HUUIE „NIEUWBOUW" EN „VERVREEMDING" IN DE WESTHOEK Vereniging Milieuhygiëne eist meer zekerheid bij de kerncentrale Borsele AGENDA DE AANKOOP VAN LANDGOEDEREN Rijn weer zouter Jongeman redt kind e i n d e I ij k LAATSTE NIEUWS Volop bouwactiviteiten DE SENSATIE VAN DIT JAAR! KEESBRUSSE CARRY TEFSEN HUGO METSERS ft Villa's aan de Rooiedal (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BTJRGH, 26-10. By het doorkruisen per auto, per fiets of met de „benen wagen" van de fraaie Westhoek valt het op dat de aannemers het druk (blijven hebben. Overal schieten de landhuizen (de een al groter en luxueuzer dan de andere) uit de grond. Onwillekeurig denkt men dan terug aan „vroe ger" toen er vrijwel niet gebouwd werd. Mocht dit wel het geval zijn, dan was het een soort „wereldgebeuren", en stonden belangstellenden te kyken bij het optrekken van een huis voor een arbeider of een wat groter type voor een landbouwer of middenstander. Men moet toch wel respect hebben voor die arbeider, die met zijn f 1,75 per dag nog kans zag om met hulp van geleend geld van zijn werkgever, een eigen huisje (kosten circa f 2000) te laten bouwen, en met regelmatige aflossingen de leningen na éen aan tal jaren ongedaan wist te maken. Talloze - voorbeelden staan er in Haamstede en Burgh, trouwens averal op Schouwen-Duiveland. Doch er was toen nog'geen televisie, geën brommer, geen auto of radio die nu voorrang hebben boven een eigen huis in deze moderne tijd van ruim telijke ordening. Het is typisch dat bijna alle nieuw bouw, zoals bijv. in plan Zuid-West te Haamstede, op een paar uitzonde ringen na, woningen voor huurders zijn. De Vroonweg Heel anders ligt de situatie bijv. in het uitbreidingsplan aan de Vroon- weg, waar een geheel ander genre huizen wordt gebouwd. Het zijn de zelfstandigen uit de omgeving Rand stad, die het zich' kunnen permiteren er een tweede huis bij te bouwen. Indien de verbinding via de Grou- wersdam op Voorne en Putten ver beterd zal zijn zullen veel stedelin gen elke avond naar hun huis op Schouwen terug kunnen keren, want de afstand zal dan slechts drie kwar tier bedragen. Evenwel, niet alleen aan de Greve- lingen-, de Delta- en de Oosterschel- deweg verschenen moderne bunga lows, maar ook in Westenschouwen in het uitbreidingsplan Hogeweg. Speciaal in de buurt van het Hoge Hillebos wordt druk gebouwd en 1 kapitale bungalows of landhuizen verrijzen. De W. G. Bootlaan is even eens vol gebouwd; binnenkort zal het restant bouwgrond aldaar bebouwd worden. En dan wordt hier en daar nog eens een openliggend stukje bouwgrond benut om de aanblik te „vervolmaken' zodat ook daar de zaak „vol" is. En dan komt men plotseling tot de ontdekking dat de structuur van het „eigen dor" bezig is te verdwynen en het merendeel van de medebewoners „volkomen vreemd" is. Vroeger ken de men iedereen. Als dorpeling krijgt men steeds meer het gevoel silaan aan het „versteedsen" te zyn. En onwillekeurig gaat men er aan gewennen. Een groet van een dertig, veertig jaar geleden werd altijd be antwoord met een knik of een „jeu" Advertentie DEN HAAG. 26-10. De eventuele aankoop door de staat van de land goederen Het planken wambuis. Huis ter Heide en Amerongsc berg UNITAS zal gecoördineerd geschie den. Die coördinatie berust bij het de partement van landbouw. Dit is woensdagmorgen besloten tijdens een vergadering van de commissa ris der Koningin in Gelderland en vertegenwoordigers van de departe menten van landbouw en CRM, na- moeilijkst te besturen gemeenten van ons land. Van oktober tot mei zijn het slechts 40Q0 mensen die de aan dacht vragen, doch in het badsei zoen loopt dit aantal uif naar circa 50.000. Andere badplaatsen hebben hier ook wel mee te maken doch niet in die mate, want niet voor niets is Westerschouwen de derde bad- paats van Nedeland geworden. Landelijkheid verdwenen Het oude, landelijk aspect van de Westhoek is echter verdwenen. Boomgaarden verdwenen, de water vegetatie vermindert elk jaar en zelfs de agrariërs kunnen niet meer rond komen zonder de inkomsten van het plaatsen van enkele cara vans. De bewoners de moderniteit wel wat gelaten over zich heen ko men omdat het niet anders kan. Het strand is zo enorm groot dat we rus tig' een nog groter aantal badgasten kunnen verwachten, doch dan wel op die plaatsen waar nog bijna nie mand komt. MIDDELBURG, 26-1Q. pe Verepiglng Milieuhygiëne Zeeland vindt dat de kerncentrale bij Borsele, die medio 1973 bedrijfsklaar is, niet in gebruik mag komen voordat er een afdoende oplossing is gevonden voor de noodkoelsy- stemen. By de werking van de bestaande noodkoelsystemen is volgens de voorzitter van de V.M.Z. geen afdoende zekerheid gewaarborgd. of een „besjoer". Momenteel sla men acht van de tien keer een modderfi guur als men iemand groet want het haastige; stadse van die mensen kent geen wedergroet., fiet-is. in de winkels al precies eender want een praatje, zpals vroeger- is, er niet meer bij. Snel boodschappen doen, de kof fer-van de" auto open en iiaa'r de tweede woning om uit të fusten van de- vermoeienissen - van een drukke Week in het gevoel' van dë grote stad. - Dit is écht geen artikeltje ip mi neurstemming, doch het hangt nauw samen met de moderne leefwijze en de veranderingen die zijn opgetre den. De tijd van het varken, de geit, de chocolademelk en het „peemes" zijn voorbij en dagelijks worden we nu geconfronteerd met uitlaatgassen van auto's en brommers, met vreem de mensen en het valt wel eens moeilijk om het te aanvaarden. Het is echter niet anders en we zyn op pad om een onderdeel van een grote stad te wórden, zoals Schuddebeurs (maar dan heel klein) vroeger een uitgaansoord of bouw oord was voor Zierikzee. Natuurlijk zijn er voordelen aan de vervreemding. Diverse aanne mingsbedrijven floreren; de midden stand vaart er wel bij en toevoerbe- drijven wrijven zich eveneens in de handen. Een nieuw beroep dat al flink ingevoerd is in de Westhoek is tuinaanleg, want bij een nieuwe villa of bungalow hoort een fraaie tuin, die ook onderhouden moet worden. Telefoongids De vervreemding uit zich tevens in de telefoongids. Namen waar nog nooit iemand van gehoord heeft prij ken nu onder Burgh of Haamstede en het adres maakt snel duidelijk, dat het om iemand gaat die een tweede woning heeft neergezet. Merkwaardig is het dat ondanks het grote aantal nieuwe woningen, de bevolkingsaanwas verhoudingsge wijs klein blijft. Westenschouwen, ën vooral Burgh en Haamstede hebben ruimte genoeg voor mensen, die zich hier voor goed willen vestigen, doch dat zal een verbindingskwestie blij ven vanaf Rotterdam via de Brou- wersdam. In deze foute zitten nog te veel haken en ogen. En zij die zich hier vestigen zijn meestal wat oude re mensen wat zich uit in het aan tal schoolkinderen, dat nauwelijks toeneemt. Burgemeester H. P. Everwijn heeft het heft in handen van één der Lc landbouwbegroting tuurmonumenten en het Gelders Landschap. Aldus heeft minister Lardinois woensdagmiddag meegedeeld tijdens de eindstemming, in de Tweede Ka mer, over de landbouwbegroting 1973. In de nacht van dinsdag op woensdag zei de bewindsman bij zijn beantwoording van de vragen van kamerleden, dat de staat bereid is tegen redelijke prijs de landgoede ren te kopen. Op de begrotingen van landbouw en CRM is geld beschik baar. De kerncentrale moet gecontro leerd worden door een team van ge kwalificeerde onafhankelijke des kundigen, bijv. van een instituut zo als T.N.O., vindt het bestuur van de V.M.Z. De vestiging van de kerncentrale nabij Borsele is volgens de vereni ging een paniekbeslissing geweest. Zij vindt het bovendien onaanvaard baar dat deze kerncentrale midden in een industriegebied, er zelfs bijna aan vast is gebouwd. Ook vreest de V.M.Z. dat het water van de Wester- schelde door de beperkte eb en vloedstroming sterk radioactief zal worden. Tekorten in jeugd-gezondheidszorg DEN HAAG, 26-10. - De gezond- heidszorg voor de jeugd heeft nog vele tekorten. De ontwikkeling van gezond gedrag moet van het begin af aan in de totale opvoeding van het kind zijn opgenomen. Binnen het ba sisonderwijs dient daarom aandacht te worden besteed aan de zorg en verantwoordelijkheid voor eigen en andermans gezondheid. Dit zou geen apart vak moeten zijn, maar binnen alle lessen een plaats dienen te heb ben. Dit is de strekking van twee rap porten over jeugdgezondheidszorg en opvoeding daarin dié in Den Haag openbaar zijn gemaakt. „Progressieve Drie" sluiten (leur voor de K.V.P. EMMEN. 26-10. PvdA-voorzitter André, van der Louw meent dat sa menwerking van de progressieve drie (PvdA, D'66 en PPR) na de komende verkiezingen met de KVP, is uitge sloten. Op een verkiezingsbijeen komst in Etnmen zei hij donderdag avond, dat er na 29 november geen regering zal komen waarin de PvdA, D'66 en PPR zullen samenwerken met de confessionele partijen KVP, ARP en CHU. Het conflict in het Ziekenhuis te Eindhoven UTRECHT, 25-10. De federatie van verplegenden en verzorgenden, waarin de drie beroepsorganisaties samenwerken (23.000 leden) heeft woensdag in een telegram aan het bestuur van het Eindhóvense Bin- nenziekenhuis diepe bezorgdheid uit gesproken over het conflict tussen de medische staf en hartchirurg dr. P. van der Schaar. De federatie stelt dat het conflict de belangen van de patiënten en die van de betrokken verpleegkundigen ernstig schaadt. Zij vertrouwt erop dat het bestuur al die maatregelen zal treffen die zullen kunnen leiden tot een snelle oplossing van het con flict. Afschriften van het telegram zijn gestuurd aan minister Stuyt van volksgezondheid, de 'inspecteur van de volksgezondheid in Brabant, de Landelijke Specialisten Vereniging en de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. Tricobest Tilburg sluit TILBURG, 26-10. Tricotbest N.V. heeft besloten het bedrijf in Tilburg te sluiten. Het besluit is genomen in verband met „structurele verande ringen in de kousenmarkt", zo deelt Tricotbest mee. Met' de vakbonden is een regeling voor afvloeiing ge troffen. De verkoopactiviteiten wor den onveranderd voortgezet vanuit het al in juni dit jaar van Best naar Den Haag verplaatste verkoopkan toor. Overval op hotel in Amsterdam AMSTERDAM, 27-10. Twee be- snorde mannen met een donker uiter lijk hebben vrijdagmorgen rond kwart voor drie het hotel „De 1' Eu rope" in het centrum van Amster dam, dreigend met een pistool en een mes, overvallen en er de kas en de brandkast leeggehaald. Na hun bin nenkomst boeiden zij een 19-jarige kelner, openden de kassa waarin ook de sleutel van de brandkast lag en verdwenen met de buit in een groene auto. Volgens de nachtwaker van het hotel zat er in de kassa ongeveer 2500 gulden en in de brandkast een nog niet nageteld bedrag tussen de 10 en 20.000 gulden. Regen faillissementen in derde kwartaal '72 DEN HAAG. 26-10. In het derde kwartaal van dit jaar zijn 672 fail lissementen uitgesproken tegen 620 in dezelfde periode van vorig jaar. Dit is een stijging van 8 procent. Een cn ander blijkt uit de zojuist gepu bliceerde voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De maandcijfers van het derde kwartaal waren: in juli 181 faillisse menten, in augustus 229 en in sep tember 262 (vorig jaar 150, 221 en 249). Demonstratie wijkverpleegsters UTRECHT, 26-10. De besturen van de beroepsorganisaties van verpleeg kundigen hebben hun leden in de maatschappelijke gezondheidszorg opgeroepen, op 31 oktober 's morgens naar het ministerie van volksgezond heid iri Leidschendam te komen. Daar zal aan de direcieur-generaal van de volksgezondheid de petitie worden aangeboden die op 25 sep tember tijdens de door 2000 werkers uit de maatschappelijke gezondheids zorg bezochte manifestatie in Den Bosch is opgesteld en getekend. De manifestatie was belegd om het Ne derlandse volk duidelijk te maken, dat de thuisgezondheidszorg in ge vaar is, onder méér door besnoeiin gen in de rijksbegroting. DEN HAAG, 26-10. Terwijl de mi nisters van de Rijnoeverstaten don derdag op de Haagse conferentie hun hoofd bogen over de kwestie van de verzilting van het Rijnwater, is het zoutgehalte van de Rijn inmiddels gestegen tot 350 milligram per liter. Dit is o.a. het gevoig van de lage waterstand.. De afgelopen jaren nam het -ge middelde zoutgehalte van het Rijn- watèr steeds toe. In 197J werd een gehalte van 232 milligram gemeten. Het jaar daarvoor bedroeg het ge middelde nog slechts-134 milligram. Veel militairen verre van schoon ASSEN, 26-10. De lichaamreinheid van. de militairen vertoont een da lende tendens. Er worden steeds meer gevallen geconstateerd van on verzorgd haar, slecht gebit, vuile handen, voeten èri nagels. Schaam- luis, schurft en het dragen van vuil ondergoed. Dit zegt luitenant-generaal F. E. Mèijnderts, commandant van het eerste legerkorps, in een brief aan de onder hem dienende militairen. De toestand is vólgens de generaal niet vérontrustend. Ér moet echter aan dit vraagstuk aandacht worden be steed, vooral omdöt slechte persoon lijke hygiëne een bron van ziekte kan vormen. Sneller nuchter met druivensuiker LONDEN, 26-10. - Ontnuchtering van stomdronken personen kan door injectie met druivensuiker, en ook wel met mondelinge toediening, met 25 procent worden versneld. Tot deze slotsom zijn drie Britse artsen gekomen, die hun resultaten van hun experimenten hebben gepu bliceerd in het jongste nummer van het medisch weekblad The Lancet". WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 28 en zondag 29 oktober Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Geer. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. uölll5)-1280, neemt waar voor dokter Terpstra en dok ter Simons. De weëkeinderdienst voor de West hóek en Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter J. N. T. de Bruin, Bruinisse, tel. (01113) 1280 neemt waar voor dokter Speelman. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114)-1388. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter en dokter Visser. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele- foon(01112)-341, heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts J. Minderhoud, Middel, harnis, tel. (01870) 2897 heeft dienst voor Schouwen-Duive land en Goeree-Overflakkee. De weekeindedienst gaat in zater dagmorgen na 9.00 uur. Vrijdag 27 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, Natuur- en Vogelwacht. Concertzaal, 20.00 uur, Hoofdstad Operette presenteert „lm Weissen Rössl", (Z.V.U.) Zaterdag 28 oktober Zierikzee Sportcentrum „Onderdak", Zeeuwse kampioenschappen badminton voor senioren. Excursie Jeugdvogelwacht naar Kre- kengebied; vertrek 13.30 uur Kraan plein, 14.00 uur Nieuwe Dijk, O u werker k. Brouwershaven Soosgebouw, discobal en platenbeurs jeugdsociëteit „Zenith" Maandag 30 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur verkiezingsbijeenkomst A.R.P. Dinsdag 31 oktober Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, openbare verga dering gemeenteraad. Vrijdag 3 november Burgh Kantine sportveld, 19.30 uur, verga dering sportvereniging DFS. Dinsdag 7 november Zierikzee Concordia, 19.30 uur, verkiezingsbij eenkomst DS'70. Donderdag 16 november Zierikzee Huis van Nassau, (tweede) ZVU-cur- susavond binnenhuisarchitectuur. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE tel. (01110) 2770 brengt Zaterdag 28 oktober maandag 30 oktober dinsdag 31 oktober woensdag 1 november FILM DIE IEDEREEN ^HZIEN MAG WIM VERSTAPPEN produtdi» PIMDELA PARRAJR. Voorverkoop telefonisch en aan de kassa op de dag van de voorstelling van 11-12 uur. Toegang 18 jaar. ZIERIKZEE. Het jongetje Danny de Looze uit de De Jongestraat te Zierikzee had het ongeluk in de Nieuwe Haven, ter hoogte van het Sas, tewater te ge raken. Ter plaatse liggen aangevoerde zandhopen en het spelen hierop - zo bleek - is niet ongevaarlijk. Het knaapje (4) begon te glijden en kwam in de haven terecht. Zijn hulpgeroep werd opgemerkt door André Achterberg (16) in de St. Domusstraat, die onverwijld het water in dook en het genoegen mocht smaken het ventje te redden. Juist een dag tevoren (of het ook nuttig is!), had André in het zwembad „Onderdak" zijn diploma reddend rtvem- men." gehaald. De foto toont redder en geredde, samen op het veilige droge. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbade). President Kekkonen uit Amsterdam vertrokken AMSTERDAM, 27-10. rresident Urho Kckkoncn van Finland is he den. vrijdagmorgen. te gen 10.00 uur vertrokken uit Amsterdam op weg naar het vliegveld Ypenburg, van waar dc thuisreis zal worden aan vaard. By het koninklijk paleis op dc Dam werd hem onder andere uitge leide gedaan door burgemeester dr. I. Samkaldcn van de hoefdstad. Prinses Irene nit liet ziekenhuis NIJMEGEN, 27-10. Prinses Irene zal dinsdag 31 oktober het St.-Rad- boutzickcnhuis in Nijmegen kunnen verlaten. Ook haar echtgenoot, prins Carcl Hugo, wordt die dag uit het ziekenhuis ontslagen, zo deelt een vocrllchtingsfunctionarls van het St. Radboudziekenhuis mede. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2