^Die éne druppe Geld nodig? Binnen 'n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van de NMB Pool als Russische weekmaker naar Parijs VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Wat biedt de BEELDBUIS? de panty die tegen een stootje kan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 oktober 1972 Nr. 21169 i t Polens nieuwe sterke man Gierek zoekt nauwere kontakten met het westen en het is niet vreemd dat hij daarbij begint in Frankrijk. Niet ui teen omdat hij daar jarenlang ge werkt heeft als mijnwerker, tot hij wegens het organiseren van een sta king het land uitgezet werd, maar omdat er van oudsher een enigszins emotionele band bestaat tussen de twee landen. Met Gierek zijn vele Polen naar de mijnen bij Rijssel ge gaan en velen zijn gebleven, inmid dels genaturaliseerd maar nog altijd geïnteresseerd in het oude vader land. Bovendien was het sinds de Poolse herrijzenis in 191S een Fran se politiek om met Warschau nauwe banden te onderhouden, vooral om Duitsland te kunnen omsluiten - het wantrouwen tegen de „Boches" zit traditioneel diep bij de Fransen, en trouwens ook bij de Polen. Ongetwijfeld kioam Gierek naar Parijs om deze sfeer wat nieuw le ven in te blazen, waarbij hij de Fransen er en passant op wees dat intussen de bondsrepubliek eenzaam bovenaan staat als westerse handels partner van Polen en dat Frankrijk op c[e vierde plaats een aanzienlijke achterstand heeft. En nu zegt handel niet alles, maar een zekere politieke invloed gaat er wel van uit. Als de Polen mogen kiezen dan zien ze lie ver wat invloed uit Parijs dan uit Bonn komen, voorzover het westen invloed kan uit oefenen. En dit laat ste moet men niet onderschatten. Binnen het communistische blok weegt nimmer het woord van welk westers land ook op tegen dat van Moskou. Maar de Russen zijn een voudig niet in staat al die economi sche steun te geven die bijvoorbeeld Polen nodig heeft om zijn industri ële struktuur zodanig te modernise ren dat het zijn welvaart zodanig kan vergroten dat niet weer het soort opstanden ontstaat waardoor Gierek tot macht kwam. Steun van elders is nodig, maar liever dan uit Bonn heeft Gierek die uit Parijs. Bo vendien heeft Parijs nu wel bijzon dere banden met Bonn en is er uit eindelijk ook een Westduits-Pools accoord gesloten, maar de ooster buur noch de westerbuur van de Duitsers ziet hen graag te machtig worden. Bondgenoten bondgenoten op te stellen. Maar daarbij heeft president Pompidou meer nog dan Nzijn voorganger De Gaulle altijd de voorzichtigheid be tracht desnoods wel half buiten de boot te gaan hangen, maar er nooit helemaal uit te stappen. Als Gierek daartoe kwam verlei den, heeft hij ongetwijfeld gefaald. Wat hem maar half kan hebben ver droten, want dit betekent dat hij niet heeft bereikt wat zijn baas langs een elegante omweg wou, maar toch wel iets heeft verworven wat voor de Polen belangrijk is: economische steun. Arbeidstijdverkorting in St. Oedenrode SINT OEDENRODE, 18-1". Oda (stalen kantoormeubelen) - met vesti gingen in St.-Oedenrode en Geldrop - heeft toestemming gekregen tot ar beidstijdverkorting voor 450 van de ruim 600 werknemers. Zij zullen tot en met 1 december een halve week werken. Oda heeft in de loop van dit jaar al drie periodes met werktijdverkorting meegemaakt. JOHANNESBURG. Per jaar stu deren er aan de Zuidafrikaanse uni versiteiten nog geen twaalf neger dokters af, een op de anderhalf mil joen Afrikanen, aldus het hoofd van de afdeling anatomie bij de univer siteit van Witwatersrand, prol'. Philip Tobias. Advertentie Een persoonlijke lening is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan 't is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van f 129,50, Een bedrag van 3500,- in 24 keer 171,50. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Nederlandsche Middenstandsbank Er is een NMB kantoor te: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee tel. 01110 - 33 55 Hogezoom 149, Renesse tel. 01116 - 424 Samen zou misschien bij tijd en wijle op gepaste manier Bonn een beetje ingetoomd kunnen worden - voor de Polen geldt hierbij dat Pa rijs in menig geval meer kan doen dan baas/bondgenoot Moskou. Wat ondanks alle sympathie en eerbetoon die hem ten deel viel Gje- reks missie een beetje vergeefs maakt is dat niemand precies kan zeggen in hoeverre hij nu echt een man is die voor het standje van zijn eigen land opkomt en in hoeverre hij door de Russen om een boodschap is gestuurd. Misschien om Frankrijk dat in menig opzicht al een buiten beentje in het westen is (doordat het vrijwel geheel naast de N.A.T.O. staat en in de E.E.G. tegen de draad ingaat) nog een beetje te verleiden zich nog losser van zijn natuurlijke Tekeningen Bang]a Desh-kincleren op t.v. DEN HAAG, 18-10. 641 tekenin- gen van kinderen tussen 4 en 16 jaar begin oktober van dit jaar gemaakt op vier verschillende scholen, in Bangla Desh, vormen de basis van de film die de NOS-televisie zondag uitzendt in het programma „Pano- ramiek" (20.20 to 20.45 uur). Be tekeningen geven er een indruk van hoe de kinderen van Bangla- Desh de gevolgen van de oorlog en de honger in hun land ondergaan. De film is gemaakt door Almar Tjepkema en Henk Teeuw. In 1928 werd deze mooie fotokaart gemaakt van de kastanjeboomen in de Verlengde Poststraat te Bruinis- se. Deze straat heet tegenwoordig de O. F. Weisestraat; genoemd naar de Ambachtsheer O. F. Weise van Brui- Filmer Jan Boon naar Nepal SCHIPHOL, 18-10. Vergezeld door Sherpa Tenzing Norkai, die eens met Sir. Hillary de hoogste top ter aarde voor het eerst beklom, is cineast Jan Boon dezer dagen vanuit Nepal naar het Mount Everest ge bergte vertrokken om daar zijn film serie, bestaande uit zes films met de tiel „Centraal-Azië en zijn mensen" te voltooien. In de zesde film, ge naamd „de hoogste bergtoppen van de wereld" vervuld Sherpa Tenzing een rol. Boon hoopt de filmserie te gen het eide van dit jaar gereed te hebben. Dode en twee gewonden hij verkeers-ongeluk ASSEN,18-10. Op de Rijksweg Assen-Groningen ter hoogte van Ubbena (gem. Vries) is maandag morgen een trekker met oplegger zonder voorrang te verlenen de Rijksweg opgereden en in botsing gekomen met een personenauto. De bestuurder van de personen auto, de 26-jarige vertegenwoordi ger Chr. P. Schuppen uit Breda, werd zo ernstig gewond dat hij kort na aankomst in een ziekenhuis in Groningen is overleden. Twee inzit tenden van de personenauto werden gewond. Stijging koffieprijzen DEN HAAG, 18-10. Met ingang van gister (woensdag 18 oktober) stygen de koffieprijzen met 12 tot 23 cent per pak van een half pond. Vol gens Bouwe Egberts te Utrecht is deze prijsverhoging nodig in verband met de sterk gestegen prijzen voor grondstoffen op de wereldmarkt. De prijsverhoging geldt voor alle mer ken. Dinsdagmiddag zal Bouwe Eg berts op het ministerie van economi sche zaken afrondende besprekingen over de prijsverhogingen voeren. DONDERDAG 19 OKTOBER NED. I: Een van de weinige, zo niet het enige, t.v.-spelen, die deze week op de buis komen, is „De pant serkrant", vanavond om vijf over half negen bij de VPRO. De pantser krant is Menno ter Braaks eerste en enige toneelstuk en dateert uit 1936. Onderwerp van De pantserkrant is de wapenhandel. Het verhaal si tueerde hij in een krantenbedrijf, dat. door een internationale staal- trust gecontroleerd wordt. Tussen de corrupte hoofdredactie en een ge wetensvol redacteur ontstaat een conflict. De laatste wil niet meewer ken aan de oorlogshetze van de De meisjes hadden boven een eigen kamer, maar omdat Gerie er door gaans enkel kwam om zich te ver kleden en te slapen, gebeurde het vaak, dat Wim een uurtje bij haar zat, als ze bezig was met haar huis werk. Wim had haar een keer gevraagd, wat ze wilde worden. „Misschien le rares, dat weet ik nog niet", was haar ernstige antwoord geweest. „Onze leraar Engels zegt, dat ik fee ling heb voor talen. Misschien ga ik dat wel uilbuiten en dan kan ik al tijd wel ergens terecht als receptio niste of privé-sekretaresse. Of mis schien wel stewardess bij een of an dere luchtvaartmaatschappij. Als ik afgestudeerd ben, zijn er mogelijk heden genoeg. Daar maak ik me nu nog niet druk over. Dat zien we dan wel, als het zo ver is. En jij? Blijf jij je hele leven op kantoor?" Hij had geknipoogd. „Niet verder vertellen, want als ik het beneden zeg, lachen ze me uit. Ik wil eerst m'n diploma boekhouden halen. Ik spaar. Misschien over enkele jaren, he? Dan wil ik een reclamebureau beginnen. Ontwerpen maken, adver tenties opstellen. Ik kan tamelijk goed tekenen en een tekst opstellen zal me ook geen moeite kosten. Maar net als met jou. dat heeft nog de tijd". Ze had hem enige tijd nadenkend aangekeken. „Waarom ben je dan naar een expeditiekantoor gegaan? En niet naar een reclamebureau? Mij dunkt, dan kun je je toch alvast in dat vak ontwikkelen?" „Nee. Dan ga ik ongemerkt de richting uit, die het bureau wil. Dan drukken ze me onbewust in een be- paald vakje en dat wil ik niet. Ik o wil eigen initiatieven ontplooien en dan mag ik me van te voren niet laten beïnvloeden. In grote lijnen weet ik al, wat ik te zijner tijd ga doen. Maar ik werk het geleidelijk verder uit. De details moet ik nog uitstippelen. Ik doe dit alles kalm aan. Waarom zou ik me haasten? Ik verdien momenteel goed en verder gaat het niemand wat aan, wat mijn plannen zijn. Jij houdt je mond. he?" „Allicht. Dat weet je. Nou, jij slaagt wel. En ik eveneens, broer. We komen beiden verder in het le ven dan onze zuster, die enkel maar denkt aan pret maken. Daar is later nog alle tijd voor, als ik denk dat het nodig is". Zo ging het leven van de kinderen Worms rustig voort in een soort ge zapigheid, waarbij iedereen in huis wel voer. Geen wanklank werd ge hoord; ruzie maken was iets, wat in de familie Worms maar zelden voor kwam. Verschil van mening werd in de regel op een rustige, waardige wijze uitgepraat, terwijl ieder verder op zijn eigen wijze en manier zijns weegs ging. Gerie danste het week eind door. had een jongen of had er geen, deed in de week haar werk. ging steevast donderdags naar de nieuwste film in een der stedelijke bioscopen en zat voor de rest des avonds thuis naar de televisie te kij ken. Vader Worms had zondags zijn voetbalwedstrijd waarover hij de rest van de week met zijn collega's op de fabriek nakaartte ging in het seizoen zaterdagsmorgens vroeg vis sen en 's middags biljarten. Gedu rende de rest van de week vermaak- FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK te hij zich met zijn krantje en de t.v. Moeder Worms verzorgde het huis houden, bewerkstelligde, dat alles er proper en netjes uitzag, deed van maandag tot en met donderdag ge durende telkens drie uren haar werk in het grote verzekeringskantoor en groef eens in de maand het spaar bankboekje op vanonder de losse vloerplank, waarmee ze dan naar het postkantoor ging om een nieuw ge drag bij te laten storten, keek met voldoening naar het regelmatig groeiend bedrag, dat voor later be stemd was, als de kinderen het huis uit waren: de steeds groter wordende appel voor de dorst, waarvan Toon niets wist. en bergde het dan weer voor een maand op onder de vloer, recht onder de huiskamertafel. Het geld en de toekomstige bestemming ervoor was haar enige ideaal, maar ze koesterde het en was tevreden. Wim Worms h ad zijn eigen toe komstdroom maar deed voorlopig zijn dagelijkse werk nauwgezet en zonder fouten, in zijn vrije tijd zich wijdend aan zijn liefhebberij: de postzegels. Terwijl zijn jongste zus leerde en blokte .omdat zij later meer wilde bereiken in het leven dan haar vader, want de kleine Bettie had hoge aspiraties: haar onverzet telijke wil zou haar zeker doen sla gen. En in deze situatie trof Bas Le verstro het gezin Worms aan, toen hij voor het eerst zijn brede voeten in de huiskamer neerzette. En hij zou de aanleiding zijn. waardoor de rust in dit huis geheel en al op een wrede wijze werd verstoord. (wordt vervolgd) krant. Na dit aangrijpende spel zendt de VPRO voor de tiveede maal een aflevering tlit de serie Van wie is dat huis? uil. Hierin o.m. reacties op de eerste uitzending, waarin het woningbeleid werd gehekeld. Ook de vooravond is voor de VPRO, een uurtje dat mede i>oor de jeugd be stemd is. Eerst een verhaal van het Beertje Colargol, vervolgens in Zwijgen is goud weer een collage van fragmenten uit stomme films. Na het journaal Berichten uit de sa menleving. Voor de Evangelische Omroep wordt het een latertje want die mag pas om tien uur beginnen uit te zenden. Eerst kan kennis ge nomen worden van rubriek Kerk en theologie. Na dit half uur wordt in Horen en zien gestart met een serie klassieke muziekprogramma's. Da niël Wagenberg opent de rij in het Tweede pianoconcert van Sergei Rachmaninov, opus 18, begeleid door het Radio Philharmonisch Orkest o.l.v. Hans Vonk. De acteurvoor drachtskunstenaar Nigel Goodwin, die verbonden is aan de Arts Centre Group in Londen besluit de E.O.-uit zending met het een kwartier du rend programma. NED. 11: Nadat afgelopen dinsdag sheriff McCloud zich opnieuw heeft aangediend bij het Nederlandse kij kersvolk, laat vanavond speurder Joe Mannix weer van zich horen. Nu het journaal neemt hij de strijd te gen de misdaad weer op. Daarvoor, tussen zeven en acht, zendt de VA RA de t.v.-finale uit van de school radioseries Kinderen en hun leefmi lieu. De radiouitzendingen hadden zoveel respons van de jeugd, dat be sloten werd er een wedstrijd Kinde ren bouwen hun droomwijk aan te verbinden. Voor acht uur is er ook nog een Pools tekenfilmpje. Nauwe lijks teruggekeerd op het scherm zit Mannix meteen weer met zijn neus midden in de misdaad. De VARA komt in de loop van dit seizoen met een serie shows van Rob Touber, ge titeld, Is getekend: Rob Touber. De man die steeds op de achtergrond heeft gestaan bij shows als van Adè- le Bloemendaal en Liesbeth List treedt nu zelf eens op de voorgrond. Voor de muziek is geput uit het werk van de Beatles, Donovan, Bob Dylan, Pete Seeger en Frank Zappa. Met actualiteiten (Achter het nieuws) neemt de VARA afscheid van haar kijkers, waarna Den Haag vandaag nog even bij het binnen lands gebeuren politiek gezien, blijft stilstaan. DONDERDAG 19 OKTOBER NED. 1: 18.45 Ti-ta tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 Beertje Colargol; 19.20 Zwijgen is goitd 2; 19.45 Popey; 20.00 Journaal; 20.21 berichten uit de samenleving; 20.35 De pantserkrant 21.35 Van wie is dit huis; 22.00 Kerk en theologie; 22.30 Horen en zien; 23.00 De wind blaast waarheen hij wil; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 kinderen bou wen hun droomwijk; 19.45 Het mu seum; 20.00 Journaal; 20.20 Mannix; 21.10 is getekend: Rob Touber; 22.00 Achter het Nieuws; 22.50 Dén Haag vandaag; 23.00 Journaal. VRIJDAG 20 OKTOBER NED. I: Hoogblonde Willy Dobbe is geen NOS-omroepster meer, zij heeft het bij de TROS gezocht in het presenteren van een programma. Dat programma is Zevensprong ge worden, zodat de kijkers haar van avond samen met het Belgisch „ta lenwonder" Jan Theys deze quiz kunnen zien leiden. Opnieuw moet Zevensprong de deelnemers hieraan weer brengen naar een of ander va kantieland. Wat de deelnemers moe ten doen is het goed oplossen van een reeks vragen die met recreatie en toerisme te maken hebben. Vra gen en opdrachten worden afgewis seld met een flinke portie show. Voor de eerste, ruim vijf kwartier durende, uitzending heeft de TROS beslag weten te leggen op o.a. Les Humphries Singers, Freddy Quinn, Rika Zarai en een Franse variété- groep. Na vijf minuten bij Calimero Vrijdag 20 oktober, 22.35: En public: Liesbeth List en Rod McKuen. Liesbeth List en Rod McKuen zingen liedjes van hun zojuist ver schenen LP. verwijld te hebben, kunnen ze te recht bij de dolfijn Flipper en als die kunstjes getoond heeft kunnen ze ook nog de verdere lotgevallen van Zorro op de voet volgen. Don Diego wordt zowaar gearresteerd. Na de Zevensprong eisen de mannen van de F.B.I. onze aandacht weer op. Er wordt een meisje vermoord, nadat de dader eerst aan haar wagen ge knoeid heeft zodat zij de door hem aangeboden lift moeilijk kan weige ren. F.B.I.-agenten constateren bij hun onderzoek nogal wat overeen komsten met een jaar eerder ge pleegde moord. Na de misdaad de muziek en die komt van Liesbeth List en Rod McKuen in het pro gramma En Public. Rod McKuen, wiens glorietijd in ons land voorbij schijnt te zijn, maakte een reeks nieuwe liedjes die nu gezongen wor den door Liesbeth List en hemzelf. NED. II: Deze vrijdagavond bete kent het weerzien met Piet Bamber- gen en René van Vooren, ofwel de Mounties. Het komische duo - de lach moet toch altijd wel van Piet Bambergen komen - heeft de zater dagavond moeten prijsgeven, omdat daarop dit seizoen het programma Ster-allures zit. Maar ook op deze avond zullen zij en htm publiek het wel kunnen vinden. De gein wordt afgewisseld met muziek en dans en daar tekenen Martine Bijl, Los In- dianos, Lionel Blair en de Mounties zelf voor. Even bijkomen van de Mountie-show is er niet bij, want meteen hierop wordt in het AVRO- porgramma bijgepraat met minister president Biesheuvel. Willem Duys presenteert hierna weer zijn Voor de vuist weg, waarna er een punt ach ter gezet wordt met een vijf minuten durend filmpje over natuurschoon in Nederland. Van de NOS kan dan nog de rubriek Uit de kunst tege moet gezien worden. In het voor- avondprogramma schotelt de AVRO het t.v.-publiek het derde deel van De laatste der Mohikanen voor. De eerste twee delen hebben aange toond dat de serie bol staat van het geweld der geweren en het suizen der pijlen en naar verwachting zal er ook nu weer menige druppel bloed vloeien. Cora, Alice en Hey- ward zijn tenslotte gevangen geno men door de Hurons en kolonel Munro stuurt er een patrouille op uit om het drietal uit de handen van de Indianen vandaan te halen. VRIJDAG 20 OKTOBER NED. 1: 18.45 Ti-ta tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 Calimero 42; 19.10 Flipper 2; 19.30 Zorro 28; 20.00 Jour naal; 20.21 Zevensprong I; 21.45 De F.B.I. 5; 22.35 En Public Lies beth List en Rod Mcuen; 22.55 Jour naal. NED. II: 18.45 Ti-ta tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 De laatste der Mohikanen 3; 20.00 Journaal; 20.21 Mounties Show; 21.10 Bijpraten met Biesheuvel; 21.20 Voor de vuist weg; 22.45 Ontdek je plekje22.50 Uit de kunst; 23.15 Journaal. (In de groene verpakking) Advertentie punt}/1* extra

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7