<^ie éne druppel NEDERLANDSE POLITIEK NA 1945 VAN HET VADERLANDSE ERF Ongehoord grote aanvoer van mosselen „Troopship" naar Soedan Bouwbonden willen en beter pensioen 40-urige werkweek Aanslag op relikwie te Turijn .won- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 oktober 1972 Nr. 21172 In 1916 werden voor het eerst 11a üe Tweede Wereldoorlog weer ver kiezingen gehouden. Als sterkste formaties in de Tweede Kan\pr, die toen nog honderd leden telde, kwa men te voorschyn de K.V.P. met 32 zetels en de P.v.d.A. met 29 zetels. Het ministerie-Schermerhorn, dat het eerste jaar na de bezetting de honneurs had waargenomen, trad al' en werd opgevolgd door het par lementaire ministerie-Beel dat steunde op K.V.P. en P.v.d.A. Wanneer straks in november ver vroegde verkiezingen worden gehou den, betekent dit het einde van het dertiende kabinet van na de oorlog, het kabinet Biesheuvel (het 12e ka binet, als we de noodregering van Schermerhorn niet meetellen). In al deze jaren is de struktuur van het Nederlandse partijwezen niet ingrijpend veranderd, integen deel, is er veel overeenkomst met de situatie vóór 1940. Dr. W. Drees was 10 jaar minister president Het kabinet Biesheuvel dat na de verkiezingen van 1971 werd gevormd heeft zijn regeringsperiode van vier jaar bij lange na niet vol kunnen ma ken. Overigens zijn er na 1945 nog maar drie regeringen geweest, die de vier jaar wel hebben uitgezeten. Dat was het derde kabinet Drees, dat van Professoraat voor dr. H. van den Doel ARNHEM, 23-10. Dr. Hans van den. Doel. sinds zes jaar lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, wordt hoogleraar in de politicologie aan de universiteit te Nijmegen. Op 1 sep tember van het volgend jaar zal hij daar aan de faculteit der sociale we ten schappen zijn intrede doen. Van den Doel, die bij de oprichting van Nieuw Links in 1967 al zei dat acht jaar voor het kamerlidmaatschap wel het maximum moest zijn, had zijn vertrek uit de politiek al eerder aangekondigd. Dr. Van den Doel was al eerder docent aan de universiteit te Amsterdam. Drie etages in Amsterdam uitgebrand AMSTERDAM. 23-10. Acht men- sen zijn dakloos geworden door een felle brand die in de nacht van zon dag op maandag woedde in een huis in de Bellamydwarsstraat in Am sterdam. Twee bewoners, een 65-jarige man en een 14-jarige jongen, liepen lich te brandwonden op. De eerste en de tweede etage en de daarboven gele gen zolderverdieping brandden ge heel uit. De benedenwoning kreeg flinke waterschade. De brandweer had het vuur binnen veertig minuten onder controle. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Au t omobil is t ver cl ronken LEEUWARDEN, 22-10. De 48-jari- ge ongehuwde J. de Jong uit Oude- haske (Fr.) is in de nacht van zater dag op zondag door verdrinking om het leven gekomen. Hij was samen met een vriend in het zogenaamde Schar onder St. Johannesga de wei landen ingereden. Met zijn auto ach teruitrijdend over een betonnen brug getje nam hij de bocht te kort. De wagen kantelde en kwam op zijn kop in een diepe sloot terecht. De heer De Jong raakte bekneld achter het stuur en pogingen van zijn vriend, hem van de verdrinkings dood te redden, mislukten. In de zomer van 1953 bracht konin gin Juliana een bezoek aan Drei- schor, waar zij voor het gemeente huis werd opgewacht door de be jaarde opa Jan Kip. Geflankeerd door de gemeenteraadsleden P. Klompe (links) en J. J. Klaasse (rechts) maakt Hare Majesteit hier een wandeling door het dorp. Rechts café „De Drie Schapen" en links de z.g.n. „Kazerne" toen bewoond door M. Dijke-de Bil. Achter de koningin lopen o.u. de toenmalige commissa ris der koningin in Zeeland, jhr. A. F. C. de Casembroot en rechts van hem Johan de Bil. 1952 tot 1956' regeerde en dat steun de op P.v.d.A., K.V.P., A.R.P, en C. H.U., het kabinet De Quay (1959- 1963) (K.V.P., C.H.U. en V.V.D.) en het kabinet De Jong (1967-1971), dat eveneens steunde op de konfessione- len plus V.V.D. Overigens overleefde het kabinet De Quay een krisis nog maar net na een A.11.-motie over de huisvesting. Tweemaal trad een rompkabinet of overgangskabinet op, te weten in 1958 het „rompkabinet Beel", nadat het 4e kabinet Drees was gevallen over een belastingkwestie, en in 1966 kregen we het overgangskabinet Zijl stra, nadat het kabinet Cals in de beruchte „nacht van Schmelzer" ge vallen was. In zekere zin is het ka binet Biesheuvel na juli 1972, nadat D.S. '70-ministers Drees en De Brauw eruit waren gestapt, ook een over gangskabinet geworden. Enkele malen viel een kabinet niet door een Kamerbeslissing, maar door interne verdeeldheid. Dat was bij voorbeeld in 1965 het geval, toen het kabinet Marijnen uiteenspatte na on enigheid over het radio- en televisie- stel. De P.v.d.A. en de V.V.D., thans de belangrijkste tegenpolen in de lands- politiek, hebben niet altijd onver zoenlijk tegenover elkaar gestaan. Beide partijen waren vertegenwoor digd in het eerste en tweede kabinet Drees (194S-1952). Maar toen werd de V.V.D. nog geleid door de onverge telijke professor Oud, vóór de oorlog voorman van de Vrijzinnig Demo krat en en na 1945 zelfs korte tijd lid van de P.v.d.A. Rooms-rood Vele jaren lang is het naoorlogse Nederland geregeerd door de zg. rooms-rode koalitie, vanaf 1948 steeds aangevuld met A.R.P. en C.H.U.een viertal jaren dus zelfs met de V.V.D. Van 1946 tot 1948 was Beel president, daarna tot 1958 dr. Drees. De laatste heeft dus liefst tien jaar achtereen de post i'fln minister-president ver vuld. DEN HAAG, 23-10. Heden (dins dag) morgen om negen uur vertrok een Fokker-F-27 „Troopship" van de Koninklijke Luchtmacht, door de regering ter beschikking gesteld van de Verenigde Naties, naar Soedan om daar voedsel en andere hulpgoederen te vervoeren naar vluchtelingen in het zuiden van dat land. Bij het vertrek van de vliegbasis Soesterberg deed generaal-majoor W' M. van den Bosch, commandant luchtverdediging, het vliegtuig en zijn zeskoppige bemanning uitgeleide namens de bevelhebber der lucht strijdkrachten. De hoge commissaris voor de vluchtelingen heeft de Nederlandse regering verzocht een vliegtuig van dit type ter beschikking te stellen. Deze Nederlandse hulpverlening wordt uit ontwikkelingsgelden be taald. UTRECHT, 23-10. Spoedige invoe ring van de 40-urige werkweek en een verbetering van de pensioenen zullen bij de komende cao-onder handelingen in de bouw- en houtny- verheid een belangrijke plaats inne men. „De Bouwer", officieel orgaan van de Bouwbond-NVV, spreekt de verwachting uit dat de districtsver gaderingen van deze bond tot deze conclusie zullen komen. De meeste cao's in het bouw- en houtbedrijf lo pen eind december af. Alleen reeds by de bouw-eao zullen bjjna een kwart miljoen werknemers betrok ken. De districtsvergaderingen van de Bouwbond-NVV zullen de bondsraad moeten adviseren welke koers moet worden gevaren. De Bouwbond-NVV In 1958 komt het tot een breuk tussen de socialistische minister van financiën Hofstra en de konfessione- le frakties. Dat betekende in feite het einde van de rooms-rode samenwer king, die daarvoor ook niet altijd vlekkeloos was verlopen, maar voor al dankzij het grote gezag van de K. V.P.-leider prof. Romme steeds in stand was gehouden. In 1959 komt het tot een samen werking tussen de konfessionelen en de V.V.D. De ironie wil dat juist in de volgende jaren de welvaart een sterke groei doormaakt, dat juist on der een zogenaamd rechts bewind talrijke nieuwe sociale roorncniuge/t tot stand komen, vooral dankzij K.V. P.-mimster Veldkamp. Ook de Mam moet-wet, die een grondige hervor ming van ons voortgezet onderwijs realiseerde, komt in deze periode tot stand. Minister Cals was hier de ini tiator van. Nacht van Schmelzer Ondertussen ging het de kabinet ten De Quay en Marijnen ook niet in alle opzichten tiaar den vleze. Het Nieuw-Guinea beleid van Luns en De Quay werd hevig aangevochten en onder internationale druk (Ver. Staten, John en Robert Kennedy) moet Nederland in 1963 de laatste overblijfselen van een koloniaal tijd perk overdragen aan Indonesië. En het kabinet Marijnen viel uiteen dooi de radio- en televisiekwestie, waar over vooral de V.V.D. zich erg druk maakte. Dat ivas in 1965. Een herstel van de rooms-rode koalitie leek toen ge stalte te krijgen. Het kabinet-Cals, gesteund door K.V.P., P.v.d.A. en A. R.P., kwam met een uiterst ambiti eus programma, maar ruim een jaar later na een ongewoon spannend nachtelijk debat steunde een meer derheid van de Kamer een motie van K.V.P.-leider Schmelzer, waarin de regering werd gevraagd het dek kingsplan te herzien. Deze „nacht van Schmelzer" betekent een histo risch breekpunt in onze nationale politiek, ze is de direkte aanleiding geworden tot de verscherping der politieke tegenstellingen (polarise ring), die thans zo kenmerkend is voor de verhouding tussen „links" en „rechts" en met name voor de ver houding tussen P.v.d.A. enerzijds en de konfessionelen anderzijds. Voor de K.V.P. had deze beruchte nacht grote gevolgen, t.w. een ernstig stemmenverlies, mede nog bevorderd door het proces van ontkerkelijking, dat op de duur ook de protestantse partijen zal brengen in de hoek waar de klappen Vallen. (Vorig jaar leden A.R.P. en C.H.U. reeds opmerkelijk verlies). Veel partijen De struktuur van het Nederlandse partijwezen is vergeleken met vóór de oorlog echter nauwelijks veran derd. Samenwerkingsverbanden tus- sen linkse en konfessionele partijen leidden tot dusver niet tot minder partijen. Aanvankelijk leek het naoorlogse Nederland politiek minder verdeeld dan vóór 1940 het geval was, toen het in de Kamer soms wemelde van kleine politieke partijen. In 1956 zaten er slechts 7 partijen in de Tweede Kamer, nu al veertien! Vooral partijen als de Boerenpartij, D '66, D.S. '70 hebben geprofiteerd (zij het wellicht tijdelijk) van de po litieke onvrede, die zich van talloze mensen heeft meester gemaakt. Voor de verkiezingen van november die nen zich echter geen nieuwkomers aan, die voor een spektakulaire stem busstunt kunnen zorgen. Maar keu zemogelijkheden zijn er voor alle Ne derlandse stemgerechtigden nochtans in overvloed. streeft ernaar in november met de onderhandelingen te beginnen. „Al leen uitzondelijke omstandigheden zouden ertoe kunnen leiden, dat dit uitgangspunt wordt losgelaten", al dus de Bouwbond-NVV. Zo mogelijk moeten er op 1 januari nieuwe cao's zijn. Wat de loonontwikkeling betreft, meent de Bouwbond-NVV dat de be steedbare inkomens van de werkne mers in bouw en hout in 1973 op zijn minst niet mogen achteruit gaan. Verkorting van de arbeidstijd en een verbetering van de pensioenen noemt de Bouwbond-NVV „harde punten". Het zijn wensen van de leden en bo vendien wordt een verkorting van de werktijd gezien als een bijdrage aan het terugdringen van de werkloos heid in het bouw- en houtbedrijf. ZIERIKZEE/BRUINISSE, 23-10. - De mosselexport draait momenteel op volle toeren, terwijl de goede kwaliteit dit jaar en de propaganda die voor het eten van mosselen wordt gemaakt zeker invloed hebben op de consumptie, want er worden ook wat de verzending betreft goede resultaten bereikt. Minder goed zijn de prijzen, waar voor de mosselkwekers hun mosse len aan de handel afleveren, want deze gaan de in de markt gelegde bodemprijs in het geheel niet of zeer weinig te boven. En wanneer het opvangfonds niet bestond zou men met de te grote aanvoer geen kant uit kunnen. Nu is het zo, dat het opvangfonds zichzelf aanvult. Naarmate de aanvoer groter is komt er meer geld in het fonds, en wanneer de verhouding mosselen in de vrije handel tegenover mosselen in het opvangfonds als 3 staat tot 1, dan is er in die week weinig of niets verminderd in de fondsen van het opvangfonds. Vorige week bereikte de aanvoer een top, die nooit eerder voor kwam namelijk 76.211 tonnen, waarvan 21477 naar het opvangfonds werden verwezen, omdat zij geen koper von den. De mosselhandel is thans (21 okto ber) juist 4 maanden op gang. De aanvoer van een miljoen ton zal on- „Dat is voor jou een vraag" en voor mij een weet," antwoorde ze, vast niet toeschietelijk. Maar ze bleef die avond vrij .regelmatig met hem dan sen, omdat dit weer een nieuwe sen satie was. Dus vond ze het na slui tingstijd goed dat hij haar in zijn onooglijke eend, die kreunde en kraakte onder zijn zware gewicht, naar huis bracht. Tot haar verba zing kuste hij har hoffelijk de hand en zei, dat hij sinds lang niet zo'n prettige avond had gehad. Maar in die tijd was Gerie Worms weg van de knappe Giel van Essen, de zoon van de dancingeigenaar. Dus bleef het voor wat Bas betrof, bij die ene avond en trok ze met de jon ge student, liet zich kussen, vrijde met hem, mar wist na een aantal we ken eindelijk met zekerheid, dat het hem enkel te doen was om een avon tuurtje: hij had vast geen serieuze bedoelingen. Zodat ze op een avond opeens weer enkel met Bas danste en Giel met geen blik meer wardig keurde. Ditmaal kuste hij haar rustig en beheerst, toen hij het meisje voor de tweede maal naar huis reed. „Ik mag je, prul; so long. Zie ik je mor genavond weer?" „Ik donk het wel." ..Tot ziens dan. Maf ze." Zaterdagsavonds danste ze op nieuw met hem, maar halverwege de avond vroeg hij, toen ze zaten uit te blazen: „Wat doen wc? Blijven we hier of gaan wc ergens anders heen?" Ze was op haar hoede. „Waar heen?" ..Wat jij wilt. Andere dancing? Ik ken er in Wassenaar en Den Haag. Ik wil ook wel een eindje met je toeren." getwijfeld binnen enkele weken wor den bereikt. TURIJN, 23-10. Voor de tweede keer in twintig dagen heeft een on bekende geprobeerd een aanslag te plegen op de „heilige lijkwade van Turijn", een relikwie in de koninklij ke kapel van de plaatselijke kathe draal. Door de veiligheidsmaatregelen die tegen inbraak genomen zijn, slaagde de onbekende er, zoals de vorige keer alleen in altaarlinnen in brand te steken. In de lijkwade van Turijn zou na zijn kruisdood Jezus gewikkeld zijn. Ze is het eigendom van het huis van Savoye. De politie vermoedt dat de aansla gen het werk zijn van een maniak. SAIGON. B-52 bommenwerpers hebben in zeven raids op de omge ving van de Zuidvietnamese hoofd stad Saigon tussen vrijdagmiddag twaalf uur en twaalf uur zaterdag middag, 600 ton bommen afgeworpen Het meisje knikte. „Dat ken ik, ja Een ritje in die moordslee van je, een donker plekje en dan es kijken, hoe ver meneer de geweldenaar kan gaan. Nou, laat ik je dan bij voor baat een teleurstelling besparen: bij mij bereik je niets, meneer, nul kom ma niks. Is dat duidelijk?" Ze keek hem fel aan en hij vond haar, nu ze een hoogrood kleurtje had, razend knap. Hij lachte enkel en antwoordde: „Prul, je bent een lief, dom ding, Ik heb tientallen meisjes gehad, in Ne derland, maar ook daarbuiten. Er is vrijwel geen land in Europa, of ik heb er piano's heen gereden. Na af loop vermaakte ik me met ieder lief kind, dat maar wilde. Dus ik ken de vrouwen. Lach niet, want het is zo. Toen ik jou voor de eerste keer zag wist ik dadelijk: dat is een raspaard- je, een onvervalst 'juweeltje. Als je verstand hebt van paarden of van juwelen, weet je, dal men er zuinig op is. Als jij met mij meegaat in mijn wagen, dan ben ik zuinig op je, be grepen? Hardstikke zuinig, prul. Want jij bent voor mij de moeite wel waard een nette jongen te blijven, snap je? En dat zal ik zijn. Net zo lang als jij het wilt." „Daj is erg lang. meneer de piano verhuizer." „Bof ik effe? Nou, neem je het ri sico?" Hij lachte. „Ik kan je natuur lijk maken en breken. Als ik je in mijn knuisten heb. ben je nergens meer. Bang? Mag ik je het zeggen. Maar als jij hot niet wlit, blijf ik overal van af. Goed verstaan? Van alles, wat de moeite waard is om aan te komen. Want zo'n kop heb ik ook nog een keer." Ze kwam overeind. „Betaal maar. Goliath. En bang ben ik nog nooit ZIERIKZEE. Zoals vrijdag reeds ge meld kwam tijdens een vrijdagmor gen in het Huis van Nassau gehou den veiling, ten overslaan van nota ris D. Karsten hel fraaie buitenhuis aan de Roierijdijk 1 te Schuddebeurs onder de hamer. De geboden bedra gen voor het exclusieve landhuis met garages, paarden- en veestallen - groot 4.37.40 hectaren - bleven vol gens de kenners ver beneden de ver wachting. Het hoogste bod kwam van de heer B. J. Sieremans te Rotter dam, die behoudens goedkeuring uiteraard, zich voor f 261.000 de nieuwe eigenaar zal mogen noemen. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode). Onderscheiding voor ,,bom-recherclieur" HEESCH, 23-10. De Rotterdamse rechercheur Wanders, die vorige week maandag met gevaar voor ei gen leven een bom verwijderde van de gevel van de „Bank of America" is door de Stichting Carnaval in Heesch onderscheiden met de „Hou- tere Kreuge" ofwel de „Houten Krui wagen". De Heesche carnavalsstichting be wijst met deze onderscheiding eer aan personen, die geimponeerd heb ben door het verrichten van een bij zondere daad". De „Houtere Kreuge" wordt de Rotterdamse rechercheur op elf november tijdens het carna valsbal van de stichting uitgereikt. Werehlkainpioenseli. Mens-erger- je-niel HARLINGEN, 22-10. In Har- lingen is zaterdag het derde wereldkampioenschap mens- erger-je-niet gehouden. Ruim 240 deelnemers, jong en oud, streden om de hoogste eer en er was zelfs buitenlandse be langstelling (4 Westduitsers en 7 Joegoslaven). De dobbelsteen was tenslotte de 54-jarige L. Vlieg uit oudum (Fr.) het gun stigst gezind. Op de tweede plaats eindigde de 11-jarige P. de Vries uit Harlingen en der de werd A. Langerak (34) uit Groningen. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK voor een knul geweest voor jou even min." Hij wenkte de kelner en knikte goedkeurend. „Goed zo. Ik mag je steeds meer. Vrouwen met moed heb ik altijd bewonderd. Dom, prul, ik ga demonstreeren, wat voor een net te knul ik kan zijn, als het moet." „Als je de eerste prijs haalt, krijg je een vetleren medalje van me." Ze liepen naar de uitgang. „Ik heb dan liever wat anders, ijrulletje." „Dacht ik al. Zal ik goed onthou den." Ze reden 'n eind en buit ende stad zette hij de wagen aan de kant. Ter wijl ze rookten, vertelde Gerie over haar werk. „Zo, dan weet je ten minste, dat ik gewoon fabrieksar beidster ben. Kun je je nog beden ken. Ik heb geld voor de bus bij me en als het moet voor een taxi. Dus je mag me er uitzetten." Hij sloeg lachend zijn brede arm om haar schouders. „Meid, verdraaid als het niet waar is, maar ik mag je. Zal me een zorg zijn, wat voor werk je doet. En uit wat voor nest je komt. Ik heb enkel oog voor jou. Wat ga je nu doen, als ik je ga zoenen? Krabben? Slaan? Gillen?" Ze was één keer door hem gezoend. Mar nu wilde ze de sensatie wel eens ondergaan door hem omhelsd te wor den. Dus antwoordde ze op lakonieke toon: „Als je me de handen vast houdt. kan niet krabben of slaan. En als je goed zoent, ook niet gillen. Dus. Hij kuste haar. rustig cn kalm. verschillende malen, tot ze hem te- rugkuste. Maar hij hield zijn han den bij zich. (wordt vervolgd) Advertentie Verdien er wat bij voor uzelf WORD AVON CONSULENTE. U werkt wanneer het u uitkomt, in uw eigen directe omgeving. U presenteert produkten die volledig worden gegarandeerd door Avon, het grootste concern in verzorgings- en schoonheidsmiddelen ter wereld. Gun uzelf die welkome extra verdiensten. Vraag vrijblijvend inlichtingen aan AVON BENELUX, Vijzelstraat 2-18, 1 Amsterdam-C. t Tel. 020/648.41 - 648.42 Zend mij vrijblijvend inlichtingen over het werk van een Avon Consulente mevr./mej. tel. 17

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7