^^ie éne druppel VAN HET VADERLANDSE ERF Dumping uit Oostbloklanden treft groentetelers Patiënten in de knel door synoderapport Tuinbouw in een crisis Op initiatief van de drie land bouworganisaties zullen de tuinders op 19 oktober a.s. in Delft een pro testbijeenkomst houden in de vei linghal. Daar hoeft geen propaganda voor te worden gemaakt; het zal toch wel storm lopen. De oorzaak is be kend: de hoofd prod uk ten van de groenteteelt onder glas, komkom mers en tomaten, worden bedreigd. De sla in mindere mate maar nie mand weet of die straks ook niet van de markt wordt geveegd door de Oostbloklanden, evenals tal van an dere produkten. Voor de voedingstuinbouw is de uitvoer van doorslaggevende bete kenis. Onze export is vooral gericht op Duitsland, Slcandinavië, Enge land, Zwitserland en Oostenrijk (in volgorde van belangrijkheid). En nu blijken de Oostbloklanden vooral to maten en komkommers voordeliger te kunnen aanbieden dan wij. Het gevolg is dat beide hoofdprodukten van de voedingstuinbouw afgelopen weken bjj massa's doorgedraaid wer den en weinig opbrachten. Wat weet het publiek ervan De tuinbouw zal het bijzonder moeilijk hebben om het publiek dui delijk te maken welk onrecht de dumping van de rode landen voor haar betekent. Er wordt gezegd, dat de Oostbloklanden doodgewoon xiit- gaan van de Nederlandse marktprijs en daar dan een bepaald bedrag af trekken. Dat is helemaal juist: men gaat uit van de Nederlandse kost prijs. Kan men daar dan onderdoor Dat is een vraag die het publiek be lang inboezemt. Want als men ginds inderdaad goedkoper kan telen dan wij hier, dan zouden wij daarvan de konsekwenties moeten aanvaarden, zo meent men. De kwestie is echter, dat men in Roemenië en Bulgarije helemaal niet voordeliger kan telen dan hier. De produktiekosten liggen vrijwel ge lijk. Men heeft er (in tegenstelling tot Polen en Oost-Duitsland, maar die tellen hier niet mee) wat lagere stookkosten maar gewoonlijk is de teelt nog niet zo doeltreffend geor ganiseerd als hier en men heeft ginds het nadeel van de lange af stand, vooral als men naar Engeland uitvoert maar ook bij de export naar West-Duitsland en Skandinavië. Wat de Oostbloklanden doen is doodgewoon dumping plegen. Staatsbedrijven kunnen dat. Men kan immers uitvoeren alleen om harde valuta in handen te krijgen. Voorts kan men bepaalde produkten inbouwen in een pakket. De kom- komer en tomaat wordt dan wel te goedkoop geleverd, maar daar staat dan weer een kompensatie op indu strieel of ander gebied tegenover. Ten slotte is er het feit dat men ginds 's zomers de scholen drie maanden sluit en de scholieren in land- en tuinbouw laat werken. Bij de oogst van komkommers en toma ten leverden zij een prestatie die bij na net zo hoog is als die van eert vol- Premier wenst <Ie koninklijke familie geluk DEN HAAG. 14-10. Namens de ministerraad heeft minister-presi dent mr. Biesheuvel prinses Irene en haar echtgenoot telegrafisch geluk gewenst met de geboorte van hun tweeling. Aan koningin Juliana zond de pre mier een telegram waarin hij de vorstin vooral feliciteerde met de geboorte van haar eerste kleindoch ter. De bewindsman deelde dit vrij dagavond mee na afloop van de we kelijkse ministerraadsvergadering. De Kerkstraat van Bruinisse in 1913 met rechts de timmermanswerkplaats van C. de Graaf f. Er was in, die lijd nog maar weinig verkeer, zodat de kinderen er rustig konden spelen. slagen tuinbouwvakurbeider, alleen is hun loon veel lager. Wat doet E.E.G. Terwijl men in Delft demonstreert en protesteert vergadert de Europe se Topconferentie. Minister Lardi- nois heeft al gezegd, dat hij weinig voor de tuinders kon doen. Een man van grote visie is Lardinois nimmer geweest en hij is het ook nu niet. Want de E.E.G. kan er wel degelijk wat aan doen. Als een land hier goedkoper invoert dan onze kostrpijs is dan kan daar wel degelijk snel een eind aan worden gemaakt. Het is wel waar dat een systeem van sluis- prijzen en aanvullende heffingen al tijd wat achteraan komt en pas de juiste heffingen int als er al veel kwaad geschied is. Dat is waar. Maar daar staat tegenover, dat in tussen de produktie in het dumpen de land doorgaat en niet zo gauio stilgelegd kan worden. Bijgevolg kan men dan ginds tomaten en kom kommers op de vuilnisbelt storten i.p.v. hier. Dat dit zo is kan men zien bij de eieren. De pluimveehouders zijn in het verleden óók meermalen bijna te gronde gericht door invoer uit derde landen, Uiteindelijk bleek het EEG- systeem, mits snel en grondig toege past, de dumping wel te kunnen ke ren. De tuinbouw zal dus doodge woon zijn recht (nl. op bescherming aan de bxiitengrens van de EEG) moeten afdwingen, hoe dan ook. Doet de voedingstuinbouw dat niet, dan geeft men doodgewoon een stuk uitvoer prijs en dat dit allerminst in het belang van Nederland is, weet ieder. Dan zal men nog meer ver schuiven in de richting van de bloe menteelt totdat ook daar de markt toaal overvoerd en bedorven is. Als dan ligt alles in puin en kan men de schade opmaken. Die zal in de hon derden miljoenen lopen. Dit moet voorkómen ivorden en het kan ook. Marine kan naar gif speuren DEN HAAG, 14-10. Mijnenjagers van de Koninklijke Marine kunnen incidenteel worden ingezet om met behulp van sonarapparatuur door vissers gerapporteerde concentraties van vaten met chemische afval op te sporen. Rijkswaterstaat en de Koninklijke Marine hebben met succes beproe vingen gedaan met het localiseren van in zee gedumpt afval. Rijkswa terstaat stelt een onderzoek in naar bergingsmethoden. De economische situatie in de EEG BRUSSEL, 14-10. In haar jongste maandelijks overzicht van de econo mische situatie in de gemeenschap zegt de Europese Commissie in Brussel dat de bedrijvigheid in de EEG in de laatste maanden is blijven toenemen. Onder invloed van de ver betering van de wereldconjunctuur is de goederenuitvoer opnieuw krachtig gestegen. Tegelijkertijd is de toeneming van de interne vraag enigszins versneld. Dit geldt in het bijzonder voor de bruto investerin gen in vaste activa. Overval op postagentschap HELMOND, 12-10. Bij een ge wapende overval op een postagent schap aan de hoofdstraat in Mierlo- Hout, gemeente Helmond, is donder dagmorgen circa f 2.9.000,- buitge maakt. De overval gebeurde rond half negen toen de kantoorhouder, de 72- jarige heer M. Scheepers, bezig was geld uit de geldtrommel te nemen om het klaar te leggen voor het da gelijks gebruik. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het is niet juist dut de werkgevers in hel overleg in de Sociaal Economische Raad voor het rapport van de economisch deskun digen reeds een standpunt hebben ingenomen over de loonsomstijging in 1973. Dit hebben het Verbond van Nederlandse ondernemingen en het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond ons meegedeeld naar aan leiding van andersluidende berich ten. DEN HAAG. Het PSP-kamerlid Van der Spek meent dat energiek moet worden bevorderd dat het pa leis op de Dam in Amsterdam wordt hersteld in zijn oorspronkelijke functie van stadhuis. ASSEN. De Drentse amateur-ar cheoloog Tjerk Vermaning uit Smilde heeft een bod van het provinciaal bestuur van Drenthe afgewezen om zijn in 12 jaar verworven archeolo gische stenenverzameling te verko pen voor 1' 45.000. Dat bedrag stelde het provinciaal bestuur vast op ba sis van een taxatie door de archeo loog prof. dr. H. T. Waterbolk van de Rijksuniversiteit in Groningen. GRONINGEN. De 21-jarige Allen Colston uit Assen, die in de nacht bewusteloos werd gevonden voor de deur van de incognitobar in Assen, is in het academisch ziekenhuis te Groningen overleden. Volgens getui gen was hij in elkaar geslagen door vier of vijf manen die daarbij een bierglas en een trottoirtegel gebruik ten. DELFT. De 77-jarige J. Post uit Delft is in een ziekenhuis in zijn woonplaats overleden aan de gevol gen van een verkeersongeval. GELDROP. De 59-jarige N. van der Laar is in zijn woonplaats Gel drop om het leven gekomen toen hij met zijn fiets een voorrangskruising opreed en werd aangereden door een vrachtwagen met aanhanger. ARNHEM. Veertien miljoen gul den gaat het protestantse verpleeg tehuis kosten, waarvoor volgende maand in Arnhem de eerste spade in de grond gaat. Het verpleegtehuis, met ruimte voro 140 patiënten, krijgt een fuctie in de gehele Arnhemse regio. De bouwduür zal twee jaar zijn. DEN HAAG. Het Mauritshüis in Den Haag heeft een rivierlandschap met schepen van Salomon van Ruys- dael (1600/03-1670) in langdurig bruikleen van een verzamelaar ont vangen. De compositie van dit werk is opmerkelijk: 4/5 deel van het pa neel wordt in beslag genomen dooi de wolkenlucht, terwijl water, sche pen en een verre oever het overige deel vullen. HAARLEM. De 12-jarige Moni que Snoeks is om half twaalf bij een verkeersongeluk in haar woonplaats Haarlem om het leven gekomen. Vol gens getuigen reed het meisje op de fiets door het rode verkeerslicht op de. hoek van de Europaweg en de Belgiëlaan. Bij het oversteken van de weg werd zij door een auto aan gereden. DEN HAAG. Nederland heeft het grootste caravangebruik van West-europa. Dit is tijdens de inter nationale caravantentoonstelling in Essen bekendgemaakt. Met een ver- houdingscijfer van 54 caravans op duizend personenauto's staat ons land aan de top, gevolgd door België met 49 en Engeland met 46. DEN HAAG. De actiegroep Hoekse waard heeft de minister van volks huisvesting nogmaals gewezen op haar bezwaren tegen dé bebouwing met 200 zomerwoningen van de Slob begorzen en de nabij gelegen polder. ARNHEM. Hans Tiemeijer neemt dit seizoen afscheid van het toneel. Hij doet dit in een van de hoofdrol len van de tragi-komedie „Het Woud" van de negentien eeuwse Russische auteur Ostrovski. Toneel groep Theater brengt dit werk op 4 november in de stadsschouwburg in Arnhem in premiere. ZEIST. Op het tweedaags politiek congres van de politieke partij „De mocratisch Socialisten 1970" heeft oud-minister dr. W. Drees jr. vrij dagavond een felle aanval gedaan op de Partij van de Arbeid. Deze partij is, naar zijn mening, in handen ge komen van „een PSP-achtige meer derheid". UTRECHT, 13-10. Het aannemen doer de Hervormde synode van het minderheidsrapport over de sexuali- ttiet, maakt het niet ondenkbaar dat bp een aantal mensen schuldgevoe lens en frustraties zullen toenemen. Aldus de hoofdredacteur van „Me disch contact'', dokter F. A. Bol, in het laatste nummer van dit officiële orgaan van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevordering der geneeskunst. Nederlandse auto tegen Deens militair voertuig NEUMÜNSTER, 14-10. Bij een botsing tussen een Nederlandse vrachtwagen en een Deens militair voertuig zijn in de buurt van Neu- müster (Sleeswijk-Holstein) twee Deense militairen ernstig gewond. Eén van hen verkeert in levensge vaar. De twee voertuigen zijn in brand gevlogen. Volgens de politie had de chauf feur van de vrachtwagen de Deense jeep, die als laatste in een militaire kolonne van een parkeerplaats een autoweg op reed, kennelijk niet op gemerkt. Weer naar hogere premie ziektekostenverzekering DEN HAAG, 14-10. Met ingang van 1 januari 1973 zullen de premies voor ziektekostenverzekeringen met 25 tot 30 procent (afhankelijk van het verzekeringspakket) omhoog gaan. Voor verzekeringen met een vrij willig gekozen hoger eigen risico- kan de premievex-hoging zelfs met onge veer 40 procent stijgen. Dit is be kend "gemaakt door de contactcom missie landelijke ox-gariisatiesvan ziektekostenverzekeraars. Volgens de ziektekostenverzeke- raars is de pi-emievex-hoging een onvermijdelijk gevolg van de kos tenontwikkeling in de gezondheids zorg. In een verklaring stellen de {particuliere ziektekosten verzeke- x-aars onder meer dat mede door de nieuwbouw en verbouw van -zieken huizen de ziekenhuistarieven voort durend in aanzienlijke mate stijgen. Het mindei-heidsrapport, dat door de synode is aanvaard met 37 tegen 13 stemmen, gaat onder meer uit van een verbod van voorechtelijk ge- slaghtsverkeer. Volgens de heer Bol komen vele artsen op hun spreekuur in aanraking met mensen die door voorschriften als deze in conflict zijn gex^aakt. In dit verband merkt de heer Bol op, dat men soms de indruk krijgt dat het spreekuur van de arts wordt gebruikt als sluitstuk voor niet op geloste maatschappelijke, in dit geval religeuze problematiek. Die indruk wordt nog versterkt door het advies van het breed moderamen van de Hervormde Kerk aan de overheid inzake de zedelij kheidswetgeving. Dit advies betreft de pornografie en het modex*amen stelt erin voor, de zogenaamde „hax'de" pornogx-afie al leen op recept verkrijgbaar te stellen Een maankolonie in 1990? WENEN, 14-10. Tegen 1990 zal er een Maan-kolonie van 180 perso nen kunnen zijn. Dit heeft een Am erikaanse ruimtevaartdeskundige dr. John R. Howell van de universiteit van Houston, Texas, op het astro- nautische congres in Wenen meege deeld. De maanvaarders zouden huxi eigen politiemacht, Valuta en zelfs baby's hebben. De kolonie zou bij na geheel onafhankelijk zijn van de aarde. Zij zal haar eigen bestuur en economie hebben. Kostbare schilderijen naar Rusland SCHIPHOL, 14-10. Een DC.-9 van Martinair is van Schiphol naar Du blin -vei'tx'okken om één van de kost baarste ladingen ooit door een luchtvaartmaatschappij naar Lenin grad te brengen. Het gaat om een collectie schilderijen uit de „National Gallery of Eirland" in Dublin ter waarde van 11 miljoen pond sterling ongeveer 88 miljoen gulden. De schilderijen zullen enkele weken in Üet Hermitagemuseum van Lenin grad worden tentoongesteld. Aan boord van het vliegtuig zijn de bewakers van de National Gallery. AMSTERDAM. In Amsterdam is een demonstratie gegeven met een rook- alarmkoffertje ter beveiliging van geldtransporten. Door het wegtrek ken van de koffer wordt het rookal- arm-mechanisme in werking ge steld, waardoor de koffer wordt ge- gevuld met een zeer dichte rookwolk en het gevolg dat de aanwezige bankbiljetten gekleurd worden met een oranje-rode onuitwisbare verf stof en deze gedeeltelijk licht ver- Schroeien. Het geld kan niet meer in omloop worden gebracht, doch blijft wel herkenbaar. N.M.B. weer beroofd ROTTERDAM, 14-10. Twee gewa pende en gemasker-de mannen heb ben een filiaal van de Nedex*landse Middenstandsbank in Rotterdam bei-oofd van f 80.000. Zij verdwenen in een auto en zijn tot dusver spoor loos. Het prijzen van goederen DEN HAAG, 14-10. Minister Lang- man van economische zaken wil de vex*gelijking van prijzen voor de consument vereenvoudigen. Hij heeft daai'toe bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de prijzenwet. Het wetsontwerp wil voorschrij ven dat bij goederen, die in uiteen lopende hoeveelheden verpakt wor den, de prijs per standaardhoeveel- heid wox-dt vermeld. Minister Lang- man gelooft dat van deze x-egeling een stimulans zal uitgaan vex*pak- kingseenheden te standaarisex-en. Benzine tanken met „kredietkaart" HAARLEM, 12-10. - Een Haarlemse firma (Traffic Ma nagement Systems) brengt binnenkort een nieuw self service benzinetanksysteem op de markt. Dit systeem, dat volgens het bedrijf, in Groot- Brittannië reeds enige tijd met succes wordt toegepast, houdt onder meer in, dat de automobilist met zijn saldo- dragende kredietkaart via een automaat brandstof kan tan ken. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK 12 Hij wijst naar de bagagex'uimte achterin. „We laten de klep open; ik bind hem wel vast met een stuk touw. Rijden we niet te hard, he?" Als ze weggereden zijn, terwijl Ge- rie de blikken harer collega's op zich voelt, vraagt ze: „Wat wil je van me? Als je van de gedachten uitgaat, dat ik ben te versieren, kan ik beter meteen weer uitstappen, want dan vergis je je." Hoewel lachend, klinkt er een toon van verontwaardiging in zijn stem, als hij antwoordt; zonder haar aan te kijken: „Waar zie je me voor aan? Sla ik zo ongunstig bekend? Ik kom uit een klein dorp in Overijssel: De nekamp. Ik zal je het reisgeld ge ven, dan kun je er in het weekeind heen. Mag je het hele dorp vragen, wie Giel van Essen is. Tien tegen één wed ik met je, dat iedereen zal zeggen: niets op aan te merken." ..Laat dat reisgeld maar zitten, ik houd niet van reizen. Aardrijkskun- de vond ik op school een x-otvak, dus ik weet niet, waar Denekamp ligt. Ik heb liever een persoonlijk bewijs van je deugdzaamheid." Hij boog zich naar haar toe en zei zacht: „Geef me de gelegenheid het te bewijzen, poesje. Ik mag je." Ze keek hem verwonderd aan. „Waarom?" „Omdat je een leuke meid bent. Ik heb een paar keer met je gedanst, weet je wel? Ik ben eenentwintig, student, en jij bent het eerste meis je. dat indruk op me heeft gemaakt." „Zeer vereerd," antwoordde ze spottend. „Waar gaan we heen?" „Ergens. Jij mag het zeggen: strand, bos. hei, stad, dorp." „Breng dan eerst mijn fiels naar huis. Kan ik zeggen, dat ik later thuiskom. Oké?" „Doen we, poes. Gaan we samen ergens eten. In een nette tont. Afge- spx-oken?" „Zo?" Ze wees op haar eenvoudige werkjurk. Hij knikte. „Ja, zo. Jij ziet er leuk uit in elke jurk, trui of wat dan ook." Ze voelde zich gevleid. En nu ze hem wat beter kon bekijken, vond ze hem ontegenzeggelijk knap. Later zaten ze een eind buiten de stad in een stil restaurant te eten. Ze wees naar buiten. „Je eigen wa gen?" Hij grinnikte. „Kun je net denken. Van de pipa. Ik studeer nog. In Utrecht". „Voor wat?" „Rechten. Ik wil advokaat worden. Ik heb nog drie jaar voor de boeg. Dan zit er nog geen wagen aan, poes." „En de kosten van dit dan?" Ze wees- op het uitgebreide diner, dat voor hen stond. „In het weekeind help ik in de dancing van ïn'n vader. Daarvoor krijg ik een extraatje. Daar profiteer jij nu van, poes." Op de terugweg vroeg hij, of hij ergens mocht stoppen. Ze x-eden op de autoweg en in de verte zag ze de grote P. Er naar wijzend antwoordde ze: „Kwartiertje dan." Want ze be greep best. wat' hij wilde. Toen hij het meisje in zijn armen nam, keek hij haar lachend aan en zei: „Wil je wel geloven, dat ik dk- wijls heb gedacht: hoe zou het zijn dit leuke meisje te kussen?" Ze knipoogde in het halfduister en antwoordde zacht: „Dat zul je dan moeten proberen, he?" Twee maanden ging Geric vrij re- gematig met de student uit, in welke tijd Bas Leverstro, die op gezette tij den ook in de dancing kwam, geen enkele kans bij haar had. Maai- na die twee maanden begreep Gerie, dat het voor Giel enkel bedoeld was als een flirtstation zonder meer en hij vast niet van plan was haar te eni ger tijd te txouwen, omdat een fa brieksmeisje geen partij was voor een toekomstige advokaat. Zodat ze haar relatie met de knappe Giel éven abrupt afbrak als het aangekomen was. Om hem jaloers te maken deed ze opeens overdreven lief tegen Bas Le verstro, die het wel zo leuk vond, dat hij eindelijk wat sukses had bij dit aai'dige kind. Er wel voor oppassend dat hij niets deed, wat haar niet wel gevallig zou zijn. Ruim een half jaar kende ze Bas: toen ze op een dag thuis vertelde: „Ik heb nu zo ongeveer vaste verke- x-ing met een aardige jongen. Mor genavond neem ik hem mee naar huis; kunnen jullie kennis met hem maken." HOOFDSTUK 4 Willem Worms was van het drietal kindereii in huis ontegenzeggelijk de rustigste. Reeds als klein kind kon hij uren zoet zitten spelen met blokjes, autootjes en al het andere speelgoed dat zijn moeder voor hem had gekocht. Toen hij begon te lopen liep hij nooit weg, want als zijn moe der zei: „Wim, zoet blijven spelen, hoor. Mama moet nog even een bood schap doen en is zo terug". Dan kon ze ervan opaan, dat hij na een half uur of langer precies zo zat te spelen als ze hem had achtergelaten. Op latere leeftijd distancieerde hij zich van zijn leeftijdgenoten, die al lerlei wilde spelletjes bedachten, waaraan hij niets vond en de straat lokte hem maar weinig aan, zodat hij zijn troost zocht in huis of achter de woning in de tuin. Daar was zijn eigen fantasiewereldje en trok hij zich van niemand wat aan. (wordt vervolgd) t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4