PRIJS /100a- van het jaar nu met deuren of met deuren /250.- /100.- WINNAARS éne druppel FIAT Hervormde Vrouwenvereniging Bruinisse vierde liet jubileum Rijn snel schoon maken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vryuag 27 «mob»-1972 Nr. 2x171 Kwarl eeuw aktief BRUINISSE, 25-10. Het 25-jarig bestaan van de Hervormde Vrou wenvereniging „Helpt Elkander" te Bruinisse werd een zeer geslaagde feestavond. Nadat koffie en cake wa ren geserveerd, werd begonnen met het zingen van „De grote Schepper aller dingen", waarna de presidente mevrouw H. M. de Koning-Junielet de volle zaal een hartelijk welkom toeriep, speciaal mevrouw Van den Brink-Knaap, die presidente is ge weest tijdens het verblijf van ds. Van den Brink te Bruinisse en mevr. De Gruijter-Jumelet, die vele jaren bestuurslid van de vereniging is ge neest, maar naar elders vertrok. Advertentie levensmiddelencheques 2e week Meyr, Overmeijer, Veghel Mevr. Van der Bogaart, Nieuwerkerka/d IJsse! Mevr. Hoge, Rotterdam Mevr. Albers, Kampen Mevr. Luykx, Amstelveen Mevr. Kottman, Den Haag Mevr. Van Tol, Leïdschendan^ Mevr. Van der Poel, Boskoop Mevr. Weijer, Haarlem nog vele andere winnaars van ƒ100.-, 25.-, ƒ10.- DOE WEKELIJKS MEE MET OUDE TONGE. In het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam is woensdag avond de 31-jarige Fransman J. Claudesage overleden, nadat hij woensdagmorgen rond half negen bij een verkeersongeluk in Oude Tonge ernstig gewond was geraakt. Hij had met zijn personenauto geen voorrang verleend aan een vrachtauto. Behal ve de Fransman, die in Oostvoorne woonde, raakten daarbij ook twee andere inzittenden van de personen auto zwaar gewond. Mevrouw A. van Oéveren-Zonder- van hield hierop een Bijbelinleiding over Openbarigen 3 14-23. Mevrouw B. de Waal-Jumelet had uit zeven notulenboeken de voor naamste l'eiten gehaald en naar het memoreren van verschillende ge beurtenissen uit het verenigingsle ven werd met aandacht geluisterd. De geestelijke vader van de vereni ging was ds. G. H, J. Marsman, die in 1949 naar Zuid-Afrika vertrok, maar enkele keren tijdelijk naar Ne derland terug kwam en dan de ver eniging bezocht. Nadat men in fe bruari 1947 bijeen was geweest om te proberen tot oprichting van een vrouwenvereniging te komen moest tot mei worden gewacht met de op richting, omdat het zo koud werd, dat vereniging houden onmogelijk werd. (Brandstof was toen nog op de bon). Zo passeerde heel wat uit 25 jaar de revue. Verenings-ABC Mevrouw J. de Ronde-Duson de clameerde een verenigings-ABC. Uit het jaarverslag van dè p enningmees - teresse mevrouw A. de Koning-Bil bleek wel dat de vereniging finan cieel goed had geboerd, mede door vele giften, in natura (koffie en thee) en door extra geldelijke bijdragen.- Een en ander bleek ook wel uit de manier waarop de gasten werden onthaald, want de broodmaaltijd werd vooraf gegaan door een slaatje en groentensoep en gevolgd door ijs en wijn. Mevrouw De Looze gaf een bijdra ge in Zuid-Bevelands dialect. De be stuursleden mevrouw A. Kesteloo- Schraver en A. A. van Oeveren-Zon- dervarx lieten in een vorm zoals die vaak op feesten gehoord wordt ver schillende zaken uit de vereniging de revue passeren. Verschillende genodigden felici teerden de vereniging met het zil veren jubileum De regionale afdeling van de C.J.V.F. was vertegenwoor digd door mevrouw De Wit te Renes- se. Velen lieten hun felicitaties verge zeld gaan van een enveloppe met in houd. De felicitatie van de presidente der Gereformeerde vrouwenvereniging mevr. IJzelenberg-Olree, heet van de naald ter vergadering geschi'even in dichtvorm mag zeker apart worden genoemd. Ook de afgevaardigden van de Club Rhode hadden veel werk van hun felicitatie gemaakt. De presidente las daarop de schrif telijke gelukwensen voor dat me vrouw Van der Sar, tengevolge van een aanrijding met haar auto de avond niet kon mee maken, zoals in het voornemen lag, werd door allen betreurd. Kwart eeuw notulen Uit het resumé van de notulen over 25 jaar bleek dat in een kwart eeuw 23 leden door de dood aan de vereniging waren ontvallen. Ander zijds waren er 15 leden in de verga dering, met een bloemencorsage ge tooid, om aan te geven dat zij van het begin af lid van de vereniging waren geweest. Een tot een bloem- stukje omgebouwde kop en schotel was een aardige attentie, die door jongere bestuursleden was uitge dacht, omdat ook de presidente daar bij behoorde. Als extra attentie ontving zij nog een dagboek. Verschillende programma-onder delen werden door samenzang van liederen van elkander gescheiden. Ds. P. Post, Hervormd predikant te Bruinisse vatte alles nog eens sa men, het gebodene van deze avond, de goede sfeer, maar boven alles het vele werk, door de vrouwenvereni ging in velerlei vorm voor de kerk gedaan. Onbetaalbaar noemde ds. Post deze ijver. Ditzelfde was ook in vele andere werkzaamheden naar voren gebracht en met applaus on derstreept. Ds. Post was niet alleen de tolk van alle aanwezigen, maar ook van de plaatselijke kerk in zijn geheel, toen hij daarbij wat uitvoeriger stil stond. De eerder gehoorde wens, dat de vereniging onder de bezielende leiding van haar presidente, nog lang óp dezelfde manier mocht voortgaan, was ook de wens van ds. Post. Nadat ds. Post met dankgebed had gesloten werd door allen nog een danklied gezongen. Er waren veel bloemen en o.m. een fruitmand. MAASTRICHT, 25-10. „Wij drin gen er met klem op aan zo snel mo gelijk maatregelen te nemen tegen de ernstige bedreiging van de bevol king door de toenemende vervuiling van grond- en oppervlaktewater van de Rijn met zijrivieren". Dit heeft de Raad der Europese Gemeenten in Maastricht dinsdag gezegd aan de landen die deelnemen aan de inter nationale regeringsconferentie inzake de Rijnvervuiling die woensdag 3h Den Haag begint. Honden met zwarte longen TOKIO, 25-10. Meer dan tach tig procent van de in indus triewijken van Tokio rondlo pende honden heeft door mi lieuverontreiniging zwart ge worden longen. Dit blijkt al thans uit een dinsdag in de Ja panse hoofdstad bekend ge maakt onderzoek van de medi sche faculteit' in Tokio. Het zwart worden van de honden longen isvolgens het onder zoek te wijten aan het feit dat honden voortdurend de sterk verontreinigde lucht op de grond moeten inademen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. - Een drijvende bok heeft het treinverkeer tussen Am sterdam en Utrecht enige tijd lam gelegd. Twee drijvende bokken pas seerden omstreeks vier uur de brug over de Amstel bij Nieuwersluis. Een van de bokken liep vast. Vier treinen werden om geleid via Hilversum DEN HA AG. - „Een eventueel te houden Europese conferentie, over veiligheid en samenwerking biedt grote kansen aan kleine landen om kloven te overbruggen". President Kekkonen van Finland zei dit bij diens ontmoeting met leden van het Nederlandse parlement. DEN HAAG. Het rijksaandeel in de subsidie voor verbetering van wo rdingen zal met 20 pet. worden ver hoogd voor gevallen, waarin de werkzaamheden geheel binnen de periode 1 november 1972-1 maart 1973 door erkende bouwvakpatroons worden uitgevoerd. FEUILLETON DOOR CEES G1ESBEEK 19 Van tijd tot tijd hebben ze behoor lijk ruzie met elkaar. Op een avond in de danszaal danst Gerie enkele keren met een nieuwe, knappe be zoeker. Tot Bas het welletjes vindt en tegen haar zegt: „Nou is het mooi geweest, he? Voortaan dans je en kel met mij. Je bent nu mijn griet en iedereen die aan je durft te ko men, breek ik z'n poten." Hevige verontwaardiging bij Ge rie. „Hoor hem! Sinds wanneer ben ik je slavin? Laat je eens een keer nakijken, snuiter, want als ik met een ander wil dansen, doe ilc dat."' „Ik heb er een hekel aan." „Dans je ook maar eens met een andere griet. Er zijn er hier genoeg, die je zowat opvreten van verliefd heid Ik ben niet jaloers, hoor. Ga je gang." Maar toch danst ze die avond niet meer met een ander. Want diep in haar hart is ze wèl jaloers. Ze is er al aan gewend, dal de blikken van e!e jonge meisjes haar vent geiden. Hij is niet alleen de grootste kerel hier, maar ontegenzeggelijk ook de knapste. Daarom is ze trots op haar ..beer", zo als ze hem dikwijls noemt. En gaat* steeds meer van hem hou den. Cp een vrijdagavond neemt ze hem mee naar de ouderlijke woning. Ze heeft haar vader cn moeder al enigszins ingelicht over haar vrijer. Omdat ze er nu ongeveer van over tuigd is, dat hij te zijner tijd haar man zal zijn, wil ze, dat ze thuis met hem kennismaken. De begroeting is gereserveerd har telijk. Bas drukt iedereen de hand. is vooral voorzichtig met het vrouw tje. dat de moeder is van zijn schat, knipoogt naar Bettie en geeft Wil lem een klap op de schouders, waar op de jongen zowat dubbel slaat. Met Toon Worms kan Bas al spoe dig overweg. Bas heeft niet veel ver stand van voetballen, maar wordt meegesleept door het enthousiasme van de oudere man. En als-ie zegt, dat hij ook graag biljart, antwoordt Bas: „Fijn, dan gaan wij morgen middag samen een potje sloten. Ik hoef pas maandagmorgen vroeg weg" Bas is die avond gul met sigaren waardoor vader Worms al heel gauw sympathie opvat voor de reus'Maar moeder Worms blijft gereserveerd. Be vocabulaire van de bezoeker is niet bepaald afgestemd op het A.B.N. het algemeen beschaafd Nederlands. Moeder Worms houdt niet van be paalde uitdrukkingen en Bas scho telt ze te kust en te keur voor .Als Gerie voorstelt nog een ommetje te maken, staat Bas op en klopt de ou dere man op de schouder. „Morgen gaan wij een potje biljarten. Met jou kan ik uit vissen gaan, ouwe. Je bent een kerel naar mijn hart". Als ze weg zijn. merkt moeder Worms op: „Ec*i ruwe vent. Hoe ter wereld komt Gerie met zoiets in aan raking?" „Door het dansen natuurlijk," ver duidelijkt Willem, die de vrijer van Gerie bepaald niet sympathiek vindt. Terwijl Bettie zwijgt, maar het hare denkt over die „bulldozer", zoals zij hom in gedachten noemt. Daarna is Bas Leverstro een ge regelde gast in de woning van de fa milie Worms. HOOFDSTUK 6 Als Gerie op een dinsdagavond van haar werk thuiskomt, ziet te tot haar verbazing, dat Bas in de huiskamer zit, zijn rechtervoet helemaal omwik keld met verband. De schrik slaat haar om het hart. „Wat heb je nu? Wat is er gebeurd?" Hij trekt het meisje in zijn armen kust en plant haar op zijn schoot. „Niks om je ongerust over te maken, prul, een klein ongelukje. Maar ik ben er wel een paar dagen zoet mee" „Hoe komt het?" vraagt, ze, haar arm om zijn hals slaande, maar ze kijkt nog steeds naar de omzwachtel de voet. „Een piano er op gehad. Stommi teit van m'n maat. Nee niet van Gaart. Die zat net te schaften. Theo hielp laden. Laat de sufferd'm uit z'n poten vallen, precies op m'n voet." „Doet het erg pijn?" „Nou, het waren vast geen. psalmen die ik zong, nadat het gebeurd was. Maar nu gaat het wel. Het steekt een beetje." „Wat nu? Kun je natuurlijk niet werken." „Hou ik een poosje vakantie, he? Gekneusd, zei de dokter. Morgen moet ik naar hft ziekenhuis. Maken ze er een paar foto's van en hoor ik het wel." „Hoe ben je dan hierheen geko men? Je kunt zo toch niet lopen?" „O, rijden kon ik altijd. Ik dacht: laat ik m'n prulletje eens verras sen." Ze schoot van zijn knie. „Mooie verrassing. Doet het werkelijk geen pijn meer? Behalve dan dat steken?" Het is eigenlijk een overbodige vraag want aan zijn gezicht ziet ze wel. dat het in ieder geval niet kietelt. „Ach meid, een beetje, maar dat went wel. Ben je mal, het gaat wel weer over hoor voor ik een meisje word. Brand is erger." (wordt vervolgd) Comfortabel (royale ruimte voor 4 personen)sterk (47 DIN pk), veilig, handig, zuinig, fel (0-100 km/u in 20,5 sec.), snel (140 km/u top), ruim entree, allergemakkelijkst (3e deur), auto van het jaar! DE BLIJDE RIJDERS Imp. Leonard Lang B.V., Stadhouderskade 113, Amsterdam. Tel. 020 - 730867. allo prijzen Incl. BTW, af Born. DRACHTEN. De gemeentepolitie van Smallingerland heeft de 21-ja- rige kantoorbediende G. L. uit Drachten aangehouden wegens het bezit van verdovende middelen. In de woning van de jongeman werd 300 gram hasjiesj en 280 gram hen nep aangetroffen ter waarde van f 400. BREDA. - De Bredase recherche heeft een 30-jarige inwoner van Bre da aangehouden, verdacht van on tucht met een elfjarig meisje. De man overviel het meisje dinsdag avond aan de rand van het Mastbos en dreigde haar te wurgen als zij la waai maakte. Hij dwong haar tot sexueel contact. AMSTERDAM. B. en w. van Am sterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld de woning- en kamerbe middeling met een gemeente-veror dening aan banden te leggen. De af gelopen jaren zijn er herhaaldelijk onregelmatige praktijken van be middelingsbureaus in Amsterdam gesignaleerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 9