Onderzoek naar fundering van vuurtoren ONZE PlIZZELRUBRIEK STREEKNIEUWS TOCH WEL RAADSELS ROND DOOD VAN SCHOLEKSTERS De puzzel van vorige week bleek een heel interessante, met verschil lende „lekkere woordjes". De inzen ders (sters) zijn er doorgaans goed uitgekomen. Het aantal inzendingen was niet minder,-ma ar ook niet meer dan normaal, maar wat is „normaal" bij puzzelen De eerste prijs is bestemd voor: Mevr. E. N. de Jonge-van Felius Dorpsstraat 22 SCHARENDIJKE De tweede prijs gaat naar: de heer J. L. op den Brouw Beensestraat 5 ELLEMEET Voor deze maal ook een derde prijswinnaar. Hij gaat naar de puz zelaar, die al maanden achtereen het presteert als eerste met zijn inzen ding present te zijn, vaak zelfs op de dag van verschijning van de (puzzel)krant. Het betreft: De heer W. Bom St. Bomusstraat 89 ZIERIKZEE De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. mossel; 6. tijdbom; 11. lus; 12. cel; 14. lui; 15. krab; 17. kolom; 19. cent; 21. koplamp; 22. dochter; 23. eg; 24. alles; 26. bij; 27. tel; 29. aan; 30. lip; 32. roman; 34. mager; 36. dar; 37. Bulgaar; 38. pet; 39. pedel; 41. teken; 44. nel; 45. rib; 47. nar; 49. om; 51. mijter; 53. e.a.; 54. kasteel; 56. tokayer; 58. klei; 59. nevel; 61. mark; 62. Ier; 64. sir; 65. ver; 66. linnen; 67. zelden. Vertikaal: 1, makker; 2. slap; 3. subliem; 4. es; 5. vel; 7. ijl; 8. duch tig; 9. biet; 10. matrijs; 12. copla; 13. loden; 16. rog; 17. K.M.A.; 18 mos; 20. neb; 25. languit; 27. toren; 28. la bel; 30. Laren; 31. peper; 32. rap; 33. nul; 34. mat; 35. ren; 40. dertien; 42. karamel; 43. sokkel; 45. rijles; 46. beter; 48. varken; 50. mal; 51. meh; 52. rol; 53. eer; 55. sein; 57. yard; 60. vis; 63. re; 65. v.e. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt; Horizontaal: 1. fluweelachtig weefsel; 4. roofvogel; 7. kledingstuk; 8. grootmoeder (kindertaal); 10. bloeiwijze; 12. danspartij; 13. gezon gen toneelspel; 15. hoofddeksel; 17. rekenkundig vraagstuk; 18. R.-K. waardigheidsbekleder van hoge rang; 20. wig om hout te klieven; 22. klein kind; 23. snavel (van vogels); 24. wijnsoort; 26. oude lengteëenheid; 27. van aanzienlijke lichaamsom vang; 28. vinnig, verbeten; 29. ge wricht; 31. soort vloerbedekking; 35. telwoord; 37. waternimf (mytholo gie); 38. voornamelijk; 39. hoogste vulkaan van Europa; 41. vruchtbare plaats in de woestijn; 43. woonschip; 45. zonder glans; 46. voorwerp waar mee men snijdt; 47. bolgewas; 49. ge kuipt houten vat; 51. schriftelijk be wijs van betaling; 52. muzieknoot; 53. samenstel van geldende rechts voorschriften; 55. scheepskeuken; 58. geheel gevuld; 59. schrede, stap; 61. niemandal; 62. lange, lage slee; 63. Europeaan; 65. als groente gegeten bladplant; 66. kikvorsachlig dier; 67. kist van open latwerk; 68. knaagdier. HAAMSTEDE, 12-10. Het is niet zo dat de Haamsteedse vuurtoren staat te wankelen, maar toch is af en toe een inspectie van het funda ment noodzakelijk omdat men nooit weet wat zich daar afspeelt. De Bouwkundige Dienst van het Loodswezen is dezer dagen begonnen met medewerking van het Aanne mingsbedrijf N. Steur te Burgh met een dergelijk onderzoek. Een drie meter diep gat werd vlak langs de toren gegraven en dan komt de con structie bloot die de toren als het ware draagt. Het bestaat uit 201 in dc grond geheide palen van hout, met daarop een laag zware dwars balken. Op deze dwarsbalken ligt de houten vloer eveneens van zeer zwa re houten balken,. Op deze vloer be gint de cirkelvormige massieve steenklomp die ongeveer drie meter hoog is en dan pas komt de buiten omtrek der toren gebouwd in een dikke muur. Het is gebleken dat het hout nog in een voortreffelijke toe stand is ondanks dat het nu 135 jaar in de grond ligt (de toren werd in 1837 gebouwd). Wel is het duidelijk geworden dat ook bij de vuurtoren het water aan merkelijk is gedaald, want juist bij de kop der palen stuit men nu op wat grondwater, terwijl het dringend gewenst is dat het houten fundament onder water blijft, want verwaterd hout rot niet. De technici hadden veel eerder de grondwaterstand ver wacht doch het is net als overal: de verdroging zet zich voort zelfs bij de vuurtoren. ZIERIKZEE, 11-10. De Vierschaar van het stadhuis ivas deze week een avond het operatieterrein van ongeveer vijftien fotografen, leden van de vereniging „Delta-Foto". Voor één avond had de vereniging de beschikking gekregen over de fraaie stadhuisruimte, waar zij door de bekende Haagse fotograaf Hans Götze (eerder exposeerde hij te Zierikzee) onderricht kregen in de por tretfotografie. De heer Gölze had een beroepsmodel meegebracht. Diverse poses en vele manieren van verlichting werden gedemonstreerd. Door de Zie- rikzeese fotografen werd menig plaatje geschoten, ivaarna nog een bespre king volgde. Het fotomodel ontving na dit stadhuisavondje, een bloemetje uit handen van de Delta-Foto-voorzitter, die de gemeene dankte voor het beschikbaar stellen van de unieke ruimte. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Vertikaal: 1. doortochtgeld; 2. be horende tot de Kerk van Rome (afk.); 3. wereldlijk priester van de Russische Kerk; 4. Ned. omroepver eniging (afk.); 5. muzieknoot; 6. hul zen van gedorste korenaren; 7. man nelijk dier; 9. vrucht; 11. elasticiteit; 12. zitplaats van de koetsier vóór op een rijtuig; 13. zwaardwalvis; 14. lokspijs; 16. uitgestrekte watervlak te; 17. havenstad in Egypte; 18. kle verige stof; 19. korte tijdsduur; 21. dunne plek (b.v. in linnengoed); 23. tafel die dient voor het beoefenen van zeker spel; 25. vrucht; 27. godin van de jacht (Romeinse mythologie); 30. mal, zot; 32Jboomloot; 33. lofdicht; 34. roofdier; 36. schoenmakerspriem; 39. tijdvak van 100 jaren; 40. vreem de munt; 42. zoogdier; 44. mannelijk beroep; 46. bosgewas; 48. boom; 50. kloosterzuster; 51. nog eens; 52. wa terbewoner; 54. lichte stof; 56. ver dichting van waterdamp die zich on middellijk boven de aardbodem ver toont; 5-7. staat in de V.S.; 58. oude lap; 60. kinbaardje; 62. zangstem; 64. nummer (afk.); 66. per adres (afk.). ZIERIKZEE Overgangsexamen Zeeuwse Muziekschool In de Zierikzeese Muziekschool, af deling van de Zeeuwse Muziekschool, was het gisteren (donderdag) een spanningsvolle middag voor een flink aantal leerlingen piano, elektronisch orgel en altfluit. Immers, deze mid dag vonden voor een aantal gevor derde leerlingen overgangsexamens plaats. Aan de examencommissie waren als deskundigen medetoegevoegd de heer C. A. van Prooijen, pianopedagoog, directeur van de stedelijke muziek school te Terneuzen, de alg. direk- teur van de Zeeuwse muziekschool, de heer G. W. Bergman te Middel burg, de directeur van de afdeling Zierikzee de heer J. M. Luijkenaar en de lerares mevrouw E. J. Jense te Zierikzee. Voor het A-getuigschrift piano slaagden de volgende leerlingen: Wouter v. d. Berg, Adriaan v. d. Berge, Jouke Heringa, Ellen van Oe- veren, Rianne Pleune, Frank Ver- hage en Jacomien Zuidweg. Voor het A-getuigschrift blokfluit slaagde de leerlinge Karen Jongschaap. Al deze geslaagden kregen hun opleiding van mevrouw Jense. Voor het getuigschrift A electro- nisch orgel slaagden Elly Schiette- katte, Wim den Boer en Jan den Boer, leerlingen van de heer Luij kenaar. (Eén .pianoleerlinge moest worden afgewezen). Een gedeelte van het afnemen van deze individuële overgangsexamens werd bijgewoond door burgemeester Th. H. de Mees ter. De Zeeuwse collecte De Zeeuwse collecte heeft alhier opgebracht de fraaie som van 1348,66. RENESSE Bejaardensoos van start Dinsdagmiddag is de bej aarden - sociëteit van Renesse weer van start gegaan. Zoals gebruikelijk werd de middag geopend door ds. de Wit, en die kon behalve vele trouwe soosbe- zoekers ook enkele nieuwe bezoe kers verwelkomen. Deze middag was bedoeld als praatmiddag en gepraat werd er. Mevr. van de Houten-Fonteine werd tot commissielid gekozen in de uit twee personen bestaande com missie die de bejaardensociëteit runt. Voor de uit drie sociëteitsbezoekers bestaande sociëteitcommissie werd mevr. Rosmolen gekozen. Er werd besloten geen wijziging in het programma te brengen en verder besloot men gedurende het seizoen twee maal de sociëteiten van de om liggende dorpen uit te nodigen en om 5x zelf bij een der anderen op bezoek te gaan. Dit seizoen zal in plaats van eens in de veertiendagen iedere week gelegenheid zijn deel te nemen aan bejaardengymnastiek. Cok bejaarden die de sociëteit niet bezoeken kunnen iedere dinsdagmid dag om 2 uur in het dorpshuis te recht om, o.l.v. mevr. Lysen, aan de bejaardengymnastiek deel te nemen. SCHARENDIJKE Zangvereniging „Sursum Corda" behaalde eerste prijs De Chr. Gem. Zangvereniging „Sursum Corda" nam onder leiding van de dirigent de heer J. Schouls woensdag j.l. deel aan het zangcon cours te Putlershoek, uitgaande van de ring Rotterdam, aangesloten bij de Kon. Bond van Chr. Zang- en .Oratoriumverenigingen. Er moesten twee nummers gezon gen worden, nl. een verplicht en een vrij nummer. De jury kende aan de zangvereniging die in de eerste af deling is ingedeeld, een eerste prijs toe mei 301 punten. Verheugd over dit mooie resultaat werd de thuisreis in opgewekte stemming ondernomen. Onderweg werd in de „Blauwe Keel" een gezamenlijke koffiemaaltijd ge bruikt. OUWERKERK Kroonwinkel Het echtpaar Kloet heeft de ,.Kroon"-winkel alhier overgenomen. Onofficieel is dc zaak donderdag ge opend voor het publiek. Zeeuwse collecte Ook hier ter plaatse circuleert thans dc lijst voor de Zeeuwse col lecte. Oudste inwoner Op 10 oktober mocht dc oudste in woner van Ouwerkerk, dc heer J. Hendrikse Dzn, zijn 90ste jaardag vieren. Collecte Kinderzorg Aan de vereniging „Kinderzorg" te Middelburg is opgezonden f 67,42. Gecollecteerd werd door Hans Boo- gerd en Jonny de Jonge f 19,20; Dia na en Erna Bakker f 18,22; Ineke de Rijke f 10,05 en Cora en Janet Ren ters f 19,95. NIEUWERKERK Collecte blindenhulp De collecte voor de blindenhulp „De Fakkels Bijeen" heeft opge bracht f 125,05. Hiervoor zorgden de volgende meisjes: Ans van Dijke, Janny Hage, Els Folmer, Corrie Dorst, Mar ja van der Male, Wilma Hoogerland en Anne Marie Hooger- land. De Zeeuwse collecte De Zeeuwse collecte heeft opge bracht f 343,20. Alle gevers en geef sters evenals collectantes(en) wordt hartelijk dank gebracht. OOSTERLAND CV op aardgas in wijkgebouw Als gevolg van het genomen be sluit op de laatst gehouden ledenver gadering van de afdeling „Ooster en Sir Jansland", van het Groene Kruis, zal er een centrale verwar- mingsinstalatie op aardgas worden aangebracht in het wijkgebouw van de afdeling aan het Koninginneplein alhier. Daar de verwarming tot op heden met propaangas verre Van ideaal was omdat hierdoor vocht vrij komt, wat voor de Groene Krujs- matrialen zeer ongewenst is, besloot het bestuur tot deze stap, die op en kele guldens na f 10.000,- vergen zal uit de afdelingskas. Het installatie bedrijf van gebr. Beije.-B-V. alhier is met de aanleg van de verwar mingsinstallatie belast. Teneinde dit object te kunnen financieren besloot men, na goedvinden van de toen aanwezige leden op de jaarvergade ring, dit jaar een bedrag van f 10.- extra te heffen boven de gewone contributie, bij de eerstvolgende contributieophaling, die op zaterdag 14 oktober a.s. te Sir Jansland be gint, te innen. Opbrengst collecte „Valkenheide" In het derde kwartaal van dit jaar werd ook hier ter plaatse weer we kelijks gecollecteerd ten bate van de stichting: „Valkenheide" te Maars- bergen, door enige jongedames onder leiding van mevrouw H. van der Werf-Nouwen. De opbrengst be droeg f 74,97. 4 Collecte rrDe Fakkels bijeen" Cnder dankzegging aan de milde gevers en geefsters kan worden mee gedeeld dat de huis-aan-huis collec te, die hier ter plaatse gehouden werd ten bate van de Blinden: „De Fakkels Bijéén" door de jongedames Annelies van den Berge, Mattie Boo- gert, Anja Goudzwaard, Marja de Jonge en Corrie van der Werf, op bracht de som van f 116.04. Ook de jongedames, die het werk deden ver dienen dankwoorden. Heden overleed, tot onze grote droefheid, mijn lieve man en onze geliefde en zorgzame vader en opa JACOBUS GERARDUS VAN MAANEN op de leeftijd van 60 jaar Noordgouwe: K. F. VAN MAANEN-VERSEPUT Terneuzen: G. J. VAN MAANEN C. B. VAN MAANEN-DE REGT KARIN KerkwerveJ. C. DE REGT-VAN MAANEN J. P. DE REGT Noordgouwe, 13 oktober 1972 Dr. Wortmanstraat 17 Liever geen bezoek aan huis De teraardebestelling zal plaatsvinden op maandag 16 oktober a.s., des namiddags 14.00 uur, op de algemene begraafplaats te Zierikzee, voorafgegaan door een rouw dienst, die gehouden zal worden in de aula van de be graafplaats. Aanvang 13.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in ge noemde aula. Heden overleed, nog onverwacht, mijn geachte baas en onze beste vriend JACOBUS GERARDUS VAN MAANEN op de leeftijd van 60 jaar J. M. ROMIJN-BOM J. L. ROMIJN MIEK ANDRÉ Noordgouwe, 13 oktober 1972 Oudste inwoner overleden Op de leeftijd van ruim 90 jaar overleed de oudste inwoner van Oosterland, de heer Leendert Meer man Pz. De overledene was gedu rende zijn lange leven klein-land- bouwer op een boerderijtje aan de Lage Maireweg, en bleef zijn hele leven ongehuwd. Na de dood van zijn ouders woonde hij tal van jaren met zijn zuster, die vroegtijdig we duwe geworden, naar haar ouderlijk huis was teruggekeerd, en het huis houden van de overledene verzorg de. De teraardebestelling zal plaats hebben op zaterdag 14 oktober a.s. om 11 uur, vanuit het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Chr. Vrouwenvereniging „Martha" Op de vergadering van de Chr. Vrouwenvereniging: „Martha", die donderdagavond 12 oktober gehou den werd in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw aan de Sint Joostdjjk, onder leiding van mevr. J. van ,t Hoff-Dorst, vice-presidente, werden dia's vertoond over het werk de zen ding onder de bosnegers in Surina me, waarby tevens een propaganda- wcord werd gesproken over dit zen dingswerk. Aanwezig waren hiervoor de heren Schot eri de Nooijer uit Middelburg, die door de presidente werden wel kom geheten. De heer Schot wees op het zegenrijke werk in dit land, ter wijl de heer de Nooijer het gespro kene verduidelijkte door het verto nen van kleurrijke lichtbeelden van dit wonderschone land, waar het echter moeilijk werken is, doordat de inheemse bevolking nog veel vrees aan de dag legt voor geesten en dergelijke. Na afloop dankte de vice-presidente beide heren voor hun komst naar hier, zomede de heer J. Beije, een oud/Oosterlander, die bei de heren bracht, en tevens zich ver dienstelijk maakte door te spelen op het orgel bij de zang van enige lie deren op de zendings-aangelegenhe- den betrekking hebbende. Na afloop konden de aanwezigen iets kopen om het zendingswerk te steunen, b.v. snijwerk en dergelijke uit het neger- land. Na het zingen van enige ver zen van Gez. 110, eindigde de heer Schot deze mooie samenkomst met dankgebed. BRUINISSE Ontsluiting Dokter de Kockstraat De ontsluiting van de Dokter de Kockstraat op de Molenweg zal de ze week klaar komen. Niet alleen dat men de mogelijkheid van een mooie niet al te lange wandeling heeft, maar ook de aanvoer van bouwma terialen naar Plan-West kan dan via de Molenweg plaats vinden. Collecte-opbrengsten De Zeeuwse collecte, die vorige week in Bruinisse werd gehouden bracht f 272,45 op. De opbrengst van de Nationale Reclasserings colecte was f 286,50. De opbrengst van het Verjaardags fonds in de Ned. Herv. Kerk over de maand september bedroeg f 198,20. Feest voor schooljeugd Het huwelijk van mejuffrouw Nel Schrier en de heer Bart Jonker dat vrijdagmiddag te Bruinisse werd voltrokken, was voor de schoolkin deren te Noordgouwe, in de klassen die mejuffrouw Schrier als onder wijzeres onder haar hoede heeft na tuurrijk een evenement van beteke nis. Toen het huwelijk op het gemeen tehuis te Bruinisse was voltrokken stonden zij met hun kleurige en ver sderde erebogen gereed, waar het bruidspaar onder door mocht lopen. De H.A.-8 In ons bericht over de H.A.-8, op genomen in het nummer van don derdag, is een verwarrende drukfout geslopen. Er stond.... er bestaat te Bruinisse al een scheepswerf van 1944 af. Dit is uiteraard niet juist, want Bruinisse heeft al een scheeps werf van bijna 100 jaar. We hebben de oorspronkelijke co py niet meer. maar vast staat dat 1944 een drukfout is. Wij maken on ze lezers er overigens op attent, dat bedoeld stukje niet (herhaal niet) was van onze vaste man te Bruinis se, de heer S. A. Jumelet. RED. Burgemeester afwezig Burgemeester G. Hokken zal van 16 tot en met 21 oktober buiten de gemeente zijn. Wethouder S. A. Ju melet neemt waar als loco-burge meester. Spreekuur van maandag tot en met vrijdag dus van 16-21 ok tober 's avonds van 7.00 uur tot 7.30 uur op het gemeentehuis. Vergadering gemeenteraad Op vrijdagavond 27 oktober hoopt 3e gemeenteraad van Bruinisse in, openbare zitting bijeen te komen. Onderzoek in volle gang BURGH, 12-10. Woensdag is er opnieuw aandacht be sleed aan de dode scholeksters langs de zeedijk van de Oostersehelde. De Natuur- en vogelwacht Schouwen- Duiveland heeft exemplaren opgehaald en naar di verse laboratoria in ons land gestuurd voor onderzoek. Ook van particuliere zijde is er belangstelling en zo arriveerde woensdag ook dc heer L. Jans uit Roozcndaal, die zelf dode vogels en dc doodsoorzaak onderzoekt. Deze trok met dc voorzitter van dc Vogelwacht, dc heer J. P. C. Boot, naar dc dijk, nam enkele exemplaren mee en kon woensdagavond laat als doodsoorzaak opgeven: verdrinking, omdat er volop zoutkristallen in dc maag werden aangetroffen. Deze oorzaak wordt echter niet ge deeld door de wat meer kundige la boratoria, die nog niet zo ver zijn. Zo zei de heer J. Gerritsen, directeur van de Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels, dat hij de mening van de heer Jans absoluut niet deelt. Anders zouden bij elke mistdag of nacht deze vogels in het water duiken en ver drinken en dode exemplaren aan spoelen. Elke vogel heeft nl. een uit stekend richtingsgevoel en kan bv. in het donker van de nacht tot op de graad nauwkeurig doorvliegen naar het warme zuiden. Overigens zijn op hel strand ook dode vogels'gevonden. Het toxologisch laboratorium in Am sterdam zet een nauwgezet onder zoek in naar de doodsoorzaak. Het onderzoek heeft echter wel dc volle aandacht, want toen dhr. Boot woensdag enkele dozen met dode vo gels op liet station in Goes bracht voor andere laboratoria in ons land. al andere dozen met vogels, bestemd voor laboratoria in ons land. Inmiddels komen nog meer moge lijke oorzaken ter sprake. Daar op de Zeelandbrug ook dode scholeksters zijn.gevonden, zou het mogelijk zijn dat een groep scholeksters, laag over het water vliegend, tegen de brug is gevlogen, in het water gestort en ver dronken of reeds gedood door dc bot sing en daarna door de zuidoosten wind met de ebstroom naar de dijken en stranden van Westenschouwcn zijn gedreven. Een mening die we overigens niet delen, omdat geen en kel exemplaar werd aangetroffen dat bv. gebroken vleugels of snavels had. Vogels op plank Op die bewuste mistige maandag had een mosselschip (Yerseke 134) een vreemde ontmoeting op dc Oos tersehelde. Op dc radar ontdekte schipper Boogcrt een vreemd voor werp in het. water; toen er langzaam heengevaren werd bleek het een plank te zijn, waarop een 25-tal scholeksters stond, net als schapen tegen elkaar. De plank dreef lang zaam zeewaarts. Blijft er nog over dc kwestie land bouwvergiften. Er zijn de laatste tijd nogal wat chemische middelen ge bruikt tegen kweek, doch het zou wel heel toevallig zijn dat dc vogels op zo'n perceel neerstreken en mis schien iets van een stuk kweek snoepten. En hoe komen ze dan in zee terecht; tenminste aan dijk en strand? Het blijft nog een mysterie. Andere soorten vogels zijn bijna niet gevonden. Alleen een dode wulp, een zilverplevier en een stecnlopcrtjc werden gevonden, doch dit zijn „nor male" verschijnselen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 6