WEINIG BELANGSTELUNG VAN ONDERWIJSKRACHTEN VOOR OPENING ONDERWIJSTENTOONSTELLING SUIKER Oude gerijtjes te zien te Haanistede/Burgh STREEKNIEUWS De broedgebieden op Schouwen-Duiveland Jeugdsoos „Zenith" organiseert grote platenbeurs-discobal te Brouwershaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 oktober 1972 Nr. 21171 „Reizende expositie" in het Zierikzeese Gravensteen ZIERIKZEE, 21-10. In de serie onderwijstentoon stellingen die aan de landbouw zijn gewijd neemt die over de suiker een belangrijke plaats in. Vrijdagmid dag werd deze „reizende" expositie in liet Zierikzeese Gravensteen met een kort woord officieel geopend door burgemeester TH. H. de Meester. Bijzondere huwelijksstoet Helaas echter bleek de belangstel ling van de zyde van de onderwijs krachten van de scholen op Schou- wen-Duiveland bijzonder gering. Slechts enkelen waren gekomen, terwijl de toelichting bij de start van deze interessante tentoonstelling toch in de eerste plaats bedoeld was voor de leerkrachten die, althans dat is de wens van de heer J. Ammer- laan van de Stichting Onderwijsten toonstellingen te Den Haag, de ko mende veertien dagen de gelegen heid krijgen de schooljeugd in het Gravensteen te confronteren met vrijwel alle facetten van de suiker: de geschiedenis van dit produkt, het suikerriet, teelt en verwerking van suikerbieten, transport van de bieten en de verwerking tot suiker. Bieten en suikerriet Burgemeester De Meester vond deze onder wijsstelling belangrijk genoeg om met een enkel officieel woord aan de orde te stellen, al moest dat dan gebeuren in een bij zonder kleine kring van belangstel lenden. Vooral voor Schouwen-Dui- Gulwedstrijd HSV „Oosterschelde" Aanstaande vrijdagavond 27 okto ber, is er voor de leden van de H.S. V. „Oosterschelde" de jaarlijkse gul- of kabeljauw wedstrijd. Deze wed strijd telt niet mee voor het klub- kampioenschap. Prijsbepalend zijn slechts de vangsten van gul of kabel jauw terwijl de overige vangsten niet mee tellen. Voor de winnaar is er te vens een beker beschikbaar. Bij goed weer zullen de hengel aars om 19 uur vanaf het Havenplein te Zierikzee vertrekken naar het strand bij Haamstede. De Zonnnebloem-rage De zonnebloemen worden (nog) steeds groter. De heer M. Legemaate te Zierikzee, mat in zijn tuin een bloem van 3,75, gevolgd door Robert Jan Kostense te Renesse, die een zonnebloemhoogte noteerde van 3,95. ZIERIKZEE Najaarsbijeenkomst Vogelwacht Op vrijdag 27 oktober a.s. houdt de Natuur- en Vogelwacht „Schou wen Duiveland" in het „Huis van BROUWERSHAVEN, 23-10. Dezer dagen is de vernieuwde disco-instal- latic van de jeugdsoos „Zenith" te Brouwershaven in gebruik genomen. Deze bestaat uit de reeds aanwezige draaitafel, waarbij men verder de beschikking heeft gekregen over een tweede draaitafel, een versterker (70 watt) een box en een microfoon. Op zaterdag 28 oktober a.s. zal de soos in haar gebouw een groot dis co-bal organiseren met daaraan vastgekoppeld een grote eilandelijke platenbeurs. Iedereen die graag pla ten (zowel L.P.'s als singles) wil ko pen, verkopen of ruilen kan dat op deze platenbeurs, die om 13.00 uur begint, doen. Ook de soos zelf zal véland moet de „biet", toch de aan dacht trekken. In Zeeland worden immers veel bieten vèrbouwd, maar de jeugd weet in feite weinig van dit belangrijke produkt, waarvan de verwerking zich aan de waarneming onttrekt. „Jammer dat er nu geen groter ge hoor aanwezig is, maar ik ben ervan overtuigd dat het de komende veer tien dagen zeker niet aan belang stelling zal ontbreken", aldus burge meester De Meester. De heer Ammerlaan gaf hierna een toelichting op de tentoongestelde panelen, gereedschappen en de aan wezige grote maquette. Deze zaken zijn in het Gravensteen overzichte lijk gerangschikt. Ongetwijfeld zal de schooljeugd de komende dagen na een bezoek aan deze „suiker-tentoonstelling" bij de lessen op school heel wat meer we ten van de suikerbiet, die immers op „eigen bodem" nog altjjd in grote hoeveelheden bepalend zjjn voor het „eerste gezicht" van de omgeving buiten de scholen. Nassau" te Zierikzee haar eerste na jaarsbijeenkomst. De heer J. W. Eckhardt te Zierikzee zal daarbjj aan de hand van dia's een lezing houden over „Planten- en dieren leven op bedreigd Schouwen-Duiveland", on getwijfeld een zeer interessant on derwerp. Het bestuur betreurt het ten zeer ste dat alle drie de in „Sterna" be kendgemaakte Vogelwachtavonden toevallig blijken samen te vallen met Z.V.U.-evenementen. Oorzaak hiervan is het reeds zeer vroeg sa menstellen van het programma. Im mers „Sterna" verschijnt maar eens in de drie maanden. De Vogelwacht hoopt echter op een goede opkomst, waarbij ook niet- leden die belangstelling in de natuur stellen, hartelijk welkom zijn. Z.V.U.-cursus: Binnenhuisarchitectuur Het is gebleken dat de Z.V.U. een goede greep heeft gedaan door een cursus „binnenhuisarchitectuur" op haar programma te plaatsen. Don derdag 19 oktober jl. kon de sekreta- ris van de werkgroep, de heer De Moor, een 54-tal belangstellenden welkom heten en aan de heer P. C. Tieleman, architect te Nieuwerkerk, de leiding overdragen van de eerste van de drie cursusavonden aan dit onderwerp gewijd. Vanzelfsprekend kon slechts op een deel van haar platen ruilen of verkopen. Zaterdag a.s. bestaat voor ieder een in Brouwershaven de mogelijk heid om donateur te worden. Men is 'dat reeds voor f 3,50, f 5,- of meer per jaar. Personen vanaf 14 jaar kunnen voor f 10,- per jaar (weer) lid worden. Zij moeten zich dan op geven bij een van de bestuursleden. Gezien de belangrijkheid van de soos, vooral voor de jeugd, die hier haar vertier kan zoeken zullen de verwachtingen hoog gespannen zijn bij de aameldingen als donateur. In de toekomst is het soosbestuur van plan meerdere gespreksavon- den te organiseren en een vollybal- club op te richten. Een overzicht van de expositie bij de opening: geheel links burgemeester De Meester. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). de suikerbiet enkele van de vele facetten die dit veel omvattend onderwerp inhoudt worden ingegaan. Ondermeer werd gesproken over indeling van de ka mer met o.a. een speelruimte en -ta fel voor de kinderen, verwarming, waarbij speciale aandacht werd ge schonken aan het open-haardvuur, mogelijkheden met gordijnen, het scheppen van kastruimte, inrichting hal met garderobekast, etc. Dit is slechts een greep uit de talloze voor beelden door de heer Tieleman ge geven. Zijn bedoeling was om in de eerste plaats ideeën aan de hand te doen, waardoor men dan eens afkomt van het feit dat in dezelfde soort huizen, dezelfde meubelen op dezelfde plaats staan. Met betrekkelijk eenvoudige middelen, meestal zelf te verwezen lijken, kan een huis een eigen per soonlijke sfeer gegeven worden. Na de pauze werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld om vragen te stellen, waarvan een ruim gebruik gemaakt werd. De tweede cursusavond is op don derdag 16 november a.s. in het „Huis van Nassau". Op deze avond zal in het bijzonder op verlichtingsproble men worden ingegaan. Een belang wekkend onderwerp waarbij men de mogelijkheden, die er op dit gebied zijn nog veel te weinig uitbuit. Een aansporing te meer voor allen die er iets meer over willen weten deze avond te bezoeken. BURGfl DFS vergadert De s.v. D.F.S. houdt a.s. vrijdag 3 november in de kantine van het Sportpark „Van Zuijen" aan de Le- liëndaleweg een algemene ledenver gadering. Hoofdmoot van de agenda vormt het benoemen van een nieuwe voorzitter. De heer D. E. Mooij heeft gemeend zijn functie te moeten neer leggen en het bestuur vormt komt met het voorstel in zijn plaats de heer R. Saman (vuurtoren) te benoe men. SEROOSKERKE Auto's botsen Vrijdagavond omstreeks 20.00 uur vond te Serooskerke bij de kruising Serooskerkseweg-Stolpweg een bot sing plaats tussen twee personenwa gens. Over de Stolpweg reed F. F. uit Leiden. Een achter F. rijdende auto, bestuurd door H. W. H. uit Tilburg, bemerkte te laat dat de voorrijden de auto de Serooskerkseweg wilde oprijden, en reed in op de achterkant van F.'s auto. De twee auto's wer den beschadigd, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. BROUWERSHAVEN Controle verlichting en banden Veilig Verkeer Nederland, afdeling Brouwershaven, heeft het initiatief genomen om de autobezitters in de gelegenheid te stellen gratis hun verlichting en banden te laten con troleren. Deze test wordt gehouden te Brou wershaven bij Volkswagen-garage Slager,- op donderdag 26 oktober en donderdag 2 november des avonds tussen 19 en 21 uur. Gezien het belang van de verkeers veiligheid zullen zeker vele autobe zitters evenals vorige jaren van deze keuringsgelegenheid gebruik maken. NIEUWERKERK Controle post AVRO-rally Zaterdag 28 oktober a.s. wordt er weer een A.V.R.O.-rally gehouden, evenals de vorige keer is er ook nu weer een controlepost bij de firma Timmerman .(natuursteen) aan de Stolpweg. Men verwacht dat aan de ze rally zo'n zevenhonderd auto's- deelnemen, dat is bij elkaar een kleine 3.000 mensen. De route ligt tussen Rotterdam en Goes. De route is eenvoudiger en kleiner. Er zijn nu 10 controleposten en de vorige keer 15. De deelnemers moeten bepaalde dingen uitvoeren. Het is dus meer een gezelligheidsrit. Bij de fa. Tim merman zal een film worden ge draaid over Engelse natuux*steen, deze duurt ongeveer 20 minuten. Men verwacht a.s. zaterdag een grote drukte bij de firma Timmerman. Heroprichting jongeren-jeugdclub Donderdagavond word door enkele dames en heren een vergadering ge legd, in het Geref. Jeugdgebouwy ter her-opriéhting van een jongeren jeugdclub. Door diverse omstandig heden, i o.a. door gebrek aan leiding zijn de vroegere jongens- zowel als meisjesclub verdwenen. De leiding van deze bijeenkomst berustte bij de heer W. Rentier, geassisteerd door andere initiatiefnemers. Het bleek dat deze donderdagavond in de herfst vakantieweek, niet erg gelukkig ge kozen was, gezien de nog geringe op komst. Na het een en ander bespx*o- ken te hebben, werd besloten voor lopig 's woensdagsavonds bijeen te komen, om kwart voor zeven. Er zul len deze week nog uitnodigingen worden rondgebracht om een nog wat groter aantal bij elkaar te krij gen. Het gaat echt een gezellige en leuke club worden. Frontale botsing Zaterdagmox-gen omstreeks 8 uur, vond op de kruising Deltastraat -Unastraat-Poststraat, een botsing plaats tussen de personenauto van A. M. van A. uit Zonnemaire en een bestelauto van bakker-ij v. d. Bei-ge uit Oude Tonge en bestuux*d door J. J. uit Oude Tonge. A. M. van A. kwam met z'n personenauto uit de Deltastraat en wilde recht door de Poststrai-t in, hij verleende echter geen voorrang aan de van rechts- komende bestelauto. Het gevolg was een flinke botsing. Allebei de auto's maakten een halve slag en stonden met de voorkant in de richting van waar ze kwamen. De heer A. M. van A. werd licht gewond aan het ge zicht d.m.v. glasscherven. Dokter Visser*, plaatsvervangend arts, ver leende eerste hulp. De bestelauto werd aan de voorkant bechadigd. De personenauto van Van A. werd aan de rechterzijde zo zwaar beschadigd dat herstel onmogelijk is. Auto's reden op elkaar in Zatei'dagavond reed S. uit Kerk- werve over de hoofdrijbaan van Rijksweg 18 in de richting Nieuwer kerk. S. wilde bij de viersprong de Capelleweg inslaan en had al rich ting aangegeven, hij zag de afslag echter te laat. Hij had dus al snel heid geminderd. De auto's die volg den reden ook al langzamer, een an dere personenauto bestuurd door v. Vuit uit Rotterdam, zag te laat dat de auto's die voor hem reden snel heid hadden geminderd. Hij reed met z'n auto op de voor hem rijden de personenauto van J. W. de J. uit Zierikzee. De auto van Van V. wérd aan de voorkant en de auto van De J. aan de achterkant beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Verkoop woonhuis Vx*ijdagmiddag wex'd in hotel „De Meebaal" te Nieuwex*kex*k ten over staan van notaris Kax*sten te Zierik zee, publiek vex*kocht het woonhuis aan de Zeeasterstraat no. 16 te Nieu werkerk voor f 31.000. Koper was de heer D. Rentier te Nieuwerkerk. Auto's botsten - Donderdagmiddag omstreeks kwart voor één vond op de kruising Ooststraat - Esdoornstraat-Badhuis straat een botsing plaats tussen twee personenauto's. De personenauto ko mende uit de Esdoornstraat en be stuurd door J. A. K.-B. wilde de Badhuisstraat inrijden maar had daai-bij de van rechts komende auto van C. O. uit Bruinisse nie opge merkt. Het gevolg was een fi*ontale botsing. De auto van mevr. K.-B. kwam in de tuin van de fam. De Bil terecht. De auto is hoogst waar schijnlijk total-loss. De andere auto van C. O. werd aan de voorkant zwaar beschadigd. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. OOSTERLAND Activiteiten jongeren-sociëteit Dezer dagen vond een bespreking plaats met het bestuur en de ouder commissie van de plaatselijke jeugd- IIAAMSTEDE/BURGH, 21-10. Als alles meeloopt en daaronder valt het weer, voldoende paarden en daarbij behorende tuigen, kunnen Haamste de en Burgb op zaterdag 4 november een trouwstoet aanschouwen, waar voor nxen, wat opbouw betreft, ver in de historie terug moet. Te denken valt aan de tjjd rond 1925 toen er praktisch nog geen auto's waren en elke trouwstoet uit koetsjes van di verse pluimage bestond, hoewel hier op Schouwen een zekere uniformi teit was te zien in de Utrechtse wa gentjes en Schouwse riemwagens. Op zaterdag 4 november treden in het huwelijk mej. Gex*rianne Groe nendijk uit Haamstede, wonende op „De Hox*sthoek" met de heer Max*tin K. Buth, veterinair drs. te Den Bom mel. De huwelijksplechtigheid is vastgesteld op zatex*dag 4 november, 's morgens te 10.00 uur, terwijl de siciëteit „The Womb" enex*zijds en de heer E. Reinhoudt, jeugdleider van het Christelijk Jongeren Verbond andex*zijds. Deze bespreking was ge richt op de komende aktiviteiten van het aanstaande winterseizoen. Een aantal pi*ogi*ammapunten zal verder woi-den uitgewex*kt. Het ligt in de be doeling om met name ook de jonge re soosleden aktief bezig te houden, en voor de wat oudere groep aange paste aktiviteiten te cx*eëx*en. Nader zal worden bekend gemaakt op welke avonden en tijden deze gi*oepen de sociëteit kunnen bezoe ken. Volledigheidshalve vermelden we dat de jeugdsoos is gevestigd in twee lokalen van de voox-malige la- gex*e school aan de Gx*oene Poort al hier. Dank zij de medewerking van het gemeentebestuur van Duiveland beschikken de jongex*en nu over een goede accomimodatie. Op vrijdag 10 november aJs. zal het winterseizoen geopend worden. Het bestuur hoopt dat dan ook vele ouders een kijkje zullen komen nemen, teneinde zich een indxuik te kunnen vex*schaffen van hetgeen, na vele uren arbeid, tot stand is kunnen komen, met het doel de jeugd varx Oosterland een aktieve en passieve ontspanning te kunnen bieden. Sloop oude woningen Door het slopersbedrijf Saman uit Zierikzee worden momenteel de twee door de gemeente Duiveland aange kochte, oude woonhuizen aan het be gin van de Sint Joostdijk, met de gond gelijk gemaakt, zulks in het kader van de sanering van het Max*ktplein. Het ligt in de bedoeling de Sint Joostdijk op den duur recht door te trekken en deze straat te la ten uitkomen in het Groenendaal, naast de woning van mevr. Boot- Jonker. De resterende grond naar het Marktplein zal voor pax*keerter- rein worden gebruikt. Ook zal hier een beplanting worden gemaakt. Ter aardebestelling M. Dorst Izn. Onder grote belangstelling had vrijdagmiddag op de algemene be graafplaats alhier de teraarde be stelling plaats van de op 76-jarige leeftijd overleden heer Mar. Dorst Johz., oud lid en directeur van de plaatselijke muziekvereniging: „Oos- terlands Fanfare". Van de muziekvex*eniging, waar van de overledene 62 jaar lang lid was, wax*en verschillende leden in uniform aanwezig op de begraaf plaats. Verder enige dames van het Oostex-landse bejaardencomité, daar de heer Dorst zelden ontbrak op de bijeenkomsten. De voorzitter van „Oosterlands Fanfax*e", de heer D. P. van der Werf, "wees aan de groeve op de staat van vex'dienste van de over ledene met betrekking tot dé mu- ziekvereiiiging. Als klein jongetje begonhen bi*acht hij het met zijn buitengewone muzikale gaven tot di- fecteur en het is niet onder woorden te brengen Wat hij voor de vereni ging heeft gedaan. Namens de mu ziekvereniging: „Nu met Hope" te Bruinisse spi*ak de voorzitter van deze vereniging de heer Jan v. d. huwelijksinzegening plaats heeft 's middags in de Ned. Herv. kerk te Burgh door drs. H. D. van Hoog- straaten uit Middelharnis. De rit in de namiddag naar de kerk zal via de Moolweg plaats hebben met acht koetsjes en ander gerij, waaronder een „buggy", een „tonneau", een Utrechtse wagen, een „barouchette" een „veerwagen, een „dogcart" of „dos a dos" en een „victoria". Na afloop keert het bx*uidspaar met ge volg weer in dezelfde ouderwetse koetswerkjes terug naar het ouder lijk huis van de bruid. Voor de ouderen onder ons een pracht gelegenheid om weer eens hernieuwd kennis le maken met een stukje gereden oudheid. De voorbe reidingen zijn nog niet geheel rond, omdat er nog wat koetsiers gevon den moeten worden en geschikte paarden. Have, en namens de bejaax'densocië- teit te Bruinisse, dhr. W. Schraver. Tenslotte las ds. P. Post, Hervox*md px*edikant te Bruinisse de begrafenis- litux*gie en bad tot slot het „Onze Vader". BRUINISSE De winkelweek Be wat stringente bepaling, dat middenstanders, die niet ter verga dering aanwezig waren, waarop het besluit viel, een winkelweek 1972 te organiseren, van deelneming zouden worden uitgesloten, heeft aanleiding gegeven tot nogal wat interne span ningen. In een vorige week gehouden ver gadering werd daarom besloten de maatregel op te heffen en de zaken mensen, die met een eigen aktie wil de komen, zijn alsnog in de gehele combinatie van middenstanders op genomen. Aldus eensgezind belooft de Win kelweek te Bruinisse zeker weer een aantrekkelijk evenement te wox'den, omdat naast de gratis koopdag, op -nog andere manieren zal worden ge probeerd, kopen ter plaatse te stimu leren. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor HYPOTHEKEN op aantrekkelijke voorwaarden ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. Inbraak bijpostagentschap ROTTERDAM, 22-10. Bij een in- braak in een sigarenwinkel annex postagentschap aah de Hoflaan in Rotterdam is dit weekeinde voor bij na f 19.000 aan geldige Nedei*landse postzegels gestolen. De dieven namen ook een aantal linnen zakjes met daarin f 1700 aan Nederlands geld mee. Er woi'den vooi*ts vijf aanstekers vermist. Verslag in „Sterna'' WESTENSCHOUWEN, 20-10. Men zal denken Bouwuiansweg, een vréémd gebied! Misschien eert nieuw natuurreservaat? Nee, gewoon (nou gewoon) de Omgeving van de woning van de heer van Dalsen. Mogelijk zijn er op Schouwen-Duiveland meer van dérgelijkc lustoorden voor broedvogels te vindén, maar deze sprong er toch wel uit. In de, een halve hectare grote, pe reboomgaard achter zijn woning broedden maar liefst 9 putters. De nesten, wai*in veel schapewol ver- wex'kt was, varieerden in hoogte van ongeveer 1 tot 1 1/2 meter, enkele tegen de stam, anderc in de buiten ste takken. De vogels lieten zich tot op ongeveer 5 meter afstand bena deren zonder weg te vliegen. Eén van de putters week echter van deze re gel af, want die vaste broeder vloög pas weg toen' de mensenhand op on geveer 20 cm genaderd was. Eén van de puttersnesten, vrij gelegen op 1 meter hoogte in de buitenste takken, bevatte een koekoeksei. Van de 5 eieren die aanwezig geweest waren had de koekoek er twee verwijderd. Kleur en tekening van het koekoeks ei kwamen goed overeen met die van de waardvogel. De afmetingen, van het koekoeksei bedroegen 21.15x14.15 mm; die van de putter 16.65x12.90 mm. Er was echter iemand die te we ten kwam dat dit koekoeksei aan wezig was en hij nam het ei mee naar huis. Na veel inspanning wist de heer van Dalsen het ei weer te bemachtigen, maar al deze moeite ten spijt, kwam het koekoeksei niet uit. De drie putlereieren leverden 3 nieuwe putters. Van het 2e putter- bx*oed (3 stuks) werden er twee ver- stooi'd: één met eieren en één met jongen. Hierna het lijstje broedvogels dat nog zou kunnen worden aange vuld met veel merels, zanglijsters en houtduiven. Boomgaard: Fazant 1; Groenling 3; Heggemus 1; Koekoek 1; Patrijs 1; Putter 9; Spotvogel 1. Tuin en bosjes overzijde weg, Gele kwikstaart 1; Groenling 3; Koolmees 1Ringmus 1Spotvogel 1 Winterkoning 2; Witte kwikstaart 1. KOUDEKERKSE Inlaag: Van deze inlagen zijn de kluten en de tureluurs geschat. Dc kluut is in vergelijking met voi*ig jaar sterk ge stegen van 81 naar 152 legsels. De tureluur teeg in mindere mate van 21 naar 28. 7 grutto's was wel fijn want vorig jaar Waren er slechts 4. De eenden waren goed vertegen woordigd. In dc nabijheid van een plas, broedden tussen hoge graspol len 3 zomertalingcn. Pulli van deze soort zijn niet waargenomen. De 3 bergeenden hadden gemiddeld 14 pulli. Bergeend 3; Grutto 7; Kievit 19; Kluut 152; Kokmeeuw 80; Scholek ster 26; Slobeend 3; Tureluur 28; Waterhoen 4; Wilde eend 7; Zomer- taling 3. Vernieuwde disco-installatie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3