EX-HOTEL „WITTE VAN HAEMSTEDE" ZETEL GEMEENTE Bioscoop „De Concertzaal" Zierikzee „ARISTOCATS" Drie doden bij verkeersongelukken Pleidooi voor „milieukeur" STREEKNIEUWS AGENDA eternr' sonic Een opgewekte verhuizing HAAMSTEDE, 9-10. Het was maandag opvallend stil aan de Haanisteedse Ring en er was bijna geen anto te bekennen op de parkeerplaatsen en met name niet voor het gemeenteliuïs, waar het op voorgaande dagen, weken, maanden en zelfs jaren, vol was met auto's van gemeente-ambtenaren en bezoekers van het gemeente huis. Di voorjaar kwam de gemeente in contact met de eigenaren, tie n.v. „Ostoerio" waarvan de heren Bijl de directeuren waren. Het bleek dat het technisch mogelijk was dit hotel om te bouwen tot een gemeentehuis wat het totale gemeentelijke apparaat, inclusief de Dienst Gemeentewerken dat voorheen in Renesse zetelde, kon herbergen. De verbouwing In een betrekkelijk kort tijdsbestek werden de eetzalen, de bars, de grote keuken en verder de logeerkamers veranderd in ruimten die voor 100 procent geschikt werden om de vele afdelingen waarover tegenwoordig een gemeentehuis beschikken moet, op te vangen. Twee bouwbedrijven uit de gemeente, nl. Prince en Bom begonnen spoedig aan de verbouwin gen tesamen met eigen personeel van de Dienst Gemeentewerken die ook de verbouwingstekening maakte. Technisch Bureau Soeters te Haam stede zorgde voor elektriciteit en sa nitair, een deel van het schilderwerk werd uitgevoerd door de firma De Meij uit Burgh terwijl Teeuw uit Renesse de centrale verwarming aanlegde. De bestratingen rondom het gebouw werden door de heer Van Dijke uit Nieuwerkerk aangelegd en daarbuiten moet de aanleg van het plantsoen, bloemperken e.d. nog aanbesteed worden. Er is hard ge werkt zodat op 9 oktober alles ver huisd was en ieder zijn plaats had ingenomen. Cijfers zeggen niet veel, doch het gebouw heeft een formidabele lengte van 71 meter en een breedte van 12 meter. Tesamen met de bovenver dieping meet het gemeentehuis een goede 1600 vierkante meter. Beneden bevinden zich 13 grotere en kleinere kamers, een receptie en hal en een zeer brede gang waardoor het publiek de verschillende afdelin gen kan bereiken. Boven worden 16 kamers bezet en hier zetelt voorna- accountantsonderzoek e.d. De rij wordt besloten met een toiletgroep. Op de driesprong uitziende de ka mer van de burgemeester met vlak ernaast de kamer van de secretaris en daarnaast weer de afdeling Soci ale Zaken en burgerlijke stand. De keuken besluit hier de rij, en dan volgt de ruimte voor de bode fo- to-copiekamer met daarnaast de raadszaal/trouwzaal. In de noordelijke- vleugel waarbij de gang of balie aanmerkelijk smal ler is, zijn de afdelingen belasting, financiën, Stichting Renesse, het ar chief en de registratuur onderge bracht. Boven hoofdzakelijk verblij ven voor de Dienst Gemeentewerken en als secretarie-onderdeel nog de afdeling ruimtelijke ordening en Hinderwet. Op deze dag waarop ieder voor het eerst in een „echt" gemeentehuis zat, waren louter opgewekte gezichten van ambtenaren te zien.. Ook de beide wethouders die boven elk over een kamer beschikken voelen zich heel prettig. Dit prachtige gebouw, dat, alles inbegrepen, rond één mil joen gulden gaat kosten, waarborgt een zekere vreugde van het perso neel. Met de realisering van dit gebouw zijn alle andere gemeentehuis-plan nen van de baan. Burgemeester Everwijn is bijzonder blij met dit hypermoderne gemeentehuis en hoopt dat het aan de gestelde ver wachtingen mag voldoen. Voor de burgertf en andere belang stellenden komt er binnenkort een z.g. „open dag" waarop een ieder het gebouw kan bezoeken. De kamer van burgemeester H. P. Everwijn. Immers, maandag 9 oktober was de verhuizing van het gemeenteapparaat een feit geworden en moest een ieder die gemeentezaken te behartigen had, het dorp uit en een halve kilometer de Kloosterweg inrijden waar het impo sante gemeentehuis werd ingericht na een grote inwendige verbouwing van het hotel restaurant „Witte van Haemstede" dat tevergeefs heeft getracht bestaansmogelijkheden te vinden melijk de Dienst Gemeentewerken met een aantal onderdelen terwijl aan het einde de heer L. Bauman, concierge, met zijn gezin, woont. De afdelingen Bij binnenkomst, nog steeds de oudehotel-hoofdingang, aan de Kloosterwegzijde wacht de bezoeker in de grote vestiaire mejuffrouw C. Semeijn, receptioniste die de bezoe ker wegwijs maakt of telefonisch de bezoeker aankondigt. In dezelfde hal bevindt zich de brede trap en op de achtergrond de vouwwand waarach ter de raadszaal, tevens trouwzaal ligt, waar vrijdag a.s. de eerste hu welijksplechtigheid wordt voltrok ken. Aan de rechterzijde de brede balie-ingang met aan de rechterzijde de afdelingen: Algemene zaken, pas poorten, rijbewijzen enz. Verder de kamer waar de recreatiezaken en jachtzaken (aktes) behandeld wor den. Hierop volgt de afdeling perso neelszaken en onderwijs met daar naast een reservekamer voor o.a. Artis verwacht miljoenste bezoeker AMSTERDAM, 9-10. Artis hoopt woensdag aanstaande de miljoenste bezoeker van dit jaar te verwelko men. Hoewel de septembermaand wat tegenviel heeft het bijzonder gunstige bezoekersaantal in het af gelopen weekeinde, waarop ruim 800o mensen Artis bezochten, de achterstand vrijwel goedgemaakt. Jn 1971 passeerde de miljoenste bezoe ker op 29 september de hekken van Artis. De gelukkige van dit jaar zal door Artisdirecteur dr. J. F. Jacobi en enkele typische Artisbewoners worden binnengehaald. Luizen in Engeland LONDEN, 10-10. In een Brits regeringsrapport worden arnoe- reuze, langharige jongelui ver antwoordelijk gesteld voor de scherpe stijging van het aan tal kinderen in Engeland dat met luizen in het haar rond loopt. Volgens het rapport heeft een medisch onderzoek in 1970, het laatste jaar waar- van cijfers beschikbaar zijn, aangetoond dat er 223.422 kin deren luis hadden, tegenover 192.896 het jaar daarvoor. Sir George Godber, een vooraan staand medisch funktionaris van het ministerie van gezond heid, die het rapport heeft op gesteld zegt in zijn analyse: „Het voorkomen van dit onge dierte bij oudere jongens was zeer ongebruikelijk, maar nu lang haar onder beide seksen populair is en meisjes en jon gens de gewoonte hebben te wandelen met de armen om eikaars nek zal het ongedierte zich naar verwachting ver spreiden". Advertentie «■HWWIi Telefoon (01110) 2770 Brengt op dinsdag 10 oktober 20.00 uur avondvoorstelling van de Deze Aristocatten zullen door jong en oud aan het hart wor den gedrukt. Toegang alle leeftijden. ■MMlpgHI |S§|§ ipi nsn De vestiaire met receptie. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Flitsen uit het buitenland BERLIJN. Onder strenge veilig heidsmaatregelen is maandag in West-Berlijn het proces begonnen tegen de 36-jarige briljante jurist Horst Mahler, die ervan wordt be schuldigd dat hij oprichter is ge weest van de inmiddels uiteenge slagen links-extremistische Baader- Meinhofgroep. CARACAS. In de Amerikaanse ambassade in de Venezolaanse hoofdstad Caracas zijn maandag tien tijdbommen ontdekt. Zij konden tij dig door de politie onschadelijk wor den gemaakt, zo is uit politieke bron vernomen. LUXEMBURG. De Europese mi nisterraad is maandag in Luxemburg in principe akkoord gegaan met het voorstel van de Europese commissie een globaal beleid te voeren ten aan zien van de Middellandse Zee-landen TANANARIVE. Ruim negentig pro cent van de kiesgerechtigden op Ma dagascar hebben zondag bij het re ferendum de politiek van generaal Ramanantsoa goedgekeurd. Het mi litaire bewind van Ramanantsoa, die sedert de ongeregeldheden van eind mei aan de macht is, heeft een man daat van vijf jaar gekregen. BELFAST. Volgens veiligheids kringen in de Noordierse hoofdstad leger welhaast gedwongen een deel Belfast is het Ierse republikeinse van zijn toekomstige acties te annu leren of op te schorten nu een van zijn topmensen is gearresteerd. WENEN. President Franz Jonas van Oostenrijk heeft maandag in Wenen het 23ste internationale astro- nautisch congres geopend met een oproep tot harmonische samenwer king tussen de volkeren op het ge bied van de ruimtevaart. CAIRO. De Soedanese president, Nimeiry, heeft maandag een nieuw kabinet gevormd. Hij behoudt het premierschap en de portefeuille van defensie. Voorts blijft dr. Mansoer Khalid minister van buitenlandse zaken in het 25 leden tellende kabi net. NEW YORK. De Amerikaanse filmactrice Miriam Hopkins is maan dagochtend vroeg op 69-Jarige leef tijd in New York overleden. CAIRO. Ilrt secretariaat van de Arabische Liga heeft zaterdag uit nodigingen verstuurd aan dc minis ters van buitenlandse zaken cn de fensie van elf Arabische landen om midden-november bijeen te komen in Koeweit ter opstelling van een verenigd plan van actie tegen Israël aldus hebben politieke kringen in Cairo meegedeeld. SCHAIJK, 9-10. Btf een verkeers ongeluk op de rijksweg Den Bosch - Nijmegen zfón maandagochtend vroeg twee personen, Y. Akdemis (29) uit Oss cn A. Iksah (28) uit Heesch om het leven gekomen. Er weiden zes mensen gewond, waarvan drie ernstig. Het ongeluk gebeurde in dichte mist ter hoogte van hotel „De Elften" in Reek, (gem. Schaijk). Bij het ongeluk waren in totaal drie auto's betrokken. EMMERCCMPASCUUM, 9-10. Een ernstig verkeersongeval in het Drentse Emmercompascuum heeft maandagmorgen het leven gekost aan de 41-jarige mevrouw G. Hilgen- Krijtveld uit Spijkenisse. De auto, die bestuurd werd door haar man, de 49-jarige J. J. H. werd door een tegemoet komende auto geraakt en kwam met een boom in aanraking. De heer Hilgen moest met diverse verwondingen aan hoofd, lichaam en benen naar het ziekenhuis, Diacones- senhuis in Emmeloord worden over gebracht. De auto, die de aanrijding had veroorzaakt is doorgereden. Vol gens de politie raakte hij de wagen van de familie Hiigen tijdens een inhaalmanoeuvre in dichte mist. Echtpaar omgekomen door kolendamp MAASTRICHT, 9-10. In hun wo- ning te Heer (gem. Maastricht) is maandagavond het echtpaar H. N. Jennen dood aangetroffen. Man en vrouw waren dool' kolendampvergif tiging om het leven gekomen. Een zoon die tijdens hei weekeinde reeds tevergeefs aan de deur was geweest, doch toen veronderstelde dat zijn ouders ergens op bezoek waren, orit- dekte maandagavond dat de krant nog gedeeltelijk uit de brievenbus stak en liet daarop de deur openbre ken. Kolendampvergiftiging TILBURG, 9-10. De 70-jarige A. Mijland is in de nacht van zondag op maandag in zijn woning in Til burg door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Toen familiele den maandagochtend de woning bin nenkwamen troffen zij de man en zijn zuster bewusteloos aan. De vrouw kon bijtijds naar buiten wor den gebracht. Een slechttrekkende schoorsteen is mede als gevolg vari de mist oorzaak van het ontstaan van de kolendamp. Bij spelen verdronken ZAANDAM, 9-10. De driejarige Patrick Holterman is maandag in de vaart in zijn woonplaats Zaandam verdronken. Het jongetje raakte tij dens het spelen op de walkant te water. Toen een politieman hem er uit haalde was hij al overleden. Gokkers aangehouden ALKMAAR, 9-10. De Alkmaarse politie heeft zondagavond een inval gedaan in een café bij de paarden renbaan aan de Nieuwpoortslaan in Alkmaar. De politie beschikte over gegevens dat in het café de wet op de kansspelen zou worden overtre den. Bij de inval bleek dat er met kaartspelen zwaar werd gegokt. Vijftien personen, waaronder drie bankhouders en de 61-jarige café houder L. D., hebben de nacht op het politiebureau doorgebracht. Te gen elf personen is proces-verbaal opgemaakt en vier zijn in verzekerde bewaring gesteld. Er werd 7500 gul den in beslag genomen plus het speelmateriaal. Het onderzoek wordt nog voortgezet. STRAATSBURG, 9-10. Het Euro pese parlement heeft de Europese commissie gevraagd, een „milieu keur" in te stellen voor produkten die voldoen aan bepaalde voorwaar den wat betreft duurzaamheid, her circulatie en maximaal toelaatbare verontreiniging van het leefmilieu, zowel bij de produktie als consump tie. Tevens zou moeten worden over- wogen, een gemeenschappelijk bu reau voor de veiligheid van auto's op te richten. Deze verlangens zijn vervat in een maandag door het parlement aange nomen resolutie over de opheffing van technische belemmeringen voor het handelsverkeer in industriepro- dukten die het gevolg zijn van de verschillen in nationale voorschrif ten. Mail verdronken KORTGENE, 9-10. De 61-Jarige landbouwer A. A. Clement uit Kort- gene is maandagmiddag met zijn tractor in een sloot geraakt. De man is verdronken. DODELIJKE ONGELUKKEN BEVERWIJK. De 37-jarige A. Bek- ker uit Zuid-Scharwoude, algemeen bedrijfsman bij Hoogovens, is in het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk overleden aan de gevolgen van een bedrijfsongeval. De bedrijfsman raakte in de stroophal bekneld tus sen de armen van een kraan. HEERHUGOWAARD. De 6-jarige Anita Bakkum uit Heerhugowaard is maandagmiddag in haar woonplaats bij een verkeersongeluk om het le ven gekomen. Het meisje kwam op onverklaarbare wijze met haar fiets te vallen en werd door een achterop rijdende vrachtauto overreden. OOSTERBROEK. De 23-jarige L. Smit uit Sappemeer kwam op rijks weg 42 in Oosterbroek om het leven toen hij met zijn motor tegen de lin kerachterzijde reed van een auto die hij in wilde halen. AXEL. In Axel (Zeeuws-Vlaande- ren) is de 76-jarige J. P. E. Kalfsvel uit Sas van Gent door een Belgische auto geschept toen hij per fiets zon der voldoende uit te kijken een ver keersweg overstak, aldus de rijks politie. Hij overleed zondagochtend vroeg in een ziekenhuis in Sluiskil. EMMEN. In het Diaconessenhuis in Emmen is de 23-jarige H. H. Koop uit Mussel overleden aan de ver wondingen die hij zaterdagavond op liep toen hij op de Braamberg in ,Mussel door nog onbekende oorzaak met zijn personenauto van de weg raakte en tegen een boom botste. ARNHEM. Op het kruispunt Ko- ningsweg-Deelenseweg te Arnhem heeft zich een verkeersongeval voor gedaan, dat het leven heeft gekost aan de 71-jarige J. H. uit Amster dam. Drie andere mensen, eveneens afkomstig uit Amsterdam, werden gewond in een ziekenhuis opgeno men. ERP. De 47-jarige P. J. Beekmans uit Gemert is om het leven gekomen toen hij met zijn auto op de Gemert- sedijk in de gemeente Erp (N.Br.) bij dichte mist tegen een boom reed. NOORDGOUWE Serenade „Con Amore" De muziekvereniging „Con Amore" bracht een serenade bij de familie van het lid de heer Korstanje, in ver band met het zilveren huwelijks feest. Er was nog zo'n kans op een feestelijke begeleiding, want in hotel v. d. Weijde vierde de familie v. d. Bos-v. d. Berge eveneens het 25-ja- rig huwelijksfeest. Zodoende had het korps een drukke avond. Advertentie Dinsdag 10 oktober Zierikzee R.K.-Centrum, 19.30 uur, contact avond U.V.V. Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, dislrictsles Rod Kruis-korps. Haamstede Ger. Ker, recreatiezaal, 19.30 uur, le zing F. Beekman over „Westerschou- wen in het verre verleden", (intr. toegestaan). Woensdag 11 oktober Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 2.30 uur, bejaar denmiddag N.C.V.B. Donderdag 12 oktober Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.30 uur, tijd- rede voor de SGP door ds. S. de Jong Ouddorp. Oosterland Herv. Ver.-gebouw, 14.00 uur, be jaardensociëteit. Vrijdag 13 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Zuidelijk To neel Globe met „Drie Zusters" van Ant. P. Tsjechow, regie Ton Lutz, (ZVU). Maandag 16 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, ontwik kelingsavond N.V.V. afdeling Schou- wen-Duiveland. Donderdag 19 oktober Dreischor' De Drie Schapen, 20.00 uur, Coöp. Raiffeisenbank. Dinsdag 24 oktober Serooskerke Dorpshuis, Bondsavond A.N.W.B. Voor het electronische tijdperk - electronisch de juiste tijd. Voor een „bij de tijds"-horloge Eterna-prijzen v.a. 135,- Automatisch 225,- Electronisch 549,- JAC. MOURER nwitOnmrU—n OUD PAPIER IS WEER WAT WAARD DEN HAAG, 9-10. „Het is weer de moeite waard oudpapier in te zame len. Door de lage prijs van de af gelopen tijd was het moeilik hiermee iets te verdienen, maar sinds kort kunnen scholen en verenigingen weer uit deze bron van inkomsten putten," zo meldt de Vereeniging van Nederlandsche Papierfabrikanten, die ook weet te vertellën dat in Ne derland per jaar meer dan 700.000 ton oudpapier wordt verwerkt. Als ze niet verontreinigd zijn, kun nen dozen, kranten en ander druk- of schrijfpapier weer gebruikt wor den. Dat is niet alleen goed voor het milieu, het brengt nog geld op ook, aldus de vereniging PAPIERTJES Men behoeft niet zelf verzamelaar te zijn, om sprakeloos te hebben kunnen rondlopen op de postzegel tentoonstelling in „Onderdak" te Zierikzee. Waar normaliter de kuit spieren worden gestrekt, was nu de volle aandacht gefixeerd op „de pa piertjes", in honderden vormen, kleuren, tandingen, stempelingen, maar daar bleef het niet bij; vooral de poststukken spraken de leek toe. „Leek" inderdaad, want we komen doorgaans niet verder dan likken aan een zegel en gebruikte afknip pen voor verwaarloosde kinderen of een ander „goed doel". En wat te denken van drukloe- valligheden, watermerken, lijntan- dingen, vette drukken, vage druk ken, van vertrekstempels, kleinrond- stempels, nummerstempels, typen- raderstempels een apart wereldje hoor. Maar de poststukken dan: gestaard naar briefomslag van Brouwersha ven via Zierikzee in 1866 en - let op het aankomende Frans - een brief „Aan de Municipaliteit van Herkin- gen" uit 1875 of een brief van 30 augustus 1811 „abusievelijk verzon den naar Zieriksee, voorzien van stempel en geschreven aanduiding „le 2 septembre 1S11". Voer voor philatelisten, dat voelt u wel. Speci- ma verder van menselijke drama's: ncn half verbrande enveloppe af- kemstig uit een pestzek van D.C. 2 Ph.A.K.M. „Maraboc". een K.L.M.- toestel, dat op 17 juli 19.15 bij Bushire omlaag stortte. In het algemeen trouwens veel „Indië-post": stukken van de Uiver (kerstvlucht 1934), de Pander Postjagcr en dc Ooievaar (6 december 1931). Voor dit alles geef ik - maar hoe persoonlijk - natuurlijk alle plaai- fouten, secundaire en tertiaire plaat- fouten cadeau en fluks daarom naar de gezegelde kaarten uit Zwit serland, door relaxende echtgenotes gestuurd aan de pa's in Wassenaar, die met snor cn vadermoorder, de grillen van Holland doorstonden: „maar het is hier zo heerlijk cn we genieten van de prikkelende berg lucht". Zij wel. Nog niets van de zegels gezegd. Hel kan ook allemaal niet in één stukje. Ooit komt u misschien een zegel tegen met een stuwdam er op. Jn „Onderdak" hingen er honderden, maar dan wel allemaal verschillend en verder zegels met sportlieden, met kunstwerkenmet vogels, bloemen, schepen, primitief Afrika, ruimte vaart, kerstgebeuren, klederdrach ten. Wc gooien er nog maar even de versleten kreet tegen aan: „Je houdt het niet voor mogelijk", maar de ver zamelaars tonen hun spullen en dan zie je het wel: het is mogelijk! SCHIEREILA NDMA N.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2