Op tijd! de postgiro DE ZIERIKZEESCHE COURANT Urenlange spanning in de Maasstad ZWARE BOM BEDREIGDE STADSCENTRUM ROTTERDAM Nixon naar Europ a Nederlands echtpaar komt om liet leven bij explosie in Buenos Aires Gif verladen in Amsterdam „Afsluiting Oostersclielde stopzetten" dris makkelijk! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 oktober 1972 J 29ste jaargang Nr. 21168 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE lannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand 4,50; per jaa> 52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusieI 4 <>/o B.T.W. In dit nummer: Ploegkampioenschnp Schouiven-Duiveland ROTTERDAM, 16-10, Een zware luchtdrukbom, die elk moment kon ontploffen, heeft maandag een deel van het Rotterdamse stadscentrum uren lang in spanning gehouden. Toen om kwart over drie een bomdeskundige van de binnenlandse hulpverlenings dienst het projectiel via een kleine springlading liet exploderen, werd bovendien duidelijk dal enkele tien tallen mensen aan de dood waren ontsnapt. De zware bom werd namelijk maandagmorgen even over elf uur gevonden tegen de pui van de „Bank of America", die onderdak geeft in de acht verdiepingen tellende kantorenflat „Maasboulevard" aan de Boompjes. In het gebouw werken ongeveer vijfhonderd mensen. „Als dit projectiel tegen de pui was ontploft, zou de hele gevel van het gebouw zijn weggeslagen. De ramp zou niet te overzien zijn geweest. De mensen op de eerste etages aan de voorkant van het gebouw, die op dat moment aan het werk zouden zijn geweest, hadden het er niet le vend af gebracht", aldus de bom- expert, die zich overigens niet wilde identificeren. „Straks krijg ik de bompaketten thuis gebracht als ze weten wie ik ben en waar ik woon", zo voegde hij er aan toe. NEW YORK, 16-10. President Ni xon is van plan als hij herkozen wordt, in 't voorjaar een „triomfale rondreis" door West-Europa te ma ken, zo weet het Amerikaanse tijd schrift „Newsweek" te melden. Volgens het blad dat zijn inlichtingen var. diplomaten aan weerskanten van de Atlantische Oceaan zegt te hebben gekregen, zou het doel van de reis zijn de rol van de president op het internationale toneel te ver sterken en de reis van de Russische partijleider Leonid Brezjnjew naar Washington te bespreken. Brezjnjew wordt later _in 1973 in de Verenigde Staten verwacht. Vier doden in Ulster BELFAST, 17-10. Volgens de Ul ster defence association ((UDA), een militante piotestante organisatie in Noord-Ierland, hebben Britse troe pen in de nacht van mandag op dins dag vier jonge mannen gedood. Een 24-jarige man zou door een Brits pantservceitulg tegen een muur zijn verpletterd en drie jonge mannen zouden door Britse tioepen z(jn doodgeschoten. Prinses Beatrix en p: ins Claus in Brussel BRUSSEL, 16-10. Prinses Beatrix en prins Claus hebben maandagmid dag eenbezoek gebracht aan de ten toonstelling Rijn- en Maaskunst, die momenteel in Brussel gehouden wordt. De prinses en de prins waren vergezeld van de Nederlandse am bassadeur in Brussel, de heer Van Schelle. Sterke springlading Een deskundige verklaarde, nadat hij het levensgevaarlijke projectiel had laten exploderen, dat de bom van precies dezelfde makelij was als die welke enkele weken geleden te gen de pui van het „Holiday Inn" hotel in Utrecht ontplofte. De machine bestond, behalve uit een sterke springlading, uit een elek trische ontsteking, gevoed door een batterij. Restanten van een tijdme- chanisme werden na de explosie in de buurt gevonden. De politie in Rotterdam kan nog geen zinnig woord zeggen over het hoe en waarom rond de bommen- leggerij. Natuurlijk brengt men de vondst van het projectiel tegen de pui van de „Bank of America" in verband met de ontploffing bij de Holiday Inn in Utrecht enkele weken geleden. Maandagmiddag circuleerden ech ter ook al geruchten dat de actie niet was gericht tegen het Amerikaanse bankbedrijf, maar dat een Palestijnse verzetsorganisatie het projectiel te gen het gebouw had gelegd, omdat drie directeuren van de Israëlische rederij Zim-Line op bezoek waren bij het cargadoorsbedrijf en reisbu reau Dammers en Van der Heide. De kantorenflat Maasboulevard is ei gendom van Dammers en Van dei- Heide. Het bedrijf heeft er zelf ook kantoorruimte in gebruik. Om tien over elf maandagmorgen vonden twee voorbijgangers de bom - toen nog een verdacht pakketje - achter een pilaar tegen de gevel van het bankgebouw. Zij waarschuwden het bankpersoneel dat op zijn beurt de Rotterdamse politie inlichtte. On middellijk snelden patrouillewagens naar het gebouw en vrij kort ha de vondst al stelde een deskundige van de politie vast, dat er zeer waar schijnlijk sprake was van een bom. De ongeveer 500 mensen die in de kantorenflat werkten moesten op last van de politie het gebouw zo snel mogelijk verlaten. Verkeer stilgelegd Tegen twaalf uur begon een jonge rechercheur van de politie met een levensgevaarlijk karwei, namelijk het verwijderen van de bom. Hij bond een touw rond het projectiel - een buis van ongeveer 50 cm lengte met een doorsnee van 10 cm - en trok de bom voorzichtig weg van de gevel tot ongeveer 50 meter van het gebouw. Inmiddels had de politie het drukke verkeer op de Boompjes stilgelegd. De. rivierpolitie sloot de vaarroute op de Maas, het dichtst bij het kantoorgebouw gelegen, uit vei ligheidsoverwegingen af. Tegen half drie arriveerde een scherpschutter van de Rotterdamse politie. De bomexpert had namelijk voorgesteld te proberen het projec tiel via een gericht* schot onschade lijk te maken. Dit plan kon echter niet worden uitgevoerd, doordat de bom door de balen stro en de zand hopen vrijwel onzichtbaar was ge worden. Er bleef toen niets anders over dan het projectiel vip een kleine springlading tot ontploffng te brengen. De bomexpert trok zijn overall aan en verdween opnieuw achter de zandhopen voor het levensgevaarlij ke karwei. Binnen vijf minuten had hij de lading aangebracht, die hij nog eens vijf minuten later elektrisch tot ontploffing bracht. Met een enor me knal explodeerde ook de bom. Om half vier konden de kantoren weer worden bezet. Nog voor liet spitsverkeer op gang kwam, waren de zandhopen en de strobalen van de rijweg verwijderd en konden de Boompjes weer door het verkeer worden gebruikt. Amerika wil opheldering over jongste Israëlische luchtaanvallen WASHINGTON, 16-10. De Ameri- kaanse regering wil opheldering over de jongste Israëlische luchtaanvallen op guerrillastellingen in Libanon en Syrië. „We zullen het daarover hebben", zei maandag de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken Robert McCloskey. Staatssecretaris Joseph Sisco zal de door Israël als „preventieve aan vallen" aangeduide actie, opnemen met de Israëlische ambassadeur in Washington, Jitschak Rabin. Nixon over vredesoverleg WASHINGTON, 16-10. President Nixon heeft maandag verklaard dat de „zeer intensieve onderhandelin gen" om te komen tot een „eervolle vrede" in Vietnam worden voortgezet Hij verzekerde dat zijn regering ech ter nooit de Amerikaanse krijgsge vangenen en vermisten in Noord- Vietnam zal opgeven of met een re geling akkoord zal gaan waarbij het Zuidvietnamese volk een communis tisch bewind krijgt opgelegd. BLACKPOOL. Het congres van de Britse conservatieve partij, dat vier dagen heeft geduurd, ioerd beëin digd met een toespraak van premier Heath. Op de foto neemt de premier een slaande oiwtie in ontvangst na zijn rede. Van links naar rechts minister van buitenlandse zaken Sir Alec Douglas Home, partijvoorzitter Lord Car- ringion, premier Heath en de voor zitter van de nationale unie Dame Margaret Shepherd. BUENOS AIRES, 17-10. Bij een krachtige bomontploffing in het Amerikaanse Sheraton-hotel in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires z(jn maandag zeker drie mensen, on der wie een Nederlands echtpaarom het leven gekomen. Dit is maandag avond uit niet-officiële kringen ver nomen. De naam van het echtpaar was nog niet bekend. Volgens deze zegslieden zijn in de omgeving van het hotel pamfletten gevonden, waarin staat dat de bom was geplaatst „ter ere van de 17de oktober". Dinsdag 17 oktober is het 25-jaar geleden dat duizenden arbei ders demonstreerden voor de vrijla ting van Juan Peron, toen kolonel, uit de gevangenis. Het Sheraton-hotel io mul meer dan 800 kamer het grootste hotel van Argentinië. Er logeerden veel buiten landse toeristen en deelnemers aan het wereldkampioenschap golf, dat woensdag in Buenos Aires begint. NIJMEGEN. Koningin Juliana en prins Bernhard bij aankomst bij het Nijmeegse Radboutziekenhtiis, waar hun dochter prinses Irene het leven schonk aan een tweeling. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WAT iEQT &lU ■ft AMSTERDAM, 16-10. In de Nep- tunushaven in Amsterdam is men maandagmorgen begonnen met het overladen van de circa 2500 vaten uiterst giftige cyaniden uit het bin nenvaartuig „Bettingen" in het Duit se vrachtschip „Neckerthal". Deskundigen van het Duitse mi nisterie van verkeer (die de hele reis tot de uiteindelijke plaats van stor ting bij de Azoi-en zullen meemaken), van de havenarbeidsinspectie en controleurs van de afdeling gevaar lijke stoffen van de havendienst houden scherp toezicht. DDR heft strafvervolging tegen vluchtelingen op BERLIJN, 16-10. De Duitse Demo cratische Republiek (DDR) heeft alle Oostduitsers die vóór 1 januari van dit jaar het land verlaten hebben, van strafvervolging ontheven. Vol gens een besluit van de Volkskamer, het Oostduitse parlement, zijn alle vluchtelingen alsmede hun kinderen van het Oostduitse staatsburgerschap vervallen verklaard. 677 „mafiosi" in New York aangehouden NEW YORK, 16-10. Een leger van rechercheurs en politiemannen heeft maandag in New York 677 vermeen de onderwereldfiguren aangehouden. De officier van justitie van Brook lyn, Eugene Gold, noemde de actie „de omvangrijkste aanval op de ge organiseerde misdaad uit de geschie denis van New York". Zoiitzmirregen in Tessenderlo BRUSSEL, 16-10. Uit de fabriek van de Limburgse Vinyl Maatschap pij in Tessenderlo is zondagavond laat een witte stof ontsnapt en neer gedaald op een gebied met een straal van ongeveer 400 meter rond de fa briek. Een lid van hel kaderpersoneel van het bedrijf heeft meegedeeld dat deze neerslag zoutzuur bevat. De stof is vrijgekomen als gevolg van een breuk in de aanvoerleiding die ligt tussen het genoemde bedrijf en „Tessenderlo-Chemie". Op aanraden van het bedrijf heb ben veehouders in de omgeving hun vee uit de weiden gehaald. MIDDELBURG, 16-10. „De waterloopkundige proeven voor de afsluiting van de Oostersclielde zijn volstrekt onvoldoende geweest. Er moet een nieu we Delta-Commissie komen en het werk voor de afsluiting moet onmiddellijk worden stopgezet", dit heeft ir. drs. A. Mertens. hoofdingenieur bij het Bel gische ministerie van openbare werken, maandagavond gezegd in een toe spraak voor het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen in Middelburg. Volgens de heer Mertens is het heel goed mogelijk dat de Ooster- schelde. als hij eenmaal dicht is, toch weer open moet, als blijkt dat de Nieuwe Waterweg dicht slipt door afsluiting van de Ooster- en kana lisering van de Westerschelde. De hoofdingenieur toonde zich ook een fel tegenstander van het afsnijden van een bocht in de Westerschelde bij Bath, omdat de scheepsongeluk- ken daardoor niet zouden afnemen, het doel van het projekt. Verwachting tot woensdagavond: Vrij veel bewolking Vrij veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer; overwegend matige noordelijke wind; minimum temperaturen van 10 tot 3 graden; maximumtemperaturen rond 13 gra den. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 5; minimumtemperatuur: omstreeks normaal maximumtemperatuur: omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 18 okt. Zon op 7.10, onder 17.40 Maan op 15.43, onder 1.38 19 okt. Zon op 7.12, onder 17.37 Maan op 15.59, onder 2.59 Volle maan: 22 okt. te 14.25 uur. HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 18 okt. 11.26 5.03 17.31 19 okt. 0.12 12.37 6.10 18.31 Doodtij: 17 okt. HET WEEROVERZICHT Het weeroverzicht van het KNMI opgemaakt te 10.00 uur; Het hoge- zich maandag ten westen van Ier land bevond en zich iets naar hel westen heeft verplaatst, heeft een uitloper die zich tot de Balkan uit strekt. Het veroorzaakt in Nederland en omringende landen rustig herfst weer. Laaghangende bewolking af komstig van de Noodzee zorgt er echter voor dat de zon zich weinig laat zien. In opklaringsgebieden vormde zich in de nacht gemakkelijk mist. Aan de noordoostflank van het eerder genoemde hogedrukgebied bevindt zich boven het noordelijk deel van de Noordzee en Zuid-Scan- dir.avië een front dat zich met noordwestelijke winden in onze richting verplaatst. Verwacht wordt dat dit front woensdag dicht in de tuurt van ons land komt te liggen, zodat er vee bewolking zal zijn. Met Postgiro steeds snel en precies op tijd uw salaris, loon, pensioen of ander inkomen. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1