^ÜDie éne druppel Gematigd gejuich over Europese mijlpaal ifgtlBsriftogaj. (en nog een extra dag op wereldspaardag 30 oktober) RaiffeisenbankQBoerenleenbank BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Wereldvoetreis eindigt in drama Greep in kassa sparen doet u bij de Borsele is tegen nieuw industrie-gebied Zendtijd partijen voor de verkiezingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 oktober 1972 Nr. 21173 Advertentie De Europese topkonferentie was, als men president Pompidou wil ge loven, een mijlpaal - haast zo be langrijk als die van 1958. Zijn kol- lega-regeringsleiders uitten niet zo'n geweldige geestdrift voor eigen pres taties, maar een algemene tevreden heid straalde wel uit de officiële verklaringen. De resultaten van de Parijse bij eenkomst verdienen geen overdre ven loftuitingen. Het voornaamste waarover men het eens bleek is dat bepaalde zaken voor een al vastge stelde datum moeten zijn opgelost. Over het hoe van die oplossingen - en dat is toch ook wel van belang - was niets te vernemen. En in de hele geschiedenis van de E.E.G. is het be rucht hoe men zichzelf onder de dwang van een tijdslimiet stortte in krankzinnige marathonvergaderingen waardoor desnoods symbolisch de klok werd stilgezet. Niemand zal graag beweren dat dit de ideale me thode is om een kompromis te vin den voor met elkaar strijdige ideeën. Voor 1 januari 1980 zal het geheel van politieke betrekkingen tussen de leden-staten samengepakt moeten zijn in een Europese unie. In deze titel zelf is het begrip politieke unie angstvallig vermeden, al gaat het daarover wel. En op dit punt is al zo het een en ander afvergaderd, zon der dat de eensgezindheid erg in het oog sprong. Er zijn zelfs een paar punten die thans reeds aan de orde waren, zoals de stichting van een politiek sekretariaat - een heet hang ijzer waaraan ook ditmaal niemand zijn vingers wilde branden, zelfs de Fransen niet, hoewel die over de ves tigingsplaats van dit sekretariaat zo'n heibel hebben gemaakt dat de Pa rijse konferentie er op dreigde af te springen. Europeser denken Zo is vrijioel alles in het midden gelaten. Aanbevelingen, bv. van Ne derland, om de ontwikkelingslanden meer kans te geven „bewerkte pro- dukten" in de gemeenschap in te voeren, komen in het slotkommuni- qué nog wel voor, maar zo vaag dat niemand er nog een echte belofte in terug kan vinden. KABOEL, 25-10. Een poging van twee Amerikaanse broers om voor het kinderfonds van de Verenigde Naties om de wereld te wandelen is in Afghanistan geëindigd met de gewelddadige dood van een en ver wonding van de ander. John en David Kunst uit Waseca in juni 1970, alleen vergezeld van een ezeltje voor het dragen van hun bagage, vertrokken. Ze wilden op hun reis geld voor het kinderfonds van de Verenigde Naties inzamelen en hadden er al bijna 12.000 kilome ter door de Verenigde Staten, Spanje Frankrijk. Italië, Zuidslavië, Bulga rije, Turkije en Iran opzitten. In Afghanistan gebeurde het dra ma. Zaterdagochtend vroeg werden John en David Kunst in Sarobi, op 110 kilometer van de Afgaanse hoofdstad Kaboel, door twee gewa pende mannen overvallen. De ban dieten bonden hen aan elkaar en schoten op hen. John, die in 1970 af studeerde aan de universiteit van Minnesota, werd gedood. David wist zich van het touw te bevrijden en werd gewond midden op de hoofd weg aangetroffen. Hij is herstellende in de kliniek van de Amerikaanse ambassade in Kaboel. ZIERIKZEE. Maandagmiddag kwa men twee personenwagens in bot sing op het punt Westbrug-Laah van St. Hilaife. Omstreeks half drie ver zuimde de bestuurder J. J. v. d. H. uit Kerkwerve komende van de Westbrug de doorgang vrij te laten voor de over de Laan van St. Hilaire rijdende heer L. A. de G. uit Zierik- :ee. De botsing diedaardoor ont stond bleef beperkt lot materiële schade aan de betrokken auto's, per soonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Wel is een aantal principiële uit spraken gedaan, zoals over de gro tere kontrolerende bevoegheid 'van het Europese Parlement, maar voor lopig is men daarmee niet verder dan dat enige instituten aanbevelingen mogen doen. Hoe de uiteindelijke be slissing uitvalt mag men raden. Be strijding van de inflatie, werken aan een Europese Ekonomische en Mo netaire Unie e.d. voornemens meer noemen een doel bij naam - vecht partijen over de inhoud zijn uitge steld tot later. Het verheugendst in het totaal van de uitspraken is nog dat men zich kennelijk bewust is dat de idee van Europa meer by de mensen moet gaan leven en daar iets aan wil doen. En dat men daarbij meer denkt a,au uitbouw van gemeenschappelijke re gelingen en minder, zoals de Fransen, traditioneel deden, aan daarvan iet wat losstaande intergouvernementele regelingen. Dit is een aanduiding dat de regeringsleiders toch Europeser denken dan was gevreesd. Maar voor men te hard gaat jui chen mag wel even worden afge wacht hoe na het aankondigen van de doeleinden gebekvecht wordt over het verwezenlijken ervan. Turk in Leiden vermoord door 14-jarige landgenoot LEIDEN, 24-10. Enkele uren, na dat de 14-jarige Turkse jongen E. K. in Leiden dinsdagavond zijn 36-ja- rige landgenoot S. Akbryik met min stens zes kogels had doodgeschoten, kon de Leidse politie hem arreste ren. Toen hij in de buurt van zijn wo ning in de binnenstad, waar hij woont met zijn vader, moeder en enige broers, werd aangehouden, had hij het pistool van het kaliber 7,65 mm nog in zijn bezit. Om tien voor zes heeft de jongen op de Oegstgeesterweg van zeer kor te afstand de kogels op het lichaam van de fabrieksarbeider afgevuurd. Een getuige, een Nederlander, kon een signalement geven. Wijziging opschrift van zilveren tientje DEN HAAG, 25-10, Het opsctiritt op het zilveren tienguldenstuk uit te geven bij de gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum van ko ningin Juliana - zal worden gewij- zgd. De oorspronkelijk daarop voor komende datum van 6 september (de dag van de inhuldiging) zal worden gewijzigd in 4 september, de dag waarop de koningin de regering aan vaardde op het ogenblik dat koningin Wilhelmina afstand deed van de troon. Staatssecretaris Van der Stee (fi nanciën) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. NIEUW-BEIJERLAND, 25-10. Een onbekende man heeft in een radio zaak te Nieuw-Beijerland een greep in de kassa gedaan en is met circa f 300,- verdwenen. De politie kon de dader met zijn helper kort na het gebeurde in Rotterdam aanhouden. l mmm êlmt «ratHJ® waarbij opgenomen Wereldspaardag Maandag is het Wereldspaardag. Om u er aan te herinneren hoe belangrijk sparen is, voor uzelf, uw kinderen, uw gezin. Voor nu en later. En daar kunt u nu al een goed begin mee maken. Bij de Baiffeisenbank/Boerenleenbank. Waar u uit 3 verschillende mogelijkheden de spaarvorm kunt kiezen die u het beste past Er zijn 3000 vestigingen in Nederland, dus is er ook bij u wel een in de buurt. Doe, wat 6 miljoen mensen ook at doen: sparen bij de Raiffeisenbank/Boerenleenbank, de bank voor iedereen. Gemakkelijk dichtbij. de bank voor iedereen 3000 vestigingen Kosten van leesstof WASSENAAR, 25-10. Het Ne derlandse gezin besteedt ge middeld 485 guldenper jaar aan leèsstof. Het meeste wordt besteed aan dagbladen, name lijk 215 gulden per jaar. Voor tijdschriften wordt jaarlijks gemiddeld 155 gulden uitgege ven en aan boeken besteedt men gemiddeld 115 gulden per jaar. De voorzitter van de N.O.T.U. (Nederlandse Organi satie van Tijdschrift-Uitgevers) mr. L. van Vollenhoven, heeft deze cijfers dinsdag in de jaar vergadering van zijn vereni ging genoemd. Maandelijks, aldus de heer Van Vollenho ven, worden 44 miljoen tijd schriften verkocht. De omzet van de Nederlandse tijdschrif tenpers heeft in 1971 550 mil joen gulden bedragen. Hiervan was 295 miljoen gulden de op brengst van verkochte exem plaren, terwijl de advertentie omzet 255 miljoen gulden be droeg. BORSSELE 24-10. Alle leden van de gemeenteraad van Borsele (Zuid- Beveland) zijn tegen de aanleg van een nieuw industriegebied, aangeduid met „Sloe twee" dat ten oosten van het huidige industriegebied („Sloe één") zou moeten komen. Dat bleek dinsdagavond tijdens de behandeling door de raad van de beleidsschets Borsele 1972. Burgemeester en wethouders heb ben de beleidsschets samengesteld op basis van een bevolkingsonderzoek. Daarbij sprak 83 procent van de bevolking zich uit tegen uitbreiding van de petrochemische industrie, 66 procent meende dat, als er dan toch een uitbreiding van de industrie moet komen, deze arbeidsintensiever moet zijn. Flitsen uit het buitenland TEL AVIV. De Arabische terreur organisatie „Zwarte September" be raamt volgens Israëlische persbe richten aanslagen op Palestijnse lei ders die voor gematigd doorgaan. CAIRO. De Noofdjenmenitische delegatie bij de vredesonderhande lingen in Cairo heeft een Zuidjeme- nitisch plan voor een geleidelijke eenwording van de twee staten af gewezen. SEOEL. De Zuidkoreaanse autori teiten hebben verboden campagne te voeren voor of tegen een wetsont werp tot wijziging van de grondwet, waarover volgende maand een na tionaal referendum zal worden ge houden. PEKING. Miljoenen afgestudeerde middelbare scholieren in de Chinese Volksrepubliek worden na hun stu die in de overbevolkte steden over gebracht na,ar het plateland, meer in het bijzonder naar de aan de Sowjet- Unie grenzende provincies. LUSAKA. Meer dan 10.000 Jeho va-Getuigen en leden van de „Wachttoren Bijbel-gemeenschap" zijn uit Malawi naar het buurland Zambia gevlucht, omdat ze zich in Malawi bedreigd voelen. NEW ROCHELLE. De polity van New Rochelle, in de Amerikaanse staat New York, heeft maandag op een parkeerterrein een jongeman met een geweer met afgezaagde loop gearresteerd, kort voordat president Nixon (op verkiezingstournee) daar langs zou komen. LONDEN. Koningin Elizabeth van Engeland en de Westduitse bonds president Gnstav Heineman hebben de ontluikende Engels-Duitse vriend schap een ondergrond gegeven met het prezen van hun „gezamenlijk avontuur in een nieuw, uitgebreid Europa". DURBAN. In de Zuidafrikaanse havenstad Durban zijn meer dan 2.000 neger-arbeiders in staking ge gaan uit protest tegen de reorganisa tie van hun werk. De reorganisatie houdt in dat ze meer dan 12 uur per dag moeten werken tegen een week loon van ongeveer 30 gulden. MAIDSTONE. De 48-jarige Willi am Vassall die in 1962 tot gevange nisstraf werd veroordeeld wegens het doorgeven aan de Sowjet-Unie van geheimen die hij verkreeg als ambtenaar in het ministerie van ma rine, heeft op erewoord de gevange nis van Maidstone verlaten. HILVERSUM, 25-10. In het kader van de komende Tweede Kamerver kiezingen zullen de politieke partij en, die in alle kieskringen een lijst uitbrengen, twee maal tien minuten radio- en twee maal tien minuten televisiezendtijd toegewezen krijgen. Deze verkiezingsuitzendingen, die dagelijks plaatsvinden in de periode voor de verkiezingen, zijn voor de radio vasgesteld van 19.20 tot 19-30 uur op Hilversum 1 en van 19.19 tot 19.29 uur op Hilversum 2 en vóór dc televisie van 18.40 tot 18.50 uur op Nederland 1 en voor het laatste jour naal op Nederland 2. De normale uitzendingen voor de politieke partijen komen daarmee te vervallen. Alle partijen, die zendtijd krijgen toegewezen, zullen hun pro gramma eenmaal via Hilversum 1 en eenmaal via Hilversum 2 uitzenden, resp. eenmaal via Nederland 1 en eenmaal via Nederland 2. Dc rege ringscommissaris voor de omroep heeft dit aan het NOS-bestuur (dat komende vrijdag voor de eerste maal in het openbaar vergadert) medege deeld. De meeste fractieleiders waren het evenmin eens met een verdere uit breiding van het gebied Sloe één ten oosten van Borsele. Men vreest ech ter dat de beslissing van rijk en pro vincie anders zal zijn dan de bewo ners van Borsele wensen. Alle fractieleiders spraken zich ook uit tegen dè bouw van eén tweede kern centrale in Sloé één. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK 18 Terwijl hij naar huis reed, vroeg de jongen: „Tevreden, prul? Heb ik de eerste prijs?" „Met lof", antwoordde ze, vol over tuiging. „Blijf zo, dan wil ik vaker met je de stad uit. Zodra je aan mc gaat wriemelen, zeg ik: dag Bas, en besta je niet meer voor mc. Gesno pen, Beer?" Hij legde even zijn zware hand op haar knie. „Volkomen, prul. Het is een hele opgaaf, die je me. op dc schouders legt, maar jij bent wel dc moeite waard om je wensen te ver vullen". Drie maanden gingen ze samen, toen Bas op een avond uit zijn rol viel. Ze werd kwaad en mepte hem in zijn gezicht. „Wat hadden we af gesproken?" Hij voelde aan zijn wang. dio be gon te gloeien. „Verrek meid. kleed je dan ook niet zo uitdagend! Ik ben geen monnik! Ik wou enkel voelen of het echt was „Het is echt, maar gevoeld wordt er bij mij niet. 't Is, dat je je lot nog toe zo keurig hebt gedragen, anders was ik al verdwenen. Wat wordt het? Afblijven voortaan? Of... Hij boog schuldvol het hoofd. „Jij wint het. dat weet je. Doe voortaan een vest dan. Ik ben niet van steen. We moesten maar gaan trouwen". Ze keek hem enige ogenblikken verbaasd aan. „Hij zegt wat", smaal de ze. „Heb je een huis?". „Dat versier ik wel". ..Hoor hem", lachte ze spottend. „Een huis is geen griet, Maciste. Hoe wil je dat aanleggen?" „Laat dat maar aan mij over. Als jij ja zegt. ben ik volgende week maandag op het woningbureau en breng ze daar aan het verstand, dat ik niet van plan ben lang te wach ten. Bovendien span ik mijn baas cr voor. En anders zoek ik een baan, waar ze me ook aan een huis kun nen helpen. Doen we het?" „Wal?" „Trouwen natuurlijk!" „Kletsika. Ik voel me nog tc jong om te trouwen. Wc hebben het zo (och ook leuk? Of niet soms? Heb je over mc te klagen?" „Ja". Ze draaide zich verbaasd naar hem toe. „Nou moe.waarover? Vertel op". „Ik mag niks bij jou". Geruime tijd keek ze hem aan. toen brak ze in een schaterlach uit. „Die beer.... die ai*me beer. Heeft een meisje en mag niks bij haar". Ze greep hem bij zijn forse schouders en hield die met haar smalle handjes stevig vast. „Moet je eens goed naar me luisteren, knul. Als ik tegen je zeg: oké, kleed me maar uit en ga je gang, dan heb je in een mum van tijd genoeg van me. Dan ben ik de zoveelste trofee aan je zegewagen. En denk je daarna met voldoening: ziezo, het is me gelukt, ik heb haar versierd. Dat zal ongetwijfeld je ijdelheid strelen cn je doen denken, dat iedere vrouw voor jouw machti ge postuur en de daarbij behorende charmes zal bezwijken. Merci, beer. maar ik ben net toevallig even an ders dan al die gekke grieten, die zich door jou lieten nemen. Bij mij is hc( alles of niks. is je dat duide lijk?" „Nou .ik wil toch met je trouwen?" Zc zuchtte. „Jij hebt enkel zin in me. zoals je zin had in al die andere meiden. Maar dat is geen liefde, stommerik. Als jij wilt. dat ik zoveel van je ga houden, dat ik tenslotte ze,g: oké. we gaan naar het stadhuis, halen daar ons boterbriefje cn daar na mag je naar believen met me rollebollen.moet je tonen een ke rel te zijn. Een vent, die zich kan be heersen. Ook als ik een bloesje aan heb dat een beetje uitgesneden is. Dat is nu juist de kunst, krachtpat ser. Een piano optillen en in je auto zetten is voor jou misschien een pcu- le schilletje, maar van mij afblijven tot het moment, dat ik daarvoor toe stemming geef is iets. waarvoor je wilskracht nodig hebt. Dat is iets an ders als lichaamskracht. Als jij die opdracht kunt vervullen, zal ik jc geleidelijk aan met andere ogen gaan bekijken en dan belaat de mogelijk heid. dat ik uiteindelijk ja ga zeggen op je huwelijksaanzoek. Tot zolang moet je geduld hebben en als je dat niet kunt opbrengen, zeg dan maar aju en zoek een ander, die misschien toeschietelijker is. Maar aan mijn lijf geen flauwekul zolang wc verke ring hebben". Hij keek haar aan en begon lang zaam te lachen. „Ergens heb je na tuurlijk gelijk, prul. Ik ben al lang verloren en dat weet je. zodat jc er handig gebruik van maakt. Ik ben verkikkerd op jc cn daarom uil ik je niet loslaten, snap jc? Nooit ge dacht, dat zo'n klein prulletje als jij me nog eens zou kunnen temmen". Ze vertederde cn nam dc reus in haar armen, terwijl ze hem dicht te gen zich aandrukte en kuste. „Je bent een hardstikke fijn jong, maar blijf met je kolenschoppen voorlopig nog van me af. Dan rooien we het op de duur wel samen". (wordl vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7