsel, alleen de oorzaak is een andere, maar dat maakt voor de mensen die er het slachtoffer van zijn weinig uit. Ik kan het me nauwelijks voorstel len, maar misschien zijn er mensen die niet voldoende aanleiding zien om zo'n collecte te steunen. Dat moe ten ze dan zelf maar voor zichzelf verantwoorden, of ze nu als chris ten, humanist, buitenkerkelijk of wat dan ook zijn. Ze zijn oud en wijs ge noeg om dat zelf uit te maken. Dat hoeft een college van burgemeester en wethouders niet voor hen te doen. Vindt U, als raadsleden, dat ook niet? Misschien kunt U uw invloed aan wenden om het college tot andere gedachten te brengen. Het durven terugkomen op een eerder genomen beslissing getuigt van wijsheid en moet. U kunt als raadsleden het col lege de kans geven die moed te to nen. Utrecht, 27 oktober 1972. BAS LINDERS. Opening School Gezondheidszorg De officiële opening van de school der Stichting School voor Gezond heidszorg Opleidingen de Bevelan- den en Schouwen-Duiveland S.G.O. te Goes zal op 15 november aan staande worden verricht door H.K.H. Prinses Margriet. Kringraad Vleeskeuringsdienst Op donderdagmiddag 9 november a.s. vergadert in hotel ,De Koren- beui's" te Goes de Kringraad van de Vleeskeuringsdienst Zeeland be noorden de Westerschelde. „Directeur alleen kan pont tegenhouden" Alleen de directeur van de Pro vinciale Stoombootdiensten in Zee land kan ingrijpen in het vaarsche- ma van de Westerscheldeponten. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben dit geantwoord op vragen Advertentie „Delta-show" in Middelburg Voor het 5e achtereenvolgende jaar organiseert de pluimveekonij nen-, cavia- en sierduivenfokkers- vereniging „Walcheren" op 17, 18 en 19 november a.s. in de vleeshal van het stadhuis te Middelburg haar „Delta-Show" van pluimvee, konij nen, cavia's en sierduiven. Voor deze tentoonstelling zijn tien bekende Nederlandse keurmeesters gecontracteerd die de ingezonden dieren - de organiserende vereniging verwacht 800 a 900 inzendingen uit geheel Zeeland - volgens de stan daardomschrijvingen zullen beoor delen. Voor de kampioenen zijn prijzen beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin, de commissaris der Ko ningin in Zeeland, de minister van landbouw en visserij en de gemeente besturen van Middelburg en Vlis- singen. Door de Nederlandse Bond van Sierduivenliefhebbers verenigingen is het provinciale kampioenschap aan de „Delta-Show" toegewezen, terwijl ook de Nederlandse Konij nenfokkers Bond bij de Delta- Show" haar „provinciale tentoon stelling" houdt. Voor de Zeeuwse sportfokkers staat de inschrijving voor deze show open tot 31 oktober. Dr. Vondeling op PvdA-verkiezingspad Vrijdag 3 november a.s. begint de voet-fietstocht- van dr. Anne Von deling langs de Nederlandse kust. Om half negen start de P.v.d.A.-po- liticus bij de Nederlands Belgische grens op het strand van Cadzand, via Nieuwvliet, Groede en Breskens, (pont van vijf voor haif twee) gaat hij naar Vlissingen. In Vlissingen te voet via de bloemenwijk naar Paau- wenburg, vandaar per fiets verder over Koudekerke naar het centrum van de Partij van de Arbeid te Mid delburg. Van Middelburg naar Domburg, waar dr. Vondeling een vragen-uurtje geeft in de raadszaal van het gemeentehuis te Domburg, 's Avonds is er een stuifin te Oost- kapelle. De tweede dag, zaterdag, start dr. Vondeling te Oostkapelle, waarna hij via Vrouwenpolder en de Veer- se-Gatdam naar de Riterplaat bij Kamperland begeeft waar hij zal deelnemen aan de P.Z.C.-cross. Na deze prestatieloop zal de heer Vondeling via Wissekerke naar Co- lij nsplaat gaan. 's Maandags, de laatste dag op Zeeuwse bodem, voert de tocht van uit Oostvoorne, over de Brouwers- dam naar Schouwen-Duiveland, over Renesse en Haamstede naar Zierikzee. 's Avonds om acht uur spreekt de heer Vondeling in het Huis van Nassau te Zierikzee en is er tevens gelegenheid te discussië ren. Tijdens de tocht door Zeeland zal dr. Vondeling worden vergezeld door Zeeuwse P.v.d.A. leden. van provinciale-statenleden, die boos waren geworden omdat een gedeputeerde volgens hen op een avond eind september tot ergernis van andere reizigers de afvaart van de veerpont Vlissingen-Breskens had laten ophouden omdat hij na het bijwonen van een discussie met prinses Beatrix en prins Claus an ders de laatste boot naar Zeeuwsch- Vlaanderen niét meer had kunnen halen. Het college van G.S. ontkent in zijn antwoord dat leden van het college gemachtigd zouden zijn tot een dergelijke ingreep. De directeur van de stoombootdiensten heeft al leen deze bevoegdheid en heeft daarvan nog geen één keer op on juiste wijze gebruik van gemaakt aldus G.S. 1 (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE. Zoals elders in dit num mer gemeld heeft zich vrijdag te Zierikzee een verkeersongeval voor gedaan mei dodelijke afloop. Het slachtoffer, de 82-jarige heer C. J. van Dongen uit Scharendijke, werd gegrepen door een auto, toen hij op de rijksweg te Zierikzee plotseling per bromfiets de rijweg overstak. ZIERIKZEE, 28-10. Oude „Nieuwsboden" zouden het mis schien kunnen uitwijzen, maar een feit is in elk geval dat Zierikzee, dankzij de Z.V.U., na zeer vele jaren weer eens heeft kunnen genieten van een bekende operette. „Im Weissen Rössl" werd vrijdagavond vooreen vrijwel tot de laatste plaats bezette Concertzaal met veel vaart op de planken gebracht door de Hoofdstad Operette, naar een nieu we bewerking en regie van Alexan der Pichler en onder directie van Netty Hamel. Begeleid door het Hoofdstad Ope rette Orkest, onder leiding van John Kapper, kreeg Zierikzee de Zeeuwse primeur toebedeeld.van dit kleurrij ke zangspel. Kleurrijk niet in de laatste plaats door de fraaie kos tuums en dekors. Deze uitvoering was duidelijk wat men zou kunnen noemen „gemoderniseerd": dat bleek wel uit de opgewekte balletscènes, die harmonisch waren ingepast in het gezongen blijspel. Overigens werd met deze operette-uitvoering nog eens duidelijk dat in deze tijd van elektronische muziek, „beat" en „pop" het operettegenre nog altijd in vele toonaarden wordt toegejuicht en kennelijk nog niet heeft „afge daan". Wat Zierikzee betreft: integen deel, gelet cp de wel zeer enthousias te reakties na afloop van de voor stelling. Het „eind gced, al goed" is ook vandaag de dag nog een plezie rig motto, dat „lm Weissen Rössl" dan ook geen moment wordt be dreigd. Vooral het „massale" werk, de ac tie van de op volle kracht werkende enthousiaste gehele groep, kwam bijzonder goed over. De bekende melodieën klonken zeer vertrouwd maar toch ook weer, vooral dankzij de spontane inzet van het gehele ge zelschap, bijzonder fris en in zekere zin toch ook weer „nieuw". Groot succes leverde dit op voor de „be volking" van „St. Wolfgang am See," Salzkammergut, waar het toe- ristenseizöen niet alleen zorgt voor de komst van vrienden en geld, maar óók voor „opwinding". Ober Leo pold komt handen tekort, maar dat komt in de eerste plaats door zijn grote liefde voor zijn bazin Josepha Vogelhuber. Haar voorkeur gaat echter uit naar de advokaat dr. Siedler. Natuurlijk doen zich in St. Wolfgang am See allerlei (vrolijke) verwikkelingen voor op 't gebied van de liefde, maar het is uiteindelijk de keizer zélf die alle moeilijkheden tot een oplossing weet te brengen. Een verdiende bekroning overi gens voor de Hoofdstad Operette: de voorstelling werd met veel liefde, enthousiasme, technische discipline en een puntgave moderne muzikale afwerking uitgevoerd. Het zou te ver voeren om alle medewerkers en medewerksters op deze plaats te noemen. We willen niemand te kort doen als we volstaan met: Lizzi Schöffmann als de waardin, de ober- kelner (Dietger Grosz), de fabrikan tenzoon (Hans Hageman), keizer Franz Joseph II (Karl Frey), de fa brikant (Antoni Wink), de advokaat (Leo de Beer) en vele, vele anderen. Verdere medewerkenden: een he- rénsolistensextet, damessolistensex- tet en niet te vergeten de balletgroep choreografie: Jack Bow. Aan verloofde paren aan het slot van de operette dan ook geen gebrek: Joseph ziet in dat dr. Sïed- ler van Ottilie houdt en zij besluit Leopold haar hand te geven. Er wa ren meer „verlovingen" die het „eind goed, al goed" nog eens beves tigden, ten overstaan van een uiterst enthousiaste zaal want tot vijfmaal toe werd „open doek" gegeven. Het zangspel „lm Weissen Rössl" ging in 1930 in premiere in Berlijn, Zierikzee genoot 43 jaar later zeker niet minder van deze „onverwoest bare", maar wel opvallend gemo derniseerde operette. Foto's: Karl Frey als keizer Frans Joseph II en Lizzi Schöffman, de „waardin" van hotel „lm Weissen Rössl". Foto midden: de „opmaak" in de kleedkamers, rechts een ballet groepje van de „Hoofdstad Operette" bijeen voor de start van één der vele in het gezongen blijspel met zo veel succes ingelaste boeiende balletscènes (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3