<*&ie éne druppel Niet alleen Aziaten lijden onder terreurbewind in Oeganda BLIK DOOR HET WERELD C. Wandel en Zn Wat biedt de BEELDBUIS? de panty met het korte broekje en de lange benen ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrtfdas 2» september 1972 Nr. 21158 Advertentie De afschuwelijke dingen die in Oeganda gebeuren raken pas nu enigermate bekend door de verhalen van een paar Britse journalisten die vrijgelaten zijn na korte gevangen schap. En dan moeten toe bedenken dat dit nog verslaggevers zijn die slechts een beperkt gebied hebben gezien, voornamelijk de hoofdstad Kampala. Maar het is al genoeg: vol strekte willekeur door de troepen bij het roven en arresteren van mensen en een behandeling van gearresteer den die in de meeste gevallen eindigt met een „executie" door doodknup pelen. Het blijkt ook dat de mohamme daan Tmin de laatste tijd zijn leger voornamelijk laat leiden door ge loofsgenoten, ook al is de aanhang van de Islam in Oeganda slechts een minderheid. Dat de geloofskwestie meespeelt blijkt ook al uit de merk waardige steun die de felste Mo hammedaanse heerser, Libie's Kah- daffi, aan Amin schijnt te sturen. De chaos wordt nog groter doordat op de belangrijkste punten leden van Amins Kakwa-stam voor de bewa king zorgen. De konsekwentie is dat Amin door geloofs- en stamverbon- denheid tamelijk sterk staat en niet veel heeft te vrezen van bijvoorbeeld de Baganda-stam die ook al op meer traditionele dan redelijke overwe gingen tegen hem en zijn Kakwa's is gekant Het meest in het oog springend is uiteraard de brute uitwijzing van de Aziaten uit Oeganda maar het blijkt nu ook wel ,dat de Oegandezen zelf ook bloot staan aan een terreur van- overheidswege die haast ongelooflijk is. Het meest curieuze voorbeeld is de arrestatie van opperrechter Ki- wanuka grondwettelijk nog de enige tegenspeler van president Amin. Hij is geboeid weggevoerd door mannen in burgerkostuum, maar ook de mili tairen plegen zich voor hun roof-, moord- en plundertochten te ont doen van hun uniform. De regering suggereert nu een ontvoering, maar gezien het belang voor Amin om de ze opperrechter te laten verdwijnen, kunnen onze twijfels hebben over de onschuld van Amin en zijn strijd krachten. Minder twijfel bestaat erover dat president Amin, op zijn zachtst ge zegd, geestelijk niet helemaal ge zond is. Blijken daarvan gaf hij al kort nadat hij en zijn troepen presi dent Obote verdreven. Eerst kivam de ruzie met de Israëlische militaire adviseurs, vervolgens de eisen om wapenleveranties o.m. om Dar-es- Salaam, de hoofdstad van buurland Tanzania te bombarderen. Ambtenaren Intussen is bij gevechten tegen een „invasieleger van Obote-aunhan- gers" ook een enkele bom gevallen op Tanzaniaanse steden. Wat we zien gebeuren is dat Oeganda net als andere vroegere koloniën in Afrika Advertentie Citroën-ageiit voor Schouwen-Duiveland Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 Kort na de catastrophale storm van 30 september - 1 oktober 1911 - bracht H. M. Koningin Wilhelmina een bezoek aan Bruinisse. Hier de aankomst van de koningin aan de haven. Links ligt de BRU 142 afge meerd. van de voormalige heersers het ske let heeft geërfd van een maatschap pij struktuur die redelijk kon funk- tioneren en dit zeker ook deed zo lang de kontrole erop werd uitgeoe fend door de ministeries van de ko loniserende landen, in dit geval in Lnoden. Dit gebeurde niet zozeer uit menslievendheid, maar simpel omdat een dergelijke struktuur nodig is om een gebied bestuurbaar te houden. In die landen, waar beschikt kon worden over voldoende geoefende en ontwikkelde figuren om dergelijke posten te bezetten kon de overgang naar de onafhankelijkheid redelijk soepel verlopen, desnoods met enige ombuiging van de typisch westerse naan de eigen morele normen, een verandering die zomin een achter uitgang of een vooruitgang hoeft te betekenen. De grote chaos ontstond ogenblik kelijk ivaar een dergelijk korps van funktionarissen niet voorhanden ivas, met nis droevigste voorbeeld Kongo. In Oeganda en trouwens menig ander Oostafrikaans land was het beschikbare ambtenarenkorps krap in aantal en onvoldoende opge leid, een tekort dat bijvoorbeeld in Tanzanië aangevuld werd door het in dienst nemen van vreemdelingen als overgangsmaatregel, iets wat men zonder vreugde deed in de overtuiging dat het noodzakelijk was, vooral omdat zonder het ge raamte van een redelijk zekere rechtsbedeling een staat niet als doelmatig functionerend geheel in stand is te houden. Oeganda had een kleine portie van eigen mensen met een zeer behoorlijke opleiding toe vallig echter weinig Kakwa's de stam van Amin. En voorts was er een aantal getraind in het militaire handwerk, zoals weer Amin, die echter minder in de demokratische finesses werd geschoold dan wel in in de kunst van de machtsuitoefe ning. Hij greep de macht voor zich, de Kakwa-stam en de Islamieten en vernielde de zwakke basis voor een rechtsstaat die nog aanwezig was. Hij kan nu iedere gril uitleven en zijn wraaklust botvieren. In de eer ste plaats zijn de Aziaten er de dupe van. Maar minstens zozeer zijn eigen volk en zijn land. Twee plezierjachten uitgebrand DEN BRIEL, 28-9. In de nacht van woensdag ep donderdag is brand uit gebroken op een jacht, gelegen in het Brielsemeer in de gemeente Den Briel. Het vuur werd ontdekt door een fabrieksarbeider uit het nabij gelegen „Europoort". Toen de Brielse vrijwillige brand weer arriveerde was .het vuur reeds overgeslagen naar een tweede jacht. Dit klein pleziervaartuig bleek eveneens in brand te zijn geraakt en was reeds gezonken. De brandweer kon niets anders doen dan voorko men dat het vuur naar nog meer jachten oversloeg. De eigenaren van de betrokken boten zijn nog niet bekend bij de po litie. De beide jachten zijn geheel uitgebrand. Over de omvang van de schade is nog niets bekend Nationale exportprijs aardappelen uitgereikt UTRECHT, 28-9. Tijdens de natio- nale exportdag in het Jaarbeurscen trum in Utrecht heeft minister Lardinois van landbouw en visserü de nationale exportprijs 1972 uitge reikt aan de heer J. M. Glotzbach, direkteur van het produktschap voor aaidappelen. Eerder werd de ex portprijs uitgereikt aan de chemische industrie (1968) en aan de Neder landse Vereniging voor de Confectie Industrie (1970). KOUWENBERG gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. Scheepvaartbericliten Abida 28-9 te Manilla verwacht Acila, 27-9 Curasao Atys 25-9 Bukom Camitia, 2-10 te Cardon verwacht Diloma, 1-10 verw. Portland/Maine Dione, 11-10 Whangarei verw. Kara, 27-9 Singapore Krebsia, 30-9 te Yokohama verwacht Vlieland, 27-9 Curagao KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Joure A. J. de Bue te Yerseke; te Opheusden A. J. Tim mer te Woudenberg; te Haarlem- Schoten B. Duisterhof te 's-Graven- zande. Geref. Kerken Aangenomen naar Zwijndrecht M. Berg te Delfzijl, die bedankte voor Rotterdam-Overschie en voor Soest- Soestdijk; de benoeming tot functio naris in dienst van het Deputaat- schap Kerk en Jeugd H. Hogenhuis te Zwolle. Bedankt voor Wagenborgen G. van Ziel te Bredevoort; voor Drach ten B. Fidder te Appingedam; voor Bergum G. van der Veere te Wezep. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Hoek H. E. Nieuwen- huis kand. te Schildwolde. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Mijdrecht G. Bilkes te Westzaan. Bedankt voor Deventer H. Last U" Mussel. Geref. Gemeente Beroepen: te Rotterdam-C Chr. v. d. Poel te Yerseke; te Norwich D. Hak kenberg te Dordrecht; te Poortvliet J. Karens te Opheusden. ZATERDAG 30 SEPTEMBER NED. I: De vaderlandse schaats- vedettes Joan Maanappel en Sjoukje Dijkstra, schitteren vanavond op de beeldbuis in de show Holiday on Ice, waarop de KRO, haar aanhang ver gast. Brandpunt en de westernserie Alias Smith and Jones zijn de twee resterend programma's die van deze omroep verwacht kunnen worden. Maar nu eerst het middagprogram ma. Nederland viert de 25 jaar Eu ropese beweging. Ter gelegenheid van deze herdenking heeft een bij eenkomst plaats in het Utrechts Jaarbeurscongresgebouw. Vanaf vier uur regeert de KRO op het eerste net. Eerst worden de avonturen van de club van zes-en-een half voort gezet en daarna komt voor het der de seizoen de quiz „Klassewerk" op het scherm. Meer jeugdamusement is er om zeven uur, namelijk het vrolijke „Kunt u me de weg naar Hameln wijzen, meneer". Na het journaal vijftig minuten topshow op het ijs in de vorm van Holiday on IceIn de aflevering die van avond van de westernserie „Alias Smith and Jones" komt, komt, Heyes in moeilijkheden te zitten. Schurken eisen vaji hem dat hij een bankroof op zich neemt. Een KRO/RKK ziit- zending besluit de avond. NED. II: Voor het journaal zendt de AVRO twee korte programma's uit, te weten de aflevering Vlieg er niet in", waarin het kijkersvolk wordt gewaarschuwd tegen malafi de figuren en praktijken en Hel wonder der Natuur. De eerste afle vering van de nieuwe westernserie „Cade's County", verplaatst ons naar het stadje Galena, waarvan de be volking gebukt gaat onder de ter reur van mijneigenaar Hurley Gai nes. Zelfs sherrif Cade kan weinig tegen de man beginnen. Maar als er in de mijn een man dood gevonden wordt, die kennelijk vermoord is omdat hij de mijnwerkers betere leefsomstandigheden wilde brengen, is voor de sherrif het hek van de dam. Het sportief gebeuren krijgt na het geknetter van de pistolen de aandacht in AVRO's Sportpanorama. Swingend gaat het tweede net de ether uit met een reportage van hel optreden in het Ahnsterdams Con certgebouw van de popgroep The Peddlers. ZATERDAG 30 SEPTEMBER NED. I: 11.00 Teleac; 16.00 Jour naal; 16.02 De club van zes-en-een half; 16.20 Klassewerk; 18.45 Briga dier Dog; 18.55 Journaal; 19.05 Kunt u me de iveg naar Hameien vertel len, meneer?; 20.0 Journaal; 20.20 Algemene loterij Nederland; 20.25 Holiday oiv Ice; 21.15 Brandpunt; 22.05 Alias Smith en Jones; 22.55 Godsvrede i?i Soedan; 23.35 Jour naal. NED. 11: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Journaal; 19.05 Het wonder der na tuur; 19.30 Vlieg er niet in; 20.00 Journaal; 20.20 Cade's County; 21.10 Sportpanorama21.55 The Peddlers; 22.40 Journaal. ZONDAG 1 OKTOBER NED. I-.Vanavond om vijf voor ze ven voor de kleintjes de eerste afle vering van Ti-ta-tovenaar met Ton Lensink als tovenaar. Inplaats van het toneelstuk van Kees de Jongen wordt de kijker een liedjesprogram ma van Len Del Ferro de eerste af levering van een nieuwe serie waar in een jonge advokaat de hoofdrol speelt en een programmaatje van geestelijke liederen uitgezonden. Het Humanistisch Verbond sluit de avond. Nxl eerst de zondagmiddag: begonnen wordt om vier uur met een NOS-concert. Meteen daarop geeft Frits van.Turenhout de voetbal- en totouitslagen door. Het IKORIRKK- programma Woord voor Woord is om vijf uur weer terug op de buis. Aansluitend komt uit Medemblik de rubriek Zingend Geloven. Zowel om zeven uur als om vijf over tien breng de NCRV geestelijke liederen ten gehore. In de vliegende dokter van Afrika, om half aclit wordt de schijnwerper gericht op de chirurg Michael Wood, die in Oost-Afrika werk verricht gedurende twaalf jaar. Na de vijf minuten journaal volgt dan de muzikale reis door de wereld met de zanger Len Del Ferro. NED. II: De nieuwe jeugdserie die de NOS om zeven uur op het scherm vertoont is van Vlaamse makelij, en verplaatst de jongens en meisjes in de riddertijd. In de serie die het „Zwaard van Ardoewaan" getiteld is, draait hel om een tweeling, die met elkaar in conflict komen als hun vader sterft, want slechts een van hen kan de nieuwe Heer van Ardoe waan worden. Tussen de twee ru brieken Studio Sport door kan men kijken naar de achtergrondinforma tierubriek Panoramiek en naar het luchtige „Oh mijn papa". Daarin wordt de schrijver Patrick door zijn dochters en huishoudster erg moei- Zaterdag 30 september, 20.45: Holiday on Ice. Met voor de laatste maal het optreden van Sjoukje Dijkstra. lijk gemaakt. Provo bestaat niet meer, Provo is dood. Provo's zijn vanavond het onderwerp in het programma Omzien. ZONDAG 1 OKTOBER 14.45 Journaal; 14.47 W eek journaal; 15.07 NOS-kiosk; 16.10 NOS-concert; 16.55 Voetbaluitslagen; 17.00 Woord, voor Woord; 17.05 Zingend Geloven; 17.20 Zoals gezegd door Dietrich Bonhoeffer; 18.50 Teleac; 18.55 Ti- ta-tovenaar; 19.00 Door de wereld klinkt een lied; 19.30 De vliegende dokter van Afrika; 20.20 Journaal; 20.45 Around the World; 21.00 Fran cois Gaillard; 22.05 Geestelijke liede ren; 22.15 Humanistisch Verbond; 22.25 Journaal. NED. 11: 18.55 Ti-ta-tovenaar; 19.00 Journaal; 19.05 Hst zwaard van Ardoewaan; 19.30 Studio Sport; 20.20 Panoramiek; 20.45 Oh mijn papa; 21.10 Studio Sport; 21.34 Omzien in verwondering 22.35 Journaal. MAANDAG 2 OKTOBER NED. I: Over het AVRO-program- ma van vanavond kunnen we kort zijn. Het zijn op de Helmut Zacha- rias-show na, de bekende onderwer pen. Te beginnen om zeven uiir met Toppop en het raadselspelletje Wie van de Drie? In Peyton Place blijft het modderen. Niemand in het stadje zal spijt hebben dat de onsympathie ke Joe Rossi besluit het stadje te verlaten. De Carsons krijgen defini tief de voogdijschap over Kelly. Ei- gebeuren opnieuw, en dat zal nie mand verbazen, onverwachte dingen. Violist Helmut Zacharias en zijn zoetgevooisde muziek houden de kij ker de volgende vijftig minuten in de ban. Helmut Zacharias ontvangt tal van gasten waaronder Conny Froboes, Roy Black, Manuele, en Love Generation. Met actualiteiten in Televizier-magazine verlaat de AVRO het t.v.-publiek. NED. II: Van de familie Ashtoh zijn we voorlopig nog niet af, maar dat hoeft ook niet, xoant het is een aantrekkelijk stuk televisie. In de vooravond op deze zender komen we achter de oorzaak van de gemoeds verandering van Margaret Porter. Na het journaal drukt de acteur Spencer Tracy zijn stempel op het televisiepakket. Tracy speelt de op gejaagde vluchteling in het door Fred Zinneman geregisseerde en uit 1944 daterende rolprent ,The seventh cross". De film speelt ten tijde van het voorspel van de Tweede Wereld oorlog. Na de enerverende beelden die deze film uitstraalt, volgt een re portage over een opleidingsklas voor korporaals. Een KRO-ploeg filmde het korps mariniers in het oplei dingskamp zelf en bij oefeningen op het eiland Texel, terwijl ook het huwelijk van een marinier op het celluloid werd vastgelegd. MAANDAG 2 OKTOBER NED. 1: 10.45 Schooltelevisie18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 Toppop; 19.30 Wie van de drie; 20.00 Journaal; 20.20 Peyton Place; 21.10 Helmut Zacharias shoio; 22.10 Tele vizier magazine; 23.00 Journaal; 23.05 Teleac. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 De familie Ash- ton; 20.00 Journaal; 20.20 Spencer Tracy-cyclus; 22.10 En verder geen bijzonderheden23.00 Journaal. Advertentie (In de blauwe verpakking) FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK En zo was Martje Worms begon nen in het grote levensverzekerings gebouw. Samen met acht andere werksters. In de loop der acht jaren was haar uurloon opgeklommen van twee en een kwart tot drie en een kwart en het aantal collega's uitge breid tot tien. Al kwam ze minstens één ochtend in de week te laat, om dat haar jongste dochter nooit op tijd uit bed te krijgen was, ze had het er acht jaar uitgehouden en voor wat haar betrof, zou ze het nog acht jaar willen doen. Werken was ze van jongsaf gewend. Bovendien deed ze het nu voor geld, dat volledig haar eigendom was. Een deel ervan ge- bz-uikte ze voor aanvulling van haar huishouden; de rest zette ze op een spaarbankboekje. Voor de kwade dag. Wat ze daar precies mee be doelde, wist ze zelf niet, doch het steeds groeiende mini-kapitaaltje schonk maar veel voldoening. Later, toen Gerie van school ging, omdat ze toch niet verder wilde le ren - ik kan lezen en schrijven en rekenen, is dat soms niet genoeg? De rest is maar onzin, want wat kan het mij schelen, wanneer Karei de Vijf de werd geboren en wat de hoofdstad van Brazilië is? Ik kom er toch nooit. Laat mij maar gaan werken; ik wil zelf geld verdienen. Die paar gulden in de week, die ik van jou krijg, zet ook geen zoden aan de dijk; net genoeg voor m'n nylons - kreeg ze hot gemakkelijker. Inplaats van dat het kind geld kostte, kreeg ze nu elke week twee tientjes kostgeld. Niet bepaald veel, maar het was weer meegenomen. De periodieke loonsverhogingen, waarmee Toon thuiskwam, hadden geen enkel nut, want de prijzen gingen nog vlugger omhoog, zodat je daar ook geen cent wijzer van werd. Gerie zat binnen veertien dagen in een chocoladefabriek, waar ze repen en bonbons inpakte. De eerste dagen at ze zich misselijk aan de gevulde en ongevulde repen, bonbons, pastil les en andere produkten, waarmee ze in aanraking kwam; binnen enkele dagen keek ze er niet meer naar om. Het werk was eentonig, maar de hele dag door schalde de luidspreker en zond muziek uit van Hilversum 3 of Veronica, zodat de zinnen verzet werden. Het belangrijkste voor haar was, dat ze aan het eind van de maand een loonzakje kreeg en toen ze er op straat stiekum in keek, was het bedrag niet om over te gillen. Ze had evenwel zoveel nuchter verstand om te begrijpen, dat ze niet onmid dellijk het volle loon van inpakster zou krijgen. En zeker niet op vijf tienjarige leeftijd. Vier jaar later was ze weliswaar nog altijd inpakster, doch nu in een andere afdeling waar ze verantwoor delij ker werk te verrichten kreeg en ze het ook wat gemakkelijker had. Terwijl haar salaris in de loop der jaren eveneens niet onbelangrijk omhoog was gegaan. Trouw betaalde ze iedere maand haar kostgeld, schoof haar jongste zus af en toe een gulden toe en had genoeg over om in de avonduren en weekeinden uit te gaan, mooie kleren te kopen en plezier te hebben. Twee jaar later behaalde zoon Willem zijn einddiploma Mulo, had en passant typen geleerd en was be zig met boekhouden en handclsre- kenen. Na de vakantie zocht hij een baan en werd aangenomen op een groot expeditiebedrijf, waar hij be gon met de facturering. Het salaris viel hem terstond mee. Op zijn beurt gaf hij zijn moeder kostgeld en van wat hij overhield, reserveerde hij een bescheiden bedragje als zakgeld, waarna hij de rest op een bank zette Want wie in de toekomst wat wil bereiken, zal geld nodig hebben, was zijn stelregel. Martje Worms was nu tevreden. Ze kon haar jongste dochter behoor lijk gekleed naar school zenden en het kind beschikte tevens over even veel zakgeld als haar medescholie ren. Met het kostgeld van haar oud ste kinderen, het loon van haar man en het geld, dat ze zelf verdiende, had ze in elk geval geen financiële zorgen meer. Terwijl haar kapitaaltje op de spaarbank nog altijd elke maand groeide. Vindingrijk als ze was, had ze een methode gevonden om voor iedereen in huis het bezit van het spaarbankboekje geheim te houden. In de houten vloer van de huiskamer lag een plank los. Dat had ze gemerkt tijdens de schoonmaak. Als er niemand thuis was, zette ze de tafel opzij, haalde het vloerkleed een eind weg en lichtte de losse plank op. Onder die pank deponeer de ze haar spaarbankboekje in een stevig plastic etui, legde de plank er weer op. schoof het vloerkleed recht en zette de tafel op z'n plaats. Nog enkele jaren, dacht ze, dan is Bettie ook zover, dat ze gaat verdie nen; m'n beide oudsten zullen dan wellicht getrouwd zijn. Dan gaan we hier vandaan. Naar een huis in de nieuwbouw. Met nieuwe meubeltjes cn verder allemaal nieuwe spullen. Nieuwe huizen zijn ook niet zo be werkelijk, dan krijg ik het wat ge-^ makkelijker. Zijn we eindelijk uit deze gore buurt weg (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 9