Landbouw en veeteelt fa. Joh. den Boer AGENDA Zeeuws Landschap' tegen ruilverkaveling Luisteren naar klassieke muziek Kanonskogel ontploft Leegloop in garagebedrijf Bommelder snel gepakt LAATSTE NIEUWS Unieke veiling van exclusief landhuis te Zierikzee Vietcong dicht bij Saigon DEUR Geheel in tegenstelling met gro te saneringsplannen, die uit de Brusselse „landouwsfeer" wel be kend zijn geworden en niet weinig besproken, komt deze week de na druk op een these, geponeerd op een studiedag van de Kring voor Landbouweconomie te Wagenin- gen, dat het landbouwbedrijf tóch wel klein kan blijven, zij het ver vlochten met de afnemer, zijnde de agrarische industrie. De stelling is van drs. C. Timmer, directeur van de Coöperatieve Mélkcentrale C.M.C. te Den Haag. Hij zegt o.m.: „wei zal het optimale bedrijf nog verder in grootte toenemen, maar het zal toch blijven binnen de schaal van kleine zelfstandige ondernemingen, waarin de ar beidskracht tot een of twee perso nen beperkt blijft". We geloven - cle funktie van drs. Timmer wijst daar ook al op - dat hier toch, misschien wel te eenzij dig, het veeteeltbedrijf als uit gangspunt van de beschouwingen is genomen, terwijl het hier duide lijk ging om een zaak van land bouweconomie. In dit opzicht is het wel duide lijk dat gedachten stellingen, prognoses zelfs, geldend voor de veehouderij niet van toepassing zijn op de akkerbouw. De akker bouw met name is wel eens de meest riskante onderneming ge noemd; sterk afhankelijk van we reld-conjuncturele schommelingen, sterk afhankelijk ook van de kli matologische omstandigheden. Klein landbouwbedrijf in de zin van de Wageningse opvatting be tekent dan ook minimaal een ge mengd bedrijf, waar de veeteelt naast de akkerbouw belangrijk is. Juist deze vorm levert echter de grootste arbeidsmoeilijkheden op en daarom lijkt het waarschijnlijk dat de akkerbouwer blijvend zal moeten koersen op de garantieprij zen, die in het verleden duidelijk niet altijd bleken afgestemd op de in deze tak van landbouw evenzeer klimmende prijzen. Duidelijk is intussen wel dat juist het kleine veeteeltbedrijf kan sen behoudt, ook al door de opvoe ring van de efficiëcy (melktank) en zonder angst voor concurrentie van mammoetbedrijven of zelfs indu strieën, die in de veeteelt „iets zien"! Voor een streek die „groene long" moet blijven (Schouwen-Dui- veland) zijn intussen de onderha vige studies interessant, want land bouw en veeteelt zullen het nooit kunnen doen, zonder voorlichting op langere termijn. Men moet juist in deze typische streekbranche fu- toroligie bedrijven. Advertentie Fantastisch mooie wengé tafel met bijpassende stoelen. De zeer aparte houtkonstruktie van de stoelen maakt deze eethoektot iets bizonders. Tafel 355.- Stoel 145.- MIDDELBURG, 19-10. De Stich ting Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, landschap en milieube scherming heeft in een brief aan de minister van landbouw voorgesteld van het gebied „De Poel" in Zuid- Beveland een regionaal landschaps reservaat te maken en de ruilverka veling in dit gebied te stoppen. Het coördinatieorgaan zegt ernstig be zorgd te zijn over de yoortgang van de ruilverkaveling, waar ondanks alle protesten geen enkele wijziging komt. Men is zelfs bezig met de volgende fase, aldus de stichting, waarmee het mooiste gedeelte van De Poel is ge moeid. Het Zeeuws Landschap vraagt de minister snel een uitspraak te doen over de alternatieven, die in het zojuist verschenen rapport „De Poel, eliminatie of conservatie" wor den genoemd. De stichting heeft dit rapport deze week aan de minister aangeboden. Het ruilverkavelingsgebied ver keert al eeuwen in zjjn oorspronke lijke staat. In de brief zegt het Zeeuws Landschap verder dat men via de ruilverkaveling van een over wegend veeteeltgebied een land bouwgebied wil maken. Al winter in Amerika WASHINGTON, 20-10. Twee maanden te vroeg heeft de winter donderdag in de Verenigde Staten zijn intrede gedaan. Voor het eerst in 103 jaar tijd viel in New York op 19 oktober sneeuw. In talrijke steden, zoals Minneapolis, Kansas City en Rochester, werden de laagste temperaturen sedert mensen heugenis gemeten. In Duluth in Minnesota vroor het tien graden. De meteorologen deel den mee: het wordt nog kou der. Stel de eigenaars van deze gronden financieel schadeloos en laat De Poel intact, aldus het advies van het Zeeuws Landschap. In de stichting werken 23 organisaties samen. St. Domusstraat 58 Zierikzee - Tel. 2345 Mensen in verkeer Moet je naar de overkant, Dan goed uitgekeken Eeerst naar links, en dan naar rechts Weer links, dan oversteken Maar komt er een auto aan Een brommer of een fiets Blijf dan liever even staan Wachten kost Je niets Ben je in een grote stad, En staat het stoplicht; rood Wacht dan voor het zebra pad Want 't gevaar is groot Dat je overreden wordt Maar springt het licht op, groen Loop dan vlug naar de overkant Nu kun je 't veilig doen Draag ook nis je in 't donker loopt Heldere lichte kleuren Loop links van de rijbaan Dan kan er echt niets gebeuren Mensen, maar ook kinderen Kijk steeds goed uit op straat Een ongeluk komt soms zo gauw, En dan is het écht te laat. A.-W.-B. „Piëta" hersteld Michelangelo HILVERSUM, '20-10. De helft van de ongeveer 70 klassieke muziekpro gramma's, die wekelijks door de Hilversumse. omroepen via Hilver sum I en II worden uitgezonden, wordt gemiddeld beluisterd door minder dan 100.000 Nederlanders van 12 jaar en ouder. Ruim 40 pro cent van het aantal muziekprogram ma's op deze zenders trekt tussen de 100.000 en 300.000 luisteraars en 10 procent van de klassieke muziekpro gramma's haalt een luisteraarsaan tal tussen de 300.000 en 6Ö0.000. Dit blijkt uit een door Intomart in op dracht van de NOS uitgevoerd on derzoek naar de beoefening en be luistering van ernstige muziek. CAIRO, 20-10. In Adsjoebra, een volksbuurt in Cairo, is donderdag een oude kanonskogel uit de Twee de Wereldoorlog ontploft. Vier men sen zijn om het leven gekomen en dertig zijn gewond, van wie acht ernstig. De kogel maakte deel uit van een partij oud ijzer die door een hande laar was gekocht. Hij ontplofte toen de man ging schiften. Aoht geparkeerde auto's werden vernield en talrijke ruiten in de buurt verbrijzeld. ARNHEM, 19-10. De directie van het garagebedrijf Van Eeuwen in Arnhem (Fiat dealer voor Arnhem en omgeving) heeft zeventien van de 59 werknemers ontslag aangezegd. Een leegloop van de twee werk plaatsen als gevolg van het sterk verminderde aantal reparaties, wordt de oorzaak genoemd. Volgens bedrijfsdirecteur A. van Eeuwen is de inkrimping bij het Arnhemse be drijf typerend voor de huidige si tuatie in de automobielwereld. De sterk gestegen kosten voor autorij den als gevolg van belastingverho gingen zorgen er voor, dat de auto mobilist steeds minder voor kleine reparaties een beroep doet op het garagebedrijf. Nederlander veroordeeld in Frankrijk BOULOGNE-SUR-MER, 20-10. De 38-jarige Nederlandse vrachtwagen chauffeur E. S. is donderdag in Bou- logne-Sur-Mer bij verstek veroor deeld tot een half jaar gevangenis straf, intrekking van het rijbewijs voor de tijd van drie jaar, twee boe tes van elk 250 francs cn een derde vari 40 en 12.000 francs schadever goeding plus rente voor de eisende partij. Volgens de aanklacht heeft de Nederlander op 20 maart in Wac- quinghem aan het Nauw van Calais een auto-ongeluk veroorzaakt dat het leven kostte aan de negentien jarige Westduitse toerist Wilfried Odendhal uit Mohlcn. Simpelaar nam na het ongeluk de vlucht maar hij werd gegrepen. De Rijkspolitie stelde vast dat hij onder invloed verkeerde, aldus de aanklacht op last van het parket was hij tijdelijk vrijgelaten. Het Hof in Boulogne heeft een be vel tot opsporing cn aanhouding van de verdachte uitgevaardigd. ROME, 19-10 De herstelwerkzaam heden aan de beroemde „Piëta" van Michelangelo in de Sint Pieter zul len waarschijnlijk vóór Kerstmis zijn voltooid. Volgens het hoofd van de Vaticaanse musea, Dioclecio Redig de Campos, zal men met het blote oog niets meer kunnen waarnemen van de schade die een vermoedelijk geestelijk gestoorde man op 21 mei j.l. aan de beeldengroep heeft aan gericht. AMSTERDAM, 19-10. Binnen een tijdsbestek van 12 uren is woensdag in Amsterdam een jonge recidivist gearresteerd, de tevoren in een ano niem telefoongesprek gepoogd had Pan American World Airways met een bommelding een bedrag van een half miljoen gulden af te persen. Een geroutineerd rechercheur van de Amsterdamse politie, een „oude rot in het vak" zag de jongeman, de 19-jarige J, T. de M. uit Amsterdam, in de Van Baerlestraat temidden van vele voorbijgangers staan, dichtbij het punt waar de anonieme afperser zijn half miljoen wenste te zien af geleverd. Hij herkende in hem een van de twee daders van een roof overval, die vorig jaar in Amsterdam werd gepleegd op het uitzendbureau Randstad en nam hem voor alle ze kerheid mee naar het bureau. Man wilde van flat springen DEN HAAG, 19-10. Een 21.-jarige Hagenaar heeft donderdag zijn vrouw, de politie, de brandweer en een grote menigte mensen eqn half uur in angstige spanning gehouden doordat hij dreigde van het dak van een veertig meter hoog flatgebouw aan het Hobbemapleih in Den Haag af te springen. Huisvestingsmoei lijkheden hadden hem hiertoe ge bracht. De man was enkele uren te voren door de gemeente Den Haag uit een door hem gekraakt huis ge zet. Hij zou in het flatgebouw ver geefs op nieuw adressen zijn uitge weest, terwijl zijn vrouw beneden wachtte. Een brandweerman en een psychiater wisten de man te bepra ten om niet te springen, maar met hen mee te gaan. Haarlemmermeer wil niet bij Amsterdam HAARLEMMERMEER, 20-10. De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft zich donderdagavond uitge sproken tegen indeling btf een gewest Groot-Amsterdam of bij een gewest Zuid-Kennemerland. Men was voor de suggestie van b. en w. om een onderzoek te laten in stellen naar een eventuele gewest vorming met gemeenten als Uithoorn Aalsmeer, Leimuiden en Alkemade. Een motie van D'66 waarin onder andere werd gevraagd bij het onder zoek een in tweeën splitsen van de gemeenten niet bij voorbaat af te wijzen, werd alleen gesteund door de heer J. Licher (PvdA) en de heer E. van der Voort (eigen lijst). Gratis bomen EMMELOORD, 20-10. - Het gemeentebestuur van Noord- Oost-Polder gaat aan inwo ners van de gemeente gratis bomen beschikbaar stellen. De bomen, worden na aanvra ge geplant door de dienst pu blieke werken. Voorwaarde is dat ze een plaats krijgen aan de voor- of zijkant van het huis langs de openbare weg. De bomen mo gen niet na enkele jaren weer gekapt worden. Het gemeentebestuur zegt dat deze „bomenactie" voor het huidige leefmilieu maar ook voor het nageslacht nood zakelijk is. Nederland. Televisie. Volgende week treedt in het programma: „Met de mu ziek mee", de zangeres Frida Boccara op. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Met een krachtige noordelijke stroming, die zich van. Spitsbergen langs de Noorse kust en de Noord zee naar het zuiden uitstrekt, wordt koude en onstabiele lucht naar ons land getransporteerd. In deze lucht komen boven het relatief warme Noordzeewater buien tot ontwikke ling. Déze barometerstanden, waar van het, centrum met een luchtdruk- waarde van 1037 mbar ten westen van de Britse eilanden ligt én een depressie, die het afgelopen etmaal van noord-Noorwegen naar het zui den trok en hu boven de 'Oostzee, is aangekomen. Dezedepressie ver plaatst zich verder in de richting van Polen en west-Rusland, terwijl tege lijkertijd het hogedrukgebied zich zal uitbreiden naar het zeegebied tussen IJsland, en Noorwegen. Als gevolg van deze ontwikkeling komt er in hét huidige weertype vrijwel geen verandering, zodat ook zaterdag met enkele buien rekening gehouden zal moeten worden. In de komende nacht zal plaatselijk nacht vorst voorkomen. De top in Parijs PARIJS, 19-10. De eerste dag van de Parijse topconferentie, waarop de ministers van financiën tot een aan tal beslissingen zijn gekomen, is vol gens premier Biesheuvel „positief" verlopen. Maar, zo voegde hij hier onmiddellijk aan toe, twee zeer be langrijke kwesties, nl. de politieke samenwerking en de ontwikkeling van de Europese instellingen van de negen staats- en regeringsleiders aangeroerd, en niet werkelijk be sproken. Fransman in Hanoi overleden PARIJS, 20-10. Piere Susini, de Franse vertegenwoordiger in Noord- Vietnam, is donderdag in een zieken huis in Parijs overleden. De 52-jari- ge Susini werd op 11 oktober ernstig gewond tijdens een Amerikaanse luchtaanval op Hanoi waarbij het gebouw van de Franse legatie werd getroffen. Hij was op 17 oktober naar Parijs overgebracht. PARIJS. De regeringsleiders van de landen der Europese Economi sche Gemeenschap en de drie lan den die op 1 januari a.s. lid van de E.E.G. zullen worden - Engeland, Ierland en Denemarken - z\jn het donderdag in Parijs eens geworden over de behoefte aan snelle en drin gende maatregelen ter bestrijding van de inflatie. Heden (vrüdag)morgen om precies drie minuten over elf uur vond in de stampvolle bovenzaal van het Huis van Nassau de start plaats van de publieke verkoping van het exclu sieve landhuis, met garages, paar den- cn veestallen, voederberging, trainingsbaan en weide voor paar den. groot 4.37.40 hectaren, gelegen aan de Roterüdjjk 1 te Schuddebcurs in de gemeente Brouwershaven. Notaris D. Karsten te Zierikzee opende de veiling op de gebruikelijke wijze met het voorlezen van het pro ces-verbaal cn de aan deze verko ping verbonden voorwaarden. De taak van de bij deze gelegenheden altijd als afslager optredende heer J. Rcskam, die wegens ziekte verhin derd was, werd waargenomen door de heer J. M. v. d. Velde. Een aarzelend eerste bod volgde na de mededeling van de notaris dat Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE telefoon (01110) 2770 brengt a.s. zaterdagavond 21 oktober en a.s. dinsdagavond 24 oktober, aanvang 20.00 uur: Een nieuwe speelfilm van Fons Rademakers WILLEK! VAN AMMELR00Y JAN DECLEffi-LLiC P0NETTE CARLOS VAN LANCKERE NAAR STIJN STREUVELS' ROMAN DE TELEURGANG VAN DE WATERHOEK Voorverkoop telefonisch en aan de kassa op de dag van de voorstelling 11-12 uur. Toegang 14 jaar. Entreeprijzen f 4,50 en f 5,50. aanvaarding van het project per 1 december aanstaande zal kunnen plaatsvinden. Het eerste bod: 100.000.- dat hierna steeds opnieuw met f 10.000,- werd verhoogd en via de f 150.000,-. twee ton een „pauze" bereikte bij een bod van f 251.000.-. De strijd was bij het bereiken van dit bedrag nog niet uitgestreden, want opnieuw werd hoger geboden: f 256.000,-; f 257.000,-, waarna werd „afgeslagen" op precies f 261.000,-. Deze „top" van de eerste veiling bleek, na het gebruikelijke beraad, tevens het hoogste bedrag dat kon worden genoteerd. De tweede veiling leverde nl. geen stijging van het ge noemde bedrag: de f 261.000,-. Bieder van dit bedrag was de heer B. J. Slercmans te Rotterdam, win kelier van beroep. Het bod van de heer Sieremans zal tot 26 oktober aanstaande, zo vernemen wij, in be raad worden gehouden. De gunning werd uiteraard nog niet verleend. Vrijdag 20 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, vergade ring Sportraad. Huis van Nassau, 20.00 uur, verga dering afdeling P.v.d.A. Zaterdag 21 oktober Westerschouwen A. v. d. Weijdeweg (parkeerplaats), 10.00 uur, paddestoelenexcursie dooi de Domeinen, Jeugdvogelwacht. Haamstede Manege Kloosterweg, wedstrijden en springconcours L.R. W.'Schouwen, aanvang 10.00 en 13.30 uur. Zcnnemaire Verenigingsgebouw, 20.00 uur, for matie Fanny Hill. Dinsdag 24 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw 20.00 uur, voorlichtingsavond Ver. van Vrien den van 'de Hartstichting. Serooskerkc Dorpshuis, Bondsavond A.N.W.B. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, afdeling Plattelandsvrouwen Bond. Dreischor Café „De Drie Schapen", 20.00 uur, bespreking winterprogramma „Nut en Genoegen". Woensdag 25 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, afdeling C.P.B. Donderdag 26 oktober Serooskeerke Dorpshuis, 19.30 uur, vergadering Groene Kruis „Schouwen-Duiveland" Bruinisse Geref. Kerk, gespreksgroep-avond. Vrijdag 27 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Hoofdstad Operette presenteert „lm Weissen Rössl", (Z.V.U.) Zaterdag 28 oktober Zierikzee Sportcentrum „Onderdak", Zeeuwse kampioenschappen badminton voor senioren. Excursie Jeugdvogelwacht naar Kre- kengebied; vertrek 13.30 uur Kraan plein, 14.00 uur Nieuwe Dijk, Ouwerkerk. SAIGON, 19-10. Donderdag hebben troepen van de Vietcong een plaatsje op 16 km afstand van de Zuidviet- namese hoofdstad veroverd. Met de verovering van dit plaatsje (Than Hoa) heeft de Vietcong de diepste penetratie van de afgelopen drie jaar in de richting van Saigon verricht. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 21 en zondag 22 oktober Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112)480, neemt waar voor dokter Van Geer en dokter Bontkes. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter H. J. Simons, Rcnesse, tel. (01116) 280, neemt waar voor dokter Stenger en dokter Terp stra. De weekeinde-dienst voor de West hoek en Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter J. N. T. de Bruin, Bruinisse, tel. (01113) 1280 neemt waar voor dokter Speelman. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter J. B. Visser, Zierikzee, Mast gatstraat 104. tel. (01110)3965 neemt waar voor dokter Vleu gels Schutter en dokter van der Zande. Zuster A. K. Werkman, Kcrkwcrvc, tel. (01110)-2309, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bcrgsma, Zierikzee, tel. (01110)-2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee De weekeindedienst gaat in zater dagmorgen na 9.00 uur. Met een zomerse stoeipartij van jongelui in ouze „tuin" - hoe groot is de wereld, hoe klein onze tuin - is het gebeurd. Resultante van onge controleerde bewegingen, leverde een gebroken kruk op van de achter deur,maar dat was niet zo erg, want van binnen zat nog een kruk en wie niet te dichtslaanderig was, zat al tijd goed. Deze week echter is de toestand ge heel gewijzigd, want om redenen, die behoren lot de technische geheimen van deurkrukken funktioneert de binnenkruk niet meer en het „ach en wee"-geroep: hadden we het alle maal maar laten maken, is niet van de lucht. De zaak is namelijk nog gecom pliceerder geworden, omdat een on bekende herfslpeinzer, die even bui ten een luchtje wilde scheppen, de deur achter zich dicht wierp en daarmee is de zaak voor goed beke ken: de deur is op slot en kan niet meer open. Er zijn al telefoontjes gepleegd om de zaak te klaren, maar de technici (hoe onmisbaar zijn ze geworden) hebben het allemaal erg druk en daar moet men respekl voor hebben. Ambulante lieden hebben intussen krukstudies gemaakt, zonder resul taat overigens. Een alleraardigste jongeman, wiens hoofd met een om vangrijke papoeaanse haardos wordt bekroond, heeft zich gisteren op de scharnieren geworpen, maar die wa ren door frekwent schilderen geheel vastgeraakt, zodat ook op dit punt geen heil bleek te verwachten. Er is derhalve maar één mogelijk heid open gebleven: het keuken raam. De familie voert thans voort durende allermerkwaardigste klim- nummers uit, bestaande uit het be stijgen van de gootsteen, het been uitstoten naar buiten, het hengelen naar de grond, het lichaam ineen krimpen cn het belanden in de tuin, om het begeerde buitengebeuren te ondergaan. Men ziet padvinders of soldaten zulke kuren wel uithalen op films, maar nu is het allemaal dicht bij huis, of liever in huis, gekomen. Ben toch wel nieuwsgierig of deze blokkade met het weekeinde zal zijn opgeheven, want ook onze poes is bijzonder onthand. Ze zit klagelijk voor de achterdeur om uitgelaten te worden en we zijn nu ook voor haar bezig met een cursus raamspringen. Al met al is weer maar bewezen dal het leven zijn listen en lagen legt, maar we blijven optimistisch en doen doorlopend aan raamsporl. SCHIERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2