BIOSCOOP „DE CONCERTZAAL" „THE ARISTOCATS" AGENDA ff M „G. J. Thiemeprijs" voor de boekdrukker J. P. Overbeeke De verhoging van de motorrijtuigenbelasting Het aantal - dienstplichtigen Gemeenschappelijke ruimtereis Filmkring Ziejook „Citizen Kane Japan ivil weer mooi icorden KOP ff! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE lp ffff fp nn Plechtigheidje bij L O ZIERIKZEE, 4-10. Tijdens een woensdagmorgen gehouden intieme bijeen komst in de offset-afdeling van drukkerij Lakenman Ochtman, werd de door hem gewonnen „Gerrit Jan Thiemeprijs" in brons met oorkonde uitge reikt aan de boekdrukker, de heer J. P. Overbeeke te Zierikzee. De onder scheidene ontving de medaille op grond van zijn examenresultaten, uit handen van de directeur van de Vereniging Beroepsopleidingen Grafische In dustrie, de heer G. A. Zuiderduin, die ingeleid werd door de directeur van L. O., de heer R. A. Huneman. Advertentie Zierikzee - Telefoon (01110) 2770 brengt op zaterdag 7 oktober a.s. 15.00 uur Kindermatinée entreeprijzen 2,50 en 3,00 20.00 uur Avondvoorstelling entreeprijzen f 3,50 en 4,50 en op dinsdag 10 oktober 20.00 uur Avondvoorstelling van Deze Aristokatten zullen door jong en oud aan het hart worden gedrukt. Voorverkoop op de dag van de voorstelling van 11.00—12.00 uur telefonisch of aan de kassa. Toegang alle leeftijden. DEN HAAG, 4-10. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft een overicht gegeven van de verhoging van de motorrijtuigenbelasting in 1973 voor diverse catagorieën auto's en vrachtwagens. De verhogingen zijn lager dan oor spronkelijk de bedoeling was. Dit is mogelijk geworden doordat de ben zineaccijns per l januari met 3,26 percent omhoog gaat. De uitreiking van de medaille. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De heer Zuiderduin - sprekend in aanwezigheid van een kring van in het bedrijf werkzame typografen - deelde mede dat de heer Overbeeke, met dertien anderen, in de termen viel voor de bronzen onderscheiding die voor hem nipt zilver werd. Het scheelde met de enige „zilveren kan didaat" slechts één puntje in het kader van het examen 1971, na een vierjarige opleiding in bedrijf en op school. Tevoren had hij gewezen op de wij zigingen en vernieuwingen, die zich in de typografie voordoen en waar mede de huidige generatie in sterke mate wordt geconfronteerd. „Hoge betekenis" Hij achtte de opleiding in het al gemeen en het prijswinnen in het bijzonder van hoge betekenis. Men kan er een stuk individualisme in kwijt; men verovert de nodige hand vaardigheid en ontwikkelt begrip voor het t}rpische vak naar buiten, hetgeen ook resulteert in levendig heid in de sfeer van het drukkerij bedrijf. Voorman van de prijswin naar was de heer J. Verschuur, die hem vier jaar begeleidde. Zodoende is het niet louter een individuele Advertentie BOUWDOZEN nieuwste series auto's - vliegtuigen - schepen HEMO-SPECIAL ZIERIKZEE DEN HAAG, 2-10. De afgekondig de beperking in de werving van vrij willig dienende militairen zal niet worden gecompenseerd door het aan trekken van een groter aantal dienst plichtige militairen. Dit blijkt uit het maandag gegeven antwoord van mi nister De Koster van defensie op schriftelij'ke vragen van Tweede Ka merlid Keuning (DS '70). De bewindsman acht deze beper king die om budgetaire redenen ge troffen werd niet in strijd met de opvatting van de commissie van ci viele en militaire deskundigen (com missie Van Rijckevorsel), aangezien het streven er op gericht blijft - bin nen de financiële mogelijkheden - zoveel mogelijk dienstplichtigen te vervangen door vrijwillig dienende militairen. prestatie, want in het begeleidings kader van het geheel moeten ook genoemd de bedrijfsleiding, de colle ga's, de school, de consulent, de in- spektie en de Districts-opleidings- commissie. Tot slot wees de heer Zuiderduin op de „belasting" voor een prijswin naar („er wordt iets van je ver wacht"), maar het biedt ook de kans een voorbeeld te zijn en eigen ideeën naar buiten uit te dragen. Geschiedkundige geeft opdracht terug ROTTERDAM, 4-10. De Rotter- dams€*'hoogleraar dr. P. W. Klein heeft burgemeester Thomassen schriftelijk meegedeeld dat hij zijn opdracht voor het schrijven van de geschiedenis van Rotterdam in de tweede wereldoorlog teruggeeft. Prof. Klein heeft deze stap genomen zo schrijft hij, als protest tegen de woonstop voor gastarbeiders en rijks genoten van overzee, zoals die afge lopen donderdag door de gemeente raad van de Maasstad is aanvaard. Skelet van Duitse militair gevonden SPEANG-CAPELLE, 4-10. De Gra- vendienst van het ministerie van defensie heeft in de dijk ten zuiden van de Bergsemaas in Sprang-Capel- le (N.B.) het skelet gevonden van een in 1944 gesneuvelde Duitse militair. Bij het skelet trof men een complete uitrusting aan, het herkennings plaatje met de initialen K. H., een zakboekje met wat geld en een paar brieven waarvan er één nog volko men leesbaar was. Volgens sergeant majoor A. van Meeuwen heeft de Gravendienst nog niet eerder een dergelijke vondst gedaan. De Duit ser lag op 10 centimeter diepte en moet ongeveer 17 jaar zijn geweest toen hij sneuvelde. Ouderling na kerkeraads- vergadering verdwenen HOOGEVEEN, 4-10. De politie in Hoogeveen staat voor raadsels in het onderzoek naar het verdwijnen van de 48-jarige L. Cozijnsen, ouderling van de Gereformeerde Kerk, die veertien dagen geleden na afloop van een kerkeraadsvergadering is verdwenen. Vrijwel alle tips uit het buitenland zijn zonder resultaat na getrokken. Helderzienden, ingescha keld door de familie, hebben ook geen verklaringen over de spoorloos verdvyjnen ouderling. Medaille en oorkonde De heer Zuiderduin reikte hierna - in aanwezigheid van de consulent de heer J. v. d. Gaag - de medaille en oorkonde uit aan de heer Over beeke. De bijeenkomst werd met een dankwoord afgesloten door de heer Huneman. Vermelden wij nog dat de „Gerrit Jan Thiemeprijs" reeds in 1918 werd ingesteld, be-ogend bevordering van de estetische ontwikkeling in de gra fische industrie en het verlenen van stipendia en subsidies voor de op leiding. IV.V.V.-jongeren willen Oosterschelde-ondprzoek VLISSINGEN, 4-10. De N.V.V.- jongeren van het district Zeeland hebben woensdagavond een resolu tie opgesteld met betrekking tot de Oosterschelde. Zij verklaren zich daarin solidair met mensen, actie groepen en instanties die zich inzet ten voor het behoud van de Ooster schelde. Zij eisen dat er een nieuwe allesomvattende studie wordt ge maakt over de afsluiting. Tot zolang dienen de afsluitingswerkzaamheden te worden opgeschort, aldus de N.V. V.-jongeren. De 'motie zal op de N.V.V. jonge ren milieuconferentie die op 10 en 11 november in Beekbergen wordt ge houden in stemming gebracht wor den. Bom ontploft in Utrecht UTRECHT, 4-10. Woensdagochtend vroeg (omstreeks vier uur) is by het hotel Holiday Inn aan het Jaarbeurs plein in Utrecht een bom ontploft. Een deel van de wand van het restaurantgedeelte is totaal vernield over een afstand van vier raam- breedten. De bom is waarschijnlijk aan de buitenkant, in een aan de parkeergarage grenzend rustig hoek je, tegen een deur gedeponeerd. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De Utrechtse re cherche stelt in samenwerking met de mijnopruimingsdienst een onder zoek in. Men beschikt nog niet over aanwijzingen omtrent daders en mo tieven. Nog geen ontslagen bij V.M.F. AMSTERDAM. De raad van be stuur van de Verenigde Machine Fa brieken zal voor het einde van het jaar aan de vakbonden mededelin gen doen over afsluitende organisa tiemaatregelen. In afwachting daar van kunnen werknemers, aan wie reeds, in het voorjaar ontslag is aan gezegd in dienst blijven. Deze toezegging hebben de vak bonden woensdag gekregen van de raad van bestuur van de V.M.F. na een urenlang beraad in Amsterdam over de reorganisatie binnen het V. M.F. concern. De raad van bestuur van de V.F.M. en de vakbonden heb ben een beroep op de werknemers gedaan het verdergaande overleg niet door onrust in de bedrijven te verstoren. MOSKOU, 2-10. De gemeen schappelijke Russisch-Ameri kaanse ruimtevlucht, die voor 1975 op het programma staat, zal vier dagen duren. De Rus sische „Sojoez" en de Ameri kaanse „Apollo" zullen 48 uur aan elkaar gekoppeld reizen en in die periode zullen de ruim tevaarders van het ene in het andere ruimteschip overstap pen. Dit heeft de Russische kosmonaut Sjatalov, gezegd in een interview met het Russi sche persbureau Tass. Fundamenten bloot gelegd van oud kasteel DEVENTER, 4-10. In Holten zyn de fundamenten blootgelegd van het voor dc 17e eeuw daterende kasteel Waerdenborgh. De fundamenten van het vierkante „versterkte huis" en de keldergewelven bicken nog vry- wel geheel intact. Uit de uitgegraven slotgracht zijn veel oudheidkundige vondsten opge diept. Het kasteel heeft gediend als voorpost in de verdediging van De venter. Volgens drs. A. D. Verlinde van het bureau voor oudheidkundig on derzoek kan men van een belangrijke entdekking spreken. Hij acht het waarschijnlijk dat de ruïne zal wor den gerestaureerd. Dapperbuurt Amsterdam snel in verval AMSTERDAM, 1-10. In de Dapper- buurt fn Amsterdam zal met cca uitgebreid funderingsonderzock wor den begonnen. Dit deelde wethouder Lammens woensdag mee in een vergadering van de Raadscommissie voor Publie ke Werken en Stadsontwikkeling. De Dapperbuurt, maar ook dc Indische en de Oosterparkbuurt blijken snel ler in verval te raken dan was be rekend. Volgens dc wethouder gaven de gegevens die bij bouw- en wo ningtoezicht binnenkomen reden tot pessimisme, vooral ten aanzien van de Dapperbuurt. De verhoging is als volgt: pers.- auto ca. 600 kg leeg gew. f 20,-; pers.auto ca. 800 kg leeg gew. f 27 pers.auto ca. 1000 kg leeg gew f 34,-; pers.auto ca. 1250 kg f 42,-. Vrachtwagen 5 ton laadvem. f 106,-; vrachtwagen 10 ton laadver mogen f 106,-; vrachtwagen 8000 kg leeg gew. f 106,-. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Haagse politie heeft vijf jongemannen van zeven tien en achttien jaar aangehouden die een reeks inbraken en diefstallen hebben bekend. Vier van hen waren reeds betrokken bij een overval op een bejaard echtpaar. LEEUWARDEN. Op de rijksweg Leeuwarden-Groningen in Rijper- kerk is de 16-jarige jongen, Anne Elzinga uit Zwaagwesteinde om het .leven gekomen. De. jongen stak vol gens de politie onvoorzichtig op zijn fiets de weg over en werd geschept door een personenauto. SCHIPHOL. De Australische lucht vaartmaatschappij Quantas kan per 1 november haar diensten Amster- .dam-Sydney door het beperken van tussenstations uitvoeren in een re cordtijd van 21Vz uur. De vluchten worden uitgevoerd met een Boeing 747 Jumbo Jet. ZIERIKZEE, 4-10. De filmkring Zierikzee, „Ziejook", vertoont vrij dagavond 6 oktober a.s. in de aula van de school aan de Manhuisstraat een film die bijna als „klassiek" on der de moderne films gerangschikt kan worden, namelijk „Citizen Kane", een film uit 1951, met Orson Welles als regisseur en hoofdrolspe ler. Over de „korte inhoud" van deze belangwekkende film het volgende: „Een „jongen van het platteland" wordt van de ene dag op de andere rijk. Zijn ouders vinden dat hij nu een goede opvoeding in de stad moet krijgen en zorgen ervoor dat hij een voogd krijgt. Op zijn twintigste be sluit de jonge Kane, die tot dan de bloemetjes buiten heeft gezet, dat het tijd wordt om zich een positie in de maatschappij op te bouwen. Daarbij wil hij de onderdrukte en uitgebuite arbeiders tot steun zijn. Hij koopt een krant op en trouwt met de rijke dochter van de burge meester. Van de krant maakt hij een boulevardblad en van zijn huwelijk een puinhoop. DODELIJKE ONGELUKKEN BENSCOP. De 13-jarige Maagje A. W. Voordouw uit Benschop is in haar woonplaats om het leven ge komen nadat zij voor een stilstaande bus langs de weg was overgestoken en daarbij werd aangereden door een vrachtauto. STAPHORST. De 50-jarige J. Gras uit Ootmarsum (O.) is woensdagoch tend in Staphorst, rijdend in zijn au to, overleden aan een hartverlam ming. Het stuurloos geworden voer tuig botste tegen een boom. VEENENDAAL. De anderhalf ja rige Tjeerd van-der Lei, uit Veenen- daal die van het balkon van de zesde etage van een flatgebouw in Vee- nendaal isgevallen, is aan de ge volgen van deze val overleden. Eerst dacht men dat het kind alleen een gebroken pols had. VLAARDINGEN. De 12-jarige Alex van Zelm uit Vlaardingen is overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk in zijn woonplaats. Hij reed dinsdag met zijn fiets on voorzichtig een kruispunt op en werd aangereden door een personen auto. NIEUWSTADT. De 47-jarige H. Muysers uit Elsloo, is in de Geleen- beek in Nieuwstadt (L.) verdronken. Bij het opruimen van enkele mergel- blokdammen gleed hij uit op de stei le betonnen helling van de beek. Als zijn concern heel de Ver. Sta ten omvat, laat Kane zich kandidaat stellen voor de functie van gouver neur. De kans dat hij zal winnen is groot, totdat zijn tegenkandidaat een slippertje met een tweederangs zan geresje in de publiciteit brengt. Zijn vrouw loopt weg en hij kan nauwelijks anders doen dan met het zangeresje trouwen. Zoals zijn eigen stem via zijn kranten in heel Ame rika klinkt, denkt hij het ook voor elkaar te kunnen krijgen dat heel Amerika met haar stem verblijd wordt. Dat mislukt echter en er blijft hem niets over dan haar met zijn rijkdommen te overspoelen Hij bouwt voor haar een droomkasteel maar - zijn tweede misrekening - zo kan hij haar niet vasthouden. Hij blijft eenzaam achter met alleen zijn rijkdom en zijn jeugdherinnerin gen Het voorprogramma zal bestaan uit twee filmpjes: „Quadratonie", een tekenfilm van Jan Lenica (Duitsland) en „Konccrtissimo", een Hongaars filmpje over een concert van een ongewoon orkest. Donderdag S oktober Zierikzee Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen". Gasthuiskerk, 19.00-20.00 uur, repe titiehervatting Herv. Kerkkoor. Nieuwerkerk De Meebaal, 19.30 uur, vergadering Middenslandsvereniging. Vrijdag 6 oktober Zierikzee School Manhuisstraat (aula), 19.45 uur, filmavond „Ziejook" („Citizen Kane"). Nieuwerkerk Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad Duiveland. Zaterdag 7 oktober Haamstede 20.00 uur, opening Jëugdsociëteit „Big S", (Sluispad). Renesse De Ark, 14.30 uur, voorlichtings- en kontaktbijeenkomst N.V.V. Zondag 8 oktober Dreischor „De Drie Schorren", 14.00 uur, start gezelligheidsrit m.c. „Sparta". Dinsdag 10 oktober Haamstede Ger. Ker, recreatiezaal, 19.30 uur, le zing F. Beekman over „Westerschou- wen in het verre verleden", (intr. toegestaan). Renesse Dorpshuis, 14.30 uur bejaardensocië teit. Donderdag 19 oktober Dreischor De Drie Schapen, 20.00 uur, Coöp. Raiffeisenbank. Dinsdag 24 oktober Serooskerke Dorpshuis, Bondsavond A.N.W.B. TOKIO, 4-10. De Japanse regering overweegt een ingrijpende „schoon heidskuur" voor het land dat door snelle industrialisatie en een chaoti sche bouw van kolossale stedelijke agglomeraties, met alle milieubederf dat daarmee gepaard gaat, voor vele Japanners een niet meer zo prettig woon- en leefland is geworden. Dit plan voorziet in een volledige herstructurering van de gehele ar chipel, gaat zeer ver en betekent niet minder dan dat veel zal moeten wor den afgebroken en dat gehele steden van de grond af zullen moeten wor den herbouwd. Maar zoals een groot deel van Japan er nu uitziet gaat het niet langer, vindt Japans premier Tanaka. Nu moet ik toch nog een beetje „crazy"-verhaal vertellen uit het eind van de dertiger jaren. Ze zeiden dat de crisis begon af te nemen, maar dat was niet helemaal waar. Als buitenjongen van de Zierikzeese school was er - in het kader van de bezuiniging iedere week een tweele dige opdracht: een pond varkens worst meebrengen en een pond boe- reboter. Lekker landelijk dus! De worst „deed" vijf en vijftig cent en op een (kwade) keer kreeg ik een rijksdaalder mee. Worst gekocht bij de Zierikzeese slager, geld terugont vangen, het hoofd vol andere dingen naar huis gefietst, worst ingeleverd èn wisselgeld, hetgeen bleek te be staan uit vijf en veertig cent. De sla ger - hel was zonneklaar - had van een gulden teruggegeven, maar pa en ?na riepen in koor dat het een „riks" was geweest. „Ga morgen maar terug", zeiden ze, „vóór de resterendoc f 1,50", een monsteropdracht vrienden, want de slager had het hoofd vol crisiszorgen en door de winkelruit kijkend kreeg ik beslist geen aanvechting de worst- maker uit te nodigen voor een spel letje schaak. Enfin, toch naar binnen. Na de laatst voorgaande klant, zei de been hakker: ..en jij", geen aanmoediging voor inijn tevoren zorgvuldig inge studeerd sermoen. „Ik krijg nog f 1,50 van u van die worst van gisteren", was daar de kern van. De reaktic van de slager was ver schrikkelijk: kennelijk gedachtig aan de vele zwijnen, die hij op het altaar van de consumptie had geofferd, be gon hij door de zaak te ijsberen, on der het uitroepen van de boor mij onvergetelijke kreet: „M'n kop d'r af, maar 't was een gulden". Bewijzen had ik niet, maar ik zei toch maar dat ik geen mensehoofd wenste, maar een daalder. Intussen kwamen er klanten bin nen. Als die afgeholpen waren, per sisteerde de worslman bij zijn stel ling: „M'n kop er af". Nooit heb ik geweten waar de moed vandaan kwam, maar ik pareerde: „Ik ga hier niet weg voordat ik f 1,50 heb ge kregen". Er kwamen weer klanten en toen ik - na hun vertrek - hoopvol tegen de slager opkeek, deed hij de toon- banklade plotseling open en smeet een gulden en twee kwartjes op de tegelvloer. „Kreeg je ze?" vroegen'ze thuis. Ik heb toen maar gewoon „ja" ge zegd. Later bleek de slager gewoon een vriendelijke man, maar een cri sis was ook wal! SCU1ERE1 LANDMAN. De redaktie heeft nieuwe correspondenten gekregen te SIRJANS LAND en te NIEUWERKERK. d Het zijn (Sirjansland): de heer M. de Vries - Kerklaan 6 00 'M.H telefoon (01114) 1897 cn Nieuwerkerk: de heer J. Foliner - Schoolstraat 22 telefoon (01114) 1231 Wij verzoeken het publiek in genoemde plaatsen voor redaktionele zaken zich met hen in verbinding te stellen. Nog niet vervuld is dc correspondcntcnvakature tc DREISCHOR. Wie zou ons voor deze plaats van dienst kunnen zijn? fm REDAKTIE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2