00* Plan tot aanleg van zonneweide wordt tot een netelig punt Twee mensen gedood bij ongeluk op Rijksweg 18 te Oosterland II. 25.000.- STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BRUINISSE, 29-9. Een met de daaraan toegevoegde zaken byna veertig punten tellende agenda werd vrijdagavond in de gemeenteraad van Bruinisse betrekkelijk snel afge handeld. Met het krediet voor aanschaffing van drie messekooien voor maaieen- heden ten behoeve van het sportveld had men geen moeite, evenmin met grondverkopen aan de Mosselstraat, de Grevelingenstraat en de Dokter de Kockstraat. Met de bouw van 18 bejaardenwoningen, waarop de eer ste grondvei koop betrekking had, zal spoedig worden begonnen. Hamerstukken waren verder een wijziging in de Verordening van de Winkelsluitingswet, het verstrekken van een kx'ediet voor de aankoop van een nieuwe schrijfmachine, de over een komst met het waterschap be treffende de voorbereiding van de te stichten streekafvalwaterzuivering de nieuwe verordening op de heffing en invordering van de begraafrech- ten, die drastisch worden verhoogd. Meer moeite had men met de vo tering van een krediet ad f 1150,-, voor de kosten betreffende het deel- plau tweede fase Recreatieplan Brui- nisse (aanleg zonneweide met een totale oppervlakte van plm. 20 ha) langs de Grevelingen. Volgens de hoofdingenieur direc teur van de provinciale waterstaat schijnt het ministerie van CRM, aan dit project geen hoge prioriteit te willen geven. Dit wordt door andere instanties bevestigd, omdat de inves teringen daarvoor nogal aanzienlijk zijn. Ook zonneweide. Het wordt echter wel door het college van b. en w. in meerderheid urgent geacht, een deelplan te doen opstellen, omdat in de recreatie nota behalve een jachthaven ook een zonneweide van belang wordt ge acht. De heer Van de Velde vond het vreemd, dat blijkens de toelichting bij het voorstel één lid van het col- legeJzich tegen dit voorstel had uit gesproken. Eensgezind is men inder tijd begónnen zich voor de toekom stige recreatie in te zetten, waarna van het gehele plan zelfs npg een maquette is gemaakt. Het betrokken lid van het college van b. en w. had zich onlangs tijdens de Grevelingendagen nog in positie ve zin over de recreatiebevordering uitgelaten. Hij achtte de houding nu tegenstrijdig met die van enkele maanden geleden. Wethouder Van Gilst verweerde zich. Hij was tegen omdat hij meer en meer tot de over tuiging was gekomen, dat ondanks schone beloften, dat alles wordt be taald, de gemeente toch iedere keer een financiële veer moet laten, voor allerlei voorbereidende werkzaam- Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom btf uw Nutsspaarbank voor Jeugd-premiesparen 10 premie SCHARENDIJKE: tegenover Geref. kerk, woens dags van 12.30-13.30 uur. ZIERIKZEE. Zaterdagmiddag wilde de automobilist P. M. te Oudelande zijn wagen keren op de inhaalstrook aan de provinciale weg ter hoogte van de Laan van St. Hilaire. Uit de richting rotonde naderde een auto, bestuurd door L. J. M. M. te Dor drecht, die de kerende auto niét meer kon ontwijken en er boven op reed. Laatstgenoemde auto kwam met een slinger in de bosjes terecht. Beide auto's werden zwaar bescha digd, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De politie stelde een onderzoek in. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Gemeenteraad Bruinisse heden. Dit moet uiteindelijk allemaal door de belasting betaler in Bruinis- se zelf worden opgebracht. Stichting Dorpshuis Bij het punt krediet afrekening bijdrage p fonds perdu Stichting Dorpshuis Bruinisse was de heer Van de Velde van mening dat reeds f 192.000,- was gestort en dat de ge meente dus geen f 42.030, moest stor ten nu de afrekening binnen is, maar slechts enkele duizenden guldens. Hierover werd enige tijd gediskus- sieerd, waaruit bleek dat wel een daartoe strekkend besluit was geno men, maar dat het aanvullende be drag nog niet was gestort. Overigens wilde de voorzitter er nog wel eens op wijzen, dat van het a fonds perdu gestorte bedrag ad f 199.430,-, 80 u langs andere weg weer bij de ge meente terug komt. Hij is nog steeds dankbaar dat dit mooie gebouw in de gemeente Bruinisse kon worden gebouwd, nog juist voordat de finan ciële regeling rijk-g.emeenten op dat punt werd afgezwakt. Le bezwaarschriften tegen de straatbelasting, die van een tweetal inwoners zijn binnengekomen, gaven wethouder Jumelet op te merken, dat ook hij altijd voorstander is ge weest, om de straat- en rioolbelas ting, niet alleen ten laste van de ei- senaren van vaste goederen te laten komen. Huurders zouden even goed als eigenaren moeten worden aan geslagen. De heer Van de Velde was van mening, dat de huurders mee betalen in de huur, die met deze bè- lastingen is verhoogd. De heer P. J. Willemse was tot dusver gemeentewerkman- voorman in tijdelijke dienst en werd in vaste dienst benoemd. Een vaste geldle ning ad f 56.000,- voor de uitvoering van straatwerken werd geaccepteerd. De schoonheidsverordening werd, zij het wat aarzelend, vastgesteld over eenkomstig de wens van Ged. Staten hiertoe. De vergoedingen voor het personeel van de vrijwille brand weer werden verhoogd en in over eenstemming gebracht met de regio nale regeling. De firma Van de Velde heeft prijs opgegeven voor de aanleg van trot toirs en tegelpaden in bestemmings plan West III, waar druk gebouwd wordt en waar de openbare voor zieningen moeten worden aangepast. Besloten werd het gevraagde kre diet daarvoor beschikbaar te stellen Eveneens werd een bedrag van f 998,15 als krediet beschikbaar ge steld voor de aankoop diverse mate rialen t.b.h. van de kleuterschool. Reparatie keermuur Dat de keermuur die plm. tien jaar geleden, in de Beursstraat werd gemetseld, ter vervanging van de glooiing van Vilvoordse Steen, waar door de Beursstraat breder werd nu opnieuw moet worden gerepareerd een karwei waarvoor f 14.500,- kre diet werd gevraagd was voor de heer Van de Velde aanleiding om zich af te vragen of het deskundig advies waarover gesproken werd wel zo deskundig is. Ook tien jaar geleden was psrake van een deskundig ad vies, dat toen al door de bewoners aldaar werd aangevochten. Het is een groot bedrag; zou het goedkoper kunnen, waarom is destijds de muur niet verankerd? Ook de heer Bolier vx-oeg zich dat laatste wel af, maar de voorzitter zei dat verankering on mogelijk en onnodig is volgens meer gemeld advies. Besloten werd, na bespreking, nog een tweede advies in te winnen, alvorens met de werk zaamheden aan te vangen. De ruiling van een tot garages inge richte oude woning aan de Molen straat, waai-voor de firma J. en C. Padmos twee garages in Plan West II terugvex-langt, brengt voor de ge meente een nadeel mee van f 4595. Mevrouw Van Leeuwen had bere kend, dat de 34 m2 grond die men na afbraak vrij krijgt dan op f 140 per m2 komt; f 160 per m- meende de heer Van de Velde. Ook met de heer Jac. Jumelet is een ruiling no dig naast of achter het pand van gebrs. Padmos. Men krijgs daarvoor echter wel de beschikking over 150 m2 grond zodat de grondprijs daar goedkoper is. De voorzitter wees er op, dat men een en ander in breder verband moet zien. Het bedoelde pand met achtererf ligt tussen an der bezit van de gemeente in. Als men bedoelde pandjes sloopt krijgt men een stuk grond vrij aan de Mo lenstraat met een frontbreedte van 18 m, een pracht plaats om enige woningen te bouwen. De straat znl rijksweg op vanaf het dorp toen uit de x-ichting Zierikzee, vanaf de dijk een personenauto naderde, een BMW 2500, bestuurd door de heer R. uit Rotterdam, die vermoedelijk door de heer K. niet werd opgemerkt. Een hevige botsing was het gevolg, waar bij de bejaarde passagier uit het wagentje geslingerd werd, en op slag dood was. Ook de heer Kwaak, die nog in de Fiat zat, bleek overleden. Dokter Speelman en zijn assis tente waren spoedig ter plaatse. De beide slachtoffers werden naar het De winkelweek zal worden gehou den eind nov. t.m. eerste week de cember. Vex-waoht wordt dat zeker vier zaken meer dan vorig jaar aan de winkelweek zullen deelnemen. Deze belangrijke vergadex-ing wordt gehouden in café „De Meebaal". Bejaardenwoningen onder de pannen Juist nog voor het weekend kwam men klaar met het leggen van de pannen op de daken van de acht be jaardenwoningen, die in aanbouw zijn in de burgemeester Bouman- straat. Aan deze woningen is sedert het einde van de bouwvakvakantie hard gewerkt. Vandaar--dat deze wo ningen flink zijn opgeschoten. Ver wacht wordt, als dit tempo van werken wordt volgehouden, dat de nieuwe bejaardenhuizen rondom de jaax'wisseling klaar kunnen zijn, mits de „winter" geen parten gaat spelen. Zo zal dan straks deze straat aan beide zijden worden bewoond. Catechisaties beginnen weer Het winterseizoen breekt weer aan Dat betekent dat ook de cathechisa- ties weer gaan beginnen. Zo zijn deze vorige week in de Geref. Kerk be gonnen en deze week zullen.deze ook in de Ned. Hei-v. Kerk aanvangen. OOSTERLAND Bekroonde „warme bakker" Bij de provinciale vakwedstrijden voor Zeeuwse bakkers, gehouden te Goesin de zaal „Juliana", vorige week, behaalde onze dorpsgenoot, bakker J. C. G. Bouwman, in de af deling patroons voor de klasse „Vrije Taart", een tweede prijs. Vex-der be haalde deze bakker in de categorie „Consumptiebrood" een diploma. Bibliotheek Herv. gemeente De bibliotheek van de Ned. Herv. Gemeente hoopt op dinsdag 3 okto ber a.s. weer te beginnen met het uitlenen van boeken, zoals gewoon lijk in de consitorie van de kerk (van half acht tot half negen). Er zijn weer nieuwe boeken aangeschaft, en er is voor de jeugd zowel als voor de oude ren, lectuur te vex-krijgen. Repetities kerkkoor De Oosterlandse leden van het kex-kkoor Bx-uinisse-Oosterland wor den er van verwittigd dat de weke lijkse x-epetities te Bi"uinisse weer zullen aanvangen op woensdag 4 ok tober a.s., om half acht in het Ver enigingsgebouw te Bruinisse, waar ook graag nieuwe leden zullen wor den ontvangen. Stichting „Kinderzorg" Ook in het derde kwartaal van dit jaar werd weer wekelijks gecollec- teei'd in de bekende busjes, ten bate van de stichting „Kinderzoi-g" te Middelbux-g, door Lenie van der Hul- le. Mieneke van der Maas, Anita van 't Hoff, Ina van den Beige. Christina van der Hulle en Johnie van dei- Werf, onder leiding van mevr. L. van 't Hoff-van der Maas. Opgehaald werd de mooie som van f 224,51. Verkoop huis Het bei-ichtje van vx-ijdag 29 sep tember betreffende de verkoop van het woonhuis van de heer H. J. Tijs- sen, staande in de Stcengx-achtstraat no. 15 alhier berust ten dele op een vergissing. De heer Tijssen is wel ge negen zijn woonhuis met tuin te ver kopen, doch dat hij naar Middelburg vertrekt is onjuist. Het is nl. nog niet bekend waar hij gaat wonen. Dat hangt van verschillende factoren af. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Zweedse Rode Kruisziekenhuis per ambulance vervoerd. De bestuurder van de BMW en zijn echtgenote lie pen slechts lichte verwondingen op. Het wagentje van de heer Kwaak werd totaal vernield, terwijl ook de andere auto per kraanwagen van garage Ista moest worden wegge sleept. De deelneming met de getrof fen families is gi'oot in het dorp. De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de toedracht van dit ongeluk. BRUINISSE Aanbesteding herbestrating Door de gemeente Bruinisse werd op vx-ijdag 29 september aanbesteed het herbestraten en herstellen van een aantal straten te Bniinisse. In geschreven werd als volgt: Aanne mers Mij. Schouwen-Duiveland Bruinisse f 58.000 excl. f 8120 b.t.w.; Van der Cingel aannemersbedrijf Noordgouwe f 57.000, excl. f 7980 b.t.w.; A. W. Wandel, Nieuwerkerk f 56.200 (f 7868 b.t.w.); J. de Ruiter Noordgouwe f 54.700 (f 7658). Aan nemersbedrijf Van de Velde f 53.900 plus f 7546 b.t.w. Kiesvereniging S.G.P. Donderdag 28 september vergader de te Bx-uinisse de kiesvex-eniging van de S.G.P. onder leiding van de heer W. van Gilst. Deze las Psalm 25 en hield daax-over een korte inlei ding. In zijn openingswoord wees hij op de naderende vei-kiezingen, waar aan voor het eerst ook jongei-en van 18 tot 21 jaar zullen meedoen. Of dit een voox-uitgang zal zijn zal moéten blijken. Spreker zei velen te kennen van die leeftijd die de ex-nst van de zaak waarom het gaat nog niet in zien. De verkiezingspropaganda werd besproken. De aftredende be stuursleden de hex-en J. de Bruine en Jac. van Dommelen wei-den herko zen; in de vakature Bolier werd ge kozen de heer L. de Jonge. De voor zitter behandelde daarop het ge meentebeleid. Na zijn causerie kwa men enkele vragen los. Men was ontstemd over de openstelling van de café's tot zaterdagavond-nacht 2 uur en vroeg over de woonwagens en het loco-bui-gemeestex-sehap. De heer J. de Bruine eindigde met dank zegging. Vergadering Middenstandsvereniging Vox-ige week vex-gaderde te Bi*ui- nisse de Middenstandsvereniging in het Reci-eatieoox-d Stoofpolder, onder leiding van voorzitter P. Maaskant. In de convocatie was gesteld, dat le den die zonder geldige x-edenen de vei-gadering niet bijwoonden, daar mee gestraft zouden worden, dat zij niet zouden mogen deelnemen aan de gezamenlijke winkelweek die jaax-lijks wordt gehouden. Zodoende waren velen aanwezig. Gesteld wex-d dat niet steeds dezelfde pex-sonen de vei*schillende attx-acties kunnen ver zorgen en dat ook de organisatie van de winkelweek zelf de nodige man kracht vraagt. Er zal ook dit jaar weer een gx-atis koopdag zijn, daar naast zullen meex-dere attx-acties de animo om op Bru te kopen aanmoe digen. Het op de convocatie geuite dx-eigement wex-d uitgevoex-d; beslo ten wei'd een aantal niet aanwezi gen van deelneming aan de winkel week uit te sluiten. Advertentie Tot eind december 1972 DE KUYPER PRIJSVRAAG AAN PRIJZEN ALLE DE KV YPER-A R Tl KEI EN zijn voorzien van een zegeltje. Plak deze zegeltjes op een kanskaart en doe mee aan de Prijsvraag. Uw slijter verstrekt U graag zonder enige verplichting dc kanskaart(cn) die V nodig hebt. Noem duidelijk het merk DE KUYPER wanneer u drank bestelt daardoor een veel mooier aanzien krijgen. Ook door de bouwerij van de heren Joh. van den Bos en Chr. van den Bosch was dat het geval. Plet voorstel wex-d met algemene stemmen aangenomen. NIEUWERKERK Kindercrèche Geref. Kerk Zondag 1 oktober is men in de Ge reformeerde kerk gestart met een kindex-chx-èche. Dat betekent dat de oudex-s die tot nu toe met het pro bleem zaten: „Wie blijft er 's mor gens thuis bij de kindex-en", hun kleintjes van 0 tot 6 jaar (ouder mag ook) naar het gebouw achter de kerk kunnen bx-engen. Eén van de moedei-s en een meisje uit de ge meente pogen de kinderen zo zoet mogelijk te houden met spelletjes en speelgoed. Iedere week wordt er een moeder en een meisje aangewezen. De cx-èche hoopt op medewei-king van de ouders. Vergadering Middenstands Vereniging Op dondex-dag 5 oktober a.s. zal de Nieuwerkerkse Middenstands Ver eniging weer vex-gaderen. Voor deze avond is een uitgebreid progi-amma opgesteld, zoals bestuursverkiezing periode 1972-1973 bespreking contri butieverhoging; geheel nieuw bon nen-systeem voor de winkelweek; benoeming winkelweek-comité en al gehele vaststelling van dag-attrac ties e.d. voor de komende winkel week. Kampeerverordcning De wijziging van de Kampeerver- ordening werd aangenomen, met de ze wijziging, dat niet maximaal 3, maar maximaal 5 caravan^ op een boerenerf zullen mogen staan, mits men heeft gezorgd voor goede sani taire voorzieningen. De jaax-rekening 1971 werd vooi'lopig vastgesteld. De verhuux-overeenkoiTist van de woning Prinses Marijkesti-aat 1 (hoofd open bare basisschool) gaf geen beden kingen, terwijl ook de wijziging A.P.V. i.v.m. vervoer van gevaarlijke stoffen over de weg in Zeeland een hamei-stuk was, terwijl door de he ren Van de Velde en Groeneveld na drukkelijk wex-d gesteld, dat de ziekte en ongevallenvex-zekering van het gemeentepersoneel gehandhaafd moet blijven, terwijl door b. en vv. wex-d gesteld, dat de premie dermate was verhoogd, dat eigen risico ne men wat aantrekkelijker ging wor den. In een volgende vergadering zal hierover worden beslist. De openbare bassischool krijgt een krediet v an plm. f 8800,- voor het aanschaffen van nieuwe leermidde len, mevrouw Van Leeuwen blijft afgevaardigde van de gemeente in het plaatselijk bestuur van de Chr. Nijvei-heidsschool voor Meisje. Nu de gemeente in plaats van twee nog maar 1 lid mag afvaax-digen, terwijl nadat de heer Van de Velde heeft gezegd niet in aanmerking te willen komen vooi- afgevaardigde naar de VVV vergadex-ingen. De enig etijd geleden opgestelde vex-ordening om garantie te verlenen, voor rente en aflossing van leningen aangegaan door ondernemers die zich gaan toe leggen op de kustvisserij, werd in- geti-okken. Terwijl men deze garan tie vex-kla ringen in Zuid-Holland wel kent, schijnen ze in Zeeuwse vissers plaatsen nog niet voor te komen. OOSTERLAND, 1-10. Even voor twee uur zondagmiddag vond op de rijksweg 18 onder Oosterland, ter hoogte van het café de Pleisterplaats „Even Buiten' een ernstig verkeers ongeluk plaats dat aan twee mensen, bewoners van Oosterland, het leven heeft gekost. Een kleine personenauto, Fiat 600, bestuurd door de eigenaar de heer C. A. Kwaak (63), met als passagier de 79-jarige heer Jac. Broodman, een oom van de bestuurder, reed de HAAMSTEDE Ged. blijken gezien hun aanmer kingen, niet precies de bedoeling van de verordening te begrijpen. Doel is steun te verlenen aan mos- selkwekex-s die ovei-schakelen van mosselen op Noordzeevisserij. Geval voor geval Men zal nu in het vervolg geval voor geval bekijken, waarvoor dan geen verordening nodig is en voor hands de neiging om over te scha kelen niet groot is. Voor een bedrag van f 66.006 wordt aan de aanne mersfirma Van de Velde het herbe straten van een aantal straten in de gemeente gegund. Het tekort van de Grevelingendagen bedraagt ruim f 600,-. Besloten werd dit bedrag te vergoeden en de rest van de f 1000,- van de daarvoor op de begroting ge stelde post, beschikbaar te stellen, tot dekking van het tekort op de taptoe-avond. Eveneens werd een krediet be schikbaar gesteld, voor uitbreiding van de openbare verlichting in plan West II ten bedi-age van f 14.000,- nu doortrekking van de verlichting in diverse straten daar noodzakelijk is in verband met de uitbreidende be bouwing. De Deezijstraat zal van een niéuwe bestx-ating worden voorzien uit de post sti-aten en pleinen begroting 1972. Expositie Leo en Ted Stigter Op vrijdag 6 oktober wordt in het museum Zuid- en Noord-Beveland aan het Kerkplein te Goes, een ten toonstelling gehouden van het werk van Leo en Ted Stigter te Noord gouwe. ZIERIKZEE Geslaagd Dezer dagen is aan de Politie-Op- leidingsschool van Noord-Holland voor het examen politie-agente ge slaagd onze oud-stadgenote mej. Sj. v. d. Goot. Mej. v. d. Goot werd in middels aangesteld als agente van politie in Amsterdam. Excursie Ver. van Huisvrouwen De Ned. Ver. van Huisvrouwen af deling Westerschouwen maakte vo rige week een excursie naar Zonne- maire waar Paauwe's Woningin richting bezocht werd. Het grote aantal leden dat aan dc excursie deelnam werd al van verre, door de feestelijke verlichting van de zaak, duidelijk gemaakt dat het een ple zierige avond zou worden. Na een welkomstwoord door de heer Paauwe kreeg de heer P. C. Tieleman Jr. binnenhuisai'chitect te Nieuwerkerk het woord. Hij sprak op zeer onderhoudende wijze over het belang van de verlichting in ons interieur. De inleiding werd gevolgd door een dia-serie met toelichting over tapijtfabricage. In de pauze vergastten de heer Paauwe -en zijn medewerkers (sters) de dames op heerlijke koffie met cake. Vervolgens werd een causerie ge houden over gordijnstoffen en dec verschillende bevestigingswijzen van gordijnen en vitrages. De dames kx-e- gen ook zeer nuttige tips over de be handeling van vlekken in tapijten. Over deze onderwerpen wei-den veel vragen gesteld en beantwoord. On der het nuttigen van een glas sherry of orange-juice konden de dames vervolgens door de gehele zaak van de heer Paauwe wandelen en zijn gehele collectie meubelen, gox-dijn- stoffen en vloerbedekking bewonde ren. Ten slotte bedankte de presi dente mevr. Behrend-Sevenhuijzen de sprekers onder aanbieding van grammofoonplatenbonnen. Verschei- dènen dames gingen naar huis met prijzen uit een door het bedrijf geor ganiseerde loterij. Het was betrek kelijk laat geworden toen de dames zeer tevx-eden huiswaarts keerden. WESTENSCHOUWEN „Nikkelstaart" Ofschoon het vx-ijdagmorgen om streeks 11.25 uur- helemaal geen lucht was die het ontstaan van wer velwinden zou kunnen bevorderen, ontstond er heel duidelijk een derge lijk exemplaar van wat in de volks mond ook wel een „nikkelstaart" wordt genoemd. De duidelijk draai ende slurfachtige naar de aarde ge- richte staart bleef echter op grote hoogte zonder de aarde ook maar te benaderen en loste zich weldra op. in het wolkenscherm. Het is best mo gelijk dat 'de wervelwind zich nog boven zee bevond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3