f „SCHULDIG VERKLARING ZONDER OPLEGGING STRAF" VOOR SCHIPPER VAN „RAMMENDE" KOTTER DE YE 96 Een bouwboetiek STREEKNIEUWS MC. MOUm Actiegroep richt zich tot kandidaten kamer inzake afsluiting Oosterschelde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 oktober 1972 Nr. 21171 „Geen politiek binnen de straf zaal" Advertentie Een bepaald niet alledaagsgezelschap donderdag bijeen in deigang van het statige Kahtongerechtsgébouw te Zierikzee: belangstellende „demon stranten" voor de openbare zitting van het Kantongerecht; de-Juridische 'af sluiting van de demonstratieve vaartocht van de Zeeuwse vissers tijdens de excursie van de Statenleden in augustus van dit jaar. ZIERIKZEE, 27-10. Gisteren (donderclag)-middag speelde zicli voor het Kantongerecht te Zierikzee, wat betreft de juridische kant, de slotscène af van de wilde tonelen die zich op 26 augustus j.l. hebben voorge daan tijdens de „beruchte" excursie van de Zeeuwse Statenleden met een rondvaartboot naar de afslui- tingswerken van de Oostersclielde. Deze oriënterende vaartocht van het Zeeuwse „Statenschip" verliep im mers niet zonder moeilijkheden: demonstrerende vissers uit Yerseke en Zierikzee blokkeerden de haveningang van Burghsluis en „begeleidden" het rondvaartschip tijdens een bijzonder rumoerige vaartocht over de Ooster- schelde. De bü de demonstratieve tocht van de Zeeuwse vissers ingeschakel de mosselkotters waren uiteraard rijkelijk voorzien van spandoeken met teksten gericht tegen de naderende afsluiting van de Oosterschelde. De officier van justitie mr. J. A. Blok, liet er tijdens de zitting van het kantongerecht te Zierikzee geen twijfel aan bestaan dat hü zeer hecht aan het recht op vrije meningsuiting. Deze zitting betekent dan ook be paald niet dat de justitie ten op zichte van het doel van de demon stratie van de Zeeuwse vissers een standpunt inneemt. De vrijheid van meningsuiting is een uiterst groot goed, maar soms kunnen grenzen overschreden worden. „Ik ben van mening ,dat tijdens de vaartocht van de Zeeuwse Statenleden de schipper van de mosselkotter Ye 96 welbe wust de toelaatbare grens heeft overschreden en risiko's heeft geno men die het doel van de demonstra tie in geen enkel opzicht hebben ge diend." Zo gebeurde het op de 26e augustus: het moment van de aanvaring tussen het demonstrantenschipde YE 96 en het rijkspolitievaartuig, de RP IS. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Mr. Blok sprak overigens van een „lichte overtreding" en wilde vol staan met een eis van een geldboete van 75,subsidiair 3 dagen hech tenis tegen de schipper van de Ye 96, mosselkweker W. van D. te Yerseke. De kantonrechter, mr. A. Veenho ven, was echter, zo bleek bij de uit spraak, een andere mening toege daan. Hij achtte dat in deze zaak de betrokken schipper niet zozeer een uitgesproken „nonchalance" kon worden verweten en dat het „spel element" tijdens deze demonstratie- tocht niet uit het oog mag worden verloren. Mr. Veenhoven verklaarde schipper-mosselkweker Van D. dan ook schuldig, maar zonder toepassing van straf. Duidelijk werd ook ge steld dat het niet de bedoeling was een politieke affaire binnen de straf- zaal te brengen. Een strafzaak dus zonder politiek kantje. Waar het dan wel om ging was dat de schipper van de snelle kotter Ye 96 niet alle maatregelen had genomen die - aldus constatcer- nn de de offiöier - uit oogpunt van wat genoemd wordt „goed zeemanschap" geboden waren en dat betekende overtreding van artikel i van het vaarreglement. Als gevolg hiervan was de Ye 96 in aanraking gekomen met het escorterende Rijkspolitie vaartuig de RP 18. Tijdens de zitting werd aanvanke lijk niet helemaal duidelijk wie in feite voor de manoeuvres van het vissersschip verantwoordelijk kon worden gesteld: de roerganger, ver dachte, mede-eigenaar en firmant van de Ye 96, of zijn broer, die als schipper de tocht meemaakte, maar bij de aanvaring met de RP 18 niet aan het roer stond. Voor de raads man mr. Langelaar uit Amsterdam van verdachte W. van D. vormde dit echter geen enkel punt van belang: beide broers zijn schipper-eigenaars, de „bevelvoering" vindt plaats in onderling overleg. Als verdachte bleef dan ook, zoals op de „rol" was aangegeven, met instemming uiter aard van de kantonrechter, gehand haafd W. van D. De broer van de verdachte, de oudste firmant schip per J. C. van D. werd gehoord als getuige. Door de verdediging was als getuige verder opgeroepen het Zeeuwse Statenlid, de heer J. Roo- denburg, rijksloods te Vlissingen, die de veelbewogen Statenexcursie op het rondvaartschip meemaakte. Fo tohandelaar A. v. d. Berge uit Yer seke getuigde eveneens voor de ver dediging. „Het was de bedoeling er een nette demonstratie van te maken maar het „Staten"-schip kwam met éen „rot-gang" de haven uitzetten en de RP. 18 voer later de Ye 96 aan. Dat had tot gevolg dat ik achterover viel en veertien dagen lang niet behoorlijk meer kon zitten", aldus deze getuige. Deze uitlating viel ui teraard bij de in de zittingszaal aan wezige vele belangstellenden, aan hangers van de actiegroep „Ooster schelde Open", gezien de spontane reacties dié kenbaar werden ge maakt, een goede ontvangst ten deel. „Onnodige risico's' Mr. Blok in zijn requisitoir: „Ik acht schipper Van D. schuldig en strafbaar door hét nemen van Onno dige risico's, al valt de gang van za ken niet los te denken van de achter grond van de demonstratie. De grens werd duidelijk overschreden, laten we niet vergeten dat men bij de monstraties gemakkelijk op gespan nen voet met de wetsovertredingen kan komen te verkeren". De raadsman: „Ik ben het eens met de officier als hij zegt dat geen politieke affaires binnen de strafzadl gebracht mogen worden, maar de Ye 96 heeft bepaald de door de officier bedoelde grenzen niet overschreden". Volgens de raadsman waren straf recht en vervolging in deze zaak on nodig: bij de aanvaring werd geen enkele schade aangericht, behalve „enige ergernis bij bepaalde groepen in de provincie", aldus mr. Lange laar, de tenlastelegging bestrijdend en pleitend voor vrijspraak. „Ik acht justitiële vervolging niet op z'n plaats/ en bovendien kinderachtig". De officier: „na de vele gerucht makende publikaties is een openbare behandeling vereist en kan een der gelijke zaak niet zonder meer wor den geseponeerd". De raadsman: „De grootste schade leden de vissers door de „belachelij ke verhalen" over de demonstraties in de kranten". De kantonrechter gooide olie op de golven: er was een lichte aanva ring, de RP 18 escorteerde met een duidelijke opdracht het rondvaart schip. „Goed zeemanschap" had de schipper van de Ye 96 moeten bewe gen tijdig vaart te minderen, maar het doel van de demonstranten aan boord was immers: het „Staten"- schip zo dicht mogelijk te benaderen. De schipper heeft uiteraard niet goed gehandeld, maar het waarom daar van had andere oorzaken. Enig ver wijt geldt de Ye 96, niet de RP 18, aldus mr. Veenhoven. „De strafmaat speelt geen rol in deze zaak, er kan niet gesproken worden van „uitge sproken nonchalance". Overwegende dat de aanvaring vooral ook een ge volg was van de sterke zuiging van het diep varende politievaartuig, waardoor de mosselkotter als het ware werd „aangetrokken", kwam mr. Veenhoven tenslotte tot zijn uit spraak: „schuldigverklaring zonder toepassing van straf". NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbaiik II bent welkom bij uw Nutsspaarbank VERHUUR KLUISLOKETTEN NOORDWELLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. Eervol ontslag burgem. van Valkenisse DEN HAAG, 27-10. Met ingang van 31 oktober 1972 is aan de heer H. Koevoets op zijn verzoek eervol ont slag verleend als burgemeester van Valkenisse. Lions Club organiseert morgen (zaterdag) „puzzelri!" Op zaterdag 28 oktober organiseert de Lionsclub Schouwen-Duiveland een puzelrit voor „iedereen". De be doeling is de opbrengst van deze aantrekkelijke rit te bestemmen voor het activiteitenfonds van de Lions Club. Uit de middelen van dit fonds worden projecten ten bate van een goed doel bekostigd. De tocht wordt min of meer op verzoek georganiseerd van diverse zijden werd nl. bij de Lions Club Schouwen-Duiveland aangedrongen een dergelijke „gezelligheidsrit" te organiseren. De startplaats is bij het Dorpshuis te Serooskerke. De starttijd is vast gesteld op 14.00 uur, openstelling startbureau 13.30 uur. Het inschrijf geld, bedraagt f 5,- per auto. Inschrij vingen kunnen plaatsvinden bij de start, of bij de heer C. W. Spruit, Bremweg 12 te Renesse. Voor deze tocht is een aantrekkelijke route uit gezet. Er is een flink aantal mooie prijzen beschikbaar. Dr. Drees jr. naar Zierikzee De lijsttrekker van DS '70 dr. Drees jr. komt voor een verkiezingsspreek beurt naar Zierikzee op dinsdag 7 november. De bijeenkomst wordt ge houden in Concordia. ZIERIKZEE Concertzaal-bioscoop De Concertzaal-bioscoop brengt op zaterdag 28, maandag 30, dinsdag 31 Oktober en woensdag 1 november, de langzamerhand genoegzaam be kende film „Blue Movie", een Ne derlandse sexfilm met in de hoofd rollen Kees Brusse, Carry Tefsen en Hugo Metsers. N.l.N.excursie Recentelijk werd weer een excur sie gehouden door leden van de N.J. N. (Nederlandse Jeugdbond voor Na- tuurstudie)-afdeling onder leiding van de heer H. Eckhardt. Doel van de excursie was de Flaauwersinlaag. Gezien werden: pijlstaarten en ver schillende soorten eenden, als: tafel eenden, slobeenden en kuifeenden. De onderkant van de dijk bleek ook interessant. Hier werden vele slan gensterren gevonden. Delen van de dijk bleken bezet met zee-anemonen en anjelieren. Zaterdag 28 oktober a.s. wordt weer een excursie gehouden. Gestart wordt bij 'het busstation aan de Grachtweg (9.30 uur). Deze excursie zal staan onder leiding van de heer F. Beekman. Opening Hema Op vrijdag 3 november wordt de nieuwe HEMA in het pand Appel markt 10-14 geopend. Toespraken zullen - tijdens de officiële opening - gehouden worden door de eigenaar van HEMA-Zierikzee, de heer H. J. Deurioo de heer J. W. de Roo, ver koop-directeur van de HEMA B.V. en loco-burgemeester C. Bij de Vaate. Na de opening wordt de zaak open gesteld voor het publiek. KERKWERVE Collecte De collecte ten bate van de Stich ting blindenhulp „De Fakkels Bij een" heeft te Kerkwerve f 171,- op gebracht. ZIERIKZEE. Donderdag opende Hemo Zierikzee - eigenaar de heer A. van Hese - in het pand Weststraat 5-7 een Bouwboetiek, iets nieuws voor Schou wen-Duiveland. Met een dergelijke boetiek wordt gemikt op hobbyistenDe bijzonder fraai ingerichte ruimte, die in het totaal van het pand na verbou wing kón worden vrijgemaakt, bevat een schat aan bouwdozen, waarmede de nieest uiteenlopende modellen van diverse zaken in miniatuur kunnen wórden samengesteld. Naast de rijwielhandel en reparatie-inrichting, hoopt dé initiatiefnemer'tegemoet'te komen aan wensen en verlangens, die er op het punt.van vrije tijdsbesteding leven. De foto toont de echtgenote van de 'eigenaar voor de moderne toonbank met één der modellen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbade). SCHARENDIJKE Start gymnastiek Op donderdag 2 november gaat de gymnastiek weer van start in het Geref. Jeügdgebouw, (van half ne gen tot half tien). Leeftijd vanaf 16 jaar. De leiding berust bij de heer A. Letteboer. MIDDELHARNIS Orgelconcert Middelharnis De stichting kerkconcerten Goeree en Overflakkee organiseert a.s. za terdag 28 oktober een orgelconcert in de Grote Kerk te Middelharnis. Het wordt gegeven door de organist van deze kerk, Jan van Dijk. Advertentie Dealer voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee Md QrtY*n*t—m Kmnplota 1 ZtodkzM T«L (01110) 3M3 .Alternatieve mogelijkheden' VLISSINGEN, 26-10. De actie groep „Oosterschelde" heeft donder dag in een brief aan de kandidaten voor dc Tweede Kamer gepleit voor een onafliankeiyk onderzoek naar alternatieve mogelijkheden voor dc afsluiting van dc Oosterschelde. Daarby moet voorop staan dat dc veiligheid verzekerd is en dat dc grote biologische rykdommen behou den blijven. De brief aan de kamerkandidaten is mede verstuurd namens enkele zusterverenigingen van de actie groep. „Nu we op 29 november onze stem zullen uitbrengen is het voor ons, de kiezers, van groot belang tc weten hoc u. als onze toekomstige verte genwoordigers denkt over het afslui ten van de Oosterschelde", aldus het schrijven. Hierin stellen dc vereni gingen, waaronder enkele landelijke, dat zij duizenden kiesgerechtigden vertegenwoordigen. De briefschrijvers vragen de ka merleden voor i3 november een ant woord aan de verenigingen te sturen. Indien dat antwoord vóór die datum niet is binnengekomen nemen de or ganisaties aan dat de kamerleden geen belangstelling voor dit vraag stuk hebben en ..daaruit zullen wij onze conclusies trekken'V Het programma vermeldt eerst twee minder bekende composities van Joh. Seb. Bach, praeludium en fuga in A grote tertst en de variaties over „Christ der du bist der helle Tag". Hierna speelt Jan van Dijk een echo- fantasie van de Nederlandse compo nist Jan Psz. Sweelinck en het be kende „Offertoire sur les grands jeux" van Francois Couperin. Het programma wordt afgesloten met werken van 2 componisten uit de ro mantische periode: Johannes Brahms en César Frank. Van Brahms: 3 ko raalvoorspelen op bestaande melo dieën, van César Frank (precies 150 jaar geleden geboren): het „Premier choral", hetgeen een grote fantasie is op een eigen thema. Voor 40 jaar ZIERIKZEE. Donderdagavond trad in Juliana op, voor een niet talrijk publiek, na ingeleid te zijn door de voorzitter der R.K. Propagandaclub, pater Hartkamp, welke een lezing hield over het onderwerp Huwelijks moraal, welke een indruk heeft ge maakt op velen van het weinige pu bliek. SCHARENDIJKE. Men verzoekt ons te willen mededelen dat op woensdag jl. op dwars in de weg aan de grond geraakte klipper met de vloed is vlot gebracht door de Gebr. Ver west. NIEUWERKERK. B. en w. van Amsterdam hebben onze vroegere plaatsgenoot dr. A. de Braai benoemd tot hoofd der secretarie, afd. militai re zaken. BROUWERSHAVEN. Zaterdag a.s. en vervolgens alle zaterdagmiddagen van 4 tot 5 uur zal de commissie van de Nutsbibliotheek zitting houden in de openbare lagere school voor uit gifte van boeken. Flitsen uit het buitenland CAIRO. President Anwar Sadat van Egypte heeft de politieke leiders in zijn land gewaarschuwd dat Egyp te mogelijk „brand zal moeten stich ten" om de aandacht van de wereld te vestigen op de Arabische zaak te gen Israël. BELFAST. Onbekende schutters hebben in de nacht van donderdag op vrijdag het huis beschoten van luitenant-generaal sir Harry Tuzo. de opperbevelhebber van dc Britse troepen in Noord-Ierland. Volgens een legerwoordvoerder werden 12 schoten afgevuurd maar niemand raakte gewond. BONN. De onderhandelingen over een verdrag tol normalisering van de betrekkingen tussen Oost-Du itsland en West-Duitsland boeken voortgang. Beide partijen meldden donderdag dat er vorderingen waren gemaakt en dat de besprekingen volgende weck voortgezet zullen worden. CAIRO. President Anwar Sadat heeft het ontslag aanvaard van ge neraal Mohammed Achmcd Radek als vicc-premier, minister van oorlog en bevelhebber van de strüdkrach- ten, zo maakte het Egyptische pers bureau voor het Midden-Oosten don derdag bekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3