FEESTELIJKE „PRAAT-RECEPTIE BIJ HULDIGINC VAN JUBILERENDE „ZEELANDIA"-FABRIEKS-CHEF C. KLOET Tweeling prinses Irene maakt het goed STREEKNIEUWS SPECIAALZAAK ,,'T LANGE UUS" IN CENTRUM GEOPEND Hogezoom botsing laat vraagteken achter ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 oktober 1972 Nr. 21167 Vele blijken van waardering na „gouden openingszet" ZIERIKZEE, 14-10. Zaterdagmiddag vond in de foyer van „Mondragon", tijdens een druk door mede werkers en directieleden van de N.V. Kon. „Zeelan- dia" bezochte feestelijke „praat"-receptie de huldi ging plaats van dhr. C. Kloet, chef van de fabriek, die deze middag met zijn familie het middelpunt vormde van een bijzondere huldiging naar aanleiding van het feit dat hij - om precies te zijn op 1 oktober j.l. - veertig jaar geleden in dienst kwam bij het bedrijf. De huldiging van de jubilerende heer Kloet was in feite al eerder op „gouden wijze" van start gegaan: hij werd immers - zoals eerder gemeld - dezer dagen reeds onderscheiden met de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Kloet kreeg deze middag een tweede eervolle onderscheiding uit gereikt: het vererend getuigschrift met de grote legpenning met inscriptie van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Namens het Departement Zeeland was het de heer E. P. J. Krips, die als oud-bestuurslid van dit De partement de familie Kloet feliciteerde met deze grote dag en de jubilaris de eervolle onderscheidingen overhandigde. „Dit tekent uw daadkracht en uw gevoel voor uw medemens", aldus de heer Krips. Bevalling zes weken te vroeg Algemeen „Zeelandia"-directeur de heer M. Doeleman gaf een terugblik „in vogelvlucht" op de afgelopen veertig jaren: „Een boeket van jareri met veel wel en wee". De heer Kloet begon als zestienjarige jongen „on deraan", in een periode die geken merkt werd door een wel totaal an dere wijze van denken en van opvattingen. Hij illustreerde dit met duidelijk sprekende voorbeelden uit een „Zierikzeesche Nieuwsbode" uit de dertiger jaren, waarin een pond boterspeculaas nog werd aangepre zen voor 35 cent. Nationaal gezien valt er over die tijd overigens niet zo veel goeds te vertellen: het waren jaren van crisis, gevolgd door oorlog en evacuatie. „Juist in deze moeilijke tijd leerde de heer Kloet zich kennen als een waar leider'en organisator, die op de bres stond voor de belangen van mens en bedrijf. Hij streed voor het behoud van „Zeelandia", deed wat hij kon en leverde ook bewijs van ka- rakteer in het ondergronds verzet", aldus de heer Doeleman. In die jaren van „harding" werd de heer Kloet een man met persoonlijkheid, die zich loyaal en volledig opstelde ach ter de nieuwe leiding, na het over lijden van de grondvester en oud- dij-ecteur van het bedrijf: de heer H. J. Doeleman. De heer Doeleman schetste verder de grote persoonlijke inzet van de heer Kloet tijdens de watersnood van 1953. Dit had mede tot gevolg dat „Zeelandia" de Nederlandse bakkerij blijvend kon bedienen. Amlere lijden In algemene zin een tijdsbeeld ka rakteriserend herinnerde hij aan de komst van de televisie, schokkende maatschappelijke veranderingen, het op de „helling" gaan van vele waar den. „De jeugd zal de toekomst moe ten bouwen, maar vast staat wel dat Vrijdagmorgen reed dc automo bilist S. uit Looperskapellc komen de uit de richting Renesse over dc Hogezoom in de lange S-bocht bij „Dc Driehoek" door nog onbekende oorzaak op dc aanhanger van een vrachtauto- aanhangercombinatie van het Transportbedrijf Rademaker uit Haamstede, bestuurd door H. C. B. uit Burgh. Dc bestelauto liep een schade op van omstreeks f 4000,- terwijl de schade aan de aanhanger rond de f 750.- bedraagt. S. liep enkele schaaf- wondjes op. Voor dc Rijkspolitie een moeilijk geval daar dc oorzaak ge zocht moet worden in de vrij grote snelheid waarmee S. door de bocht kwam die daarbij is gaan remmen en de gemiddelde jeugd eender is geble ven". De jubilaris droeg zeer positief bij aan een vjjftienmalige „vermenig vuldiging" van het bedrijf gedurende de afgelopen veertig jaar. De heer Doeleman voerde als verklaring voor dit succes aan: „TJ deed het met heel uw hart. Daaruit putte u uw toewij ding en werd ook ingebouwd uw liefde voor de medemens. Ik wil die eigenschap bekronen met het woord vriendschap", aldus de heer Doele man. Met de woorden „de fabriek is uw monument" overhandigde de alge meen directeur vervolgens mevrouw Kloet een geschenkdoos bonbons. Het geschenk voor de jubilaris, de envelop met inhoud, kreeg de heer Kloet vervolgens aangeboden door de directeur de heer J. Coumou, die de jubilaris toesprak als een -mar kant medewerker. De heer Kloet, al dus de heer Coumou, wist de uit drukking „zelf harmonica spelen is een hogere bezigheid als het luisteren naar Bach" waar te maken in de fabriek. Hij noemde verder in 't bijzonder de werkzaamheid van de jubilaris op sociaal terrein: zijn 25-jarig be stuurslidmaatschap van de woning bouwvereniging „Beter Wonen", zijn vele bemoeienissen met het werk van de woonruimtecommissie. „U ver dient respect en bewondering, want u wist uw kruis naar kracht te dra gen en daarbij niet te vervallen in een gelaten berusting", aldus de heer Coumou. Waardering voor bijzondere gaven Namens alle medewerkers vart het bedrijf feliciteerde de heer J. Wil- lemse de familie Kloet vervolgens met de verleende koninklijke onder in de slip tegen de aanhanger reed. De weg was wat glad door de mor gendauw en vallende bladeren. Doch dit gedeelte Hogezoom draagt nog steeds de betiteling B-weg (tesamen met een stukje weg in Bruinisse als enige op Schouwen Duiveland) zo dat dc vrachtauto- aanhangercombi- natie daar feitelijk niet mag rijden De vraag wordt gesteld hoe de al daar wonende fruittelers hun fruit kwijt moeten geraken als er geen vrachtauto meer mag komen. Door de verbetering van de Hogezoom heeft o.i. de beperking als B-weg geen enkele betekenis meer. De be stelauto is later door de tekclauto van de heer De Jonge uit Zicrijtee weggesleept. Jubilaris en echtgenote (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). scheiding: „een grootse opening van deze jubileumviering". „Wij allen hebben uw bijzondere gaven leren waarderen", zo sprak de heer Wil- lemse, die de jubilaris verder typeer de als een man die zich „miljonair op eigen terrein kan achten": immers een bliksemcarrière wist te realise ren. „Ondanks tegenstroom gaf uw ijzeren wil de doorslag, daarom bent u voor ons allen een voorbeeld." De heer Willemse dankte de ju bilaris ook voor zijn vice-voorzitter- schap van de „Zeelandia"-ontspan- ningsvereniging en zijn verdiensten voor de gehele gemeenschap. Hij wenste hem verder geluk namens de gepensioneerde oud-medewerker de heer A. Schultz, en bood namens alle collega's een ingelijste fraaie oude plattegrond van Zierikzee aan, bo vendien namens de buitendienst een foto-geschenkbon. Van een positieve samenwerking met de heer Kloet maakte vervolgens gewag de heer F. Zuidweg, namens Van Esso Rotterdam. Hij bood als fraai jubileumgeschenk een foto- en film encyclopedie aan. Vervolgens sprak de heer K. E. Rasmussen na mens Emulsion Holland tot de jubi laris als de „man van het eerste uur" hem verder typerend als de centrale figuur bij alles wat met verpakking en levering te maken heeft, en als „de organisator van de kilo's". Een fraaie verrekijker was het geschenk van Emulsion Holland. De rij sprekers - uiteraard al enige malen afgewisseld met een dronk op de jubilaris - werd afgesloten door de heer H. J. Doeleman jr., die als tolk optrad van de Belgische „Zee landia"-A-Trogh-medewerkers, be paalde activiteiten van de heer Kloet bij de samenwerking met dit export land belichtte, en namens het „korps uit Vlaanderen" een fraaie kristallen vaas als bbjk van waardering aan bood. Aan het slot van deze druk bezochte bijeenkomst werden nog vele persoonlijke felicitaties uitge wisseld en sprak de heer Kloet een dankwoord voor de hem deze middag op vele wijzen gegeven blijken van hulde en waardering. Vergadering Prov. Staten De eerstvolgende vergadering van de staten van Zeeland zal plaatsvin den op vrijdag 27 oktober in de Sta tenzaal van de Abdij te Middelburg. ZIERIKZEE Avondschool Beatrixschool Blijkens een circulaire aan de ou ders, begint de Beatrixschool weer met een avondschool voor oiid-leer- lingen. De avondlessen beginnen op maandag 23 oktober a.s. De bedoeling is de schoolkennis weer eens op te halen en verder uit te breiden. Twee avonden per week wordt les gegeven. Hulp zal worden gegeven bij het huiswerk. Twee on derwijzers zijn beschikbaar voor dit avondwerk. Algemene basis sportopleiding Ondanks de vrij geringe belang stelling voor het kursuswerk op Schouwen-Duiveland heeft het Pro vinciaal Centrum voor Sportoplei- dingen besloten een kursus algemene basis opleiding te organiseren. Deze opleiding zal worden gegeven op donderdagavond in een der zalen van het Huis van Nassau, Lange Nobelstraat 2 in Zierikzee. Als start datum is voorlopig gepland donder dag 2 november. Het examen zal dan kunnen plaatsvinden op 25 en 26 januari 1973. Voor deze kursus hebben zich aan gemeld deelnemers uit Zierikzee. Bruinisse en Renesse. Belangstellenden kunnen zich als nog voor deze kursus opgeven bij het sekretariaat van het centrum. Dam 31 in Middelburg. Voor zover reiskosten per open baar vervoer meer bedragen dan f 1.- per kursusavond, worden deze door het centrum vergoed. Vergadering sportraad Op vrijdag 20 oktober wordt in de koffiekamer van het Huis van Nas sau, een openbare vergadering ge houden van de Zierikzeese Sportraad Bijzondere aktiviteiten Z.V.U. De heer P. C. Tieleman, architect, heeft het voornemen om onder aus piciën van de Z.V.U. cursorische le zingen te houden over: „Binnenar chitectuur". De lezingen zijn voor ie dereen toegankelijk en de prijs per lezing is gering. De eerste hiervan vindt plaats op donderdag 19 okto ber a.s. in „Het Huis van Nassau", aanvang 8 uur. Doel: de woning met eenvoudige middelen doelmatiger en moderner inrichten. Verder wordt evenals vorig jaar weer een stadswandeling georgani seerd in samenwerking met de ver eniging „Stad en Lande"; onder des kundige leiding zullen diverse his torische monumenten bekeken en bezocht worden, o.m. 's Gravensteen en het museum. Vertrek van de Zuid Havenpoort om 2 uur. Prijs per deelnemer gering De datum zaterdag 21 oktober a.s. WESTENSCHOUWEN Skeletten opgegraven Bij uitbreiding van de winkel van de heer C. v. d. Klooster stuitte men bij het graven op 50 cm diepte op 7 vlak naast elkaar, met de voeten naar het oosten liggende geraamten. Het betreft hier skeletten van het kerkhof van de vroegere handelsstad Westenschouwen. Het is intussen wel bekend dat in deze omgeving nog veel meer ge raamten liggen. Omwonenden ver klaren dat er in de jaren omstreeks 1600 een pest-epidemie talloze slachtoffers maakte en deze werden in massagraven aldaar begraven, hetgeen al eens eerder werd gecon stateerd bij vroegere opgravingen toen de skeletten schots en scheef over elkaar bleken te liggen. De thans gevonden skeletten lagen vlak tegen elkaar aan en het viel op dat allen bijzonder lang waren en een goed, gaaf gebit hadden. Mogelijk zeelieden die hier werden begraven, nadat hun schip schipbreuk leed? Aan de opgraving van deze skelet ten is geen ruchtbaarheid aan de bo demonderzoek instanties gegeven. RENESSE NOORDWELLE/ELLEMEET Benoeming wijkzuster In verband met het huwelijk van de huidige wijkverpleegkundige mevr. A. E. M. Gijzen-Kurtz en haar vertrek uit de gemeente is met in gang van 15 januari a.s. benoemd tot wijkverpleegkundige met standplaats Renesse: zr. M. P. Maas. Zr. Maas is nu als zodanig werkzaam te Scher- penisse. DEN HAAG, 14-10. De vrijdag ge boren tweeling van prinses Irene maakt het goed. Ook de prinses heeft een goede nachtrust gehad, zo ver- kaardc zondag een woordvoerder van het St. Radboudzickenhuis in Nij megen. Het bezoek voor dc prinses zal, zo als gebruikelijk, de eerste dagen wat beperkt moeten worden. Vooral rust is nu belangrijk, aldus de woordvoerder. Prinses Irene schonk het leven aan een tweeling, een jongen en een meisje. Prins Carlos deed de ver heugende mededeling. NOORDGOUWE Aid. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Op donderdag 19 oktober vindt in het mr. De Rooshuis te Noordgouwe Gewichten en namen Namens het medisch team heeft prof. dr. J. L. Mastboom meegedeeld dat om 14.33 uur een meisje werd geboren van 1740 gram en om 14.34 een jongen van 2160 gram. De bevalling vond zes weken te vroeg plaats, operatieve hulp bleek noodzakelijk wegens een voorliggen de nageboorte. Prof. Mastboom heeft meegedeeld dat de toestand van de moeder uitstekend is. De kinderen maken het naar omstandigheden goed. De namen van de twee: Margua- rita Maria Beatrice en Jaime Ber nardo. Prins Karei Hugo heeft dit aan enkele journalisten meegedeeld. de najaarsvergadering plaats van de afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned. Plattelandsvrouwenbond. De arts, de heer C. J. v. d. Waarden zal een causerie houden over: „De me dische ethiek in de hedendaagse tijd". De voorhanden zijnde ruimte is met smaak onderhanden genomen, waarbij vooral aandacht is besteed aan de in hout uitgevoerde plafonds. Met de zorgvuldig uitgevoerde wan den, inclusief een verfijnd gekozen kleurstelling en een bijpassende vloerbedekking, is een charmant en stijlvol geheel verkregen, waarin wat grotere „stukken" een plaatsje kon den krijgen, zonder te domineren en derhalve talrijke plekjes overbleven, om een gevarieerde verzameling „kleingoed", zowel van binnen- als buitenlands fabrikaat goed ogend te plaatsen. Extra lichtvoerige toets aan het in terieur geeft een open draaitrap naar de bovenverdieping, waar nog een kantoortje wordt ingericht, waarna nog ruimte over is voor opslag van goederen. Tegen de stemmig gehouden ach terwand is de verkoophoek, samen vloeiend met het complete interieur, ingericht. Veel ruimte Met opslagruimte overigens zit men ook parterre goed, want aan sluitend aan de zaak, is nog aanwe zig de vroegere opslagplaats van landbouwwerktuigen van de toenma lige firma Timmerman Verbeek, die praktisch de gehele lengte van de St. Jacobstraat beslaat. In deze hal valt heel wat op te bergen. Vele bloemstukken sierden zater dag de nieuwe zaak, die fraai gesi tueerd is in de binnenstad en op deze wijze gelukkig gespaard is voor de verkantoring, een probleem waarme de vrijwel alle oude binnensteden - op het punt van grote panden - worstelen. Vermelden wij nog de lichte etage- opbouw van de vlocrligging in hel verkoopgedeelte, waardoor een pret tig aandoende ritmiek in het ruimte lijk geheel is ontstaan; gunstig zo wel voor de bediening als voor de klant. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank IJ benl welkom bU uw Nutsspaarbank voor TERMIJNSPAREN en DEPOSITO'S tot 7 RENTE SCHARENDIJKE: tegenover Gercf. kerk, woens dags van 12.30-13.30 uur. Aanwinst voor Zierikzee ZIERIKZEE, 14-10. In het pand Havenpark 28 - het kreeg een nieuwe, maar toch met de historie correle rende naam: ,,'t Lange Uus" - werd zaterdag, in aan wezigheid van talrijke genodigden, het filiaal geopend van Joh. den Boer B.V. Tussen alle feestelijk getinte bedrijvigheid door, begon mteen de verkoop. Zakelijk leidster in deze nieuwe aanwinst voor Zierikzee, is mevr. J. de Bei- van Weizen te Burgh, die door selektieve inkoop streeft naar een gevarieerd en exclusief verzameling meubelen en kunstnijverheid. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Ongeluk le Renesse De ouders van de twee borelingen t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3