speciaal cassis KAMERDEBATTEN Ouderavond basisschool Ouwerkerk voor de slanke lijn van 137 voor Nieuw gemeentehuis Westerscliouwen BS STREEKNIEUWS Causerie ds. P. Post over „Het Getuigenis" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vr(jdaB IS oktober 1972 Nr. 21166 Wie wat nachtrust heeft ge offerd om de Kamerdebatten (al gemene beschouwingen en behan deling financiële paragrafen) inte graal te volgen, lean wel enkele conclusies trekken, die toch enig houvast geven bij de bevoordeling van én het politiek patroon én de wijze waarop de kaarten geschud liggen. Dat de voorstelling aan het Bin nenhof doorlopend getuigenis af legde van het hoge niveau der po litiek bedrijvende», kan men moei lijk beweren. Er is zoveel in woord, houding en gebaar dat eerder stuitend aan doet, dan overtuigt, maar dat schijnt bij het spel te behoren. Frekwent is het woord: polarisatie gevallen, een uitdrukking voor de standpuntverstarring der partijen, die steeds minder van „de ander- willen aannemen en zich steeds moeilijker laten overtuigen. De tegenstellingen hebben zich versterkt, maar de soort onder huidse angst voor Vierde Repu bliek-toestanden is vrij belachelijk. Nederlanders zijn geen Fransen en dit volk zou al gauw de draak ste ken met mannetjes, die zich dikta- torallures aanmeten. Er zijn natuurlijk duidelijke ver scherpingen van standpunten aan te wijzen, maar er worden wel deuren met kieren opengelaten. Het „nooit" is niet uitgesproken. Vannacht lieten K.V.P. en A.R.P. b.v. toch de mogelijkheid door schemeren, dat het na de verkie zingen, tot contacten komt met de Progressieve Drie. Wel, dat zullen we dan maar afwachten, want die verkiezingen moeten nog komen en men gaat bijna te rade bij de koffiedikkijkerij uit de voetbalwe reld om zich aan prognoses te wa gen: de bal is rond. Het zegt alles en niets. Uiteraard hebben ook de ultra linkse groepen de kans gegrepen om nog eens getuigenis af te leg gen van hun geloof. Als nergens meer bezuinigingsuitkomsten zijn te bespeuren, daagt defensie aan cle kim. Daar moet het dan maar van af, maar zo'n solostunt in een ge-integreerd Europees defensie kader is natuurlijk nogal simplis tisch. Geen sterveling betaalt graag voor geweren, maar „paradijselijke toestanden" op aarde blijven - ook dat kwam naar voren - tot de wensdromen van politici en eigen lijk van alle mensen. Er is nog een punt dat - al eer der, maar nu bijzonder - is opge vallen. Het kabinet, wordt bestookt met een zo kolossale hoeveelheid problemen, vragen en opmerkin gen, dat het menselijk onmogelijk is daar kortheidshalve op te ant woorden. Dat kan praktisch ge woon niet en daarom bekreunen vele afgevaardigden zich dat ze niet aan hun trekken zijn gekomen bij de be-antwoording, in dit geval door de minister-president en de minister van financiën. Een soort gelijk verschijnsel ziet men bij be grotingsbehandelingen van ge meenten. Een raadsvergadering is veel te kort om zo'n lijvig stuk te behandelen de tijd is lang niet toe reikend diep in te gaa nop zaken, die b.v. alleen in de algemene be schouwingen worden opgerakeld. Het zou iets zijn als men dit ein delijk eens ging inzien. Er moet een praktischer methode zijn, ook in het parlement, om het kort te zeggen, puntig te formuleren (wat mankeert daar veel aan) en zaken en emoties te scheiden, om snel „to the point" te komen. Dat is ook een stuk duidelijk heid, dat nodig is om efficiënt po litiek te bedrijven. Een aantal Ka merleden zou ook onverwijld naar een logopediste moeten, want ge ciseleerde sprekers zijn er niet zo veel. Bij elkaar waren het maar enkele aantekeningen bij de debatten, die van belang zijn in het licht van de komende verkiezingen. Als die al leen maar bijdragen tot „duidelijk heid" zijn ze de moeite al waard geweest. Ratlio-Sche veilingen doel er schepje" op UTRECHT, 11-10. In ccn brief aan dc staatssecretaris van verkeer en waterstaat liecft het bestuur van de Federatie van Werknemersorganisa ties in dc Zeevaart gcprotestcert te gen dc „exhorbitante" prijsverhogin gen die door het kuststation Schevc- ningcn-Radio met ingang van 1 ok tober j.I. zjjn doorgevoerd. Zo is dc prijs van- con telefoonge sprek, via de middengolf verhoogd van f 4,20 tot f 0.00 (64 procent) en via de korte golf van f 11,40 tot f 17,70 (55 procent). De prijs van een radio-brief telegram is volgens de federatie gestegen van f 5,50 tot f 8,80 (60 procent) en van een geluks telegram met vaste tekst van f 2,75 lot f 6,(118 procent). OUWERKERK, 11-10. De ouder avond van cle openbare basisschool te Ouwerkerk was uitstekend bezocht en had een erg prettig verloop. De voorzitter, de heer J. P. Dekker van de oudercommissie verwelkomde in zijn openingswoord in het bijzon der de wethouder van onderwijs, ds. en mevrouw Koppert en het perso neel. Hij wees hierbij °P het ophan den zijnde afscheid van de onderwij zeres, mevrouw Van Damme en bracht haar hartelijk dank voor haar diensten gedurende 3l/> jaar aan de school bewezen en wenste haar alle goeds toe voor de toekomst. Gelukkig kan de school blijven bestaan en er zit misschien een klei ne groei in. De rekening 1971-1972 vermeldt aan inkomsten f 441,60 en aan uit gaven f 260,53. Er is derhalve een saldo van f 181,07. Aan de orde was bestuursverkie zing. Aftredend zijn de heren J. P. Dekker en J. M, Holm en beiden zijn niet herkiesbaar. Na enkele stem mingen komen als nieuw gekozen uit de bus: mevr. v. d. Linde-Zoeter en de heer J. Hage. De functies in het bestuur zullen onderling worden verdeeld. Het afgelopen schooljaar Vervolgens geeft het hoofd van de school, de heer Joh. Berrevoets, een overzicht van het afgelopen school jaar. De emancipatie van de vrouw in het bestuur is thans werkelijkheid geworden. Hij brengt de aftredende bestuurs leden, de heren Dekker en Holm, dank voor het verrichte werk zoveel jaren en hoopt, dat de prettige ver standhouding met de nieuwe be stuursleden zal worden gecontinu eerd. Op 20 maart is er een contactavond geweest, waar practisch alle ouders aanwezig waren, ter bespreking van de vorderingen. Tussen Kerst- en Paasvakantie zal wederom een dergelijke avond worden gehouden. Ten behoeve van het handwerkonderwijs is f 250.- be schikbaar voor 15 leerlingen. De her- betegeling van de speelplaats heeft de aandacht. De wens is, dat zo spoe- Advertentie Een fraai avondlijk lichtspel met fuiken aan de Nieuwe Haven, zag de fotograafen hij knipte. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). dig mogelijk clit zal gebeuren. Verder heeft de heer Dekker een begroting gemaakt voor het aanbrengen van glas van superieure kwaliteit t.b.v. speellokaal. Op 30 juni is het school jaar 1971-1972 afgesloten met een praktisch stabiel leerlingenaantal; er is een theoretisch gemiddelde van 34 2/3. Acht kinderen van de zesde klas hebben de school verlaten en vijf nieuwe zijn ingeboekt, boven dien tijdelijk 2. Momenteel zijn er 34 leerlingen, 15 meisjes en 19 jongens. Voor 1973/74 wordt een gemiddelde van 33 verwacht en voor 1974/75: 32. In 1972 hebben zich geen mutaties onder het personeel voorgedaan. In gaande 4 september wordt van half 2 tot 3 het godsdienstonderwijs ver zorgd door ds. Koppert, mevr. Hage- Hage geeft het handwerkonderwijs en hel zwem-onderricht is in handen van de heer van Heek en mej. Koks. Wat betreft de activiteiten in het handenarbeidlokaal zou het hoofd der school gaarne de eerste zolder veranderen in de tekenzaal. Gymnastiek onderwijs Hij sprak zijn dank uit aan het adres van het gemeentebestuur voor de verstrekking van een bizonder krediet voor de aanschaf van een basis-muziekinstrumentarium (in be stelling), een vloeistofduplicator, een nieuwe dia- en filmprojector en toe stellen ,en verdere benodigdheden voor het gymnastiek-onderwijs. Het laatst genoemde is eveneens in be stelling, beloop f 2.500,- en zal dezer dagen worden afgeleverd. De ouder commissie komt dank toé, dat zij het bedrag van het schoolfonds heeft be schikbaar gesteld. Evenementen 1972: Op 14 maart heeft de 6e klas theoretisch ver- keersexamen gedaan, 7 van de 8 leerlingen verwierven het diploma. Het schoolsparen geschiedt met en thousiasme door 31 leerlingen, bij de Rijkspostspaarbank en de Boeren leenbank is ongeveer f 1.500,- ge spaard. Op 16 juni maakten de la gere leerjaren een reisje naar Wal cheren en op 2 juni de klassen 3, 4, 5 en 6 een trip Den Haag, Scheve- ningen Wassenaar. De schooltand- arts heeft de sghool bezocht, de schoolarts komt om de 2 jaar. T)e scholierenongevallen verzekering had 22 deelnemers. De klassen 5 en 6 hebben bestedingen opgenomen ten bate van de actie „Door het kind, voor het kind", eind september-be- gin oktober; deze kipderzegelactie bracht f 511,- op. Drié leerlingen van de 6e klas is een test afgenomen door de Zeeuwse Stichting voor Beroepenvoorlichting en school- en beroepskeuze (schrif telijk en mondeling). De 5e en 6e klas heeft deelgeno men aan de sclioolsporldag te Zierik- zee. Tijdens het zwemseizoen heeft de 6e klas meegedaan aan de wed strijden in „De Dolfijn" te Nieuwer- kerk. Bij de estafette werd een derde prijs behaald. liet schoolhoofd wil in het open baar hartelijk dank betuigen aan de schoolschoónhoudstcr, mevr. Mens- Bakker en haar invalster, mevr. Hil- ker-Dorst, eveneens aan mevr. Hil- lebrand-Kuyper voor de gymzaal. Het speet hem, dat mevr. Van Damme de school gaat verlaten. Zij heeft 3 Yz jaar dc school gediend en destijds de proefles glansrijk door staan. Haar heengaan speet hem persoonlijk wegens de heersende on gedwongen sfeer. „Wij verliezen een uitstekende leerkracht met zeer nauwgezette plichtsbetrachting. Hartelijk dank voor uw persoonlijke gaven. Ik wens u een gelukkige en voorspoedige toekomst," aldus het hoofd der school. Mevr. Van Damme verklaarde hierop, dat de school haar na aan het hart heeft gelegen. Zij heeft vol ledig vrij kunnen werken dank zij cle heer Berrevoets. Ook met het hoofd van de kleuterschool had zij een goede samenwerking. De over gang van kleuterschool naar lagere school verloopt heerlijk soepel. Ook over de samenwerking met de ou ders had zij niets dan lof. In de pauze bestond de gelegen heid het werk der leerlingen te be zichtigen. In de rondvraag kwamen o.a. naar voren vragen over de tra ditionele schoolreisjeslijst, de kle ding bij die lichamelijke oefening, de sexuele voorlichting die onge merkt ter sprake kan komen en de wenselijkheid van een kleine afdek king voor de fietsen. Tenslotte heeft men nog een be zoek aan het handenarbeidlokaal gebracht. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom by inv Nutsspaarbank GIRO met dagafschriften en betaalcheques NOORDWELLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. ZIERIKZEE Afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond De afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, brengt op vrijdag 20 oktober een be zoek aan het demonstratie- en in formatiecentrum van de P.Z.E.M. te Middelburg. De afdeling Zeeland houdt een studiemiddag op donder dag 9 november. Thema is: „Het voortgezet onderwijs met zijn mo gelijkheden en moeilijkheden". Afd. Zierikzee N.C.V.B. Op 18 oktober vergadert in het Hervormd verenigingsgebouw de N.C.V.B.-afdeling. Als spreekster treedt op mevr. J. Hetebrij-v. d. Hooning te Axel die het boek: „Huis van licht en schaduw" zal bespre ken. De stadhuisrestauratie Tijdens restauratiewerkzaamheden aan het interieur van de burgemees terskamer van het stadhuis werd de zer dagen een interessante ontdek king gedaan. Bij het verwijderen van een houten vloer bleek op één der planken een opschrift te zijn aange bracht. Enkelé werklieden hadden het in 1858 kennelijk de moeite waard gevonden om hun namen aan de vergetelheid te ontrukken: Jacob Olree en Daniel de Winter. De heer Sinck wist snel uit te vinden, dat Olree op 9.6.1834 te Zierikzee was geboren en op 29,6.76 naar De Lier vertrok. Daniel de Winter werd op 11 maart 1811 te Zierikzee geboren. Laatstgenoemde vertrok op 24 mei 1867 naar de Verenigde Staten van Noordamerika. Oud stadgenoot lector Onze oud-stadgenoot dr. G. J. Smallegange, is per 1 februari 1973 benoemd tot lector in de Faculteit der Sociale Wetenschappen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De leeropdracht houdt in de subfaculteit der pedagogische en andragogische wetenschap, meer in het bijzonder de theorievorming met betrekking tot de instrumentale aspecten van het andragogisch 'handelen. BRUSSEL. In dc nacht van 1 op 2 oktober is er na nu eerst bekend ge werden is, in een buitenverblijf in het Belgische plaatsje Kapellen, dicht by de Nederlandse grens, een diefstal gepleegd waarby een aantal waardevolle schilder yen ontvreemd is. Het vermoeden bestaat dat deze schilderij enover de grens naar Ne derland verdwenen zijn. De afdeling Algemene Zaken van het nieuwe raadhuis van Westerschouwen. Ook de afdeling Ruimtelijke Ordening kreeg een ruim kantoor. Hervormde vrouwenvereniging Bruinis.se BRUINÏSSE, 10-10. Deze weck vergaderde te Bruinissc in het Her vormd verenigingsgebouw. onder leiding van mevr. De Koning-Junic- let, de Hcrvomdc Vrouwenvereni ging. Dc presidente las Exodus 13 21 en 22 Cn hield daarover ccn korte meditatie (De zorgende hand Gods over Israël cn over ons). Na de pauze hield ds. P. Post een causerie over: „Het Getuigenis", het stuk, dat in november 1970 het licht zag cn waarin ccn aantal vooraan staande professoren hun verontrus ting over de gang van zaken in de Nederlandse Hervormde Kerk, wat betreft de prediking en andere za ken, in een aantal punten aangaven, wat naar hun oordeel fout was in het kerkelijk bestel. Ds. Post ging de oorzaken na, die hebben geleid tot het opstellen van Het Getuigenis, met als voornaam ste de wat men is gaan noemen de horizontale prediking, een prediking die het zoekt in maatschappijkritiek, struktuurvcrandering en maatschap pij verbetering en die weinig of geen aandacht meer besteedt, aan de Evangelische boodschap van genade voor zondaren en dc noodzaak van bekering. Sympathiebetuiging Dit „Getuigenis" vond in de Ne derlandse Hervormde Kerk een ge weldige weerklank, naast 70.000 sympathiebetuigingen kwam er ook een felle reaktie van tegenstanders van de prediking, waarvan dc nood zaak in het Getuigenis werd bepleit. Spreker ging na. wat in de verschil lende punten van het geschrift werd gezegd en beleden en onderschreef ook persoonlijk wat aan dc orde werd gesteld, al had hij nog wel graag een kleine toevoeging willen zien. Een winstpunt was ook zeker dat ais gevolg van het gezamenlijk op stellen van ..Het Getuigenis" van rechts confessionelen en gerefor meerde bonders, de schérpe tegen stelling tussen deze groepen is afge zwakt, Er is zeker tussen dc top mensen die dezp modaliteiten in de kerk vertegenwoordigen een waar dering voor eikaars .standpunt geko men. Jammer dat men anderzijds zich veel vijandiger heeft opgesteld. Na de heldere uiteenzetting, wer den nog enkele vragen gesteld. Nadat gezamenlijk gezongen was Gezang 280 l en 5, sprak do presi dente een dankwoord. Ds. Post sloot daarop met dankzegging. In het huishoudelijk gedeelte van dc vergadering werd nog gc proken over het 25-jarige jubileum van de vereniging dat men dinsdag 24 ok tober hoopt te vieren. Een kijkje in het kantoor van de afdeling Gemeentewerken. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3