Geld nodig? Binnen 'n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van de NMB BURGEMEESTER SCHOU WENAAR SPRAK VOOR AFDELING BROUWERSHAVEN BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Ds. A. Vreugdenhil met emeritaat STREEKNIEUWS deurloo Wilde staking in Bremen Summer al geproefd? S Belangrijke functie voor Grevelingenmeer BROUWERSHAVEN, 26-10. De afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield dinsdagavond in het Jeugdgebouw een druk bezochte by eenkomst onder leiding van de presidente, mevr. Van Putte. Een bijzonder woord van welkom richtte de presidente tot burgemeester A. F. Schouwcnaar die deze avond een praatje hield over het onderwerp „Hoe het er in de toekomst op Schouwen-Duivcland waarschijnlijk uit zal zien'. Na de causerie van de burgemeester vertoonde het lid mevrouw Jansen-Glas een dia-serie over „hoe het vroeger was". (Van 1949-1952 te Nieuwerkerk) Bij het begin van de bijeenkomst werden eerst nog enige mededelin gen gedaan, o.a. inzake de aanstaan de studiedag te Goes, die zal gaan over het voortgezet onderwijs. Ge wezen werd ook op de cursus poli tieke vorming die op 26 oktober a.s. te Zierikzee van start gaat. Burgemeester Schouwenaar wees op 't belang van het woord „waar schijnlijk" in de titel van zijn praat je. De huidige ontwikkeling gaat immers zo snel dat mén onmogelijk ver vooruit zien kan. Het gezicht van onze samenleving is de laatste 25 jaar meer veranderd dan geduren de enige eeuwen daarvoor. Was de bevolkingsgroei in 1650 zodanig dat die in 250 jaar verdubbelde, in 1970 was men al toe aan een verdubbe ling in 30 jaar. Getracht moet wor den het leefklimaat goed te houden, veel aandacht wordt opgeëist voor de milieuverontreiniging. In Nederland, het dichtst bevolkte land van Europa, vond geconcen treerde industrievormingsplaats. La ter trachtte men de industrie meer te spreiden, onder andere naar Zee land, maar na een eerste impuls, lukte dat weinig. Schouwen-Duiveland ligt als een oase van groen tussen verschillende industriegebieden nl. in 't noorden de industriegebieden van Zuid-Hol land, in het oosten het Roergebied en in het zuiden België. 'In dit verband gezien zal het Grevelingenmeer on getwijfeld een grote creatieve func tie te vervullen krijgen. In Neder- SPORT VOETBAL Feijenoord- O.F.K. Belgrado 4-3 Feijenoord won gisteravond in de Rotterdamse „kuip" met 4-3 van O. F.K. Belgrado. Feijenoord zal dus met de magere voorsprong van één doelpunt woensdag 8 november voor de Europa Cup III de returnontmoe ting tegen OFK Belgrado in Belgrado moeten spelen. Ongetwijfeld zullen de Rotterdammers in Belgrado an ders voor de dag moeten komen dan gisteravond het geval was. Collecte-weigering voor televisie In hot programma „VPRO-vrijdag' van vrijdag 26 oktober a.s. van 17 tot 19 uur. zal aandacht worden geschon ken aan o.m. dc weigering van de colleges van b. en w. van Brouwers haven. Brulnlsse, Duivcland en Zie rikzee in dc betreffende gemeenten een collecte toe te staan t.b.v. het Medisch Komitee Nederland Vict- Nam. ZIERIKZEE A.R.-verkiezingsbijeenkomst Op maandag 30 oktober a.s. wordt in het hervormd verenigingsgebouw een verkiezingsvergadering belegd door de A.R.-Statencentralc. Als spreker treedt op drs. J. de Koning, lid van de Tweede Kamer. Cursus Politieke Scholing De Ned. Vereniging voor Vrouwcn- bclangcn organiseert politieke scho- lingscurssen in verschillende plaat sen. Daarbij worden andere organi saties mede ingeschakeld. Voor Zee land is dat de Ned. Bond van Plat- land wonen gemiddeld 350 mensen per km2, in Rijnmond zelfs 2100 per km2, op Schouwen-Duiveland 110 per km2. De bevolkingsgroei in Ne derland was de laatste 10 jaren 13J/2 procent, in Zeeland 7,8 procent, op Schouwen-Duiveland 3 procent wat nog te danken is aan geboorte-over schot, want er was een vertrekover- schot van 1200 personen. Vergrijzing Als gevolg van de geringe werkge legenheid trekken vooral de jonge ren weg en dat heeft een vergrijzing van de bevolking tot gevolg. Om Schouwen-Duiveand leefbaar te houden, zou het volgens de heer Schouwenaar gewenst zijn dat er een toename kwam van kleine be drijven en enige schone industrieën. Rijks- en Provinciale-©verheid zou den kunnen steunen met overplaat sing van kantoren, zodat er meer werkgelegenheid zou kunnen komen. Op Schouwen-Duivcland heeft men ook te maken met een „sluie rende" werkloosheid, nl. by econo mische teruggang worden de pende laars het eerst naar huis gestuurd, terwyl bijv. ook de Oosterschelde- werken van tijdelijke aard zyn. Te weinig werkgelegenheid leidt tot ontvolking en dat kan vooral voor kleinere kernen fataal worden, nl. achteruitgang van het onderwys, verenigingsleven moeiyk in stand te telands vrouwen. Er worden vijf scholingsbijeenkomsten gehouden. .De eerste vindt heden (donderdag) plaats in „Mondragon". Diskussie- leidster is mevr. M. J. Keuning-Is- tha. KERKWERVE Vergadering N.C.V.B. De afdeling Kerkwerve van de N.C.V.B. vergaderde op 18 oktober in het Verenigingsgebouw. De presi dente, mevr. Viergever-Legemate, opende met het lat.en zingen van Ps. 68 vers 10 en ging. voor in gebed. De meditatie was uit Joh. 3 vers 1 tot 9: „Welvaart en welzijn". 'Ze heette allen welkom deze avond, ook de heer Koenen, die deze avond sprak over „Organon" te Oss. Dit bedrijf werd opgericht in 1923 door de heer Zwanenberg en is uit gegroeid van 6 man personeel tot 600 man. De mogelijkheden die in het begin van deze eeuw ontstónden om geneesmiddelen, met name hor moonpreparaten te bereiden uit dier lijke organen van slachtvee, was de aanleiding tot oprichting van de N.V. „Organon" te Oss. De dames kregen te horen over hormonen.in het algemeen, over de bereiding van hormoonpreparaten en op de toepassingsmogelijkheden voor de mens, waar deze tekort aan hormonen heeft in welke vorm ook. Aan de hand van dia's werd een beeld gegeven van de laboratoria en fabrieken van de N.V. „Organon", ook de bereiding van geneesmidde len, werd hierbij besproken. De presidente dankte de heer Koe nen voor deze interessante uiteen zetting. Nu het gezamenlijk zingen van Gez. 280, eindigde mevr. Wes- sels met dankgebed. BURGII Winkel verdwijnt Opnieuw krijgt de dorpskern van Burgh een winkel ifiinder. De melk-, groente- en zuivelhandel H. J. v. d. Wekken gaat op in dc grote super markt van de heren Bouwman en Kloet die, zoals bekend, het „Wapen van Burgh" kochten. De bezorging van melk en zuivelprodukten blijft gehandhaafd en dc heer Van der Wekken zal zijn klanten blijven be zoeken. Wat er met de winkel van de heer Van der Wekken gaat ge beuren is nog niet bekend, doch dc kans is groot dat hij verbouwd wordt tot woonhuis. HAAMSTEDE Gereformeerde-Horvormde dienst Op zondag 29 oktober aanstaande worden in de Gereformeerde Kerk alhier twee gezamenlijke diensten gehouden met de Hervormde Ge meente. Dc aanvangstijden zijn, in afwijking van dc gebruikelijke uren. gesteld op 10.00 en 5.00 uur. In dc Ge reformeerde Kerk zal in beide dien sten Vóórgaan ds. W. v. d. Kooij (vie ring H. Avondmaal). houden, de leefbarheid wordt min der als bijv. de. eigen slager of bak ker uit het dorp verdwijnt. Voor Brouwershaven is er echter een lichtpuntje, omdat men Verwacht dat deze plaats in de toekomst een watersportcentrum van allure gaat worden. In de „oude" haven is plaats voor ruim 100 boten, met de tot standkoming Van de „nieuwe" ha ven komen er nog eeys 300 ligplaat sen bij Volgens Rijkswaterstaat zal dit' aantal in de toekomst nog moe ten worden uitgebreid. De recrea tieve explosie kan men niet zonder meer over zich laten1 komen: de voorzieningen moeteft worden aange past, zoals bijv. een grotere rioólwa- terzuiveringsinstalaltie: het moet prettig wonen blijven voor de eigen bevolking en de bezoekers. De presidente dankte burgemees ter Schouwenaar voor zijn prettige uiteenzetting. Na de koffiepauze ver toonde mevr. Jansen-Glas fraaie dia's van het hoe het vroeger was, voorzien van een interessante toe lichting. Tot slot dankte de presidente haar hartelijke voor het gebodene en bood haar een bloemetje aan. Burgemees ter Schouwenaar werd als dank een fles wijn aangeboden. Mevr. v. Putte wenste hierna alle aanwezigen een wel thuis toe en een tot ziens op de fondue-avond op 21 november a.s. WESTERSCHOUWEN Voorlichtingsblad „De Gemeentegids" Dezer dagen verscheen het derde nummer van de tweede jaargang van het voorlichtingsblad van de gemeen te Westerschouwen. In dit nummer een artikel over de bestemmings- planri'en, in aansluiting op het reeds in de Gemeentegids van juni 1972 gegeven overzicht van de voor de ge meente in voor-bereiding zijnde be stemmingsplannen. Verder mededelingen in verband met de aansluiting op aardgas. In Burgh en Haamstede worden mo menteel de aardgasbuizen gelegd. De PZEM streeft er naar de woningen in deze kernen voor het 'a-s. winter seizoen aan te sluiten op het aard- gasnet. In februari-maart 1973 zal met het leggen van de'gasleiding in Renesse e.o. een aanvang worden ge maakt.' Verder in dit nummer een overzicht van de nieuwe richtlijnen algemene bijstandswet, een brand weerrubriek, een bijdrage over de woonwagenbewoners, hét „vinders- recht" en muziekonderwijs. RENESSE Afdeling Noordweile e.o. Plattelandsvrouwenbond Dinsdag 31 oktober wordt in de zaal van restaurant „Rietnisse" een bijeenkomst gehouden van de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Noord weile e.o. Lt. Kooyman van het Le ger des Heils te Zierikzee zal deze avond een causerie houden over het vele en mooie werk van het „Leger". Het ligt in de bedoeling om na de pauze een verkoping te houden van veelal zelfgemaakte produkten, die door de leden ter beschikking zijn gesteld. De opbrengst van deze ver koping komt geheel ten goede aan het Leger des Heils. BRUINISSE lubilcum Middcnstandsbank Een halve eeuw geleden begon de toen 32-jarige M. Krijger te Brui- nisse, na met gunstig gevolg afge legd boekhoudexamen een geslaagde administratieve carrière, als corres pondent van de Boaz Bank te Brui- nisse, later werd de Boaz Bank ge transformeerd tot Nederlandse Mid denstandsbank. De vestiging van de Middenstands Bank in Bruinisse be leeft dus thans haar 50-jarig jubile um. De bank werd later overgeno men door de heer J. M. de Waal. Voor genoemde bank was het jubi leum aanleiding, om nieuwe spaar ders in deze Spuarweck met extra attracties te belonen. Oeganda tvijst ook West-Afrikanen uit DAKAR, 25-10. Oeganda is ook overgegaan tot uitwijzing van men sen uit Wcst-Afrika. Op het vlieg veld van D&kar, dc hoofdstad van Senegal, kwamen dinsdag 31 vrou wen uit Mali en écn uit Senegal aan met hun kinderen. Zij vertelden dat ze drie maanden in een kamp opgesloten hadden geze ten. Hun mannen waren al eerder uitgewezen, nadat zc een maand in een ander kamp hadden doorge bracht. Ze hadden niets mee mogên nemen. Een reden vr>or de maatregel was niet opgegeven. Scheepvaartbericliten Abida, 25-10 t.h. Kaapstad. Acmaea, 24-10 te Wilton. Atys, 25-10 te Mizushima. Diloma, te Rotterdam verwacht. Dione, 5-11 te M. al Fahal verwacht. Krebsia, 25-10 Bukom naar Yoko hama. Vivipara, 29-10 te M. al Fahal ver wacht. Advertentie intermeubelnieuws nieuw aangekomen bielzen salontafels 11 cm dik eikenblad „de meubelshowroom van zierikzee" meelstraat 31 - telefoon 2946 BREMEN, 25-10. In de havens van Bremen zijn woensdag de arbeiders in staking gegaan uit protest tegen een nieuwe arbeidsovereenkomst, die tussen de vakbonden en werkgevers was overeengekomen. In de nieuwe cao wordt het uurloon van de ha venarbeiders van 6,63 mark gebracht op 7,30 mark. Een delegatie van de stakers voert overleg met de be drijfsleiding. Geen Arabieren op receptie van Heineman LONDEN, 25-10. De ambassadeurs van de Arabische landen in Londen hebben woensdag eensgezind gewei- geld de receptie voor het diplomatie ke korps bij te wonen die de West- Duitse president, Gustav Heinemann in het kasteel Windsor gaf, zó is uit welingelichte kring vernomen. De president brengt momenteel een bezoek aan Engeland. De Arabische ambassadeurs had den vorige week hun plan al aange kondigd. Zij wilden er mee proteste ren tegen de „anti-Arabische" maat regelen die in West-Duitsland zijn genomen na de moord op de Isra- ëlismhe deelnemers aan de Olympi sche Spelen. Zwalkende kok stapt over op ander schip KOPENHAGEN, 26-10. Dc 28-ja- rige Deense scheepskok Jörgen Christiansen die er zondagavond in Aberdeen alleen vandoor ging met de trciler Nordkap waarop hy werk te, is donderdagochtend vroeg op 12 myl van de Jutlandse havenplaats Thyborocn aan boord genomen door een ander Deens vissersschip, dat twee man op de Nordkap heeft gezet om het schip thuis te brengen. Christiansen, die ruim drie dagen geen bed had gezien, viel spoedig in slaap. Hij zal in Esbjerg aan land worden gezet. De kok heeft geen versland van navigatie. Wel heeft hy volgens zyn moeder altyd schipper willen worden, maar hy is daarvoor op zijn ogen afgekeurd. Prinses voiul modern ballet mooi DEN IIAAG, 26-10. Prinses Beatrix heeft na dc gala-balletvoorstelling in dc Koninklijke Schouwburg tegen over enkele dansers en danseressen en directeur Carel Birnie van het Nederlands Danstheater bekend dié avond te zyn bekeerd voor modern ballet. Ze was kennelijk onder de indruk van John Butler geraakt van de op voering van het ballet „Carmina Bu- rana" op het gelijknamige scenisch oratorium van Carl Orff De voorstelling werd gegeven ter gelegenheid van het bezoek van pre sident Kekkonen van Finland aan ons land, die wegens een verwonding niet aanwezig kon zijn. Koningin Ju liana, prinses Beatrix, prins Claus, prinses Margriet en mr. P. van Vol- lcnhovcn gingen met velen uit hel gevolg van dc Finse president wel het ballet zien. DEN IIAAG. Dc KVP heeft don derdagnacht dc motic-Andricsscn in getrokken waarin werd aangedron gen op „open" overleg inzake het ambtenaren pcnsiocnverhaal. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is door de classis 's-Hertogenbosch van de Ge reformeerde Kerken in Nederland met ingang van 1 november 1972 emeritaat verleend aan ds. A. Vreug denhil, predikant van de Gerefor meerde Kerk van Vrijhoeve-'s Gre- velduin-Capelle. Arie Vreugenhil werd op 28 mei 1904 te Rotterdam geboren. Hij was eerst vele jaren procuratiehouder bij een vrij grote bank te Rotterdam en diende daarna van april 1949 tot juli 1952 ruim drie jaar de Gereformeer de Kerk van Nieuwerkerk op Schou wen-Duiveland als lerend ouderling4. Na vervolgens ongeveer vier jaar werkzaam te zijn geweest als direc teur van een bijkantoor van dezelf de bank, waarvan hij eerst vele ja ren procuratiehouder was geweest was de heer Vreugdenhil van 1956 tot eind oktober 1965 ongeveer negen jaar directeur van een Vennootschap handelende in elektrische huishou delijke artikelen en op 7 'november1 1965 werd hij ingeleid tot ouderling- hulpprediker van de Gereformeerde Kerk van Zwartewaal op Voorne en Putten. Nadat de heer Vreugdenhil op 21 mei 1969 door de classis Brielle met medewerking van de dep'utaten van de partikuliere synode van Zuid- Holland-Zuid op grónd van art. 6 van de Kerkorde (singuliere gaven) was toegelaten tot het 'ambt van predi kant in de Gereformeerde Kerken in Nederland werd hij na praeparatoir examen ook nog door de classis Brielle beroepbaar verklaard in ge noemde Kerken. Na naderhand op 20 september 1969 nog door de classis 's-Hertogenbosch peremptoir té zijn geëxamineerd en t'e: zijn toegelaten tot de dienst des Woords en tot de bediending der sakramenteri in de Gereformeerde Kerken in Nederland Voor 40 jaar ZIERIKZEE. Met ingang van he den is de verkoopprijs van Texaco- gasoline voor particulieren 17 cent per liter. Bij afneming in bussen 16 cent Ex-texaco pomp. ZONNEMAIRE. Voor de leesgrage mensen is de zending van de cen trale vereniging aangekomen. Vóór allerlei smaak en ontwikkeling. Ta rief 5 cent per leeskaart, 3 cent per wekelijks boek. HAAMSTEDE. Op uitnodiging van de Bond van Nederlandse Huisvrou wen sprak de heer De Wit, ambte naar der PZEM". werd hij acht dagen later op 28 sep tember 1969 door ds. A. J. de Bakker uit Zuidland bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Vrijhoeve-'s Grevelduin-Capelle in de provincie Noord-Brabant. Wij vernemen dat ds. Vreugdenhil zondagavond 29 oktober 1972 om half acht zijn ambtsbediening als dienst doend predikant in de Gereformeer de Kerken in Nederland zal neerleg gen en afscheid nemen van de Gere formeerde Kerk van Vrijhoeve- 's Grevelduin-Capelle, welke hij ruim drie jaar heeft gediend. Na zijn eme ritaat zal ds. Vreugdenhil zich met terwoon vestigen te Rotterdam- Schiebroek en te Roterdam hulpdien sten gaan verrichten. Zondagmorgen 5 november 1972 zal hij daartoe in de Nieuwe Oosterkerk om tien uur worden ingeleid door ds. H. Heule. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kethel en Spaland (wijkgem. Groenoord): P. Magré, zendingspred. met verlof (voorheen te Kameroen) wonende te Oegst- geest; te Hoevelaken en te St. Maar tensdijk: kand. A. Beens, Genemui- den; te Ede: P. M. Breugen, Barne- veld; te Genemuiden, Putten en Voorthuizen: E. M. Bakker, Rijssen. Aangenomen naar Utrecht: drs. A. Noordegraaf, Ede; naar Papendrecht: G. van der End, Zalk en Veecaten, die bedankte voor Harderwijk, Meer kerk, Onstwedde (toez.), Oude Tonge (toez.), Oudewater, Sprang, Veen en Wierder; naar Poederoijen: drs. C. A. van der Sluijs, kand, le Oude Tonge, die bedankte voor Noórde- loos en St. Philipsland. Bedankt voor Enschedé: F. Moll, Schoonebeek. Geref. Kerken Aangenomen naar Maasdijk: S. B. v. d. Molen, Hoogersmilde; naar Zwolle: H. Oldp, miss. pred. wonen de te Baarn. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Hasselt: J. de Feijter, Hoogezand-Sappemeer; te Hoek en Ulrum: J. A. M. Groeneveld, kand. te Utrecht. Crd. Ger. Kerken Beroepen te Boskoop: J. C. L. Star- reveld, Kornhorn. Geref. Gemeenten Tweetal te M-iddelharnis: D. Hak kenberg, Dordrecht en P. Honkoop, Kampen. Beroepen te Capelle aan de IJssel: D. Hakkenberg, die bedankte voor Utrecht. BRUINISSE. Dinsdagmiddag wa ren wij bij het gezonken mosselvaar tuig by Bath. De opvarenden vertel den dat ze ongeveer 20 minuten in angst hebben gezeten voor er hulp op kwam dagen. Toen allen gered waren zonk het schip naar de zee bodem. ELLEMEET. Dinsdag werd in de O.L.-school de ouderavond naar om standigheden goed bezocht. De heer De Engelsman opende' deze samen komst. HAAMSTEDE. De afdeling Weste lijk Schouwen en de Vereninging voor Bloembollencultuur besloten één of twee tentoonstellingen te hou den van de afgesneden bloemeh, in 'de zaal van Hotel Bom. Dit belooft een grote attractie te worden voor Inwoners en vreemdelingen. Bedankt voor Mijdrecht: C. de Ridder, Nunspeet. Oecumenische hulp openl gironummer voor slachtoffers hongersnood UTRECHT, 24-10. De Wereldraad van Kerken heeft alle aangesloten kerken gevraagd geld in te zamelen ter leniging van de hongersnood op Nieuw-Guinea. Er is een bedrag van 100.000 dollar nodig. De Slichting Oeclimeniséhe Hulp aan Kerken en Vluchtelingen heeft haar gironum mer voor dit doel geopend. Bijdra gen kunnen worden gestort op»post- giro no. 5261 ten name van de Stich ting Oecumenische Hulp in Utrecht onder vermelding „Hongersnood Nieuw-Guinea". Advertentie Een persoonlijke lening is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan 't is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 129,50, Een bedrag van 3500,- in 24 keer 171,50. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Nederlandsche Middenstandsbank Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank Aan- en verkoop en bewaarneming effecten bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4