„BIZON" UIT NIEUWERKERK KAMPIOEN POLITIE-HOND Verton's Schoenen GFinoccfuo f PROF.DR. L. DE JONG OVER VREDESPOGINGEN IN 1940 Medische causerie voor Plattelandsvrouwen-bond AGENDA Ir C. A. van Sluis doctor in de wis- en natuurkunde Kindermate overdag maar messcherp in de nacht de heer Bal met Bizon v (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 23-10. De zesjarige bouvier Bizon doet z'n stoere naam in geen enkel opzicht tekort: hij is be paald geen „schoothondje" voor in de huiskamer. „Bizon is een hond uit de kunst, een doodmakke reu, maar op één enkel commando kleedt hij je helemaal uit", aldus de Nieuwerkerkse eigenaar de heer A. Bal. En dat is zeker niet teveel gezegd want de uiterlijk al zo bijzonder impo nerende en krachtdadige Bizon won dezer dagen de kampioenswedstrijden 1972 van de Koninklijke Nederlandse Politiehonden vereniging (K.N.P.V.), afdeling Zeeland-Zeeuws-Vlaanderen. Dat betekent dat Bizon uit Nieuwerkerk zich heeft leren kennen als de best afgerichte politiehond van geheel Zeeland; bovendien is deze bekroning van een veeljarige, dagelijkse en intensieve training een byzonder eervolle onderscheiding voor de „baas", die immers de kampioensbeker, twee wissel bekers en ook nog een eremedaille voor alle door Bizon geleverde prestaties in ontvangst mocht nemen. Voor de heer Bal is de omgang met en de africhting van politiehonden overigens een hobby waarmee hy al eerder in de pryzen viel, maar Bizon spant nu toch als Zeeuws kampioen politiehond wel duidelijk de kroon. De nieuwe kampioen was trouwens al eerder enige malen reserve-kam pioen. ,Hy is volkomen betrouwbaar, maar dat betekent wel dat ik elke dag zo'n twee uur met hem bezig moet zijn", aldus de heer Bal. De belangrijkste trainingsuurtjes met Bizon vinden overigens niet in of om Nieuwerkerk plaats. De baas van Bizon is lid van de politiehon denvereniging Valkenisse op Walche ren en daar wordt elke zaterdagmid- Familie Zierikzee ZIERIKZEE, 23-10. Bij het zoe- ken in het telefoonboek van de Sleutelstad, ontdekten mij dat te Leiden de familienaam Zierikzee vrij frekivent voor komt. Er wonen ter plaatse: A. H. Zierikzee (in huishoudelijke artikelen), J. Zierikzee schoen reparatiebedrijfen de parti- kidier J. W. Zierikzee. Ook in Alphen a.d. Rijn wonen*Zie- rikzee's en misschien nog wel op andere plaatsen. Misschien is het aan een deel van onze lezers bekend: voor ons was het een verrassing. honden. Er zijn overigens in Zeeland weinig „volwaardige" politiehonden: slechts zes honden hebben een offi cieel politiecertificaat. Er komt dan ook heel wat kijken voor een derge lijk „diploma" voor een hond. Het is immers vooral de dagelijkse inten sieve „begeleiding", training, het „trimmen" en de eenheid van baas en hond die in de politiehondenwe reld van doorslaggevende betekenis is. Het doet allemaal wat „vervaar lijk" aan. maar toch verzekert de heer Bal: „Bizon is kindermak overdag". Maar hij voegt er wel aan loc: ,,'s nachts is hy messcherp dag van half twee tot vijf uur regel matig alles gedaan wat nu eenmaal van een goede politiehond mag worden verwacht. En dat betekent vooral het bij brengen en op peil houden van de kunst van het bewaken, verdedigen en het afleggen van vele proeven, zoals bijvoorbeeld het bijzonder be langrijke „stelwerk". Dit „stellen" van de politiehond heeft in de eerste plaats tot doel om de hond zoge naamd stok-, schot- en vechtvast te maken en correct te leren reageren op vele vormen van commando's. Een belangrijk „bevel" - hoog ge waardeerd in de nieuwe kampioen - is vooral het „terugroepen". Bizon kan, zoals mag worden verwacht van de gespierde en in uitstekende conditie verkerende fraaie bouvier, in bepaalde gevallen achter „iemand" worden aangestuurd. Het is vrijwel uitgesloten dat de „vluchtende wets overtreder" dan aan Bizon ontsnapt. Een dergelijke situatie zou wel eens bijzonder nare gevolgen kunnen heb ben wanneer, terwijl de hond achter de vluchtende man aanjaagt, zou blijken dat er een vergissing in het spel is. Een enkel commando is dan voldoende om de hond, die toch op pen dergelijk spanningsvol moment van zijn „prooi" bezeten moet zijn, tot staan te brengen. Entoch is dat zo: „Bizon is volkomen betrouwbaar" aldus de heer Bal. „Als hij niet vol komen betrouwbaar was zou hij ze ker geen kampioen geworden zijn." KORTE BERICHTEN UIT IIET BINNENLAND AMSTERDAM. In het begin van de afgelopen nacht is een. namaak- bom aangetioffen in de Koestraat in Amsterdam. Het voorwerp bestond uit een zwarte koker, waaraan een batterij en een wekker waren beves tigd. DEN HAAG. Koningin Juliana heeft in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag de voorstelling van „Knecht van twee meesters" bijge woond. Dit blijspel van Carlo Gol- doni werd opgevoerd door de Haag se comedie. AMSTERDAM. De 22-jarige fa brieksarbeider J. H. D. uit Amster dam heeft bij de politie bekend de brand in de Bellamydwarsstraat in de hoofdstad te hebben aangestoken. DEN BOSCH. Een godsdienst plechtigheid in de Brabanthallen in Den Bosch heeft zondag de afslui ting gevormd van de zestiende Pax Christi-tocht van bijna 3.500 eind- examencandidaten in Nederland. LEIDSCHENDAM. Om plaatselijk personeel vertrouwd te make.n met de bediening van baggermaterieel dat door Nederland aan Bangla Desj geschonken is gaat binnenkort oh- der auspiciën van de Vereniging Centraal Baggerbedrijf een oplei dingsteam van vijf personen naar Bangla Desj. DEN HAAG. De Stichting werk groepen anonieme alcoholisten (AA) heeft in Den Haag een landdag ge houden. De dag werd bijgewoond door 250 mensen, van wie de helft actief is in de plaatselijke AA-groe- pen. Van de 40.000 geregistreerde al coholisten in Nederland zijn er 400 in de 40 AA-groepen verenigd. Door het geregelde contact in de groepen bèweren zij elkaar van de drank af te houden. AMSTERDAM. De NDSM( Verol- me concern) in Amsterdam heeft op dracht gekregen tot vernieuwing van de machinekamerinstallatie van het Portugese passagiersschip „Fun- chal". Met de ombouw, die wordt uitgevoerd in samenwerking met VMF-Werkspoor, is een bedrag van zes miljoen gulden gemoeid. Het 20.000 ton brt metende schip is ei gendom van de Rederij Empresa In- sulana de Navegacao Sari in Lissa bon. TILBURG. De kamgarenspinnerij van de N.V. Swagemaker-Bogaers in Tilburg verkeert in financiële moei lijkheden. Indien binnen enkele we ken geen hulp wordt geboden aan dit bedrijf, waar 125 mensen werken, dan is sluiting niet uitgesloten zo wordt in vakbondskringen gezegd. WOLVEGA. Een kruidenier in de Hoofdstraat-ost in Wolvega miste zaterdagmiddag nadat hij twee on bekend gebleven buitenlanders in zijn zaak had gehad een portefeuille met f 3600. HAREN. Het geschatte aantal cre maties zal naar verwacht wordt in 1972 stijgen tot 20,4 procent van het aantal overledenen. In vergelijking met 1971 is dat een stijging van vier procent. Dat blijkt uit het sprei dingsplan voor toekomstige crema toria in Nederland. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie is er bijna zeker van dat de brand, die zondagmorgen vroeg in de hoedenfabriek „Reforma" in Amster dam-Oost in de as legde, is aange stoken. In het trapportaal op de eer ste verdieping en in het magazijn op de tweede verdieping zijn brand haarden ontdekt, die duidelijk wijzen op brandstichting. NOORDGOUWE, 19-10. In het Mr. De Rooshuis te Noordgouwe hield de afdeling Noordgouwe haar najaars vergadering. Mevrouw I. E. van der Waarden heette een groot aantal da mes welkom en in het bijzonder haar echtgenoot dokter G. J. van der Waarden, die deze avond een cause rie hield over het onderwerp „Medi sche ethiek in deze tüd''. Eerst werden verschillende mede delingen gedaan o.a. over de aan staande studie-middag in Goes, wel ke geheel in het teken zal staan van het voortgezet onderwijs. Het oudste lid van de afdeling mevrouw J. de Kok-Mathijsse werd 20 oktober 80 jaari Dit gaf aanleiding om haar te feliciteren en namens allen werd haar een boeket bloemen aangeboden De notulen van het laatste half jaar werden voorgelezen door de secreta resse mevrouw C. S. Mandemaker. Heel veel aktiviteiten passeerden de revue. Daarna was het pauze. Dit keer was er een winkeltje ingericht met zelf meegebrachte artikelen, zo als eigen handwerken, terwijl er ook veel door verschillende dames gebak ken was. De verkoop van de artike len bracht de afdelingskas het mooie bedrag van f 210,- op. Hierna begon dokter G. J. van der Waarden zijn inleiding. Spreker ging terug naar 1650, in welke tijd de arts eigenlijk niets kon doen om zijn pa tiënt te genezen. Later had de arts wel wat medicijnen, maar het grote verschil met tegenwoordig is dat de arts in staat is ernstige ziekten te voorkomen. Ook de houding arts - patiënt werd besproken. De huisarts staat niet zoals vroeger boven maar naast de patiënt. De heer Van der Waarden ging verder met het thema: Vertellen we de waarheid aan de patiënt? Een he le moeilijke kwestie; er kan niet al tijd gezegd worden ,dat een patiënt niet beter wordt, maar mag het ei genlijk wel worden verzwegen? in de matan 28-45 In }uchtlea*r,met Plantage Crêpe Rubber Zolen.voor iedereen die zich jong voelt en de hééétélo winter gezond en prettig wil lopenl Alleen écht met het(3Pin0CcfiÏ0merkI. Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 2488 Verder werd gesproken over borst kanker en hoe de vrouw dit even tueel zelf kan ontdekken. Een ontste- steking in de baarmoederhals valt te ontdokken. Belangrijk is een perio diek onderzoek door de huisarts. Lange tijd werd gesproken over anti conceptie middelen waarbij vooral de pil de nodige aandacht kreeg. De pil is volkomen veilig aldus spreker, al zijn eventuele bijverschijnselen die gelukkig maar weinig voorkomen wel eens hinderlijk. Als laatste onderwerp werd be sproken de sterilisatie van de man en het veel omstreden vraagstuk van abortus. Na veel vragen te hebben beantwoord, eindigde de arts zijn interressant betoog. Mevrouw Van der Waarden dankte hartelijk na mens alle aanwezigen en bood hem een boekenbon aan. Zij besloot deze ivond met de mededeling dat de vol gende avond gehouden wordt op 14 november a.s. in „De Drie Schapen" te Dreischor. Nederlands militair in Duitsland omgekomen ASSEN, 23-10. ïn de nacht van zondag op maandag is een taxi met vier Nederlandse militairen uit de bocht gevlogen op een weg tussen Bremen en Rothenburg (Noord- Duitsland). Daarbij is de 27-jarige beroepsfnilitair, sergeant eerste klas se H. G. Koeneman Uit Koekange, om het leven gekomen. De militairen die tot het 42e pant sergenie compagnie uit de „Johannes Post kazerne" in, Havelte behoren, hadden deelgenomen aan de oefening „Öclo-Alter". Deze oefening was za terdagmiddag beëindigd. Maandag zouden de militairen naar Nederland zijn teruggekeerd. Werkloosheidsmeldingen in detailhandel UTRECHT, 21-10. De bedrijfsver- eniging voor Detalhandel en Am bachten (DETAM) in Utrecht heeft tot en met september jl. rond 20.000 nieuwe werkloosheidsmeldingen ont vangen oftewel ruim 30 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Dit heeft de directeur van de DE- TAM, drs. W. M. J. van der Snoek, vrijdagmiddag bekend gemaakt tij dens de in Utrecht gehouden verga dering van de Detam. Het aantal ziekmeldingen lag in de eerste negen maanden van dit jaar ruim 4}'z pro cent hoger dan in de overeenkomsti ge periode in 1971. Ook het aantal gevallen met uitkering ingevolge de wet op de arbeidsongeschiktheid bleef nog verder stijgen. Advertentie MODEI .H«i« BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Telefoon (01110) 2770 brengt hedenavond aanvang 20.00 uur: Een nieuwe speelfilm van Fons Rademakers witTFKE VAN AMMELR00Y JAN DECLHR-LUC P0NETTE CARLOS VAN LANCKERE NAAR STUN STREUVELS" ROMAN DE TELEURGANG VAN DE WATERHOEK Voorverkoop telefonisch en aan de kassa op dedag van de voorstelling 11-12 uur. Toegang 14 jaar. Entreeprijzen f 4,50 en f 5,50. 1 14 1 u o -♦ Dinsdag 24 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw 20.00 uur, voorlichtingsavond Ver. van Vrien den van de Hartstichting. Serooskerke Dorpshuis, Bondsavond A.N.W.B. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, afdeling Plattelandsvrouwen Bond. Dreischor Café „De Drie Schapen", 20.00 uur, bespreking winterprogramma „Nut en Genoegen". Woensdag 25 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, .afdeling C.P.B. Hervormd verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenbijeenkomst N.C.V.B. Donderdag 26 oktober Serooskeerkc Dorpshuis, 19.30 uur, vergadering Groene Kruis „Schouwen-Duiveland" Renesse Ouderavond kleuterschool, 19.30 uur. Bruinisse Geref. Kerk, gespreksgroep-avond. Vrijdag 27 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, Natuur- en Vogelwacht. Concertzaal, 20.00 uur, Hoofdstad Operette presenteert „lm Weissen Rössl", (Z.V.U.) Zaterdag 28 oktober Zierikzee Sportcentrum „Onderdak", Zeeuwse kampioenschappen badminton voor senioren. Excursie Jeugd vogel wacht naar Kre- kengebied; vertrek 13.30 uur Kraan plein, 14.00 uur Nieuwe Dijk, Ouwerkerk. Brouwershaven Soosgebouw, discobal en platenbeurs jeugdsociëteit „Zenith" Dinsdag 21 oktober Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, openbare verga dering gemeenteraad. Vrijdag 2 november Burgh Kantine sportveld, 19.30 uur, verga dering sportvereniging DFS. Donderdag 16 november Öplichtijig bij grond transacties DEN HAAG, 23-10. De 59-jarige Haagse assurantiebezorger G. C. G. wordt ervan verdacht met valsheid in geschrifte en oplichting f 215.000,- te hebben verdiend. De Haagse politie heeft hem aan gehouden. De man had van de tuin der J. Franken een stuk grond ge kocht, dat hij naar zijn zeggen nodig had voor zijn uit Canada overgeko men zoon. Binnen twee weken ver kocht G. de grond, waarvoor hij de heer Franken twee ton had betaald, voor ruim vier ton aan de gemeente Den Haag. De gemeente kocht de grond voor Haagse tuinders op wier grond huizen zullen worden ge bouwd. De assurantiebezorger zou van de toen nog geheime plannen van de gemeente hebben gehoord en zou daarvan geprotifeerd hebben. Overval op bankloper AMSTERDAM, 23-10. Een onbe kende man heeft maandagmiddag geprobeerd een 65-jarige bankloper van de Algemene Bank Nederland vlak bij het filiaal aan de IJdoorn- laan in Amsterdam-Noord te bero ven. Tot tweemaal toe probeerde de overvaller een tas met een onbekend bedrag aan geld uit de hand van de loper te rukken. Toen deze zich ech- ter heftig verzette vluchtte de over valler met een Citroen DS 21, die korte tijd later door de politie werd teruggevonden op het Buiksloter- meerplein. Pakken en bewaken" Vierde „oorlogsdeel" verschenen Een ander belangrijk onderdeel van de politiehondentraining is het bewaken na het „pakken" van de wegvluchtende man. Ook daarbij heeft Bizon zich feilloos onderschei den van de andere naar de kam pioenstitel dingende Zeeuwse politie- ZIERIKZEE, 23-10. Ter verkrijging van dc grad van doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Leiden hoopt op woensdagmiddag 25 oktober aan staande onze oud-stadgenoot, de heer Corn. Abr. van Sluis, te promoveren, op gezag van dc rector magnificus dr. A. E. Cohen, hoogleraar in de fa culteit der letteren. Het proefschrift van de heer Van Sluis luidt „Herstel van strallngs- schadc in Mirococcus luteus"; pro motor zal z(jn prof. dr. A. Riirsch. Ir. Van Sluis is leerling geweest van de toenmalige R.II.B.S. te Zie rikzee, thans R.S.G. „Prof. Zeeman". Hij deed eindexamen B in 1956, waarna hij aan de T.H. te Delft scheikunde studeerde. Hij haalde zijn ingenieurstitel in 1962 en ontwik kelde zich nadien in de richting van het vlak, waarop zich ook zijn proefschrift beweegt: de biologisch- chemische. De promovendus begon in 1964 met de voorberóidingen tot zijn proefschrift. In één zijner bij het proefschrift behorende stellin gen, pleit ir. Van Sluis voor een ge dragsanalogie van automobilisten in een bepaalde situatie, van een be paald soort visje. DEN HAAG, 24-10. Terwyl op 19 juli 1940 leden van de Duitse Sicher- hcitsdienst cn S.D. in ons land een begin maakten met het interneren van een eerste groep van 231 Indi sche gijzelaars, sprak Hitier voor de Rijksdag in Berlijn een rede uit waarin hy de Engelsen voor de laat ste keer aanbeval vrede te sluiten, cn bevond de toenmalige directeur van dc KLM, Albert Plcsman, zich in dc Duitse hoofdstad om Goering een vredesplan voor te leggen. Prof. dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie, besteedt in zijn dinsdag verschenen vierde deel van de ge schiedschrijving van het Koninkrijk in de Tweede Wereldoorlog hieraan veel aandacht. De Nederlandse secretarissen-ge neraal hadden zich bereid getoond dc Duitsers actief te helpen bij het interneren van die Indische gijze laars in de hoop dat het gouverne ment van Nederlands-Indië de ge- interneerde Duitsers zou vrijlaten, zo verklaart dr. De Jong de medewer king van de secretarissen-generaal. Dezen waren er toen van overtuigd dat Duitsland de oorlog praktisch al had gewonnen en dat het dan beter was, met het oog op de vredesconfe rentie cn op het behouden van Indië voor Nederland, alle handelingen na te laten die de Duitsers zouden kun nen prikkelen. Vredespoging De directeur van de KLM had zich, in en na overleg met o.a. een der secretarissen-generaal, naar Berlijn begeven om in een gesprek met Goering gedaan te krijgen dat hij, Plesman, naar Engeland kon gaan om daar een bemiddelingspo ging tussen de oorlogsvoerenden op touw te zetten. Plesman had al eer der. nl. in 1937, plannen ter voorko ming van een oorlog door een ex ploitatie van het Afrikaanse conti nent o.a. met Mussolini besproken. Dr. De Jong beschrijft hoe Ples- mans plan mislukte toen dat plan, met aan Goering (naar later bleek) in de mond gelegde verklaringen bij een huiszoeking door dc Duitsers in Plesmans huis in mei 1941 wordt gevonden, gaf Goering opdracht hem gevangen te nemen. Elf maanden la ter werd hij door toedoen van ande re Duitsers vrijgelaten en verbannen naar Twenthe. De Engelsen vochten door, won nen de luchtslag om Engeland en voorkwamen dc door de Duitsers ge plande invasie van Engeland. Alle compromis vredes-pogingen slaagden niet. Huis van Nassau, (tweede) ZVU-cur- susavond binnenhuisarchitectuur. UTRECHT. Het Algemene Diako- naal Bureau van de Gereformeerde Kerken in Nederland heeft weer een beroep gedaan op de gemeenteleden voor het bijeenbrengen van de jaar lijkse gift van f 60.000 voor het Christelijk Instituut in Zuid-Afrika. VONDST Morbide verhalen zijn niet goed voor een cursieve rubriek maar de televisie is „schuld". Enfin, die liet dan zien wat er is overgebleven van een jonge Duitse soldaat, die in een polder in de buurt van Drimmelen is gesneuveld in gevecht met Engelse of Amerikaanse parachutisten. Dat was allemaal in 1945, toen de vrede als een onmogelijk klein sprietje al bijna uit de verdorven aarde kwam. De mannen van de Legergraven- dienst (ze houden er na 27 jaar mee op), zijn op die soldaat gestuit, of lie ver wat er van over was. Er kwam een roestige stok boven; dat was eens een Duitse karabijn en na wat krabben kwam de metaalklank van de helm. Het schedellje zit er nog in", zei één van de mannen en dat klopte. Hij haalde de grond uit de oogkassen en het was „gewoon" een schedel, zoals dc leraar destijds ge bruikte bij de biologieles. Nu werkt men geloof ik met plastic schedels. Maar daar gaat het nu niet om. Het gaat er wel even om, hoe bij tend een afschuwelijke realiteit van de buis kan afstralen. Vooral als za ken opgehangen worden aan één persoon. Als ze geïndividualiseerd worden, springen ze er uit. Zo gaat rfvs met al d c gesneuvelde man- v hier c girds, in Vietnam en waar niet. Een skelet is een skelet én ha doet er niet veel toe of het een Duits, een Engels, een Vietna mees of een Amerikaans skelet is. Al die rennende cn inéénkrimpen de mannetjes zijn blijven liggen waar ze lagen en misschien komen - lang nadat hel weer vrede is - nog wel eens mannen in de grond wroeten of slijpt de kracht van een bandjir de grond uit en vinden ze John uit Con necticutof Tran Van Do uit Hanoi of Saigon. Een roestige stok ligt er bij; een machinepistool ran Ameri kaanse of Chinese makelij en „kijk" zeggen dc mannen: „het schcdeltje zit er nog in". Zo gaat dat in een oorlog en „ze" moesten er voor goed en voor altijd mee ophouden, want het is en blijft een walgelijke vertoning. Zeker, een skelet huilt niet meer, maar er zijn nog wel mensen die jaren wachten op terugkeer van zo'n soldaatje, die zijn vrouw beloofde diep te zullen wegkruipen als het schieten begon. Maar het soldaatje heeft ook maar één kogel nodig en dan vinden ze hem wel, dadelijk al of later en dan ziel hij er gedemaskeerd uit. En mis schien is het wel goed een enkele maal te bedenken, dat we allemaal „soldaatjes" zijn. SCHIERE1LANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2