rrico STREEKNIEUWS Een bank waar uw spaargeld groeit ONZE PUZZELRUBRIEK niet ALLES weten! De Sint Lievensmonstertoren herfstweer? kaas weer! ZIERIKZEE Boekbespreking voor N.C.V.B.-afdeling •De afdeling Zierikzee van de N.C.V.B. vergaderde in het hervormd verenigingsgebouw. De presidente mej. E. C. de Ruiter, opende deze vergadering met het laten zingen van Ps. 33 7 en ging voor in gebed. Zij las vervolgens enige verzen uit Joh. 8 en hield aansluitend een meditatie. Zij heette alle aanwezigen harte lijk welkom vooral de spreekster mevr. Hetebrij-v. d. Hooning uit Axel die na afhandeling van enkele huishoudelijke zaken het woord kreeg voor haar bespreking van het boek ,Het huis van Licht en Scha duw" geschreven door M. van Nij- natten Doffegnies. Deze schrijfster geeft rake typeringen van de mensen waardoor ze als het ware voor de lezer gaan leven. Gevolg is dan ook dat er al achttien herdrukken zijn verschenen ook van het vervolg ge naamd: „Moeder Geerte". Het meisje Geerte v. d. Voskule is een vroom en godvruchtig meisje uit het Overijsselse land en wordt één der hoofdfiguren van dit boek als ze gaat dienen bij boer Kleverkamp, wiens dochter Everdina is verloofd met Bart Obbink. Deze Bart heeft Geerte opgehaald in de stad en noemt haar Vosje, ook al om haar rode haar en brengt haar op de Kle verkamp. Na een ondertrouwfeest wordt Everdina ziek en omdat Geer te de enige der meiden is die ze ver trouwt moet deze naar de hoeve, waar ze zouden gaan wonen, om de boel te verzorgen. Op deze hoeve is Bart geregeld om te werken met een knecht. Everdina wordt zwaar ze nuwziek en zodoende gaat een en ander heel lang duren waardoor ook Geerte en Bart steeds langer op el kaar aangewezen zijn op de nieuwe hoeve. Dit alles heeft tot gevolg dat Bart genoeg krijgt van de ziekelijke Everdina en de band verbreekt met haar om met Geerte, die inmiddels ook veranderde, te gaan trouwen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De puzzel van vorige week was weer een groot succes, want met de inzendingen gaat het alweer duide lijk omhoog. Enkele vergissingskan sen zaten er wel in, maar de meeste inzenders en inzendsters wisten de klippen te omzeilen. Willen dames inzendsters voortaan hun volledige naam opgeven, d.w.z. voornamen en bij gehuwde dames ook de eigen naam. (Voorbeeld: mevr. A. B. Jan- sen-Pietersen). De eerste prijs gaat ditmaal naar: De heer L. A. Boot Oude weg 8 Zierikzee De tweede prijs is bestemd voor: Mevr. A. A. van Leenen-Meeuse Julianastraat 11 Scharendyke HORIZONTAAL: 1 trijp; 7 rok; 8 oma; 10 aar; 12 bal; 13 opera; 15 fez; 17 som; 18 prelaat; 20 keg; 22 uk; 23 bek; 24 sec; 26 el; 27 dik; 28 fel; 29 lid; 31 zeil; 35 twee; 37 najade; 38 vooral; 39 Etna; 41 oase; 43 ark; 45 dof; 46 mes; 47 ui; 49 ton; 51 bon; 52 re; 53 wet; 55 kombuis; 58 vol; 59 pas; 61 niets; 62 bob; 63 Fin; 65 sla; 66 pad; 67 krat; 68 haas; 4 valk. VERTICAAL: 1 tol; 2 R.K.; 3 pope; 4 V.A.R.A.; 5 la; 6 kaf; 7 ram; 9 me loen; 11 rek; 12 bok; 13 ork; 14 aas; 16 zee; 17 Suez; 18 pek;t 19 tel; 21 glee; 23 biljart; 25 citroen; 27 Diana; 30 dwaas; 32 ent; 33 ode; 34 vos; 36 els; 39 eeuw; 40 roebel; 42 ezel; 44 kok; 46 mos; 48 iep; 50 non; 51 bis; 52 rob; 54 taf; 56 mist; 57 Utah; 58 vod; 60 sik; 62 bas; 64 nr.; 66 p.a. De nieuwe puzzel luidt als volgt: De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1 ruimte in een schip onder het voordek; 8 kunstma tige haardos; 12sierplant; 13 spot vogel; 14 persoonlijk voornaamwoord 1& publieke wandelplaats; 17 effen, glad; 18 den lezer heil (afk. Latijn); 19 schoenmakerspriem; 21 naschrift (afk. Latijn); 22 morsig, vuil; 23 lo terijbriefje; 24 strafvaartuig uit vroegere jaren; 26 ontkenning; 27 tijd van praktische oefening voor een kandidaat-notaris; 29 onderdeel v.e.; tennispartij30 puntig uitlopend; 32 bloei wijze; 34 droogplaats voor mout; 36 televisie (afk.); 38 flauwhartig; 39 Amsterdams peil (afk.); 41 nummer waarop in een loterij geen prijs valt; 42 stootwapen; 44 muzieknoot; 45 be woner v. h. hoge Noorden; 47 mu zieknoot; 49 Ned. rivier; 51 eer be wijzen; 53 soort schoeisel; 56 weide in het hooggebergte; 58 stok waar op de kippen slapen; 60 telwoord; 61 melodramatisch toneelstuk; 63 split- singsprodukt v. e. molecule; 64 ou derloos kind; 66 zuidwest (afk.); 67 danspartij; 68 onbepaald hoofdtel woord; 69 vogel; 70 in die tijd (in het verleden); 72 op het ogenblik; 73 bedriegelijke slimheid; 74 plotelinge en algemene angst; 76 voorzetsel; 77 bestaande uit een mengeling van schreeuwende kleuren. VERTICAAL; 1 insekt; 2 aardrijks kundige aanduiding (afk.)3 snel, vlug; 4 herkauwend dier in Centraal Afrika; 5 onvriendelijk; 6 ligplaats voor schepen; 7 vogelprodukt; 8 kleur; 9 hoek die door het boven- en voorlijk v. e. gaffelzeil wordt ge vormd; 10 bolgewas; 11 herbergier; 13 soort onderwijs (afk.); 15 groep leerlingen van eenzelfde leerjaar die gezamelijk onderwijs ontvangen; 17 lichaamsdeel; 18 nachtverblijf; 20 voertuig zonder wielen; 22 herkau wer; 23 tussen heet en koud; 25 voedsel; 26 niet parkeren (afk.); 28 geheel de uwe (afk. Latijn); 30 hoofd deksel; 31 vuisstoot; 33 zenuwstil- lend middel; 35 Engelse titel; 37 des sertspij s; 40 wachtwoord; 43 korf voor vis; 46 eetbare wortel; 48 poe delhond; 50 morsdoekje; 52 Ned. Spoorwegen (afk); 54 niet-deskun- dige; 55 met name (afk.); 57 hemel lichaam; 59 onenigheid, ruzie; 61 grove werkdoek; 62 vogel; 65 boom- loot; 66 gebied, landstreek; 69 in het water levend dier; 70 deel v.e. boom; 7i snavel v.e. vogel; 73 muzieknoot; 74 per adres (afk.); 75 boksterm (afk.) Spreekster wist op zeer boeiende wijze het thema tpt uitdrukking te brengen waardoor de presidente de tolk van de hele vergadering was toen zij haar hartelijk dankte voor haar bijdrage. Een boek door me vrouw Hetebrij zelf geschreven stond zij af om onder de aanwezigen te verloten. Na gezamenlijk zingen van Gez. 180 1 en 2 eindigde zij met dankgebed. HAAMSTEDE Collecte Onder dankzegging voor de milde giften deelt de presidente van de Herv. vrouwenvereniging „Priscilla", mevr. Beije-Ornee mede dat de op brengst van de door haar vereniging georganiseerde collecte voor „De Fakkels Bijeen" f 405,- heeft opge bracht. In 1971 bedroeg de opbrengst f 350,-. NOORDGOUWE Kinderclubs van start met zangmiddag en songfestival In het Verenigingsgebouwtje te Noordgouwe zal met ingang van woensdag 25 oktober aanstaande weer begonnen worden met club middagen voor alle jongens en meis jes van vijf tot en met twaalf jaar. De eerste middag, woensdag a.s. dus, wordt gestart met een liedjeszang- wedstrijd. Aan de wedstrijd kunnen alle kinderen meedoen. De tien beste zangertjes en/of zan geresjes zullen de week daarna mo gen meedoen aan het Noordgouwse songfestival waarbij een mooie prijs te winnen zal zijn. Ook de kinderen uit Dreischor zijn van harte welkom. De peuterklas voor peuters van 2 en FINANCIËN EN ECONOMIE Alg. Bank Nederland komt met kinderboek ZIERIKZEE, 19-10. Iedereen die met ingang van maandag 23 oktober a.s. bij de Algemene Bank Nederland een spaarrekening opent van ten minste f 50,- zal het nieuwe kinder boek „De grote reis met Opa en Bennie Blauw" voor f 6,- kunnen verkrijgen. Bovendien wordt op de nieuwe rekening een spaarpremie van f 5,- bijgeschreven. Degenen die al een spaarrekening bij de ABN hebben, kunnen het eveneens voor f 6,- verkrijgen, mits zij een bedrag van tenminste f 50,- op deze reke ning storten. Dit kinderboek werd geschreven en geïllustreerd door Ted Schaap onder de naam „Scapa" en is, voor zover bekend, het grootste kinder boek ter wereld. Het heeft een af meting van 45 x 32 cm. VOOR DE VROUW U kunt DE LEVENSDUUR VAN UW THEE DOEKEN verlengt u door ze tel kens na het afdrogen even uit te spoelen. Zeep- en vuilresten die het weefsel aantasten, worden dan op tijd verwijderd. DE GOEDE VOLGORDE bij het af wassen is: glaswerk zilver, kopjes enz., borden, messen en tenslotte de pannen. BEWERKT INDISCH KOPER krijgt een mooie glans indien het na het schoonmaken wordt nageborsteld met benzine. Kopergroen verwij dert u met ammoniak. EEN VUILE SPONS wordt weer nieuw als u deze 24 uur in een op lossing legt van 125 gram zout op 1 liter water. PITRIET MEUBELEN mogen niet met zeep gereinigd worden; u moet deze reinigen met sterk pe- kelwater en eventuele vlekken bleken met waterstofperoxide. HEBT U HET „WEER" IN UW RUI TEN, dat zijn min of meer zwarte plekken, dan is het enige middel: nieuwe ruiten. Dit weer is nl. niet te verwijderen. HET POEDER VAN FIJN GE STAMPTE EIERDOPPEN is een goede mest voor potplanten. LAAT UW KONIJNEN op wat droog brood of rijshout knabbelen, dan krijzen ze geen lange tanden. Zorg ook dat er altijd een bakje drink water voor ze staat. 3 jaar is ook weer van start gegaan, en wel op de maandagochtenden. Bij voldoende deelname zal ook weel een touwknoopcursus (duur zes maanden) van start gaan. Belang stellenden kunnen zich hiervoor op geven bij mevrouw Stigter te Noord- gouwe. BROUWERSHAVEN Advertentie n iet vergeten,,. Frico eten Afd. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, vergadert op dinsdag 24 okto ber in het jeugdgebouw. Burgemees ter Schouwenaar zal spreken over de toekomst van Brouwershaven, ter wijl mevr. Jansen-Glas dia's ver toond van het vroegere Brouwersha ven. BRUINISSE De aanbesteding van de jachthaven Bruinlsse Te Bruinisse werd in het Dorps huis dinsdagmorgen aanbesteed de eerste fase van de aanleg van een jachthaven van 550 ligplaatsen het graven van een havenkom en het opstuiten van een zandlichaam daar rond, alsmede het aanleg en van wegfunderingen en wegverhardingen in de buitendijkse slikken van de Grevelingen. Er waren 11 inschrijfbiljetten. Hieronder volgt de volledige uit slag: C. V. Gebr. van 't Verlaat en Co Hardinxveld f 1.391.000; 2 N.V. van Cord Werkendam f 1.415.000,-; 3 Boele Paans Krimpen aan de Lek f 1.451.000,-; 4 Aann. bedrijf v. h. J. Prins van Wijngaarden Hattum f 1.453.000,-; 5 Aann. bedrijf Schou wen Duiveland Zierikzee f 1.476.000,- 6 Aann. Mij v. h. van Hattem en Zn. Zaltbommel, 7 Aann. bedrijf Jac. van Oord n.v. f 1.527.000,- 8 N.V. Bagger Mij Holland Hardinxveld f 1.540.000,- 9 Aan. Mij Zeeland n.v. Middelburg f 1,542.000; 10 Leenhouts Aann. be drijf Sluis f 1.554.000,- 11 Aann. be drijf Oosterwijk B.V. f 1.598.000. De bedragen zijn (excl. B.T.W.) Mutatie Rijkspolitie De wachtmeester der Rijkspolitie A. C. van Kaam tot voor kort gesta tioneerd te Bruinisse is overgeplaatst naar 's Heerenhoek. Zijn plaats wordt ingenomen door wachtmees ter K. van der Poel, komend van Krabbendijke. Bushalte verplaatst De bushalte is nu de bestrating in de Burgem. Hagelaan is voltooid en de bus weer zijn gewone route kan rijden, deze week weer verplaatst van het Kerkpein naar de oude plaats bij het Ned. Herv. Ver. Ge bouw. Zilveren jubileum vrouwenvereniging De Hervormde Vrouwenvereniging „Helpt Elkander" te Bruinisse her denkt dinsdag 24 oktober enigszins op feestelijke wyze dat de vereniging 25 jaar geleden werd opgericht. De aanvangstijd is belangrijk vroeger gesteld, omdat men met een eenvoudige maaltijd eerst gezellig bij elkaar wil zijn. Alle werkzaamheden, die zullen worden gedaan op dit ju bileum, worden door eigen krachten uit de leden zelf verricht. Naar wij vernemen zal ook de Ge reformeerde Vrouwenvereniging binnenkort eenzelfde jubileum vie ren. Beide verenigingen hebben na 25 jaar nog niets van hun frisheid en gezelligheid verloren. Als jongste vereniging, die op Bruinisse vorige maand werd opgericht mag worden genoemd de Zendingskrans van de Gereformeerde Gemeente. De dames vergaderen onder leiding van me vrouw C. van den Berge-de Waal. Nieuwerkerkse bejaarden op „soos"-bezoek Onder leiding van mevr. Van der Linde-Bezemer kwamen deze week de bejaarden weer byeen. Als gas ten was een groep bejaarden uit Nieuwerkerk aanwezig, die door de presidente hartclyk welkom geheten werden. Na het zingen van Psalm 68:10 werd thee gedronken. De heer Korf- maker, voormalig opzichter van het natuur reservaat op het voormalig eiland Rozenburg, vertoonde na de thee een prachtige serie dia's van vogels, dieren en bloeiende planten door hem met veel geduld tijdens zijn loopbaan gemaakt. Wat hij daar bij vertelde was ook voor ouderen vaak nieuw en leerzaam. Het natuur gebeuren wanneer men het nauw lettend bestudeert is uitermate boei end. Na de pauze werden nog een aantal dia's uit Zwitserland ver toond. De meer Koi'fmaker wil des gewenst ook andere verenigingen optreden. Mevr. A. Bal-van den Berg las een aantal door mevr. Wiebrens- Beekman vervaardigde streekge- dichten, mevrouw IJzelenberg-Olrce declameerde een ernstig gedicht. De Nieuwerkerkse bejaarden dankten hartelijk voor de gezellige en leerzame middag, een tegenbe zoek zal ongetwijfeld spoedig volgen. De heer W. Jumelct, een oude be kende van de vereniging, thans leer- aar te Middelburg las aan het sot Psalm 23 en eindigde met gebed. DEN HAAG. Brand heeft in de nacht de tweede-etagewoning van de 70-jarige mevrouw G. H. Vrolijk -van der Linde in de Gelccnstraat 116 vernield. Wij publiceren hierbij nog enkele foto's van de geheel gerestaureerde St.- Lievensmonstertoren, die hier prijkt in volle glorie. Bij de ingang ziet men reeds hoe ook in detail de restauratie zorgvuldig is uitgevoerd.1 Dit fraaie lijnen' en lichtspel van een venster van binnenuit gezien. Men lette op de schitterende vlakverdeling binnen de sponningen van dit hoog- oprankendc venster. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4