Afscheid L. M. Moermond Van Co-operatieve Raiffeisenbank CLUBWEDSTRIJDEN L.R.V. „WESTELIJK SCHOUWEN" STREEKNIEUWS ZILVEREN WIJN-SCHENKKAN VOOR AVONDMAALS-STEL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 oktober 1972 Nr. 21172 Plechtigheid je te Dreischor Sport/Ruitersport (Van een medewerker) DREISCHOR, 20-10. Vorige week heeft het bestuur en de ledenverga dering van de Coöperatieve Raiffei senbank te Dreischor afscheid geno men van hun voorzitter, de heer L. M. Moermond. Deze heeft in verband met zyn vertrek naar Westkapelle, waar hy thans burgemeester is, zijn plaats in het bestuur ter beschikking gesteld. In de vergadering van donderdag, welke werd gehouden in „De Drie Schapen" te Dreischor, heeft de heer Moermond voor het laatst de voor zittershamer gehanteerd. Voordat hij de hamer voorgoed kon neerleggen werden enkele huishoudelijke pun ten en het jaarverslag van de bank over 1971 behandeld. De vice-voorzitter, de heer P. J. van Langeraad sprak hierna een af scheidswoord tot de heer Moermond, die in 1946 lid van de bank werd, in 1948 werd gekozen in de Raad van Toezicht; in 1955 bestuurslid werd en in 1961 als voorzitter van het be stuur werd gekozen. Bijna 25 jaar heeft hij de belangen van de bank behartigd, in welke tijdspanne er veel veranderd is. Zestigjarig jubileum Hoogtepunten in deze periode wa ren het 60-jarig jubileum van de bank en de verbouwing van het bankgebouw. Als dank voor de goede leiding in de afgelopen periode en de prettige en vriendschappelijke sfeer, waarin gewerkt is, bood het bestuur de heer Moermond een af scheidscadeau aan in de vorm van volautomatische diaprojektor. Deze kon dezelfde avond nog ingewijd worden, want de heer Moermond Advertentie had dia's meegenomen, welke zijn gemaakt ter gelegenheid van zijn af scheid als wethouder van Brouwers haven en zijn installatie als burge meester van Westkapelle Van de zijde van het personeel sprak de direkteur, de heer D. A. van Donge zijn dank uit voor de sa menwerking. Speciaal voor het feit, Zierikzeesche Nieuwsbode-sleepvliegtuig Morgen (woensdag 25 oktober) vliegt een toestelletje met een Zie rikzeesche Nieuwsbode-sleep over o.m. Schouwen-Duiveland. Het toe stel - een Pipercup - stijgt op van het vliegveld „Midden-Zeeland" en komt boven verschillende plaatsen in de regio. Deze vliegende „aan dacht-trekker" biedt de redaktie te vens de gelegenheid, impressies op te doen van herfstig Schouwen-Dui veland, gezien vanuit de lucht. ZIER1KZEE Nieuwe Bouwboetiek Op donderdag 26 oktober wrodt de nieuwe Bouwboetiek geopend van de heer A. van Hese. Speciaal voor hobbyisten is in deze boetiek een uit gebreide kollektie bouwdozen in alle mogelijke variëteiten aan de ver koop toegevoegd. Hervormde Vrouwengroep Vorige week vergaderde de Her vormde Vrouwengroep „Wees een Zegen". De bijeenkomst stond in het teken van de zending. De presidente, mevr. Sohot-de Regt gaf - na de ge bruikelijke opening - het woord aan de heer Schot, die vertelde over het zendingswerk onder de Bosnegers in Suriname. Dit werk blijkt in de praktijk moeilijk te zijn. De bevol king is vaak in de ban van allerlei geesten en waanvoorstellingen. Het gesproken woord werd toegelicht met fraaie dia's. Ter ondersteuning van het zendingswerk, werden boeken, kralen en houtsnijwerk ten verkoop aangeboden. De spreker eindigde met dankgebed. Excursie Plattelandsvrouwen afd. Schouwen Een aantal leden van de afdeling Schouwen van de Ned. Bond v. Plat telandsvrouwen, heeft vorige week een excursie gemaakt naar de Prov. Zeeuwsche Energie Mij. (P.Z.E.M.) Na een prettige ontvangst werd een praatje gehouden over het ge bruik van aardgas en electriciteit, waarbij enkele nuttige wenken ge geven werden en op eventuele geva ren gewezen werd. Beide energie bronnen zijn volkomen veilig, mits ze vakkundig aangelegd worden en het onderhoud niet vergeten wordt. Dit laatste speciaal bij aardgas, wat betreft de haarden en schoorstenen. Een bekwaam demonstratice heeft daarna op vlotte wijze enkele cake's gebakken en nuttige tips gegeven bij het gebruik van de oven, waarna het grilleren onder de aandacht gebracht, werd. Tot slot volgde een bezoek aan het informatiecentrum, waar alle appa raten, van het kleinste theelichtje tot een complete keukeninstallatie, op een overzichtelijke manier getoond werden. Hier kon men alle informa tie krijgenj die men wenste. Cp deze manier geeft de P.Z.E.M. een goede voorlichting, waarvan de ze groep dames graag kennis geno men heeft. P.S.P.-protesttelegram aan colleges Door het bestuur van 'de PSP, ge west Zeeland, is onderstaand tele gram verzonden aan de kolleges van b. en w. van de gemeenten Brou wershaven, Bruinisse, Duiveland en Zierikzee: „De PSP afdeling Zeeland heeft met verontwaardiging kennis geno- IIAAMSTEDE, 21-10. Ondanks de af en toe neerdalende plensbuien zyn de zaterdag door de Landelykc Rfj- vereniging „Westelijk Schouwen" in de manege aan de Kloosterweg ge houden clubwedstrijden goed ge slaagd. In een sportief gebeuren heeft elke deelnemer(ster) getracht een zo goed mogelijk resultaat te bereiken en het was duidelijk zichtbaar dat de ver eniging wat de prestaties betreft, vooruit gaat. De jury bestond uit de heer M. v. Dijke en mej. A. Jan knecht. Voor de koffie- en limonade omlijsting zorgde de heer K. Steur, waardoor de ergste koude en dorst ruimschoots te verdrijven waren. De prijzen bestonden weer uit de beken de rosetten, nl. een 1ste prijs in oranje kleur, een 2e prijs in rood, een derde prijs in wit, een 4e prijs in blauw, een 5e in groen, een 6e in lila een 7e in beige in en een eervolle vermelding in rose. De dag werd besloten met een de monstratie door een 8-tal paarden gevolgd door de parade met prijs uitreiking. Jammer dat het weer ve le paardensportliefhebbers thuis deed blijven, doch „Westelijk Schou wen" zal dit evenement zeker nog wel eens herhalen. De uitslagen De uitslagen zijn: L. I - paarden. 1. N. J. Beije 97% punt; 2. H. Koo- man 95 pnt.; 3. Elly Röttger. B. II - paarden. 1. Alfred Bakker 44% pnt.; 2. R. van Ierse! 43% pnt. en 3. KI. Steur 42% pnt. Ponny's handicap B. II - dressuur. Burgemeester Moermond neemt hel geschenk in ontvangst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). dat de heer Moermond als vervan gend-kassier optrad tijdens zijn va kanties, waaruit een goede band met het personeel is gegroeid. men van Uw afwijzende beschikking inzake een,kollekte t.b.v. het Metlisch Komitee Nederland-Viet Nam, te or ganiseren door de Werkgroep Schou wen-Duiveland voor Viet Nam. Zij meent dat door deze beslissing het de bewoners van Uw gemeente vrijwel onmogelijk wordt gemaakt steun te verlenen aan met name de slachtoffers van de Amerikaanse bombardementen op de dijken in het Deltagebied van Noord Viet Nam. Het is voor ons onaanvaardbaar dat op politieke motieven humani taire hulp onmogelijk wordt ge maakt.. De PSP afdeling Zeeland dringt er dan ook ten sterkste op aan Uw beslissing te herzien". w.g. Bestuur PSP-Zeeland. RENESSE Reünie van zomergasten Zaterdag 21 oktober organiseerde de Nederlands Hervormde gemeente van Renesse een reünie van zomer gasten in het gebouw aan de Oude Moolweg. Omstreeks 4 uur werden de ongeveer 35 aanwezigen onder het genot van een kopje koffie ver welkomd door ds. L. de Wit. Vervol gens werd een geanimeerde discussie gehouden over „De kerk en de re- kreant". Nadat men gezamenlijk een een voudige broodmaaltijd had gebruikt, kon men tot slot nog genieten van een zeer fraaie dia-serie over de geografie en de plantengroei van Schouwen-Duiveland. Deze dia-serie werd verzorgd door mevr. v. d. Salm. Ouderavond kleuterschool Donderdag 26 oktober a.s. wordt in de openbare kleuterschool van Renesse de jaarlijkse ouderavond gehouden. Van half acht tot acht uur is er de gelegenheid om het werk van de kinderen te bezichtigen en om acht uur begint het programma. Na de opening door de presidente zal een diëtiste van het voorlich tingsbureau voor de voeding uit Den Haag spreken over verantwoorde kleutervoeding. Na de pauze zal een nieuwe ou dercommissie worden gekozen. Alle leden van de huidige commissie zijn aftredend en niet herkiesbaar. Aan het slot van de avond wordt afscheid genomen van mevr. Van Antwer- pen-Gaanderse, hoofdleidster van de school. Haar is op eigen verzoek per 1 november eervol ontslag verleend. ZONNEMAIRE Optreden groep „Fanny Hill" Het optreden van de Bredase groep „Fanny Hill", die zaterdagavond in het Verenigingsgebouw te Zonnemai- re speelde, kan zonder meer geslaagd worden genoemd. Het was echter bij zonder teleurstellend voor de orga nisatoren, dat voor deze avond waar- Voor ontzettend veel reclame was ge maakt, een te geringe publieke be langstelling bestond. Het wordt lang zamerhand steeds duidelijker dat de jeugd de ouderwetse „dansavonden" niet meer apprecieert, maar dat bij een groot deel de passieve recreatie meer weerklank vindt, die gemak kelijk gevonden kan worden in een jeugdsoos of disco-bar. OOSTERLAND Alarmoefening brandweer Maandagavond jl. hield de brand weer van Duiveland een alarmoefe ning die een succes is geworden. Er was een „autobrand" ontstaan op een ver punt in de gemeente Duiveland, nl. achter de caissons te Ouwerkerk. Binnen de kortst mogelijke tijd waren dë manschappen ter plaatse en er was niet minder dan 300 meter aanvoer- slang nodig om de T.A.S.-D.D. (nevel hogedrukspuit) te voeden, waarmee men de brand onmiddellijk aanpak te. De meegebrachte motorpomp pompte het water aan. Men werkte ook met het persluchtmasker omdat men veronderstelde dat er nog men sen in de brandende auto waren. Al met al een zeer nuttige oefening. Verkoop huis Het woonhuis met tuin aan de Steengrachtstraat 15 is dezer dagen uit de hand verkocht door de eige naar, de heer H. J. Tijssen, wegens diens vertrek naar Middelburg. Ko per is de heer C. van Langeraad te Nagele in de Noord-Oostpolder, vroeger te Dreischor. Het mooie woonhuis werd in 1968 voor de heer Tijssen gebouwd, en de tuin is door demping van de naastgelegen water gang, aanmerkelijk uitgebreid. BRUINISSE Nieuwe motor in Bru 43 Hoort men veel praten over be drijfsbeëindiging in de mosselkwe- kersbranche, er zijn toch ook nog jonge kwekers, die nog wel toekomst zien in dit bedrijf. Schipper St. Ju- mgelet Az. liet in zijn schip, Bru 43, nog een nieuwe motor plaatsen en wel een 240 p.k. Mercedes Benz, die geplaatst werd door de firma L. Pad mos en Zonen te Bruinisse, een en ander met een Reyntjes keerkoppe- ling 3:1. De motor werd afgesteld op 185 p,k., met 2200 toeren en de Bru 43 kan door deze nieuwe motor weer uitstekend mee. 1. M .A. Kristalyn 50 pnt.; 2. H. Bre mer 41 pnt.; 3. mej. Muller 40,5 pnt; 4. mej. K. v. d. Zande 36 pnt.; 5. mej. J. Vorrit 36 pnt. en 6. Joh. Bremer 35 pnt. B. I - paarden 1. Mej. Chr, van Rooijen 46,5 pnt; 2. Alfred Bakker 45,5 pnt.; 3. mej E. van Iersel 45 pnt.; 4. mej. C. Moermond 42% pnt.; 5. ex aequo C. A. Prince en mej. Y. de Veer 42 pnt.; 6. mevr. Beije-Figee 40 pnt.; 7. P. Houtgraaf 39 pnt. en een eervolle vermelding voor C. Pol lemans met 40% pnt. Springen ponny's. 1. Alfred Bakker 4 strafpnt. (1.04 minuut), 2. mej. M. Muller 4 strafpnt. (1.27 minuut); 3. mej. P. Houtgraaf 6 strfpnt. Springen paarden. 1. J. L. Hanse strafpnt.; 2. A. L. Bakker 0 strafpnt. en 3. J. C. Prince 0 strafpnt. Bestgaande rijpaard. 1. mej. E. Röttger, 2. N. J. Beije en 3. C. Prin ce. Bestgaande ponny. 1. M. Kristelijn 2. H. Bremer en 3. me.;. Y. de Veer. Een prijs van f 25,- uitgeloofd door de instructeur, de heer J. v. Lier voor het best gelcwaliteerde paard of ponny ging in vier delen: f 10,- voor N. J. Beije, f 5,- voor mevr.Bejje- Figee, f 5,- voor Alfred Bakker en f 5,- voor J. L. Hanse. Stijgend suikergehalte in bieten Zon is ideaal voor het suikergehal te van de suikerbieten en het mooie herfstweer heeft dan ook de laatste weken goed zijn werk gedaan. Het suikergehalte dat bij de eerste leve ring op plm. 14 pet. stond, is inmid dels gestegen tot 16 pet. of meer. Ook het kilogewicht nam toe. Vorige week werden via de haven te Bruinisse verscheept 4789 ton, to taal in vier weken 17.912.411 kg. Even over uit Canada Het echtpaar Jac. Stoutjesdijk - M. Stoutjesdijk-Stouten emigi~eerde in .1955 naar Canada, helemaal naar de westelijke provincies, samen met drie kinderen. Men maakte er sedert die tijd een gewoonte van, het vaderland periodiek te bezoeken, want i-eeds voor de vijfde keer was men de af gelopen weken, even over om familie en kennissen te bezoeken. De heer Stoutjesdijk werd „koeienboer" en legde zich toe op de teelt van bepaal de soorten bessen. Het lukte uitste kend, want momenteel heeft hij zijn bedrijf van de hand gedaan. Van de kinderen zochten één zoon en één dochter het eveneens in de landbouw. De andere zoon die ook hier reeds via de ambachtsschool in de techniek terecht was gekomen, heeft het ook daar in de techniek gezocht. (Advertentie) NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank PERSOONLIJKE LENINGEN BURGH-HAAMSTEDE: Julianastraat/Bernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. DAMESTASSEN Elegant, toonaangevend en ruime keus DAM 9 lengkeek lederwaren ZIERIKZEE Een unieke opdracht voor jeugdige goudsmid: NIEUWERKERK/SIRJANSLAND, 23-10. De 22-jarige goud- cn zilver smid de heer P. J. in 't Veld, geves tigd te Bruinisse en te Nieuwerkerk, is deze week geslaagd in de voltooi ing van oen voor een „juwelier-van - eigen-bodem" unieke opdracht. Niet alleen kan het woord „uniek" in dit verband zonder aarzeling wor den neergeschreven gelet op de jeug dige leeftijd van deze gouden „am bachtsman" maar zeker ook gezien de aard van de opdracht: de ver vaardiging van een zilveren schenk kan (wijnkan), passend bij het Avondmaalsstel dat in het jaar 1754 door mecster-goudsmid Roelofsch werd vervaardigd voor de Hervorm de gemeente van Sirjansland. Dat oorspronkelijke Avondmaal- stel werd bij testamentaire beschik king van de op 1 oktober 1752 over leden ambachtsvrouwe van Ooster- land, Vrouwe Suzanna Maria Lonc- que geschonken aan de kerken van Costerland en Sirjansland. Deze Avondmaalstellen bestonden uit twee zilveren schalen en twee zil veren bekers. De schenkkannen ont braken echter, dat wil zeggen dat aan deze situatie, althans wat betreft voor de kerk van Sirjansland; thans een eind is gekomen. Immers, de heer In 't Veld vol tooide deze week de bijzondere op dracht van de kerkeraad van Sir jansland: het maken van de wijn kan, geheel in de „stijl" van het in middels dus al bijna 220 jaar oude Avondmaalsstel, hetgeen in dit geval wil zeggen: de „Lodewijk de Veer- tiende"-stijl. De goud- en zilversmid van Bruinisse en Nieuwerkerk be gon met de uitvoering van dit bij zondere werkstuk in juli van dit jaar. Thans prijkt de fraaie zilveren schenkkan nog in de werkplaats van de heer In 't Veld te Nieuwerkerk. Nog officiële erkenning Het werkstuk is voltooid, maar „officieel" nog niet als zodanig „er kend". Immers, het is verder een Rijksaangelegenheid het voltooide werkstuk te keuren, hetgeen in Den Haag zal moeten plaatsvinden. Deze keuring houdt onder meer in het in slaan van het jaarlettermerk, een gewicht aanduidend merk en een gehaltemerk. Het gewicht van de zilveren schenkkan bedraagt bijna een kilo, het pronkstuk is uitgevoerd met de Ambachtsheerlijke wapens. Met de voltooiing van dit fraaie voorbeeld van ambachtelijk kunnen zal Hervormd Sirjansland ongetwij feld dus over niet al tc lange tyd - als „Den Hcag" geen al te lang op onthoud zal betekenen - de beschik king hebben over een, voor het eerst sedert 1754, tot een compleet geheel voltooid Avondmaalsstel. De heer In 't Veld aan het werk in lijn werkplaats te Nieuwerkerk. De fraaie nieuwe schenkkan en daar- naast één van de twee originele oude bekers van het Avondmaalsstel van de Hervormde Kerk van Sirjansland. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3