^Die éne druppel Opzoek naarh°ge rente? U krijgt tot 61% bij de postspaarbank BLIK DOOR HET WERELD Vreemd spel om de macht op de Philippijnen Flitsen uit het buitenland JERRY'S Wat biedt de BEELDBUIS? de panty met het korte broekje en de lange benen altijd safe ZTERIKZEESCHE NIEUWSBODE vi-yiiagoktober 1972 Nr. 211112 Advertentie Het vreemdste spel met de macht wordt nu op de Philippijnen gespeeld door president Ferdinand Marcos, die links en rechts politieke tegen standers in kampen opsluit, kranten verbiedt en dankzij de staat van be leg de bevoegdheden van een dikta- tor heeft. Drie jaar geleden was deze toe stand niet te voorspellen geweest. Marcos behaalde een enorme over winning, waarmee hij de eerse pre sident werd die een tweede ambts termijn in de wacht sleepte. Die zege was ook wel begrijpelijk, want in zijn eerste vier jaren in het presidentiële paleis heeft hij inderdaad meer tot stand gebracht dan enige voorgan ger. Er- werden wegen aangelegd, scholen gebouwd en industrieën ge sticht in een tempo dat de 37 miljoen Philippino's nooit eerder hadden aanschouwd. Er waren ook grote plannen voor landhervormingen die minder vlot van stapel liepen, voor namelijk doordat de misdadigheid eveneens een grote omvang had aan genomen en moorden waren aan de orde van de dag, maar daaraan zou Marcos een en ander doen. Hij leek daarvoor ook wel een geschikte fi guur: de meest onderscheiden Philip- pijnse soldaat van de tweede wereld oorlog had getoond er een handje van te hebben door te drijven wat hij aanpakte. Maar de geestdrift voor Marcos veranderde vrijwel van de ene dag op de andere in xvantrouwen en haat: de verhalen kwamen los hoe de ver kiezingsoverwinning, die toch wel zeker was, door knoeierij en intimi datie nog wat forser en fraaier was gemaakt. En hoe Marcos zijn positie had misbruikt om zichzelf danig te verrijken, nog daargelaten dat de staatskas was geplunderd voor de verkiezingscampagne. En hoe dit overkwam bij de Philippino's bleek vorig jaar toen bij tussentijdse ver kiezingen de kandidaten van Marcos vrijwel allemaal verslagen werden. Een poging kort tevoren met een bom zo ongeveer het hele kader van de oppositie op te blazen - iets waarop Marcos intussen terecht of ten on rechte wordt aangekeken - gaf hier bij waarschijnlijk de doorslag. Dikdatuur Vooral demonstrerende studenten waarschuwden dat Marcos bezig was zijn grote meerderheid ie gebruiken om de grondwet te veranderen, of om zijn vrouw - bijgenaamd de ijze ren vlinder, een vroegere nachtclub artieste - op de presidentszetel te helpen. En enig xoantrouwen bleek wel gerechtvaardigd: Marcos' man nen sloten zich plotseling aan bij de oppositie die er altijd voor geijverd had het Amerikaanse systeem met een oppermachtige president te ver vangen door een stelsel waarbij de president meer een ornament is en de premier de uitvoerende marcht is - tenslotte kan de titel Marcos niet veel schelen, als hij de macht maar heeft. De grote vervolging van de oppo sitie, van kranten enzovoort is een eerste stap om die macht te konsoli- deren. Over ruim een jaar zijn er weer verkiezingen en hij heeft nog even gelegenheid te overwegen wat hij zal doen. Hij rept nu van een opstand in Vietcongstijl die hij met kracht moet bestrijden - iets waar van niemand iets gelooft, al sluit men de kans niet uit dat zoiets zich wel gaat ontwikkelen als Marcos met zijn leger zich behalve tegen de be staande bandietenlegertjes - die om het gewin vechten - ook tegen stu denten en andere ontevreden groe pen gaat richten. Blijkt Marcos in het komende half jaar dat hij een machtspositie heeft waarin hij mak kelijk op kan tegen de miljoenen die demonstrerend en stemmend hebben getoond genoeg van hem te hebben, dan is de kans groot dat de wereld een diktatuur rijker is, zo ongeveer naar het model van de Griekse ko lonels. Marcos wil macht, maar hij is geen avonturier. Blijkt hem dat zelfs met steun van het leger een dergelijk plan niet haalbaar is, dan kan hij nog ruim voor de verkiezingen de staat van beleg opheffen, de celdeu ren openen en netjes terugkeren nu ar de demokratie. Maar juist in die pe riode kunnen we rekenen op een toeneming van het geweld al ivas het alleen maar om te voorkomen dat Marcos zich te zeker gaat voelen. Zo dat zijn fantasie van een kommunis- tische greep naar de macht zich nog wel kan verwerkelijken ook. BRUSSEL. De Belgische minister van economische zaken, Simonet, heeft met ingang van donderdag de benzinepompinstallaties en het be dienend personeel gevorderd. Dat wil zeggen dat de pomphouders in het gehele land donderdag hun in stallaties moesten openen. BRUSSEL. België zal nog voor het eind van 1975 twee van zijn vier in Duitsland gelegerde militaire briga des naar België terugtrekken. Dat heeft de minister van defensie, Paul van den Boeynants, in Brussel be kend gemaakt. NIEUW DELHI. In verscheidene delen van India zijn in totaal bijna 6000 Moskougezinde communisten gearresteerd. Onder hen is de voor zitter van de pro-Russische commu nistische partij, Shripad Amrit Dan- ge. FOME. Ministers van gezondheid en binnenlandse zaken vari de zes EEG-landen en Engeland bestudeer den in Rome voorstellen voor maat regelen op Europees niveau tegen druggebruik en handel in verdoven de middelen. BELFAST. Bij een bomaanslag op een woning te Portadown in het Noordierse graafschap Armagh is een jonge rooms-katholiek om het leven gekomen, terwijl zijn ouders en een broer werden gewond, CAIRO. De president van Soedan, Nimeiry, heeft het ontslag van zijn regering aanvaard.. Het kabinet was afgetreden i.v.m. de verkiezingen die woensdag voor de vorming van een Soedanese „volksraad" zijn gehou den. CHICAGO. De voorzitter van het Litouwse genootschap van juristen, de 35-jarige Zigmas Antannas Boet- koea, die anderhalve maand geleden met zijn vrouw en drie kinderen zijn land verliet, heeft politiek asiel ge vraagd in de Verenigde Staten. WASHINGTON. Het Amerikaanse congres heeft met zeer grote meer derheid zijn goedkeuring gehecht aan een veel omvattend program voor de bestrijding van de veront reiniging van rivieren en meren. PARIJS. In opdracht van een in Chili onteigende, Amerikaanse ko permijnindustrie heeft een rechter in Parijs beslag laten leggen op een lading van 1.250 ton Chileense koper. PALERMO. De Italiaanse politie heeft op Sicilië en op het vasteland veertien mannen gearresteerd die ervan verdacht worden leden van de Mafia te zijn. f by MARATHON VERTON'S SCHOENEN Havenplein 13, Zierikzee Tel. 2488 RIO DE JANEIRO, De Braziliaan- se politie en rechercheurs van de Amerikaanse narcoticabrigade heb ben in de haven van Rio de Janeiro aan boort! van de Amerikaanse vrachtboot Mormacaltair een grote patij cocaïne ontdekt. Volgens de po litie omvatte de partij, opgeslagen in een der ruimen, twee tot drie ton. ZATERDAG 7 OKTOBER. NED. I. Op deze eerste zaterdag in het winterseizoen draaft een reeks oude bekenden het scherm op: Kijkkast, Follyfoot, Swiebertje, Zes kamp-sport en Farce Majeure. Het is al duidelijk, dat we hel vandaag van de NCRV moeten hebben. Eerst het kinderprogramma, tussen vier en half zes. De Kijkkast heeft een nieuwigheid je te bieden. Het zijn de avonturen van Torias de tovenaar, met o.a. de kunstenaar Indra Ka- madjojo. Verder gaat de jeugd met de Kijkkastman naar de Fhiitertjes- planeet en doet het olifantje Babar xoeer vreemde dingen. Terug is ook het jeugdprogramma Orimoa. In de ze eerste aflevering gaat men achter een verborgen schat aan. Verder Swiebertje. Vanavond staan wij aan het begin van een nieuwe serie avon turen van deze vrolijke zwerver. Het dorpje waarin hij woont krijgt een nieuwe burgemeester. Dan de Zes kamp-sport. Het thema van de nieu we reeks sportieve ontmoetingen is het ambacht. Na de vijf kwartier amxisement en spanning brengen we een klein half uurtje door in serieu ze sfeer. In de rubriek Er zit muziek in spreekt ds. George Brucks en mu siceren The Rivals en een trio o.l.v. Rob van Dijk. Ongetwijfeld tot veler plezier staat ook Farce majeure weer op 't menu. Uitsmijter is de rubriek Ander nieuws, 't Onderwerp daarin is de charismatische vernieuwings beweging die o.m. in de V.S. en En geland veel weerklank vindt. NED. II. Coronation Street, Com missaris Maigret, Cornells Vreeswijk en Achter het nieuws bepalen het gezicht van de VARA op het tweede net. De aktualiteitenrubriek is dit keer hekkesluiter. Daaraan vooraf gaat een programma van een klein half uur met de liedjeszanger Coriie- lis Vreeswijk. In het programma dat met hem gemaakt werd, zingt hij o.a. de nummers Morgen beter, Veronica en De nozem en de non. Vijf kwar tier van deze zaterdagavond worden in beslag genomen door een afleve ring uit de Franse t.v.-serie Com missaris Maigret. De fans van Coro nation street dienen zich om zeven uur voor het scherm te schuren als zij ervan getuige willen zijn hoe Lu cille zich in het werk van het Leger des Heils stort. ZATERDAG 7 OKTOBER. NED. I: 11.00 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Kijkkast; 16.35 Orimoa; 17.10 Follyfoot; 18.40 Teleac; 18.45 Ti-ta- tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Swie bertje; 20.00 Journaal; 20.20 Zes kamp-sport; 21.35 Er zit muziek in; 22.00 Farce majeure; 22.25 Ander nieuws; 22.50 Journaal. NED. 11: 18.45 Ti-ta-lovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Coronation street; 20.00 Journaal; 20.20 Maigret; 21.35 Cornelis Vreeswijk; 22.00 Achter het nieuws; 22.50 Journaal. ZONDAG 8 OKTOBER. NED. 1. Het avondprogramma op het eerste net dat door de AVRO verzorgd wordt staat bol van de mu ziek. Dat begint om zeven uur met een filmimpressie van de 200e voor stelling van de succesvolle musical Promotie, promotie. Promotie, pro motie is een heerlijk brok amuse ment. In dit half uurtje met o.a. Tru dy Labi}, Gerard Cox en Tonny Huurdeman kan men zich daarvan zelf overtuigen. We blijven in de viu- zieksfeer met het programma Luis teren met Haitink. Dit concert van het Concertgebouworkest is met na me voor de jeugd bedoeld. Haitink dirigeert en geeft ook een toelichting. Na de vijf mimiten nieuws volgt de rubriek Hier Parijs, hier Jan Brusse. In première gaat vanavond het pro gramma Duys op zondag. Willem Duys stelt zich voor in deze serie uitzendingen vermaarde persoon lijkheden met artistieke achtergrond voor het scherm te halen. Christine Deutekom opent de rij. Deze Neder landse zangeres heeft in betrekke lijk korte tijd een fabelachtige car rière opgebouwd. Ook Simon van Collem is present met zijn Avros- koop. Dit programma zal voor een groot deel gewijd.zijn aan de Neder landse speelfilm Geen paniek, waar in het duo Johnnie en Rijk en de Fransman Eddie Constantine de be langrijkste rollen iwrlolken, Wat het mdidagprogramma betreft. Na het journaal om kwart voor drie, het loeekjournaal en Openbaar kunstbe zit is er een reportage van de spring- wedstrijden op de laatste dag van de Hors of the year-show in Londen. Vervolgens is er een natuurfilm, met de herfst als onderwerp. Na de voet baluitslagen volgt om vijf uur het IKOR-programma, met achtereen volgens Woord voor woord, Dieren- gebeden en een portret van Woord voor woord-illustrator Bert Bouman. 's Ochtends om elf uur is er een t.v. uitzending van de Eucharistieviering in een kerk te Bitnnik. NED. 11. Het gebeuren op de vel den en in de sportzalen wordt ons voorgeschoteld in de twee afleverin gen van Studio Sport. Daar tussen in zitten de rubriek Panoramiek met achtergrondinformatie over actuele gebeurtenissen in binnen- en buiten land en een stukje humor in de vorm van de serie Oh mijn papa. De dis cussie in de rubriek Zienswijze gaat ditmaal over het onderwerp Kerk in aftocht, occultisme in opmars? Het vooravondprogramma is voor de jeugd. Om zeven uur de tweede af levering van Het zwaard van Ardoe- waan. Dinsdag 10 oktober, 21.45 uur: Marty Amok. Een show met Marty Feldmann. ZONDAG 8 OKTOBER. NED. 1: 11.00 Eucharistieviering; 14.45 Nieuws; 14.47 Weekjournaal; 15.07 Openbaar kunstbezit; 15.22 Paardesport; 16.05 Herfst; 16.55 Voet baluitslagen; 17.00 Woord voor woord 17.05 Dieïengebeden; 17.18 Portret van Bert Bouman; 18.55 Ti-ta-love naar; 19.00 Promotie 200; 19.30 Luis teren met Haitink; 20.20 Nieuws; 20.25 Hier Parijs hier Jan Brusse; 20.35 Duys op zondag; 21.50 Avros- koop; 22.25 Journaal. NED. II: 18.55 Ti-ta-lovenaar; 19.00 Nieuws; 19.05 Het zwaard van Ar- doewaan; 19.30 Studio Sport; 20.20 Panoramiek; 20.45 Oh mijn papa; 21.10 Studio Sport; 21.35 Zienswijze; 22.35 Journaal. MAANDAG 9 OKTOBER. NED. I. Het geijkte televisieaan bod bij de AVRO op het eerste net. In Peyton Place, dat direct na het journaal te zien is, blijft het modde ren. Er is zo'n complex van factoren, dat het erg moeilijk schijnt enige op heldering te brengen in de rij van intriges. Wat is het bijvoorbeeld dat Rita zo nervexxs maakt! Welke rol heeft Joe Chernak in haar leven ge speeld? Vragen, vragen, vragen. Het zelfde, maar dan van een ander soort geldt voor het spelletje Wie van de drie?, dat in de vooravond wordt uit gezonden, evenals het tienerprogram ma AROV's Toppop. Met Televizier- magazine gaat de AVRO de ether uit, ■maar voor het team van Jaap van Meekren onze aandacht vraagt, kun nen we eerst nog in circussfeer ver keren bij een aflvering uit de serie Salto Mortale. NED. II. Hoofdmoot in het KRO- programma blijftzolang deze cyclus voortduxirt, de speelfilm met Spencer Tracy. De rolprent die vanavond op de buis komt is Om vier uur breekt de hel los, in 1961 tot stand gekomen onder regie van Mervin Le Roy. Be halve Tracy zelf, die in maar liefst 75 films meegespeeld heeft, is hierin ook Frank Sinatra aan het werk te zien. The devil at 4 o'clock staat borg voor ruim anderhalf uur grote span ning. Het ene gevaar na het andere krijgen de hoofdfiguren irrdeze film te trotseren. De vooravond is gere serveerd voor de zestiende afleve ring van de Familie Ashton. De beel den verplaatsen de kijkers naar de Lybische woestijn. Philip Ashton raakt in moeilijkheden doordat hij de tijdens de veldtocht ontmoette Pool Stashek te hulp komt als deze verzet pleegt en gevangen gezet wordt. MAANDAG 9 OKTOBER. NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 19.30 Wie van de drie? 20.00 Journaal; 20.20 Peyton Place; 21.10 Salto Mortale; 22.05 Televizier; 22.55 Journaal. NED. II: 18.45 'Ti-ia-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 De familie Ashton; 20.00 Journaal; 20.20 In de hoofdrol Spencer Tracy; 22.05 Laat de heide leven; 22.45 Journaal. Advertentie (in de blauwe verpakking) FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK Advertentie De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op eik van de 2400 postkantoren kunt u terecht. Maar de jongen kuste haar enkele malen beheerst, waarna hij zich los maakte uit haar knellende omhelzing en overeind kwam. De vernedering - want zo voelde zij dit moment - deed haar gezicht rood worden van schaamte. Waarna de schaamte plaats maakte voor woede. Ze kroop overeind, greep een vaas en smeet die naar zijn hoofd. Toon bukte zich bijtijds en de vaas sloeg tegen de muur in scherven. Opnieuw wilde ze iets pakken om mee te smij ten, maar in twee passen was Toon bij haar en wrong haar handen op de rug. Hij keek haar met gefronste wenkbrauwen aan en zei: „Afgelo pen. he? Met die flauwekul! Anders krijg jij van mij een pak slaag". Ze worstelde om los te komen. „Laat me los, dooie sufferd! Ben jij een man? Ik begin me nu af te vra gen of je eigenlijk wel in staat bent een vrouw te bevredigen. Dit had het meisje nu net niet moeten zeggen, want het was precies iets teveel voor Toon Worms. Zijn mannelijkheid in twijfel trekkende,, beschouwde hij als een gemene be schuldiging, waarvoor geen enkele grond was. Zonder zich te bedenken liet hij het meisjes plotseling los en gaf haar twee flinke meppen in het gezicht. Tien seconden later was hij verdwenen. Terwijl ze huilde van pijn en woede, hoorde ze hem de trap af lopen. Even later werd de huis deur in het slot gegooid. In een der kamers begon een kind te huilen. Drie weken was het uit. Toen drukte Toon op een avond op de bel. Mevrouw deed zelf open en haar ge zicht verhelderde op het moment dat ze hem zag. Op haar manier vond ze hem een knappe jongen. „Wel. me neer Worms?" „Is eh.... Martje.we hebben ruzie gehad en ik wilde „Je wilt het dus goedmaken? Stout geweest zeker, he? Zoals alle man nen doorgaans. Enfin, het boete kleed siert de mens. Ze is op haar kamer en je weet de weg. Maar doe het zachtjes, want de kinderen lig gen in bed". Ze gaf hem speels een duwtje in de rug en knipoogde. Toon grinnikte een beetje, waarna hij de trap begon te bestijgen, nagestaard door de vrouw des huizes. Alle voornemens ten spijt - hij kan barsten, ik wil hem niet meer zien. Wat verbeeldt hij zich wel? Zijn knuisten zitten me te- los. Goddank, dat ik dit nu heb ervaren. Als ik eenmaal met hem getrouwd zou zijn. was de ellende niet te overzien ge weest. Voorlopig geen mannen meer aan mijn lijf - vloog ze op hem toe. toen hij de deur geopend had en op de drempel stond. Het - volgende ogenblik lagen ze in eikaars armen. Een half jaar later trouwden An- tonius Worms en Martha Straatman. Heel eenvoudig en in de stad. Met schriftelijke toestemming van Schele Siem en zijn vrouw, want hij was nog immer tegen dit in zijn ogen onzinnige huwelijk. De familie Worms vergoedde echter, waarin de familie Straatman tekort was ge schoten. Er had een daverend feest plaats, waaraan de meeste broers en zusters van Martje met hun vrouwen vrienden of verloofden aanzaten, want zo negeerden het verbod van hun vader erheen te gaan. Daarover beslissen wij zelf, zei een der broers. Per slot van rekening zijn wij geen onmondige kinderen. Of wel soms? Dus werd het voor 't jonge paar een onvergetelijke dag en avond. Binnen enkele dagen wist Martje: ik heb een geweldige man getrouwd. In hun wittebroodsweken waanden beiden zich in de zevende hemel. Laat hij dan maar een fabrieksarbei der zijn, dacht Martje, hij is precies de man, waarvan ik altijd heb ge droomd. En voor de rest mag ik ook ^niet mopperen. We hebben een leuk huisje, mooie meubeltjes en Toon verdient goed, zodat we vast geen financiële zorgen zullen hebben. Als ik met een tuinder getrouwd zou zijn had dit betekend, dat ik de helft van het jaar 's morgens vroeg op zou moeten om mee te gaan naar het land, want het werk, dat je zelf doet, hoeft niet aan loon betaald te wor den, dus dat is het eerste verdiend. Nu kon ze rustig 's morgens blijven liggen, zo lang als ze wilde, want Toon maakte 's morgens zelf zijn brood klaar, schonk thee, smeerde een beschuitje en bracht dat boven, zodat ze op bed kon genieten van het eerste kopje thee. Dan wriemelde hij nog even aan haar, wat ze altijd op nieuw weer prettig vond, ze kusten elkaar, waarna Toon vertrok naar zijn werk. Zelf kon ze dan nog heer lijk een poosje blijven doezelen. Dan dacht ze wel eens: misschien ben ik beneden mijn stand getrouwd, het zij zo. Ik heb het in elk geval heel wat gemakkelijker dan de meeste tuin- dersvrouwen in mijn dorp. En dat is wel heel belangrijk, zou ik denken. Binnen het jadr werd er een doch ter geboren, die de naam Geertruida kreeg, want Toon vond dat een machtig mooie naam. Martje was dolblij met haar baby, dus keurde ze de naam goed. Temeer ook. omdat de geboorte tevens aanleiding was tot herstel van de familieband met vader en moeder Straatman. Schele Siem kwam mot zijn vrouw op kraamvisite en liet een briefje van honderd gulden achter, dat Martje zorgvuldig wegborg. Per slot van re kening hoef je niet alles aan je man te vertellen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 9