Bioscoop „De Concertzaal" Zierikzee AGENDA ERE-MEDAILLE IN GOUD VOOR FABRIEKSCHEF C. KLOET Nieuwerkerk kreeg eigen juwelierszaak LAATSTE NIEUWS Bij treinramp in Zuid-Afrika 48 doden Diskussie en toelichting over en op de „grote avond" Vuurzee verwoestte stapel stropakken MOOIER Jubilaris bij Kon. Zeelamliu Advertentie Telefoon 01110-2770 brengt u a.s. dinsdagavond 3 oktober „The concert for Bangia Desh" Aanvang 20 uur. Toegang alle leeftijden. Voorverkoop tele fonisch of aan de kassa op de dag van de voorstelling van 11.00-12.00 uur. Entreeprijzen f 3,50 en f 4,50. In manco is voorzien (Van een medewerker) ZIERIKZEE, 2-10. Maandagmor gen 2 oktober vond in het direktie- kantoor van Koninklijke Zeelandia een bijzondere huldiging plaats. Het was de dag ervoor - 1 oktober - veertig jaar geleden, dat de heer C. Kloet by Zeelandia in dienst trad. De heer Kloet vergezeld door zijn echtgenote en zoon en dochter werd welkom geheten in een kleine groep aanwezigen - directie en naaste me dewerkers van de jubilaris - en werd daarna toegesproken door de burge meester van Zierikzee, de heer Th. de Meester. ..Veertig jaar, het lijkt heel lang", zo sprak de eerste burger, „toch komt het zo van zelf, het gaat bij wijze van spreken ongemerktU bent al op zeer jeugdige leeftijd bij Zeelandia gekomen. Op uw zestiende iaar begon u onderaan. U heeft ech ter niet stil gezeten en in die veertig jaar bent u in alle rangen opgeklom men tot uw huidige funktie van fa- brièkschef. „Thans heeft u de leiding over 70 man personeel en de verantwoording voor de aanvoer van grondstoffen, de produktie en de expeditie. Een verdienste die zeker de moeite waard genoemd mag worden." De heer De Meester sprak verder, dat hij het -eigenlijk niet zo verwon derlijk vond, dat iemand heel lang bij Zeelandia blijft werken. Hij ken schetste Zeelandia als een bedrijf met een persoonlijke sfeer. De werk omstandigheden zijn zodanig, dat men bij zo'n baas wil blijven. „Ook ik als buitenstaander krijg een chau vinistisch gevoel als ik ergens in het land „Zeelandia" tegen kom, dan denk je: Ha, daar is Zeelandia weer! G emeenschapsmens De burgemeester sprak vervolgens over de vele nevenaktiviteiten van de heer Kloet naast zijn werk bij Zeelandia. Öp 7 juni 1946 werd hij tot bestuurslid benoemd van de wo ningbouwvereniging „Beter Wonen" welke funktie hij thans nóg uitoe fend. Op 14 december 1955 lid van de woonrüimtecommissie. Deze com missie werd op 1 juni 1969 omgezet in woonruimte toezeggingscommissie „Het is altijd belangrijk wat je naa'st je dagélijkse werk doet. De hele gemeenschap kan u dankbaar zijn voor de aktiviteiten die u ontplooit heeft op het gebied van sociaal werk", sprak de heer De Meester. Ooo mevrouw Kloet werd in de toe spraak betrokken en de burgemees ter dankte haar voor de vele avon den dat zij haar man moest afstaan voor zijn taken. „Uw grote verdienste heeft er toe geleid, dat het Hare Majesteit de Koningin, op voordracht van het ministerie van sociale zaken, heeft behaagd u toe te kennen de ereme daille in de orde van Oranje Nassau in goud. Ik zie deze onderscheiding voor uw verdienste by Zeelandia, maar vooral ook als verdienste voor uw werk voor de gemeenschap," be sloot de burgemeester. Na felicitaties van de aanwezigen sprak de algemeen direkteur, de heer M. Doeleman, enige woorden. Hij toonde zich bijzonder verheugd met de hoge onderscheiding van de heer PUCH MAXI DOET 'T ALTIJD VLUG BESTELLEN Flitsen uit het buitenland FRANKFORT a.d. MAIN. De ruim 500 exposanten van de internationale vakbeurs „Automechanika" (garage uitrusting, gereedschappen en toebe horen) in Frankfort aan de Main, die eind vorige week werd gesloten, zijn over het algemeen tevreden. SAIGON. Van Amerikaanse mili taire zijde iri Saigon is maandag meegedeeld dat Noord-Vietnam in september 10 percent van zijn lucht macht heeft verloren. Noord-Viet nam zou naar schatting in totaal nog geen 175 vlieguigen hebben. In de zelfde maand schoten de Noordviet- namezen minstens 18 Amerikaanse toestellen neer. LONDEN. De Britse politie die vernomen had dat leden van de Pa lestijnse verzetsorganisatie „Zwarte September" van plan zijn een hoge Israëlische functionaris te vermoor den of té onthoeren, heeft dé bewa king op en rond London Airport en van de Israëlische ambassade in Londen versterkt. TURIJN. Onbekenden hebben in het weekeinde geprobeerd de „Hei lige lijkwade van Turijn'' in de ka thedraal van de stad te beschadigen, aldus heeft de plaatselijke politie maandag bekend gemaakt. De micldenstaiidsstaking in België BRUSSEL, 2-10. Hoewel de grote algemene winkelstaking van de Bel gische middenstanders over bet al gemeen rustig verloopt hebben zich verspreid over het gehele land toch enkele incidenten voorgedaan. Het ernstigste was dat incident dat ge beurde aan de grenspost Gaichel op de grens België-Luxemburg. Een benzinestation werd daar tot drie maal toe door stakers overvallen. De exploitant ervan, R. Etienne, werd met een mes gestoken toen hij zich wilde verzetten tegen vernieling van zijn pompen. AMSTERDAM. De Telegraaf zal haar bod op de aandelen Uitgevers maatschappij Limburgs Dagblad ge stand doen. De N.V. Holdingmaat schappij De Telegraaf, die dit maan dagavond heeft meegedeeld, zegt dat aan alle voorwaarden, vervat in haar bod uitgebracht op 12 septem ber, is voldaan. Miljoenenzwenclel in Duitsland BONN, 2-10. Wegens miljoenen- zwendel, meineed en aanzetting tot meineed staat sinds maandag in Bonn de Zwitserse professor Hans Deutch (66) terecht. De in Wenen geboren Deutsch wordt ervan be schuldigd samen met de textielfabri kant en vroegere SS-officier Frie- drich Wilke (64) en met de uit Hongarije stammende textielkoop man Franz Visney (42) - beiden uit Frankfurt - de Westduitse staat voor ceh bedrag van 17,6 miljoen gulden te hebben benadeeld. KAAPSTAD. 1-10. Zeker 48 men sen zijn Vrijdagavond omgekomen en nog een honderdtal is gewond bij een treinongeluk in Kaapprovincie, dat vermoedelijk het ernstigste uit de ge schiedenis van Zuid-Afrika is. Bij Malmesbury, circa 150 km ten noorden van Kaapstad, ontspoorde een trein met 800 passagiers. Aart- vankelijk dacht dc politie aan sa botage. Een man werd gearresteerd. maar deze werd spoedig vrijgelaten. Men neemt nu aan dat de trein door te hoge snelheid uit de bocht is ge vlogen. Dc hulpverlening was uiterst moei lijk. De ontspoorde wagons kwamen vijf meter lager neer in een heuvel- gebied. waar men met snijbranders de slachtoffers uit dc wrakstukken moest bevrijden. (Foto: J. D. C. Berrevoets). Kloet. Als iemand dit toekomt dan is de heer Kloet dat wel. Binnenkort wordt in het bedrijf een receptie ge geven voor alle medewerkers. De heer Doeleman hoopt dan vérder op de 40 jaar van de jubilaris in te gaan Tot slot van de bijeenkomst sprak een zichtbaar ontroerde jubilaris woorden van dank. De onderschei ding had hem bijzonder verrast. „Ik zeg altijd maar; wat je kan doen, moet je doen. Ik zie het als een plicht tegen over de gemeenschap". NIEUWERKERK, 2-10. Maandag morgen 2 oktober om 9 uur werd op de hoek van de Kerkstraat, de nieu we juwelierszaak „La Renaissance" geopend. Eigenaar van deze juwe- Jierszaak is dc heer P. J. in 't Veld. „La Renaissance" verkoopt gouden en zilveren sieraden, horloges, klok ken e.d. De hoi'loges, sieraden en klokken kunnen ook worden gerepa reerd. Tevens is er een grote collec tie behang. Er zijn 60 dessins di- rekt uit voorraad leverbaar. Gordijn stoffen kunnen na bestelling worden geleverd; - ook is er grasweefsel en kurkbehang te koop. Iedere rol be hang die men (als zulks later blijkt) te veel heeft gekocht kan worden te- rLiggebracht. Verder zijn er nog luxe geschenkartikelen, bij-artikelen, wenskaarten, diverse marmeren beeldjes, wandbekleding, glas- en aardewerk, wekkerradio en niet te vergeten lepeltjes met het wapen van Nieuwerkerk te koop. „La Re naissance" kreeg ter gelegenheid van de opening vele bloemstukken aan geboden waaronder één van de Mid denstands Vereniging van Nieuwer kerk „La Renaissance" heeft de op dracht gekregen om de avondmaals- kan van de Ned. Herv. Kerk te Sir Jansland te maken. Nieuwerkerk heeft nu een mooie juwelierszaak, juist wat men in Nieuwerkerk nog miste. N.J.V. contra Limburgs Dagblad UTRECHT, 2-10. De N.V.J. heelt haar procureur mr. M. G. Rood uit Amsterdam opdracht gegeven het kort geding aanhangig te maken. De eis de benoeming ongedaan te maken wordt gesteld aan de commissarissen en de waarnemende directie van de krant. Hangende de uitslag van het ge ding blijft de oproep van de N.V.J. van kracht: dat de redacteuren van het Limburgs Dagblad geen opdrach ten aanvaarden of uitvoeren, die de heer Huyskens direct of indirect geeft. Ouderavond R.S.G. „Prof. Zeeman' ZIERIKZEE, 2-10. Op de maandag avond in de aula van de school ge houden vergadering van de Ouder vereniging van de R.S.G. „Prof. Zee man" is medegedeeld, dat onder de ouders van -de leerlingen een enquête zal worden gehouden. Op basis van de binnenkomende antwoorden, zal getracht worden de ouderavonden wat te animeren. In antwoord op een vraag van één der ouders betreffende het aantal boeken - Nederlands en andere ta len- dat door de gevorderde Athene umleerlingen moet worden gelezen deelde de rector drs. P. Vis mee dat dit in het kader van deze opleiding zeker geen onmogelijke' eis is en be paald ook niet „ongewoon". In het bijzonder geldt dit uiteraard voor de A-afdeling. De rector gaf verder nog een toe lichting, op verzoek van een der ou ders, op de relatie tussen school en leerlingenvereniging „Contact". De school streeft naar een zekere bege leiding van de „Contacf'-activiteiten,. maar de ouders blyven zelf verant woordelijk voor de vraag of ze hun kinderen de school (dans)-avonden van de leerlingenverenigingen willen laten bezoeken. De rector was overigens persoon lijk wel van mening dat sommige leerlingen voor bepaalde avonden ei genlijk te jong zijn, maar de ouders zullen hieraan zelf al dan niet hun goedkeuring moeten geven. „Grote Avond" Een andere zaak die de aandacht vroeg, naar aanleiding van een op merking uit de zaal, was de jaar lijkse „Grote Avond" voor de leer- lingen. De vraag werd gesteld of het niet wenselijk is deze avond te split sen naar leeftijd in twee avonden. Zo zouden bijvoorbeeld de eerste.' klassen hun eigen grote avond kun nen hebben, de hogere klassen even eens. De leraar de heer D. v. d. Wek ken wees in dit verband nog op het onderscheid tussen de „grote avond" en de „gewone" schoolavonden. De „grote avond" heeft nl. een cultureel gedeelte dat voor alle leerlingen is bedoeld. Deze kwestie zal nog verder door de oudercommissie worden be keken. VOORNAAM EN STIJLVOL Clippertassen |l|| Attachékoffers ML dam 9 LENGKEEK LEDERWAREN zierikzee „Geen mensevlees meer PORT MORESBY, 2-10. Ona- mauta Beïbe, lid von de woes te Koekoeken-stam en van de Kamer van afgevaardigden in Australisch Nieuw Guinea, wil van het menseheteh af. Hij heeft in de Kamer gezegd dat de regering door middel van onderwijs moet helpen zijn- stam van het kannibalisme af te krijgen. „Ik heb. zelf al langetijd geen mensenvlees ge geten en wil er helemaal mee ophouden. We leven in een nieuwe wereld. U kunt lezen en schrijven. Wat denkt u van mijn kinderen - laat u hen kannibaal blijven?", zo sprak de afgevaardigde. Brandweer voorkwam erger HAAMSTEDE, 30-9. In de nacht van vrijdag op zaterdag, omstreeks 2.45 uur ontdekte de heer M. O. Dijk man die tydelyk de autobus met ha venarbeiders (nachtdienst) uit Rot terdam vervoert, een rode gloed in de buurt van de Boumansweg. Hij drukte de alarmsirene in en waarschuwde enkele brandweerlie den, zodat de hogedruk-nevelspuit zeer snel bij de brand was die woed de in een klamp met pakken stro, staande op het erf van de heer P. M. v. d. Berge aan de Bouwmansweg. De brandweer kon de vlak er naast staande landbouwschuur voor ver woesting behoeden, doch liet verder de vuurzee uitwoeden. Het vuur was ruimschoots onder controle. De in middels ook gearriveerde lage druk- spuit uit Renesse hoefde geen dienst te doen en kon weer inrukken. Rond 7.00 uur was het stro verbrand en kon met nablussen worden begon nen. Ongeveer 20 ton stro ging vei'loren en één kip die inplaats van de schuur uit weer inrende en in de rook stikte. Volgens de Rijkspolitie kan met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid gezegd worden dat brandstichting de oorzaak is, want er is met een gummislang pe troleum op het stro gespoten. De heer v. d. Berge is laag verzekerd. Opnieuw dus brand rond de vrij dag. De voorafgaande branden had den eveneens op deze dag plaats en het woord pyromaan komt op steeds meer lippen. De leden van de vrij willige brandweer hebben het de laatste maanden wel bijzonder druk gehad. Hier stond twintig ton stro. Dinsdag 3 oktober Zierikzee Huis van Nassau. Ver. van Oud-leer lingen, 8 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 14.30 uur, be jaardensociëteit. Dorpshuis, 9.15-11.30 uur, cursus bloemschikken St. Huish. Voorl. ten Plattelande. Brouwershaven Wijkgebouw, 13.30-15.45 uur, cursus bloemschikken St. Huish. Voorl. ten Plattelande. Woensdag 4 oktober Zierikzee Ger. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Ger. Vrouwenvereniging „De Lam pen Brandende". Kerkwerve Wijkgebouw, 19.30 uur, start moeder cursus Groene Kruis. Haamstede R.T.M. Hotel Station, 10.00 uur, kof- fie-uurtje Ned. Ver. van Huisvrou wen. Nieuwerkerk Bibliotheek Ger. Gemeente (Molen straat), 19.30-20.30 uur. Donderdag 5 oktober Zierikzee Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees en Zegen". Huishoudschool, 14.00-16.00 uur, spreekuur consumentenvoorlichting. Gasthuiskerk, 19.00-20.00 uur, repe titiehervatting Herv. Kerkkoor. Verenigingsgebouw, 16.15-16.45 uur, bej aardengymnastiek. Nieuwerkerk De Meébaal, 19.30 uur, vergadering Middenstandsvereniging. Zaterdag 7 oktober Haamstede 20.00 uur, opening Jeugdsociëteit „Big S", (Sluispad). Renesse De Ark, 14.30 uur, voorlichtings- en kontaktbijeenkomst N.V.V. Zondag 8 oktober Dreischor „De Drie Schorren", 14.00 uur, start gezelligheidsrit m.c. „Sparta". Dinsdag 10 oktober Haamstede Ger. Ker, recreatiezaal, 19.30 uur, le zing J. Beekman over „Westerschou- wen in het verre verleden", (intr. toegestaan). LOS ANGELES. Een zakenman in Californië die vroeger in Rome voor priester heeft gestudeerd wil voor 1 miljoen dollar het Colosseum kopen en het tegen een entreeprijs weer voor het publiek openstellen. Juist toen ik dacht (de kermis im mers was al voorbij), nu gaanwe de winterse appelzak in, begon het mooi weer te worden en volgens de voor spellingen van het K.N.M.I. zal het steeds mooier en mooier worden. Dat is een innemende zaak, maar alleen bij een volledige emotieloze levenshouding, kan men zonder een traan aan de voorbije zomer denken. Die \vas immers ongehoord. Trou wens de aanloop tot de inzet van de herfst ook. Zo waren er boeren, die in de siortweek toch maar aan de aardappelen begonnen, terwijl ande ren met een bijna huiveringwekken de gelatenheid wachtten op beter weer. De eersten zagen feitelijk hun ploeteren niet beloond; de tweeden hadden alle succes van hel jaar. Zoveel werd intussen weer beves tigd, dat het weer tot de meest mys terieuze verschijnselen blijft beho ren. In de 18e eeuw is eens een zo mer geweest, die vrijwel geen zon op Schouwen-Duiveland liet schij nen. Een vreemde mist hing maand in maand uit over de landerijen, die snakten naar wat warmte, maar het niet kregen. Ooit - na de winter van 1890 - ivas er in mei praktisch nog geen blad aan de bomen. Wat de herfst betreft is wellicht de aardappel dc graadmeter voor de flexibele omstandigheden. Schou wen-Duiveland requireerdc na een natte zomer in een dito herfst eens militairen om de „patatjes" te rooien. Dal kostte nogal wat. Aanziet der halve de ook al flexibele kansen van de boer. Degenen die dc aardappelen in arren moede maar onderploegden hadden schade, maar reel minder dan de boeren, diedoor het leger dc helpende hand werden geboden. Zo weet men het maar nooit. Grapje bij deze agrarische (ivcers)- overwegingen, is hel gebruik van het woord normaal. Hei K.N.M.I. heeft het daar ook zo druk mee. Wat is normaal, met het weer en wal met zaai. groei en oogst van produkten in de akkerbouw? Soms lijkt hel al lemaal meer abnormaal. Overigens - en laten we dat dan samen toch maar normaal noemen - de prijzen zijn „williger" dit jaar, om een woord te gebruiken dat de veehan del zo driftig in zijn ivekelijkse com muniqué schrijft. Soms wordt er met een kromme klimatologische stok blijkbaar toch nog een rechte slag geslagen. Dat is gewoon fijn, weet je wel. Voor iedereen. En aan hel weer kan (gelukkig) niemand iets veran deren! SC Hl ER EILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2