Wetshoekse fruitkwekers ruiken rozegeur in hun boomgaarden Hoofdleidsters - Pad langs slotgracht - Woningen en aardgas Bioscoop „De Concertzaal" Zierikzee „The concert for Bangla Desh" AGENDA ZINGEN Na vele slechte jaren Advertentie WESTHOEK, 29-9. Wie momenteel een bezoek aan een boomgaard brengt valt het op dat dè fruitteler met fier opgeheven hoofd en met lichte verende tred door zijn bedrjjf loopt. Het gaat de fruitman tot nu toe goed en dit in grote schrille te genstelling met voorgaande jaren toen diezelfde man met gebogen hóófd onverschillig door zijn opstand sukkelde omdat zijn, met veel zorg omringde fruit zo goed als onver koopbaar was en op de veilingen doorgedraaid werd. De situatie is de laatste jaren be kend in de fruitteelt. Veel stopten er mee of rooiden een perceel om te trachten in combinatie met een aan tal caravans alsnog een boterham te verdienen. Anderen verkochten hun grond om als bouwgrond de recreant een zomerhuis te bieden, een trans actie overigens vol met doornen en stekels want bestemmingsplannen in kannen en kruiken hebben kan soms net zo lang duren als de perio de die een jutteboom nodig heeft om te gaan dragen. Overigens moet men Jutten met een kaarsje zoeken, want ze zijn er niet meer, zodat deze ver gelijking eigenlijk onlogisch is. Het areaal fruit is in de Westhoek sterk terug gelopen en zeker de helft ver dween om als bouwland of zoals ge zegd als grond voor recreatiebouw te gaan dienen. Het landschaps- schoon ging er niet op vooruit doch de gedupeerde mensen moeten toch ergens van leven. Advertentie PUCH MAXI 2 DE BESTE 2 VLUG BESTELLEN I 2 Arrestatie in verkrachtingszaak AMSTERDAM, 29-9. De zedenpo litie in Amsterdam heeft de 40-jarige L. van der B., uit Amsterdam-West aangehouden, die er van wordt ver dacht op 23 juni op het industrieter rein Sloterdijk in Amsterdam-West een negenjarig meisje ernstig te heb ben aangerand. Het meisje moest in een ziekenhuis worden opgenomen en onder behandeling van een psy chiater worden gesteld. Ze kon pas woensdag voor het eerst op het po litiebureau worden gehoord, waar ze uit een aantal foto's zeer positief de foto koos van de aangehouden Van der B. De man, die zonder werk is, ontkent. Hij wordt echter van nog meer soortgelijke delicten verdacht. Toch gelijk En nu plotseling kregen de pure fruittelers, rasmensen zouden we ze willen noemen, toch gelijk. Elk jaar bleven ze hun bomen ondex*houden, snoeien, bemesten, dunnen om de bittere ervaring op te doen van weer een groot financieel verlies. Hun op stand bleef intact en werd niet ver waarloosd en zij plukken daar nu de vruchten van. Het begon al met het zomerfruit dat een flinke prijs op bracht. En momenteel, nu de James Grieve na jaren van grote tekorten en miserabel slechte prijzen, het uit stekend doet en de veilingbrieven met hoog genoteerde betalingen als het ware in een lijstje gezet zouden moeten worden, is er een juich-stem- min'g ontstaan onder de blijvers. Dit wil niet zeggen dat alle tekor ten van voorgaande jaren nu ineens gedekt zyn, doch het werk wordt betaald en de kostprijs komt er ruimschoots uit. Elke appel is geld waard en de consument bemerkt dat wel in de winkels, want de prijzen zijn hoog. Met de pluk van de Coxen is men begonnen en deze appels delen in de vreugde en er wordt op diverse vei lingen al meer dan een gulden per kilo betaald. Automatisch wor den verouderde rassen, hoewel die nog maSr sporadisch te vinden zijn in de Westhoek, mee getrokken in de prijzenlift, profiterend van de gunstige uitkomsten der grote vier. Zelfs het kleine goed doet het goed en de industrie is er zeer happig op want de blikken appelmoes moeten weer te koop zijn, tei-wijl andere consumptie produkten die appels als vulstof gebruiken mede aanwezig moeten zijn. Buitenland Natuurlijk zijn deze prijzen koren op de molen van de importeurs die onmiddellijk hun inkopex's naar de export-landen in Zuid-Amerika, Au stralië en niet te vergeten Frankxajk en Italië stuurden om te zien wat daar te koop is en het ziet er naar uit, hoewel het niet te hopen is, dat binnenkort buitenlands fruit goed koper aan de consument aangeboden zal worden dan het eigen Neder- landsprodukt. Een groot verschil met voox-gaande jaren toen de consument de duurdere geïmporteerde appels grif kocht en het eigen vaderlandse kostelijke, veel goedkopere fruit in de steek liet. We zijn echt benieuwd hoe deze con currentiestrijd zich gaat ontwikke len. Weinig fruit Ons land heeft dit jaar weinig fruit en bovendien is een groot deel waai-onder ook op Schouwen-Duive land door hagelbuien getroffen en beschadigd. Dit is een factor die meespeelt in de hoge appel- en pe- Gemeenteraad Westerschou wen WESTERSCHOUWEN. 2G-9. Op dc jongste raadsvergadering, onder voorzitterschap van burgemeester H. P. Everwün zijn n°£ verschillende belangrijke zaken aan dc orde geko men. Uit vijf sollicitanten voor hoofd leidster aan de kleuterschool te Re- nesse was door bg. en w. in overleg met de inspecteur voor het kleuter onderwijs een voordracht opgemaakt van twee dames, mevr. C. A. Lim burg-Groothuis te Roterdam kreeg bij de stemming acht stemmen ter wijl drie stemmen werden uitgc- bx'acht op mej. G. A. van 't Voort te Den Helder. De heer Dalebout had graag gezien dat de kerkelijke gezindte was ver meld bij de kandidaten. Daar dit niet terzake was in deze funktie was dit niet gebeurd, aldus de voorzitter. Aan een raadsbesluit van de raad van de voormalige gemeente Haam stede, genomen 14 februari 1927 zal uitvoering gegeven worden. Besloten werd n.l. om van de N.V. Slot Haam stede over te nemen het voetpad langs de slotgracht, voor de prijs van f 1.- plus kósten van dc notariële akte. Van de N.V. R.T.M., Algemene Bank Nederland N.V., de heer F. Boom, het bestuur van do Chr. Gc- ref. Kerk en van de Roomg-Kotholicr ke Kerk zullen perceeltjes gx-ond gekocht worden, ter verbetering van het kruispunt Noordstx-aat - Sercos- kerkeweg - Hogezoom - Kloosterweg Mevr. Lokker-van der Zande te Noordwelle verkrijgt 90 m2 grond in haar bezit vooi" de prijs van f 15 m2. Bij de verkoop van grond aan de heer L. W. Mol aan de Zeelelieweg te Renesse in mei 1969 werd uitge gaan van een voorlopige meting door Gemeentewerken van 910 m3. Rij kadastermeting bleek hel stuk 90 rri2 gróter te zijft. Overleg inzake beta ling van deze grond is op niets uit gelopen zodat b. en w. gemachtigd werden deze zaak bij de rechtbank te Middelburg aanhangig te maken. De heer Krijnse Locker wilde lie ver nog eerst' óeh schikkirtgsmoge- lijkheid openen, maar daarvoor is kans genoeg geweest volgens b. en w. Ook mevr. Friederichs voelde dóar wel voor omdat de mectfout nogal groot is uitgevallen. Mevr. Helling-Vermaas te Haam stede kan haar erfpachtxecht afko pen tegen betaling van 30 maal dc canon zo besloot de raad. Dc rondvraag Bij de rondvraag drong de fraktie van de PvdA aan op handelend op treden hij de .dienst Gemeentewer ken die een riolering bij dc bojaar- Telefoon 01110-2770 brengt u a.s. maandagavond en dinsdagvaond 2 en 3 oktober Aanvang 20 uur. Toegang alle leeftijden. Voorverkoop tele fonisch of aan de kassa op de dag van de voorstelling van 11.00-12.00 uur. Entreeprijzen f 3,50 en f 4,50. Auto op voorligger - Chauffeur gedood DORDRECHT, 28-9. De 29-jarige vrachtwagenchauffeur J. W. van Dijk uit Alblasserdam is donderdagoch tend in alle vroegte op de x'ijksweg 16 tusen Moex-dijk en Doi'drecht in gei'eden op een voorligger-, een Bel gische vrachtauto, die langzaam reed omdat de bestuux-der er niet zeker van was of hij het viaduct onderdoor kon. De heer Van Dijk heeft of de voorligger te laat opgemerkt of zich vergist in de snelheid. Bij de botsing was hij op slag dood. Lege kisten worden.vol. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). renprijzen, doch het rooien van veel boomgaarden in de E.E:G.-rooiaktie en in den beginne door de landelijke aktie gaan ook een woordje mee spreken. De vi-oege hagelbui in mei, op een zatex-dag, deed veel schade maar vergroeide gx-otendeels of schoon de lidtekens zichtbaar bleven. Natuux'lijk zijn er telers die op het hout verkochten en in Duiveland zal dat ca. 60.000 kisten bedx-agen. Deze mensen hebben misschien wel een goede prijs waaxwoor ze het kunnen doen gekregen, doch profiteren juist niet van de hoge veilingprijzen van de laatste weken die speciaal voor herfst en winterfruit wox-dt betaald. Temeer omdat de kwaliteit in Dui veland bijzonder goed is, wat weer een gevolg is van de zware grond waai-op geplant is; een gx-ondje dië vol reserves zit in tegenstelling met de Westhoek waar de plantgrond to taal uitgeput is en veel meer onder hevig is aan regenval waardoor het in de laatste jaren zeer te lijden had van droogteverschijnselen. „Met lust De fruitteler 1972 werkt met lust en dat is in geen jax-en gebeurd. Er is weer moed gevonden om verder te gaan en er wordt hier en daar al over inplanten van nieuwe pei-celen ge sproken, echter nog niet in de West hoek. Laten de heren echter niet ver geten dat het financiële gat dat in de laatste 10 jaren werd geslagen door de bar slechte prijzen nog lang niet gedempt is. Wel kan dit goede jaar meehelpen om de ondernemingslust bij de telers wat op te peppen om daar mede de fruitteelt de image te geven waaróp ze voor de volle 100 procent recht heeft, want het beroep van fruitteler is een mooi beroep vol afwisseling. „Goud-auto'9 blijft zoek ROTTERDAM, 28-9. De Rotter damse recherche heeft nog geen en kel spoor in de spectaculaire roof van een auto met 650.000 gulden aan gouden sieraden. De wagen, een lichtgroene Taunus, >verd in de nacht van maandag op dinsdag uit de Martinus Stijnstra-xt in Rotterdam gestolen. Hij stond voor het huis van een vei-tegenwoox-- diger van een goudimpox-tfirma. De man vond de volgende morgen nog slechts de achtex*zijruit van zijn auto op straat. In de auto lagen zeven koffers met gouden armbanden, ringen, hox-loge- band'jes én andere sieraden. Ver moedelijk heeft de alarminstallatie, waal-mee de Taunus uitgerust is, niet gewerkt. Het is ook mogelijk, dat ae dieven het alai-msysteem kenden. Eenhoorns sterven om liefde MORGES, 29-9. De grote een hoorn-rinoceros in India, het slachtoffer van- het bijgeloof dat zijn ivoren hoorn zinne- prïkkélende eigenschappen heeft, moet worden beschermd als men de soort wil handha ven, aldus het Wereldnatuur- fonds in Morges in Zwitser land. Van de grote Indiase een hoorns zijn nog maar zeven honderd exemplaren over. Het aantal verblijft in het reser vaat Kaziranga in de Indiase deelstaat Assam. In zuidoost- Azië pallen de dieren ten offer aan het oud volksgeloof dat het ivoor van de rinocerossen ief de-opwekkende eigenschap pen heeft. Dit bijgeloof is er voor verantwoordelijk dat vo rig jaar in het reservaat Jal- dapare in West-Bengalen 29 van de 60 eenhoorn-rinoceros sen door stropers zijn gedood. Het Wereldnatuurfonds heeft in verband hiermee aan de re gering van India gevraagd strenge maatregelen ter be scherming van de eenhporn te Schoolartsendienst Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, £8-9. Onder leiding von de heer B. M. van Nieuwen- huyze, wethouder te Kruiningen, vergaderde donderdag de School artsendienst Schouwen - Duiveland, Tholen, Sf. Philipsland en oostelijk Zuid-Beveland. In deze vergadering wex'd de re- keing 1971 en dé balans per 31 de cember 1971 voorlopig vastgesteld, evenals de begroting 1973. Ten Jaste van de gemeenten komt voorlopig f 162.994,12, maar dit be drag zal tengevolge van salarisver hogingen waarschijnlijk hoger wor den. Vex-deeld over plm. 96.000 in woners is de bijdi-age geraamd op f 1,70 per inwoner. Dit zal misschien in de loop van 1973 blijken onvol doende te zijn. Het aanstellen van de logopaedist blijft voorlopig nog in de ijskast. Maatregel tegen beunhazerij bij bouwsubsidies DEN HAAG, 29-9. Om de zg. beunhazerij tegen te gaan zal aan subsidies voor de bouw van eigen woningen en voor het verbeteren van bestaande woningen de voor waarde worden verbonden, dat deze bouw en verbetering niet mag wor den uitgevoerd door iemand, die geen vergunning heeft van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor het uitoefenen van het aanne mersbedrijf op het gebied van bur gerlijke en utiliteitsbouw. WEEKEINDE. ARTSENDIENST Zaterdag 30 september en zondag 1 oktober 1972 Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Van Geer en dokter Bontkes. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. t01115)-1280, neemt waar voor dokter Terpstra en dok ter Simons. Dokter J. N. T. de Bruin, Bruinisse, tel. (01113) 1280 neemt waar v voor doktër Speelman. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114)-1388. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter en dokter Visser. Zuster M. Kunst-Visser, Scharendtfke, tel. (01117)-280, neemt waar voor geheel Schouwep. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110)-2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee De weekeindedienst gaat in zater dagmorgen na 9.00 uur. AMSTERDAM. De Bondsspaarban ken hebben in 'het eerste halfjaar van 1972 hun marktaandeel zien dalen van 22,8 naar 22,3 pet., zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. denwoningen in Haamstede heeft overgepompt in een open sloot. Hier aan zal aandacht geschonken wor den. Vei'der wilde de faktie dc eigenaar van een bouwvallige schuur tot maatregels dwingen omdat naar zijn mening gevaar aanwezig is voor ge bruikers van het fietspad langs deze schuur. Cp een vraag van deze fraktie in zake aansluiting gemeentcwoningen op aaidgas blijkt dat in principe be sloten is alle daarvoor in aanmer king komende gebouwen aan le slui ten. Eigendommen van de gemeente die straks toch moeten verdwijnen vallen hier buiten. Zo ook de huizen die overgedragen zijn aan de wo ningbouwvereniging „Beter Wonen". Deze besluit terzake zelf hoe het zal gaan. De heer Hendriksc drong nog maals sterk aan op aansluiting ook als de tegenwoordige bewoner er geen gebruik van zou maken. Een nader voorstel hierover zal nog dit jaar in de raad komen. De heer Krijnse Locker vroeg een nader on derzoek naar verkoop mogelijkheden op diverse kampeerbedrijven, voor wat betreft verkoop alcoholische dranken enz. Ook daai-ovc/ hopen b. cn w. spoedig een studie te maken en dit dan met de raad te bespreken. Vrijdag 29 september Zonnemaire Verenigingsgebouw: Film: Groeten uit Zonenmaire". 8 uui\ Verenigingsgebouw aan de I. M. v. d. Bijlsti-aat, 20.00 uijr, vertoning film „Groeten uit Zonnemaii-e". Zondag 1 oktober Zierikzee Foyer Concertzaal, 12.00 uur, koffie concert (ZVU). Maandag 2 oktober Zierikzee School Manhuisstraat, 20.00 uur ou deravond Rijksscholengemeenschap „Prof. Zeeman". Huis van Nassau, 20.00 uui\ alg. le denvergadering Coöp. Raiffeisenbank „Zierikzee e.o.". Dinsdag 3 oktober Zierikzee Huis van Nassau. Vei\ van Oud-leer lingen, 8 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 14.30 uur, be jaardensociëteit. Woensdag 4 oktober Kerkwerve Wijkgebopw, 19.30 uur, start moeder- cuisus Groene Kruis. Haamstede R.T.M. Hotel Station, 10.00 uur, kof- fie-uurtje Ned. Vei\ van Huisvrou wen. Nieuwerkerk Bibliotheek Ger. Gemeente (Molen straat), 19.30-20.30 uur. Donderdag 5 oktober Kerkwerve Verenigingsgebouw, 16.15-16.45 uur, bej aardengymnastiek. Zaterdag 7 oktober Renesse De Ark, 14.30 uur, voorlichtings- en kontaktbijeenkomst N.V.V. Dinsdag IQ oktober Haamstede Ger. Kei-, x-ecreatiezaal, 19.30 uur, le zing J. Beekman over „Westex-schou- wen in het verre verleden", (intr. toegestaan). AMSTERDAM. Het op 24 septem ber van het vorig jaar in Brussel ge stolen en na dertien dagen terugge- gevonden schilderij „De Liefdes brief" van Vermeer wordt na een circa driekwart jaar durende restau- ratie vanaf donderdag weer tentoon gesteld in de eregalerij in het Rijks museum in Amsterdam. Sclieepvaartberichten Schiekerk, 26-9 van Singapore naar Hongkong. Straat Fremantle, 27-9 Keelung naar Kaohsing. Zierikzee beleefde deze weck een internationaal congres van tumorvirulo- gen. dat gehouden werd in de Mondragon"-zalen. Ingelast was o.m. ccn vaartocht voor de congresgangers over dc Oostcrschelde, terwijl als slot een ontvangst plaats vond ten stadhuize. De foto loont de leider van het congres dr. Van de Noorda. Links van hem burgemeester Th. H. de -Meester tijdens zijn welkomsttoespraak in de Schutterszaal, waar de virulogen zich hadden verzameld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Mag ik nog één keertje cursief over Joego Slavië doen? Koningin en prins zijn er tenslotte pas geweest. Nou dan! Enfin, over dat land doen de wonderlijkste tegenstrijdige ver halen de ronde. Eilandgenoten zijn diep in het binnenland geweest en ze vonden het maar niks. De kust en de Dalmatische eilanden zijn altijd al beter geweest en dat zal nog wel zo zijn. Maar men moet - dat wel - Ne derland ook vergeten echt in Het bui tenland. Niet vreemd 'opkijken in Montenegro van een vrouw in een- wat rafelige harembroek, kindertjes op blote voeteii en het ontbreken van „kruimelige aardappelen met éjuu Hoe dat allemaal ook is, Joegosla vië ligt vokaal kilometers voor op Nederland. Het heeft een niet in te halen voorsprong en dat komt om dat de mensen er nog spontaan, recht uit het hart zingen, zingen en „het niet gek vinden" en putten uit een eindeloze schat aan volksliederen. Na Johannes de Heer en „Kun je nog zingenis er in Nederland nooit meer iets gebeurd en leren de kin dertjes op school wel zacht en ge moduleerd zingen? In Joegoslavië voelt men honger noch dorst als in een patio de man nen aan de tafeltjes schuiven. Eén van hen zet een flesje wijn op tafel, onder de ranken van de wingerd en de amandelbomen. Er is een voor zanger, die de loon inzet en dan val len de anderen in; vierstemmige lie deren met de licht weemoedige Sla vische in mineurtoon. Mooi, melodi eus en urenlang gaat dat door. Soms zitten er mannen aan een ander ta feltje. Enkele slaan op en voegen zich bij de zangers, ongenood en van zelfsprekend. Ze vallen mee in en dat zo iets nog bestaat beste mensen, is dezerzijds de ontdekking van het jaar. Meisjes i» kleine bootjes komen in de baak voorbijvaren. Ze zingen. De schipper zit eenzaam aan de helmstok en hij laat zijn fraaie te- nore wijd wegklinken over het water. Ectis heb ik enthousiast geapplau disseerd. Een zanger stond op van zijn stoel, het glas in de hand. Hij hief het glas omhoog en dan denk je wel dadelijk dat de goede man klin ken wil op wederzijdse gezondheid. Maar toevallig wilde hij wat anders. Je moest uit zijn glas drinken, als teken van vriendschap. Een mens hoeft echt niet sentimenteel te wor den. maar ik voelde me - terug in Nederland - ineens een beetje onge lukkig met dubbele witmakers, ge laden maandagochtendgezichten en knelterbromers. Wc zijn zo welva rend, maar de hoogste wijsheid heb ben we waarschijnlijk niet. SCHIEREIL ANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2