ie éne druppel RENTABILITEIT EN AMBTSWONING VAN HET VADERLANDSE ERF Verkoop goederen zendingskrans te Oosterland De luister en kijkgelden Deel Hildebrandslied weer terug Vereniging van Vrienden van de Hartstichting te Bruinisse Wat biedt de BEELDBUIS? Abortus-wetgeving versoepelen? ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 oktober 1972 Nr. 21159 Onze akkountans plegen ieder jaar een studiedag te houden. Daar zal dit jaar een pre-advies worden behan deld van prof. dr. L. Traas over ren tabiliteit in het bedrijfsleven. Dit in het kader van het motto van deze studiedagen: „Leven met de inflatie". Prof. Traas heeft uitgerekend dat het bedrijfsleven bij de voortdurende geldontwaarding steeds minder ren dement ontvangt voor het geïnves teerde vermogen. Bij optreden, van inflatie moet de winst in het divi dend zich daarbij aanpassen. Noch het een noch het ander is het geval. De dividenden van de internationals zouden in de jaren zestig nog onge veer gelijk aan het percentage der inflatie met ca. 5 pet. zijn gestegen, bij de lokale fondsen haalt men nog geen vier procent. Voorts wijzen de indexcijfers van de aandelenkoersen erop dat deze in de laatste tien jaar nauwelijks zijn omhoog gegaan. Ook daar zit dus geen winst in. De oorzaak van deze ontwikkeling zoekt prof. Traas in het achterblijven van de rentabiliteit in het bedrijfsleven. De uitgifte van aandelen is in dit beeld dan ook tot een minimum teruggelopen. Men ziet geen kans, voldoende winst in te houden om door middel van zelffi nanciering, de rentabiliteit op een bepaald niveau te handhaven. De verhouding tussen eigen en vreemd vermogen wordt voor de meeste be drijven steeds ongunstiger. Willen we voldoende middelen be schikbaar houden voor nieuwe in vesteringen dan zullen we de winst vorming moeten verbeteren. Dat is een duidelijk pleidooi voor de ver sterking van de kontinuiteit in het bedrijfsleven waarmee in de eerste plaats de werknemers gebaat zijn. Daarnaast ook de aandeelhouders, want uit het hooggeleerde betoog blijkt tevens dat in tegenstelling met veelgehoorde geluiden de aandeel houder in het algemeen ernstig is ge schaad door de inflatie golven in de wereld. Het is duidelijk dat dit be paald niet zo kan doorgaan anders zullen de bedrijfssluitingen nog toe nemen. Ambtswoning Reeds vroeger kwam bij verschil lende gelegenheden de bouw van zg. ambtswoningen ter sprake. We tref fen die ambtswoningen overal aan bij burgemeesters, kommissarissen van de koningin en bij enkele ande re hooggeplaatste ambten. Ook de minister-president beschikt de laat ste paren over een ambtswoning se dert voor het zg. Catshuis in Den Haag geen betere bestemming kon worden gevonden. Het Catshuis, eens bewoond door de raadspensionaris Jacob Cats, die ook beroemd is als de dichter vader Cats, werd in 1652 ge bouwd. Het is geheel gerestaureerd en werd door verschillende premiers bewoond. Het laatst door de heer De Jong. De huidige premier, Biesheu vel, gebruikt het buiten alleen voor Broers verkrachtten meisje DEN HAAG, 30-9. De Haagse poli tie heeft donderdagnacht twee broers aangehouden, die ervan worden ver dacht de 23-jarige ambtenaresse mej. M. J. C. B. in de nacht van 18 op 19 december te hebben verkracht. Het meisje deed pas vorige week aangif te, omdat zij eerst bang was voor trammelant in het huis waar zy alle drie woonden. De ambtenaresse ging die nacht van haar kamer op de tweede etage naar het toilet op de parterre, waar ook de kamers van de vertegenwoor digers J. J. de B. (41) en J. T. de B. (38) waren. Toen zij - gehuld in nachtkledij - weer naar boven wilde gaan, werd zij door het tweetal hun kamer ingesleurd, waar zij onder hevig verzet gedwongen werd met de jongste gemeenschap te hebben. Pas na een gesprek met de hospita durfde zij naar de politie te gaan. Toen de broers donderdagnacht thuiskwamen werd de politie gealar meerd, die de broers toen inrekende. HILVERSUM. - Huib Rooymans en Teddy Schaank in eenscène uit de tweede aflevering van het seriepro gramma: „Het meisje met de blauwe hoed", dat de N.C.R.V. op dinsdag 3 oktober a.s. op het scherm zal bren gen. kabinetsvergaderingen, ontvangsten e.d. De regering vindt het bestaande huis niet genoeg ruimte bieden voor de kombinatie woning en represen tatief centrum. Daarom wil zij nu een nieuwe ambtswoning bouwen voor de minister-president. Wij betreuren deze regeringsplan nen. Het instituut ambtswoning is voor ons uit de tijd geraakt. Premiers en burgemeesters kunnen o.i. even goed zelf voor een woning zorgen als de ambteloos burger. De grootte van de gezinnen van de prmiers zullen verschillen en elke echtgenote heeft een andere opvatting van een ideael huis. In een tijd van uiterste bezui niging komt de roep om een nieuwe ambtswoning als een vloek in een kerk. De regering kan met het be staande Catshuis over een goed cen trum voor officiële gelegenheden be schikken. Zij dient voor het overige soberheid te betrachten in een land dat geteisterd wordt door begrotings tekorten. Wij weten best dat die te korten door het achterwege laten van de bouw van een ambtswoning niet zullen worden weggewerkt. Wel dient men blijk te geven van aan deze tijd aangepaste realiteitszin. Het door politieke twisten in ons land gedaal de regeringsgezag zal echt niet door de bouw van een woning voor de minister-president worden hersteld. Daar is iets anders voor nodig. Of zou er zonder die ambtswoning he lemaal geen premier meer kunnen worden gevonden? UTRECHT, 30-^. Het voornemen van de minister van cultuur recreatie en maatschappelijk werk tot optrek king van de bijdrage luister'en kyk- gelden zal - by doorvoering - ernsti ge consequenties hebben voor be jaarden, zo meent de Nederlandse Federatie van Bejaardenbeleid. Reeds thans is het zo, dat zelfs niet degene die als enige inkomstenbron de aow heeft in aanmerking komt voor vrijstelling van deze bijdrage. Dat is op zich al een zware financiële belasting voor een groot deel der bejaarden. Plaatst men de voorgestelde verho ging naast de te verwachten struk- turele verhoging van de aow ingaan de 1 januari 1973, dan betekent dit dat voor gehuwde bejaarden van de ruim f 300,- inkomstenverbetering er f 33,- besteed moet worden aan kijk- en luistergelden (ongeveer 10 procent). Ongehuwden zullen dit be drag moeten bekostigen uit een ver hoging van slechts ongeveer f 215,- (ongeveer 15 procent). Veel bejaarden zijn wat hun be trokkenheid op de samenleving be treft aangewezen op radio en t.v. De mogelijkheid om dat te blijven doen. mag niet nadelig beinvloed worden. De N.F.B. pleit in een brief aan de leden van de vaste kamercommis sie van C.R.M, en de fractievoorzit ters daarom, als het voorstel tot verhoging van de bijdrage doorgang mocht vinden, voor een forse optrek king van de vrijstellingsnormen. OOSTERLAND, 29-9. De gewone jaarlykse verkoping van het ge maakte werk door de zendingskrans „Bidt en werkt", uitgaande van de Gereformeerde Gemeente alhier, is tot een groot succes utigegroeld. Er was ook ditmaal weer een druk bezoek; zelfs van elders kwamen de kopers(koopsters) naar de zaal van het Ned. Hervoi'md verenigingsge bouw en er werd druk gekocht. Al lerlei kledingstukken, haak-, brei- en borduurwerken en wat niet al, werd aan de man - of liever aan de vrouw - gebracht. De opbrengsten liegen er er niet om. Er kwamen alleen op de verkoping verschillende duizenden guldens in het laatje en over het ge hele jaar genomen was de opbrengst (met aftrek van alle onkosten) maar liefst f 11.599,43 (vorig jaar f 8.400, Het is een mooi succes geworden door de activiteiten van het nijvere damesteam, waardoor dit bedrag kan worden overgedragen aan de zending van de Gereformeerde Gemeenten in Nigeria en West-Irian. Het bestuur van de krans dankt inzonderheid de plaatselijke midden stand, die zeer veel in natura schonk voor dit mooie doel en voorts allen die meewerkten om tot dit mooie re sultaat te komen. Volledigheidshalve zij nog vermeld dat de poppen in oud-Duivelandse of Oosterlandse klederdracht - waarin deze zendingskrans een specialiteit bezit - niet aan te maken zijn; zo veel zijn er besteld! KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Stichting Natio- naai Katholiek Thuisfront zal de Bond van Nederlandse militaire oor logsslachtoffers een sta-caravan overdragen die onder de naam „We reld op wielen" een plaatsje zal krij gen op de camping „De Heidense Bossen" en bestemd zal zijn voor ge bruik door alle militaire gehandicap ten. SCHIPHOL. De douane op Schip hol heeft een 30-jarige Libanese banketbakker aangehouden, die in zijn koffer acht kilogram hasjiesj bleek te vervoeren. De man was uit Beiroet op Schiphol aangekomen en was op doorreis naar Mexico. DEN HAAG. Een Poolse economi sche missie van ruim twintig perso nen, geleid door de onderminister van buitenlandse handel Stanilas Dlugosz, zal van 1 tot 7 oktober een bezoek aan Nederland brengen. AMSTERDAM. De officier van justitie bij de rechtbank in Amster dam heeft tegen de 51-jarige bedrijfs directeur Jos B. uit Roosendaal we gens poging tot moord drie jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest geëist. PHILADELPHIA, 28-9. Twee uiterst kostbare documenten van de Duitse letterkunde die sinds de tweede wereldoorlog spoorloos waren, zijn terugge vonden in de bibliotheek van de Rosenbach-Stichting in de Amerikaanse stad Philadel phia. Het gaat om een deel van het beroemde Hildebrandslied en om de Willehalm codex. Het Hildebrandslied moet om streeks 500 jaar na Christus zijn ontstaan. Dit heldendicht over de strijd tussen ridder Hïldebrand en zijn zoon Ha- dubrand, werd circa 810 in Fulda op twee stukken perka ment geschreven. De Willehalm codex is een ridderverhaal uit de tijd van de kruistochten. Beide handschriften maakten deel uit van de bibliotheek in Kassei van de staat Hessen. BRUINISSE, 29-9. Nu hart- en vaatziekten allerwege in de belang stelling staan, omdat juist deze ziekten veel meer dan vroeger voor komen en een hoog sterftecijfer ver oorzaakt, is het van groot belang, dat alles wordt gedaan, om deze ziekten terug te dringen door tydig maatregelen te nemen. Het bestuur van het Groene Kruis te Bruinise was reeds enkele jaren geleden zo attent na haar jaarver gadering daarop de aandacht daarop te vestigen door films en een cause rie. Een en ander resulteerde toen door'de aktiviteiten van het Groene Kruis bestuurslid de heer M. Jume- let in het oprichten van een afdeling van de Vereniging van Vrienden van de Hartstichting. Deze vereniging (voorzitter Ph. Steketee, secretaresse mevr. A. van Oeveren-Zondervan) ROTTERDAM. De politie in Dor drecht heeft de in Rotterdam gesto len „goudauto" leeg teruggevonden aan de Sportlaan in deze stad. De politie kreeg een tip van een jongen, die in de krant het verhaal gelezen had over een lichtgroene Taunus die in de nacht van maandag op dinsdag jl. met 650.000 gulden aan gouden sieraden werd gestolen. DEN HAAG. De afdelingen visse- rijkunde en voorlichting van de hoofdafdeling sportvisserij en be roepsbinnenvisserij van het ministe rie van landbouw en visserij worden per 2 oktober van Utrecht naar Den Haag overgeplaatst. DEN HAAG. Het heeft alle schijn dat het volgend jaar in het mara thon-overleg der E.E.G.-ministers van landbouw over de landbouwprij zen, ook over groente- en fruitprij- zen zal worden gesproken. AMSTERDAM. De koningin heeft voor de vierde maal. een bezoek ge bracht aan de Floriade in Amster dam. Haar bijzondere belangstelling ging uit naar het Dahliarama, dat op het ogenblik in volle bloei staat. SCHIPHOL. In een bijna vlekke loos Nederlands heeft de 35-jarige blonde Svetlana Frolova de eerste begroetingswoorden vertaald van de uit drie leden bestaande delegatie van het Sowjet-vrouwencomité, die voor een bezoek van een week uit Moskou op Schiphol is aangekomen. DEN HAAG. De Liberaal-Joodse Gemeente in Den Haag gaat de ge bouwen van de onlangs door haar aangekochte synagoge aan de Jan Evertstraat laten restaureren. Het uit 1726 daterende complex is tot het einde van de oorlog in gebruik ge weest bij de Portugees-Isralitische Gemeente. DEN HAAG. Bij de dagelijkse post bestelling in ons land gaat van de totale post 74 procent naar gezinnen en 26 procent naar bedrijven, maar bij de totale bij de PTT binnenko mende post is slechts 14 procent af komstig van gezinnen. DEN HAAG. Er zijn plannen om in enkele jaren tijd 20 nieuwe HE- MA-warenhuizen te openen. Zij zul len alle in steden of nieuwe stads wijken gevestigd worden. ROTTERDAM. I.H.C. Holland gaat voor een onderneming in Moskou twee sleepzuigers bouwen. De sche pen (70 meter lang en 14 meter breed) zijn bestemd voor het werken op ri vieren. DEN HAAG. Als gevolg van ver dere verminderingen van het aantal wekelijkse arbeidsuren van het vas te PTT-personeel zal de inzet van parttimers in de PTT-bedrijven nog verder toenemen. Vrijdag 6 oktober, 19.10 uur: Flipper. Na vijf jaar zijn Flipper en Bud weer terug op de Nederlandse beeldbuis. DINSDAG 3 OKTOBER. NED. I. De quiz Twee voor twaalf maakt deel uit van het menu, dat de VARA de kijkers vanavond voorzet. Om tien voor half tien gaan twee maal twee spelers een race aan tegen de klok en de geldmeter. Nieuw is het programma waarmee de avond besloten wordt, namelijk „Dingen die verborgen blijven", waarin fami liegeheimpjes het onderwerp zijn. In de vooravond verplicht de VARA de jeugd aan zich met een totaal nieuw kinderprogramma. Dat de titel „De statemakersopzeeshow" heeft gekre gen. Het is een brokje t.v. met ge speelde sketches, liedjes en filmpjes. Om half acht „Daar komen de schut ters" waarin een wat afwezige ser geant Wilson, die weinig interesse heeft om de kunst van het camoufla- gewerk te leren. Na het journaal het tweede deel van de Onedin-lyn. De terugreis naar Engeland met de schoener Charlotte Rhodes verloopt met tegenslagen. Onderzoekingen naar bloembollen en giftige stoffen in aardewerk en een nieuwe serie actie van de Rooie Vrouwen zijn de onderwerpen die aandacht krijgen in de consumentenrubriek Koning Klant. NED. II. De NCRV heeft twee gro te trekpleisters voor de kijkers. Dat is in de eerste plaats het „Meisje met de blauwe hoed" en ten tweede de dertiendelige Engelse serie over de regering van Hendrik de zevende. In „Het meisje met de blauwe hoed" blijkt dat Daan het goed getroffen heeft met zijn slapie Toon. Daan wordt door zijn dienstkameraden het slachtoffer van een flauwe grap, maar alles is weer rozegeur en ma neschijn als hij 's avonds het met de blauwe hoed getooide meisje ont moet. Wreedheid, intrige en amou reuze verwikkelingen bepalen de in houd van de serie over de in 1485- 1509 levende vorst Hendrik de ze vende. Met de actualiteitenrubriek Hier en Nu en de dagsluiting Dag Dag zou de NCRV de lucht uitgegaan zijn als niet vanavond in Zwitser land de wedstrijd Europa tegen Zuid- Amerika gespeeld werd ten bate van een actie van weeskinderen in Zuid- Amerika. In de vooravond de rubriek Dier en Vriend. DINSDAG 3 OKTOBER. NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 De stratemakers-opzeeshow; 19.25 Daar komen de schutters; 20.00 Jour naal; 20.20 De Onedin-lijn; 21.10 Ko ning Klant; 21.40 Twee voor twaalf; 22.30 Dingen die verborgen blijven; 22.45 Journaal; 22.50 Schooltelevisie. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 Dier en Vriend; 19.30 Achtergronden van de bijbel; 20.00 Journaal; 20.20 Het meisje met de blauwe hoed; 21.10 Hendrik VII; 22.00 Hier en Nu; 22.40 Ds. Hoff; 22.45 Den Haag vandaag; 22.55 Jour naal; 23.00 Voetbal. DEN HAAG, 30-9. Om een einde te maken aan de honderdduizenden gevallen van illegale abortus die jaarlijks in West-Europa plaats vin den, dienen de zeventien landen van de Raad van Europa de abortus-wet geving te versoepelen. Abortus moet mogelijk worden, niet slechts om therapeutische en eugenetische redenen, maar „in uit zonderingsgevallen" ook op sociale gronden, aldus een resolutie waar over de assemblee van de Raad van Europa volgende maand een beslis sing moet nemen. Het debat over deze kwestie zal waarschijnlijk opnieuw de tegenstel lingen tussen socialisten en - vooral Duitse, Italiaanse en Luxemburgse - christen-democraten aan het licht brengen. belegt een grote voorlichtingsavond op donderdag 5 oktober in het Dorpshuis. Deze avond wordt door burge meester G. Hokken geopend. Mej. G. C. van Wijhe, internist zal een me dische voordracht houden, waarin de hart- en vaatfcieken worden behan deld, gevolgd door informatieve films. Het doel en de aktiviteiten van de' Nederlandse Hartstichting zullen worden toegelicht door de heer P. de Graaf, pro motor van die vereniging, waarna vragen kunnen worden gesteld, die vervolgens zul len worden beantwoord. Er overlijden nu al vrijwel even veel mensen aan hart- en vaatziek ten, als aan alle andere ziekten fkanker, ademhalingsziekten en on gevallen inbegrepen), zodat de titel volksvijand no 1 zeker op zijn plaats FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK Enkel leefde er bij Martje een kleine vrees. Van thuis herinnerde ze zich, dat vader altijd zei: Het gaat weer veel te goed met ons; vandaag of morgen gebeurt er iets. En dat was altijd uitgekomen. Of een hagelbui vernielde een deel van het platte glas. Of er was een misoogst, of een late1 nachtvorst ruïneerde de jonge aanplant, zodat men van voren af aan kon beginnen. Of er werd iemand ernstig ziek. Of Als het een poosje voor de wind was gegaan, kwam er altijd na ver loop van tijd narigheid. Die kleine vrees had haar hele leven al vervuld. Ook na haar huwelijk met Toon. Ge lukkig bleven het doorgaans kleinig heden, die de zorg in huis brachten. Maar zo goed als het nu ging, had ze nog nooit beleefd. Ze zuchtte in zichzelf, terwijl ze de emmers met vuil water leegde en schoon water nam: Lieve God, laat het alsjeblieft zo blijven. We hebben het nu zo goed en we zijn allemaal tevreden. Laat het alsjeblieft zo blij ven Hoofdstuk 2. Toon Worms haalde zijn kaart uit het rek en prikte hem in de klok. De er op gestempelde tijd kontrolerend, knikte hij tevreden. Twee en twintig jaar werkt hij nu bij de N.V. Vreede- rijwielenfabriek en hij kon zich niet herinneren in al die jaren één keer te laat gekomen te zijn. Dat was im mers niet nodig? Zelf ging hij altijd ruimschoots op tijd van huls, op de fiets was het een klein kwartiertje rijden. Natuurlijk kon je met de bus, maar als je in een rijwielfabriek werkte, ging je fietsen. Temeer om dat je als employé altijd een tientje of vijf minder betaalde voor een goei.e Vreede-fiets dan in de winkel. Terwijl hij zijn overall aantrok, groette hij een paar collega's. „Ajax weer netjes gewonnen, he?" Toon grinnikte. „Zou ik denken. En wat zeg je van onze club? Nul nul gelijk. Toch maar een presatie tegen Sparta. Of niet soms?" „Ik heb 'm ook gezien. Al worden de jongens dan geen kampioen, ze staan toch dik boven de middenmoot" „En de sterkste clubs hebben ze; gehad. Let es op! ze eindigen nog op de vierde of vijfde plaats". „Zit er best in, ja". De fluit maakte een eind aan hun gesprek. Gelijktijdig kwam de band in beweging en iedereen begon aan zijn daktaak. Het betrekkelijk eenvoudige werk deed Toon Worms al jaren. In tegen stelling tot velen zijner collega's vond hij het niet saai. Hij had tijdens de werkuren zo zijn eigen gedachten- gang. Over duizend-en-één-dingen. De plaatselijke voetbalclub, waarvan hij al jaren een felle supporter was. Z'n biljartvrienden op zaterdagmid dag. En in de zomer zijn visserij op de vroege zaterdagmorgens aan het kanaal of in de poel. Hij had een fijn leven. Thuis op tijd zijn natje en droogje, alles netjes en proper, kinderen die geen moei lijkheden gaven en iedereen gezond, wat wil een mens nog meer te wen sen hebben. Wat het werk betreft., werken moest je overal en altijd. Dit werk lag hem en promotie maken vond, hij onzin. Voor die enkele gul dens meer verantwoording hebben lag niet in zijn lijn. Zodat de bazen hem nooit meer v.roegcn, doch hem stil aan de lopende band lieten staan. In de eerste jaren van hun huwe lijk had Martje wel eens gemopperd, omdat hij in het bedrijf nooit om hoog klom, maar later had ze de moed opgegeven, dat hij nog eens wat meer zou gaan verdienen. Als het er niet in zit, kun je het niet dwingen, be greep ze. Toon was immers niet eer zuchtig, integendeel. Hij was volko men tevreden met zijn leventje, zo als het reilde en zeilde. Dus Martje zweeg er liever maar over. Het had geen zin. Ach ja, met Martje had hij het wel getroffen. De vinnige dochter van Schele Siem, zoals vader Straatman in het dorp werd genoemd. Tenmin ste, als hij het niet hoorde, want Siem had een flinke tuinderij en behoorde tot de notabelen van het dorp. Nog een wonder eigenlijk, dat hij met één der dochters had kunnen trouwen. Want Schele Siem had hem in het begin helemaal niet zien staan: let terlijk noch figuurlijk. Met kermis had hij de kleine Martje leren kennen. Hij was niet bepaald een jongen, die de kermis sen afliep, maar die in het naburige dorp, waar Straatman zijn bedrijf had, bezocht hij doorgaans, omdat het maar een klein uurtje fietsen was van de stad. En het er altijd dol ge zellig was. In de grote danstent was hij op haar toegelopen. Ze zat aan een ta feltje met twee zusters: Ceel, de ouwe Troel, die maar weinig van mannen wilde weten en daarom waarschijnlijk nooit getrouwd was. En Tootje, het mollige zwartje, dat altijd lachte. Eigenlijk had hij een oogje op dit propje gehad, maar toen hij vlak bij haar tafel was, kwam er een of andere boerenjongen, die voor haar boog en even later draaide ze met dc kinkel in het rond. Om geen figuur te slaan, liep hij door. boog voor Martje en deze kwam vief over eind. haar hand op zijn schouder leg gend. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7