Bioscoop „De Concertzaal" Zierikzee AGENDA ZEEUWSE PREMIÈRE VAN „GROETEN UIT ZONNMAIRE" „The concert for Bangla Desh" K.V.P. wil programmatisch akkoord met de progressieve drie Apartheid hersenschim Wakker raadslid neemt besluit BENZINEPRIJS GAAT OMHOOG „Psycliiatrisch ziekenhuis bij Goes" Dag vol geweld in Noord-Ierland Langste brug van Europa geopend „Heel het dorp" zag film-werkstuk eindexamen studenten Filmakademie van haar geboortedorp duidelijk wordt geknaagd. En uit deze opzet lijkt de film van Digna Sinke, die toch in Zonnemaire al weer haar tweede huisje wist te vinden, een vooral ook door de ge voelige sfeertekening, geslaagde film. Aan „Groeten uit Zonnemaire" werkten mee twee toneelamateurs van de vereniging „Op Drift": mevr. R. Gilijamse uit Renesse (Tante Forra) en de heer G. van Splunder te Den Osse (oom Levien). Het meisje Rina werd gespeeld door Heieen v. d. Wusten, studente van de Amster damse Rietveldacademie. Er werd deze avond nog een tweede speelfilmpje vertoond: „De onzichtbare verzameling", in 1970 gemaakt onder leiding van Harry Kümel. Dit filmpje, met medewer king van acteurs en actrices - Loudi Nïjhoff, Joan Remmelts en Henni Orri - boeide door een sobere maar indringende dramatische spanning. Onzeker Een voor de hand liggende vraag op een dergelijke filmavond: wat valt er te ondernemen voor de door de Filmakademie „afgeleverde" jon geren. Digna Sinke (met lof ge slaagd): „Het werk ligt voor ons niet opgeschept". Het is maatschappelijk allemaal wat onzeker, als met de Filmploeg in actie m het Verenigingsgebouw. toekomst van het meisje Kina, dat Zonnemaire verliet naar een vage ZONNEMAIRE, 30-9. Vrijdagavond vond in hel Vere- bestemming nigingsgehouw aan de I. M. van der Bijlstraat een voor Zonnemaire en omgeving wel zeer bijzondere gebeur tenis plaats. In een tot de allerlaatste plaats bezette zaal, waar pilsjes en andere frisse drankjes, begeleid door de vrolijke tonen van de plaatselijke Bóeren- kapel, grif van hand tot hand gingen, vond de pre mière voor Zeeland plaats van de film „Groeten uit Zonnemaire". Deze precies 23 minuten durende 16 mm speelfilm in kleur, was het eindexamen-werkstuk van een studentenfilmploeg van de Nederlandse Film akademie te Amsterdam, die met deze film een vier jarige opleiding met succes hebben afgesloten. Dat Zonnemaire als achtergrond heeft gediend voor een speelfilm, is be paald geen toeval. Immers, het scenario staat op naam van de te Zonnemaire geboren Digna Sinke, die met veel gevoel voor sfeer dit „werkstuk" wist te realiseren, in hechte en vriendschappelijke samenwerking met de film ploeg: Dirk Teenstra (cameraman), Edgar Burckseii (geluid en montage) en Cees van Ede (scriptboy). De produktie was in handen van René Scholten; de vervaardiging werd bovendien begeleid door t(vee docenten, de heren Kees van der Groep en Jan Roelands. Advertentie het meisje Rina toch nog wel vele herinneringen te rugvond, tastbaar in poëzieversjes en oude ansichtenZonnemaire's „Nut en Uitspanning" speelt dapper op de muziektent, maar het is een wat ontgoocheld, wellicht echter toch wat wijzer geworden meisje, dat Zonnemaire met de bus verlaat. Dit gegeven in al z'n simpelheid, wat weemoedig en poëtisch van' sfeer, mild in de uitbeelding van de her inneringen - een enkel schaartje, een borduurseltje, een kopje thee en een bolus, een tochtje naar de haven, de wind in de polders - filmisch goed uitgewerkt, is misschien niet bij alle zo verknochte dorpsbewoners in goede harmonie overgekomen. Maar het is al gezegd: er kwam geen do cumentaire op het doek; het ging om een aardig meisje dat nog eens in het dorp wilde zijn. Dat dorp was Digna Sinke Zonnemaire beleefde - voorzover wij naar beste weten kunnen na gaan - voor de eerste maal een film première. Aan belangstelling voor deze bijzondere gebeurtenis ontbrak het - zoals gezegd - niet. „Zo vol is 't hier nog nooit geweest", aldus een bezoeker die het weten kon. Heel Zonnemaire leek wel te zijn samen gekomen en ongetwijfeld waren de verwachtingen hoog gespannen. Het viel voor de jeugdige filmma kers dan ook bepaald niet mee om zo duidelijk in het middelpunt van mensen van „eigen bodem" hun pro- dukt op het witte doek te brengen. Daarom was een enkel inleidend woord van Digna Sinke bijzonder goed op z'n plaats. Zij wees er op dat het niet de bedoeling was een documentaire van Zonnemaire op filrhband vast te leggen. Geen docu mentaire, maar een speelfilm, waar bij het dorp en het dorpsleven als achtergrond dienden. De hoofdpersoon in het verhaal is het meisje Rina, dat uit de „grote stad" terugkeert in „haar" dorp en daar logeert bij tante Forra. Rina herinnert zich de beslotenheid, de geborgenheid, vertrouwdheid en ..veiligheid" van vroeger. De com municatie met tante Forra laat ech ter toch wel wat te wensen over; het lijkt alles nog te zijn als vroeger, maar het is 't niet meer. Het dorp verandert: er worden zomerhuisjes gebouwd, oude bekende huisjes kre gen een andere bestemming als „tweede wonihg". Voor Rina voltrekt de ontluistering van haar herinneringen zich radicaal wanneer een akker bedekt met het tere waas van de in het voorjaar groenende wintertarwe, dient als achtergrond voor een reclame-foto voor een automerk. Z(j vertrekt dan met de bus uit Zonnemaire, waar ze tante Forra dan Zonnemaire, maar ongetwijfeld had het ook Wissenkerke, „Bru" of welk plaatsje dan ook kunnen zijn. Het ging om een handjevol (jeugd) sentiment van een meisje dat moest ervaren dat ook aan dé ongereptheid Telefoon 01110-2770 brengt u a.s. maandagavond en dinsdagvaond 2 en 3 oktober Aanvang 20 uur. Toegang alle leeftijden. Voorverkoop tele fonisch of aan de kassa op de dag van de voorstelling van 11.00-12.00 uur. Entreeprijzen f 3,50 en f 4,50. Maandag 2 oktober Zierikzee School Manhuisstraat, 20.00 uur ou deravond Rijksscholengemeenschap „Prof. Zeeman". Huis vjin Nassau, 20.00 uur, alg. le denvergadering Coöp. Raiffeisenbank „Zierikzee e.o.". Dinsdag 3 oktober f Zierikzee t Huis van Nassau. Ver. van Oud-leer- lingen, 8 uur. TILBURG, 30-9. KVP-voorzitter dr. ir. D. dc Zeeuw hoopt op de tot standkoming van een programma tisch akkoord op hoofdlijnen met de PvdA, D'66 en PPR, maar zegt toch te twijfelen aan de zin van dc onder handelingen met de linkse drie. Op de zaterdag in Tilburg gehouden KVP-partjjraad constateerde de KVP voorzitter een teveel aan uitlatingen die twijfel wekken aan de bereid heid van de progressieve partijen om werkelijk afspraken tot stand te brengen. „De besturen van PvdA, D'66 en PPR hebben een ergerlijke mate van zelfingenomenheid gedemonstreerd", zo mérkte hij op. De heer De Zeeuw Doemde het „hondsbrutaal" om aan eventuele toekomstige coalitie-part ners de z.i. volslagen overbodige vraag te stellen of zij een akkoord wel voor een volslagen regeringspe riode beogen aan te gaan, als „jezelf in alle onzekerheid verkeert of je je progressieve concentratie wel bij- elkaar kunt houden". Hij bekriti seerde deze conditie, er op wijzende „dat je maar moet afwachten of de last van de regeringsverantwoorde lijkheid lang vóór het einde van de regeringsperiode je partij_niet uiteen jaagt in stoeten van fakkeldragers". Wet tot extra verhoging van AOW en AWW Digna vindt dat ze toch nog heeft geboft. „Ik kan beginnen als mon tage-assistente bij „Turks Fruit" van regisseur Paul Verhoeven. Daarbij valt natuurlijk altijd veel te leren". René .Scholten verwacht ftiets" te mogen realiseren voor de VARA; anderen weten het eigenlijk hele maal nog zo niet. Het blijft voorlopig afwachtenFilmen is nog altijd een „dure" kunst. Zonnemaire heeft in ieder geval een première gehad. „We waren nog niet eerder met zovelen bijeen", zo constateerde het hoofd van de open bare basisschool, de heer K. Mande- maker, in zijn openingswoord op deze bijzondere dorpsavond'. Zonnemaire tekende bovendien nog eens voor 99 loten van de "muziek vereniging „Nut en Uitspanning", de laatste „lootjes" van een aantal van 20.000 stuks, die de laatste maanden voor de jubilerende vereniging kon- den worden verkocht. Floriade sober gesloten AMSTERDAM, 1-10. Met een so bere ceremonie is zondagavond de Floriade in Amsterdam gesloten. Deze tentoonstelling heeft in zes maanden tyd ruim 4,5 miljoen bezoe kers getrokken. Terwijl de Amsterdamse rechter mr. Romke de Waard op een carillon dat geplaatst was op een dekschuit in de Raihaven, het Wilhelmus speelde, werd de Floriadevlag achter het Raigebouw gestreken. Geen tweede programma van Radio-Noordzee HILVERSUM, 1-10. Radio Noord- zee Internationaal is niet van plan een tweede Nederlands programma te beginnen op de oude Radio Vero- nica-golflengte van 192 meter. De uitzendingen met een tweede zen der zijn slechts bedoeld om deze te testen. Het is bedoeld als reserve voor de grote 100 kw-hoofdzender, zo deelt de directie van Radio Noordzee mee. ingediend DEN HAAG, 30-9. - De regering heeft vrjjdag bjj de Tweede Kamer ingediend het wetsontwerp tot een extra verhoging van vier procent van de uitkeringen van AOW en AWW. Deze verhoging zal ingaan per 1 januari én een verhoging van de premies van 0,5 procent van het premieplichtig inkomen. De regering is niet van plan het aandeel van het rijk in de kosten van AOW en AWW - een bedrag van' f 28,4 miljoen - deze keer bij te dragen. Dit is een gevolg van de moeilijke budgettaire situatie, aldus de memorie van toelichting bij het wetsontwerp. Overvallers kozen de verkeerde bank NEW YORK, 30-9. Twee mannen met wekkers in kartonnen dozen - ze zeiden dat het bommen waren - richtten dreigementen tot twee kas siers van een bank in Manhatten en eisten geld. Maar zij hadden een bank gekozen die circa 300 agenten van de federale recherche tot klant heeft. Het was bovendien betaaldag en zo kwam het dat elf mannen van de F.B.I. ter plaatse waren op het tijdstip van de overval. Beide adspirant-rovers werden prompt ingerekend en kort daarop in staat van beschuldiging gesteld. AMSTERDAM, 30-9. De „grote apartheid" is een hersenschim. Zij mist niet alleen elke recht vaardiging, maar is ook onuit voerbaar in Zuid-Afrika, waar blank en zwart zo op elkaar zijn aangewezen en stad en land zo met elkaar zijn verwe ven. Dit is de conclusie van het proefschrift van de heer J. P. Feddema, die aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen. De titel van zijn proefschrift luidde „Transvaal-Batswana kiezen voor de moderne wereld". Pro motor was prof. dr. J. W. Schoorl. Dr. De Zeeuw uitte ook kritiek op de voorwaarde dat een aantal pun ten uit het verkiezingsprogram van de progressieve concentratie „naar vorm en inhoud ongewijzigd in het regeerakkoord moeten worden op genomen". Oud-minister Witteinan overleden HAARLEM, 30-9. In de nacht van donderdag op vrijdag is in een zie kenhuis te Haarlem overleden de oud-minister van binnenlandse za ken mr. dr. P. J. W. Witteman. Hij is 80 jaar geworden. De heer Witteman maakte van medio september 1947 tot augustus 1948 deel uit van het kabinet-Beel. Daarvoor was hij geruime tijd voor zitter van de Rooms-Katholieke Staatspartij. BRIGHTON, 30-9. Gladys Morri son, lid van de gemeenteraad in het Engelse Brighton, zal een verbod om te roken op raadsbijeenkomsten trot seren. „Veel collega's houden er ge woonten op na waartegen ik bezwaar heb, zoals slapen tijdens de vergade ringen. Ik vraag toch ook niet om een verbod tot indutten". DEN HAAG, 30-9. Met ingang van 1 januari 1973 zal de benzineprijs in ons land worden verhoogd met on geveer drie centen per liter. Een de finitieve beslissing over deze ver hoging wordt heden genomen, nadat het kabinet zich opnieuw daarover zal hebben beraden. Minister-president Biesheuvel ont kende vrijdagavond dat de verhoging van de benzineprijs zou neerkomen op een stijging van 6 a 7 cent per liter. Auto uit boclit - Twee doden BORNE, 1-10. Bij een verkeerson geluk zaterdagavond in het Overijs selse Borne zijn twee doden gevallen en werden twee personen zwaar ge wond. De 22-jarige W. J. L. M. van der Voo overleed ter plaatse, toen hij met zijn auto door te hoge snelheid uit de bocht vloog en tegen een boom botste. De andere drie inzittenden werden zwaar gewond naar een ziekenhuis in Hengelo vervoerd, waar zondag mej. O. S. M. E. Oude-Grote-Bevels- borg overleed. De twee slachtoffers waren uit Hengelo afkomstig. Antiekroof in Friesland DOKKUM, 30-9. Uit de Fogelsangh- state te Veenklooster (gem. Kollu- merland) zijn zeker honderd antieke voorwerpen gestolen, waaronder klokken, porcelein, oude wapens en koperwerk. Dit heeft de beheerder van de state, die in beheer is bij het Fries Museum, ontdekt. Uit het privé- vertrek van de familie Harinxma Thoe Slooten werden ook voorwer pen ontvreemd, zoals een antieke stoeltjesklok. De waarde van de buit staat nog niet vast, omdat deskundigen eerst een inventaris moeten opmaken. Kurkaus en Grand hotel Scheveningeii gaan dicht DEN HAAG, 30-9. De Schevening- sc hotels Kurhaus en Grand hotel zullen eind oktober worden gesloten. President - directeur R. Zwolsman van dc eigenaresse van dc hotels, de Exploitatiemaatschappy Schevcnin- gen N.V., heeft dit aan het personeel meegedeeld. Gedeputeerde Staten van Zeeland: MIDDELBURG, 30-9. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben dc mi nister van volksgezondheid en milieuhygiëne geadviseerd het nieuwe psy chiatrisch ziekenhuis voor Zeeland op Zuid-Bcveland, in dc omgeving van Goes, te doen bouwen. op naar de 600 bungalows (Foto's: Zierikzeeschc Nieuwsbode). In hun brief aan de minister zeg gen G.S. er steeds van te zijn uit gegaan dat de vestigingsplaats van het psychiatrisch ziekenhuis in prin cipe op Zuid-Beveland behoort te liggen. Een vaste oeververbinding over de Westerschelde zal t.z.t. de gunstige positie van Goes nog accen tueren. G.S. herinneren er verder aan dat het dc bedoeling is dat de staf van het nieuwe psychiatrisch ziekenhuis tevens een poliklinische functie zal gaan vervullen. Daartoe zullen sa menwerkingsverbanden moeten wor den gevormd met dc vrij gevestigde zenuwartsen. De totstandkoming van dergelijke samenwerkingsverbanden is in Goes reëel te achten, zeggen G.S. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, be jaardensociëteit. Renesse Dorpshuis, 9.15-11.30 uur, cursus bloemschikken St. Huish. Voorl. ten Plattelande. Brouwershaven Wijkgebouw, 13.30-15.45 uur, cursus bloemschikken St. Huish. Voorl. ten Plattelande. Woensdag 4 oktober Zierikzee Ger. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Ger. Vrouwenvereniging „De Lam pen Brandende". Kerkwerve Wijkgebouw, 19.30 uur, start moeder cursus Groene Kruis. Haamstede R.T.M. Hotel Station, 10.00 uur, kof- fie-uurtje Ned. Vei', van Huisvrou wen. Nieuwerkerk Bibliotheek Ger. Gemeente (Molen straat), 19.30-20.30 uur. Donderdag 5 oktober Zierikzee Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees en Zegen". Zierikzee Huishoudschool, 14.00-16.00 uur, spreekuur consumentenvoorlichting. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 16.15-16.45 uur, bej aardengymnastiek. Nieuwerkerk De Meebaal, 19.30 uur, vergadering Middenstandsvereniging. Zaterdag 7 oktober Renesse De Ark, 14.30 uur, voorlichtings- en kontaktbij eenkomst N.V.V. Zondag 8 oktober Dreischor „De Drie Schorren", 14.00 uur, start gezelligheidsrit m.c. „Sparta". Dinsdag 10 oktober Haamstede Ger. Ker, recreatiezaal, 19.30 uur, le zing J. Beekman over „Westerschou- wen in het verre verleden", (intr. toegestaan). „Stichting Organisatie Gescheiden Mannen" DEN HAAG 30-9. De „Stichting Organisatie Gescheiden Mannen" heeft in een rapport aan ministers en Kamerleden een nieuwe regeling van het alimentatieprobleem bij echtscheidingen voorgesteld. Volgens de stichting, waarbij 1200 van de 60.000 Nederlandse gescheiden man nen zijn aangesloten dient de ali mentatieregeling primair uit te gaan van de belangen van de zwakste partij na een echtscheiding: het kind. BELFAST, 30-9. Tot zaterdag ochtend vroeg werden in Belfast schoten gehoord na een dag van ko gel- en bommengeweld, waarbij vier mensen het leven lieten en zeker 25 gewond werden. Met de vier doden is het aantal mensen dat in drie jaar van geweld in Ulster omkwam, gestegen tot 586. Vakantie-oord voor gehandicapten BENNEKOM. 29-9. Prinses Mar- griet heeft vrijdagmiddag in het Gel derse Bennekom het vakantiever blijf „Dennenoord" van de vereni ging „Philadelphia" geopend. Het is bestemd voor geestelijk gehandicap ten. Er is plaats voor 48 gasten. KALMAR, 30-9. Kroonprins Carl Gustav van Zweden heeft zaterdag officieel de Oclandbrug, de langste van Europa, geopend. Met haar 6070 meter vormt de Oclandbrug dc eer ste vaste verbinding tussen het Zweedse Oostzee-eiland Oeland en de stad Kalmar aan de Zweedse oostkust. Tot nu toe was de Oostcr- scheldebrug met een lengte van 5022 77i. de langste van Europa. De bouw van de Oclandbrug be gon in januari 1968. De totale kos ten worden geschat op 90 min. gul den. De brug is geconstrueerd om eventueel weerstand te kunnen bie den aan een geladen schip van 10.000 ton dat met een snelheid van 17 kno pen de brug ramt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2