onvereoHrxxKen jonGens- mODÖ! DUAL-STEREO-INSTALLATIE'S HAAMSTEEDSE JEUGD BAKTE ZELF (LUXE) BROODJES HS 38 2x6 watt, met de bekende 1214- HS 42 2 x 12 watt, Compleet met 2 boxen en oo"T HS 51 2x12 watt, met de Dual 1218 en mi cro dynamisch element Shure M 91 1146* KA 25 2 x 12 watt met ingebouwde tuner, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 oktober 1972 Nr. 21165 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND CAPELLE AAN DEN IJSSEL. - Door het vrijwel onverwachts ont staan van acute financiële problemen heeft A. Vuyk en Zonen's Scheeps werven NV besloten surseance van betaling' aan te vragen. ROTTERDAM. Het Centraal Ak- tiecomité Rijnmond (C.A.R.) is van plan binnenkort alle bewoners van het Rijnmondgebied op te roepen hun klachten over milieuoverlast niet meer door te geven aan de cen- tralg meld- en regelkamer van het openbaar lichaam. AMSTERDAM. Wegens bezit van 4'/2 kilo hasjiesj zijn in Amsterdam gearresteerd de Amerikanen R. D. C. (24) en R. C. (24). De partij werd door rechercheurs van de narcoticabriga de aangetroffen in een hotelkamer in de binnenstad, waar verdachten logeerden. LEERDAM. Dezer dagen is in Leerdam de eerste lading afvalglas uit Nederlandse huishoudingen ge lost voor het proefproject hercircu latie van „De Vereenigde Glasfabrie ken". HAARLEMMERMEER. In Haar lemmermeer is de 71-jarige J. ter Mater uit Bussum overleden aan de verwondingen, die hij opliep bij een verkeersongeval op Rijksweg 4 in Haarlemmermeer. ROTTERDAM. De Rotterdamse rechtbank heeft de 31-jarige colpor teur Henry C. uit Den Haag voor het plegen van twee overvallen ver oordeeld tot vier jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De eis tegen de man, die één van de overvallen met klem ontkent, was twee-en-een half jaar. UTRECHT. De „kritische leeftijd" in de administratieve sector is al lang geen 40 meer, maar 30 35 jaar. De werkgevers tonen alleen belang stelling voor jeugdigen die een be tere opleiding hebben en die boven dien goedkoper zijn. DEN HAAG. Het Gewestelijk Ar beidsbureau in Den Haag heeft van de Exploitatie Maatschappij Scheve- ningen (EM.S.) N.V. 160 ontslagaan vrager. ontvangen voor werknemers van het Kurhaus en Grand Hotel in Scheveningen, die volgens de heer Zwolsman eind oktober dicht gaan. DEN HAAG. Het aantal werkloze mannen en vrouwen is in Zuid-Hol land in september met 6.9 procent gestegen tot 22.800. De vraag daalde met 11,6 procent tot 17.100. DEN HAAG. De Nederlandse re gering heeft besloten tienduizend ton rijst extra aan Indonesië ter be schikking tc stellen. Daarmee wordt voldaan aan het Indonesische ver- zeek te helpen bij het ontstane rijst- tekort in het land. Zo spoedig mo gelijk zal de rijst naar Indonesië ver scheept worden. SANAA. De Jemenitische Arabi sche Republiek (Noord-Jemen) heeft een telegram ontvangen van de auto riteiten van Kamaran waarin wordt gezegd dat het eiland tot Noord-Je- men behoort. De regering in Sanaa, de hoofdstad van Noord-Jemen, wordt verzocht het eiland onder Noordjemeinitisch bestuur te plaat sen. Oorlog' om naambordjes KLAGENFURT, 11-10. In de zui- delijke Oostenrijkse provincie Ka- rinthie heeft de sinds enkele weken woedende „oorlog der tweetalige plaatsnaambordjes" een hoogtepunt bereikt. Rond 800 mensen zijn in touw ge weest om de richtingwijzers en bord jes, waarop de namen in het Duits en in het Sloveens staan aangegeven, uit de grond te rukken en op te sta pelen voor politiebureaus en over heidsgebouwen in de provinciale hoofdstad Klagenfurt. Volgens de politie is dit afgelopen weken wel meer gebeurd maar nooit op zo'n grote schaal als de afgelopen nacht. De paraatheid van de politie is verhoogd, omdat dinsdag wordt gevierd dat Zuid-Karinthie in 1920 koos voor aansluiting bij Oostenrijk, en niet bij Zuid-Slavië. De Sloween- se minderheid in het gebied telt nu 25.000 mensen, vier procent van de totale bevolking van Karinthie. Zwendel met „gouden" horloges TIEL, 11-10. Parkeerterreinen van grote wegrestaurants zijn het werk terrein van oplichters die valse gou den horloges voor hoge bedragen te koop aanbieden. De horloges dragen een bekend merk (Omega) en zijn haast niet te onderscheiden van dc echte. Dit is vastgesteld na de arres tatie van de 20-jarige P. van D. uit Maassluis. Hij bracht in oktober met een vriend dergelijke horloges aan de man in dc gemeente Culemborg. P.v.d.A.-Zeeland wel voor Scliclde-sluiling MIDDELBURG. 11-10. De afdeling Zeeland van de P.v.d.A. houdt er een andere mening op na over de Oosterscheldeproblematick dan het landelijk partijcongres. De afdeling is voor afsluiting. Het congres be sloot in het weekeinde dat de afslui ting van de Oosterscheldc in afwach ting van een nader onderzoek ver traagd of zelfs gestopt zou moeten worden. Het besluit betekent niet dal wij er geeen eigen standpunt op na mo gen houden, aldus voorzitter A. P. Schouwenaar, burgemeester van Brouwershaven, tijdens een afdc- lingsvergadering. Smakelijk gebruik ROTTERDAM11-10. - De keur meesters van de Rotterdamse Keu ringsdienst van Waren hebben vorig jaar zowel opmerkelijke als weerzin wekkende ontdekkingen gedaan. Het jaarverslag over 1971 meldt, dat men bij een winkelier blikjes „Meat and Vegetables" aantrof uit de bevrij dingsdagen van 1945. Een andere winkelier verkocht appelcider tegen een veel hogere prijs als „Sekt champagne". Een cafetariahouder bood ratten de gelegenheid zich in de nachtelijke uren te goed te doen aan zijn voorgebakken patat-frites. In de categorie muis-in-blik kreeg men de volgende klachten: een ge broken plastic klerenhangertje in een brood, houtsplinters in baby voeding, een dode kakkerlak in een doos gebak en een brood met inge bakken sigarettenpeuk. Weerzinwek kend was ook de ontdekking van de resten van een klein dier, vermoe delijk een mol, in een melkprodukt bestemd voor baby's. Uiteraard ont brak de muis in het blik conserven zelf ook niet. Rond de kerstdagen vorig jaar ontving de keuringsdienst klachten over konijnen, die katten zouden zijn. Het bleken geïmporteerde konijnen, die naar verhouding een vrij lange staart hebben. Man dood na val van dak AMSTERDAM, 11-10. De 50-jarige winkelier A. P. ent Kuit Amsterdam is bij het plaatsen van een anfenne op het dak van een buurvrouw aan de Haarlemmerdijk van het dak ge vallen en in de vooravond in het Wilhelminagasthuis aan zijn verwon dingen overleden. De man moet vol gens de politie duizelig zijn gewor den en daarbij het evenwicht hebben verloren. Hij had zich bij de werk zaamheden vastgehouden aan een leuninkje dat, aldus de politie, hele maal verrot, was en afbrak. Nieuwe Engelse J J hofdichter LONDEN, 11-10. De GG-jarige t Sir John Betjeman is dinsdag a benoemd tot Engelands Poel 4 Laureate (hofdichter). Hij volgt 5 Cecil Day-Lewis op die in mei a overleed. Als Poet Laureate a moet Sir John oden schrijven voor officiële gebeurtenissen, a Hij krijgt daarvoor jaarlijks j ruim 550 gulden en een vat wijn. Sir John Betjeman heeft veel succes gehad met zijn ge dichten die doorgaans gaan ov>er de gewone dingen van het leven, zoals de herinnerin gen aan zijn jeugd, de stoom trein en gesprekken in lunch rooms. Hij gebruikt de gewo ne spreektaal. Uw advertentie leest heel Sclïouwen-Duiv eland l Van links tot rechts. Maat 140. Kleine stijging per maat. Soepele najaarsjas van corduroy met gróte capuchon en praktische houtje-touwtje V O sluiting en.imitatie bontvoering. O/»- Vrijheid, blijheid met deze soepel- sluitende colltrui in hip a-symetrisch ^2 •%|J kontrastdessin. Sportief windjack met imitatie bontkraag, C/( steekzakken en ritssluiting. UtMuï? heren- en jongenskleding Zierikzee, Mol 5-7, Telefoon (01110) 2890 Een leerzame middag in moderne brood- en banketbakkerij WELTEVREDEN eTCr.rn STER£y „IN- STEREO DUAL ZIERIKZEE TEL. 01110-2805 DUAL WELTEVREDEN Komt u vrijblijvend eens luisteren naar deze serie fantastisch klinkende speler590* idem witte uitvoering617* stofkap887,— excl. boxen1067*— Modern bcdryf Inmiddels is de bakkerij, al eerder verbouwd, uitgegroeid tot de groot ste en modernste van Schouwen- Duiveland. Dit voorjaar werd 300 m- aan het bedrijf bijgebouwd, waar door het totaal vloeroppervlakte, incl. winkel enz., de 600 m- bena dert. Het bedrijf van de familie Ge- leijnse (de „echte warme bakker", want men heeft in Haamstede nog dc „warme bakker" en in Burgh de „ouderwetse warme bakker'heeft 2 gloednieuwe zg. tweewagenovens, rret een capaciteit van 12 balen per uur of omgezet in broden, 1000 stuks. De over wordt gestookt met olie branders, maar kan binnenkort om gezet worden op aardgas. Ilct deeg wordt gemaakt in een driezaks Kemper kneedmachine, die daar 6 minuten over doet. Het deeg verdwijnt dan automatisch op de (Foto: Zierikzecsche Nieuwsbode). brood met „eigen vervoer rondge bracht", waarbij in het gastensei- zoen de campings hoofdafnemers zijn. In de bakkerij werken drie vas te krachten en een aantal losse. Afdeling gebak De afdeling gebak is eveneens gloednieuw opgebouwd en van de modernste apparatuur voorzien, zo als uitrolmachine, spuitmachine, twee klutsmachines van 20 en 80 li ter, een speculaasmachine en ander materiaal wat bij de gebakfabricage wordt gebruikt, want er wordt zeer veel gebak gemaakt. De heer Koole heeft dan ook 4 banketbakkers on der zich. De verbouwing' geschiedde door het Bouwbedrijf Gilijamse, metsel en .timmerwerk, Electro Technisch Bu reau Soeters te Haamstede, electri- citeit en sanitair, schildersbedrijf Van Dalsen, eveneens te Haamstede, Becker Roermond die de ovens le verde; de deegverwerkende installa tie is van N.V. Ten Veldhuis Hengelo via de fa. Eversdijk uit Goes en de centrale verwarming werd aange legd door de fa. Koi'poraal uit Oud- Beijerland. De familie Geleijnse is ten allen tijde bereid om scholen of verenigin gen de modernste manier van brood- en gebakvervaardiging te tonen mits vooraf een afspraak wordt gemaakt. HAAMSTEDE, 11-10. De 3e, 4e en 5e klas van de openbare basisschool van Haamstede, verlieten dinsdag de schoolbanken om, op uitnodiging van de familie Geleynse te Haamstede, een middagje in de gloednieuwe bakkerij door te brengen. Op 3 mei ging de geheel vernieuwde brood- en banketbakkerij in bedrtff, alles verloopt zo goed dat de trotse eigenaar de schooljeugd uitnodigde om het broodbakken te zien en daar zélf daadwerkelijk aan deel te nemen. Onder leiding van de beide onder wijzers, de heren Vos en Heutink, werden de 54 jongens en meisjes de bakkerij in geloodst, waar ze van een fraaie witte bakkersmuts wer den voozien en aan lange tafels een plaatsje kregen om van deegbollet jes luxe broodjes te vormen. Een opgave die 'voor velen vrij zwaar was, doch met behulp van de eige naar en het personeel kreeg een ie der zijn bolletjes in de gewenste vorm. Tijdens het rijzen van de broodjes toonde de chef-banketbakkerij, de heer W. Koole, hoe een taart ver vaardigd wordt. Tijdens het bakken mochten de jongelui uit marsepein figuren (bijna allemaal dieren) ver vaardigen. Een flesjes limonade ging er grif in bij de jongelui. Toen de ovens geopend werden kwamen de produkten wei-doorbakken tevoor schijn. Allen mochten hun luxe broodjes meenemen en natuurlijk ook de marsepeinprodukten, die echter al spoedig in omvang afna men. Tussen de baksels lag het num- men 35 in deeg gebakken. De leer ling Adriaan van Damme, die dit nummer bij het begin had gekregen, mocht de taart mee naar huis ne men. Onder het meel en deeg was de middag voor de jeugd afgelopen. De heer G. B. Heutink dankte de fami lie Geleijnse ten zeerste voor de leerzame en prettige middag. Met een driewerf hoera werd afscheid genomen. hefkieper, die het in de afweegma- chine deponeert, waar het verder naar de opbolmachine getranspor teerd wordt en dan uiteindelijk in de bollenr^skast terecht komt. Hier loopt het 30 minuten door om dan in de opmaakmachine te. komen, vanwaar het de smeermachirie door schuift, (vroeger werden de blikken gesmeerd met een soort olie, nu ech ter de deegbollen zelf). Tenslotte wordt de standaardmaat (8 onsen) met de hand in de blikken gedaan om nog een uur in de rijskast te ver toeven en dan pas verdwijnt hét ge rezen deeg in de moderne oven. Na het bakken en afwassen wordt het brood per wagen naar de brood opslagplaats vervoerd, waar het eerst moet afkoelen. Dan wordt het automatisch gesneden en verpakt met een capaciteit van 1200 per uur. Over het gehele eiland wordt het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 9