ANTWOORD Mogelijk dit jaar geen soc. contract meer Europees optreden tegen het terrorisme AGENDA Russische top naar Egypte Handelsovereenkomst V.S.-Sówjet-Unie LAATSTE NIEUWS Beiieïux-acrijiisgrenzen weg op 1 januari Zulks in antwoord op vragen uit de Eerste Kamer, heeft minister ii*. P. J. Lardinois van Landbouw en Visserij, nadrukkelijk gesteld geen aanleiding te zien voor het op stellen van een nota over het bijzonder karakter van de Ooster- schelde, noch over de gevolgen, die verschillende manieren van afslui ting voor de visserij zouden heb ben. Het negatief oordeel van de minister over deze nu al uit den treure besproken en beschreven zaak, voegt zich bij talrijke andere afwijzigingen en het „nee" van of ficieel Zeeland. Afsluiten was en is .kennelijk het parool. Gelet enerzijds op de opeenvol ging van afwijzende antwoorden op voorstellen en suggesties en an derzijds in aanmerking nemend de stand van zaken bij de uitvoering van het Oosterschelde-projekt, is het zaak die afsluiting stilaan als onontkoombaar gebeuren te gaan accepteren. Er is ook in het stand punt van deze minister niets te bespeuren, dat zou kunnen wijzen op een kans voor alternatieve op lossingen. Een zout deel van de Schelde, als gevolg van een com partimentering wijst hij weliswaar niet principieel af, maar op grond van te hoge kosten. Yerseke ver liest zijn funktie als centrum van de schelpdiercultuur, de kustvisse rij verdwijnt, evenals de sportvis* serij in zijn huidige vorm. De minister neemt de idee van compartimentering van het Zeeuw se meer in zoverre over, dat een zo „optimaal mogelijke" milieubeheer- sing kan worden verkregen", maar voor de visserij en voor de zoute flora en fauna zal dat geen soulaas bieden. De minister wil ook nog wel al ternatieve ideeën in het algemeen overwegen. De bewindsman be doelt daar duidelijk geen alterna tieven voor de sluiting mee, maar bepaalde voorzieningen, die de schade van de sluiting enigermate kunnen neutraliseren. Bij elkaar kan het maar moeilijk de hoop voeden, dat er toch nog een steen der wijzen wordt gevon den, waardoor veiligheid, milieu zuiverheid en schelpdierencultuur kunnen worden behouden. Althans in dit tijdstip in zo'n steen er ook niet, want de tijd heeft niet stil gestaan. Het Deltaplan - men zal het moeten erkennen - is in zijn totaliteit een éénheid en Rijkswa terstaat zit hiermede in zijn laatste fase. Nu nog „switchen" naar alge hele dijkverhoging rond de aan de Oosterschelde grenzende gebieden, lijkt - zoal niet technisch - dan toch zeker financieel onmogelijk. De teerling lijkt geworpen en Zeeland in het algemeen en Schou- wen-Duiveland in het bijzonder zal zich moeten gaan instellen op een geheel andere situatie, niet alleen materieel, maar ook wat betreft de maatschappelijke infrastruktuur. Over de tijd na de sluiting zijn nog niet veel gedachten ontwikkeld, maar - zoveel leert men wel in het leven - de jaren zijn kort en on verwachts is het zover. Dat is ty pisch voor het leven in het alge meen en zeker voor het onderha vige gebied, dat voortdurend is betrokken in het kader van struk- tuurwijzigingen, programmeringen en planologische ontwikkelingen. De mens in dat gebied zal het op een of andere manier moeten zien bij te houden. NIJMEGEN. Prins Karei Hugo heeft in Nijmegen aangifte gedaan van de op 13 oktober geboren tweeling. Op de foto de prins in gesprek met de burgemeester van Nijmegen mr. Th. M. de Graaf, die voor deze gelegen heid als ambtenaar van de burger lijke stand fungeerde. UTRECHT, 18-10. Mr. F. Roos één van de 15 werkgeversvertegen woordigers in de sociaal economische raad, gelooft niet dat er dit jaar nog een sociaal contract zal worden ge sloten, wel zal mogelijk een over eenkomst komen ever een loonron- de in 1973. Op een lunchbij een komst van de maatschappij voor nijverheid en handel woensdag in Utrecht zei hij dat het duidelijk is dat de vakbe weging geen sociaal contract wil sluiten onder het bewind van de huidige regering, maar dat men een nieuwe regering af wil wachten. Mr. Roos is wel voorstander van een sociaal contract, maar dat moet wel onder bepaalde voorwaarden: hij vindt dat de vakbeweging zich bij de totstandkoming van een soci aal contract uitsluitend zou moeten beperken tot de kwestie van lonen en prijzen. „Maar te signaleren valt dat de vakbeweging zich op breder terrein wil bewegen. De heer Groe- Minister handhaaft verhoging B.T.W.-tarief DEN HAAG. 18-10. Minister Ne- lissen (financiën) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat het niet- verhogen van het vier-procent BTW- tarief zal leiden tot een verlies van 200 miljoen in 1973. De suggestie vanuit de Tweede Ka mer gedaan om bepaalde diensten over te brengen van het algemeen tarief naar het lagere BTW-tarief heeft hij van de hand gewezen. De nu bij de kamer aanhangige voor stellen tot verhoging van deze ta rieven kan, naar de mening van de bewindsman, op zichzelf geen reden zijn om wijzigingen te brengen in de bestaande tariefindeling van de verschillende diensten en goederen. Bedrijf uitgebrand ERMELO, 19-10. Woensdagavond heetf een uitslaande brand gewoed in een Cash en Carrybedrijf in Er- melo. Het hele bedrijf met de boven woning brandde uit. Verschillende andere plaatselijke zaken hadden in dit bedrijf een afdeling. De oorzaak is nog onbekend, evenals de schade Nederland geen „koploper" meer bij inflatie DEN HAAG, 19-10. Volgens de jongste gegevens is Nederland zijn positie van koploper by de inflatie kwijt. Dit heeft de voorzitter van de raad voor ht midden- enkleinbedrijf, prof. dr. mr. A. F. H. C. Schrijvers, woens dag in de vergadering van de raad meegedeeld. Frankrijk en Italië hebben die plaats vooraan thans ingenomen. De bondsrepubliek Duitsland, België en Nederland lopen nu achteraan. La ten we hopen dat het zo blijft, aldus prof. Schrijvers, maar misschien zijn we het volgende half jaar weer voor aan. De Kamer-verkiezingen DEN HAAG, 18-10. Eenentwintig politieke partijen en groeperingen doen mee aan de Tweede-Kamer verkiezingen op woensdag 29 no vember. De kandidaatstelling voor deze verkiezingen vond plaats. In het gehele land, in alle achttien kieskringen, doen zestien partijen en groepen mee, en in een of enkele kieskringen vijf. Aan de kamerverkiezingen van vorig jaar deden achtentwintig par tijen en groep mee, 22 landelijk en 6 in een of enkele kieskringen. Massa-ontslag te Delft DELFT, 18-10. De machinefabriek Reineveld N.V. zal voor het einde van deze maand al haar 350 werk- nemei'S ontslaan. Dit heeft een dis trictsbestuurder van het NVV dins dag meegedeeld. De gi-ootste credi teur van Reineveld, de Bank Mees en Hope, heeft laten weten niet lan ger meer op zijn geld te willen wachten. Besprekingen met het mi nisterie van economische zaken om te komen tot overheidssteun hebben geen resultaat gehad. nevelt voorzitter van de industrie bond NVV bijvoorbeeld heeft gezegd dat het bij het sociaal contract niet alleen gaat om de kwestie van loon- enprijsspiraal, maar ook om pakken de zaken als verdeling van'kennis en macht," aldus mr. Roos. MOSKOU, 18-10. De leider van de communistische partij in de Sowjet- Unie, Leonid Brezjnjew, de Sowjet- premier, Alexei Kosygin en de pre sident van de Sowjet-Unie, Nikolai Podgorny, zullen naar Cairo reizen op een nog nader te bepalen tijdstip, zo heeft het in een Russisch-Egyp- tisch communiqué dat na afloop van het bezoek van de Egyptische rege- ringsleider Aziz Sedki aan Moskou woensdagavond door het Russische persbureau Tass is bekendgemaakt. Kissinger bij Z.-Vietnamese president SAIGON, 19-10, President Nixons speciale adviseur dr. Henry Kissin ger is donderdag op bezoek gegaan bij president Nguyen van Thieu van Zuid-Vietnam. De straten in de buurt van het presidentiële paleis waren schoon geveegd toen Kissinger door jeeps met gewapende soldaten geëscor teerde auto naar Thieu's residentie reed. Skelet gevonden van dwerg-dinosaurus NICE, 18-10 Een groep pa leontologen van de universi teit van Nice heeft op het pla teau van Canjuers in het Franse departement Var het skelet gevonden van een dwerg-dinosaurus die 150 mil joen jaren geleden moet heb ben geleefd. Het dier was 1,25 m lang. Tot dusver was slechts een exemplaar van deze soort bekend, de Compsognathus die in Beieren is aangetroffen. Dinosaurussen bereikten over het algemeen een lengte van 25 tot 30 meter met een gewicht tot 35 ton. De dwerg- dinosburus was een hagedis achtig dier dat zich op zijn twee achterpoten voortbewoog en zowel op het land als in het water kon leven. DODELIJKE ONGELUKKEN EMMELOORD. In het ziekenhuis in zijn woonplaats Emmeloord is de 62-jarige landbouwer C. Smits over leden. De man werd ernstig gewond toen hij onder Nagele met zijn per sonenauto werd aangereden door vrachtwagencombinatie. GAMEREN. De 71-jarige Jacob van Eek is in zijn woonplaats Game ren (gem. Kerkwijk) door een perso nenauto werd geschept, om het le ven gekomen. Hij overleed ter plaat se. VLAARDINGEN. De 16-jarige Turkse arbeider Hasan Karagös uit Schiedam is op de met knipperlich ten beveiligde overweg aan de Oost- havenkade in Vlaardingen met zijn fiets onder de trein gekomen. Hij was cp slag dood. De lichten stonden op rood- en de bomen waren dicht, maar de man is er omheen gereden en werd door een naderende trein overreden. SOMEREN. De 48-jarige Duitse chauffeur Mathias L. Rang uit Net- tethal heeft bij een vei-keersongeluk onder het Brabantse Someren het le ven verloren. Op Rijksweg 67 werd hij met zijn bestelwagen ingehaald door een eveneens uit West-Duits- land afkomstige pei-sonenauto. Bij het passeren week hij onverwacht uit naar links en kwam in botsing met de andere Duitse wagen. De be stelwagen sloeg over de kop en de bestuurder werd ei*uit geslingerd. Met een sChedelbasisfractuur is de man naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij later is overleden. STRAATSBURG, 18-10. Dc assem blee van de raad van Europa zal za terdag vrijwel zeker een resulutie aanvaaden, volgens welke gemeen schappelijk Euro'pecs optreden tegen terrorisme, „waarvan de tragedie in Münchcn een bijzonder beangstigend voorbeeld is", wordt bepleit. De Nederlandse regering heeft zo wel de gebeurtenissen in München als de Israëlische aanvallen op Syrië en de Libanon veroordeeld als wei nig bevordelijk voor het tot stand komen van een internaionale rechts orde. Minister Schmelzer heeft on langs in de algemene vergadering van de Verenigde Naties verklaard dat men ook de oorzaken van terro risme zal moeten aangrijpen. In de resolutie wordt echter met geen woord ingegaan op de oorzaken van terrorisme, noch op de Isrelische aanvallen op Syrië en de Libanon. WASHINGTON, 18-10. De Vere nigde Staten en de Sovjet-Unie zyn overeengekomen dat hun onderlinge handel in de komende drie jaar drie maal zo omvangrijk zal worden en hebben overeenstemming bereikt over een regeling voor de leen- en pachtschuld van de Sowjet-Unie aan de Verenigde Staten uit de tweede wereldoorlog. De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie zullen eikaars exporteurs kre diet verschaffen en de behandeling van meest-begunstigde-natie toepas sen op eikaars exportgoederen Pre sident Nixon heeft meegedeeld dat hij het congres begin volgend jaar zal vragen akkoord te gaan met een vooi'keursbehandeling van goederen uit de Söwjet-Unie. Over deze kwes tie is het congres het niet eens. Beslaglegging koperschip opgeheven ROTTERDAM, 18-10. De presi- dent van de rechtbank in Rotterdam heeft het beslag opgeheven, dat de Amerikaanse concern Kennecott heeft laten leggen op de 1250 ton Chileens koper aan boord van het vrachtschip .„Birtc Oldendorff". Mr. Reuder deed deze uitspraak in het kort geding dat de rede 'ij Ccnsorcio Naveiro Peruna, voor wie de „Birte Odendorff" in charter vaart, had aangespannen tegen het Amerikaanse koperconcern. De op heffing van het beslag gaat onmid dellijk in. De „Birte Oldendorff" ligt op het ogenblik in de Maashaven in Rotterdam, nadat het schip zyn 1250 ton Chileens koper vorige week in Le Havre niet kwijt kon wegens een boycot aktie van havenarbeiders daar. Arrestatie in mammoetzaak L HELMOND, 18-10. Opnieuw is een arrestatie verricht in verband met de inbraak in de Nederlandse Mid- denstandsbank te Helmond in de nacht van 25 op 26 september, waar bij ruim 6 ton werd buitgemaakt. Het betreft de 33-jarige B. S. uit Utrecht. De overige arrestanten zijn D. de C. (46) uit Helmond, R. J. (29) uit Swalmen, de 46-jarige S. M., de 31- jarige W. J. en de 24-jarige C. van de S., allen uit Den Haag. Bankonveiligheid thema in Tweede Kamer DEN HAAG, 18-10. In 1971 zijn de misdrijven tegen het leven ge stegen met bijna vijftien procent, terwijl in datzelfde jaar de gewapen de overvallen op banken en postkan toren en geldtransporten bijna zijn verdrievoudigd en zijn gestegen tot meer dan twee gevallen per week. Het KVP-kamerlid van Schaik gaf deze cijferreeks bij de behande ling in de tweede kamer van de be groting 1973 van het departement van justitie. Evenals andere woord voerders bij het jaarlijks justitie-de- bat sneed hij het probleem aan van het toenemend geweld en de toene mende onveiligheid. Het KVP-ka merlid citeerde minister van Agt, dat „voor een niet gering deel roof overvallen in de hand worden ge werkt door laakbare zorgeloosheid van de kant van het bedrijfsleven. Zeeuwse C.N.V.-ers contra federatie MIDDELBURG, 18-10. - Bij het Christelijk Nationaal Vakverbonds- bestuur van de afdeling Zeeland- West-Brabant zijn veel reacties bin nengekomen van leden die tegen aansluiting zijn van het CNV bij een federatie van de vakcentrales NKV en NVV?, Op 2 en 3 oktober is in Oost-Ka- pelle tijdens een studiebijeenkomst van de drie bondsorganisaties in principe het besluit genomen tot op richting van een federatie. Volgens de CNV-bcstuurders ging het hier niet om een formeel besluit, maar cm de vraag wie is er vóór de nieu we federatie. Het CNV-bestuur wil de beslissing over toetreding tot de nieuwe federatie laten afhangen van de leden. De overeenkomst is woensdag on dertekend door de Amei'ikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Wil liam Rogers en de Russische minister van buitenlandse handel, Nikolai Patolitsjew. Deze verklaarde dat de betekenis van de overeenkomst moeilijk te hoog geschat kan worden Vondelingetje in Weert WEERT 18-10. Naar eerst nu be kend is geworden, hebben dinsdag avond énkele mensen in Weert aan de Roermondsevveg een baby gevon den, die in een grote mand daar te vondeling was gelegd. De politie ontfermde zich over de jongen, die slechts 12 uur eerder zou zijn geboren. Zij bracht de zuigeling naar het ziekenhuis van Weert, waar na onderzoek bleek dat hij volkomen gezond was. De baby lag op een sierkussen in een lichtbruine tenen mand met hengsel. Hij was gewikkeld in een driepuntsluier van badstof, met daarovei-heen enkele luiers en een lichtblauw draion jasje. De politie heeft geen flauw idee wie het jongetje te vondeling heeft gelegd. Jongen bij het spelen verongelukt DRACHTEN, 18-10. De 7-jarige Bernard Roos uit Lippenhuizen in de Friese gemeente Opsterland is woensdagmiddag bij het spelen om het leven gekomen. Samen met een broertje en v*en vriendje speelde hij bij een aantal grote rioolbuizen die langs de Stationsweg in Gorredijk lagen. De jongen trok een plankje weg dat de ruim twee ton zware buizen tegenhield. Een van de buizen begon te rollen en kwam op de jon gen terecht. Ondanks pogingen van voorbijgangers de buis opzij te rollen is het kind onder de buis gestikt. Jongen verdronken GELFT. 18-10. In het sportfond- senbad is donderdagmiddag om streeks half twee de 5-jarige Marcel Danckaert verdronken. Hij werd gemist toen zijn klasge noten, die juist zwemles hadden ge kregen, zich reeds aan het aankleden waren. De badmeester zag hem op de bodem van het ondiepe bad lig gen. Onmiddelijk paste hij en later ook broeders van de GG en GD mond op mondbeademing toe, maai de jongen bleek overleden. Uit de sectie is gebleken dat het slachtof fer een epileptische aanval had ge kregen, tengevolge waarvan hij machteloos werd en verdronk. Premier Biesheuvel spreekt op topconferentie PARIJS, 19-10. Op de EEG-topcon- ferentie die donderdag in Parijs is begonnen heeft premier Biesheuvel als minister-president van het land dat nu het voorzitterschap bekleedt als eerste het woord gevoerd. De premier begon zijn rede met enkele opmerkingen over de voorbe reiding van de conferentie, die geleid heeft tot een rapport over de drie onderwei-pen die op de conferentie zullen worden behandeld, namelijk de voltooiing, de verdieping en de uitbreiding van de Europese Econo mische Gemeenschap. Wat de uitbreiding betreft consta teerde de premier dat de in Den Haag genomen beslissing is uitge voerd. „Wij betreuren uiteraard in hoge mate de uitslag van het refe rendum in Noorwegen. Misschien dat ook hier tijd raad schaft en dat in de niet verre toekomst do thans gemiste aansluiting alsnog kan wor den gevonden". Wat de voltooiing betreft zei Bies heuvel dat de overgang naar do defi nitieve fase van dc EEG wel is afge sloten, maar dat het werk in dc Europese Gemeenschap nimmer vol tooid is. Daarvoor moet nog veel werk worden verricht en daartoe is een grotere besluitvaardigheid van de instellingen een eerste vereiste. Dc premier stelde met voldoening vast dat de instellingen van dc ge meenschap al oen aantal belangrijke bcsluitdn hebben genomen ter ver dieping van de samenwerking voor het geleidelijk verwezenlijken van een economische cn monetaire unie. BRUSSEL, 18-10. Het is vrijwel zeker dat voor 1 januari volgend jaar dc harmonisatie van dc accijnzen in dc drie Bcneluxlandcn een feit zal ztfn. Het Bcnelux-ministerscomitc, dat woensdag in Brussel bijeen was. heeft gecon stateerd dat de parlementaire goedkeuring in dc drie landen van het accijns- verdrag voor liet eind van het jaar ccn feit kan zijn. Het verdrag kan dan per 1 januari verkeer tussen de drie landen weer gaan werken. Dat betekent dat de aanzienlijk vergemakkelijken, zo zei accijnscontrole aan dc grenzen kan staatssecretaris Westerterp (buiten verdwijnen en dat zal het handels- landsc zaken) woensdag in Brussel. Donderdag 19 oktober Zierikzce Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur Herv. vrouwengroep „Wees een Ze gen", (Zendingsavond). Mondragon-foyer, 20.00 uur, verga dering G.P.V. Dreischor De Drie Schapen, 20.00 uur, Coöp. Raiffeisenbank. Vrijdag 20 oktober Zicrikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, vergade ring Sportraad. Huis van Nassau, 20.00. Uur, verga dering afdeling P.v.d.A. Zaterdag 21 oktober Westerschouwen A. v. d. Weijdeweg (parkeerplaats), 10.00 uur, paddestoelenexcui-sie dooi de Domeinen, Jeugdvogelwacht. Haamstede Manege Kloosterweg, wedstrijden en springconcours L.R. W.'Schouwen, aanvang 10.00 en 13.30 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw, 20.00 uur, for matie Fanny Hill. Dinsdag 24 oktober Zierikzce Herv. Verenigingsgebouw 20.00 uur, voorlichtingsavond Ver. van Vrien den van de Hartstichting. Scrooskerke Dorpshuis, Bondsavond A.N.W.B. Dreischor Café „De Drie Schapen", 20.00 uur, bespreking winterprogi-amma „Nut en Genoegen". Woensdag 25 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, afdeling C.P.B. Donderdag 26 oktober Serooskecrkc Dorpshuis, 19.30 uur, vergadering Groene Kruis „Schouwen-Duiveland" Bruinisse Geref. Kerk, gespi-eksgrocp-avond. Vrijdag 27 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Hoofdstad Operette pi-esenteert „lm Weissen Rössl", (Z.V.U.) Zaterdag 28 oktober Zierikzee SppVtcentrum „Onderdak", Zeeuwse kampioenschappen badminton voor senioren. Excursie Jeugdvogelwacht naar Kre- kengebied; vertrek 13.30 uur Kraan plein, 14.00 uur Nieuwe Dijk, Ouwerkerk. Kwart miljoen gulden voor Sturka-personeel DEVENTER, 18-10. Dc directeur van Kamphuis confectiebedrijven (Sturka) N.V., drs. G. D. Stuurop, heeft het personeel van dc Sturka- vestiging een kwart miljoen gulden geschonken. Deze gift is gedaan om dat de directie van mening is, dat de inspanning van het gehele personeel een wezenlijke factor is by de waar- debepalling van een bedrijf. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Telefoon (01110) 2770 brengt a.s. zaterdagavond 21 oktober en a.s. dinsdagavond 24 oktober, aanvang 20.00 uur: Een nieuwe speelfilm van Fons Bademakers WILLEKE VAN AMMELROOY JAN DECLEIR LliC P0NETTE CARLOS VAN LANCKERE NAAR STUN STROJVEIS ROMAN DE TELEURGANG VAN DE WATERHOEK Voorverkoop telefonisch en aar de kassa op de dag van de 14 |aai t 5,50. Enlrooprij.-!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2