ALFONS BLOMME BEZOCHT CEUEFD SCHOUWSE LAND Werf wacht op terugkeer eigenaar H.A.-8 STREEK NIEUWS Tentoonstelling „Suiker" naar Zierikzee N.V. R.T.M. BEHAALDE MINIMALE WINST IN 1971 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 oktober 1972 Nr. 21165 „Ik voel veel voor een expositie in Zierikzee Advertentie Vau Tahiti naar Bruinisse? ZIERUvZEE, oktober - Een glaasje uit <le vierkante fles „eerlijke jonge" en een kopje nit de lot de rand niet zwarte koffie gevulde zilveren schenkkan is al wat de grote Vlaamse meester Alfons Blonune, van top tot teen bedekt door een zeer otule, geruite en deken-dikke kamerjas zijn onverwachte (vroege) gas ten in zijn huis „De Abeelen" aan Toledo's Pad te Westerschouwen kan aanbieden. Geen suiker, geen melk, geen frisdrankje en ook geen koekje, maar na tuurlijk wel een rokertje: met filter. „Maar 't borrel tje zal ons goeddoen". l)o Zierikzeesche Nieuwsbode van maandag 10 juli 1916 (nr. 9875 van de 72-ste jaargang) gaf een bijna twee kolommen lang verslag van de opening van deze expositie van „den Belgischen schilder Alfons Blomme uit Roesselaere", zaterdagmiddag 8 juli 1916 „te 2 uren in tegenwoordig heid van bestuursleden en belang stellenden in de voor dit doel welwil lend afgestane Bestuurskamer van de Ambachtsschool." Uit het openingsverslag citerend: „We voelen ons er vreemd in het eerst, we zijn niet gewend schilde rijen te zien en staan wat verlegen met ons zeiven. 't Is niet gemakke lijk, nu maar in eens „mooi te gaan vinden", aldus de Zierikzeesche Nieuwsbode. De nog immer vitale Blomme - „ik kom nog graag op de dansvloer", zc vertelt hij tussen een drankje dcor - herinnert zich nog het enorme sncces van 2ijn „start" als jong kun stenaar te Zierikzee: „Ik verkocht Lyna al mijn werk". De kr. nt van „toen" onderstreept dit nog eens in een „Naschrift": ,,'t Grocte doek: „Vlaanderen in 1915" is al verkocht. Lcn goede tijding". NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank Weer goede lijdingen %I9 Elorrme, stichter ere-bestuurder van de Kunstacademie en school voor Sierkunst van Oostende, vond op Schouwen en speciaal in Zierik zee r.iet alleen bijzonder veel steun van particuliere zijde voor zijn kun stenaarschap. Hij vond er ook zijn „leven", zijn vrouw: Kaatje de Fei- ter, afkomstig uit Renesse. Zij kwam voc.r enige jaren te overlijden. Is het daarom wat somber en „leeg" in „De Abeelen Kunstschilder Blomme, ook novel list en zelfs „danspianist om den brode" in zijn jonge jaren, is Schou wen bepaald nog niet vergeten en vost van plan hier de komende ja ren weer veel te komen. En daarmee hangt samen.... misschien wel te exposeren. „Ik ben per slot in Zie rikzee begonnen, misschien komt het er-wel van, volgend jaar, als ik een goede ruimte daarvoor zou kunnen krijgen". Aldus Alfons Blomme, alweer reis vaardig voor de tocht naar Roese- laere. Misschien zal hij by een vol gend bezoek méér bij zich hebben dan alleen een kamerjas. Hij was hier immers al eerder, met schilde rijen. Hij zal, als in 1916, zeker ook in 1973 op een drukke opening en wellicht ook weer op „goede tijdin gen" kunnen rekenen. SALARIS of PENSIOEN KENESSE: bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. Het bevat, in het kort bestek, een hoeveelheid basisgegevens, gesplitst naar verschillende onderwerpen: op pervlakte en bevolking, arbeids markt en industrie, het Deltaplan, de verbindingen, de landbouw, recrea tie en toerisme, sociaal-culturele voorzieningen en milieuhygiëne. Gezien het toenemende aantal ragen om algemene informatie over Zeeland, ook van buiten de provin cie, is het boekje geschreven. Het is toegezorden aan alle scholen in de provincie. De foto's zijn van C. A. L. Kotvis en het is gedrukt op de huis drukkerij van de provinciale griffie. ZIERIKZEE Opening ,,'t Lange uus" Op zaterdag 14 oktober a.s. vindt onofficieel de opening plaats van ,,'t Lange uus", een filiaal van Joh. den Boer B.V., in het pand Havenpark 28. De zaak brengt „meubelen en kunstnijverheid voor eigentijds wo nen" en gemikt wordt op een hoge graad van exclusiviteit in het sorti ment. De zaak zal worden geleid door mevrouw J. de Bel-van Weizen te Burgh. De naam ,,'t Lange uus" houdt verband met de historie van het pand Havenpark 28, dat vroeger - vóór de verbouwing voor 1920 - ver de diepte in stak in de St. Ja- cobstraat. De achterkant van het huis werd toen van de Vismarkt ge scheiden door een tuin, met een grote beuk. De herinnering aan de toenmalige opvallende lengte van het huis - ty pisch trouwens voor veel huizen in het stadscentrum - wordt in de nieu we naam van het zakenpand be waard. De Kindeipostzegelaktie De leerlingen van de beide Chr. Nat. scholen (5e en 6e klassen) ver kochten in het kader van de Kinder - postzegelaktie, voor een bedrag van f 3558 aan postzegels en kaarten. Alfons Blommeterug op Schouwen. Wit-gekuifde Blomme, hoogbe jaard ereburger van Brugge-St. Mi- chiels, groot-officier van kunsten, wetenschappen en letteren van Frankrijk en Spanje, bekroond met de gouden medaille 1964 van de stad Parijs, winnaar van de grote prijs van Rome (schilderkunst), vult vier kant en zeer monumentaal het voor zijn markante postuur wel wat be lachelijke rotanstoeltje, dat samen met andere zomerhuisprullen tot een „zitje" is gegroepeerd in een vrijwel kaal vertrek. Het meest opvallend in de door het milde herfstzonnetje toch maar matig opgevrolijkte woonruimte van „De Abeelen" zijn de kale wanden: de muren van dit kunstenaarsver- blijf gapen de bezoeker groot en wit aan. Kleur en warmte straalt echter uit van de „Abeelcnmens" Blomme, al ontbreekt in deze woning in de Schouwse duinen dan ook elk spoor van de toch zo bekende creatieve bezetenheid van de eigenaar. Een kort gebaar van „Den Alfons": „Ik ben hier maar een paar daagjes, al m'n werk is in Roeselaere". Daar, in Roeselaere werd Blomme geboren, op 2 februari 1889; aan de Ooststraat 84 in zijn geboorteplaats heeft hij nu zijn eigen museum: het museum Alfons Blomme. Werk op Schouwen Toch hoeven we voor 't zien van een „echte Blomme" niet helemaal naar Vlaanderenland. Gp Schouwen zijn immers nogal wat - uiteraard vroe ge - werken van de kunstenaar in particulier bezit. En alle Zierikzee- enaars die wel eens in het stadspost kantoor komen, kunnen daar sinds jaar en dag Blomme's monumentale schilderij „Aankomst van de Belgi sche Vluchtelingen" zien. De op dracht voor het maken van dit kunstwerk werd destijds aan de Bel gische kunstenaar „gegund". Een dergelijke opdracht, zo herinnert hij zich. vond toen nog plaats bij in schrijving. Het was in dit geval de toenmalige kasteelheer van Renesse. die er voor wist te zorgen dat de opdracht voor het „vluchtelingen- schilderij" werd gegeven aan de jonge en nog berooide Blomme. De glaasjes worden gevuld. De be jaarde kunstenaar verschikt wat in z'n ongemakkelijke zetel en vertelt: „Ik was misschien achttien jaar. toen ik op de fiets en zo arm als je maar kunt denken in Zierikzee aan kwam. Waarom Zierikzee? Wel, op de kaart leek het toen nog zo'n ver laten eilandgebied, dat trok me juist bijzonder aan. Ik woonde toen nog met de later zo bekend ge\vord< n schilder Eekman in de Beekstraat te Nur.en. Samen met mijn vriend Eek man zette ik een tentje op hier in Westerschouwen, op een stukje grond van Koes Boot.... waar nu dit huis „De Abeelen" staat. Of ei genlijk het tweede Abeelenhuis, want het eerste huis ging verloren in de tweede wereldoorlog. Er is al heel wat afgebroken in mijn le ven. maar ook weer opgebouwd." Eerste tentoonstelling Het jaar 1916, een mooie zomer maand juli. Alfons Blomme is 27 jaar geworden. Zijn kunst is op Schouwen-Duiveland - en ver daar buiten, zelfs tot over de grenzen - bepaald niet onopgemerkt gebleven. Hij wordt uitgenodigd een tentoon stelling in te richten te Zierikzee. „Driftige Alfons" weigert echter, krijgt na een paar dagen enorme spijt, schildert toch. zo'n veertig werkstukken bij elkaar, en stuurt uit Nunen een telegram: „Tentoonstel ling moet doorgaan, ik kom er aan....". Zo hield Blomme zijn eerste eenmansexpositie te Zierik zee en hij heeft er nooit spijt van gehad. Zierikzeesche Nieuwsbode Met toestemming van de eigena resse - mevr. v. d. O. te Zierikzee - kreeg een dame in de Westhoek (Re nesse?) enige tijd geleden, afgaande op een reproduktie in onze krant, een prentbriefkaart te leen ter na dere bestudering van op de kaart staande personen. Het betreft een groep werklieden, destijds ingezet bij werken van het "Waterschap Schou wen. Bedoelde dame heeft echter de kaart nooit terugbezorgd en de ei genaresse gevoelt zich hierdoor ge dupeerd. Onze redaktie was in dit geval slechts intermediair, maar wij doen wel een dringend beroep op betrokkene deze kaart terug te be zorgen bij de redaktie. Voorlichtingsboekje over Zeeland Het bureau voorlichting van de provincie Zeeland heeft onder de ti tel „Zeeland in cijfers en feiten" een boekwerkje samengesteld. N.C.V.B.-bijeenkomst De afdeling Haamstede van de N.C. V.B. komt dinsdagavond 17 oktober a.s. bijeen in de recreatiezaal van de gereformeerde kerk. Deze avond zal bestaan uit een lezing met demon stratie uitgaande van de „Walra"- weverijen. SCHARENDIJKE P.T.T.-er K. Wandel jubileert Op vrydag 13 oktober zal het 25 jaar geleden zyn dat de heer J. Wan del - in de „wandel"-ing Ko Wandel - in dienst trad bij de PTT aanvan kelijk als hulpbesteller op het post kantoor van Renesse. De funktie hield in dat de heer Wandel werd opgeroepen als het druk was, om te assisteren bij de bestelling. Dit werk werd gedaan naast zijn funktie op een boerenbe drijf. Op 28 mei 1956 kwam de heer Wandel volledig in dienst bij de pos terijen en per 1 mei 1961 werd hij bevorderd tot Besteller I. Gedurende een kwart eeuw heeft de jubilaris de post bezorgd te Re nesse en te Ellemeet, dat onder Re- nesse ressorteert. Vroeger behoorden onder de post Renesse ook nog de dorpen Noordwelle en Serooskerke. BRUINISSE, 11-10. Van 1944 af, bestaat te Bruinisse een scheepswerf die - gelijk bekend - geëxploiteerd wordt door de gebroeders Van Dui- vendijk, een bekende naam, uiter aard onder mosselkwekers en bin nenschippers. Op genoemde werf worden fre- kwent schepen met vakmanschap gerepareerd of verbouwd. Nieuw voor de2e werf is de komst van enkele schepen, die geheel zijn ingericht voor de kokkel visserij. De kokkel-visserij wordt vooral bedreven in de buurt van Burghsluis. Een merkwaardige verschijning op de werf is intussen de HA-8, een kleine kotter, die kennelijk al on derhanden genomen is, zij het dat er thans niet aan wordt gewerkt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Vissen op tonyn Bedoeld schip blijkt aangekocht door een landgenoot, die gehuwd is met een Tahitiaanse vrouw. De be doeling is dat het schip wordt omge bouwd voor de visserij op tonijn in de wateren voor de westkust van Canada. De eigenaar van het schip bevindt zich thans in Tahiti. Hij poogt daar van de nieuwe president van Tahiti - zoon van de overleden Papa Doe - toestemming te verkrijgen zijn be zittingen ginds uit te voeren naar Bruinisse. Maar de president schijnt daar weinig voor te gevoelen, gelet op het feit dat de eigenaar van de HA-8 al geruime tijd verdwenen is. De exploitanten van de werf wach ten nu maar rustig af, hoe dit alles zich zal ontwikkelen. Expositie in Gravensteen ZIERIKZEE, 11-10. Met medewer king van het gemeentebestuur van Zierikzee organiseert de Stichting Onderwijstentoonstellingen te Den Haag van 20 oktober t/m 1 novem ber 1972 a.s. weer een onderwijsten toonstelling in het Gravensteen te Zierikzee. Deze tentoonstelling, die gratis toegankelijk is voor leerlingen ep leerkrachten van scholen voor lager, middelbaar-, en hoger onder wijs, alsmede voor alle vormen van nijverheids- en beroepsonderwijs, draagt als motto: „Suiker". De tentoonstelling bestaat uit een historisch drieluik met tafel, waarop de geschiedenis van het suikerriet en de suikerbiet wordt weergegeven. Een standaard met paneel behandelt de suikerrietcultuur, terwijl een tafel met paneel is gewijd aan de verbouw van de suikerbiet. Een elektrische lichttafel geeft op attractieve wijze de verschillende werkzaamheden in een suikerfabriek weer. Op een tafel bevonden zich fles jes met de belangrijkste halfproduk- ten en gebezigde grondstoffen. Een mooie maquette van een suikerfa briek vormt het sluitstuk van deze interessante expositie. Alle hoofden van de daarvoor in aanmerking komende scholen op Schouwen-Duiveland hebben inmid dels een beknopte beschrijving en een leerboekje betreffende deze ten toonstelling ontvangen. De expositie, welke vrijdagmiddag 20 oktober 1972 te 16.30 uur officieel door de burgemeester van Zierikzee zal worden geopend, is voor eventue le andere belangstellenden toegan kelijk van 9-12 uur en van 14-17 uur. Mede gevolg van niet-gecompenseerde verliezen veerdiensten ZIERIKZEE, 12-10. In 1971 heefl de N.V. Rotter damse Tramweg Maatschappij nog een minimale winst behaald, te weten 7.276. Dit geringe resultaat is mede een gevolg van de niet gecompenseerde verlie zen op de veerdiensten, hetgeen blijkt uit de hieronder volgende cijfers. De autobusdiensten leverden een winst op van f 220.000, (vorig jaar f 538.000); de hotel- en restauratiebedryven een winst van f 60.000, (vorig jaar f 49.000); de overige ncvenaktiviteiten een winst van f 9.000, (vorig jaar f 61.000); de veer- en bootdiensten lieten een verlies zien van f 256.000, (vorig jaar f 175.000). Aankomst van Belgische vluchtelingen te Zierikzee". (Foto's Zierikzeesche Nieuwsbode). Aldus wordt medegedeeld in het jaarverslag over 1971 van de R.T.M. Geconstateerd wordt dat de opbreng sten van het bedrijf in totaal in 1971 f 220.000 hoger waren dan in het voorgaande jaar, de bruto exploita tiekosten waren f 700.000 hoger (van dit verschil heeft f 650.000 betrek king op loonkosten). De R.T.M. heeft ook tweederde van het exploitatie verlies op de veerdienst Zijpe-Anna- Jacobapolder ad f 325.000, derhalve f 216.800. voor haar rekening moe ten nemen. Medegedeeld wordt ech ter in dit verband dat de Maatschap pij het rijk heeft verzocht, naar aan leiding van het feit dat de provin cie Zeeland geen bijdrage in het ex ploitatieverlies verleent, dit verlies tussen Rijk en R.T.M. te delen. Veer blyft van betekenis In het R.T.M.-verslag wordt ver der gezegd dat een onderzoek naar het bestaansrecht van het onderha vige veer, uitgevoerd door Rijkswa terstaat en Provinciale Waterstaat Zeeland, heeft uitgewezen dat het veer van betekenis blijft en dat zelfs een toeneming van het autovervoer mag worden verwacht. Ter conti nuering van de veerdienst tegen aanvaardbare kosten is door dc R.T.M. voorgesteld dat Rijk en Pro vincie de kosten van verbouwing van de stoompont „Zijpe" tot motor pont voor hun rekening nemen. Vol gens prognoses over dc omvang van het vervoer zal de exploitatie dan vrijwel sluitend zijn. Met dit voor stel ging het rijk akkoord; de pro vincie Zeeland heeft zich daarbij on der beperkende voorwaarden aange sloten. Opgemerkt wordt, dat nu het in ieder geval zeker is dat i'oor dc laat ste veerdienst van dc RTM een op lossing wordt gevonden, dc vooruit zichten voor dc komende jaren iets gunstiger zijn. De vooruitzichten van het autobuslyndienstbcdryf worden bevredigend genoemd. Dc omvang van het vervoer bleef toenemen, zy liet in mindere mate dan in 1970. In het jaarverslag wordt geconclu deerd, dat by een voorzichtig beleid dc toekomst van de RTM. er gunsti ger uitziet dan in het algemeen in het streekvervoer het geval is. Het ontbreken van spoorlijnen in het R-T.M.-vervoersgcbicd, waardoor dc maatschappij lange tot zeer lange lijndiensten kan exploiteren, speelt daarbij een grote rol in dit gebied, waar zowel de bewoning - niet dr industrie - als de recreatie, speciaal in verband met tweede woningen toeneemt. Daarnaast is dc behouden snelheid van dc auto busdiensten door hel goede wegenstelsel van be tekenis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3