1® v Schoolmateriaal - Voortbestaan scholen - Snelheidsbeperking STREEKNIEUWS Sportvliegtuigje met twee inzittenden maakt noodlanding op Delta-werkeiland „Globe" brengt Tsjechow's „Drie Zusters" Goede vorderingen bij zeedijkverbreding ÉyNnjtj ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 oktober 1972 Nr. 21161 Gemeenteraad Duiveland DUIVELAND. 6-10. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad van Duiveland, onder voorzitter schap van burgemeester De Kam zyu nog verschillende zaken aan de orde gekomen. Aan mevr. J. H. van Damme-Ha- zelbach wordt vervolgens eervol ont slag verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Ouwer- kerk, zulks met ingang van een door het college te bepalen datum. Verder werd goedgekeurd een wijziging van de gemeenschappelijke regeling Vleeskeuringsdienst kring Zeeland benoorden de Westerschelde. Aangezien deze wijziging meer een formeel dan een materieel karakter draagt, bestond er bij de raad geen bedenking. Door het hool'd van de openbare basisschool te Nieuwerkerk is een verzoek ingediend voor beschikbaar stelling van een extra krediet voor aanschaffing van nieuwe leesmetho den, een bandrecorder, een gasgeij- ser, een schoolbord en muziekmate- riaal, samen voor een bedrag van f 5.525,62, inclusief BTW f 6.299,21. Het gevraagde krediet van rond f 6.300 werd verleend. De raad besloot tot opheffing van de openbare lagere scholen, waar van het aantal leerlingen - gei-ekend naar de maatstaf van de L.O.-wet artikel 28 - minder bedraagt dan 50 voor een gemeente met minder dan 25.000 inwoners. Het in de eerste alinea is voor een termijn van drie jaar niet van toepassing, indien - in gevolge artikel 19 der L.O.-wet - de instandhouding wordt gevorderd. Ar tikel 19 bepaalt o.m. dat een school in stand blijven moet zolang er nog acht of meer kinderen de bestaande openbare school bezoeken. Het aan tal leerlingen van de openbare la gere scholen te Ouwerkerk en te Sirjansland bedragen naar de maat staf van artikel 28 over 1971: 36 Va en 22. Ingevolge het vermelde in de eerste alinea van dit voorstel zouden deze genoemde scholen opgeheven moeten worden. Hierbij dient in ogenschouw genomen te worden dat de gemiddelde afstand van de dichtst bijzijnde o.l.-scholen in beide geval len meer dan 4 km bedraagt, terwijl voor vele leerlingen deze scholen nog verder verwijderd zijn. In verband hiermede is de raad van mening dat de instandhouding van de o.l.-scho len te Ouwerkerk en te Sirjansland - ingevolge artikel 19 der L.O.-wet 1920 - gevorderd wordt, zodat deze scholen blijven voortbestaan. Bij de rondvraag wees de heer Op 't Hof op de noodzakelijkheid van een snelheidsbeperking op de rijks weg, vooral bij „Even Buiten" te Oosterland. De ernstige* ongelukken van begin vorige week maken dit hoogst noodzakelijk. Hij vroeg zich af of er geen tunnel gemaakt kan worden bij de Kapelledijk. De voor zitter antwoordde dat de zaak een Oriënteringsrit MAC „Sparta" Zondag jl. werd door de M.A.C. „Sparta" weer een oriënterings/ge- zelligheidsrit georganiseerd. Start en finish waren te Dreischor. Met veel animo werd er om de prijzen gere den. De uitslag van de rit was als volgt: 1. L. Dorst 53 strafpunten; 2. J. N. Wirtz 70 str.p.; 3. D. v. d. Wielen 119 str.p.; 4. A. Vijfvlnkel 138 str.p.; 5. F. Schuilingh 139 str.p.; 6. J. Slager 175 str.p.; 7. A. v. d. Vet 178 str.p.; 8. C. W. Verton 184 str.p.; 9. K. Jong man 201 str.p.; 10. J. L. Schoof 211 str.p.; 11. mej. W. P. Gaanderse 220 str.p.; 12 C F Davidse 221 str.p.; 13. J. W. Renshof 223 str.p.; 14. J. A. v. d. Vet 236 str.p.; 15. M. Wagemaker 240 str.p.; 16. P. Ketting 242 str.p.; 17. J. M. de Vrieze 249 str.p.; 18. C. J. M. de Graaf 267 str.p.; 19. Y. T. Wandel 274 str.p.; 20. H. P. v. d. Velde 277 str.p.; 21. J. de Vries 278 str.p.; 22. A. W. Bierens 284 str.p.; 23. W. J. de Vrieze 317 str.p.; 24. L. J. A. v. d. Berg 356 str.p. De rit, die voerde over mooie en rustige polderwegen, was uitgezet door de heren R. Poelman en S. Stoel. Z1ER1KZEE. Op de recente tentoon stelling, georganiseerd door de afde ling Schouwen-Duiveland van „Phi- latelica" bevond zich ook deze kwi tantie uit 1892, met kleinrondslempel Zieriksee, 8 juli. Wanneer het geld in ontvangst genomen en afgedragen was, kregen stukken een stempel: „In uitgaaf verantwoord". steeds voortdurende zorg is van het college van b. en w. en heer Stout- jesdijk vroeg zich af of een voorlo pige snelheidsbeperking op dit punt - en ook op andere oversteekplaat sen - niet enige verbetering zou kun nen brengen. Wethouder Overbeeke wist dat dit ook een voortdurende zorg is van Rijkswaterstaat, doch deze ziet geen kans hierop controle uit te oefenen. Algemeen is men van oordeel dat er iets aan gedaan moet worden. De heer Bakker ging zó ver dat hij eventueel een motie hierover naar de minister zou willen zenden. De voorzitter hoopte in een volgende vergadering wat meer over dit ver keersprobleem te kunnen meedelen. Mevr. A. F. van der Zande-Vleu gels Schutter had in persberichten gelezen betreffende de logopodiste, een zaak die in de ijskast zou gaan. Dit is echter onjuist, omdat dit toch doorgang zal vinden. Tenslotte vroeg de heer Bakker wanneer er nu eindelijk eens zal be gonnen worden aan verbetering van de straatverlichting in de gemeente. Het is zo winter en reeds in het voor jaar is hiervoor een krediet verleend. De voorzitter beloofde deze zaak zo spoedig mogelijk bij de PZEM aaiv hangig te maken. Verder informeerde de heer Bakker of de leegstaande wo ning Burg. v. d. Havestraat 8 te Oos terland nog eens bewoond zal gera ken. De voorzitter zei dat er nog geen vergunning gekomen is van het mi nisterie voor verkoop van dit woon huis. Er was al een gegadigde voor. ZIERIKZEE Mogelijke start van sportkadercursus Op donderdagavond 2 november start bij voldoende deelname te Zie- x-ikzee een A.B.O.-cursus. Na het grote succes van deze Algemene Ba sis Opleiding voor sportleiders in overig Zeeland in de winter 71-'72, wil de Zeeuwse Sportraad te Mid delburg nu ook op Schouwen-Dui veland een dergelijke cursus van de grond doen komen. De A.B.O.-cursus is algemeen, d.w.z. bedoeld voor de beoefenaars van alle sporten. 14 deelnemers hebben zich reeds opge geven, maar nieuwe gegadigden zijn voor deze, voor de toekomst van het Schouwse sportleven belangrijke, cursus nog van harte welkom. Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot Stichting Zeeland, Dam 31, Middel burg, tel. 01180-4258. BURGH Herfstwandeling Ofschoon er met het fraaie na- zomerweer al veel gewandeld wordt bestaat er voor de echte natuurwan- delaars a.s. zaterdag 14 oktober de mogelijkheid om in groepsverband, met deskundige toelichting een wan deling te maken in en om het bos- en duingebied van de Domeinen. De organisatie is in handen van de Na tuur- en Vogelwacht „Schouwen- Duiveland" die eveneens voor de deskundige gidsen zorgt. Het vertrek is bepaald om 14.30 uur vanaf het Pompstation der Waterleiding aan het einde van de Adr.. v. d. Weide- weg. NIEUWERKERK Vergadering Ned. Herv. Kerk en Geref. Kerk Recentelijk is er een vergadering geweest van de hervormde en gere formeerde kerkeraad. De volgende dingen zijn er o.a. besproken: een gezamenlijke kerstzangdienst op eer ste Kerstdag in de hervormde kerk, 's avonds om 7 uur m.m.v. de zang vereniging; eveneens zo mogelijk een Paaszangdienst aan de vooravond van Pasen; verder drie zondagen in het komende jaar, waarop een geza menlijke ochtend- en middagdienst wirdt gehouden, te weten op 11 fe bruari, 3 juni en 7 oktober; met Kerst en Pasen zal een evangelisatie blad worden verspreid in het dorp; bekeken zal nog moeten worden hoe het moet met de jeugddiensten en met een discussieclub voor jongeren. Fietser contra auto Zatei'dagmiddag omstreeks half vier kwam de 11-jarige R. K., ko mende uit de richting Loensweg, bij de kruising Stolpweg-Weststraat- Loerisweg, in botsing met de pex'so- nenauto, bestuui'd door W. J. D. uit Ulvenhout, komende uit de richting Dreischor. R. K. wilde de Weststraat in fietsen maar heeft daarbij de te gemoetkomende auto niet opgemerkt. Hij werd met fiets en al door de voorkant van de auto geschept. R. K. liep een fikse hoofdwond op, welke door de plaatselijke arts werd ge hecht, en de auto werd aan de voor zijde licht beschadigd. BRU1NISSE Ned. Hartstichting afdeling Bruinisse De nog jonge afdeling van de Vrienden van de Hartstichting afd. Bruinisse hield een propaganda- avond in het Dorpshuis te Bruinisse. Deze avond werd geopend door burgemeester G. Hokken die er op wees hoe groot het percentage van de mensheid is dat door een hart aanval (hartinfarct) wordt getroffen, veel meer dan vroeger het geval was De medici wijzen verschillende oor zaken aan, twee daarvan zijn teveel roken en een jachtig leven al moest hij direct bekennen zich daar zelf ook aan te bezondigen (Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank Sy SP AARBUSJES in bruikleen BURGH-HAAMSTEDE: J ulianastraat/Bernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. BRUINISSE, 9-10. Maandagmid dag tijdens een dikke mist landde op de Neeltje Jans, één der werkei- landen in de Oostcrscheldemonding een Belgisch sportvliegtuigje. In het vliegtuig zat een Belgisch echtpaar, dat van Engeland was komen vlie gen en in de veronderstelling ver keerde, dat men de Belgische kust voor zich had. Het had al eerder geprobeerd el ders te landen, doch dat was niet gelukt, men was de koers kwijt ge raakt, terwijl de benzine opraakte. Doordat men bij de landing over een steen reed, sloeg het toestelletje over de kop, maar de beide inzittenden (in de riemen gesnoerd) kregen daar bij ge enletsel. Het vliegtuigje werd vernield. Het echtpaar werd naar de vaste wal op Noord-Beveland (So- phiawerkhaven) overgebracht. Men had bij de landing ontzettend veel geluk. Op het werkeiland liggen ook nog grote blokken beton en stenen opgestapeld, de landing gebeurde daar niet ver vandaan. Was men daarop met volle vaart gebotst, dan had men waarschijnlijk het leven erbij ingeschoten. Hetzelfde zou waarschijnlijk het geval zijn geweest als men niet juist het Oosterschelde eiand in de mist had zien opdoemen; een landing in het water was fataal geweest. I l. tt M. I 1 -V OS TV l »«n M« «"iQ»»-:- y, r.v\-x De 0 v /nr, ■J Zeer uitvoerig ging dokter Van Wijhe, interniste aan het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee, op de verschillende oorzaken van hart- en vaatziekten in, naast roken en een bepaalde levenswijze (te wei nig lichaamsbeweging) speelt ook vet eten en andere menu's, met veel calorieën erin verwerkt, een rol. Men kan van een hartinfarct ge lukkig ook heel goed genezen, daar om is het zaak alles in het werk te stellen de medische wetenschap te helpen bij de vele onderzoekingen die worden gedaan om deze volks vijand no. 1 terug te dringen. Doel en streven De heer De Graaf uit Goes liet doel en streven van Vrienden van de Hartstichting de revue passeren, wij zende op het succes dat geboekt is, in de strijd tegen de tuberculose. Deze is vrijwel overwonnen, veel kan worden gedaan om hart- en vaat ziekten te voorkomen, nog meer wordt gedaan aan de revalidatie, de mensen die getroffen zijn door hart lijden, het leven di-agelijk te ma ken te genezen en terug te geven aan maatschappij, door middel van revalidatie centra enz. Er moet een veel betere verple ging komen en nog vele andere za ken kunnen worden gedaan, mits men financieel daartoe in staat wordt gesteld. Vandaar de jaarlijkse collecten, waarin gelukkig ook Brui nisse wel een goed figuur slaat, maar toch zou men die collecten liefst af schaffen. Wanneer iedere Nederlan der lid werd van de Hartstichting (minimum contributie f 5,- per jaar) waren collecten niet nodig. Een har- teenwagen, een doel dat men zich in Zeeland heeft gesteld, is moeilijk te verwezenlijken en zal misschien niet het maximum effect geven, dat men ervan verwacht. Hax-tmassage en mond op mond beademing zijn twee middelen die al menig leven hebben gex'ed. Door het vertonen van enkele films werd het gesprokene nog" verduidelijkt. Mist en mosselvangst Door de mist werd de afgifte van vergunningen om op mosselzaad te vissen vertraagd. Een tiental vissers uit Bruinisse was daarvoor thuisge bleven en deze week niet naar het Wad gegaan. In het Volkerak wist men een bankje te vinden met halfwas mos selen, waarop maandagmorgen, toen het om elf uur wat lichter werd, dx*iftig werd gevist, met als resultaat dat men gezamenlijk plm. 7.000 ton nen met de kor wegviste. Mosselkwekers uit Yerseke en Zie rikzee visten in de Oosterschelde (Vondelingenplaat), waar een be- beperkte hoeveelheid (jong) mossel zaad was gevallen. De heer J. Sfoei overleden Te Bruinisse ovexdeed donderdag avond de heer L. Stoel, die van 1921 tot 1951 te Bruinisse een slagerij ex- ploiteerde. De heer Stoel, komend 'van Stavenisse, als slagersknecht bij slager Van As in de Korte Ring, vond hier een vrouw, trouwde en begon een eigen zaak, zich ontwik kelend tot een voox-aanstaand mid denstander, die verschillende jaren ook voorzitter van de Middenstands bond was. Ook op kerkelijk gebied was hij aktief. Hij was vele jax^en kex-kvoogd van de Hervormde ge meente. Na het overlijden van de heer F. D. van Vessem was hij de laatste vijftien jaar ook voorzitter van de Varkénshoudersvereniging. Als kenner, koper en vei-zekeraar van vee was de heer Stoel bekend door het gehele eiland. Nadat hij zijn slagerij had verkocht, was hij nog tot enige weken voor zijn overlijden aktief op het gebied van de veever zekering, Centraal Bureau Slacht- verzekeringen. Meer dan een halve eeuw bereed hij een motorfiets. Subsidie voor „Tafelije-dek-je" Het projekt „Tafeltje-dek-je" - het verstrekken van warme maaltijden aan daarvoor in aanmerking ko mende bejaarden - is voor het jaar 1973 verzekex-d, nu bijna alle kerken in Duiveland en Bruinisse via hun diakonieën steun daarvoor hebben toegezegd (vexwoex'subsidie). Ook de beide gemeentebesturen subsidiëren het px-oject. Aankoop werkplaats Door de fix'ma P. Maaskant en Zo nen te Bruinisse is van de heer L. L. Schaap aangekocht de werkplaats c.a., aan haven en havendijk, waar deze enkele jax-en aaneen zijn boten vei'vaai'digde. De heer Schaap is naar eldei-s vertrokken. Maaskant wil het pand als opslagplaats gebnaiken. Begrafenis J. van den Ouden Onder zeer grote belangstelling had maandagmiddag te Bruinisse de begrafenis plaats, van de heer J. van den Ouden die vorige weck by het oversteken per fiets van Rykswcg 18, door een auto werd geschept en aan de gevolgen daarvan overleed. De heer Van den Ouden die on danks zijn 78-jarige leeftijd nog goed gezond was, was oudexding van de Gereformeerde Gemeente in Neder land te Bruinisse. Daar er bij zijn verkiezing in 1966 (7 januari) geen plaatselijke predikant was, ging hij voor als preeklezer, gaf catechesatie en vervulde tal van andere ambts werkzaamheden als ouderling. De ï-ouwdienst die in de kerk der Gei'ef. Gemeente werd gehouden, wei'd bijgewoond door vele afgevaar digden van Gereformeerde Gemeen ten (ook in Zuid-Beveand is er een groep waar Van den Ouden beui'te- lings voorging) en natuurlijk ook door vele gemeenteleden. Ds. A. van den Berg, die de dienst leidde be paalde zijn gehoor bij 2 Korinthc 5 1-10. Voordat ds. Van den Berg aan de groeve sprak, herdacht ouderling C. W. J. Wolfensperger, de overledene en wat hij voor de gemeente had gedaan. De heer Wolfensperger dankte namens de familie voor de belangstelling. Z.V. U. op vrijdag 13 oktober Tsjechow met zijn echtgenote, de actrice Olga Knipper-Tsjechowa, in Yalta, in het jaar 1899. ZIERIKZEE, 9-10. Onder auspiciën van de Z.V.U. brengt Zuidelijk To neel Globe - artistiek directeur Ton Lutz - op vrijdag 13 oktober het be roemde toneelstuk van Anton P. Tsjechow, „Drie zusters". Men moet wel even teruggaan in de geschie denis van het gespeelde toneel te Zierikzee, om een vergelijkbaar brok kunst tegen te komen. In de hoofd rollen spelen Ann Hasekamp, Annet Nieuwenhuysen en Sacha Bulthuis, als de drie zuster Masja, Olga en Irina Uiterst bi'uikbaar voor een type ring van Tsjechow's werk - „Drie Zusters" is de derde Tsjechow-pro- duktie bij Globe; de twee vorige zijn „Oom Wanja" en „De Kersen tuin'' - lijkt een fi'agment uit de opstellenbundel „Rusland zwart op wit" van Charles Timmer, die vooral de nadruk legt op het bizarre ele ment bij Tsjechow. „Wanneer wij Tsjechow's oeuvre in zijn geheel beschouwen, dringt zich een opmerkelijk feit aan ons op, namelijk, dat het bizarre element overvloedig aanwezig is in de vroege, de „Tsjechonte''-verhalen, dat het geleidelijk verdwijnt in zijn later en rijper werk, maar opnieuw optreedt en veelvuldiger dan ooit, in zijn to neelstukken. Maar wat is in feite de betekenis van het bizarre in de kunst en wat is zijn funktie? Wanneer noemen wc een bepaald verschijnsel, een situa tie, een mededeling bizar? Het woord onttrekt zich aan een scherpe definitie. Toch is het moge lijk een wezenlijke hoedanigheid te vermelden: - het bizarre staat buiten de zaak, en een typisch effekt: - het bizarre bezit het vermogen om ver bij stering teweeg te brengen. Hierin verschilt het van het .groteske, dat in wezen niets anders is dan komi sche overdrijving, die ons de bespot telijke kant van „extreme situaties" toont; het verschilt evenzeer van het absurde, dat x-eeds geheel in het rijk van het irrationele ligt. Het bizarre is niet noodzakelijkerwijs absurd: het is als het ware een mededeling of een situatie, die geen logische plaats in de tekst of in de opeenvolging der gebeux'tenissen heeft, en de toepas sing ervan roept plotseling vei'bijste- ring op; het bizarre schept een soort van mentale „luchtzak": men hijgt naar adem tot de lach de spanning verbreekt." KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HELMOND. Bij een ibraak in de juwelierszaak van de fix-ma A.. Stock en Zn. aan de Ameidestraat in Hel mond is maandagmorgen voor een bedrag van circa twee ton aan bril janten, gouden ax-mbanden en gouden horloges buitgemaakt. De inbrekers drie in getal, kwamen aanrijden in een rode Fiat 125 die, na later bleek zondag in Somex-en was gestolen. GOUDA. In het Goudse stadhuis heeft maandagmiddag de consul-ge neraal van België de heer Vanden- brande, het teken bij de officierrang van de Kroonorde van België uitge- x-eikt aan de heer P. G. v. d. Weele, algemeexi voorzitter van het Konin klijk Verbond van Ondernemex-s (K.V.O.). AMSTERDAM. Inbrekers hebben in de nacht in Amsterdam brand ge sticht in het kantoor van de Ierse luchtvaax-tmaatschappij „Airplingus" aan de Heiligeweg en het restaurant ,Dorx*ius" op de N.Z.-Voorburgwal. DEN HAAG. Het „Europese con gres van vx-ije Hongax-en", een orga nisatie van ongeveer 60.000 Hongaar se vluchtelingen in West-Europa, wil trachten het optx-eden van de weste lijke regeringen op een eventuële confex-entie over Europese veiligheid en samenwex-king te beïnvloeden. SCHIPHOL. Een straalvliegtuig van het type DC-10-40 heeft maan dag een demonstratievlucht van Los Angeles naar Hong Kong zonder tussenlandingen uitgevoerd. De non- stop rekordafstand van 12.283 km werd afgelegd in 14 uur en 44 minu ten. HAAMSTEDE, 7-10. Automobi listen die vanuit Burghsluis de zee- dyk oprijden ontmoeten by de af slag Steursdyk het bekende bord: „verboden voor alle verkeer". Ze moeten dus via een omleiding weer naar de Stolp weg gedirigeerd wor den, om dan de Serooskcrkscwcg te bereiken. Het prachtig gezicht op de Oostei"- schelde langs de Plompetoren is dus nu al bijna een half jaar niet moge lijk geweest, omdat verbredings werkzaamheden aan de zeedijk ver keer niet kunnen hebben. Zoals be kend besloot het Waterschap Schou wen-Duiveland het wegdek op de zeedijk Ie verbreden omdat hel te smal was. Vooral bussen die de Schouwen-Duivelandroute der AN WB volgden, en aldaar een tegen ligger moesten passeren geraakten in moeilijkheden Het Aan. Bedrijf Kooniers uit ntxrJfdUL dijkverbreding (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Rozenburg nam het werk aan. De binnenbekledingsgrond van de dijk wei'd weggenomen en opzij gezet, terwijl inmiddels srandzuigei's bij Colijnsplaat zand uit de Oosterschel de naar de haven brachten vanwaar het met vrachtauto's naar de dijk werd vervoerd en gestort op de aan gewezen plaats. Tenslotte werd de bekledingsgrond weer aan het dijk- lichaam geplakt en ontstond een veel bredere dijklop. Het wegdek krijgt nu een breedte van 6 meter en zal voorlopig uitgevoerd worden met een slakkenfundering plus een penetra- tielaag. Na de „zetting" van het fundament volgen een paar lagen asfalt als slijtlaag. Met Sinterklaas hoopt men de dijk weer berijdbaar v oor het verkeer te hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3