AGENDA Handicap-wedstrijden in voorbereiding kinderboekenweek 14t|m250kt72 Zorg om prijsstijgingen Prijzen omhoog met 0,8 procent z.v.u. Globe bracht Tsjechow's „Drie Zusters" Evenement in „Onderdak" Kennedy Ruimtevaart Centrum (V.S.). Het mini-ruimtelaboratorium „Sky- lab" dat, als alles goed gaat, in het voorjaar van het volgend jaar gelan ceerd zal worden, wordt hier, hangend aan een loopkat, op de gigantische Saturnus V-raket geplaatst. Dit mini-laboratorium is bedoeld als een tech nisch „proefkonijn". Men wil nl. weten aan welke voorwaarden een ruimte laboratorium, dat permanent in de ruimte verblijft, moet voldoen. Veel bezoek aan bazar voor kleuterschool Bruinisse ZIERIKZEE, 14-10. De herfstva kanties zyn voor de schooljeugd be gonnen. Ook het sportcentrum „On derdak" wil dit niet onopgemerkt voorbjj laten gaan. Er zyn handicap zwemwedstrijden voor de jeugd voorbereid. Deze aktiviteiten moet gezien worden als een experiment en een eerste aanzet om het gebruik van het centrum te stimuleren. Het ligt in de bedoeling om in de toekomstige vakanties deze aktivitei ten verder uit te breiden en zo mo gelijk te komen tot programmering zowel voor het zwembad alswel voor de sporthal. Centraal zal hierbij staan dat het een programmering gaat worden door en voor de jeugd. Gesteld kan nu al worden dat woensdag 18 oktober a.s. het eerste experimentele programma mogelijk een groot succes zal gaan worden. Iedereen die te maken heeft gehad met de voorbereidingen is enthou siast. Waarom zult u zich afvragen, afgewacht dient nog hoe een en an der verloopt. Dat is ook zo, dat ge lijk heeft de kritische lezer aan zijn zijde. Bemoedigend en hartverwar mend zijn echter de tot nu toe onder vonden medewerking. Dit geldt dan voor het badperso- ncel dat een en ander voorbereid heeft, de jeugd zowel wat deelname betreft als de toegezegde medewer king van de jongeren tijdens het ge beuren zelf. En „last but not least", de mede werking van de plaatselijke midden stand. Er staat reeds sinds enige da gen een enorme prijzentafel te pron ken in het sportcentrum. Eerste verschijnselen Het zijn de eerste verschijnselen van wat te bereiken valt met het be zit van een dergelijk fraaie sportak- kommodatie. Jeugd, en ouderen ont moeten elkaar in zwembad en sport hal. De generaties ontmoeten elkaar in hun vrije tijd. Rest nog te melden dat de wedstrijden gehouden worden Advertentie BOEKHANDEL en DRUKKERIJ W. DE VRIES MELKMARKT 7-9 - ZIERIKZEE Vechtpartij op vliegdekschip HONOLULU, 14-10. Bij een vecht partij tussen blanke en zwarte ma trozen op het Amerikaanse vliegdek schip „Kitty Hawk" in de Golf van Tonkin zijn donderdag 46 gewonden gevallen, van wie er drie ernstig aan toe zijn. Dit heeft het opperbevel van de Stille Oceaanvloot vrijdag in Honolulu bekendgemaakt. Inmiddels is de orde op het schip hersteld. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de aanleiding van de vechtpar tij die ontstond tussen blanke en zwarte opvarenden. DEN HAAG. De Haagse politie heeft in samenwerking met de Rijkspoli tie in Nijmegen een serie antiekdief stallen opgelost. Twee mannen uit Den Haag en Leiden, hebben voor 150.000 aan sieraden en antiek ont vreemd. Een klein deel van de buit - naar schatting nog geen tien pro cent - is terecht; de rest is doorver kocht. Hier het deel van de buit, dat door de politie achterhaald koji wor den. zoals gemeld woensdag a.s. en wel van 9.30 uur tot ongeveer 12.00 uur. Alle deelnemers en toeschouwers wordt gevraagd er een opgewekte morgen van te maken met veel ple zier. Mogelijk kan er dan reeds voor de a.s. kerstvakantie een uitgebrei der programma worden uitgedokterd Om er maar over te zwijgen wat hieruit kan groeien voor die enorm lange zomervakanties! De tendenzen zijn er reeds: het sportcentrum gaat uitgroeien tot een ontmoetingscentrum. Fikse buit voor overvallers NIJMEGEN, 14-10. Twee gewa- pende overvallers zijn binnenge drongen in het kantoor van aanne mer-koppelbaas De Wit in Beekub- bergen bij Nijmegen. De aannemer en zijn twee aanwezige personeels leden moesten op de grond gaan lig gen, waarna het tweetal een geld kistje met f 50.000,- weggritste. Zij verdwenen in een gestolen auto, die korte tijd later leeg werd terugge vonden. De daders zijn tot nu toe niet achterhaald. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. De Russische en Per zische ministers van buitenlandse zaken, Gromiko en Khaltatbari, heb ben iri Moskou een verdrag voor economische en technische samen werking getekend dat vijftien jaar zal gelden. BELFAST. Ook in de nacht is het in de Noordierse hoofdstad Belfast onrustig gebleven. Een automobilist die weigerde te stoppen bij een Brit se militaire controlepost werd enkele ogenblikken later doodgeschoten door een hem achtervolgende pa trouille. PARIJS. In een persoonlijke bood schap aan president Georges Pom pidou van Frankrijk heeft president Richard Nixon van de Verenigde Staten spijt uitgesproken over het bombardement op de Franse legatie in Hanoi verleden week. Dit is door het kabinet van Pompidou bevestigd. De details in Nixons boodschap zijn niet gepubliceerd. Een stuk in royale bezetting kan nu - ruimtelijk gesproken - in de Concertzaal en daarom was er ook de kans Anton. P. Tsjechow's „Drie Zusters" op het toneel te brengen. Een waardeerbare keus van de Z.V.U. en een prestatie van het zui delijk toneel Globe, dat vrijdagavond een volle zaal trof, die met wat plu riforme gevoelens dit brok antiek Russiscfh leven - zo volgestopt met vreugden, verdriet, stemmingen, wijsheden en typeringen - heeft on dergaan. Tsjechow voert drie zusters ten tonele, alle drie hijgend naar het geluk elders (Moskou), maar ge doemd te blijven waar ze zijn; in een stad waar alleen de militairen van de keizerlijke batterij voor wat kleur en vertier zorgen, gedoemd ook in dit kade rhun levens te leiden, vol dra matiek, vol weemoed ook, vol hoop, vol dromen en teleurstellingen, waar door ze worden tot gave specima van menselijke portretten, die in aardse kaders de stemmen van hun verlan gend hart niet stillen kunnen daar om ongelukkig zijn, maar niet hele maal ongelukkig. Het herinnert aan Molières „Documents humaines"; de dingen die van alle tijden zijn, het onveranderlijke van de mens zal voor hem typerend blijven: „over een miljoen jaar zal de mens nog de zelfde zijn, vol geheimen, vol geluk en net als altijd zal hij bang zijn voor de dood en niet willen sterven". Dramatische spanning krijgt dit duidelijke praatstuk (er zijn maar weinig handelingen) in de verhou ding van Masja - gehuwd met een brave, zelfvoldane gymnasiumleraar - en de batterijcommandant overste Wersjinin. Vooral in het vierde en laatste bedrijf bereikt deze spanning een hoogtepunt bij het plotseling vertrek van de overste, galant, soe pel en evenwichtig gespeeld door Eric Schneider (wie zal zich hem niet herinneren als de licht deka- OSLO. In de Noordzee zijn bij ruwe zee negentien Engelsen geëva cueerd van het booreiland „Oreon". Een hefschroefvliegtuig bracht de bemanning bij wijze van voorzorg over naar het booreiland'„Gulftide". De „Oreon" werd van Noorwegen in de richting van de Nederlandse kust gesleept toen er moeilijkheden dreigden. LISSABON. In Lissabon zijn een student gedood en een gewond toen de politie een inval deed tijdens een bijeenkomst. Volgens ingelichte kringen vielen er bij de inval scho ten. Ook twee politiemannen zouden zijn gewond. MOSKOU. Het Russische partij blad „Prawda" heeft zich vrijdag in direct uitgesproken ten gunste van een herverkiezing van president Nixon. In een commentaar op de Amerikaanse verkiezingscampagne schrijft de Prawda-correspondent uit Washington dat „de grote meerder heid van de politieke experts een overwinning voor president Nixon voorspelt. BEIROET. Twee groeperingen van de Palestijnse guerrillaorganisatie El Fatah hebben zaterdag elkaar be schoten met mortieren en machine geweren in de Bekaa-vallei in het oosten van Libanon, zo is van Arabi sche verslaggevers vernomen. Twee guerrillastrijder^ werden gedood en zeven gewond. LISSABON. De blinde zuster van de Spaanse troonpretendent Juan arlos, Margarita de Bourbon, is in de Antoniuskerk van het Portugese Es- toril met de 29-jarige arts Carlos Zurita Delgado, eveneens van Spaanse bloede, in het huwelijk ge treden. STIRING. Koningin Elizabeth van Engeland had bescherming van de politie nodig toen anti-monarchisti sche studenten met hun vuisten zwaaiden en oneerbare taal bezig den tijdens een bezóek aan de uni versiteit van de Schotse stéd Stir ling. BELFAST. Protestantse scherp schutters hebben in Belfast Britse militairen aangevallen, een soldaat en een burger beschoten en een po litieman afgeranseld uit wraak voor een - inval -in een protestantse club. Dit heeft eèn woox-dvoerder van het Britse leger meegedeeld. WASHINGTON. De Amerikaanse senaat heeft met een overweldigende meerderheid - 84 tegen twee stem men - goedkeuring gehecht aan de benoeming van generaal Creighton Abrams, voormalige militair com mandant in Vietnam, tot staf-chef van het leger. dente broer in „De Kleine Zielen?") Adequaat tegenspel gaf Ann. Hase- kamp, als de zuster Masja; een stra lende charmante persoonlijkheid, volledig vrouw in haar hartstocht, liefde, verdriet en ontx-eddering. De andere zusters: Olga, directrice van een school en Irina, in ëen ver standshuwelijk gebonden aan de ba ron Toezenbach, die omkomt bij een duel. Voor deze drie rollen stonden aanvaax'dbaar garant: Annet Nieu- wen'huyzen, Sacha Bulthuis en Ru dolf Lucieer. Talrijke andere - en bijrollen in dit stuk, want de cast vulde (na afloop) de hele Bühne. Magda Janssens als de stokoude huishoudster Anfiesa; John Soer als Ferapont de boodschapper Pim Dik kers als de militaire arts Tsjeboety- kin en Femke Boersma en Siem Vroom als 'het paar Natalja en An dre j, in hun karakteristiek stevig ge tekend. Duidelijk tijd vergde vx-ijdagavond het gewenningselement bij het pu bliek, met name in de eèrste twee bedrijven, die wat flets overkwa men. Wellicht hadden ook de spelers niet onmiddellijk het „feu sacré" ontstoken, mogelijk bij gemis van hun eminente regisseur Ton Lutz, die „zijn mensen" altijd sterk weet te inspireren. Hij moest door ziekte verstek laten gaan. Maar al met al natuurlijk een avond van onvei'getelijk toneel, met het stuk van een grootmeester, die de diepste roerselen van de mensen ziel heeft gepeild en ze aanboort in de sfeer van het „oude'Rusland", zo vol nostalgie en heimwee. Heex'lijk om te ondergaan, ook al door het droeve weten van het onherx'oepe- lijk Voorbije. Talrijke open doekjes na afloop voor de executanten in het algemeen en de „drie zusters" met hun man nelijke tegenspelex-s in het bijzonder. B.d.V. BRUINISSE, 14-10. De bazar in het dorpshuis te Bruinisse ten bate van de kleuterschool heeft veel be zoek getrokken. De hoop die burgemeester G. Hok ken in zijn openingswoord uitsprak datde bazar een fliiik bezoek zou trekken ging daarmede in vervulling en gezien de vele manieren, waarop men zijn geluk kon beproeven zal zeker ook de opbrengst meevallen. Burgemeester Hokken wees op de grote plaats die dé kleuterschool in de gemeenschap als Bruinisse in neemt, de kinderen worden er ge vormd, om straks de basisschool te kunnen bezoeken, zij leren er enorm veel, dingen waar vroeger geen aan- Geen geld voor champagne ROTTERDAM, 13-10. - Wanneer volgende week zaterdag op de Ver- olmewerf in Rozenburg de mam moettanker „Esso Bonaire" tewater wordt gelaten, zal zoals gebruikelijk een fles Champagne tegen de boeg stuk worden geslagen. Daar zal het dan bij blijven, want er is geen champagne voor de genodigden, die na afloop pleegden het glas te hef fen. De werf en de rederij hebben geen geld meer voor dergelijke „uitspat tingen". De directies van Vei'olme en de Esso tankvaai't Nederlandse An tillen N.V. hebben laten wéten, dat in verband met de huidige economi sche omstandigheden besloten is na de tewaterlating geen receptie te houden. De werkloosheid onder academici DEN HAAG, 14-10. Het aantal werkloze academici is in het derde kwartaal van dit jaar niet verder ge stegen, maar gedaald, zij het in ge- i*inge mate. In april van dit jaar werd bij het „centraal punt academi ci" in den Haag geconstateerd dat het aantal werkloze academici in vijftien maanden verdubbeld was. In het tweede kwartaal van dit jaar liep het aantal nog eens op met 18 pro cent en bedroeg eind juni 906. Nu is het aantal echter met drie gedaald tot 903 eind september. Amsterdam en de financiën AMSTERDAM, 13-10. B. Cn W. van Amsterdam hebben in dc vrij dag verschenen bcgrotingsmissive ge rcagccrd cp de uitspraak van staats secretaris van der Stee van finan ciën enkele maanden geleden, waar bij hü zich afvroeg dc hoofdstad niet te veel cn teveel tegclijkcrwil. Amsterdam zou teveel functies te gelijkertijd willen vervullen en zou zich daarop eens moeten bezinnen. B. en W. merken op hiermee te kun nen instemmen voor zover een dex*- gelijkc suggestie inhoudt dat moet worden gewerkt vanuit een geleids- programma voor een aantal jaren. Voor zover zij betekent dat de hoofd stad bepaalde functies maar zou moe ten laten vallen wordt ernstig be zwaar gemaakt ..Amsterdam wil niet alleen veel, Amsterdam is nu een maal veel", zo schrijven B. en W. in een voetnoot bij een beschouwing waarin zij met cijfers laten zien, dat zich dc afgelopen tien jaar in de stad diepgaande veranderingen heb ben voorgedaan. dacht aan wex-d geschonken, ook dit onderwijs gaat met zijn tijd mee, terwijl hij het op prijs stelde dat het bazarcomité een enox'me berg werk verzette, maar dan ook tot een re sultaat kwam dat er wezen mocht. Middenstand Ook de Bruinisser middenstand liet zich niet onbetuigd, door de ba zar te gebruiken als beurs, om er waren en mogelijkheden te tonen. Ook de gemeente had zich niet on betuigd willen laten en stelde een aantal taarten beschikbaar die via het rad van avontuur van eigenaar konden verwisselen. Burgemeester Hokken zette na zijn openingswoord als eerste het ge noemde rad in beweging om een door hemzelf beschikbare pluche teddybeer aan de man te brengen. Deze werd gewonnen door een be zoekster uit Middelharnis. Er heerste door de grote dx'ukte direct al een zeer gezellige sfeer en de stands waren origineel, smaakvol en kunstzinnig ingericht. Twee studenten verongelukt ROERMOND, 14-10. Twee stu denten van 20 jaar, de heren L. J. M. Linders uit Horst en zijn duopasse- gier H. G. M. Geelen uit Vem*ay zijn bij een verkeersongeluk in het Lim burgse Helden om het leven ge komen. De studenten wex'den op een mo torfiets aangereden door een vracht auto, die de motor op een kruising geen voorrang verleende. Explosies op hemellichaam LEIDEN, 14-10. Sinds begin i september hebben astronomen a over de gehele wereld een i reeks gigantische explosies i waargenomen op het hemetob- ject Cygnus X-3, aan de rand i van het Melkwegstelsel. Tot i voor kort stond Cygnus X-3 i bekend als een bron die alleen i röntgenstraling uitzond. In ju- i ni van dit jaar vingen astro- 4 nomen dr. L. L. E.-Braes en de i Ier G. K. Miley verbonden aan 4 de Leidse universiteit met be- 4 hulp van de radiotelescoop in 4 Westerbork, echter zwakke 4 radiosignalen op. 4 Op 2 september jl. werd de waargenomen radiosiraling 4 plotseling duizendmaal ster- 4 ker, waarmee Cygnus X-3 een f van de meest heldere radio- i bronnen werd. Deze ongekend hevige uit- f barsting is voor het. eerst ge- j registreerd 'door de Algonquin f radiotelescoop in Ontario (Ca- f nada) en weldra bevestigd door vele andere sterrenwach- f ten ivaaronder die in Wester- f bork. Sedert die tijd is Cyg- nus X-3 niet meer tot rust ge- f komen en zijn in Westerbork al drie nieuwe explosies ge- t constateerd. cüe soms sterker waren dan de allereerste. t Cygnus X-3 die op een ge- f schatte afstand van de aarde i staal van 30.000 lichtjaren, is t met gewone optische kijkers f niet waarneembaar, omdat het f object schuil gaat achter een f dichte stofwolk. f Maandag 16 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, ontwik kelingsavond N.V.V. afdeling Schou- wen-Duiveland. Mondragon, 20.00 uur, afdeling „Phi- latelica". Bruinisse Geref. kerk, consistorie, gemeente avond. Dinsdag 17 oktober Haamstede Geref. kerk (recreatiezaal), 19.45 uur, N.C.V.B.-bijeenkomst (lezing/demon- stratie Walra-weverijen). Nieuwcrkerk Ger. Kerk, vergaderzaal, 20.00 uur, gemeenteavond Gei'. Kerk. Woensdag 18 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, N.C.V.B.-afdeling. Sportcentrum „Onderdak" 9.30-12.00 uui', zwemwedstrijden. Kerkwerve Vei-enigingsgebouw, 19.45 uur, ver gadering N.C.V.B.-afdeling. Donderdag 19 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur Herv. vrouwengroep „Wees een Ze gen", (Zendingsavond). Drcischor De Drie Schapen, 20.00 uui', Coöp. Raiffeisenbank. Vrijdag 20 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, vergade ring Sportraad. Zaterdag 21 oktober Westerschouwen A. v. d. WeiJ.deweg (parkeerplaats), 10.00 uur, paddestoelenexcursie dooi de Domeinen, Jeugd vogel wacht. Dinsdag 24 oktober Serooskerke Dorpshuis, Bondsavond A.N.W.B. Zaterdag 28 oktober Zierikzee Sportcentrum „Ondei'dak", Zeeuwse kampioenschappen badminton voor senioren. Donderdag 26 oktober Bruinisse Gei'ef. Kerk, gespi'eksgroep-avond. DEN HAAG, 14-10. Minister Lang- man van economische zaken zal deze week bijzondere aandacht besteden aan de prijsstijgingen. Na afloop van het wekelijkse ka binetsberaad noemde premier Bies heuvel de stijging van het prijsin dexcijfer over september van dit jaar erg fors. De bewindsman van economische zakken zal moeten nagaan wat aan deze ontwikkeling te doen is. Pre mies Biesheuvel dacht in dit ver band o.m. aan overleg met het be drijfsleven. DEN HAAG. 14-10. Het prijsin dexcijfer van de gezinsconsumptie, samengesteld door het CBS, is van medio augustus tot medio septem ber met 0.8 procent gestegen. Het cyfer steeg van 120,4 tot 121,5. Er was een sterke prijsstijging van kleding en ook werden aardappelen, groenten, fruit, niet-alcoholhoudende dranken, vlees en briefport duurder. Uit een in september gehouden en- quete is gebleken, dat de huren se dert api'il/mei j.l. slechts in geringe mate zijn verhoogd. Eis in Franse zaak danszaalbrand LYON. 14-10. In het proces in Lyon n.a.v. de brand die in novem ber 1970 de „Cinq-Scpt"-danszaal van St. Laurent-du-Pont in de as legde waarbij 146 jongelui om het leven kwamen, is het requisitoir ge houden. Tegen Gilbert Bas (mede- eigenaar van de dancing) werd twee jaar gevangenisstraf geëist. Resp. vier en zes maanden luidde dc cis tegen Marcel en Joseph Winfles (verwarmingsinstallateurs). 20.000 francs boete tegen Albert Moskovits (leverancier van decor-onderdelen van plastic) cn ..een zeer matige straf" tegen Pierre Perrin, de bur gemeester van St. Laurent. Militaire begroting O O van de Ver. Staten WASHINGTON, 14-10. Het Ame rikaanse congres heeft zijn goed keuring gehecht aan de grootste mi litaire begroting sinds dc tweede wereldoorlog, namelijk bijna 74,5 miljard dollar (ruim 238 miljard gulden), maar toch nog 5.2 miljard dollar minder dan de rcgcring-Nixon had gevraagd. De senaat stemde voor het ont werp. hetgeen een dag daarvoor al door hel huis van afgevaardigden was gedaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2