Stap in de spaarweek even bij ons binnen ie éne druppel AFRONDING ZAAK VIETNAM RailfeisenbanköBoerenleenbank BLIK DOOR HET WERELD C. Wandel en Zn (we zijn zo gemakkelijk dichtbij) sparen doet u bij de Prins Claus sprak Plattelandsvrouwen toe Groningen wil schadevergoeding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 oktober 1972 Nr. 21166 Advertentie Als het. maar enigszins kan zal president Nixon proberen voor de verkiezingen van november de kwes- tie-Vietnam ie regelen. Niet zozeer om daarmee zijn herverkiezing te garanderen - dit is niet nodig want de kansen van McGovern lijken toch al met de dag te slinken - maar om dat die prestatie hem ineens op een voetstuk ca! plaatsen waardoor eens en voor altijd vergeten wordt wat hem nog altijd dwars zit: zyn bij naam Tracy Dick. Menigeen zal in elk geval voor hem stemmen, ook al mag hij „geslepen (maar wel een beetje valse) Dikkie" niet zo erg, al leen maar omdat hij van de twee kandidaten nu eenmaal degene is die het bekwaamst lijkt. Maar liever heeft Nixon natuurlijk minder nega tieve redenen een tweede ambtster mijn. Als hij de zaak-Vietnam af rondt, betekent dit de terugkeer van de Amerikanen uit Noordvietnamese gevangenschap en dit is zo ongeveer het enige wat de burger van de V.S. in deze nog interesseert - voor het overige is hij ziek van de hele troep die het zelf verder maar moet uitzoe ken, het zal hem een zorg zijn. Er wordt kennelijk energiek en onder grote geheimhouding aan dit streven gewerkt. Nixons adviseur Kissinger die al een tijdje over de hele aardbol vloog maar vooral naar het onderhandelingscentnun Parijs, kan het al niet meer alleen af: zijn eerste assistent generaal-majoor Haig is intussen bezig zijn baas in vliegkilometers te overtreffen, voor al richting Saigon. Uit wat deze twee heren ten be hoeve van president Nixon bekok stoven raakt niet meer bekend dan geruchten, waaruit oi>erigens wel op te maken valt dat het al minder en minder gaat om een elegante oplos sing waarbij Amerikaans gezichts verlies ivordt vermeden. Het beste ivat Washington er nog uit denkt te kunnen slepen is een lichtelijk be mantelde kapitulatie voor de Noord vietnamese eisen. En dit is ook lo gisch. Want de oude ivaarheid dat men aan de onderhandelingstafel er nooit meer uitsleept dan men op hel slagveld kan bereiken, blijft opgaan. En in dit opzicht zijn de Amerikaan se ervaringen verre van fraai. Puinhopen De moordende bombardementen op Noord-Vietnam zijn natuurlijk onaangenaam voor de Noordvietna mese bevolking maar noemenswaar dige invloed op het verloop van de Advertentie J Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 Citroën-agent voor Schouwen-Duiveland strijd hebben ze niet. Bovendien schijnt door het uitblijven van de re gens het ergste effekt van de bom bardementen, een watersnood door dat de dijken ernstig zijn verzwakt, aan Noord-Vietnam bespaard te blij ven. Maar in liet zuiden doen de Noord- Vietnamezen en hun plaatselijke bondgenoten zo ongeveer wat ze willen. Er worden gevechten gemeld op slechts een gering aantal kilome ters van de Zuidvietnamese hoofd stad Saigin, waarop een intensievere aanval voorspeld wordt: te weten door de Amerikanen die dit dus zien aankomen zonder dat ze er iets te gen kunnen doen. Weliswaar gooiden de B-52's weer duizenden tonnen bommen op de plek waar deze guer rilla's en Noordvietnamese geregelde troepen zouden zijn, maar het effekt hiervan is - zoals men onderhand wel ervaren heeft - alsof men met een kanon op een vlieg schiet. Zeker is alleen dat iveer een stuk van het land herschapen wordt in een woest gebied vol bomkraters dat moeilijk, zo ooit, weer geschikt te maken zal zijn voor bewoning door mensen. Het is allemaal zo ongeveer als voorspeld was toen het kommunisti- sche offensief begon; president Thieu heeft uit de gebieden die hij een beetje vast in de hand had zijn sol daten moeten oproepen om xworal in het noorden te vechten en de Viet- cong heeft de gelegenheid aangegre pen om terug te keren in de streken waaruit ze was verwijderd. Thieu heeft inderdaad enige steden die hij met alle geweld ivilde behouden of althans heroverd met zijn inmiddels wel aanzienlijk beter vechtende troepen. Maar wat heeft hij dan nog? De heerschappij over een stel puin hopen waaruit ieder is xoeggevlucht. Overgangsfiguur Voor de akties in Zuid-Vietnam hoeven de noordelijken kennelijk el ders de strijd niet te onderbreken. De Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh heeft weer zoveel invasies en beschietingen doorgemaakt dat vreemdelingen maar vast voor de veiligheid zijn vertrokken in duide lijk wantrouwen dat de regerings troepen er nog veel kunnen uitrich ten. Het laatste waaraan de V.S. nog vastgehouden hebben en ivat Noord- Vietnam en Vietcong niet wensten te aksepteren, is dat ze als het ware HUN Zuid-Vietnam zouden achter laten met generaal Thieu als sterke man. Niet dat die veel kans had het nog langste redden, maar dan leek het tenminste niet helemaal of Was hington zijn vriend in Saigon had verkocht. Bijvoorbeeld de verkiezing van Thteus vijand Nguyen Van Huy- en - uit de oppositie dus - als een senaatsvoorzitter duidt erop dat Thieu toch wel de langste ijd aan de macht is geweest. Een man als Huy- en is akseptabel, althans als over gangsfiguur, voor de kommunisten die dit meermalen hebben toegege ven. Als Thieu nog iets te betekenen had bij zijn eigen politici zou hij ze ker zijn senaatspresidentschap zijn kwijtgeraakt, alleen op die grond al. Over de kansen van Thieu hoeft men verder eigenlijk geen illusiesmeer te koesteren. Maar het gaat intussen ook al amper meer over hem - als de gevangenen maar thuis komen, dat is het enige wat er nog op aankomt. LONDEN. Eert strak kijkende prinses Anne van Groot Brittannië, terwijl zii aanzit aan een lunch ter ere van de verkiezing van de vrouw van het jaar in het Londense Savoyhotel. De prinses, die een fervent tegenstandster is ran Dolle Mina's e.d. raakte zichtbaar verstoord toen er een diskussie ontstond over de vraag: „Wat betekent vrijheid roor de vrouw van vandaag?" Op de foto de actrice Glenda Jackson, die haar mening over dit onderwerp geeft. Nog enkele dagen. Dan begint de Spaarweek '72 bij de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank. Van 23 oktober tot en met 27 oktober en nog een extra dag op maandag 30 oktober (Wereidspaardag). Goed om eens te overleggen waarvoor u wilt gaan sparen en hoe u uw plannen wilt uitvoeren. „Waar" hoeft geen probleem te zijn. Bij de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank hebt u 8 mogelijkheden voor het kiezen. Daar spaart u volgens uw eigen wensen en mogelijkheden. Er zijn 3000 vestigingen in Nederland. Dus altijd wel een bij u in de buurt. Gemakkelijk als u uw spaarpiannen ten uitvoer wilt brengen. de bank voor iedereen 3000 vestigingen UTRECHT, 12-10. „Mannen en vrouwen denken vrijwel hetzelfde over ontwikkelingshulp, al worden vrouwen wat meer bewogen door ar moede en naastenliefde, terwijl man-, nen meer denken aan een economi sche vooruitgang. Vrouwen doen graag iets tegen armoede door een collecte, mannen zien dit liever be streden uit de opbrengst van de be lastingen." Dit heeft prins Claus, voorzitter van de Nationale Commissie Ontwikke lingsstrategie 1970-1980, donderdag middag gezegd in een toespraak ter gelegenheid van de algemene ver gadering van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, in het Jaarbeursgebouw in Utrecht. In bovenstaand citaat noemde hij enkele conclusies van een opinie-pei ling die de commissie in 1970 heeft gehouden. De prins wees ook op de Verenigde Naties, die de jaren ze- ..yentig uitriepen tot het tweede de cennium van de ontwikkeling en op de „Associated Country women of the World ACWW", waarvan de Ne derlandse Bond deel uitmaakt. Deze internationale organisatie zet zelï projekten op in ontwikkelingslanden, vooral op huishoudelijk en op voe- dingsgebied. „Hier liggen nog enor me kansen voor daadwerkelijke sa menwerking", zo zei de prins. Flitsen uit het buitenland LISSABON. De Portugees Jose Arnaud is in het eerste gedeelte van de Tap-autorallye door Portugal bij een ongeluk om het leven gekomen. FRANKFORT. Een kaper van een Westduits passagiersvliegtuig van de Lufthansa met 58 passagiers is op de luchthaven van Frankfort snel gegrepen nadat hij bemanning en passagiers enkele uren in gijzeling had gehouden. GRONINGEN, 12-10. Provinciale staten van Groningen hebben in een motie speciale maatregelen van de regering gevragd voor de bodemda ling in de provincie als gevolg van de aardgaswinning. Schadevergoe ding op basis van het burgerlijk recht is ontoereikend onder meer omdat de Gasunie dan niet verplicht is een zekerheid te stellen, aldus de ze motie. Deze is een ondersteuning van de acties van gedeputeerde staten voor goede schadevergoedingsregeling. Advertentie NEW YORK. De New York Times schrijft dat het bij vergissing bom barderen van de Franse legatie in Hanoi alleen maar de wijder ver breide vernietiging in het licht kan stellen die tijdens de systematische bomaanvallen van de afgelopen maanden is aangericht. Het versterkt de getuigenissen van tal van bezoe kers van het gebied. WASHINGTON. De Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam hebben er weinig toe bijgedragen belangrijke concessies van Hanoi los te krijgen. Tot deze conclusie is een studiecommissie van de Amerikaan se senaat gekomen. WASHINGTON. Het Amerikaanse congres heeft een wet goedgekeurd, die het mogelijk maakt invoer van vis te verbieden uit landen die vis serij-methoden gebruiken waardoor ernstige schade kan worden toege bracht aan zoogdieren in de oceaan. BRUSSEL. De Europese Commis sie in Brussel zal dit jaar niet meer met voorstellen komen voor de landbouwprijzen voor het verkoop seizoen 1973-1974. Dat blijkt uit haar antwoord op een schriftelijke vraag van een Duits lid van het Europees parlement. WASHINGTON. Vijftig gevange nen die betere omstandigheden eis ten en spoedige behandeling van hun zaak door de rechtbank, hebben acht gijzelaars vrijgelaten, 22 uur nadat zij hen en een deel van de stadsge vangenis in Washington overmees terd hadden. LONDEN. Ex-Beatle Paul Mac- Cartney heeft een beroep gedaan op de dief van zijn befaamde basguitaar het instrument terug te geven omdat het voor hem een grote „sentimente le waarde" heeft. SAIGON. President Thieu van Zuid-Vietnam heeft donderdag op nieuw verklaard, dat hij, als er een gewaai'borgde vrede is, bereid is al' te treden zodat het Zuidvietnamese volk een nieuwe leider kan kiezen. EMPIRE STATE NOG HOGER? NEW YORK, 11-10. De ei ge- naars van het Empire-State Building in New York over wegen het gebouw met elf ver diepingen te verhogen om te voorkomen dat andere gebou wen het hoogste gebouw ter wereld voorbij streven, zo be richtte de New York Times ivoensdag. Na uivoering van dit plan zou het Empire Buil ding 113 verdiepingen gaan tellen en 459 meter hoog wor den. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK 11 KOUWENBERG </OOr OM gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor 5 Zierikzee Werkplaats: Meelslraaf 46. S In de straat, waar ze woonde aan gekomen, haalde ze haar portemon- neetje uit de tas en betaalde de ohauffeur. Gelukkig zorgde ze er al tijd voor voldoende geld bij zich te hebben. Ze bedankte de chauffeur, gaf hem een extra fooi en liep thuis meteen naar haar kamer, kleedde zich uit en maakte een pakje van haar beschadigde jurk. Waarna ze zichzelf in de spiegel inspecteerde en ontdekte, dat ze zelf ook verwondin gen had opgelopen. De volgende morgen vertelde ze aan haar moeder de waarheid, waar na ze bepleisterd de stad in ging om een nieuwe jurk te kopen. Tot haar verschrikte moeder had ze gezegd: „Je ziet nu, dat ik heus wel op me zelf kan passen. De jongen, die mij gek maakt, moei nog geboren wor den". Dagen later hoorde ze van andere jongens, dat Joop enkele dagen in het ziekenhuis had gelegen, omdat één oog beschadigd was. Als verkla ring had hij opgegeven, dat hij in prikkeldraad was gevallen. Sinds dien liet ze niets meer toe. van geen enkele jongen, zodat ze de bijnaam kreeg van de ongenaakbare, waar mee niets te versieren was. Maar dat kon haar weinig schelen. Wat andere meisjes wilden toelaten, was hun zaak. Dan heet ik maar liever de on genaakbare. dacht ze. Ik blijf er ten minste gezond bij en dat is wel zo belangrijk. Misschien zou er voor de rest van haar leven voor geen jongen meer kans bij haar geweest zijn. want Ge- rie ging langzamerhand van de ge dachte uit. dat alle jongens gerang schikt konden worden onder één noemer: namelijk tuig. Met een heel run vernisje beschaving, dat door broken werd, als ze dachten te kun nen bereiken, wat 7.0 wilden berei ken. Dan blijf ik maar alleen, was ten slotte haar besluit. Ik heb het goed, verdien een behoorlijk loon, heb gemakkelijk werk, kan mooie kleren kopen en in het weekeind pret maken, maar geen jongens meer aan mijn lijf. Tot ze op die winderige november avond Bas Leverstro leerde kennen. Ze was voor de eerste maal naar een nieuwe dancing gegaan, die sinds kort was geopend. Ze had er 't een en ander over gelezen en gehoord. Het moest er ruim en gezellig zijn; er was een bandje en de consumpties waren er beslist niet duur. Daarom was ze nieuwsgierig geworden, had haar entree betaald en was naar bin nen gegaan. Binnen enkele minuten danste ze met een jongen, die bui gend op haar af was gekomen en concludeerde, dat hier inderdaad iets beter publiek was. Ze vond hem vriendelijk en aardig, danste nog een keer met hem, accepteerde een drankje en voor ze het op had. stond plotseling een boom van een vent voor haar. die lachend keek en zijn handen uitstrekte. „Als ik beloof heel voorzichtig te zijn, zodat je niet breekt, wil je dan met me dansen?" Op de een of andere manier had Gerie gevoel voor humor, dus lach te zc en kwam overeind, om daarna met hem door de zaal te zweven. Tot haar verbazing was de reus helemaal niet log, maar bijzonder lenig en on danks zijn gewicht danste hij vlot en bekwaam, zodat deze en de volgende dans voor haar een genot waren. Daarna dronk ze haar glas leeg, danste een keer met een andere jon gen, maar de reus kwam haar op nieuw opeisen en ze wilde maar al te graag. Later zat ze met hem te drinken, te roken en te babbelen. Hij zei Bastiaan te heten. „Maar ieder een zegt Bas tegen me, dus basta!" Hij lachte om zijn eigen grap. Die avond liet ze zich sinds lange tijd weer eens thuisbrengen. In de kleine auto van de grote jongeman. Hij was hoofs, kuste bij het uitstap pen haar hand en verzekerde, dat het hem een groot genoegen geweest was. De volgende avond zag ze hem weer, danste opnieuw met hem, de rest van de avond in zijn gezelschap blijvend. Hij vertelde over zijn werk, dat hij chauffeur was voor een pia- nofabriek en dat hij soms dagen weg was om piano's in alle delen van Eu ropa weg te brengen en af te leve ren, samen met zijn maat en mede chauffeur Gaart. Ze vindt Bas bij zonder aardig, maar als hij zegt, dat hij haar de volgende week komt ha len voor een toertje in zijn wagen, zegt ze nee. „Als ik zin heb in dan sen, zie je me wel. Anders vermaak je je maar met andere meisjes, want er zijn er genoeg." Wat Bas niet weet is, dat Giel, de zoon van de eigenaar der nieuwe dancing kennelijk een oogje heeft op de kittige Gerie. Hetgeen het meisje, dat een goed opmerkingsvermogen heeft niet is ontgaan. Ze heeft enke le keren met Giel gedanst, maar Giel moet ook helpen aan het buffet, dus heeft hij weinig gelegenheid om na der met het meisje in kontakt te ko komen. Des te verbaasder is ze ,als op een avond midden in de week bij de uitgang der fabriek Giel met een slee van een wagen op haar staat te wachten. Ze is op haar fiets en haar eerste impuls is te weigeren met hem mee te gaan. Overigens, waar moet ze haar fiets laten? Maar ze ziet de nieuwsgierige en bewonderende blik ken der andere meisjes, dus loopt ze op hem toe, geeft hem een hand en vraagt: „Hoe doen we dan met mijn fiets?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 9