weeÜwiB^ JUS D'ORANGE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oppositie wil drastisch bezuiniging op defensie-uitgaven Nederlands geld voor Chili „Kabel j au w-oorlog" GEEN NOTA VAN VERSCHILLENDE SCHEI.DESI,UITINGEN Pompidou over Europese top „Oorlog met Britse leger is teneinde" Feestavond l „De Witte Raaf" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 oktober 1972 129ste jaargang- Nr. 21169 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 225S, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand 4,50; per jaa 52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 2t cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2.75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel '4 B.T.W. In dit nummer Herfst-jeugd-swemmen in Onderdak Tweede Kanier DEN HAAG, 18-10. „Ondanks de geringe dadendrang van minister De Koster op het eind van de rit hebben de progressieve drie gemeend dit jaar b(j het debat over de defensiebegroting niet met een pakket ammendementen te moeten komen". Dit zei PvdA-woordvoerder Stemerdink woensdag in de Tweede Kamer. Hij beperkte zich tot drie amen dementen, die een gezamenlijke be sparing van bijna 104 min. kunnen opleveren: 23 miljoen als de bouw van een tweede bevoorradingsschip voor de marine wordt afgewezen, bijna 51 miljoen 'als de aanschaf van Advertentie fles 0,68 liter w 79 Spaarmee voor gratis sherrypakket DEN HAAG, 18-10. De Neder landse regering heeft Chili een kre diet tot een bedrag van 16 miljoen gulden (5miIjoen dollar) ter beschik king gesteld. De Chileense ambas sadeur in Den Haag, de heer Guiller- mo Lagos Carmona, heeft dinsdag in Den Haag een verdrag voor dit krediet gesloten met de Nederlandse investeringsbank voor ontwikke lingslanden. REYKJAVIK, 18-10. De „Kabel jauwoorlog" tussen Engeland en IJs land is woensdag verhevigd. De twee landen beschuldigden elkaar van het rammen van schepen binnen de zone van 50 mijl die IJsland eenzijdig tot zijn visserij gebied heeft verklaard. mobiel luchtafweergeschut niet door gaat en 30 miljoen als de Starfighter bij de luchtmacht nog niet wordt vervangen. Gevaar voor Navo Deze stellingname van het opposi tionele kamp, gesteund door het program van de „drie" met bezuini gingen voor de komende vier jaren lot in totaal anderhalf miljard gul den, kon niet de goedkeuring weg dragen van KVP-woord voerder Van Eisen. Deze oud-generaal meende dat het niet eenvoudig zal zijn anderhalf miljard te bezuinigen zonder de ef fectiviteit van de Navo aan te tasten. Wij achten een abrupte en rigoureu ze veidaging van het defensiepercen tage niet mogelijk", zo liet hij weten. Wel kan hij het eens zijn met de besparing van 10 proc. op de exploi tatie-uitgaven zoals die in het rap port van de commissie-Van Rijcke- vorssel wordt genoemd. Stemerdink diende in eerste ter mijn een motie in, waarin de rege ring wordt gevraagd geen maatrege len van enig belang meer te nemen ten aanzien van investeringen op lange termijn en ten aanzien van de herstructurering van het departe ment. PPR-woordvoerder De Gaay Fort man vroeg de regering in een motie alsnog de op 2 december van het vorig jaar aanvaarde motie inzake de vrijheid van meningsuiting in de krijgsmacht uit te voeren. Andere sprekers Mej. Goudsmit, D'66, AR-woord- voerder Walburg, De Gaay Fortman, PPR, v. d. Spek, PSP, en de socialist Wieldraaijer drongen er eveneens op aan spoedig het herstel tot een feit te maken. Walburg: „mits goed geleid kan de VVDM nuttig zijn. De vere niging is even op het verkeerde pad geweest met de anti-groet-actie. Die weg moet niet verder worden afge legd. Maar samen kunnen legerlei ding en dienstplichtigen ,de goede weg zoeken". VVD-woordvoerder Keja stelde zich zeer kritisch op tegenover de VVDM. „Wat zou er veranderd zijn aan de vereniging, dat herstel van het overleg kan billijken. Beschikt de minister over een schriftelijke toezegging dat zij zich aan de norma le regelen zal houden", zo vroeg hij. Vrij algemeen was het verlangen in de kamer naar herstel van het overleg met de Vereniging van Dienstplichtige Militairen. De KVP'er Antivoord minister ir. P. L. Lardinois De gedachte, het na afsluiting van de Oosterschelde ontstaande Zeeuwse meer in compartimenten te verdelen lijkt de minister wel perspectief te bieden in het licht van een zo opti maal mogelijke milieubeheersing. Gesuggereerd is ook het scheppen van een zout compartiment, waarin aan de eisen van schelpdierencultuur en/of opslag en verwatering van schelpdieren ten dele zou kunnen worden voldaan. Gezien de kosten die daaraan ver bonden zouden z\jn ziet de minister hierin geen mogelijkheid om de hui dige functie van Ycrseke als centrum van de schelpdiercnculluur in stand te houden of er een alternatief voor te bieden. Op zijn hoogst kan gedacht worden aan een beperkte functie voor een beperkt, achter de dam gelegen deel van het Zeeuwse meer. Het antwoord op de vragen die zich hier voordoen zou moeten komen uit de studies die "s ministers collega van verkeer en waterstaat op gang heeft gebracht. Voor de land- en tuinbouw staat, gezien de behoefte van die bedrijfs tak aan veiligheid en een aan alle eisen voldoende waterhuishouding, volledige afsluiting van de Ooster schelde voorop. Campar t i men tering Toch valt er, als dat nodig en wen selijk zou zijn, bij een nadere belan genafweging wel te praten over een compartimentering, waarbij een westelijk deel geen rol zou hebben in de zoetwaterhuishouding. Over de van allerlei kanten ge opperde alternatieve ideeën zegt de minister, dat. het overwegen van bij zondere voorzieningen de grote aan dacht van de regering heeft. Bruik baarheid, kosten en te verwachten resultaten moeten echter wel in een redelijke verhouding tot elkaar staan, wil het zin hebben bepaalde sugges ties nader uit te werken en aan een diepgaand oordeel te onderwerpen. Voor het wekken van zinloze ver warring door het wekken van ver wachtingen aangaande deeën die geen enkele kans van slagen hebben voelt de minister niet. HU acht het daarom geen daad van wijs beleid verwachtingen te wekken aangaande het idee, met buisleidin gen en pompen zeewater naar Yerse- ke te brengen en het na gebruik weer terug te voeren. Plaatselijk enkele buien Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien; matige tot krachtige wind uit noordwest tot noord; mini mumtemperaturen van 8 graden aan zee tot omstreeks 4 graden in het binnenland; maximumtemperaturen rond 10 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: 1 tot 6 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. DEN HAAG, 17-10. Minister ir. P. J. Lardinois van landbouw en visserij ziet geen aanleiding tot liet op stellen van een nota over het bijzondere karakter van de Oosterschelde en over de gevolgen die ver schillende manieren van afsluiting voor de visserij zouden hebben. De regering is ook niet van plan, op liet stuk van de Oosterschelde en wijziging van de deltawet voor te stellen. De minister deelt dit mee in een zeer utvoerig antwoord op vragen van het Eerste-Kamerlid H. van Wük (PSP). Tot de afsluiting, zo redeneert de minister is bü de wet besloten en het werk wordt nu uitgevoerd. HU herinnert eraan dat zijn collega van verkeer en waterstaat de eerst verantwoordelUke is, maar dat er over landbouw- en visserij-aspecten voortdurend collegiaal en ambtclUk overleg is. Op het eerste gezicht lijkt dat wel aantrekkelijk, maar de hoeveelheden water, de investeringen en het ener gie verbruik die ervoor nodig zijn staan in geen enkele verhouding tot de mogelijke resultaten. Bovendien zijn er onzekerheden over de kwali teit van het in te laten water. De minister geeft toe dat de nu nog open Oosterschelde door zijn getijstromen, zijn zoutgehalte, zuur stofgehalte en voedsel rijkdom een bijzonder karakter heeft. Die dingen en de bodemgesteldheid geven deze zeearm zijn specifieke geschikheid voor de schelpdierencultuur. Ook echter veroorzaakt die bodem gesteldheid gevaar voor periodiek optredende oever- en dijkvallen en daarmee voor de veiligheid van mens en dier. "De open Oosterschelde Bij afsluiting zullen de schclpdie- rencultuur, andere vormen van kust- visserU en een bUzondere vorm van sportvisserU moeten verdwynen. Dat zijn te betreuren verliezen, vindt de minister, maar er staan be langrijke winstpunten tegenover. De ministers stelt nog eens met nadruk dat de visserij grote offers brengt, maar vestigt ook de aandacht op de Deltaschadewet en de intensieve studies om voorzover mogelijk tot alternatieven te komen. Wat bereikt is op het gebied van de mosselcultuur in de Waddenzee en de kunstmatige verwatering van mosselen stemt z.i. tot voldoening. ZON- EN MAANSTANDEN 20 okt. Zon op 7.13, onder 17.35 Maan op 16.16, onder 4.21 Volle maan: 22 okt. te 14.25 uur. HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 20 okt. 1.13 13.31 6.59 19.17 Springtij: 24 oktober HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-10. Het KNMI deelt mede: Na het binnenstromen van koude en droge polaire lucht, heeft het in de afgelopen nacht flink ge vroren. In het midden en oosten van het land daalde het kwik op waar nemingshoogte tot 5 graden onder nul en aan de grond vroor het zelfs 8 graden. Deze lage waarden werden bereikt onder optimale omstandig heden bij zeer heldere hemel en wei nig wind tijdens het passeren van een rug van hoge luchtdruk. Sinds het begin van de waarnemingen zijn deze lage temperaturen zo vroeg in de herfst nog nimmer in De Bilt ge- melen. Het komende etmaal zal hel weer een ander karakter krijgen. Bewol king, die samenhangt met een front van een depressie bij Noord-Noor- wegert, zal met noordelijke wind van zee ons land binnendrijven. Plaatse lijk kunnen hieruit enkele buien valle. De depressie zal zich via de Bothnische Golf verplaatsen naar de Oostzee, terwijl eert krachtig ho- gedrukgebied op de oceaan ten zui den van IJsland vrijwel stationair is. De wind neemt dan ook in kracht toe. ZWOLLE. H.K.H. prinses Margriet heeft het Sophia-ziekenhuis te Zwolle officieel geopend. Tijdens de rondgang voerden patiëntjes een stuk „Fabel tjeskrant" op. De prinses toonde zich zeer geïnteresseerd in Meneer De Vil en Mejuffrouw Ooievaar. Van Eisen zei bijzonder verontrust te zUn over stemming en sfeer in de krUgsmacht. Er zijn grote groepen vrijwillig dienenden en dienstplichtigen die hun taak naar behoren vervullen. „Maai- wij menen echter dat frustra- ties en ongenoegen met de gang van zaken tot explosieve situaties aanlei ding zouden kunnep geven. Vandaar dat de KVP het overleg tussen VVDM en de minister hersteld wil zien". Van Eisen deed een beroep op de VVDM zich te bezinnen op de wijze waarop de belangen van de dienst plichtigen het best gediend kunnen worden. PARIJS, 18-10. De Franse pre sident Georges Pompidou verwacht van de komende Europese top in Parijs „concrete besluiten" in de richting van een gecoördineerd be leid op economisch, monetair en maatschappelijk vlak. Ook hoopt hy dat de top, die donderdag begint, een krachtige impuls zal geven tot het vaststellen van de hoofdlijnen, waar langs de toekomstige ontwikkeling van Europa zich zal moeten voltrek ken. De Franse president zei dit woens dag in een televisierede, waarin hij liet Franse volk wees op het1 grote belang van de bijeenkomst die in hun hoofdstad wordt gehouden. Oegandese vluchtelingen STRAATSBURG, 18-10. De re geringen van de landen van de raad van Europa - zestien, afgezien van Engeland - moeten overwegen of zij Aziatische vluchtelingen uit Oeganda kunnen toelaten, en hen kunnen hel pen een nieuw bestaan op te bouwen, aldus een aanbeveling die de assem blee van de raad woensdag heeft aanvaard. Verscheidene Europese landen, w. o. Nederland, Oostenrijk, België Zwitserland, maar ook Canada en diverse Zuidamerikaanse landen, hebben zich reeds bereid verklaard vluchtelingen op te nemen. Verdedigingsverbond Ulster: LONDEN, 18-10. De paramilitaire protestantse organisatie i n Noord- lerland U.D.A. (verdedigingsverbond van Ulster) wil de vUandelijkheden met het Britse leger, die in de afge- Advertentie J A.s. zaterdag 4 opening winterseizoen met GRATIS mosselen eten, J m.m.v. Disco-Bar Weltevreden X in discobar 4 X Zierikzee 4 lopen twee dagen in Belfast enkele mensenlevens en gewonden geëist hebben, staken. Tom Herron, plaatsvervangend voorzitter van de U.D.A., heeft woensdag in de Noordierse hoofdstad verklaard: „onze oorlog met het Britse leger is ten einde". Woensdagavond zijn de U.D.A. en de leiders van de Britse troepen in Ulster overeengekomen, alles te doen om de rust in Noord-Ierland te her stellen, zo heeft een woordvoerder van het Britse leger meegedeeld. De U.D.A., die dinsdagochtend nog gedreigd had een offensief tegen de Britse troepen te zullen ontketenen, heeft woensdagavond van het Britse leger de verzekering gekregen, dat de grieven van de protestanten tegen de houding van de Britse troepen on derzocht zullen worden. De U.D.A. heeft beloofd te zullen trachten, de rust in de protestantse wijken te herstellen. AMSTERDAM. Het Zwitserse bin nenvaartuig Bettingenvoerde 2500 vaten uiterst giftige cyaniden aan in de Amsterdamse IJ. De vaten wer den overgenomen door het West- duitse zeeschip Neckertaldat in middels is vertrokken om de ge vaarlijke lading in de Atlantische Oceaan te dumpen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De misdadiger is de afval put waarin wij allen de gevoelens van wrok storten. (Howard Jones). Verwachting tot vrUdagavond:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1