LANDBOUW EERSTE VERGADERING (16) IN HET NIEUWE RAADHUIS WEKKERS s mc. mn AGENDA BIOSCOOP „DE CONCERTZAAL" „THE ARISTOCATS" De landbouw vraagt de laatste tijd wel heel sterk de aandacht; dat is meestal wel zo in en rond de oogsttijd, thans in het bijzonder en dan met name op het internatio naal vlak, als gevolg van de zeker niet beste graanoogst in de Sovjet- Unie. Er zijn mensen, die zo pola riserend denken, dat zij dat niet „zo erg" vinden, maar in wezen is zo n oogstmislukking voor een der gelijk land natuurlijk een ramp, zij het niet tot hongersnood leidende ramp, zoals vroeger. Los van politieke tegenstellingen is het wederzijdse handelsverkeer wel zo intensief geworden, dat moeilijkheden hier of ginds te ver helpen zijn. Dat zulks - net als met militaire uitgaven - altijd lukt is verwonderlijk genoeg, vooral voor degene die opmerkt dat juist op eerst genoemd punt de relatie tus sen ontwikkelde en ontwikkelings landen veel minder vlot gaat en er eerder sprake is van een ver slechtering van de verhoudingssi tuatie dan van een verbetering. Hoe ook, het duidelijk afwijkend Europese (mondiale) patroon, dat de landbouw dit jaar vertoont ves tigt de aandacht op de eigen land bouw, met name de akkerbouw. Er is in de zestiger jaren wel ge suggereerd, dat de vaderlandse landbouw niet zo geweldig belang rijk meer zou zijn. Dat op het punt vim areaal en opbrengst het geheel feitelijk weg viel tegenover de reu ze-oogsten in Amerika en Canada om enkele landen te noemen. Ne derland moest de kaarten maar zet ten op de industrie en de recreatie. Een uitzonderlijk jaar als 1972 bewijst hoe fout deze gedachte is. Het wordt straks - tegen hoge prij zen - trekken en duwen op de in ternationale (graan)markten en de industrie biedt wel werk aan velen maar heeft zoveel kwalijke bijge volgen, dat Nederland in een tijd van vijf jaar probleemkind van de eerste orde is geworden. Nog dichter bij huis blijvend is het derhalve voor de regio een goe de zaak, dat de landbouw blijvend zijn duidelijkste stempel op dit gebied blijft drukken, dat de zaak van de grondverdeling (recreatie) wordt uitgevochten op de snede van het mes en dat - na lastige landbouwjaren - ditmaal de prijzen een gunstiger indruk maken. Eco nomisch gezien vinden wij dit ef- fekt het belangrijkste van het jaar, een conclusie die moeilijk zal kun nen veranderen in de weinige tijd, die nog rest tot het jaareinde. Prins Claus plantte boom in Emmeloord EMMELOORD, 5-10. Prins Claus heeft donderdag het startsein gege ven voor de bouw van het project „Revelsant-2" in Emmeloord. De prins plantte met een speciale ma chine een boom van 16 meter hoogte om te illustreren dat er in de nieuwe woonwijk bijzonder veel groen komt. „Revelsant-2" is een bouwproject waarvoor de bevolking een pakket van wensen op tafel heeft gelegd en dat door inspraakgroepen is begeleid van het blanco stuk papier tot zijn eindvorm. Baarns ziekenhuis door koningin geopend BAARN, 5-10. Koningin Juliana heeft donderdagmiddag in Baarn het nieuwe ziekenhuis „Maarschalksbos" geopend. Zij deed dat door een oor konde, die in fotocopie aan alle thans verpleegde patiënten zal worden uitgereikt, te ondertekenen. Konin gin Juliana is beschermvrouwe van de Baarnse „Vereniging tot zieken verpleging". Best verkochte hoeken AMSTERDAM, 5-10. Op het maan delijks lijstje van de tien meest ver kochte boeken staat „De kinderen van het licht" van Jan de Hartog als nummer één genoteerd. De overige negen zijn: 2. Puzo, De peetvader; 3. Fortman. Heel de mens; 4. Ooster huis, Zien-soms even; 5. Toonder, Groot denkraam,; 6. C. Euwe, Kijken naar kinderen (bock van de maanci CPNB); 7. Oosvecn, Bernard Alfrink, Katholiek; 8. Donnor-Timman, Spasski-Fischer; 9. Solzjenitsyn, Augustus veertien en 10. Van Straa- ten, Vader en zoon tegen wil en dank. Dit overzicht wordt door de CPNB opgesteld op basis van gege vens van 65 boekverkopers. Flitsen uit hel buitenlaiul BELFAST. Bij een bomontploffing in het centrum van Belfast is don derdagavond een dode gevallen. Elf mensen raakten gewond, van wie vijf zwaar. BONN, 5-10. Nadat woensdag twee Palcsfünse organisaties in Wcst- Duitsland werden verboden z(jn tot dusver tegen minstens 40 Arabieren uitwijzingsbevclcn uitgevaardigd. Een deel van hen is In hechtenis ge nomen in afwachting van hun uit wijzing cn de overigen hebben de bondsrepubliek al moeten verlaten. Gemeenteraad W ester schouw en WESTERSCHOUWEN, 6-10. De raadsvergadering, door 1». en w. vastgesteld op 16 oktober des avonds te 19.30 uur, wordt een mijlpaal in de geschiedenis dei- vergaderingen van de vroede vaderen der gemeente Westersclionweu, omdat voor de eerste maal de raads zaal in liet nieuwe gemeentehuis wordt gebruikt. Heel discreet konden we donderdag een kjjkjc nemen in deze zaal die aan de noordzijde van het gebouw is komen te liggen en een schat aan ruimte biedt Mocht de zaal nog te klein zjjn dan is het eventueel mogelijk door het openschuiven van twee kunstlederen afsluitingen nog meer ruimte te schep pen omdat dan een deel der receptie of hal vrijkomt. De agenda is niet bijster groot, doch wel belangrijk omdat er drie be stemmingsplannen vastgesteld moeten worden waartegen, zoals gewoonlijk, bezwaren werden ingediend. agrarische bestemming is gegeven. Aangezien hij tot de ontdekking is gekomen dat door de pachter zonder zijn toestemming op het perceel een aantal caravans zijn toegelaten, is hij van mening dat genoemd perceel niet meer als agrarisch gebied kan wor den aangemerkt en een recreatie be stemming dient te krijgen. Volgens het college is dit perceel gelegen te midden van een aantal percelen waarvan de agrarische bestemming in het ontwerp-plan is gehandhaafd, mede in verband met het feit dat een aantal eigenaren en gebruikers hier aan voorshands de voorkeur geven. Het college sluit niet uit dat te zij - Aan de orde komt het bestem mingsplan Hogeweg. Het plan om helst dé bestemming en het gebruik van de gronden, gelegen rondom de Hogeweg tussen de kust, Westen- schouwen en Burgh. Volgens het ontwerpplan gelden verschillende plannen, die niet van gelijke ouder dom zijn en een vrij willekeurige be grenzing hebben, zodat een onover zichtelijke situatie is ontstaan. In het Streekplan zijn de gronden, be horen bij dit plangebied bestemd voor verblijfsrecreatie en in het be stemmingsplan is aan deze gronden dan ook overwegend een recreatieve bestemming toegekend. De betekenis van de in het plan liggende grond voor akkerbouw en zeker voor de fruitteelt is niet zodanig, dat uit agrarische overwegingen de bestem mingswijziging van de agrarische grond een bezwaar zal vormen. Het is alleszins denkbaar dat een om schakeling naar de recreatieve sec tor zal plaats vinden, zo deze niet reeds plaats vond Het begrip re creatieve bestemming kan worden onderscheiden in: recreatief woon gebied, bestemd voor de bouw van tweede woningen; kampeerterreinen, bestemd voor toeristisch kamperen; sta-caravanterreinen; zomerhuister reinen en terreinen bestemd voor de bouw van logeer gebouwen Bezwaarschriften Drs. A. Lysen te Amsterdam kocht de boerderij „Het Oude Hof" aan de Lage weg met de bedoeling hierin een therapeutisch centrum te vesti gen samenvallend met de inrichting van de bijbehorende terreinen als sta-caravanterrein. In 't ontwerpbe- stemmingsplan Hogeweg is dit per ceel niet tot sta-caravan bestemd en daar tegen maakt de heer Lysen be zwaar. In het bestemmingsplan zijn enkele in dit gebied aanwezige kam peerterreinen als zodanig gelegali seerd, maar het moet niet mogelijk geacht om aan deze bestemming uit breiding te geven. B. en w. stellen dan ook voor dit bezwaar ongegrond te verklaren. Advertentie -c JUNGHAIMS REISWEKKERS ELEC. WEKKERS DIGITAAL WEKKERS WEKKERKLOKJES vanaf 17,50 Horloger-Juwelier 1*2J«*SM «Tal (01110) MO <5 ner tijd een recreatieve bestemming gegeven kan worden, doch dan al leen in samenhang met de aangren zende percelen en daarom zal het verzoek van de heer Fokkema on- g'egron verklaard worden. P. Adam te Haamstede. (Namens de heer C. v. d. Lugt Melsert te Ca- vigny (Zwitserland. Op het perceel van de heer v. d. Lugt Melsert gele gen aan de Kraaijesteinweg, sectie C. no. 236 mag volgens het vigerend bestemmingsplan nog een woning gebouwd worden. In het ontwerp plan is deze mogelijkheid niet meer aangegeven en daartegen maakt re clamant bezwaar. Het bezwaar is ge grond en de gemeente zou derhalve tot betaling van schade verplicht zijn. De bouw van een woning op deze plaats is echter volgens het col lege niet zo bezwaarlijk en daarom stelt het college voor de bouwmoge- lijkheid over te nemen in het nieuwe bestemmingsplan. Advertentie Zierikzee - Telefoon (01110) 2770 brengt op zaterdag 7 oktober a.s. 15.00 uur Kindermatinée entreeprijzen 2,50 en 3,00 20.00 uur Avondvoorstelling entreeprijzen 3,50 en 4,50 en op dinsdag 10 oktober 20.00 uur Avondvoorstelling van Deze Aristokatten zullen door jong en oud aan het hart worden gedrukt. Voorverkoop op de dag van de voorstelling van 11.00—12.00 uur telefonisch of aan de kassa. Toegang alle leeftijden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Van mevr. E. J. Fokker-de Oude te Burgh was een schrijven ontvan gen, waarin zij zich akkoord ver klaard met de bestemming aan haar perceel grond ten westen van de Adr. v. d. Weijdeweg. Mocht het plan op enigerlei wijze worden ge wijzigd, dan zal zij hiertegen be zwaar maken. De heer J. D. Dorst te Burgh. In het plan is de mogelijkheid geopend tot de bouw van een woning op het perceel van de heer Dorst aan de Hogeweg naast de bestaande woning Hogeweg 47. De heer Dorst heeft be zwaar tegen de aangegeven bouw plaats en verzoekt verschuiving in oostelijke richting. Voorts verzoekt hij nog een bouwmogelijkheid voor een woning tussen Hogeweg 47 en woning Daleboutsweg 2. Aan het eerste bezwaar wil het college tege moet komen doch aan een tweede woning kan niet voldaan worden. N. H. Lysen te Burgh. De heer Ly sen maakt bezwaar tegen het feit dat in het ontwerpplan niet de mogelijk heid is geopend tot bouw van een tweede woning op zijn perceel aan de Lageweg. Het college acht het niet wenselijk om op dit moment uitbreiding te geven aan de bouw mogelijkheden in dit gebied. Tabero N.V. te Zwijndrecht. Plet college heeft geen bezwaar tegen de verschuiving in oostelijke richting van een door Tabero N.V. te bouwen woning nabij de Kraaijesteinweg/ het Rooiedal. Bungalowpark ,,'t Zeepe" Stichting Vacantieverblijven te Amsterdam. (Bungalowpark ,,'t Zee pe"). Aangevoerd wordt dat a: in het ontwerp-plan niet alle reeds op het terrein aanwezige bebouwing is aan gegeven; b. hoewel er momenteel geen uitbreiding voorstaat, men toch wel de mogelijkheid daartoe zal wil len krijgen; c. het wenselijk moet worden geacht om op het terrein een recreatiegebouw ten behoeve der gasten te kunnen vestigen; een klein terreingedeelte waarop wel eens ge kampeerd wordt, voor dit doel zou moeten worden bestemd. Aan de on der a, c en d genoemde bezwaren kan volgens het college tegemoet ge komen worden, doch het wordt niet wenselijk geacht dat uitbreiding aan het aantal zomerhuisjes wordt gege ven aangezien dan inbreuk op de planopzet wordt gemaakt. J. C. Boot te Burgh. De heer Boot maakt bezwaar tegen de planning van een logeergebouw op het naast zijn perceel gelegen terrein, bekend als de „Meipacht" en de projectie van een toegangspad naar dit ge bouw over zijn perceel. In het ont werp-plan is op dc Meipacht een lo geergebouw gepland voor de Ned. Jeugdherberg Centrale en dit ge bouw moet gehandhaafd blijven. Het voetpad kan echter verlegd worden. J. Bolkenbaas te Burgh. Dc heer Bolkenbaas is eigenaar van een stuk je grond in het zgn. „Paardenbos", waarop nog een zomerhuisje ge bouwd kan worden. Hij zou dit huis op een andere plaats willen bouwen, waartegen geen bezwaar bestaat. Alg. Zeeuwse Vcrzekcrings Maat schappij N.V. te Middelburg maakt bezwaar' tegen het feit dat in het ontwerp-plan aan de percelen sectie E no. 50. 51 cn 52 gelegen aan de Westersewcg/Logewcg een recrea tieve bestemming is gegeven. Deze N.V. heeft aldaar een vakantiehuis en is van mening dat door de be bouwing dc aantrekkelijkheid en ge bruikswaarde van het vakantiehuis zal verminderen. Het college Is van mening dat deze bebouwing geen in vloed zal hebben op de aantrekke lijkheid cn acht het bezwaar onge grond. „Agrarische bestemming" Mr. M. F. Fokkema te Amersfoort. Hij is eigenaar van hel perceel sectie E no 151 gelegen aan de Hogeweg en constateerde dat hieraan een Veediefstallen opgelost SCHAGEN, 5-10. De Rijkspolitie in Alkmaar heeft donderdagmorgen twee jeugdige inwoners van Schagen aangehouden die ervan worden ver dacht betrokken te zijn geweest bij een serie veediefstallen in Noord- Holland en Friesland. Het zijn de 19-jarige L. P. van der B. en G. Z. I.v.m. deze diefstallen was dinsdag al de 24-jarige Schagenaar J. van H. gearresteerd. Het drietal heeft volgens de politie in Noord-Holland en Friesland meer dan honderd schapen gestolen. Dood na gevaarlijk spelletje UTRECHT, 5-10. Een gevaarlijk spelletje met een stalen buis en een doos heeft de 13-jarige Hans L. K. van L. uit Utrecht het leven gekost. De jongen was met zijn vriendje Dik aan het spelen met een ijzeren staaf, een lat en een doos. Als de één de doos opgooide moest de ander de doos zien te raken met de staaf of de lat. Toen op een gegeven moment het slachtoffer de doos opgooide, sloeg zijn vriendje met de staaf ernaar, waarbij plotseling uit de staaf een dunnere stalen buis vloog. De buis trof Hans boven het rechteroog. Zijn vriendje rende daarop in paniek weg. Hans overleed later in het Aca demisch ziekenhuis. Oude vrouw overleden na bedreiging VLAARDINGEN, 5-10. Een tach- tig jarige weduwe uit Vlaardingen die 18 september door een jeugdige ma troos is beroofd van vijftig gulden, is in een ziekenhuis overleden. De gezondheid van de vrouw ging de dag na het gebeurde snel achteruit. De weduwe - A. A. S.-S. - was doodsbang voor de indringer die haar een aardappelmesje op de keel hield en ei§te geld onder bedreiging 'haar te zullen doden. De matroos, J. M. V. uit Vlaardin gen, heeft de overval bekend. Hij is ingesloten in het huis van bewaring in Rotterdam. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 7'en zondag 8 oktober 1972 Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Geer. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter H. J. Simons, Renesse, tel. (01116) 280, neemt waar voor dokter Stenger en dokter Terp stra. De weekeinde-dienst voor de West hoek en Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01113)—1280, neemt waar voor dokter De Bruin. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter L. J. v. d. Zande, Nicuwer- kerk, tel. (01114)-1388. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter en dokter Visser. DIERENARTS Dierenarts L. Tjcbbes, Middelharnis, tel. (01870) 2966 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. De weekeindedienst gaat in zater dagmorgen na 9.00 uur. ROTTERDAM. Het actiecomité het Oude Westen in Rotterdam wil dat b. en w. van Rotterdam maatre gelen nemen tegen de toenemende prostitutie op en rond de Nieuwe Binnenweg. In een brief spreekt het actiecomité van „verdere degenera tie" van de wijk. Het voorziet ern stige problemen als de prostitutie geen halt wordt toegeroepen. Vrijdag 6 oktober Zierikzee School Manhuisstraat (aula), 19.45 uur, filmavond „Ziejook" („Citizen Kane"). Nieuwerkerk Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad Duiveland. Zaterdag 7 oktober Zierikzee Sporthal „Onderdak", 11.00-22.00 uur Postzegeltentoonstelling. Haamstede 20.00 uur, opening Jeugdsociëteit „Big S", (Sluispad). Renesse De Ark, 14.30 uur, voorlichlings- en kontaktbijeenkomst N.V.V. Zondag 8 oktober Zierikzee Sporthal „Onderdak", 10.00-16.00 uur Postzegeltentoonstelling. Dreischor „De Drie Schorren", 14.00 uur, start gezelligheidsrit m.c. „Sparta". Dinsdag 10 oktober Zierikzee R.K.-Centrum, 19.30 uur, contact avond U.V.V. Haamstede Ger. Ker, recreatiezaal, 19.30 uur, le zing F. Beekman over „Westerschou- wen in het verre verleden", (intr. toegestaan). Renesse Dorpshuis, 14.30 uur bejaardensocië teit. Donderdag 12 oktober Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.30 uur, tijd- rede voor de SGP door ds. S. de Jong Ouddorp. Vrijdag 13 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Zuidelijk To neel Globe met „Drie Zusters" van Ant. P. Tsjechow, regie Ton Lutz, (ZVU). Donderdag 19 oktober Dreischor De Drie Schapen, 20.00 uur, Coöp. Raiffeisenbank. Dinsdag 24 oktober Serooskerke Dorpshuis, Bondsavond A.N.W.B. Deze hoofdingang van het verpleeg tehuis „De Braamberg" in Arnhem wordt tnaandag 9 oktober a.s. „uit gang" voor 38 bewoners van dit te huis voor de laatste weekbootlocht met het motorschip „Orca" van Re derij Flevo te Harderwijk. Het ligt in de bedoeling van kapitein W. Bis schop om nog eenmaal in Zierikzee af te meren en wel op dinsdag 10 oktober a.s. De bewoners van „Dc Advertentie PUCH MAXI DE BESTE! VLUG BESTELLEN! 4, HEMO-SPECIAL J ZIERIKZEE Braamberg" zullen 's avonds worden bezig gehouden door Jeugd- en Jon geren Rode Kruis Zierikzee. Aan een inmiddels verschenen programma werken o.a. mee: de Chr. Ger. Mets- jesclub, de Hervormde Vrouwenver eniging „Wees een Zegen", het Jeugd koor „Sjaloom", terwijl ds. P. op den Velde dc avondoverdenking cal ver zorgen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)'# BLOEMEN Ongeveer in dezelfde tijd van de overbetaalde worst die leidde tot een financieel probleem met een Zierik- zeese slager, speelde het mini-drama van de plantsoenbloemen. Met een kleurrijke hartstocht im mers leeft de stads-tuinbaas zich uit in het Havenparkplantsoen. Dat is nu zo; het was toen precies eender. En de zon scheen en we waren op weg naar school en het liep legen het weekeinde en iedereen was vrolijk. Als gevolg van al deze motivaties zei mijn vriend: „We doen vandaag een bloemetje op". Hij stapte over de af rastering (was er toen nog) van hel Havenpark, plukte twee fraaie bloe men en die werden driftig op de re vers van het colbert gespeld, want Levi-pakken waren er toen nog niet. Toen deze versieringsceremonie juist achter de rug was, kwam een lid van de gemeentepolitie voorbij wandelen. Politiemannen wandelden toen nog en zagen alles. Eerst dach ten we nog dat deze op-dc-bres- staander voor recht en orde. zich aan de geur en schoonheid van onze ge plukte bloemen kwam laven, maar dat bleek niet het geval. De plichts getrouwe man had dc euveldaad ge zien en trok onmiddellijk zijn schrijf boek. Dc namen werden genoteerd, na de overbodige vraag: „Waar heb ben jullie die bloemen vandaan?" Er schoot mij nog door het hoofd te zeg gen ,dal die spontaan in dc school tassen waren komen groeien, maar de grimmigheid van de man Hel geen marge voor grapjes. Een maand lang gebeurde er niets, tot het justitieel schrijven ons be reikte, waarin de bloemen-affaire was neergeschreven in hel schoonste proza, dat ooit aan papier is toever trouwd: „Dat hij op (volgde datum) om of omstreeks 8.15 uur v.m. in ge zelschap van (volgde naam) zich we derrechtelijk bloemen, althans hem niet toebehorende, blocmachtigen heeft toegeëigend, met dc bedoeling deze lot eigen doeleinden aan te wenden of te doen aanwenden". En fin het was een verrukkelijk ver haal, maar de angel stak in het slot, want er werd vijftien gulden boete geëist. Daar waren we knap van over stuur, want het werd natuurlijk „sam samen vijftien gulden was met een kwartje zakgeld in de week, een liels probleem. Enkele maanden was ondergete kende don ook ten prooi aan een fi nanciële wanhoop, waartegen de schoonheid en geur van bloemen niet op kon. In ons hart laaide hittige haal tegen de politiemantotdat we later - iets wijzer geworden - wisten dal de man alleen zijn pitchf deed. SCH1EREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2