RAAD ZIERIKZEE VERGADERT DINSDAG 31 OKTOBER Biesheuvel: de topconferentie „succes" AGENDA STREEKNIEUWS TURKSE REGERING WIJST EISEN VAN KAPERS AF bomaanslagen is werk van Nederlanders LAATSTE NIEUWS Grote vraag naar fietsen Bestemmingsplan West VI wordt ter vaststelling aangeboden ZIERIKZEE, 21-10. De eerstvolgende openbare vergadering van de gemeenteraad van Zierikzee zal gebonden worden op dinsdagavond 31 oktober aan staande in de trouwzaal van bet stadhuis. Ter vast stelling wordt de raad onder meer aangeboden een reglement van orde voor de vergaderingen van de raad. Burgemeester en wethouders stellen verder voor een verhoging van de vergoeding en afsluiten van een ongevallenverzekering t.b.v. dykwachters. Het inzetten van mankracht zou o.a. nodig kunnen zyn bij eventuele calami teiten aan de Scheepstimincrdyk en de beide havendyken. Weliswaar is het Waterschap Schouwen-Duiveland bereid de be waking van de dijken van het ha venkanaal, nl. van de havenhoofden tot resp. het Luitje en tot de bebou wing aan de Engelse kade op zich te nemen, aldus een toelichting van het college, maar in geval er herstel werkzaamheden moeten worden uit gevoerd, kan hiervoor geen beroep op het Waterschap worden gedaan. In dit laatste geval zullen hiervoor inwoners van de gemeenten worden ingeschakeld. Voorgesteld wordt de vergoeding hiervoor te verhogen van 3,- tot f 5,- per uur, en een nieuwe ongevallenverzekering af te sluiten, daar de verzekering tegen een dag loon van f 20,- niet meer voldoende Bestemmingsplan West VI Ter vaststelling wordt de raad ver der aangeboden het bestemmingsplan Zierikzee West VI. In aansluiting op de reeds vastgestelde en in uitvoe ring zijnde bestemmingsplannen Zie rikzee West I, II en V, is door de stedebouwkundige een ontwerp op gesteld van het bestemmingsplan Advertentie rEIectrortische f precisie heeft een% eigen geluid: het zoemt .ETERNFU SONIC Dealer voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee M3St 'sQrmrvtst— Btrooplela 1 Zlorto* T«l (&1110) 240 NOORDWELLE. Vrijdagmiddag om streeks 12.30 uur deed zich op de splitsing Lokkershof weg-Stoofweg, nabij Serooskerke, een botsing voor tussen een personenauto bestuurd door K. H. uit Zierikzee en een be stelwagen bestuurd door J. de M. uit Brouwershaven. De bestelwagen wil de linksaf van de Stoofweg de Lok kershofweg inrijden. De achter de bestelwagen rijdende personenauto bemerkte dit echter te laat, en reed in op de achterkant van de bestel wagen, die als gevolg van de botsing in de sloot belandde. Een inzittende van de bestelwagen, J. van W. uit Noordwelle, liep een hoofdwond op. Dokter Simons uit Renesse verleen de eerste hulp. De beide auto's moes ten worden weggesleept. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). West VI. Dit plan past in het Ont werp Struktuurplan Zierikzee-West, dat eveneens uitgangspunt is ge weest voor bovengenoemde bestem mingsplannen. De gronden van dit plan zijn ge legen direkt ten noorden van het bestemmingsplan Zierikzee West V en worden aan de noordzijde be grensd door de Boerenweg en wor den ontsloten door de reeds gedeel telijk gerealiseerde, noord-zuid rich ting lopende hoofdontsluitingsweg welke de oostelijke begrenzing van het plan vormt, en de in aanleg zijn de weg langs de zuidzijde van het plan, welke onderdeel uitmaakt van het bestemmingsplan West V. Het onderhavige bestemmingsplan bestaat uit: a) een gebied van ca. 7 ha met een woonbestemming, waar binnen 210-245 eengezinswoningen zullen worden gebouwd; b) een ter rein van ca. 1 ha voor rekreatieve doeleinden; c) een terrein van ca. Vs ha voor de vestiging van een auto- servicebedryf; d) park- en groenstro ken, welke met name langs ifle noordzijde van het plan de overgang vormen tussen de woonwyk en het omringende landschap; e) een water gang langs de Boerenweg, langs de gehele'noordzijde van het plangebied. Een ander voorstel van b. en w. behelst een besluit te nemen de uit gifteprijs voor de resterende kavels van het Industrieterrein I vast te stellen op f 12,50 per m-. Voorgesteld wordt aan het Waterschap Schou wen-Duiveland de kavel industrie terrein gelegen aan de Deltastraat, groot 6820 m- te verkopen f 12,50 per m-. Openbaar onderwijs De bedragen voor het openbaar kleuteronderwijs over 1970 en de vaststelling van het vijfjarig tijdvak 1966-1970 dienen voorlopig te worden vastgesteld, idem vaststelling bedra gen openbaar kleuteronderwijs over 1971. Ook het bedrag der uitgaven openbaar lager onderwijs dient voor lopig te worden vastgesteld. Het college stelt voor medewerking te verlenen aan een verzoek van de Nutskleuterschool tot noodzakelijke reparatie en gedeeltelijke vernieu wing van de dakbedekking van de school Baden Powellweg 1. Het college stelt de raad verder te besluiten een aanbieding tot het slui ten van een vaste geldlening ad f 200.000,van de NV Bank voor Nederlandse Gemeenten, ter conso lidatie van de vlottende schuld van de gemeente, te accepteren. De NV Bank voor Ned. Gemeenten is bo vendien bedreid de gemeente voor 1973 een krediet in rekening-courant beschikbaar te stellen van f 1.100.000 (Dit bedrag is nagenoeg gelijk aan het bedrag dat als maximum voor 1972 geldt). Het college stelt voor te besluiten tot vastlegging van dit be drag. Verder vragen b. en w. machtiging van de raad tot het aa'ngaan van kasgeldleningen voor 1973. Aanlei ding tot het aangaan van kasgeld leningen vinden b. en w. o.a. in het bouwrijp maken van bestemmings plannen, het voorfinancieren van de restauratie van het stadhuis en (naar het college hoopt) de Nobelpoort, de uitkering van een reserve aan de stichting Sportcentrum Schouwen- Duiveland en het financieren van het begrotingstekort voor 1973. Restauratie Nobelpoort Het college deelt de raad mee dat van de NV Bank voor Ned. Gemeen ten een aanbieding werd verkregen voor een vaste geldlening van f 369.000,voor de financiering van de restauratie van de Nobelpoort (eerste deel). De lening kan per 1 december a.s. tegen een koers van 100 procent worden opgenomen. De rente is 7 procent per jaar, halfjaar lijks te voldoen. De aflossing is ge steld op 25 gclyke jaarlijkse termij nen. Nu de financiering van dit res tauratieobject verzekerd is, hopen wy binnenkort met de restauratie werkzaamheden een aanvang te doen maken, aldus het college, de raad voorstellend de aangeboden le ning te sluiten. Herzien bel as ting verordening In de komende vergadering zal een herziening van een, aantal be lastingverordeningen aan de orde komen. Teneinde aanspraak te kun nen maken op aanvullende bijdra gen uit het Gemeentefonds dienen voor 1973 de gehanteerde minimum tarieven te worden vex-hoogd. De meei'dere opbrengst voor Ziexnkzee, voortvloeiende uit de voorgestelde vex-hogingen wox-den als volgt ge- raamd: straatbelasting f 15.996, rioolbelasting f 11.000,rioolrecht f 7.000,reinigingsrechten f 5.970, havengelden f 20.000, Tenslotte dienen door de raad te worden vastgesteld de vergoedingen voor het bijzonder kleuteronderwijs over 1970 en idem over 1971. Meesterwerken gestolen PRAAG, 21-10. Drie kostbare schil derijen zijn in het Nationaal Museum van Praag gestolen. De drie doeken waaronder een van Frans Hals, wer den ruw uit hun lijsten gesneden en met behulp van een touw door een raam neergelaten. PARIJS, 21-10. Premier Biesheuvel heeft zaterdagochtend vroeg, na afloop van de aanzienlUk uitgelopen top verklaard dat de conferentie zijns inziens een succes is geworden. Maar wat betreft het rechtstreeks verkiezen van de leden van het Europese Parlement heeft Nederland geen satisfactie gekre gen. „Men kan z(jn mening nu eenmaal hiet opdringen, de tijd was kennelijk nog niet ryp", aldus de premier. BRUINISSE Agenda gemeenteraad De agenda van de gemeenteraad van de gemeente Bruinisse, die 27 oktober zal worden gehouden, telt deze keer slechts 15 punten. Door het ministexüe van binnen landse zaken zijn enkele opmerkin gen gemaakt met betrekking tot de Legesveroi'dening, vastgesteld in de raad van 23 juni 1972 Het college van b. en w. stelt voor de verorde ning te wijzigen zoals in het schi'ij- ven daarover is aangegeven In punt 5 wordt accooi'd gegaan met de wijziging van de gemeen schappelijke regeling inzake de Vleeskeuringsdienst Kring Zeeland benoorden de Westerschelde, punt 6 is de uitkex'ing nacalculatie tx*end 1972. Een belangrijk punt is punt 7, waar het gaat over de plantsoenaan- Jeg in plan-West. Nu gebleken is, dat de aanleg van een tennisbaan belangrijk duux-der is, dan aanvan kelijk werd gedacht, stellen b. en w. voor van de aanleg van een tennis baan af te zien en alleen een park- strook aan te leggen. Kosten na af trek van de subsidie algemene werk voorziening ad f 22325,-, f 35.275, Aan de heer W. de Jonge wordt een gewassenschade toegekend van f 450,- (voor in 1971 uitgevoerde werken). Voorgesteld wordt eveneens de te lefooninstallatie die aan vernieuwing toe is in het gemeentehuis uit te breiden met een dex-de lijn. Een kre diet wordt gevraagd ad f 3750,- voor nieuwe brand slangen. Eveneens wordt een krediet gevraagd voor het uitvoeren van enkele openbare wer ken in plan-West III te weten het dempen van een kavelsloot, het in zaaien van een terrein dat dienst kan doen als voetbalveldje voor de jeugd, het egaliseren van enkele percelen bouwgrond en het vex'har- den van enkele parkeerhavens. Punt 12 is de gunning van de aan leg van"'de jachthaven aan de firma Gebrs. Van 't Verlaat te Hardinx- veld als zijnde de laagste inschrijver bij de vorige week gehouden aanbe steding. De officier van justitie, die het onderzoek leidt, en wiens naam nog steeds geheim wordt gehouden, sprak in een in Rotterdam vrijgegeven communiqué van „politiek terroris me" die zou zijn bedx'even door de niet met name genoemde groep van NedexTanders. Over het onderzoek dat nu in volle gang is, wil men om „opsporings-technische redenen" geen verdere mededelingen doen. EINDHOVEN. Een aantal leiding gevende figuren van Philips - de politie spreekt van vijftien twin tig - heeft deze week een dreigbrief ontvangen waarin wordt gezegd dat „het tribunaal" de geadresseerden 65 gijzelaars in vliegtuig te Sofia ISTANBUL/SOFIA, 23-10. De Tui'kse regering heeft heden (maandag), na een kabinetsberaad dat tot diep in de nacht voortduurde, geweigerd te on derhandelen met vier gewapende Turken die 65 personen als gijzelaars vasthouden aan boord van een Turks passagiersvliegtuig dat sinds zondag ochtend op het vliegveld van Sofia staat. De band die de premier, onmiddel lijk na de opening van de confex-en- tie door premier Pompidou, nadruk kelijk had gelegd tussen de verdere uitbouw van de economische en mo netaire unie en democratisering van de gemeenschap, is niet in het slot communiqué weerspiegeld. „Naar het oordeel van de Nedex-- landse regering, dat aan de ovei-ige delegaties is meegedeeld, moet tot de voorwaarden voor de overgang naar de tweede fase van een eco nomische en monetaii'e unie uitbrei ding van de bevoegdheden van het parlement worden gerekend", zo verklaai'de minister Nelissen. „Deze mededeling is niet tegenge sproken, en impliciet beaamd", zo voegde hij hier aan toe. De „Birte Oldendorff" wordt gelost LE HAVRE, 23-10. In Le Havre is maandagmorgen het lossen van de 1.250 ton koper van het Duitse vrachtschip „Bixie Oldendorff" be gonnen. Het karwei duurt tot dins dagmiddag. De havenarbeiders in Le Havre be sloten zondag terug te komen op hun aanvankelijke weigering om de la ding van de „Birte Oldendorff te los sen. Als gevolg van de weigering was het schip doorgevaren naar Rotter dam, waar men het ook niet wilde lossen. Dreigbrieven voor Pliilips-functionarissen ROTTERDAM, 21-10. De in het grootste geheim opererende bombrigade, die zich bezig houdt met de reente bomaanslagen in Rotterdam, Utrecht, Eindhoven en Leiden, gaat ervan uit dat de aanslagen zyn gepleegd door een wat wordt genoemd „min of meer georganiseerde groep van Nederlanders." Verwachting tot dinsdagavond: Opklaringen heeft aangeslagen voor een bedrag van 48.000 gulden. De mensen die de brief hebben ge kregen wonen allen in Eindhoven of omgeving. De Eindhovense politie legt een direct verband met de bom aanslag van deze week op de oud directeur van Philips, drs. J. Ba- vinck, omdat de brieven moeten zijn vervaardigd vóór dat het eerste nieuws omtrent de vondst van de bom werd gepubliceerd. De politie heeft meegedeeld dat alle ontvangers van de - op fotoco- pieerpapier vermenigvuldigde - brie ven onder bescherming zijn gesteld. Een officiële woordvoerder deelde vannacht in Ankara mee, dat de x-e- gering niet bex-eid is concessies te doen of met de kapers te ondex-han- delen. Het viertal dwong zondag een Boeing van de Tui'kse luchtvaart maatschappen, dat met 69 passagiers, onder wie de kapers en 10 beman ningsleden op weg was van Istanbul naar Ankara, naar Bulgarije te vlie gen. Het toestel landde in Sofia, waar de kapers aanvankelijk de vrij lating van 170 in Turkije gevangen zittende politieke delinquenten eisten. Tijdens de vlucht deed zich een schietpartij voor, waarbij twee gewonden vielen. Deze zijn in Sofia in een ziekenhuis opgenomen. Een aantal passagiex-s mocht het toestel verlaten. Reorganisatie universiteiten Later verklaarden de kapers ge noegen te willen nemen met de vrij lating van twaalf politieke gevange nen, de reorganisatie van de univei'siteiten en herstel van het stakingsrecht in hun land. Ze vroe gen politiek asiel voor zichzelf en de twaalf gevangenen in Bulgarije. Het viertal, volgens persberichten linkse extremisten, hebben gedreigd het toestel met alle inzittenden te zullen opblazen als aan hun eisen vandaag (elf uur Ned. tijd) geen ge volg is gegeven. Het is het derde Turkse toestel dat in de afgelopen twee jaar gekaapt en naar Bulgarije is gedirigeerd. Dinsdag 24 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw 20.00 uur, voorlichtingsavond Ver. van Vrien den van de Hartstichting. Serooskerke Dorpshuis, Bondsavond A.N.W.B. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, afdeling Plattelandsvrouwen Bond. Dreischor Café „De DrieSchapen", 20.00 uur, bespreking winterprogramma „Nut en Genoegen". Woensdag 25 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw19.30 uur, afdeling C.P.B. Donderdag 26 oktober Serooskeerkc Dorpshuis, 19.30 uur, vergadering Groene Kruis „Schouwen-Duiveland" Bruinisse Geref. Kerk, gespreksgi'oep-avond. Vrijdag 27 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Hoofdstad Operette presenteert „lm Weissen Rossi", (Z.V.U.) Zaterdag 28 oktober Zierikzee Sportcentx-um „Onderdak", Zeeuwse kampioenschappen badminton voor senioren. Excursie Jeugdvogelwacht naar Kre- kengebied; vertrek 13.30 uur Kraan plein, 14.00 uur Nieuwe Dijk, Ouwerkerk. Brouwershaven Soosgebouw, discobal en platenbeur-s jeugdsociëteit „Zenith" Dinsdag 31 oktober Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, openbare verga dering gemeenteraad. Vrijdag 3 november Burgh Kantine sportveld, 19.30 uur, verga dering sportvereniging DFS. Donderdag 16 november Zierikzee Huis van Nassau, (tweede) ZVU-cur- susavond binnenhuisarchitectuur. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien; minimumtemperaturen van 10 graden aan zee tot rond 7 graden in het binnenland, maxima morgen ongeveer 12 graden; matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind uit west tot noordwest. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min.-tempex*aturen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een dx-oge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 24 okt. Zon op 7.21, onder 17.27 Maan op 18.05, onder 10.18 Laatste kwartier: 29 okt. te 5.41 uui\ HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 24 okt. 4.06 16.20 9.22 21.51 Springtij: 24 oktober HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-10. Het KNMI deelt mede: Een hogedrukgebied, waarvan de kern zich geruime tijd ten wes ten van Schotland bevond, trok in het afgelopen weekeinde naar het zuiden. Daardoor kwam een eind aan de luchtaanvoer uit het noorden en kwam een westelijke stroming tot stand, waarmee warmei'e lucht naar Nedei'land werd getransporteerd. Dit kwam vooral tot uitdrukking in de minimum tempex-aturen die in de nacht van zatex'dag op zondag nog rond de 1 tot 3 graden boven nul la gen, maar in de nacht van zondag op maandag 7 tot 10 graden bedx-oegen. Ook de dagtempex-aturen liepen op. Wel werd het weer wisselvallig, doordat de krachtige westelijke stro ming depx-essies, die zich op de oceaan ontwikkelden snel naar Ne derland voerde. Dinsdag kunnen er echter opklaringen voorkomen, alvo rens een nieuwe storing ons kan be reiken. Bommelding in Den Haag DEN HAAG, 23-10. Bij het kan toor van de oliemaatschappij Che vron aan de Conradkadc in Den Haag is maandagmorgen een op een bom gelijkend voorwerp gevonden. Het is een aluminiumkleurige cilin der, met aan één kant een groene dop. ongeveer 40 cm lang en met een doorsnede van vier cm. Het voorwerp ligt op de handgre pen van de toegangsdeuren van het Chevrongebouw. De politie heeft er een dam van strobalen omheen ge legd. Het verkeer is omgeleid. Ge wacht wordt op explosievendeskun- digen uit Nijmegen. TEL AVIV. Isracl heeft de sterkte van zijn pantsrrkorps verdubbeld sinds de Arabisch-Israclischc oorlog van 1.967, gedeeltelijk donr veroverde tanks van Sowjet makciy in gebruik te nemen. Advertentie BIOSCOOP CONCERTZAAL f ZIERIKZEE DE O O O O Telefoon (01110) 2770 brengt a.s. dinsdagavond 24 oktober, aanvang 20.00 uur: Een nieuwe speelfilm van Fons Rademakers WILLEKE VAN AMMELR00Y JAN DECLEIR-LUC PONETTE CARLOS VAN LANCKERE NAAR STIJN STREUVELS' ROMAN DE TELEURGANG VAN DE WATERHOEK Voorverkoop telefonisch en aan de kassa op de dag van de voorstelling 11-12 uur. Toegang 14 jaar. Entreeprijzen f 4.50 en f 5,50. Mammoet tanker te water gelaten ROTTERDAM, 21-10. Op de Verol- mewerven in Rozenburg is zaterdag middag de mammoettanker „Esso- Bonairc" van ruim 250.000 ton te water gelaten. Ondanks* de barre weersomstandigheden waren er toch nog enkele duizenden toeschouwers om de altijd spectaculaire stapelloop van een dergelijke grote tanker gade te slaan. De Esso-Bonaire wordt gebouwd in opdracht yan Esso Tankvaart N.V. ZWOLLE. 21-10. Do fietscnindu- strie in ons land heeft de laatste tijd zo'n grote toevloed gehad van orders uit binnen- en buitenland dat in verband met het tekort aan produk- tiecapaciteit nu reeds met leverings tijden moet worden gerekend, die kunnen uitlopen tot enkele weken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2